LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL TEISĖJO IR JO ŠEIMOS NARIŲ FIZINĖS APSAUGOS
2002 m. gruodžio 12 d. Nr. 1957
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos teismų įstatymo (Žin., 1994, Nr. 46-851; 2002, Nr. 17-649) 49 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos teismų įstatymo pakeitimo įstatymo įsigaliojimo ir įgyvendinimo įstatymo (Žin., 2002, Nr. 31-1131) 9 straipsnio 3 punktu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
Patvirtinti Teisėjo ir jo šeimos narių fizinės apsaugos realios grėsmės jų gyvybei, sveikatai ar turtui atveju užtikrinimo tvarką (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2002 m. gruodžio 12 d. nutarimu
Nr. 1957
TEISĖJO IR JO ŠEIMOS NARIŲ FIZINĖS APSAUGOS REALIOS GRĖSMĖS JŲ
GYVYBEI, SVEIKATAI AR TURTUI ATVEJU UŽTIKRINIMO TVARKA
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Ši tvarka reglamentuoja teisėjo ir jo šeimos narių: vaiko, įvaikio, sutuoktinio, sugyventinio, partnerio (įregistravusių savo partnerystę įstatymų nustatyta tvarka), tėvų, gyvenančių kartu su teisėju (toliau vadinama – saugotini asmenys), ar jų turto fizinę apsaugą, jos taikymą ir sąlygas.
2. Ši tvarka netaikoma, jeigu yra pagrindas taikyti apsaugos nuo nusikalstamo poveikio priemones, nustatytas Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso bei operatyvinės veiklos dalyvių, teisingumo ir teisėsaugos institucijų pareigūnų apsaugos nuo nusikalstamo poveikio įstatyme (Žin., 1996, Nr. 20-520). Saugotiniems asmenims ar jų turtui apsaugos nuo nusikalstamo poveikio priemonės skiriamos pagal Apsaugos nuo nusikalstamo poveikio laikinuosius nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. vasario 13 d. nutarimu Nr. 119 (Žin., 1997, Nr. 15-312).
3. Fizinės apsaugos priemonė gali būti taikoma saugotiniems asmenims ar jų turtui, jeigu yra reali grėsmė šių asmenų gyvybei, sveikatai ar turtui dėl priežasčių, susijusių su teisėjo pareigų atlikimu.
4. Saugotinų asmenų ar jų turto fizinę apsaugą gali vykdyti:
4.1. Lietuvos policija, prireikus – Lietuvos policija kartu su Vidaus reikalų ministerijos reguliavimo sričiai priskirtomis įstaigomis pagal jų kompetenciją ir joms suteiktus įgaliojimus;
II. FIZINĖS APSAUGOS PRIEMONĖS SKYRIMAS
5. Teisėjas pateikia prašymą skirti fizinę apsaugą Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkui arba Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo pirmininkui, prieš tai suderinęs jį su teismo, kuriame eina pareigas, pirmininku.
Šis prašymas išnagrinėjamas per 3 dienas nuo įregistravimo dienos, ir sprendžiama, ar tikslinga skirti fizinę apsaugą. Jeigu nustatoma, kad yra aplinkybių, nurodytų šios tvarkos 3 punkte, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas arba Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo pirmininkas (toliau vadinama – teikėjai) gali teikti Lietuvos policijos generaliniam komisarui teikimą dėl fizinės apsaugos priemonės skyrimo (toliau vadinama – teikimas) arba kreiptis į atitinkamas saugos tarnybas, įmonių, įstaigų, organizacijų saugos struktūrinius padalinius, asmens ir turto saugotojus, kad saugotiniems asmenims ar jų turtui būtų skirta fizinė apsauga.
6. Teikime nurodoma:
7. Per 3 dienas nuo teikimo įregistravimo Lietuvos policijos generalinis komisaras priima sprendimą dėl fizinės apsaugos priemonės skyrimo (skirti teikime nurodytam asmeniui fizinės apsaugos priemonę arba neskirti teikime nurodytam asmeniui fizinės apsaugos priemonės), kuris surašomas pagal šios tvarkos 1 arba 2 priede nustatytą formą.
