LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO

 

Į S A K Y M A S

DĖL APLINKAI NEPAVOJINGO GAMINIO ŽENKLO (ANGŽ) SUTEIKIMO dirvožemio savybes gerinančioms medžiagoms ir auginimo terpėms kriterijŲ patvirtinimo

 

2003 m. kovo 25 d. Nr. 138

Vilnius

 

Vykdydamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. kovo 5 d. nutarimu Nr. 292 (Žin., 2003, Nr. 25-1019) „Dėl Lietuvos pasirengimo narystei Europos Sąjungoje programos (Nacionalinė Acquis priėmimo programa) teisės derinimo priemonių ir Acquis įgyvendinimo priemonių 2003 metų planų patvirtinimo“ patvirtintą priemonę „Komisijos 2001 m. rugpjūčio 28 d. sprendimas 2001/668/EB, nustatantis ekologinius kriterijus Bendrijos aplinkosauginiam dirvožemio savybes gerinančių medžiagų ir auginimo terpių ženklinimui“, kurios kodas 3.22.6-T 31,

1. Tvirtinu Aplinkai nepavojingo gaminio ženklo (ANGŽ) suteikimo dirvožemio savybes gerinančioms medžiagoms ir auginimo terpėms kriterijus (pridedama).

2. Nustatau, kad patvirtinti Aplinkai nepavojingo gaminio ženklo (ANGŽ) suteikimo dirvožemį gerinančioms medžiagoms ir auginimo terpėms kriterijai galioja penkerius metus.

3. Laikau netekusiu galios 2001 m. lapkričio 22 d. Lietuvos Respublikos aplinkos ministro įsakymą Nr. 563 „Dėl Aplinkai nepavojingo gaminio ženklo (ANGŽ) suteikimo dirvožemio savybes gerinančioms medžiagoms kriterijų“ (Žin., 2001, Nr. 101-3611).

4. Aplinkos ministerijos informacijos kompiuterinėje sistemoje vadovautis reikšminiu žodžiu „auditas“.

 

 

APLINKOS MINISTRAS                                                                          ARŪNAS KUNDROTAS

______________

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos aplinkos ministro

2003 m. kovo 25 d.

įsakymu Nr. 138

 

APLINKAI NEPAVOJINGO GAMINIO ŽENKLO (ANGŽ) SUTEIKIMO DIRVOŽEMIO

SAVYBES GERINANČIOMS MEDŽIAGOMS ir auginimo terpėms KRITERIJAI

 

I. Bendrosios nuostatos

 

1. Suteikiant gaminių grupei aplinkai nepavojingo gaminio ženklą (toliau – ANGŽ), siekiama padėti vartotojams atpažinti gaminius, mažiau kenksmingus aplinkai, o gamintojus ir importuotojus skatinti tiekti vartotojams mažiau kenksmingus aplinkai gaminius bei sudaryti palankesnes sąlygas Lietuvos Respublikos gaminiams patekti į Europos Sąjungos ir kitų šalių rinkas.

2. Nustatant ANGŽ suteikimo kriterijus gaminių grupei – dirvožemio savybes gerinančioms medžiagoms ir auginimo terpėms – siekiama mažinti kenksmingą poveikį aplinkai:

2.1. perdirbant ar kitaip panaudojant organines medžiagas, gautas perdirbus ar kitaip panaudojus atliekas, taip mažinant aplinkos taršą kietosiomis medžiagomis;

2.2. nustatant sunkiųjų metalų kiekius dirvožemio savybes gerinančiose medžiagose ir auginimo terpėse;

2.3. pateikiant informaciją vartotojui, kaip naudoti gaminius, kad būtų pasiekiamas jų panaudojimo maksimalus efektyvumas.

3. ANGŽ suteikiamas Lietuvos Respublikoje pagamintoms ir importuojamoms iš kitų šalių dirvožemio savybes gerinančioms medžiagoms ir auginimo terpėms.

4. ANGŽ gali būti suteikiamas tik toms dirvožemio savybes gerinančioms medžiagoms ir auginimo terpėms, kuriomis prekiaujama Lietuvos Respublikoje.

5. Kompetentinga institucija, vertindama, ar gaminių grupei gali būti suteiktas ANGŽ, turi teisę atsižvelgti į siekiančiojo gauti ANGŽ turimus aplinkosaugos vadybos sertifikatus pagal Aplinkosaugos vadybos ir audito schemą (AVAS) (Reguliation (EC) No. 761/ 2001 of the European Parliament and the Council of 19 March 2001 allowing voluntary participation in a Community Eco – Management and Audit Scheme), (EMAS) ar pagal LST ISO 14 000, bet šie sertifikatai nėra būtini siekiant gauti ANGŽ.

