LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL SUSISIEKIMO MINISTERIJOS 1998 M. BALANDŽIO 14 D. ĮSAKYMO NR. 165 „DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS JŪRINIŲ LAIPSNIŲ DIPLOMŲ IR KVALIFIKACIJOS LIUDIJIMŲ IŠDAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2003 m. sausio 28 d. Nr. 3-41

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos saugios laivybos įstatymo (Žin., 2000, Nr. 75-2264) 11 straipsnio 1 dalimi,

pakeičiu Lietuvos Respublikos jūrinių laipsnių diplomų ir kvalifikacijos liudijimų išdavimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijos 1998 m. balandžio 14 d. įsakymu Nr. 165 „Dėl Lietuvos Respublikos jūrinių laipsnių diplomų ir kvalifikacijos liudijimų išdavimo taisyklių“ (Žin., 1998, Nr. 46-1283, Nr. 102-2823; 1999, Nr. 60-1969; 2000, Nr. 12-314):

1. Išdėstau 2.18 punktą taip:

2.18. „Konvencija“ – 1978 m. Tarptautinė jūrininkų mokymo, diplomavimo ir budėjimo standartų konvencija (STCW–78), konvencijos kodeksas, kiti priedai ir pataisos.“

2. Išdėstau 7 punktą taip:

7. Laivų, plaukiojančių su Lietuvos valstybės vėliava, kapitonai ir įgulų nariai, išskyrus aptarnaujantį personalą, praktikantus arba stažuotojus, privalo turėti Lietuvos Respublikoje galiojančius jūrinio laipsnio diplomus, kvalifikacijos liudijimus ir jų patvirtinimus, išduotus Lietuvos saugios laivybos administracijos (toliau vadinama – Administracija).“

3. Išdėstau 8 punktą taip:

8. Lietuvos Respublikos tarptautinių sutarčių numatytais atvejais Lietuvos Respublikoje įregistruotuose laivuose gali dirbti jūrininkai su kitos tarptautinės sutarties šalies jūrinio laipsnio diplomais ir kvalifikacijos liudijimais, jei jie yra patvirtinti Administracijos.“

4. Išdėstau 11 punktą taip:

11. Esant būtinybei, Administracija, jeigu, jos nuomone, tai nesukels pavojaus žmonių gyvybei, nuosavybei ar aplinkai, gali išduoti konkrečiam jūrininkui Lengvatinį leidimą (taisyklių 2 priedas) tam tikram, bet ne ilgesniam kaip 6 mėnesių laikotarpiui užimti konkrečiame laive viena pakopa aukštesnes pareigas, negu leidžia jo turimas jūrinio laipsnio diplomas arba kvalifikacijos liudijimas. Toks leidimas turi būti išduotas tik įsitikinus, kad šio jūrininko kvalifikacija atitinka šiomis taisyklėmis nustatytus reikalavimus užimti aukštesnes pareigas laive. Lengvatinis leidimas užimti kapitono arba vyresniojo mechaniko pareigas išduodamas tik esant ypatingoms (mirties ir ligos jūroje atvejais) aplinkybėms ir kuo trumpesniam laikui. Lengvatinis leidimas užimti radijo operatoriaus pareigas išduodamas pagal Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos patvirtinto Radijo ryšio reglamento reikalavimus.“

5. Išdėstau 12 punktą taip:

12. Pasibaigus kalendoriniams metams, Administracija privalo pateikti Susisiekimo ministerijai bei Tarptautinės jūrų organizacijos Generaliniam sekretoriui informaciją apie jūrininkams išduotus Lengvatinius leidimus, nurodant, kiek ir kokioms pareigoms tokių leidimų buvo išduota darbui laivuose, kurių BT iki 1600 tonų ir daugiau.“

6. Išdėstau 21.1.2 punktą taip:

21.1.2. turėti atitinkamos mokymo įstaigos, kuriai teorinio ir praktinio parengimo reikalavimus nustato Administracija, diplomą ir patvirtintą ne trumpesnį kaip 12 mėnesių darbo stažą laivo denio tarnyboje, iš jų – ne trumpesnį kaip 6 mėnesių budėjimo laive, vadovaujant budinčiajam kapitono padėjėjui arba kapitonui. Į šiame papunktyje nurodytą darbo stažą įskaitomas darbas laive jūreivio, jūreivio praktikanto arba budinčiojo kapitono padėjėjo-stažuotojo pareigose. Nurodytas darbo stažas gali būti įgytas mokymosi metu;“.

