LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL AUGALŲ NACIONALINIŲ GENETINIŲ IŠTEKLIŲ LAUKO KOLEKCIJŲ ĮVEISIMO IR PRIEŽIŪROS TVARKOS PATVIRTINIMO

 

2002 m. gruodžio 9 d. Nr. 626

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. sausio 27 d. nutarimo Nr. 73 „Dėl Lietuvos Respublikos augalų nacionalinių genetinių išteklių įstatymo įgyvendinimo“ (Žin., 2002, Nr. 8-272) 1.9 punktu,

1. Tvirtinu Augalų nacionalinių genetinių išteklių lauko kolekcijų įveisimo ir priežiūros tvarką (pridedama).

2. Aplinkos ministerijos informacijos kompiuterinėje sistemoje vadovautis reikšminiais žodžiais: „augalija“, „valdymo sistema“.

 

 

APLINKOS MINISTRAS                                                                          ARŪNAS KUNDROTAS

 

SUDERINTA

SUDERINTA

Švietimo ir mokslo ministras

Žemės ūkio ministras

Algirdas Monkevičius

Jeronimas Kraujelis

2002 12 05

2002 12 09

______________

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos aplinkos ministro

2002 m. gruodžio 9 d. įsakymu Nr. 626

 

Augalų nacionalinių genetinių išteklių lauko kolekcijų įveisimo ir priežiūros tvarka

 

I. Bendrosios nuostatos

 

1. Ši Tvarka reglamentuoja augalų nacionalinių genetinių išteklių lauko kolekcijų (toliau – Kolekcija) įveisimo ir priežiūros reikalavimus.

2. Kolekcijų įveisimas – tai metodas genetiniams ištekliams išlaikyti, kai atrinktų augalų genotipų, veislių, šeimų, populiacijų susistemintas rinkinys įveisiamas ir saugomas specialiuose želdiniuose.

3. Kolekcijų tikslas – sukaupti, stebėti ir išsaugoti lauko sąlygomis vertingus augalų nacionalinius genetinius išteklius ir jų įvairovę, kuriems iškilo pavojus būti sunaikintiems ar sunykti patiems natūraliose jų augavietėse, ar dėl jų ypač didelės vertės reikalingas dubliuotas (pakartotinis) saugojimas, ar išlaikyti grynumą vegetatyviškai padaugintų, taip pat efektyviau naudoti augalų nacionalinius genetinius išteklius augalų selekcijos ir reprodukcijos (dauginimo) srityse.

4. Kolekcijos gali būti bazinės, dubliuojančios (pakartotinės) ir aktyvios. Bazinės kolekcijos yra skirtos ilgalaikiam augalų nacionalinių genetinių išteklių išsaugojimui. Dubliuojančiomis Kolekcijomis laikomos Kolekcijos, kai tie patys augalų nacionaliniai genetiniai ištekliai saugomi dvejose kolekcijose, esančiose skirtingose vietose. Aktyviose Kolekcijose saugoma genetinė medžiaga teikiama ir vartotojams. Gali būti sudaromos centrinės Kolekcijos, apimančios kultūros/rūšies genetinę įvairovę.

5. Kolekcijos gali atlikti ne tik augalų nacionalinių genetinių išteklių išsaugojimo funkciją, bet būti ir mokslo tyrimo objektais bei sėklų ar meristemų gavybos šaltiniais.

6. Būtinumą saugoti konkrečius augalų nacionalinių genetinių išteklių pavyzdžius Kolekcijose pagrindžia Augalų nacionalinių genetinių išteklių koordinaciniai centrai (toliau – Koordinaciniai centrai) pagal jiems priskirtas augalų grupes.

7. Žemės sklypai Kolekcijoms įveisti išskiriami iš laisvos valstybinės žemės fondo žemės. Privačioje žemėje žemės sklypai gali būti išskirti tik gavus raštišką žemės savininko sutikimą. Įstatymų numatytais atvejais žemės sklypus Kolekcijoms įveisti valstybė gali išpirkti iš privačių savininkų.

