LIETUVOS RESPUBLIKOS ŪKIO MINISTRO
Į S A K Y M A S
DĖL KURO, KURIAM TAIKOMOS AKCIZŲ LENGVATOS, ŽYMĖJIMO TVARKOS IR KURO, KURIAM TAIKOMOS AKCIZŲ LENGVATOS, KONTROLĖS TVARKOS PATVIRTINIMO
2002 m. birželio 3 d. Nr. 193
Vilnius
Vykdydamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. vasario 15 d. nutarimo Nr. 235 „Dėl įgaliojimų suteikimo įgyvendinant Lietuvos Respublikos akcizų įstatymo nuostatas“ (Žin., 2002, Nr. 17-682) 1.3.1 ir 2 punktus:
1. Tvirtinu pridedamas:
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos ūkio ministro
2002 m. birželio 3 d. įsakymu Nr. 193
KURO, KURIAM TAIKOMOS AKCIZŲ LENGVATOS, ŽYMĖJIMO TVARKA
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Kuro, kuriam taikomos akcizų lengvatos, žymėjimo tvarka (toliau – Tvarka) skirta:
1.1. kuro, kuriam taikomos akcizų lengvatos, žymėjimo (fiskalinio) reikalavimams nustatyti, kad jis išsiskirtų iš kuro, kuriam netaikomos akcizų lengvatos;
II. PAGRINDINĖS SĄVOKOS
III. DAŽIKLIŲ IR ŽYMIKLIŲ APRAŠYMAS
7. Skirtingų gamintojų dažikliai, kurių cheminė formulė yra vienoda, gali turėti skirtingą prekės pavadinimą.
IV. KURO ŽYMĖJIMAS
9. Kuras žymimas akcizais apmokestinamų prekių sandėlyje arba užsienio šalyse, jei kuras bus importuojamas. Importuojamas kuras, kuriam taikomos akcizų lengvatos, dažomas ir žymimas tokiomis pačiomis žymėjimo medžiagomis, kaip nustatyta priede, nurodant kokybės pažymėjime, pase ar sertifikate dažiklio, žymiklio koncentracijas svorio vienete bei spalvos skaičius, nustatytus ASTM D 1500 metodu.
10. Kuras, nudažytas ir pažymėtas kitomis nei nurodyta priede žymėjimo medžiagomis, ir tuo atveju, kai jis pažymėtas priede nurodytomis, tačiau mažesnės koncentracijos medžiagomis, akcizu apmokestinamas bendrąja tvarka.
11. Žymėjimo medžiagos importuojamos ir laikomos tik akcizais apmokestinamų prekių sandėliuose, kuriuose kuras yra žymimas.
12. Žymint kurą, turi būti užtikrinta mažiausia žymėjimo medžiagų koncentracija, kaip nurodyta priede.
16. Kuras, kuriam taikomos akcizų lengvatos, turi būti žymimas dažikliu ir žymikliu arba jų mišiniu. Kuras, kurio spalva nustatyta ASTM D 1500 metodu daugiau kaip 3, žymimas tik žymikliu.
17. Kiekvienos žymėto kuro partijos produkto kokybės pažymėjime (sertifikate, pase) turi būti nurodyta žymėjimo medžiagos pavadinimas, jos koncentracija (mg/kg) ir spalva, nustatyta ASTM D 1500 metodu.
Kuro, kuriam taikomos akcizų
lengvatos, žymėjimo tvarkos
1 priedas
ŠILDYMUI SKIRTAS KURAS IR JO ŽYMĖJIMAS
1. Žymėjimui naudojamos medžiagos:
Eil. Nr. |
Žymėjimo medžiagos pavadinimas |
Žymėjimo medžiagos paskirtis |
Žymėjimo medžiagos spalva |
Žymėjimo medžiagų dozavimo minimali koncentracija, mg/kg |
|
|
|
|
|
1. |
N-etil-1-(fenilazofenilazo)-2-aminonaftalenas |
Dažiklis* |
Raudona |
5,0 |
2. |
N-etilheksil-1-(tolilazotolilazo)-2-aminonaftalenas |
Dažiklis* |
Raudona |
6,5 |
3. |
N-tridecil-1-(tolilazotolilazo)-2-aminonaftalenas |
Dažiklis* |
Raudona |
7,4 |
4. |
N-ethil-N-[2-(1-isobutoxyethoxy) ethil]-4-phenylazo) aniline, „Sudan 455“, (Solvent Yellow 124) |
Žymiklis |
Geltona |
6,82 |
|
|
|
|
|
* Dažymui naudojamas vienas iš pasirinktų dažiklių.
