LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS DIREKTORIUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL REIKALAVIMŲ PASIENIO VETERINARIJOS POSTŲ PATVIRTINIMUI

 

2003 m. birželio 11 d. Nr. B1-524

Vilnius

 

Įgyvendindamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. kovo 5 d. nutarimu Nr. 292 „Dėl Lietuvos pasirengimo narystei Europos Sąjungoje programos (Nacionalinė ACQUIS priėmimo programa) teisės derinimo priemonių ir ACQUIS įgyvendinimo priemonių 2003 m. planų patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 25-1019) patvirtintą Teisės derinimo priemonių 2003 metų planą (priemonės kodas 3.7.4.1-T39):

1. Tvirtinu pridedamus Reikalavimus pasienio veterinarijos postų patvirtinimui.

2. Nustatau, kad Reikalavimai pasienio veterinarijos postų patvirtinimui įsigalioja nuo įstojimo į Europos Sąjungą dienos.

3. Pavedu įsakymo vykdymo kontrolę Pasienio ir transporto valstybinei veterinarijos tarnybai.

 

 

DIREKTORIUS                                                                                  KAZIMIERAS LUKAUSKAS

______________

 


PATVIRTINTA

Valstybinės maisto ir

veterinarijos tarnybos

direktoriaus 2003 m. birželio 11 d.

įsakymu Nr. B1-524

 

REIKALAVIMAI PASIENIO VETERINARIJOS POSTŲ PATVIRTINIMUI

 

Reikalavimai pasienio veterinarijos postų patvirtinimui (toliau – Reikalavimai) parengti vadovaujantis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymu (Žin., 1992, Nr. 2-15) ir atitinka 2001 m. lapkričio 21 d. Komisijos sprendimą 2001/812/EB, nustatantį reikalavimus pasienio veterinarijos postų, kuriuose atliekamas produktų, įvežamų į Europos Sąjungą iš trečiųjų šalių, veterinarinis tikrinimas, patvirtinimui.

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Reikalavimų tikslas – nustatyti reikalavimus pasienio veterinarijos postų, kuriuose atliekamas iš trečiųjų šalių įvežamų produktų veterinarinis tikrinimas, patvirtinimui.

2. Vartojamos sąvokos:

Pasienio ir transporto valstybinė veterinarijos tarnyba (PTVVT) – Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos įgaliota institucija pasienio veterinarinei kontrolei atlikti.

Pasienio veterinarijos postas (PVP) – Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos įgaliota įstaiga, veikianti Lietuvos Respublikos valstybės pasienio kontrolės punkte, įrengta ir patvirtinta Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pagal galiojančius reikalavimus vykdyti kontroliuojamų prekių veterinarinius tikrinimus.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) – Lietuvos Respublikos kompetentinga institucija.

3. PVP turi būti tinkamos patalpos, skirtos produktų, įskaitant žuvų produktus, veterinariniam tikrinimui, kurį atlieka valstybinis veterinarijos gydytojas, atlikti. PVP patalpos turi būti viename pastate. Tuo atveju, kai PVP sudaro daugiau kaip vienas pastatas vienoje geografinėje vietovėje, PVP turi vadintis vienu pavadinimu.

4. PVP, per kurį įvežami į Lietuvos Respubliką gyvūniniai produktai iš trečiųjų šalių, turi turėti patalpas, kurios nurodytos 14–18 punktuose ir kuriose būtų galima atlikti būtinus dokumentų, atitikties ir fizinį patikrinimus.

5. Atsižvelgiant į PVP išsidėstymą ar veterinarinių tikrinimų organizavimo efektyvumą, PVP gali turėti daugiau nei vieną pastatą ar patikros centrą atitinkamų kategorijų produktų, kurių kontrolei PVP yra patvirtintas, veterinariniam tikrinimui atlikti.

6. Nepažeidžiant 1997 m. gruodžio 18 d. Tarybos direktyvos 97/78/EB, nustatančios produktų, įvežamų į Europos Sąjungą iš trečiųjų šalių, veterinarinio tikrinimo tvarką, 2 priedo, visi PVP, kaip nurodyta Tarybos direktyvos 97/78/EB 6 straipsnyje, kad būtų patvirtinti ir paskelbti ES oficialiame žurnale ir išlaikytų patvirtinimą, turi įrengti patalpas, paskirti personalą, įsigyti įrangą ir dirbti pagal šiuos Reikalavimus.

7. Patalpos, skirtos PVP ar patikros centrams, turi būti kontroliuojamos valstybinio veterinarijos gydytojo, į kurias jis gali patekti bet kuriuo metu.

