konvencija dėl privačių įdarbinimo agentūrų
Tarptautinio darbo biuro Administracinės tarybos sušaukta Ženevoje ir 1997 m. birželio 3 d. susirinkusi į 85-ąją sesiją,
atkreipdama dėmesį į 1949 m. pataisytos Konvencijos dėl mokamų įdarbinimo agentūrų nuostatas,
žinodama, kaip svarbu, kad darbo rinkos veiktų lanksčiai,
primindama, kad Tarptautinė darbo konferencija savo 81-oje sesijoje nutarė, jog TDO turėtų toliau taisyti 1949 m. pataisytą Konvenciją dėl mokamų įdarbinimo agentūrų,
atsižvelgdama į labai skirtingas privačių įdarbinimo agentūrų veiklos sąlygas, palyginti su tomis, kurios buvo priimant minėtą Konvenciją,
pripažindama privačių įdarbinimo agentūrų vaidmenį, kurį jos gali vaidinti gerai veikiančioje darbo rinkoje,
primindama būtinybę ginti darbuotojus, kad jais nebūtų piktnaudžiaujama,
pripažindama būtinybę garantuoti teisę į laisvę jungtis į asociacijas ir skatinti kolektyvines derybas bei socialinį dialogą, kaip būtiną sklandžiai veikiančios darbo santykių sistemos dalį,
atkreipdama dėmesį į 1948 m. Įdarbinimo tarnybų organizavimo konvencijos nuostatas,
primindama 1930 m. Konvencijos dėl priverstinio darbo, 1948 m. Konvencijos dėl asociacijų laisvės ir teisės jungtis į organizacijas gynimo, 1949 m. Konvencijos dėl teisės jungtis į organizacijas ir vesti kolektyvines derybas, 1958 m. Konvencijos dėl diskriminacijos darbo ir profesinės veiklos srityje, 1964 m. Konvencijos dėl užimtumo politikos, 1973 m. Konvencijos dėl minimalaus įdarbinimo amžiaus, 1988 m. Konvencijos dėl užimtumo skatinimo ir apsaugos nuo nedarbo nuostatas bei nuostatas, susijusias su priėmimu į darbą ir įdarbinimu, 1949 m. pataisytoje Konvencijoje dėl migracijos ieškant darbo ir 1975 m. Konvencijoje dėl darbuotojų migrantų (papildomos nuostatos),
nutarusi priimti tam tikrus pasiūlymus dėl 1949 m. pataisytos Konvencijos dėl mokamų įdarbinimo agentūrų peržiūrėjimo ir pataisymo, o tai yra ketvirtasis sesijos darbotvarkės klausimas,
nusprendusi įforminti šiuos pasiūlymus kaip tarptautinę konvenciją; tūkstantis devyni šimtai devyniasdešimt septintųjų metų birželio devynioliktą dieną priima šią Konvenciją, kurią galima vadinti 1997 m. Privačių įdarbinimo agentūrų konvencija:
1 straipsnis
1. Šioje Konvencijoje sąvoka privati įdarbinimo agentūra – tai fizinis ar juridinis asmuo, nepriklausantis nuo valstybinės valdžios institucijų ir teikiantis vieną ar keletą šių darbo rinkos paslaugų:
a) paslaugos, susijusios su pasiūlymų dirbti ir paraiškų dėl darbo derinimu, privačiai įdarbinimo agentūrai netampant galinčių atsirasti darbo santykių šalimi;
b) paslaugos, kurias sudaro darbuotojų priėmimas į darbą tam, kad jie būtų perduoti trečiajai šaliai, kuri gali būti fizinis ar juridinis asmuo (toliau – samdanti įmonė), skiriantis jiems užduotis ir prižiūrintis, kaip jos atliekamos;
2 straipsnis
2. Ši Konvencija taikoma visų kategorijų darbuotojams ir visoms ūkinės veiklos rūšims. Ji netaikoma jūrininkų priėmimui į darbą ir įdarbinimui.
3. Vienas iš šios Konvencijos tikslų – pagal šias nuostatas leisti dirbti privačioms įdarbinimo agentūroms ir ginti darbuotojus, kurie naudojasi šių tarnybų paslaugomis.
