Lietuvos Respublikos Vyriausybė

NUTARIMAS

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖs 2002 M. liepos 12 D. NUTARIMO NR. 1125 „DĖL Karinės medicinos ekspertizės nuostatų patvirtinimo“ PAKEITIMO

 

2010 m. balandžio 7 d. Nr. 379

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. liepos 12 d. nutarimą Nr. 1125 „Dėl Karinės medicinos ekspertizės nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 72-3073; 2007, Nr. 72-2843):

1. Išdėstyti nutarimo preambulę taip:

„Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo (Žin., 1998, Nr. 49-1325; 2004, Nr. 169-6215; 2006, Nr. 72-2679) 65 straipsnio 5 dalimi, 67 straipsnio 3 dalimi ir 771 straipsnio 2 dalimi ir Lietuvos Respublikos Lietuvos šaulių sąjungos įstatymo (Žin., 1997, Nr. 19-1736; 2009, Nr. 95-4033) 34 straipsnio 6 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:“.

2. Nurodytu nutarimu patvirtintuose Karinės medicinos ekspertizės nuostatuose:

2.1. Įrašyti 1 punkte po žodžių „(toliau vadinama – statutiniai tarnautojai)“ žodį „šaulių“.

2.2. Įrašyti 4 punkto antrojoje pastraipoje po žodžių „atsargos karių“ žodį „šaulių“.

2.3. Išdėstyti 4 punkto trečiąją pastraipą taip:

„Karinė medicinos komisija (toliau vadinama – KMK) – krašto apsaugos sistemos regioninė komisija, atliekanti šauktinių, asmenų, stojančių į karo mokymo įstaigas, tikrąją karo tarnybą ar civilinę krašto apsaugos tarnybą, šaulių, stojančių į Lietuvos šaulių sąjungos kovinius būrius (toliau vadinama – koviniai būriai), tikrosios karo tarnybos karių, atsargos karių, taip pat statutinių tarnautojų ir šaulių, atliekančių tarnybą koviniuose būriuose, sveikatos tikrinimą ir atranką pagal sveikatos būklę Karo prievolės administravimo tarnybos prie Krašto apsaugos ministerijos (toliau vadinama – KPAT) regioniniuose karo prievolės centruose.“

2.4. Išdėstyti 4 punkto ketvirtąją pastraipą taip:

Karinė gydytojų konsultacinė komisija – kolegialus tarnybos organas, kuris sprendžia laikinojo nedarbingumo ekspertizės ir ginčytinus krašto apsaugos sistemos tikrosios karo tarnybos karių, šaulių ir statutinių tarnautojų gydymo ir tyrimo klausimus. Karinės gydytojų konsultacinės komisijos nuostatus ir sudėtį tvirtina tarnybos vadas.“

2.5. Išdėstyti 4 punkto penktąją pastraipą taip:

Karinė medicinos ekspertizėasmens sveikatos būklės tikrinimas ir sveikatos grupės nustatymas – ar asmuo tinkamas karo, civilinei krašto apsaugos tarnybai ar šaulio tarnybai koviniame būryje. Karinė medicinos ekspertizė yra viena iš specializuotosios medicinos ekspertizės rūšių.“

2.6. Įrašyti 5.4 punkte vietoj skaičiaus „3“ skaičių „2“.

2.7. Išbraukti 6.1 punkte žodžius „gydytojo klinikinio fiziologo“.

2.8. Išdėstyti 8.1 punktą taip:

8.1. atlieka tikrosios karo tarnybos karių, šaulių ir statutinių tarnautojų medicinos ekspertizę, nustato, ar pagal sveikatos būklę ir sveikatos grupę jie tinkami tęsti karo, šaulio koviniame būryje ar civilinę krašto apsaugos tarnybą;“.

2.9. Išdėstyti 8.2 punktą taip:

8.2. priima galutinį ekspertinį nutarimą dėl profesinės karo tarnybos karių ar statutinių tarnautojų, pripažintų netinkamais KMK, tinkamumo karo ar civilinei krašto apsaugos tarnybai;“.

2.10. Išdėstyti 8.3 punktą taip:

8.3. atlieka šauktinių, asmenų, stojančių į tikrąją karo tarnybą ar karo mokymo įstaigas, atsargos karių, asmenų, stojančių į civilinę krašto apsaugos, savanorių karo tarnybą, šaulių, stojančių į kovinius būrius, medicinos ekspertizę, priima ekspertinį nutarimą, ar pagal sveikatos būklę ir sveikatos grupę jie tinkami tarnybai;“.

2.11. Įrašyti 8.4 punkte po žodžio „karių“ žodį „šaulių“.