2. Reikalavimai žymėtam šildymui skirtam kurui:
2.1. šildymui skirtas kuras apima produktus, klasifikuojamus pagal Kombinuotąją prekių nomenklatūrą (2002 m. versija) kodai 2710.19.41, 2710.19.45, 2710.19.49 pozicijose bei 2710.19.61.9, 2710.19.63.9, 2710.19.65.9 subpozicijose;
2.3. kiti kuro parametrai privalo atitikti Lietuvoje vartojamų naftos produktų privalomuosius kokybės rodiklius, patvirtintus Lietuvos Respublikos ūkio ministro, Lietuvos Respublikos aplinkos ministro ir Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2001 m. balandžio 20 d. įsakymu Nr. 135/221/137 „Dėl Lietuvoje vartojamų naftos produktų privalomųjų kokybės rodiklių patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 35-1206).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos ūkio ministro
2002 m. birželio 3 d. įsakymu Nr. 193
KURO, KURIAM TAIKOMOS AKCIZŲ LENGVATOS, KONTROLĖS TVARKA
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
II. PAGRINDINĖS SĄVOKOS
2. Pagrindinės Tvarkoje vartojamos sąvokos atitinka Kuro, kuriam taikomos akcizų lengvatos, žymėjimo tvarkoje, patvirtintoje ūkio ministro 2002 m. birželio 3 d. įsakymu Nr. 193 bei kituose teisės aktuose, reglamentuojančiuose naftos produktų gabenimą, laikymą, apskaitą ir prekybą, vartojamas sąvokas.
III. BENDRIEJI REIKALAVIMAI
3. Žymėto kuro gabenimas, laikymas, jo apskaita ir prekyba vykdoma teisės aktų nustatyta tvarka (finansų ministro 2001 m. rugsėjo 25 d. įsakymas Nr. 270 „Dėl Naftos produktų, biokuro, bioalyvos ir kitų degiųjų skystų produktų gabenimo ir laikymo kuro talpyklose tvarkos ir Naftos produktų, biokuro, bioalyvos ir kitų degiųjų skystų produktų apskaitos taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 85-2990, Nr. 111-4046; 2002, Nr. 29-1051); ūkio ministro 2001 m. balandžio 26 d. įsakymas Nr. 147 „Dėl Prekybos naftos produktais, biokuru, bioalyva ir kitais degiaisiais skystais produktais Lietuvos Respublikoje taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 37-1269, Nr. 88-3103), jei tai nereglamentuojama kitais teisės aktais.
IV. KURO KONTROLĖ
6. Žymėto kuro gamybą, importą, transportavimą ir realizavimą kontroliuoja:
6.1. Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos ir teritorinės Valstybinės mokesčių inspekcijos (toliau – Valstybinė mokesčių inspekcija);
6.2. Muitinės departamentas prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos ir teritorinės muitinės (toliau – Muitinės departamentas);
6.3. Policijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos ir atitinkami teritoriniai padaliniai (toliau – Policijos departamentas);
6.4. Valstybinė ne maisto produktų inspekcija prie Lietuvos Respublikos ūkio ministerijos (toliau – Ne maisto produktų inspekcija);
7. Valstybinės mokesčių inspekcijos pareigūnai gali patikrinti žymėto kuro akcizais apmokestintų prekių sandėlių kuro talpyklas, kuriose laikomas žymėtas kuras, vartotojams priklausančias katilines, krosnis, kitus įrenginius ar įtaisus, kuriuose vartojamas žymėtas kuras, bei vartotojams priklausančius rezervuarus, kuriuose laikomas žymėtas kuras.