6. ANGŽ suteikimo dirvožemio savybes gerinančioms medžiagoms ir auginimo terpėms kriterijai parengti vadovaujantis Europos Sąjungos Komisijos 2001 m. birželio 27 d. sprendimu 2001/628 EB „Dėl Europos Sąjungos ekologinio ženklo suteikimo dirvožemio savybes gerinančioms medžiagoms ir auginimo terpėms (2001/628/EC Commision Decision of 27 June 2001 establishing the ecological criteria for the award of the Community eco-label to soil improvers and growing media).

 

Ii. Gaminių grupės apibūdinimas

 

7. ANGŽ suteikimo kriterijai gali būti taikomi dirvožemio savybes gerinančioms medžiagoms ir auginimo terpėms, kurios parduodamos kaip gaminys (galutinis produktas):

7.1. dirvožemio savybes gerinančios medžiagos skirtos sodininkystei, kurios yra įterpiamos į dirvožemį, nesukeliant kenksmingo poveikio aplinkai, siekiant pagerinti dirvožemio fizines arba jo fizines ir biologines savybes;

7.2. auginimo terpės, tai – terpė, kurios nėra dirvožemis, bet jose gali augti augalai.

8. ANGŽ suteikimo kriterijai gali būti taikomi dirvožemio savybes gerinančioms medžiagoms ir auginimo terpėms, kurių sudėtyje yra organinių medžiagų, gautų perdirbus ar kitaip panaudojus atliekas, kaip nustatyta 2002 m. liepos 1 d. Atliekų tvarkymo įstatymo pakeitimo įstatyme Nr. IX-1004 (Žin., 2002, Nr. 72-3016).

9. Šiame dokumente terminu „organinės medžiagos“ yra vadinami organiniai augalinės ir gyvulinės kilmės junginiai.

10. ANGŽ gali būti suteikiama dirvožemio savybes gerinančioms medžiagoms ir auginimo terpėms, kurių sudėtyje nėra nuotekų dumblo.

 

iii. aplinkosauginiai kriterijai Dirvožemio savybes gerinančių medžiagų ir Auginimo Terpių sudėtyje esančioms Cheminėms Medžiagoms

 

11. ANGŽ gali būti suteiktas dirvožemio savybes gerinančioms medžiagoms ir auginimo terpėms, kai jų sudėtyje esančių ribojamų cheminių elementų kiekis neviršija nurodytų verčių (vertės apskaičiuotos sausoms savybes dirvožemio gerinančios medžiagoms ar auginimo terpėms):

– cinko                                                300 mg/kg;

– vario                                                 100 mg/kg;

– nikelio                                              50 mg/kg;

– kadmio                                             1 mg/kg;

– švino                                                100 mg/kg;

– gyvsidabrio                                      1 mg/kg;

– chromo                                             100 mg/kg;

– molibdeno                                                     2 mg/kg;

– seleno                                                              1,5 mg/kg;

– arseno                                                              10 mg/kg;

– fluoro                                                              200 mg/kg.

Molibdeno, seleno, arseno, fluoro kiekiai nustatomi tik tose dirvožemio savybes gerinančiose medžiagose ar auginimo terpėse, kurios pagamintos naudojant pramonines atliekas.

12. ANGŽ gali būti suteiktas dirvožemio savybes gerinančioms medžiagoms ir auginimo terpėms, kai pretendentas ANGŽ gauti pateikia atitinkamus tyrimo duomenis ir išvadas, kad gaminių grupė atitinka 11 punkte pateikiamus reikalavimus.

13. ANGŽ gali būti suteiktas dirvožemio savybes gerinančioms medžiagoms ir auginimo terpėms, kurių sudėtyje nėra medžio žievių, apdorotų pesticidais.

14. ANGŽ gali būti suteiktas dirvožemio savybes gerinančioms medžiagoms ir auginimo terpėms, kai pretendentas ANGŽ gauti pateikia atitinkamus tyrimo duomenis ir išvadas, kad gaminių grupė atitinka 13 punkte pateikiamus reikalavimus.

15. ANGŽ gali būti suteiktas dirvožemio savybes gerinančioms medžiagoms ir auginimo terpėms, kai jų sudėtyje esantis stiklo, metalų ar plastikinių dalelių, kurių dydis neviršija 2 mm, kiekis neviršija 0,5 %, skaičiuojant sausai dirvožemio savybes gerinančios medžiagos ar auginimo terpės masei.

16. ANGŽ gali būti suteiktas dirvožemio savybes gerinančioms medžiagoms ir auginimo terpėms, kai pretendentas ANGŽ gauti pateikia atitinkamus tyrimo duomenis ir išvadas, kad gaminių grupė atitinka 15 punkte pateikiamus reikalavimus.

