LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO
Į S A K Y M A S
DĖL LIETUVOS SAUGOMOMS RŪŠIMS IR JŲ BUVEINĖMS PADARYTOS ŽALOS APSKAIČIAVIMO METODIKOS PATVIRTINIMO
2010 m. liepos 15 d. Nr. D1-621
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių įstatymo (Žin., 1997, Nr. 108-2727; 2009, Nr. 159-7200) 3 straipsnio 3 dalies 11 punktu, 26 straipsnio 1 ir 2 dalimis ir įgyvendindamas 2004 m. balandžio 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2004/35/EB dėl atsakomybės už aplinkos apsaugą siekiant išvengti žalos aplinkai ir ją ištaisyti (atlyginti) (OL 2004 L p. 56):
1. T v i r t i n u Saugomoms rūšims ir jų buveinėms padarytos žalos apskaičiavimo metodiką (pridedama).
2. N u s t a t a u, kad padarytos žalos saugomoms rūšims baziniai žalos ir nuostolių skaičiavimo tarifai Lietuvos Respublikos aplinkos ministro įsakymu indeksuojami kartą per metus, taikant Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės pateiktą vartojimo kainų indeksą, kuris nustatomas kiekvienų metų lapkričio mėnesio kainas palyginus su 2010 metų vasario mėnesio kainomis. Indeksuoti baziniai žalos ir nuostolių skaičiavimo tarifai įsigalioja kiekvienų metų sausio 1 dieną.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos aplinkos ministro
2010 m. liepos 15 d. įsakymu Nr. D1-621
SAUGOMOMS RŪŠIMS IR JŲ BUVEINĖMS PADARYTOS ŽALOS APSKAIČIAVIMO METODIKA
1. Saugomoms rūšims ir jų buveinėms padarytos žalos apskaičiavimo metodika (toliau – Metodika) vadovaujamasi ir joje patvirtinti baziniai tarifai taikomi skaičiuojant fizinių ir juridinių asmenų padarytą žalą, neteisėtais veiksmais sunaikinus ar sužalojus Lietuvos Respublikos teritorijoje ir jos oro erdvėje, Lietuvos Respublikos teritorinėje jūroje, kontinentiniame šelfe ir ekonominėje zonoje Baltijos jūroje gyvenančias, laikinai esančias, migracijos ar kitu metu pastebimas ar aptinkamas saugomas rūšis ar esančias saugomų rūšių buveines.
2. Ši Metodika taip pat taikoma atlyginant žalą, kai pradedama planuojama ūkinė veikla, dėl kurios yra priimtas teigiamas sprendimas Lietuvos Respublikos planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymo nustatyta tvarka.
3. Padaryta žala saugomoms rūšims pasireiškia augalų, gyvūnų, jų jauniklių, lervų, lėliukių, vikšrų, varliagyvių ikrų, kiaušinių sunaikinimu ar sužalojimu (sužaloti gyvūnai – gyvi, bet pažeistos, nejudrios, nusilpusios ar kitokios pakitusios būsenos gyvūnai, taip pat pažeistos jų lervos, lėliukės, vikšrai, kiaušiniai). Šioje metodikoje sužaloti gyvūnai ir augalai priskiriami prie sunaikintų.
4. Šioje Metodikoje vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos vartojamos Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių įstatyme (Žin., 1997, Nr. 108-2727; 2001, Nr. 110-3987; 2009, Nr. 159-7200), Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos įstatyme (Žin., 1992, Nr. 5-75) ir Lietuvos Respublikos planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatyme (Žin., 1996, Nr. 82-1965; 2005, Nr. 84-3105).
5. Ši Metodika netaikoma apskaičiuojant padarytą žalą žuvų ištekliams, kurios apskaičiavimą reglamentuoja Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2009 m. gegužės 21 d. įsakymas Nr. D1-280 „Dėl Padarytos žalos žuvų ištekliams apskaičiavimo tvarkos aprašo, Padarytos žalos žuvų ištekliams apskaičiavimo bazinių įkainių patvirtinimo ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2003 m. birželio 25 d. įsakymo Nr. 320 „Dėl Hidrobiontams padarytos žalos skaičiavimo metodikos patvirtinimo“ pripažinimo netekusiu galios“ (Žin., 2009, Nr. 63-2526), ir apskaičiuojant padarytą žalą medžiojamiesiems gyvūnams (išskyrus paukščius), kurie neįrašyti į Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą, bei laukinių gyvūnų rūšims, kurios nepriskiriamos saugomoms rūšims, kurios apskaičiavimą reglamentuoja Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. liepos 2 d. nutarimas Nr. 1034 „Dėl Žalos, padarytos laisvėje gyvenančiai laukinei gyvūnijai ar jos buveinėms, apskaičiavimo metodikos patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 70-2885).
6. Ši Metodika netaikoma apskaičiuoti žalą, kuri daro reikšmingą neigiamą poveikį saugomos rūšies palankiai apsaugos būklei arba jos palaikymui ir kurios reikšmingumas nustatomas pagal kriterijus, nurodytus Aplinkos atkūrimo priemonių parinkimo bei išankstinio pritarimo gavimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2006 m. gegužės 16 d. įsakymu Nr. D1-228 „Dėl Aplinkos atkūrimo priemonių parinkimo bei išankstinio pritarimo gavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2006, Nr. 59-2099).