8. Muitinės departamento pareigūnai, vadovaudamiesi Muitinės departamento prie Finansų ministerijos nustatyta tvarka, tikrina, kaip laikomasi kuro žymėjimo reikalavimų importuojant kurą. Importuojamo kuro mėginiai imami dalyvaujant kuro importuotojui (deklarantui) arba jo įgaliotajam atstovui.
9. Ne maisto produktų inspekcija, esant reikalui, pasitelkia Policijos departamento ir Finansinių nusikaltimų tarnybos pareigūnus patikrinti kurą degalinėse ir kitose prekybos vietose bei sausumos motorinėse transporto priemonėse.
10. Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba ir Policijos departamentas žymėto kuro prekybą ir vartojimą kontroliuoja pagal savo kompetenciją.
11. Žymėto kuro gamintojai, vartotojai, prekiautojai, motorinių transporto priemonių vairuotojai privalo leisti inspektoriams ir pareigūnams patikrinti įrenginius, kuro talpyklas, dokumentus, taip pat leisti paimti kuro mėginius iš transporto priemonės degalų bako.
12. Pareigūnas, nustatęs žymėto kuro vartojimą ne pagal paskirtį, surašo kuro mėginio paėmimo ir pirminio kuro patikrinimo rezultatų protokolą (1 priedas), kuriame turi būti:
12.4. duomenys apie transporto priemonės savininką (vairuotoją), transporto priemonės registracijos numerį;
12.5. duomenys apie stacionariųjų ir kitų talpyklų bei automobilių cisternų buvimo vietą bei jų savininką;
13. Protokolas surašomas dviem egzemplioriais. Vieną protokolo egzempliorių pasilieka kontroliuojantys pareigūnai, kitą gauna asmuo, kurio kuras buvo tikrinamas.
15. Tikrinantieji kurą užtikrina, kad mėginys būtų pristatytas į Ne maisto produktų inspekciją arba Šiaulių naftos produktų bandymo laboratoriją ne vėliau kaip per 48 val.
16. Laboratoriniam bandymui turi būti pristatyti 2 plombuoti buteliai po 0,5 litro įtartino kuro ir mėginio paėmimo bei pirminės kontrolės rezultatų protokolas.
17. Naftos produktų bandymo laboratorija užregistruoja mėginio priėmimą. Tuo atveju, jeigu nustatoma reikšmingų mėginio įpakavimo pažeidimų ar kitų neatitikimų, laboratorija konstatuoja tai, priimdama mėginį. Šiuos pastebėjimus savo parašais patvirtina perduodantys ir jį perimantys asmenys.
18. Naftos produktų bandymo laboratorija, priėmusi mėginius laboratoriniam tyrimui, per 24 valandas atlieka tyrimą ir surašo bandymų protokolą, pateikdama išvadą, ar mėginys atitinka, ar neatitinka kurui, kuriam taikomos akcizų lengvatos, keliamus reikalavimus. Bandymų protokolą pasirašo bandymą atlikęs laboratorijos darbuotojas ir laboratorijos vedėjas, laboratorijos vedėjas protokolą dar patvirtina spaudu.
20. Tuo atveju, kai perduodamo mėginio įpakavimo pažeidimai ar kiti neatitikimai gali kelti abejonių dėl analizės duomenų patikimumo, Ne maisto produktų inspekcija per 2 darbo dienas informuoja mėginį pateikusią organizaciją ir mėginio analizės neatlieka.