7. Išdėstau 23.1.2 punktą taip:

23.1.2. turėti atitinkamos mokymo įstaigos, kuriai teorinio ir praktinio parengimo reikalavimus nustato Administracija, diplomą ir patvirtintą ne trumpesnį kaip 6 mėnesių darbo stažą laivo denio tarnyboje. Į šiame papunktyje nurodytą darbo stažą įskaitomas darbas laive jūreivio, jūreivio praktikanto arba budinčiojo kapitono padėjėjo-stažuotojo pareigose. Nurodytas darbo stažas gali būti įgytas mokymosi metu;“.

8. Išdėstau 29.1.3 punktą taip:

29.1.3. turėti atitinkamos mokymo įstaigos, kuriai teorinio ir praktinio parengimo reikalavimus nustato Administracija, diplomą;“.

9. Išdėstau 35.1.3 punktą taip:

35.1.3. atitikti Administracijos nustatytus teorinio ir praktinio paruošimo reikalavimus, ir tai patvirtinama atitinkamos mokymo įstaigos baigimo diplomu;“.

10. Išdėstau 38.1.2 punktą taip:

38.1.2. turėti jūreivio liudijimą ir, jeigu turi specialų jūrinį pasiruošimą ar yra baigęs aukštesniąją arba profesinę mokymo įstaigą arba specialius kursus ir įgijęs kvalifikuoto jūreivio specialybę mokymosi įstaigoje, kurios programą tvirtina Administracija, turėti patvirtintą darbo stažą laive jūreivio pareigose, ne trumpesnį kaip 6 mėnesiai. Jeigu kandidatas neturi specialaus jūrinio paruošimo, turėti jūreivio liudijimą ir ne trumpesnį kaip 18 mėnesių patvirtintą darbo stažą jūreivio pareigose bei išlaikyti nustatytą kvalifikacijos egzaminą pagal Susisiekimo ministerijos patvirtintą programą, kuri turi atitikti Konvencijos kodekso reikalavimus;“.

11. Išdėstau 46 punktą taip:

46. Vadovaujančios sudėties ir eiliniai jūrininkai prieš pradėdami vykdyti pareigas, susijusias su naftos, cheminių medžiagų ar dujų tanklaivių (toliau vadinama – tanklaivis) kroviniais ir jų krovos įranga, tačiau iki šiol nedirbę tanklaivyje atitinkamose pareigose, turi atitikti šių taisyklių reikalavimus užimti atitinkamas pareigas laive ir papildomai baigti priešgaisrinės saugos mokymo kursus krante pagal išplėstinę programą bei įvadinio jūrininkų mokymo kursus darbui įvairios paskirties tanklaiviuose mokymo įstaigoje, kuriai mokymo planus tvirtina Administracija.“

12. Išdėstau 47.2 punktą taip:

47.2. baigti specialius kursus, skirtus darbui tam tikros paskirties tanklaiviuose, parengtus pagal Konvencijos kodekso reikalavimus mokymo įstaigoje, kuriai mokymo programas tvirtina Administracija, ir ne rečiau kaip kas 5 metai atnaujinti savo žinias.“

13. Išdėstau 49 punktą taip:

49. Visi jūrininkai, prieš juos paskiriant vykdyti pareigas keleiviniame ar ro-ro tipo keleiviniame laive, mokymo įstaigoje, kurios mokymo programas tvirtina Administracija ir kurios mokymo programos turi atitikti Konvencijos kodekso reikalavimus, privalo baigti specialius kursus, atitinkančius jiems skiriamas pareigas laive.“

14. Išdėstau 51.1 punktą taip:

51.1. baigti darbo su gelbėjimosi plaustais ir valtimis (išskyrus greitaeiges gelbėjimo valtis) kursus mokymo įstaigoje, kuriai teorinio ir praktinio parengimo reikalavimus nustato Administracija, ir turėti patvirtintą ne trumpesnį kaip 6 mėnesių darbo stažą laive, arba“.