8. Kolekcijų įveisimas ir priežiūra finansuojami iš valstybės biudžeto.

 

II. Kolekcijų įveisimas

 

9. Augalų nacionaliniai genetiniai ištekliai įveisimui ir saugojimui Kolekcijose atrenkami vadovaujantis Nuolatinės augalų nacionalinių genetinių išteklių komisijos aprobuotais metodiniais nurodymais.

10. Kolekcijos įveisiamos pagal specialiai parengtus projektus, pagrįstus genetiniais ekogeografiniais, biologiniais, miškininkystės ir agronominiais tyrimais.

11. Kolekcijas įveisia įstaigos ar valstybės įmonės pagal darbo profilį.

12. Kolekcijų įveisimo agrotechnika turi atitikti kultivuojamų augalų bioekologinius reikalavimus. Pavyzdžiai Kolekcijose išdėstomi atsižvelgus į augalų grupių specifiką ir kolekcijos tikslus.

13. Siekiant panaudoti Kolekcijas augalų nacionalinių genetinių išteklių dauginimui (kaip sėklų šaltinius), kryžmadulkių augalų Kolekcijos įveisiamos taip, kad tarp augalų genotipų vyktų kryžmadulka.

 

III. Kolekcijų priežiūra

 

14. Kolekcijas prižiūri įstaigos ar valstybės įmonės, kurioms tai numatyta jų įstatuose.

15. Kolekcijų priežiūra apima:

1) apsaugos priemones nuo kenkėjų, ligų ir kitų neigiamų aplinkos faktorių;

2) nuolatinį piktžolių ir kitų augalų priemaišų šalinimą;

3) augimo sąlygų (drėgmės, maisto medžiagų, apšvietimo) optimizavimą;

4) kolekcijų atnaujinimą.

16. Kolekcijos atnaujinamos, atsižvelgiant į augalų grupių ypatumus. Žemės ūkio ir daržų augalų Kolekcijos atnaujinamos kasmet ar kas kelinti metai. Krūmų Kolekcijos išlaikomos iki 10 metų, o medžių – iki jų brandos amžiaus.

17. Kolekcijos atnaujinamos identiškai tos pačios genetinės kilmės medžiaga, surenkant sėklas nuo tų pačių kolekcijų motininių augalų ar jų klonų, vegetatyviškai juos padauginus.

18. Pažeistos ar iš dalies sunaikintos kolekcijos atnaujinamos iš išlikusių kituose Kolekcijų pakartojimuose, dubliuojančių (kartojamų) kolekcijų genotipų ar identiška genetine medžiaga iš pradinių kolekcijų kūrimo šaltinių.

 

IV. Kolekcijų apskaita

 

19. Įveisus Kolekcijas, surašomas Kolekcijos pasas, kurio pavyzdį tvirtina aplinkos ministras Nuolatinės augalų nacionalinių genetinių išteklių komisijos teikimu. Pase būtini šie duomenys: Kolekcijų valdytojo ir objekto adresas, Kolekcijos paskirtis, plotas, augalų rūšys, genetinės medžiagos kategorija ir kilmė, pavyzdžio augalų kiekis, pakartojimų skaičius, augalų išdėstymo schema ir įveisimo technologija, data.

20. Pasus tvarko Koordinaciniai centrai ar įstaigos, kurioms pavestas šis darbas. Vienas paso egzempliorius laikomas pas valdytoją, o kitas – Koordinaciniame centre ar įstaigoje, kuriai pavesti kolekcijų įveisimo ir priežiūros darbai.

21. Kolekcijų apskaitą tvarko Koordinaciniai centrai ar įstaigos, kurioms pagal įstatus pavesta kaupti, saugoti ir tvarkyti augalų nacionalinius genetinius išteklius.

22. Kolekcijos įtraukiamos į Augalų nacionalinių genetinių išteklių centrinę duomenų bazę vadovaujantis jos nuostatais.

 

V. ATSAKOMYBĖ

 

23. Fiziniai ir juridiniai asmenys, pažeidę šios Tvarkos reikalavimus, traukiami atsakomybėn teisės aktų nustatyta tvarka.

______________