V. REIKALAVIMAI VARTOTOJAMS
VI. ŽYMĖJIMO MEDŽIAGŲ, ESANČIŲ KURE, NUSTATYMAS
23. Pirminis kuro patikrinimas atliekamas šiais metodais:
23.2. kuro spalva ir jos intensyvumas palyginamas su žymėjimui naudojamo dažiklio spalvos ir nuo koncentracijos priklausančio intensyvumo etalonais bespalvėje skaidrioje plėvelėje arba popieriaus lape pavaizduotais gryno ir praskiesto žymėto kuro spalvos intensyvumo pavyzdžiais (2 priedas);
23.3. cheminiu reagentu T-1 patikrinama, ar kure yra žymiklio. Kuro mėginys (20 ml) specialiame mėgintuvėlyje su užsukamu kamščiu suplakamas su 5 ml reagento T-1 (10–12 % tūrio koncentracijos druskos rūgštimi). Kurui ir reagentui išsisluoksniavus, apatinio sluoksnio (reagento) rožinė spalva leidžia teigti apie žymiklio buvimą tiriamajame kure.
24. Dažiklio, esančio kure, nustatymas:
24.1. rekomenduojama į 18 mm skersmens ir 180¸200 mm aukščio mėgintuvėlį su užsukamu kamščiu įpilti 20 ml tiriamo kuro. Didesnio ar mažesnio intensyvumo raudona ar rožinė kuro mėginio spalva leidžia spėti, kad kure yra žymėtam kurui būdingo dažiklio;
24.2. palyginus mėginio spalvą ir jos intensyvumą mėgintuvėlyje su standartine dažikliui būdingos spalvos ir jos intensyvumo skale skaidrioje plėvelėje arba popieriaus lape, apytiksliai nustatoma galima žymėto kuro koncentracija mišinyje su nežymėtu kuru;
24.3. standartinės dažiklio spalvos intensyvumo skalė – tai skaidrioje plėvelėje arba popieriaus lape pavaizduoti gryno ir praskiesto žymėto kuro spalvos intensyvumo (pvz., esant kure 100, 80, 60, 40, 20, 10 tūrio % standarte nustatytos dažiklio arba žymėto kuro normos) pavyzdžiai;
24.4. tiksliau dažiklio arba dažyto kuro koncentracija nustatoma naudojant AUTO COLOR arba kitokį spektrofotometrą, fotokolorimetrą arba spalvos komparatorių. Jais mėginio spalva įvertinama pagal ASTM D 159, ASTM D 1500, ASTM D 5389 ir ASTM D 6045 standartus;
25. Žymiklio, esančio kure, patikrinimas:
25.1. į tą patį mėgintuvėlį su kuro mėginiu, naudotu spalvai palyginti ir dažiklio buvimui nustatyti, įpilama apie 5 ml reagento T-1. Mėgintuvėlis sandariai užsukamas kamščiu. Kuro ir reagento mišinys mėgintuvėlyje 2 minutes intensyviai plakamas. Po to mėgintuvėlis su turiniu minutei paliekamas vertikalioje padėtyje išsisluoksniuoti. Jeigu kuro mėginyje yra žymiklio, nusėdęs apatinis reagento T-1 sluoksnis nusidažo raudona arba rožine spalva. Spalvos intensyvumas proporcingas išplauto žymiklio koncentracijai reagente. Apytikslė žymiklio koncentracija nustatoma palyginus žymiklio tirpalo reagente T-1 (ekstrakto) spalvos intensyvumą su skaidrioje plėvelėje arba popieriaus lape pavaizduotais gryno ir praskiesto kuro žymiklio ekstraktų spalvos intensyvumo (pvz., esant kure 100, 80, 60, 40, 20, 10 tūrio % pagal reglamentą nustatytos žymiklio normos) pavyzdžiais;
VII. MĖGINIO PAĖMIMAS, PARUOŠIMAS PRISTATYTI Į NE MAISTO PRODUKTŲ INSPEKCIJOS LABORATORIJĄ
26. Mėginio paėmimo būdas priklauso nuo talpyklos (degalų bako), kuriame yra kuras, konstrukcijos ir konkrečių paėmimo sąlygų:
26.1. jei kuras yra talpyklose, kuro mėginiai paimami specialiu paėmimo prietaisu pagal LST EN ISO 3170:2000 arba LST EN ISO 3171:2000 reikalavimus;
26.2. jei kuras yra autotransporto priemonės degalų bake, kuro mėginys paimamas iš patogios paimti vietos, atsižvelgiant į konkrečias galimybes, pavyzdžiui, iš degalų bako per degalų pripylimo vamzdį, iš dyzelinių degalų filtro per nuosėdų išleidimo vožtuvą, atjungus degalų tiekimo į variklį žarnelę ar vamzdelį. Jei mėginiui paimti reikia atsukti ar atjungti autotransporto priemonės detales, po mėginio paėmimo jos vėl sutvarkomos (užsukamos, sujungiamos), kaip buvo prieš paėmimą.