15. Išdėstau 52.1 punktą taip:

52.1. baigti darbo su greitaeigėmis gelbėjimo valtimis kursus atitinkamoje mokymo įstaigoje, kuriai teorinio ir praktinio parengimo reikalavimus nustato Administracija;“.

16. Išdėstau 53 punktą taip:

53. Jūrininkai, paskirti laive atsakingais už kovą su gaisrais ir už kovos su gaisrais darbų eigą, mokymo įstaigoje, kuriai teorinio ir praktinio parengimo reikalavimus nustato Administracija, turi baigti Susisiekimo ministerijos patvirtintus praktinius priešgaisrinės apsaugos kursus bei išlaikyti egzaminą, kurio programa turi atitikti Konvencijos kodekso reikalavimus, ir gauti nustatytos formos liudijimą (šių taisyklių 16 priedas).“

17. Išdėstau 54 punktą taip:

54. Jūrininkai, paskirti laive atsakingais už pirmosios medicinos pagalbos suteikimą, turi baigti pirmosios medicinos pagalbos kursus sveikatos priežiūros įstaigoje pagal Sveikatos apsaugos ministerijos ir Administracijos patvirtintą programą, išlaikyti atitinkamą egzaminą, kurio programa turi atitikti Konvencijos kodekso reikalavimus, ir gauti nustatytos formos liudijimą (šių taisyklių 15 priedas).“

18. Išdėstau 55 punktą taip:

55. Jūrininkai, paskirti laive atsakingais už medicininę ligonių slaugą, turi baigti medicinos ligonių slaugos kursus sveikatos priežiūros įstaigoje pagal Sveikatos apsaugos ministerijos ir Administracijos nustatytą programą, išlaikyti atitinkamą egzaminą, kurio programa turi atitikti Konvencijos kodekso reikalavimus, ir gauti nustatytos formos liudijimą (šių taisyklių 22 priedas).“

19. Išdėstau 56.3 punktą taip:

56.3. išklausyti Administracijos nustatytus kvalifikacijos kėlimo kursus, kurių trukmė turi būti ne trumpesnė kaip 2 savaitės, ir išlaikyti baigiamąjį egzaminą, kurio programa turi atitikti Konvencijos kodekso reikalavimus, arba „.

20. Išdėstau 59 punktą taip:

 

„59. Visi įgulos nariai privalo ne rečiau kaip vieną kartą per 5 metus baigti Administracijos nustatytą išgyvenimo jūroje (treniruoklyje) programą bei laivo gyvybingumo ir žmonių gyvybės išsaugojimo užtikrinimo laivui patyrus avariją jūroje kursus ir gauti atitinkamus liudijimus (šių taisyklių 24 priedas).“

21. Išdėstau 60 punktą taip:

60. Kvalifikacinės komisijos sudaromos atskirai laivo įgulos vadovaujančios ir nevadovaujančios sudėties jūrininkų žinių patikrinimui ir yra tvirtinamos Administracijos direktoriaus.“

22. Išdėstau 61.2 punktą taip:

61.2. Suteikiant jūrinius laipsnius, patvirtinant kvalifikaciją, taip pat tikrinant treniruoklių programos įsisavinimą, komisijose gali dalyvauti Susisiekimo ministerijos atstovas.“

23. Išdėstau 62 punktą taip:

62. Asmenys, norintys gauti jūrinio laipsnio diplomą arba kvalifikacijos liudijimą, pateikia Administracijai:“.

24. Išdėstau 62.1 punktą taip:

62.1. nustatytos formos prašymą (šių taisyklių 1 priedas);“.