2.12. Išdėstyti 8.7 punktą taip:

8.7. pateikia Tarnybinio tyrimo komisijai medicininę išvadą dėl nustatyto sveikatos sutrikimo ir galimybės jį susieti su karo, civiline krašto apsaugos ar šaulio tarnyba. Medicininę išvadą priima KMEK, atsižvelgdama į Tarnybinio tyrimo komisijos pateiktus medicininius dokumentus, gydytojo specialisto ar psichologo (KMEK narių) vertinimą. Medicininę išvadą pasirašo KMEK pirmininkas.“

2.13. Įrašyti 9.1 punkte po žodžių „apsaugos tarnybą“ žodžius „šaulių, stojančių į kovinius būrius“.

2.14. Įrašyti 9.2 punkte vietoj žodžių „karių savanorių“ žodžius „šaulių, atliekančių tarnybą koviniuose būriuose“.

2.15. Įrašyti VI skyriaus poskyrio „Šauktinių, atsargos karių, asmenų, stojančių į savanorių karo tarnybą, siuntimas“ pavadinime po žodžio „tarnybą“ žodžius „šaulių, stojančių į kovinius būrius“.

2.16. Papildyti Nuostatus 181 punktu:

181. Į kovinius būrius stojančius šaulius atlikti medicinos ekspertizę siunčia Lietuvos šaulių sąjungos rinktinės vadas, gavęs šaulio prašymą atlikti tarnybą koviniame būryje.“

2.17. Įrašyti VI skyriaus poskyrio „Tikrosios karo tarnybos karių ir statutinių tarnautojų siuntimas“ pavadinime po žodžio „karių“ žodį „šaulių“.

2.18. Įrašyti 32 punkte po žodžio „kariai“ žodį „šauliai“.

2.19. Išdėstyti 32.1 punktą taip:

32.1. tinkamumą tolesnei karo, civilinei krašto apsaugos tarnybai ar šaulio tarnybai koviniame būryje po traumos, stacionarinio ar ambulatorinio gydymo, reabilitacijos, kai gali pasikeisti sveikatos grupė, taip pat pagrįstai įtarus tikrosios karo tarnybos kariui, statutiniam tarnautojui ar šauliui sveikatos sutrikimą, dėl kurio gali keistis jo tinkamumas tarnybai, kai jis atsisako gydymo karių sveikatos priežiūros ar kitoje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje ir nepristato vienos iš minėtų asmens sveikatos priežiūros įstaigų pažymos apie sveikatos būklės įvertinimą ir (ar) pradėtą gydymą. Ar tikrosios karo tarnybos kariui, statutiniam tarnautojui reikia medicinos ekspertizės, nusprendžia karinė gydytojų konsultacinė komisija;“.

2.20. Išdėstyti 32.2 punktą taip:

„32.2. sveikatos sutrikdymo sunkumo laipsnį. Sveikatos sutrikdymo sunkumo laipsniui nustatyti tikrosios karo tarnybos kariai, statutiniai tarnautojai, šauliai siunčiami ne vėliau kaip per 10 dienų pasibaigus jų laikinojo nedarbingumo laikotarpiui;“.

2.21. Išdėstyti 32.3 punktą taip:

32.3. tinkamumą tolesnei karo, šaulio koviniame būryje ar civilinei krašto apsaugos tarnybai praėjus nustatytajam laikotarpiui. Tuo tikslu statutiniai tarnautojai iki 30 metų siunčiami kas 5 metai, nuo 30 metų – kas 3 metai; tikrosios karo tarnybos kariai, šauliai ir aktyviojo rezervo kariai – kas 4 metai;“.

2.22. Įrašyti 33 punkte po žodžio „charakteristikoje“ žodžius „kurios formą tvirtina tarnybos vadas.“

2.23. Išdėstyti 34 punktą taip:

„34. Tikrosios karo tarnybos karius ir statutinius tarnautojus atlikti medicinos ekspertizės siunčia krašto apsaugos institucija ar jos padalinys, kuriame jie tarnauja. Atsargos karius siunčia KPAT teritorinis skyrius, karius savanorius – Krašto apsaugos savanorių pajėgų struktūrinis padalinys, kuriame jie tarnauja, šaulius – Lietuvos šaulių sąjunga ar rinktinė, kurioje jie tarnauja. Siuntimas turi būti registruotas ir patvirtintas siunčiančios krašto apsaugos institucijos personalo skyriaus viršininko ar KPAT teritorinio skyriaus vedėjo, ar Lietuvos šaulių sąjungos arba jos rinktinės vado parašu ir spaudu.