27. Kuras paimamas į plastikinį arba stiklinį 1 litro talpos indą. Imant kuro mėginį iš automobilio degalų bako, naudojamasi plastikiniu suspaudžiamų sienelių indu, prie kurio prijungta (rekomenduojama) 1 m ilgio lanksti 6 mm vidinio skersmens naftos produktams atsparaus silikono arba plastiko žarnelė, arba specialiu siurbliu.
28. Pristatomų laboratoriniam bandymui butelių kakleliai apsukami virvele arba siūlu, kurių galai yra plombuojami.
29. Ant mėginio butelio etiketės turi būti užrašyta: mėginio paėmimo data, vieta, saugykla arba kuro talpykla, iš kurios paimtas mėginys, arba transporto priemonės registracinis numeris.
VIII. LABORATORINIS MEDŽIAGŲ, ESANČIŲ KURE, ŽYMĖJIMO PATIKRINIMAS
31. Spektrofotometrais ir kita reikalinga aparatūra aprūpintose laboratorijose, kuriose gali būti tiksliai, pagal LST EN ISO 4259:2000 keliamus reikalavimus, nustatomi kure esantys dažiklio ir žymiklio kiekiai, suformuluojamos ir parašomos galutinės išvados apie žymėtą kurą.
32. Po pirminio žymėjimo medžiagų nustatymo toliau dažiklio tapatybė patikrinama ir koncentracija kure nustatoma spektrofotometru. Spalva nustatoma pagal didžiausią šviesos absorbciją dažikliui ar žymikliui būdingame šviesos bangos ilgyje, o dažiklio koncentracija nustatoma pagal šviesos absorbcijos arba ekstinkcijos dydį dažiklio spalvai būdingame šviesos bangos ruože.
IX. ŽYMĖTAM KURUI PATIKRINTI REIKALINGOS PRIEMONĖS
33. Žymėtam kurui patikrinti reikalingos šios techninės priemonės:
33.1. metalinis, plastikinis arba guminis mėginio paėmimo prietaisas. Jei mėginys imamas iš talpyklos, didesnės talpos rezervuaro ar cisternos kuro, esančio saugykloje ar muitinėje, vadovaujamasi LST EN ISO 3170:2000 standartu. Jei mėginys imamas iš transporto priemonės, naudojamas plastikinis, suspaudžiamų elastingų sienelių indas su silikonine ar plastikine žarnele arba žarna su gumine, įsiurbimo ir išleidimo vožtuvais aprūpinta perpumpavimo pūsle („kriauše“), arba kitoks siurblys. Iš kanistro mėginį galima įpilti į 1 litro talpos metalinį arba plastikinį indą arba išsiurbti siurbliu. Mėginiui paimti iš degalų filtro reikalingas raktelis varžtams atsukti ir elastinga silikoninė 20 cm ilgio ir 5¸7 mm skersmens žarnelė;
33.2. metalinis, plastikinis arba stiklinis, rekomenduojamas ne mažesnės kaip l litro talpos indas pirminiam tyrimui, skirtam mėginiui iš talpyklos (degalų bako, cisternos ar pan.) įpilti;
33.3. plastikiniais kamščiais užsukami stikliniai arba skaidrūs bespalviai plastikiniai mėgintuvėliai, rekomenduojama 180 mm ilgio ir 18 mm skersmens (ne mažiau kaip 10 vienetų);
33.4. žymėto kuro spalvos ir jos intensyvumo priklausomybės nuo praskiedimo skalė (skaidrioje plėvelėje arba popieriuje pavaizduoti gryno ir praskiesto žymėto kuro spalvos intensyvumo, esant kure 100, 80, 60, 40, 20, 10 tūrio % standarte nustatytos dažiklio arba žymėto kuro normos, pavyzdžiai);
33.5. žymiklio tirpalo reagente T-1 spalvos intensyvumo priklausomybės nuo koncentracijos palyginamoji skalė (skaidrioje plėvelėje arba popieriuje pavaizduoti gryno ir praskiesto žymėto kuro spalvos intensyvumo, esant kure 100, 80, 60, 40, 20, 10 tūrio % standarte nustatytos žymiklio normos reagente T-1, pavyzdžiai);
X. ŽYMĖTO KURO PATIKRAI REIKALINGI REAGENTAI