17. ANGŽ gali būti suteiktas dirvožemio savybes gerinančioms medžiagoms ir auginimo terpėms, kurių sudėtyje esančių maistingųjų medžiagų kiekiai (skaičiuojant sausai dirvožemio savybes gerinančios medžiagos ar auginimo terpės masei) neviršija:

17.1. bendrasis azoto kiekis – 2 %, neorganinių cheminių junginių pavidale azotas turi neviršyti 20 % bendrojo azoto, o organinių junginių pavidale azotas turi sudaryti ≤ 80 %

17.2. kai dirvožemio savybes gerinančiose medžiagose ir auginimo terpėse maistingųjų medžiagų kiekiai neviršija:

– bendrojo azoto – 17 g/m2;

– fosforo oksido (P2 O5) – 6 g/m2;

– kalio oksido (K2 O) – 12 g/m2;

17.3. punkte 17.2 pateikiami reikalavimai netaikomi dirvožemio savybes gerinančioms medžiagoms ir auginimo terpėms, kurių mažiau nei 10 % (bendrosios masės) augalai įsisavina pirmaisiais jų panaudojimo metais. Tokios dirvožemio savybes gerinančios medžiagos ir augimo terpės vertinamos pagal jose esantį anglies ir azoto (C:N) santykį, kuris turi būti didesnis nei 30: 1 (pavyzdžiui, mulčiui).

18. ANGŽ gali būti suteiktas dirvožemio savybes gerinančioms medžiagoms ir auginimo terpėms, kai pretendentas ANGŽ gauti pateikia atitinkamus tyrimo duomenis ir išvadas, kad gaminių grupė atitinka 17 punkte pateikiamus reikalavimus.

 

iV. Dirvožemio savybes gerinančių medžiagų ir auginimo terpių tinkamumo vartoti aplinkosauginiai kriterijai

 

19. ANGŽ gali būti suteikiamas dirvožemį gerinančioms medžiagoms ir auginimo terpėms, kai jos pateikiamos kietos medžiagos pavidalu, kurioje sausos medžiagos liekana sudaro ne mažiau kaip 25 % (masės) ir ne mažiau nei 20% organinės medžiagos, skaičiuojant sausai dirvožemio savybes gerinančios medžiagos ar augimo terpės masei.

20. ANGŽ gali būti suteikiamas dirvožemį gerinančioms medžiagoms ir auginimo terpėms, jeigu jos nepasižymi nepalankiu ar žalingu poveikiu augalų augimui.

21. ANGŽ gali būti suteiktas tik toms dirvožemio savybes gerinančioms medžiagoms ir auginimo terpėms, kurios, įterptos į dirvožemį, neskleidžia nemalonaus kvapo.

22. ANGŽ gali būti suteiktas dirvožemio savybes gerinančioms medžiagoms ir auginimo terpėms, kai pretendentas ANGŽ gauti pateikia atitinkamus tyrimo duomenis ir išvadas, kad gaminių grupė atitinka 19–21 punktuose pateikiamus reikalavimus.

 

V. Dirvožemio savybes gerinančių medžiagų ir auginimo terpių Poveikio sveikatai ir saugumui aplinkosauginiai kriterijai

 

23. ANGŽ gali būti suteikiamas dirvožemį gerinančioms medžiagoms ir auginimo terpėms, kai jose neviršijamas didžiausias pirminių ligų sukėlėjų lygis:

23.1. kai 50 g medžiagos nėra patogeninių bakterijų (salmonelių);

23.2. fekalinių žarnyno lazdelių (Escherichia coli) < 1000 LTS (labiausiai tikėtinas skaičius)/g medžiagos.

24. ANGŽ gali būti suteiktas dirvožemio savybes gerinančioms medžiagoms ir auginimo terpėms, kai pretendentas ANGŽ gauti pateikia atitinkamus tyrimo duomenis ir išvadas, kad gaminių grupė atitinka 23 punkte pateikiamus reikalavimus.

 

VI. Dirvožemio savybes gerinančių medžiagų ir auginimo terpių savybėms pateikiami aplinkosauginiai kriterijai

 

25. ANGŽ gali būti suteiktas dirvožemio savybes gerinančioms medžiagoms ir auginimo terpėms, jeigu jų sudėtyje yra piktžolių sėklų ar vegetuojančių augalų dalių, kai piktžolių sėklų yra ne daugiau nei 2 vienetai viename litre šių medžiagų.

26. ANGŽ gali būti suteiktas dirvožemio savybes gerinančioms medžiagoms ir auginimo terpėms, kai pretendentas ANGŽ gauti pateikia atitinkamus tyrimo duomenis ir išvadas, kad gaminių grupė atitinka 25 punkte pateikiamus reikalavimus.