8. VMVT gali siūlyti, kad patvirtintas PVP būtų registruotas tam tikrų produktų kategorijų ar visų produktų veterinariniam tikrinimui atlikti. VMVT privalo užtikrinti, kad PVP turėtų reikalingas patalpas, personalą ir įrangą produktų veterinariniam tikrinimui atlikti.

9. PVP sąrašas skelbiamas ES oficialiame žurnale. Sąraše turi būti nurodytos produktų kategorijos, kurių kontrolei PVP ar patikros centras yra patvirtintas.

10. Kai PVP yra patvirtintas tik kai kurių produktų kategorijų kontrolei atlikti, PVP patalpos gali būti naudojamos tik nustatytų kategorijų produktų veterinariniam tikrinimui atlikti.

11. Kaip išimtis 10 punktui, sušaldytos spermos ir embrionų, kurie gali būti transportuojami aplinkos temperatūroje užplombuotais, temperatūrą reguliuojančiais konteineriais, veterinarinis tikrinimas gali būti atliekamas PVP, kuris yra patvirtintas ne maisto produktų, gabenamų aplinkos temperatūroje, kontrolei.

12. VMVT turi pranešti Europos Sąjungos Komisijai (toliau – Komisija) apie PVP ar jame esančio patikros centro infrastruktūros ar darbo pasikeitimus, kurie gali sąlygoti PVP patvirtinimą. PVP papildomų produktų kategorijų kontrolei gali būti tvirtinami Komisijos VMVT teikimu, jeigu VMVT patikrinus nustatoma, kad PVP atitinka Reikalavimus.

13. PVP turi būti pastatytas, įrengtas ir dirbti pagal Reikalavimų 26–41 punktus. Produktams, kuriems ES nėra taikomi nustatyti bendrieji higienos reikalavimai, gali būti taikomi papildomi nacionaliniai reikalavimai.

14. PVP gali būti patvirtintas, jei jame įrengta:

14.1. administracinės patalpos, aprūpintos komunikacijos priemonėmis (telefonu, faksu, interneto linija prisijungti prie ANIMO sistemos, kopijavimo aparatu), dokumentais, būtinais darbui PVP, ir archyvo patalpos, skirtos PVP patikrintų krovinių lydimiesiems dokumentams laikyti;

14.2. buitinės patalpos: persirengimo patalpos, tualetai, įranga rankoms plauti, – skirtos PVP veterinarinį tikrinimą atliekančiam personalui;

14.3. siuntos iškrovimo iš transporto priemonių patalpos, kurios turi būti uždaros ar su stogine, išskyrus vilnos, kuri nėra konteineriuose, nesupakuotų perdirbtų gyvūnų baltymų, skirtų ne žmonių maistui, nesupakuoto mėšlo ar guano, triumuose esančio skysto aliejaus ar riebalų, kurie transportuojami laivais, siuntų iškrovimui;

14.4. produktų, kuriems taikomi temperatūros reikalavimai, skirtų žmonių maistui, iškrovimui – jungtis tarp transporto priemonės ir iškrovimo patalpos, apsaugota nuo aplinkos poveikio ar užsandarinta, išskyrus žuvų siuntų iškrovimą; žuvų siuntų iškrovimas į krantinę turi būti atliekamas remiantis Veterinarijos taisyklių žuvininkystės produktams (Žin., 2001, Nr. 16-517) 20 punktu;

14.5. patikros patalpos, kuriose produktai yra tikrinami ir imami mėginiai tolesniems tyrimams; mėginių paėmimo vieta neturi būti atskirta nuo patikros vietos;

14.6. tinkamos saugojimo patalpos ar vietos, kuriose tuo pačiu metu galima laikyti atšaldytas, sušaldytas ar aplinkos temperatūroje gabenamas siuntas, kontroliuojant valstybiniam veterinarijos gydytojui, kol bus gauti laboratorinių ar kitų tyrimų rezultatai.

15. PVP, patvirtintas atšaldytų, sušaldytų ir aplinkos temperatūroje gabenamų produktų siuntų veterinariniam tikrinimui atlikti, privalo turėti patalpas, kuriose tuo pačiu metu galima laikyti atitinkamą kiekį skirtingų laikymo temperatūros kategorijų siuntų. Valstybinis veterinarijos gydytojas turi patekti į saugojimo patalpas bet kuriuo metu, kai to reikia.

16. Komercines saugojimo patalpas, kurios yra šalia PVP ir tame pačiame jūrų uoste ar muitinės zonoje, leidžiama naudoti PVP tikslams, jei jos yra kontroliuojamos valstybinio veterinarijos gydytojo ir jei nustatyta, kad sulaikyti produktai saugomi atskiroje rakinamoje patalpoje, kameroje ar zonoje, kuri yra atitverta nuo kitų produktų saugojimo vietos.