34. Reagentas T-1 (10š¸12% koncentracijos vandenilio chlorido, kitaip vadinamo druskos rūgštimi, tirpalas vandenyje). Jis paruošiamas sumaišant 1 dalį druskos rūgšties LST 939:2000 su 2 dalimis vandens. Reagentas išpilstomas į 500 ml talpos plastikinius butelius su sandariai užsukamais kamščiais. Etiketė užrašoma vadovaujantis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gruodžio 19 d. įsakymu Nr. 532/742 „Dėl Pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų klasifikavimo ir ženklinimo tvarkos“ (Žin., 2000, Nr. 16-509).
XI. KURO TIKRINIMO ATLIEKŲ TVARKYMAS
35. Surašius kuro spalvos tikrinimo ir sudėties tyrimo bei tyrimo rezultatų protokolą, mėginiai iš mėgintuvėlių supilami į 20 l talpos plastikinį, užsukamu kamščiu uždaromą atliekų indą. Indui prisipildžius, apatinis vandens sluoksnis atskiriamas, neutralizuojamas šarmais (pvz., kalkėmis, natrio karbonatu arba hidrokarbonatu) ir išpilamas į kanalizaciją. Viršutinis tyrimams panaudoto kuro sluoksnis kaupiamas ir atiduodamas į naftos perdirbimo gamyklą perdirbti kartu su įmonės vandens valymo įrenginių gaudyklėse surinkta nafta.
XII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
Kuro, kuriam taikomos akcizų lengvatos,
kontrolės tvarkos
1 priedas
Protokolo Nr.
PROTOKOLAS APIE KURO MĖGINIO PAĖMIMĄ
IR PIRMINIO KURO PATIKRINIMO REZULTATUS
Mėginio paėmimo data ir laikas .................................................................................................
Mėginio paėmimo vieta ..............................................................................................................
Duomenys apie tikrinamąjį asmenį ............................................................................................
Talpyklos, iš kurios buvo paimtas mėginys, tipas, jeigu mėginys paimtas iš transporto priemonės, jos valstybinis registracinis numeris
................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................
Pirminio patikrinimo rezultatai ...................................................................................................
Paimto mėginio aprašymas .........................................................................................................
Tikrinamų asmenų arba atstovų, iš kurių paimtas mėginys, vardai, pavardės ir parašai:
....................................................................................................................................
....................................................................................................................................
....................................................................................................................................
Asmenų, atlikusių kontrolę, vardai, pavardės, pareigos, parašai
....................................................................................................................................
Kuro, kuriam taikomos akcizų
lengvatos, kontrolės tvarkos
2 priedas
ŽYMĖTO KURO SPALVOS PRIKLAUSOMYBĖ NUO PRASKIEDIMO DYZELINU
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
100 % Grynas žymėtas kuras |
|
80 % |
|
60 % |
|
40 % |
|
20 % |
|
10 % |
|
0 % Nežymėtas kuras |
IŠ KURO IŠEKSTRAHUOTO ŽYMIKLIO SPALVOS PRIKLAUSOMYBĖ NUO JO KIEKIO KURE
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
100 % Grynas žymėtas kuras |
|
80 % |
|
60 % |
|
40 % |
|
20 % |
|
10 % |
|
0 % Nežymėtas dyzelinas |