4. Organizacijos narė, pasikonsultavusi su geriausiai darbdaviams ir darbuotojams atstovaujančiomis organizacijomis, gali:
a) esant konkrečioms aplinkybėms, uždrausti privačioms įdarbinimo agentūroms teikti vieną ar keletą 1 straipsnio 1 dalyje minėtų paslaugų tam tikrų kategorijų darbuotojams arba konkrečioms ūkinės veiklos rūšims;
3 straipsnis
1. Privačių įdarbinimo agentūrų teisinis statusas nustatomas pagal nacionalinius įstatymus ir praktiką, pasikonsultavus su geriausiai darbdaviams ir darbuotojams atstovaujančiomis organizacijomis.
4 straipsnis
5 straipsnis
1. Kad būtų skatinamos lygios galimybės ir vienodų sąlygų taikymo principas teisei į darbą ir konkrečias profesijas, Organizacijos narė užtikrina, kad privačios įdarbinimo agentūros nediskriminuotų darbuotojų dėl rasės, odos spalvos, lyties, religijos, politinių pažiūrų, nacionalinės priklausomybės, socialinės kilmės ar kitaip nediskriminuotų, kaip numatyta nacionaliniuose įstatymuose ir praktikoje, pavyzdžiui, dėl amžiaus ar negalios.
6 straipsnis
Privačios įdarbinimo agentūros darbuotojų asmens duomenis tvarko:
a) tokia tvarka, kad šie duomenys būtų apsaugoti ir užtikrinta darbuotojų teisė į privataus gyvenimo neliečiamumą pagal nacionalinius įstatymus ir praktiką;
7 straipsnis
1. Privačios įdarbinimo agentūros nei tiesiogiai, nei netiesiogiai nereikalauja, kad darbuotojai visiškai arba iš dalies sumokėtų bet kokius mokesčius ar padengtų bet kokias išlaidas.
2. Kompetentinga institucija, vadovaudamasi atitinkamų darbuotojų interesais ir pasikonsultavusi su geriausiai darbdaviams ir darbuotojams atstovaujančiomis organizacijomis, gali leisti taikyti išimtis šio straipsnio 1 dalies nuostatoms tam tikrų kategorijų darbuotojų ir konkrečių paslaugų, kurias teikia privačios įdarbinimo agentūros, atžvilgiu.
8 straipsnis
1. Organizacijos narė, pasikonsultavusi su geriausiai darbdaviams ir darbuotojams atstovaujančiomis organizacijomis, imasi visų būtinų ir tinkamų priemonių, esančių jos jurisdikcijoje, ir tam tikrais atvejais bendradarbiauja su kitomis Organizacijos narėmis, kad būtų suteikta tinkama apsauga darbuotojams migrantams, kuriuos privačios įdarbinimo agentūros priėmė į darbą ar įdarbino jos teritorijoje, ir kad būtų išvengta piktnaudžiavimo jais. Šias priemones sudaro įstatymai ar kiti teisės aktai, numatantys nuobaudas, įskaitant tokių privačių įdarbinimo agentūrų, kurios užsiima apgaule ir piktnaudžiavimu, uždraudimą.
9 straipsnis
10 straipsnis
Kompetentinga institucija užtikrina, kad būtų nustatyta tinkama tvarka ir procedūros, prireikus dalyvaujant geriausiai darbdaviams ir darbuotojams atstovaujančioms organizacijoms, nagrinėti skundus dėl tariamo piktnaudžiavimo ir apgaulingos praktikos, susijusių su privačių įdarbinimo agentūrų veikla.
11 straipsnis
Organizacijos narė pagal nacionalinius įstatymus ir praktiką imasi visų būtinų priemonių užtikrinti darbuotojams, kuriuos įdarbina privačios įdarbinimo agentūros, kaip nurodyta 1 straipsnio 1 dalies b punkte, tinkamą apsaugą, susijusią su:
12 straipsnis
Organizacijos narė pagal nacionalinius įstatymus ir praktiką nustato ir paskirsto atitinkamas privačių įdarbinimo agentūrų, teikiančių 1 straipsnio 1 dalies b punkte nurodytas paslaugas, ir samdančių įmonių atsakomybės sritis, susijusias su:
13 straipsnis
1. Organizacijos narė pagal nacionalinius įstatymus ir praktiką, pasikonsultavusi su geriausiai darbdaviams ir darbuotojams atstovaujančiomis organizacijomis, parengia, nustato ir periodiškai peržiūri sąlygas, kad būtų skatinamas valstybinių ir privačių įdarbinimo agentūrų bendradarbiavimas.