17. Produktus saugoti atskirai stovinčiuose konteineriuose, laikinai patalpintuose iškrovimo patalpoje, leidžiama, jei užtikrinama, kad konteineriai yra sujungti su iškrovimo patalpa taip, kad iškraunama po stogine, apsaugančia nuo aplinkos poveikio. Papildomai produktus saugoti transporto priemonėje, kuria jie buvo atgabenti į PVP, leidžiama tik kontroliuojant kelio, geležinkelio ar jūrų uosto PVP valstybiniam veterinarijos gydytojui.

18. Produktai, skirti žmonių maistui, ir produktai, neskirti žmonių maistui, turi būti iškraunami atskirose vietose, tikrinami ir saugomi atskirose patalpose. Tačiau PVP, kuris yra patvirtintas tikrinti tik pakuotus produktus, iškrovimo patalpos gali būti bendros, užtikrinant, kad iškraunant ir iškrovus produktus, skirtus žmonių maistui, ir produktus, neskirtus žmonių maistui, nėra sąlygų vieniems produktams užteršti kitus.

19. PVP, kurio apkrovimas yra mažiau negu 500 siuntų per metus, gali naudoti tas pačias iškrovimo, patikros ir saugojimo patalpas visoms produktų kategorijoms, kurių kontrolei yra patvirtintas, tačiau būtina užtikrinti, kad tuo pačiu metu nebūtų tikrinami skirtingų kategorijų produktai ir, jei reikalinga, kad būtų tinkamai išvalytos ir dezinfekuotos patalpos išgabenus siuntą.

20. VMVT gali siūlyti įtraukti į PVP sąrašą ir paskelbti ES oficialiame žurnale papildomus patikros centrus, esančius jau egzistuojančiuose PVP, po to, kai VMVT patikrina ir patvirtina, kad patikros centrai atitinka Reikalavimus. Patikros centre turi būti patalpos, skirtos gabenamiems produktams tikrinti.

21. Patikros centras turi:

21.1. būti toje pačioje muitinės zonoje ar rajone, kaip ir PVP, kuriam šie patikros centrai priklauso;

21.2. būti tinkamu atstumu nuo PVP administracinių patalpų ir kontroliuojami valstybinio veterinarijos gydytojo;

21.3. saugoti patikros centre patikrintų siuntų dokumentaciją.

22. Patikros centrai gali neturėti:

22.1. archyvo patalpų, interneto ryšio prisijungti prie ANIMO sistemos ar kopijavimo aparato;

22.2. visų veterinarinę patikrą reglamentuojančių teisės aktų ir dokumentacijos, išskyrus tą, kuri reikalinga ir būtina veterinariniam tikrinimui atlikti.

23. Tais atvejais, kurie nurodyti Tarybos direktyvos 97/78/EB 6.2 (b) straipsnyje, ir tol, kol Komisija visai ar iš dalies (sumažinamas leidžiamų produktų kategorijų skaičius ir/ar panaikinami patikros centrai) išbraukia PVP iš patvirtinto sąrašo pagal pateiktas Komisijos ataskaitos išvadas, VMVT skiriamas laikotarpis trūkumams pašalinti. Laikotarpis pradedamas skaičiuoti nuo galutinės Komisijos ataskaitos lietuvių kalba gavimo datos. Vadovaudamasi Komisijos ataskaitos išvadomis, VMVT turi:

23.1. per šešis mėnesius pašalinti patalpų trūkumus (tik statybos) ir peržiūrėti personalo skaičių; tačiau, jei yra statomos naujos patalpos, laikotarpis statyboms užbaigti gali būti nustatytas papildomu VMVT ir Komisijos susitarimu;

23.2. per tris mėnesius pašalinti kitus trūkumus.

24. Jei nustatyti trūkumai sudaro potencialiai didelį pavojų gyvūnų ir visuomenės sveikatai, laikotarpis trūkumams pašalinti gali būti sutrumpintas.

 

II. REIKALAVIMAI PVP PATALPOMS IR ĮRANGAI

 

25. Siekiant, kad PVP būtų patvirtintas ir įtrauktas į PVP sąrašą, jis turi būti pastatytas taip, kad būtų užtikrintos tinkamos higienos ir produktų saugos sąlygos.