8. Apie priimtą sprendimą Lietuvos policijos generalinis komisaras informuoja teikėją, o asmuo, kuriam paskirta ar nepaskirta fizinės apsaugos priemonė, su šiuo sprendimu supažindinamas pasirašytinai.
9. Priėmus sprendimą skirti saugotinam asmeniui ar jo turtui fizinės apsaugos priemonę, su juo sudaroma sutartis dėl fizinės apsaugos priemonės taikymo tvarkos ir sąlygų (toliau vadinama – sutartis) pagal šios tvarkos 3 priede nustatytą formą. Sutartis dėl fizinės apsaugos priemonės taikymo vaikams, įvaikiams ar turtui sudaroma su teisėju.
10. Išimties būdu prašymą skirti fizinę apsaugą ir teikimą šios tvarkos 5 ir 7 punkte nurodytieji asmenys nagrinėja ir sprendimą dėl fizinės apsaugos priemonės skyrimo ar neskyrimo priima nedelsiant.
11. Lietuvos policijos generalinis komisaras, turėdamas pakankamai duomenų apie šios tvarkos 3 punkte nurodytas aplinkybes, gali pats, t. y. be atskiro asmens prašymo ar šios tvarkos 5 punkte nurodyto teikimo, nuspręsti skirti fizinės apsaugos priemonę, apie tai informuodamas saugotiną asmenį ir gavęs jo sutikimą, arba pasiūlyti šiam asmeniui pačiam naudotis fizinės apsaugos priemonėmis. Tais atvejais, kai asmuo, kuriam buvo pasiūlyta fizinės apsaugos priemonė, jos atsisako, surašomas siūlomos fizinės apsaugos priemonės atsisakymo protokolas pagal šios tvarkos 4 priede nustatytą formą. Protokolą pasirašo apsaugos atsisakęs asmuo ir apsaugą pasiūlęs Lietuvos policijos generalinis komisaras.
12. Sprendimas neskirti fizinės apsaugos priemonės gali būti apskųstas per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos vidaus reikalų ministrui, kuris turi jį išnagrinėti per 3 darbo dienas nuo skundo įregistravimo dienos. Vidaus reikalų ministro sprendimas gali būti skundžiamas administraciniam teismui Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (Žin., 1999, Nr. 13-308; 2000, Nr. 85-2566) nustatyta tvarka.
III. FIZINĖS APSAUGOS PRIEMONĖS TAIKYMAS
13. Fizinė apsauga gali būti vykdoma visą parą arba tam tikrą laiką saugomo asmens gyvenamojoje, darbo ar poilsio vietoje, kelionėje ar kitose jo buvimo vietose.
Būsto ir turto apsaugą vykdo policijos padaliniai, prireikus – kitų Vidaus reikalų ministerijos reguliavimo sričiai priskirtų įstaigų valstybės tarnautojai. Lietuvos policijos generalinis komisaras ar jo įgaliotas valstybės tarnautojas nustato reikiamą jėgų ir priemonių kiekį, postų išdėstymą ir judėjimo maršrutus.
Policijos padaliniai, gavę iš Lietuvos policijos generalinio komisaro ar jo įgalioto valstybės tarnautojo nurodymą dėl fizinės apsaugos priemonės skyrimo, pirmiausia įrengia saugomų asmenų būste apsaugos signalizaciją ir sujungia ją su centriniu stebėjimo pultu. Jeigu organizuoti centralizuotos apsaugos signalizacijos techniškai neįmanoma, saugomų asmenų būste įrengiama autonominė signalizacija.
Policijos padaliniai saugomų asmenų būstą ir turtą saugo pagal sutartį, sudaromą su teismu, kuriame teisėjas eina pareigas.
14. Saugos tarnybos, įmonių, įstaigų, organizacijų saugos struktūriniai padaliniai, asmens ir turto saugotojai fizinę apsaugą vykdo pagal asmens ir jo turto saugos sutartį, sudaromą su teismu, kuriame eina pareigas teisėjas, vadovaujantis Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (Žin., 2000, Nr. 74-2262) nuostatomis.
