LIETUVOS POLICIJOS GENERALINIO KOMISARO
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS POLICIJOS GENERALINIO KOMISARO 2003 M. LAPKRIČIO 6 D. ĮSAKYMO NR. V-570 „DĖL GINKLŲ, ŠAUDMENŲ, JŲ DALIŲ KOLEKCIONAVIMO, PARODŲ ORGANIZAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2008 m. birželio 19 d. Nr. 5-V-348
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo 1, 2, 3, 6, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 30, 31, 33, 36, 37, 38, 40, 41 straipsnių pakeitimo ir papildymo bei įstatymo papildymo priedu įstatymu (Žin., 2007, Nr. 135-5452):
1. Pakeičiu Lietuvos policijos generalinio komisaro 2003 m. lapkričio 6 d. įsakymą Nr. V-570 „Dėl Ginklų, šaudmenų, jų dalių kolekcionavimo, parodų organizavimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 106-4780):
1.1. Išdėstau antraštę taip:
1.2. Išdėstau preambulę taip:
„Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. liepos 10 d. nutarimo Nr. 1108 „Dėl Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo įgyvendinimo“ (Žin., 2002, Nr. 72-3056) 2.4.2 punktu ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. birželio 11 d. nutarimo Nr. 570 „Dėl Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo įgyvendinimo“ (Žin., 2008, Nr. 70-2661) 1 punktu:“.
2. Nurodytuoju įsakymu patvirtintose Ginklų, šaudmenų, jų dalių kolekcionavimo, parodų organizavimo taisyklėse:
2.1. Išdėstau pavadinimą taip:
2.2. Išdėstau 1 punktą taip:
„1. Ginklų, šaudmenų, jų dalių perdirbimo, kolekcionavimo, imitacinių ginklų naudojimo, parodų organizavimo taisyklės (toliau – taisyklės) nustato šaunamųjų ginklų perdirbimo į visiškai netinkamus naudoti, netinkamus naudoti ar imitacinius ginklus, visiškai netinkamų naudoti ir netinkamų naudoti ginklų, šaudmenų, jų dalių bei tinkamų naudoti D kategorijos ginklų ir jų šaudmenų, išskyrus vienašūvius ilguosius lygiavamzdžius šaunamuosius ginklus ir jų šaudmenis, kolekcijų sudarymo, laikymo, eksponavimo, likvidavimo, imitacinių ginklų naudojimo ir B, C, D kategorijų ginklų, šaudmenų, jų dalių parodų organizavimo tvarką.“
2.3. Išdėstau 3.3 punktą taip:
2.4. Įrašau naują 3.5 punktą:
2.5. Išdėstau 5 punktą taip:
„5. Lietuvos Respublikoje įregistruoti juridiniai asmenys ir nuolatiniai gyventojai kolekcijoms sudaryti teisės aktų nustatyta tvarka gali įsigyti tinkamus naudoti šaunamuosius ginklus, šaudmenis, jų dalis ir perdirbti juos į netinkamus naudoti arba į visiškai netinkamus naudoti, taip pat gali įsigyti netinkamus naudoti arba visiškai netinkamus naudoti ginklus. Senoviniai šaunamieji ginklai ir kiti D kategorijos ginklai (išskyrus vienašūvius ilguosius lygiavamzdžius šaunamuosius ginklus) kolekcionuojami neperdirbti.“
2.6. Įrašau naują 6.3 punktą:
2.7. Išdėstau II skyriaus pavadinimą taip:
2.8. Išdėstau 8 punktą taip:
2.9. Išdėstau 9 punktą taip:
„9. Šaunamieji ginklai, atsižvelgiant į jų rūšį, kalibrą, konstrukcijos savybes, į netinkamus naudoti ginklus perdirbami pašalinant ginklo daužiklį (-ius), skiltuvą (-us) ar kitą (-as) pagrindinę (-es) smogiamojo paleidžiamojo mechanizmo dalį (-is), kad nebūtų galimybės iššauti iš ginklo. Išimtos detalės turi būti saugomos atskirame seife taip, kad būtų pašalinta galimybė nedelsiant sukomplektuoti ginklus, kad jie taptų veikiančiais ginklais, arba sunaikinamos.“