 

VII. papildomi Aplinkosauginiai kriterijai auginimo terpėms

 

27. ANGŽ gali būti suteiktas augimo terpėms, kai jų fizinių ir cheminių savybių pagerinimui į jas pridedama smėlio ar molio.

28. ANGŽ gali būti suteiktas augimo terpėms, kai jų sudėtyje nėra durpių ar produktų, turinčių durpių.

29. ANGŽ gali būti suteiktas augimo terpėms, kai jų elektrinis laidumas neviršija 1,5 dS/m.

30. ANGŽ gali būti suteiktas dirvožemio savybes gerinančioms medžiagoms ir augimo terpėms, kai pretendentas ANGŽ gauti pateikia atitinkamus tyrimo duomenis ir išvadas, kad gaminių grupė atitinka 27–29 punktuose pateikiamus reikalavimus.

 

VIII. Dirvožemio savybes gerinančių medžiagų ir auginimo terpių informacijos, pateikiamos vartotojui, aplinkosauginiai kriterijai

 

31. ANGŽ gali būti suteiktas tik toms dirvožemio savybes gerinančioms medžiagoms ir auginimo terpėms, ant kurių pakuotės arba informaciniame lapelyje pateikiama ši informacija:

31.1. nurodytas gamintojo ir firmos, atsakingos už šių medžiagų pardavimą, pavadinimas ir adresas;

31.2. yra pavadinimas „Dirvožemio savybes gerinančios medžiagos“ ar „Auginimo terpės“;

31.3. nurodytos gaminio sandėliavimo sąlygos, tinkamumo vartoti terminas bei jo serija ar kodas;

31.4. nurodytas dirvožemio savybes gerinančios medžiagos kiekis (masė) pakuotėje ar auginimo terpės tūris;

31.5. nurodyta gaminio paskirtis ir visi naudojimo apribojimai. Turi būti nurodytas gaminio tinkamumas konkrečioms vartojimo sąlygoms (pavyzdžiui, šarminėje ar rūgščioje dirvoje);

31.6. nurodytos pagrindinės pramoninės žaliavos (sudarančios daugiau nei 5% gaminio tūrio), iš kurių pagamintas gaminys, nurodant kietųjų gamybinių atliekų, žemės ūkio atliekų ir kitų atliekų kategorijų santykį bei konkretų gamybos sektorių, pagaminusį dirvožemio savybes gerinančias medžiagas (pavyzdžiui, maisto pramonė, popieriaus pramonė ir t.t.);

31.7. dirvožemio savybes gerinančioms medžiagoms nurodytas gaminio vartojimo būdas ir normos, išreikštos kilogramais ar litrais vienam kvadratiniam metrui ar hektarui (ha) per metus; parenkant dirvožemio savybes gerinančių medžiagų kiekį, būtina atsižvelgti į gaminio sudėtyje esančių maistinių medžiagų kiekius, kad nebūtų viršijamos didžiausios rekomenduojamos maistinių medžiagų normos 1 m2 ar ha;

31.8. nurodyti azoto, fosforo ir kalio junginių kiekiai gaminyje;

31.9. nurodyti organinių medžiagų kiekiai gaminyje;

31.10. nurodyti cheminių elementų, išvardytų 11 punkte, kiekiai gaminyje;

31.11. pateikiamos saugaus gaminio vartojimo rekomendacijos.

32. ANGŽ gali būti suteiktas dirvožemio savybes gerinančioms medžiagoms ir augimo terpėms, kai pretendentas ANGŽ gauti pateikia pakuotės pavyzdžius, kad galima būtų nustatyti, jog gaminio pakuotė atitinka 31 punkte pateikiamus reikalavimus.

33. ANGŽ gali būti suteikiamas tik toms dirvožemio savybes gerinančioms medžiagoms ir auginimo terpėms, kai ANGŽ pateiktas ant pakuotės, laikantis 2001 m. gruodžio 7 d. LR aplinkos ministro įsakymu Nr. 584 patvirtintos „Aplinkai nepavojingo gaminio ženklo (ANGŽ) suteikimo tvarkos“, III priedo „Aplinkai nepavojingo gaminio ženklo pateikimas vartotojui“ (Žin., 2001, Nr. 105-3775) reikalavimų. ANGŽ aprašo antrajame langelyje turi būti įrašai: „Organinių teršalų panaudojimas“ ir „Gerina dirvožemio derlingumą“ (šis įrašas pateikiamas tik ant dirvožemio savybes gerinančių medžiagų pakuotės).

 

IX. Tyrimo metodai

 

34. Dirvožemio savybes gerinančių medžiagų ir auginimo terpių tyrimai turi būti atliekami pretendento ANGŽ gauti lėšomis laboratorijose, atitinkančiose LST EN 45001 („Bendrieji bandymų laboratorijoms keliami reikalavimai“) reikalavimus.

______________