25. Išdėstau 63 punktą taip:

63. Pametus jūrinio laipsnio diplomą arba kvalifikacijos liudijimą, jiems pražuvus arba susidėvėjus, jo turėtojas pateikia Administracijai raštišką prašymą išduoti šio dokumento dublikatą. Pamesto dokumento turėtojas savo sąskaita skelbia Klaipėdos apskrities laikraštyje apie dokumento negaliojimą ir laikraščio numerį prideda prie prašymo.“

26. Išdėstau 67 punktą taip:

67. Jūrinio laipsnio diplomo ir kvalifikacijos liudijimo galiojimas gali būti sustabdytas Administracijos sprendimu:“.

27. Išdėstau 67.1 punktą taip:

67.1. asmeniui, dėl kurio kaltės įvyko laivo avarija, ir tai oficialiai įrodyta Administracijos arba teismo;“.

28. Išdėstau 67.2 punktą taip:

67.2. asmeniui, kuris pažeidė plaukiojimo arba laivo eksploatacijos taisykles, dėl ko sukėlė arba galėjo sukelti realią grėsmę laivui, jo įgulai, keleiviams, kitiems laivams arba aplinkai, ir tai oficialiai įrodyta Administracijos arba teismo.“

29. Išdėstau 68 punktą taip:

68. Administracijos sprendimą dėl jūrinio laipsnio diplomo ir kvalifikacijos liudijimo galiojimo sustabdymo suinteresuotas asmuo gali apskųsti teismine tvarka.“

30. Papildau Taisykles nauju skyriumi:

 

DIPLOMŲ PRIPAŽINIMAS

 

74. Kitų valstybių kompetentingų institucijų išduoti diplomai (toliau vadinama – diplomas) pripažįstami pagal 1978 m. tarptautinės jūrininkų mokymo, diplomavimo ir budėjimo standartų konvencijos (STCW 78/95) 1/10 taisyklės bei sudarytų tarptautinių sutarčių nuostatas.

75. Tarptautines sutartis su kitų valstybių Administracijomis Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka dėl diplomų pripažinimo sudaro Lietuvos saugios laivybos administracija, jei valstybių įstatymai nenumato kitos tvarkos.

76. Administracija, pripažinusi kitos valstybės kompetentingų institucijų išduotus diplomus, atsako už tai, kad jų turėtojų kvalifikacija atitiktų diplome nurodytą kvalifikaciją kaip ir Lietuvos Respublikoje išduotų diplomų turėtojų.

77. Kitose valstybėse išduotų diplomų pripažinimui ir patvirtinimui taikomi tokie patys reikalavimai kaip išduodant ar patvirtinant diplomus Lietuvos Respublikos piliečiams (šių taisyklių 18 priedas).

78. Tuo atveju, kai Administracija abejoja šalies, su kuria yra sudaryta diplomų pripažinimo sutartis, jūrininko kvalifikacija ar jo diplomo tikrumu, ji gali kreiptis į šios šalies kompetentingą instituciją su prašymu pateikti papildomą informaciją apie konkretų asmenį arba paskirti išlaikyti egzaminą, atitinkantį jūrininko kvalifikacijos patvirtinimo sąlygas.

79. Šalių, su kuriomis nėra sudarytos diplomų pripažinimo sutartys, kompetentingų institucijų išduotų diplomų pripažinimas vykdomas bendra juridinių dokumentų patvirtinimo per Lietuvos Respublikos konsulines įstaigas užsienyje tvarka bei išlaikant atitinkamą kvalifikaciją patvirtinantį egzaminą.

Tuo atveju, kai Administracija abejoja šios šalies kompetentingos institucijos išduoto diplomo tikrumu ar jūrininko kvalifikacija, ji gali per Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministeriją kreiptis į diplomą išdavusios šalies atitinkamą valstybės instituciją su prašymu pateikti papildomą informaciją apie konkretų asmenį.

80. Jeigu diplomą pripažinusi Administracija dėl jūrininko elgesio atšaukia diplomo pripažinimą, ji apie tai praneša diplomą išdavusios šalies kompetentingai institucijai.

81. Administracija Konvencijoje nustatyta tvarka ir terminais teikia Tarptautinei jūrų organizacijai informaciją apie diplomų pripažinimą ir patvirtinimą.“

 

 

 

SUSISIEKIMO MINISTRAS                                                                   ZIGMANTAS BALČYTIS