2. Šio straipsnio 1 dalyje minimos sąlygos pagrįstos principu, kad valstybinės valdžios institucijoms priklauso atsakomybė priimti galutinius sprendimus dėl:
3. Privačios įdarbinimo agentūros kompetentingos institucijos nustatytais laiko tarpais teikia tai institucijai jos reikalaujamą informaciją, deramai atsižvelgdamos į tokios informacijos konfidencialų pobūdį:
a) kad kompetentinga institucija žinotų apie privačių įdarbinimo agentūrų struktūrą ir jų veiklą pagal nacionalines sąlygas ir praktiką;
14 straipsnis
1. Šios Konvencijos nuostatos taikomos per įstatymus ar kitus teisės aktus arba kitomis nacionalinę praktiką atitinkančiomis priemonėmis, tokiomis kaip teismo sprendimai, arbitražo sprendimai ar kolektyvinės sutartys.
2. Nuostatų, reikalingų, kad įsigaliotų ši Konvencija, įgyvendinimo priežiūrą užtikrina darbo inspekcija ar kitos kompetentingos valstybinės valdžios institucijos.
15 straipsnis
16 straipsnis
17 straipsnis
18 straipsnis
1. Ši Konvencija privaloma tik toms Tarptautinės darbo organizacijos narėms, kurių ratifikavimo dokumentus yra įregistravęs Tarptautinio darbo biuro generalinis direktorius.
2. Ji įsigalioja po 12 mėnesių nuo tos dienos, kai generalinis direktorius įregistruoja dviejų Organizacijos narių ratifikavimo dokumentus.
19 straipsnis
1. Kiekviena Organizacijos narė, ratifikavusi šią Konvenciją, praėjus dešimčiai metų nuo jos įsigaliojimo dienos, gali ją denonsuoti, nusiųsdama Tarptautinio darbo biuro generaliniam direktoriui įregistruoti pareiškimą dėl denonsavimo. Denonsavimas įsigalioja po metų nuo jo įregistravimo dienos.
2. Kiekvienai Organizacijos narei, kuri ratifikavo šią Konvenciją, ir pasibaigus šio straipsnio 1 dalyje nurodytam dešimties metų terminui per metus nepasinaudojo šiame straipsnyje numatyta denonsavimo teise, Konvencija galios dar dešimt metų, o vėliau Organizacijos narė galės ją denonsuoti pasibaigus kiekvienam dešimties metų terminui šiame straipsnyje numatyta tvarka.
20 straipsnis
1. Tarptautinio darbo biuro generalinis direktorius informuoja visas Tarptautinės darbo organizacijos nares apie visų ratifikavimo dokumentų ir pareiškimų dėl denonsavimo, kuriuos jam atsiuntė Organizacijos narės, įregistravimą.
21 straipsnis
Tarptautinio darbo biuro generalinis direktorius nusiunčia Jungtinių Tautų generaliniam sekretoriui įregistruoti pagal Jungtinių Tautų chartijos 102 straipsnį išsamius duomenis apie visus ratifikavimo dokumentus ir pareiškimus dėl denonsavimo, kuriuos jis yra įregistravęs pagal pirmesnių straipsnių nuostatas.
22 straipsnis
23 straipsnis
1. Jei Konferencija priims naują konvenciją, visiškai ar iš dalies pakeičiančią šią Konvenciją, ir jeigu naujoje konvencijoje nebus numatyta kitaip, tai:
a) Organizacijos narei ratifikavus naują pakeičiančiąją konvenciją, nepaisant 19 straipsnio nuostatų, automatiškai tuoj pat denonsuojama ši Konvencija, kai įsigalioja nauja pakeičiančioji Konvencija;