2.10. Išdėstau 10 punktą taip:
2.11. Išdėstau 11 punktą taip:
„11. Šaunamieji ginklai, atsižvelgiant į jų rūšį, kalibrą, konstrukcijos savybes, į imitacinius ginklus perdirbami atliekant toliau nurodytus veiksmus:
11.1. kiaurai pragręžiamas vamzdis (pragręžtos kiaurymės skersmuo parenkamas toks, kad būtų užtikrintas ginklo automatikos veikimas šaudant imitaciniais šoviniais, tačiau turi būti ne mažesnis už vieną trečiąją ginklo kalibro dydžio, kiaurymės centras turi būti ties ginklui skirto kovinio šovinio, įstatyto į lizdą, galu);
2.12. Išdėstau 12 punktą taip:
„12. Šaunamiesiems ginklams perdirbti nustatyta tvarka turi būti gautas leidimas. Šaunamuosius ginklus ir šaudmenis perdirbti gali juridiniai asmenys, turintys teisę perdirbti ginklus. Perdirbus ginklus į netinkamus naudoti ginklus, išimtos detalės įtraukiamos į apskaitą ar sunaikinamos Lietuvos policijos generalinio komisaro 2003 m. birželio 23 d. įsakymo Nr. V-363 „Dėl Juridinių asmenų ginklų ir šaudmenų civilinės apyvartos ir jos kontrolės taisyklių patvirtinimo“ nustatyta tvarka. Valstybiniai muziejai įsigytus šaunamuosius ginklus bei šaudmenis į netinkamus naudoti gali perdaryti patys. Valstybiniai muziejai, perdarę ginklus, surašo pažymą. Ginklų fondas raštu teikia konsultacijas konkrečių ginklų ir šaudmenų perdirbimo klausimais. Gavus Ginklų fondo rašytinį sutikimą, ginklai į visiškai netinkamus naudoti ginklus, netinkamus naudoti ginklus ir imitacinius ginklus gali būti perdirbami ir kitais šiose taisyklėse nenurodytais būdais.“
2.13. Išdėstau III skyriaus pavadinimą taip:
2.14. Išdėstau 13 punktą taip:
„13. Ne jaunesni kaip 23 metų Lietuvos Respublikos nuolatiniai gyventojai ir Lietuvos Respublikoje įregistruoti juridiniai asmenys, gavę leidimą įsigyti ginklus, gali įsigyti B, C kategorijų ginklus ir D kategorijos vienašūvius ilguosius lygiavamzdžius šaunamuosius ginklus, jų šaudmenis ir, perdirbę juos į netinkamus naudoti ginklus, šaudmenis, kolekcionuoti bei eksponuoti.“
2.15. Išdėstau 14 punktą taip:
„14. Valstybiniai muziejai, gavę leidimą įsigyti ginklus, gali įsigyti A, B, C kategorijų ginklus ir D kategorijos vienašūvius ilguosius lygiavamzdžius šaunamuosius ginklus, jų šaudmenis ir, perdirbę juos į netinkamus naudoti ginklus, šaudmenis, kolekcionuoti bei eksponuoti. Teatrai ir kiti Lietuvos Respublikoje įregistruoti asmenys, kurie verčiasi teatralizuotų vaidinimų kūrimu ar filmų gamyba arba televizijos laidų kūrimu, gavę leidimą įsigyti ginklus, gali įsigyti A, B, C kategorijų ginklus ir D kategorijos vienašūvius ilguosius lygiavamzdžius šaunamuosius ginklus, imitacinius šaudmenis ir, perdirbę ginklus į imitacinius ginklus, naudoti savo veikloje su imitaciniais šaudmenimis.“
2.16. Išdėstau 15 punktą taip:
„15. Taisyklių 13 ir 14 punktuose nurodyti fiziniai ir juridiniai asmenys, norintys kolekcionuoti ir (ar) eksponuoti netinkamus naudoti ginklus arba naudoti imitacinius ginklus, privalo gauti teritorinės policijos įstaigos leidimą laikyti ginklus. Leidimas laikyti ginklus galioja 5 metus nuo išdavimo dienos.“
2.17. Įrašau naują 16.9 punktą:
„16.9. ginklininko šaunamojo ginklo savigynai įsigijimo, laikymo, nešiojimosi ir naudojimo arba asmens bei turto saugotojo pirminio parengimo egzamino išlaikymo pažymėjimą ir jo kopiją, išskyrus atvejus, kai juridinis asmuo pageidauja laikyti tik imitacinius ginklus, taip pat perregistravimo atvejį. Jeigu ginklininkas yra (buvo) specialaus statuso subjektų ar jiems pavaldžių įstaigų pareigūnas arba turi galiojantį leidimą laikyti (nešiotis) ginklus, vietoj minėto pažymėjimo atitinkamai gali pateikti pažymą, patvirtinančią, kad bet kurioje iš šių institucijų jis yra išlaikęs egzaminą (įskaitą) ir turi (turėjo) teisę laikyti bei nešiotis šaunamąjį ginklą, arba leidimą laikyti (nešiotis) ginklus ir jo kopiją.“
2.18. Įrašau naują 17.6 punktą:
„17.6. jei fizinis asmuo leidimo laikyti ar nešioti ginklus neturi – šaunamojo ginklo savigynai įsigijimo, laikymo, nešiojimosi ir naudojimo arba asmens bei turto saugotojo pirminio parengimo egzamino išlaikymo pažymėjimą ir jo kopiją, išskyrus perregistravimo atvejį. Jeigu asmuo yra (buvo) specialaus statuso subjektų ar jiems pavaldžių įstaigų pareigūnas, vietoj minėto pažymėjimo turi pateikti pažymą, patvirtinančią, kad bet kurioje iš šių institucijų jis yra išlaikęs egzaminą (įskaitą) ir turi (turėjo) teisę laikyti bei nešiotis šaunamąjį ginklą, ir jos kopiją.“
2.19. Išdėstau 23 punktą taip:
„23. Leidimas laikyti ginklus išduodamas tik po to, kai fizinis ar juridinis asmuo išsinuomoja ar įsirengia patalpas ginklams laikyti. Fizinis ar juridinis asmuo, gavęs teigiamą teritorinės policijos įstaigos sprendimą dėl leidimo laikyti ginklus išdavimo, privalo išsinuomoti ar įsirengti patalpas ginklams laikyti pagal Lietuvos policijos generalinio komisaro 2003 m. gegužės 12 d. įsakyme Nr. V-265 „Dėl Reikalavimų, keliamų patalpoms, kuriose vykdoma ginklų, šaudmenų, jų dalių apyvarta, patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 49-2191) nustatytus reikalavimus. Laikoma, kad imitacinio ar netinkamo naudoti ginklo kategorija tokia pati, kaip ir tokio paties tinkamo naudoti ginklo kategorija. Jeigu fizinis ar juridinis asmuo neišsinuomoja ar neįsirengia patalpų per 6 mėnesius nuo teritorinės policijos įstaigos pranešimo gavimo dienos, jis privalo apie tai raštu informuoti šią įstaigą, kuri pakartotinai atlieka šių taisyklių 19 punkte nurodytus patikrinimus ir iš naujo raštu informuoja pareiškėją. Pakartotinis sprendimas galioja 6 mėnesius.“
2.20. Išdėstau 40 punktą taip:
„40. Teritorinė policijos įstaiga, panaikinusi leidimą laikyti ginklus, nedelsdama paima visus imitacinius ar netinkamus naudoti ginklus bei jų apskaitos dokumentus saugoti į teritorinę policijos įstaigą. Imitaciniai ar netinkami naudoti ginklai paimami, jų tinkamumas naudoti nustatomas Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro, Lietuvos Respublikos finansų ministro ir Lietuvos Respublikos ginklų fondo prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės direktoriaus 2003 m. liepos 9 d. įsakyme Nr. 1V-260/1K-193/1A-28 „Dėl Ginklų paėmimo, perduotų realizuoti Ginklų fondui prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės ginklų tinkamumo naudoti nustatymo, vertės apskaičiavimo ir tolesnio panaudojimo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 71-3248) nustatyta tvarka.“
2.21. Išdėstau VII skyriaus pavadinimą taip:
2.22. Išdėstau 41 punktą taip:
„41. Fizinis ar juridinis asmuo, turintis teritorinės policijos įstaigos išduotą galiojantį leidimą laikyti ginklus bei pageidaujantis gauti leidimą įsigyti ginklus ar šaudmenis kolekcijai sudaryti arba ginklus, skirtus perdirbti į imitacinius ginklus, teritorinei policijos įstaigai pateikia prašymą, kuriame nurodomas juridinio asmens pavadinimas, kodas, buveinė, telefono ir fakso numeriai, ginklininko, atsakingo už ginklų įsigijimą ir atvežimą, vardas, pavardė, asmens kodas ar fizinio asmens vardas, pavardė, asmens kodas, planuojamų įsigyti ginklų rūšys, kalibrai, kiekis. Imitaciniai šaudmenys įsigyjami pateikus leidimą laikyti ginklus.“
2.23. Išdėstau 43 punktą taip:
„43. Fiziniai ar juridiniai asmenys ginklus ir šaudmenis kolekcijai sudaryti arba ginklus, skirtus perdirbti į imitacinius ginklus, imitacinius šaudmenis, taip pat visiškai netinkamus naudoti ginklus įsigyja Ginklų fonde arba įmonėse, turinčiose Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka išduotą licenciją gaminti, importuoti ar prekiauti ginklais, taip pat užsienio valstybėse, nustatyta tvarka gavę Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – Policijos departamentas) leidimą įvežti ginklus. Valstybiniai muziejai ginklus (šaudmenis) gali įsigyti ir iš kitų fizinių ar juridinių asmenų. Įsigyjant visiškai netinkamą naudoti ginklą Lietuvos Respublikoje prie jo turi būti pridėta Ginklų fondo pažyma, kad ginklas yra visiškai netinkamas naudoti. Tuo atveju, kai fiziniai ir juridiniai asmenys visiškai netinkamus naudoti ginklus įsigyja užsienio valstybėje, jie privalo per 5 darbo dienas nuo ginklo įvežimo pateikti ginklą Ginklų fondui su prašymu išduoti pažymą, kad ginklas yra visiškai netinkamas naudoti. Pažymos, kad ginklas yra visiškai netinkamas naudoti išduodamos Ginklų fondo nustatyta tvarka.“
2.24. Išdėstau VIII skyriaus pavadinimą taip:
2.25. Išdėstau 44 punktą taip:
„44. Fizinis ar juridinis asmuo, įsigijęs ginklus kolekcijai sudaryti arba ginklus, skirtus perdirbti į imitacinius ginklus, per 5 darbo dienas turi pateikti teritorinei policijos įstaigai prašymą dėl leidimo perdirbti ginklą (kiekvienam šaunamajam ginklui perdirbti išduodamas atskiras leidimas) į imitacinį ar netinkamą naudoti ginklą gavimo. Kartu su prašymu perdirbti šaunamąjį ginklą pateikiamas ginklas bei leidimo įsigyti šaunamąjį ginklą C dalis. Leidimas perdirbti ginklą galioja 30 dienų nuo leidimo išdavimo dienos.“
2.26. Išdėstau 46 punktą taip:
2.27. Išdėstau 47 punktą taip:
2.28. Išdėstau 48 punktą taip:
2.29. Išdėstau 49 punktą taip:
„49. Fizinis ar juridinis asmuo turimus imitacinius ar netinkamus naudoti ginklus gali realizuoti per juridinius asmenis, turinčius teisę prekiauti tos rūšies ginklais, pateikęs leidimą laikyti ginklus bei jo kopiją. Leidimo kopija perduodama juridiniam asmeniui, kuriam ginklas perduodamas realizuoti.“
2.30. Išdėstau 51 punktą taip:
2.31. Išdėstau 52–58 punktus taip:
„52. Imitacinio ar netinkamo naudoti ginklo išregistravimo pagrindas taisyklių 51.1 punkte nurodytu atveju yra juridinio asmens, prekiaujančio ginklais, išduota pažyma. Juridinis asmuo, prekiaujantis ginklais, pažymą teritorinei policijos įstaigai turi pateikti per 5 darbo dienas nuo ginklo pardavimo dienos.