Tikrosios karo tarnybos kariai, atsargos kariai, šauliai ir statutiniai tarnautojai siunčiami į komisiją likus ne mažiau kaip 3 mėnesiams iki ekspertinio nutarimo pažymos galiojimo pabaigos, o šių Nuostatų 32.4 ir 32.5 punktuose nustatytais atvejais – likus ne mažiau kaip 3 mėnesiams iki sutarties pratęsimo, siuntimo mokytis, atlikti tarnybą užsienyje ar tarptautinėje operacijoje. Asmuo privalo atvykti atlikti medicinos ekspertizės per mėnesį, o šių Nuostatų 32.1 punkte nustatytu atveju – per 5 darbo dienas nuo siuntimo gavimo dienos.“

2.24. Įrašyti 35 punkte po žodžio „karys“ žodį „šaulys“.

2.25. Papildyti Nuostatus šiuo 371 punktu:

371. Šių Nuostatų 37 punkte numatytais atvejais sveikata tikrinama ir pažymos išduodamos sveikatos apsaugos ministro ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.“

2.26. Įrašyti 38 punkte po žodžio „karys“ žodį „šaulys“.

2.27. Išbraukti 38.1 punkte žodžius „krašto apsaugos“.

2.28. Įrašyti 38.3 punkte po žodžio „charakteristiką“ žodžius „(profesinės karo tarnybos kariai)“.

2.29. Išdėstyti 44 punktą taip:

44. Vadovaudamiesi medicinos ekspertizės rezultatais ir atsižvelgdami į medicinos ekspertizės tikslą, gydytojai priima ekspertinę išvadą. Ši išvada įrašoma į medicinos ekspertizės aktą, asmens sveikatos ambulatorinę kortelę ir kompiuterinę duomenų bazę. Išvadoje nurodoma: ligos pavadinimas (jeigu ji diagnozuojama), ją atitinkantis ekspertinių išvadų lentelės straipsnis, ligos kodas pagal 10-os redakcijos „Tarptautinę statistinę ligų ir sveikatos problemų klasifikaciją“ (sveikatos apsaugos ministro 1996 m. spalio 28 d. įsakymas Nr. 542) (Žin., 2001, Nr. 50-1758) (toliau vadinama – TLK-10) ir apribojimo laipsnis, tinkamumas karo, šaulio koviniame būryje ar civilinei krašto apsaugos tarnybai pagal nustatytą ligą.

KMEK ir KMK medicinos ekspertizę asmeniui turi atlikti per vieną mėnesį nuo registracijos dienos. Jei asmenį būtina tirti papildomai, ekspertizės atlikimo laikas gali būti pratęstas KMEK pirmininko leidimu, bet ne ilgiau nei vienam mėnesiui. Asmuo privalo vykdyti KMEK, KMK ir gydytojų nurodymus, kad būtų laiku ir tinkamai atlikta medicinos ekspertizė.“

2.30. Įrašyti 49 punkte po žodžio „karo“ žodžius „šaulio koviniame būryje“.

2.31. Išdėstyti 50 punktą taip:

50. Karinės medicinos ekspertizės metu ekspertiniame nutarime nurodoma nustatyta asmens sveikatos grupė – ar jis tinkamas karo, civilinei krašto apsaugos tarnybai ar šaulio tarnybai koviniame būryje ir / ar sveikatos sutrikdymo sunkumo laipsnis ir pateikiama kita informacija, atsižvelgiant į medicinos ekspertizės tikslą.“

2.32. Išdėstyti 53.5 punktą taip:

53.5. krašto apsaugos ministro patvirtintos formos ligos liudijimą (toliau vadinama – ligos liudijimas), kai karys, šaulys ar statutinis tarnautojas pripažįstamas netinkamu karo, šaulio koviniame būryje ar civilinei krašto apsaugos tarnybai ir nėra išrašų iš medicinos dokumentų. Ligos liudijime papildomai nurodomas tikslus ligos pavadinimas ir kodas pagal TLK-10.“

2.33. Išdėstyti 55 punktą taip:

55. Į ekspertinio nutarimo pažymą įrašoma nustatyta asmens sveikatos grupė, ekspertinių išvadų lentelės straipsnių numeriai ir skiltys, kitos medicinos ekspertizės laikas (jeigu ji paskirta anksčiau, nei nustato šie Nuostatai). Jeigu asmuo atsisakė gydymo, apie tai atskira pastaba nurodoma ekspertinio nutarimo pažymoje, medicinos ekspertizės akte ir asmens sveikatos ambulatorinėje kortelėje.“