IV. SAUGOMO ASMENS TEISĖS IR PAREIGOS
15. Saugomas asmuo turi teisę:
15.3. apskųsti vidaus reikalų ministrui Lietuvos policijos generalinio komisaro ar jo įgalioto valstybės tarnautojo arba valstybės tarnautojų, vykdančių fizinę apsaugą, neteisėtus veiksmus;
16. Saugomas asmuo privalo:
16.2. vykdyti Lietuvos policijos generalinio komisaro ar jo įgalioto valstybės tarnautojo arba valstybės tarnautojų, vykdančių fizinę apsaugą, teisėtus reikalavimus;
16.3. pranešti Lietuvos policijos generaliniam komisarui ar jo įgaliotam valstybės tarnautojui arba valstybės tarnautojams, vykdantiems fizinę apsaugą, apie kiekvieną grasinimo jam atvejį ar kitus jo atžvilgiu padarytus neteisėtus veiksmus;
V. TAIKOMOS FIZINĖS APSAUGOS PRIEMONĖS PANAIKINIMAS IR INFORMACIJOS SAUGOJIMAS
17. Jeigu išnyksta šios tvarkos 3 punkte nurodytos aplinkybės arba atsiranda kitos šios tvarkos 18 punkte nurodytos aplinkybės nutraukti asmens ar jo turto apsaugą, Lietuvos policijos generalinis komisaras nutaria panaikinti sprendimą skirti fizinės apsaugos priemonę – priimamas sprendimas dėl taikomos fizinės apsaugos priemonės panaikinimo, kuris surašomas pagal šios tvarkos 5 priede nustatytą formą. Saugomas asmuo su šiuo sprendimu supažindinamas pasirašytinai.
18. Lietuvos policijos generalinis komisaras sprendimą skirti fizinės apsaugos priemonę panaikina, jeigu:
19. Sprendimas panaikinti fizinės apsaugos priemonę gali būti apskųstas per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos vidaus reikalų ministrui, kuris turi jį išnagrinėti per 3 darbo dienas nuo skundo įregistravimo dienos. Vidaus reikalų ministro sprendimas gali būti skundžiamas administraciniam teismui Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.
20. Informacija apie saugomus asmenis ar jų turtą, kuriems buvo taikoma fizinės apsaugos priemonė, saugoma Lietuvos policijos generalinio komisaro nustatyta tvarka.
VI. FIZINĖS APSAUGOS PRIEMONĖS FINANSAVIMAS
22. Teismas, kuriame eina pareigas teisėjas, kai jam ar jo šeimos nariui arba turtui paskirta apsauga, iš teismui skirtų lėšų finansuoja policijos ir saugos tarnybų išlaidas, susijusias su saugomų asmenų ar jų turto fizine apsauga.
Slaptumo žyma
Teisėjo ir jo šeimos narių
fizinės apsaugos realios grėsmės
jų gyvybei, sveikatai ar turtui
atveju užtikrinimo tvarkos
1 priedas
LIETUVOS POLICIJOS GENERALINIS KOMISARAS
SPRENDIMAS
SKIRTI FIZINĖS APSAUGOS PRIEMONĘ
______________ Nr. ____
(data)
_____________
(sudarymo vieta)
Išnagrinėjus _______________________________________________________________ ,
(dokumento pavadinimas, data ir numeris, kita gauta informacija)
nustatyta, kad_____________________________________________________________________
(įvykio aplinkybės)
________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________ .
Kadangi pagal gautą informaciją yra reali grėsmė_________________________________________
(saugotino asmens pareigos, vardas ir pavardė)
_______________________________________________________________________________ ,
(gyvybei, sveikatai ar turtui dėl priežasčių, susijusių su teisėjo pareigų atlikimu)
vadovaudamasis Teisėjo ir jo šeimos narių fizinės apsaugos realios grėsmės jų gyvybei, sveikatai ar turtui atveju užtikrinimo tvarkos, patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gruodžio d. nutarimu Nr., nuostatomis, nusprendžiu:
Skirti fizinės apsaugos priemonę________________________________________________
(saugotino asmens pareigos, vardas ir pavardė)
_______________________________________________________________________________ .
Lietuvos policijos generalinis komisaras (Parašas) (Vardo raidė ir pavardė)
Su sprendimu susipažinau.