53. Imitacinio ar netinkamo naudoti ginklo išregistravimo pagrindas taisyklių 51.2 ir 51.3 punktuose nurodytais atvejais yra juridinio asmens pareiškimas ir institucijos, atliekančios ikiteisminį tyrimą, išduota pažyma apie nutrauktą ikiteisminį tyrimą arba teismo nuosprendžio, susijusio su ginklo vagyste ar praradimu, jeigu ginklas nesurastas, kopija. Be to, jeigu ginklas yra pavogtas (prarastas) ir nesurastas, jo duomenys įrašomi į policijos žinybinį Ieškomų ginklų registrą.
54. Imitacinio ar netinkamo naudoti ginklo išregistravimo pagrindas taisyklių 51.4 punkte nurodytu atveju yra atitinkamų institucijų priimtas sprendimas konfiskuoti ginklą.
55. Imitacinio ar netinkamo naudoti ginklo išregistravimo pagrindas taisyklių 51.5 punkte nurodytu atveju yra juridinio asmens likvidavimas arba reorganizavimas. Ginklas šiuo atveju išregistruojamas po to, kai jis realizuojamas ar sunaikinamas ir yra tai patvirtinantys dokumentai, taip pat jeigu jis registruojamas juridinio asmens teisių ir pareigų perėmėjo vardu.
56. Imitacinio ar netinkamo naudoti ginklo išregistravimo pagrindas taisyklių 51.6 punkte nurodytu atveju yra teritorinės policijos įstaigos sprendimas. Ginklas šiuo atveju išregistruojamas po to, kai jis realizuojamas ar sunaikinamas ir yra tai patvirtinantys dokumentai.
57. Imitacinio ar netinkamo naudoti ginklo išregistravimo pagrindas taisyklių 51.7 punkte nurodytu atveju yra fizinio asmens, kolekcionavusio ginklus, mirties liudijimas.
2.32. Išdėstau 62 punktą taip:
2.33. Išdėstau 66 ir 67 punktus taip:
„66. Iki ginklų įregistravimo teritorinėje policijos įstaigoje dienos šaunamieji ginklai, imitaciniai ar netinkami naudoti ginklai gabenami su leidimu įsigyti ar leidimu perdirbti ginklus.
2.34. Išdėstau 71 punktą taip:
„71. Netinkami naudoti ginklai eksponuojami tik subjekto, turinčio teisę eksponuoti ginklus, nustatytu darbo laiku. Pasibaigus darbo laikui imitaciniai ir netinkami naudoti ginklai saugomi ginklų saugykloje Lietuvos policijos generalinio komisaro 2003 m. gegužės 12 d. įsakyme Nr. V-265 „Dėl Reikalavimų, keliamų patalpoms, kuriose vykdoma ginklų, šaudmenų, jų dalių apyvarta, patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 49-2191) nustatyta tvarka.“