2.34. Išdėstyti 56 punktą taip:

56. Tikrosios karo tarnybos kariams, šauktiniams, asmenims, stojantiems į karo mokymo įstaigas ar karių savanorių tarnybą, statutiniams tarnautojams, šauliams ekspertinio nutarimo pažyma išrašoma 2 egzemplioriais: vienas egzempliorius pridedamas prie medicinos ekspertizės akto, o kitas išsiunčiamas institucijai ar jos padaliniui, siuntusiam asmenį.“

2.35. Išdėstyti 58 punktą taip:

58. Ekspertinio nutarimo pažymos galioja:

58.1. stojantiesiems į profesinę, šaulio koviniame būryje ir civilinę krašto apsaugos tarnybą, taip pat į karo mokymo įstaigas – 6 mėnesius nuo išdavimo dienos. Jei asmuo per tą laiką priimamas į profesinę karo, šaulio koviniame būryje ar civilinę krašto apsaugos tarnybą ar įstoja mokytis į karo mokymo įstaigą, pažyma galioja, kaip nustatyta šių Nuostatų 58.3 ir 58.4 punktuose;

58.2. šauktiniams, asmenims, stojantiems į karių savanorių tarnybą, – vienerius metus nuo išdavimo dienos. Jei asmuo per tą laiką įstoja į karių savanorių tarnybą, pažyma galioja, kaip nustatyta šių Nuostatų 58.4 punkte;

58.3. statutiniams tarnautojams, patikrintiems iki 30 metų, – 5 metus nuo išdavimo dienos, patikrintiems po 30 metų, – 3 metus nuo išdavimo dienos;

58.4. tikrosios karo tarnybos kariams, šauliams ir aktyviojo rezervo kariams – 4 metus nuo išdavimo dienos;

58.5. ekspertinio nutarimo pažymos, išduotos asmenims nurodant stebėti sveikatos būklę, – pažymoje nustatytą laiką;

58.6. ekspertinio nutarimo pažymos, išduotos asmenims, pripažintiems netinkamais tarnybai, – pažymoje nustatytą laiką.“

2.36. Išdėstyti 62.3 punktą taip:

62.3. tinkamas profesinei karo ar civilinei krašto apsaugos tarnybai pagal nustatytą A (B, C, D, E, F, G) sveikatos grupę; stebėti sveikatos būklę.“

2.37. Įrašyti VII skyriaus poskyrio „Atsargos karių ir karių savanorių medicinos ekspertizė“ pavadinime po žodžio „karių“ žodį „šaulių“.

2.38. Išdėstyti 76 punktą taip:

76. Atsargos karių, šaukiamų į mokymą ar pratybas, šaulių, karių savanorių ar stojančiųjų į karių savanorių tarnybą medicinos ekspertizę, siekdama nustatyti, ar jie tinkami tarnybai pagal sveikatos būklę, regioniniuose karo prievolės centruose atlieka KMK. Tarnybos vado sprendimu, taip pat tuo atveju, kai šie asmenys vyksta į tarptautines operacijas, jų medicinos ekspertizę atlieka KMEK.

2.39. Įrašyti 78 punkte po žodžio „karių“ žodžius „šaulių, stojančių į kovinius būrius“.

2.40. Išdėstyti 78.1 punktą taip:

„78.1. tinkamas atsargos ar savanorių karo tarnybai arba šaulio tarnybai koviniame būryje pagal nustatytą A (B, C, D, E, F) sveikatos grupę;“.

2.41. Išdėstyti 78.2 punktą taip:

„78.2. netinkamas atsargos ar savanorių karo tarnybai arba šaulio tarnybai koviniame būryje pagal nustatytą (G), Z (O) sveikatos grupę;“.

2.42. Išdėstyti 80 punktą taip:

80. Atsargos karių ekspertinio nutarimo pažyma pateikiama KPAT teritoriniam skyriui pagal atsargos kario gyvenamąją vietą, karių savanorių ar stojančiųjų į karių savanorių tarnybą – Krašto apsaugos savanorių pajėgų struktūriniams padaliniams, šaulių – Lietuvos šaulių sąjungos rinktinei, kuriai šaulys priskirtas.“

2.43. Įrašyti 86 punkte po žodžio „karo“ žodžius „šaulio koviniame būryje“.

2.44. Įrašyti 87 punkte po žodžio „karo“ žodžius „šaulio koviniame būryje“.

2.45. Įrašyti 87.1 punkte po žodžio „karo“ žodžius „šaulio koviniame būryje“.

2.46. Įrašyti 87.4 punkte po žodžio „karo“ žodžius „šaulio koviniame būryje“.

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                      ANDRIUS KUBILIUS

 

 

 

KRAŠTO APSAUGOS MINISTRĖ                                             RASA JUKNEVIČIENĖ