7. Vandens telkiniams, žemės paviršiui ir gilesniems jos sluoksniams ar aplinkos orui padarytos žalos atlyginimo dydis apskaičiuojamas pagal Aplinkai padarytos žalos atlyginimo dydžių apskaičiavimo metodiką, patvirtintą Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. rugsėjo 9 d. įsakymu Nr. 471 „Dėl Aplinkai padarytos žalos atlyginimo dydžių apskaičiavimo metodikos patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 93-4026).
8. Sunaikinus saugomas rūšis ir jų buveines valstybiniuose rezervatuose, nacionalinių bei regioninių parkų rezervatuose, saugomiems gyvūnams, augalams, grybams saugoti skirtuose draustiniuose, nacionalinių ir regioninių parkų draustiniuose, žalos dydis skaičiuojamas trigubu baziniu tarifu (t. y. bazinis tarifas dauginamas iš 3).
9. Saugomos rūšys skirstomos pagal retumo kategorijas, apibrėžtas Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2003 m. birželio 13 d. įsakymu Nr. 504 (Žin., 2003, Nr. 100-4506; 2007; Nr. 36-1331; 2010, Nr. 20-949), ir žymimos 0(Ex); 1(E); 2(V); 3(R); 4(I); 5(Rs).
10. Sunaikinus į Lietuvos Respublikos griežtai saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą įrašytas rūšis, žala skaičiuojama atitinkamos retumo kategorijos bazinį tarifą dauginant iš 3.
11. Už sunaikintus į Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą įrašytus žinduolius nustatomi šie baziniai tarifai:
12. Už sunaikintą šios Metodikos 11 punkte nurodytų žinduolių vaikingą arba jauniklius vedžiojančią (maitinančią) patelę nustatomas trigubas bazinis tarifas.
13. Už sunaikintas šios Metodikos 11 punkte nurodytų žinduolių buveines (žinduolių naudojamą lizdą, namelį, olą, guolį, drevę ar kitą žinduolių jauniklių vedimo vietą) nustatomas dvigubas tos rūšies gyvūno bazinis tarifas.
14. Už sunaikintą šikšnosparnių koloniją nustatoma dviguba visų sunaikintų šikšnosparnių bazinių tarifų suma.
15. Už sunaikintus į Europos Bendrijos svarbos gyvūnų ir augalų rūšių sąrašus įrašytus žinduolius, kurie neįrašyti į Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą, nustatomas bazinis 1000 Lt tarifas.
16. Už sunaikintus į Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą įrašytus paukščius nustatomi šie baziniai tarifai (litais):
17. Už sunaikintus į Europos Bendrijos svarbos gyvūnų ir augalų rūšių sąrašus įrašytus paukščius, kurie neįrašyti į Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą, nustatomi šie tarifai:
18. Sunaikinus paukščius, neįrašytus į Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą ir Europos Bendrijos svarbos gyvūnų ir augalų rūšių sąrašus, nustatomi šie baziniai tarifai:
19. Už sunaikintą šios Metodikos 16, 17 ir 18 punktuose nurodytų paukščių lizdą nustatomas dvigubas tos rūšies paukščio bazinis tarifas.
20. Už sunaikintą šios Metodikos 16, 17 ir 18 punktuose nurodytų paukščių jauniklį ar kiaušinį nustatomas suaugusio tos rūšies paukščio bazinis tarifas.
21. Už sunaikintus į Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą įrašytus roplius ir varliagyvius nustatomi šie baziniai tarifai:
23. Už varliagyvio jauniklio sunaikinimą nustatomas ketvirtadalis tos rūšies varliagyvio bazinio tarifo.
24. Už sunaikintus į Europos Bendrijos svarbos gyvūnų ir augalų rūšių sąrašus įrašytus roplius ir varliagyvius, kurie neįrašyti į Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą, nustatomas bazinis 10 Lt tarifas.
25. Už sunaikintas šios Metodikos 21 ir 24 punktuose nurodytų roplių lizdavietes arba kitas kiaušinių dėjimo vietas nustatomas trigubas tos rūšies gyvūno bazinis tarifas.
26. Už sunaikintas šios Metodikos 21 ir 24 punktuose nurodytų varliagyvių nerštavietes nustatoma visų joje neršiančių tos rūšies gyvūnų bazinių tarifų suma.
27. Už sunaikintus į Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą įrašytus moliuskus nustatomi šie baziniai tarifai:
28. Už sunaikintus į Europos Bendrijos svarbos gyvūnų ir augalų rūšių sąrašus įrašytus moliuskus, kurie neįrašyti į Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą, nustatomas bazinis 1 Lt tarifas.
29. Už sunaikintus į Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą įrašytus vabzdžius nustatomi šie baziniai tarifai:
30. Už sunaikintus į Europos Bendrijos svarbos gyvūnų ir augalų rūšių sąrašus įrašytus vabzdžius, kurie neįrašyti į Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą, nustatomas bazinis 10 Lt tarifas.
31. Už sunaikintus į Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą įrašytus vėžiagyvius nustatomi šie baziniai tarifai:
32. Už sunaikintas į Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą įrašytas dėles nustatomas 50 Lt tarifas.
33. Už sunaikintus į Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą įrašytus augalus nustatomi šie baziniai tarifai:
34. Už sunaikintus į Europos Bendrijos svarbos gyvūnų ir augalų rūšių sąrašus įrašytus augalus, kurie neįrašyti į Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą, nustatomas bazinis 10 Lt tarifas.
35. Už sunaikintus į Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą įrašytus grybus nustatomi šie baziniai tarifai (litais):