26. PVP ar patikros centro patalpose, kur produktai iškraunami, tikrinami ir laikomi, turi būti:

26.1. sienos, išklotos lengvai plaunamais paviršiais, grindys, lengvai valomos ir dezinfekuojamos, su tinkamu drenažu;

26.2. švarios ir lengvai valomos lubos;

26.3. tinkamas natūralus ir dirbtinis apšvietimas;

26.4. tinkamas karšto ir šalto vandens tiekimas visose patikrinimo patalpose.

27. PVP ir patikros centre turi būti įranga, kuria būtų galima naudotis bet kuriuo metu:

27.1. įranga (galimybė naudotis įranga), kuria būtų galima pasverti kontroliuojamas siuntas;

27.2. įranga, kuri reikalinga siuntoms atidaryti ir tikrinti;

27.3. valymo ir dezinfekavimo įranga, tinkamai laikoma ir pritaikyta PVP reikmėms, arba turi būti sudarytos sutartys su įmonėmis, teikiančiomis valymo ir dezinfekavimo paslaugas;

27.4. įranga tinkamai temperatūrai palaikyti patalpose, kuriose taikomi temperatūros reikalavimai.

28. Patikros patalpoje turi būti:

28.1. stalas darbui su lygiu, lengvai valomu ir dezinfekuojamu paviršiumi;

28.2. mėginių ėmimo įranga: pjūklas, peilis, konservų atidarytuvas, maišeliai mėginių paėmimui (konteineriai) ir įrankiai mėginiams paimti;

28.3. lipni juosta, numeruotos plombos ar etiketės, aiškiai pažymėtos, kad būtų užtikrinamas mėginių atsekamumas;

28.4. termometras temperatūrai nustatyti produkto paviršiuje ir jo viduje, svarstyklės, pH-metras – šviežiems produktams;

28.5. atšildymo aparatas ar mikrobangų krosnelė;

28.6. patalpos laikinam mėginių saugojimui kontroliuojamoje temperatūroje iki jų išvežimo į laboratoriją. Taip pat turi būti tinkami konteineriai mėginiams transportuoti.

29. PVP ir patikros centrai, kurie nėra patvirtinti visų produktų kategorijų kontrolei, privalo turėti 27 ir 28 punktuose nurodytą įrangą toms produktų rūšims, kurių kontrolei yra patvirtinti.

 

III. REIKALAVIMAI PVP PERSONALUI

 

30. PVP turi dirbti vadovaujamas valstybinio veterinarijos gydytojo, kuris privalo būti PVP ar patikros centre, kai atliekamas produktų veterinarinis tikrinimas. PVP turi dirbti pakankamas darbuotojų skaičius, kad būtų galima vykdyti kontrolę.

31. Specialiai apmokytas personalas, kuris dirba valstybiniam veterinarijos gydytojui prižiūrint, gali atlikti šiuos darbus:

31.1. tikrinti dokumentus;

31.2. atlikti atitikties ir fizinį patikrinimus, imti mėginius ir vykdyti bendruosius tyrimus;

31.3. vykdyti administracines pareigas ir darbą.

32. Valstybinis veterinarijos gydytojas atsako už galutinio sprendimo priėmimą.

33. PVP turi būti saugomi duomenys apie personalo apmokymus.

 

IV. REIKALAVIMAI PVP DOKUMENTACIJAI

 

34. Priklausomai nuo Shift sistemos įdiegimo, valstybinis veterinarijos gydytojas, atliekantis veterinarinį tikrinimą, PVP administracinėse patalpose turi turėti:

34.1. atnaujintą trečiųjų šalių ar jų teritorijų, iš kurių leidžiama įvežti produktus į ES ar, kur taikoma, į tam tikras ES šalis, sąrašą;

34.2. įvairius ES sprendimus ir ES šalių dokumentus, kuriuose nurodomi veterinarijos sertifikatai ar kiti dokumentai, kurie turi lydėti produktus iš trečiųjų šalių į ES ar, kur tinka, atitinkamą ES šalį;

34.3. atnaujintus trečiųjų šalių įmonių, iš kurių leidžiama vežti produktus į ES, sąrašus ar nacionalinius kompetentingos institucijos patvirtintus įmonių sąrašus produktams, kuriems nėra nustatyti bendri ES šalims reikalavimai;

34.4. patvirtintų PVP sąrašą;

34.5. ES sprendimų, kuriais uždraudžiamas ar laikinai apribojamas produktų importas į ES, kopijas;

34.6. ES šalių laisvųjų zonų, laisvųjų sandėlių ir muitinės sandėlių sąrašą, kuris patvirtintas pagal Tarybos direktyvos 97/78/EB 12.4 straipsnį, ir laivų tiekėjų sąrašą, kuris patvirtintas pagal Tarybos direktyvos 97/78/EB 13 straipsnį;

34.7. įmonių, kurios patvirtintos pagal Tarybos direktyvos 97/78/EB 8 (b) straipsnį gauti griežtai kontroliuojamus produktus, sąrašą;

34.8. visus ES teisės dokumentus dėl produktų veterinarinio tikrinimo ir darbo tvarkos.