(Saugotino asmens pareigų pavadinimas) (Parašas) (Vardo raidė ir pavardė)
(Data)
______________
Slaptumo žyma
Teisėjo ir jo šeimos narių
fizinės apsaugos realios grėsmės
jų gyvybei, sveikatai ar turtui
atveju užtikrinimo tvarkos
2 priedas
LIETUVOS POLICIJOS GENERALINIS KOMISARAS
SPRENDIMAS
NESKIRTI FIZINĖS APSAUGOS PRIEMONĖS
______________ Nr. ____
(data)
_____________
(sudarymo vieta)
Išnagrinėjus _______________________________________________________________ ,
(dokumento pavadinimas, data ir numeris, kita gauta informacija)
nustatyta, kad_____________________________________________________________________
(įvykio aplinkybės)
________________________________________________________________________________ .
Kadangi pagal gautą informaciją nėra realios grėsmės______________________________________
(asmens pareigos, vardas ir pavardė)
_______________________________________________________________________________ .
(gyvybei, sveikatai ar turtui dėl priežasčių, susijusių su teisėjo pareigų atlikimu)
vadovaudamasis Teisėjo ir jo šeimos narių fizinės apsaugos realios grėsmės jų gyvybei, sveikatai ar turtui atveju užtikrinimo tvarkos, patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gruodžio d. nutarimu Nr., nuostatomis, nusprendžiu:
Neskirti fizinės apsaugos priemonės _____________________________________________
(asmens pareigos, procesinė padėtis, vardas ir pavardė)
________________________________________________________________________________
Lietuvos policijos generalinis komisaras (Parašas) (Vardo raidė ir pavardė)
Su sprendimu susipažinau. Man paaiškinta Teisėjo ir jo šeimos narių fizinės apsaugos realios grėsmės jų gyvybei, sveikatai ar turtui atveju užtikrinimo tvarkoje, patvirtintoje Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gruodžio d. nutarimu Nr., nustatyta sprendimo apskundimo tvarka.
(Asmens pareigų pavadinimas) (Parašas) (Vardo raidė ir pavardė)
(Data)
______________
Slaptumo žyma
Slaptumo žyma
Teisėjo ir jo šeimos narių
fizinės apsaugos realios grėsmės
jų gyvybei, sveikatai ar turtui
atveju užtikrinimo tvarkos
3 priedas
SUTARTIS DĖL FIZINĖS APSAUGOS PRIEMONĖS
TAIKYMO, TVARKOS IR SĄLYGŲ
______________ Nr. ____
(data)
_____________
(sudarymo vieta)
____________________________, atstovaujama (-as)_______________________________
(saugančios įstaigos pavadinimas) (pareigų pavadinimas, vardas ir pavardė)
_______________________________________________________________________________ ,
toliau vadinama (-as) vykdytoju, ir ___________________________________________________ ,
(saugomo asmens pareigos, vardas ir pavardė)
toliau vadinama(-as) saugomu asmeniu, sudaro šią sutartį dėl fizinės apsaugos priemonės taikymo, tvarkos ir sąlygų:
1. Vykdytojas įsipareigoja:
1.1. taikyti saugomam asmeniui fizinės apsaugos priemonę, nurodytą sprendime dėl fizinės apsaugos priemonės skyrimo;
1.2. Teisėjo ir jo šeimos narių fizinės apsaugos realios grėsmės jų gyvybei, sveikatai ar turtui atveju užtikrinimo tvarkoje, patvirtintoje Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gruodžio d. nutarimu Nr., nustatytais terminais ir tvarka nagrinėti saugomo asmens prašymus skirti jam ar panaikinti fizinę apsaugos priemonę;
2. Saugomas asmuo įsipareigoja:
2.1. aktyviai bendradarbiauti su teisingumo ir teisėsaugos institucijų valstybės tarnautojais, padėti atskleisti nusikalstamą veiką ar teikti kitą vertingą informaciją;
2.4. pranešti valstybės tarnautojams, vykdantiems fizinę apsaugą, apie kiekvieną grasinimo jam atvejį ar kitus jo atžvilgiu padarytus neteisėtus veiksmus;
2.5. be Lietuvos policijos generalinio komisaro, jo įgalioto valstybės tarnautojo arba valstybės tarnautojų, vykdančių fizinę apsaugą, sutikimo neskelbti informacijos apie jam paskirtą fizinės apsaugos priemonę;
2.6. vykdyti šioje sutartyje nurodytas sąlygas.