35. Šie dokumentai privalo būti laikomi PVP:

35.1. visa informacija apie importuotas ar įvežtas į ES produktų siuntas, kurios buvo netinkamos ir buvo grąžintos; kiekviena ES šalis turi pranešti kitoms ES šalims ir Komisijai apie grąžinamas siuntas; ši informacija turi būti perduota kiekvienam pasienio veterinarijos postui per PTVVT;

35.2. registracijos žurnalas apie atliktą veterinarinį tikrinimą PVP pagal 1997 m. liepos 6 d. Komisijos sprendimą 97/394/EB, nustatantį minimalius duomenis įvežant gyvūnus ir gyvūninius produktus;

35.3. visų grąžintų, vadovaujantis 1997 m. vasario 10 d. Komisijos sprendimu 97/152/EB dėl informacijos, įvedamos į kompiuterinę duomenų bazę apie grąžintas gyvūnų ar gyvūninių produktų siuntas iš trečiųjų šalių, arba sunaikintų ar PVP valstybinio veterinarijos gydytojo nurodytų sunaudoti ne žmonių maistui siuntų registracijos žurnalas; šiame registracijos žurnale turi būti suregistruoti visi atvejai, kuriems yra nustatytas terminas, per kurį turi būti imtasi veiksmų, ar valstybinio veterinarijos gydytojo atsakymai, kai prekės neatitinka reikalavimų, išsiųstos tranzitu ar esant jų papildomai sugriežtintai kontrolei ir kai reikalaujama atlikti tam tikras procedūras siunčiant šias prekes;

35.4. PVP imtų mėginių laboratoriniams tyrimams registracijos žurnalas; gavus tyrimų rezultatus, būtina šiame žurnale įrašyti atliktų laboratorinių tyrimų pobūdį ir gautus rezultatus (teigiami ar neigiami);

35.5. VMVT direktoriaus 2002 m. balandžio 24 d. įsakymu Nr. 183 „Dėl Rečiau atliekamos kai kurių produktų siuntų, importuojamų iš trečiųjų šalių, fizinės patikros taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 45-1739) patvirtintos formos registracijos žurnalas ir, jei reikalinga, kompiuterinės laikmenos su informacija pagal Tarybos direktyvos 97/78/EB reikalavimus.

 

V. DARBO PVP ORGANIZAVIMAS

 

36. PTVVT turi glaudžiai bendradarbiauti su pasienio kontrolės punkte dirbančiomis institucijomis, kurios tikrina siuntas iš trečiųjų šalių.

37. Visi fiziniai patikrinimai ir atitikties patikrinimai, išskyrus plombos patikrinimą, privalo būti atlikti patikrinimo patalpose. Visi šie patikrinimai turi būti atliekami taip, kad nebūtų sudarytos sąlygos produktų užkrėtimui; jei būtina, turi būti kontroliuojamas transportuotų produktų temperatūros režimas. Nepakuotiems žmonių maistui skirtiems produktams visi patikrinimai privalo būti atliekami po stogine, kuri saugotų nuo aplinkos poveikio, be to, turi būti imtasi higienos ir apsaugos priemonių šių produktų iškrovimo ir pakrovimo metu.

38. Valstybinis veterinarijos gydytojas privalo kontroliuoti gyvūninių atliekų, iškraunamų iš transporto priemonių, sunaikinimą PVP teritorijoje. Kai už atliekų sunaikinimą yra atsakingas PVP valstybinis veterinarijos gydytojas, privalo būti registruojami atlikti patikrinimai ir rasti trūkumai. Kai už atliekų sunaikinimą yra atsakinga kita kompetentinga tarnyba, PVP valstybinis veterinarijos gydytojas turi bendradarbiauti su šia tarnyba ir turėti visą reikiamą informaciją.

39. Valstybinis veterinarijos gydytojas privalo kontroliuoti laisvąsias zonas, laisvuosius sandėlius, muitinės sandėlius ar laivų tiekėjus, kurie yra PVP teritorijoje. PVP valstybinis veterinarijos gydytojas privalo atlikti reguliarius sandėlių ar laivų tiekėjų patikrinimus, PVP administracinėse patalpose laikyti šių patikrinimų registracijos žurnalus.

______________