Ši sutartis sudaroma 2 egzemplioriais: vienas – vykdytojui (į saugomo asmens bylą), kitas – saugomam asmeniui. Abu sutarties egzemplioriai turi vienodą teisinę galią.
Vykdytojo adresas_________________________________________________________________
Saugomo asmens adresas____________________________________________________________
(Vykdytojo pareigų pavadinimas) (Parašas) (Vardas ir pavardė)
(Saugomo asmens pareigų pavadinimas) (Parašas) (Vardas ir pavardė)
______________
Slaptumo žyma
Slaptumo žyma
Teisėjo ir jo šeimos narių
fizinės apsaugos realios grėsmės
jų gyvybei, sveikatai ar turtui
atveju užtikrinimo tvarkos
4 priedas
________________________________________________
(įstaigos, siūlančios fizinės apsaugos priemonę, pavadinimas)
SIŪLOMOS FIZINĖS APSAUGOS PRIEMONĖS ATSISAKYMO
PROTOKOLAS
______________ Nr. ____
(data)
_____________
(sudarymo vieta)
Vadovaudamasis Teisėjo ir jo šeimos narių fizinės apsaugos realios grėsmės jų gyvybei, sveikatai ar turtui atveju užtikrinimo tvarkos, patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gruodžio d. nutarimu Nr., nuostatomis ir atsižvelgdamas į žinomas aplinkybes, siūlau:
Skirti fizinės apsaugos priemonę________________________________________________
(saugotino asmens pareigos, vardas ir pavardė)
________________________________________________________________________________
Lietuvos policijos generalinis komisaras (Parašas) (Vardas ir pavardė)
Atsisakau man siūlomos fizinės apsaugos priemonės.
(Saugotino asmens pareigų pavadinimas) (Parašas) (Vardo raidė ir pavardė)
200 ___ m. ____________ d.
________ val. ____ min.
______________
Slaptumo žyma
Slaptumo žyma
Teisėjo ir jo šeimos narių
fizinės apsaugos realios grėsmės
jų gyvybei, sveikatai ar turtui
atveju užtikrinimo tvarkos
5 priedas
LIETUVOS POLICIJOS GENERALINIS KOMISARAS
SPRENDIMAS
DĖL TAIKOMOS FIZINĖS APSAUGOS PRIEMONĖS PANAIKINIMO
______________ Nr. ____
(data)
_____________
(sudarymo vieta)
Išnagrinėjus gautą informaciją dėl fizinės apsaugos priemonės taikymo _________________
_______________________________________________________________________________ ,
(saugomo asmens vardas ir pavardė)
nustatyta, kad ____________________________________________________________________
(fizinės apsaugos priemonės panaikinimo aplinkybės ir priežastys)
_______________________________________________________________________________ .
Atsižvelgdamas į tai, kad ___________________________________________________________
(saugomo asmens vardas ir pavardė)
išnyko Teisėjo ir jo šeimos narių fizinės apsaugos realios grėsmės jų gyvybei, sveikatai ar turtui atveju užtikrinimo tvarkos, patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gruodžio d. nutarimu Nr., 3 punkte nurodytos aplinkybės, saugomas asmuo nevykdo sutarties dėl fizinės apsaugos priemonės taikymo tvarkos ir sąlygų reikalavimų ar juos pažeidžia (reikalingus žodžius pabraukti), ir vadovaudamasis nurodytosios tvarkos 12 punktu, nusprendžiu:
1. Nuo 200___ m _____________________ d. panaikinti taikomą fizinės apsaugos priemonę
_______________________________________________________________________________ .
(saugomo asmens pareigos, vardas ir pavardė)
2. Supažindinti _____________________________________________________________
(saugomo asmens vardas ir pavardė)
su šiuo sprendimu ir paaiškinti, kad jis turi teisę apskųsti šį sprendimą.
3. Informuoti apie šį sprendimą suinteresuotus valstybės tarnautojus.
Lietuvos policijos generalinis komisaras (Parašas) (Vardo raidė ir pavardė)
Su sprendimu susipažinau, man paaiškinta, kad turiu teisę jį apskųsti.
(Saugomo asmens pareigų pavadinimas) (Parašas) (Vardas ir pavardė)
(Data)
______________
Slaptumo žyma