LIETUVOS RESPUBLIKOS
KOLEKTYVINIŲ SUSITARIMŲ IR SUTARČIŲ
Į S T A T Y M A S
1991 m. balandžio 4 d. Nr. I-1201
Vilnius
Šis įstatymas reglamentuoja kolektyvinės sutarties sudarymo ir vykdymo organizacinius ir teisinius pagrindus.
I SKIRSNIS
BENDRIEJI NUOSTATAI
1 straipsnis. Kolektyvinė sutartis.
2 straipsnis. Kolektyvinės sutarties šalių atstovai
Kolektyvinės sutarties šalių atstovai yra darbuotojų kolektyvo susirinkimo (konferencijos) įgaliota profsąjungos organizacija, esant kelioms profsąjungoms – jungtinė profsąjungų atstovybė, sudaroma tų profsąjungų susitarimu (visos profsąjungos dalyvauja lygiomis teisėmis nepriklausomai nuo narių skaičiaus), o nesant profsąjungų arba joms nesusitarus dėl jungtinės atstovybės sudarymo – kolektyvo išrinkti įgaliotiniai ir darbdavys ar jo įgalioti atstovai.
3 straipsnis. Kolektyvinės sutarties sudarymo sfera
Kolektyvinė sutartis turi būti sudaroma įmonėse, įstaigose, organizacijose (toliau tekste – įmonėse), kuriose su darbuotojais sudaromos darbo sutartys nepriklausomai nuo nuosavybės formos ir nuo to, ar įmonė yra juridinis asmuo, taip pat Lietuvos Respublikoje veikiančiose bendrose su kitomis valstybėmis įmonėse bei užsienio valstybių įmonėse.
Kolektyvinė sutartis sudaroma įmonėse nepriklausomai nuo darbuotojų skaičiaus, o darbuotojų reikalavimu – taip pat ir įmonių filialuose.
Naujai įsteigtoje įmonėje kolektyvinė sutartis sudaroma po įmonės įregistravimo, laikantis šio įstatymo nustatytos tvarkos.
4 straipsnis. Darbuotojų kolektyvo susirinkimas (konferencija)
Darbuotojų kolektyvo susirinkimą (konferenciją) dėl kolektyvinės sutarties sudarymo, pakeitimo ar papildymo turi teisę sušaukti profsąjunga, darbuotojų išrinkti atstovai, esant kelioms profsąjungoms – jungtinė profsąjungų atstovybė, o nesant profsąjungų – 1/10 darbuotojų, pateikusių raštišką pareiškimą, taip pat darbdavys.
Susirinkimas (konferencija) šaukiamas ne vėliau kaip per 15 dienų nuo raštiško pareiškimo įteikimo darbdaviui (įmonės valdymo organui).
Darbuotojų kolektyvo susirinkimas yra teisėtas, jei jame dalyvauja daugiau kaip pusė kolektyvo darbuotojų, o konferencijoje – ne mažiau kaip 2/3 delegatų.
Jeigu į susirinkimą (konferenciją) nesusirenka šio straipsnio trečiojoje dalyje nurodytas darbuotojų (delegatų) skaičius, tai per 15 dienų turi būti sušauktas pakartotinis darbuotojų susirinkimas (konferencija). Šis susirinkimas (konferencija) laikomas teisėtu nepriklausomai nuo dalyvavusių darbuotojų (delegatų) skaičiaus.
5 straipsnis. Kolektyvinės sutarties taikymas
II SKIRSNIS
KOLEKTYVINĖS SUTARTIES TURINYS
6 straipsnis. Kolektyvinės sutarties turinys
Kolektyvinėje sutartyje nustatomos sąlygos, apibrėžiančios šalių teises ir pareigas, jų vykdymo tvarką ir šalių atsakomybę.
Kolektyvinėje sutartyje šalys nustato papildomas palyginti su Lietuvos Respublikos įstatymais darbo ir socialines buitines garantijas bei lengvatas arba tas sąlygas ir nuostatas, kurios Lietuvos Respublikos įstatymų nesureguliuotos ir įmonėms suteikta teisė pačioms tai spręsti.
darbo apmokėjimo ir organizavimo sąlygos (tarifinių atlygių, pareiginių algų, priedų, priemokų, kitų lengvatų ir kompensacijų, darbo užmokesčio indeksavimo, darbo apmokėjimo ir skatinimo sistemų ir formų, uždarbio išmokėjimo tvarkos bei atskaitymų ir kitos nuostatos);
įsipareigojimai dėl saugių darbo sąlygų sudarymo, kompensacijų ir lengvatų suteikimo, jeigu darbo sąlygos neatitinka įstatymuose ir kituose teisiniuose aktuose nustatytų reikalavimų;
specialybės įgijimo, kvalifikacijos kėlimo, perkvalifikavimo sąlygos bei su tuo susijusios garantijos ir lengvatos;
7 straipsnis. Kolektyvinės sutarties sąlygų, bloginančių darbuotojų padėtį, negaliojimas
III SKIRSNIS
KOLEKTYVINĖS SUTARTIES SUDARYMAS
9 straipsnis. Derybos dėl kolektyvinės sutarties sudarymo
Teisė vesti derybas dėl kolektyvinės sutarties sudarymo suteikiama abiejų šalių atstovams (šio įstatymo 2 straipsnis).
Kolektyvinės sutarties projekto rengimo ir derybų vedimo tvarką nustato šalių atstovai bendru susitarimu ir tai įformina protokole.
10 straipsnis. Derybų terminai
Šalių atstovai vienos iš jų reikalavimu privalo pradėti derybas kolektyvinei sutarčiai sudaryti. Derybos prasideda per 10 dienų arba per kitą šalių sutartą laikotarpį.
11 straipsnis. Kolektyvinės sutarties projekto rengimas, svarstymas ir pasirašymas
Kolektyvinės sutarties šalių atstovai rengia kolektyvinės sutarties projektą atsižvelgdami į darbuotojų pasiūlymus ir derybų susitarimus.
Projektas turi būti aptartas šalių atstovų nustatyta tvarka darbuotojų grupėse (struktūriniuose padaliniuose) ir po to pateiktas svarstyti darbuotojų kolektyvo susirinkimui (konferencijai).
Jei kolektyvinės sutarties projektui nepritarta, šalių atstovai, atsižvelgdami į nurodytas pastabas ir pasiūlymus, jį pataiso bei papildo ir per 15 dienų pakartotinai pateikia darbuotojų kolektyvo susirinkimui (konferencijai) svarstyti.
12 straipsnis. Kolektyvinės sutarties įsigaliojimas
13 straipsnis. Kolektyvinės sutarties galiojimo trukmė
IV SKIRSNIS
KOLEKTYVINĖS SUTARTIES VYKDYMAS IR KONTROLĖ
15 straipsnis. Kolektyvinės sutarties vykdymas
16 straipsnis. Informacija apie kolektyvinės sutarties įsipareigojimų ir nuostatų vykdymą
17 straipsnis. Kolektyvinės sutarties vykdymo kontrolė
Kolektyvinės sutarties įsipareigojimų vykdymo kontrolės teisės suteikiamos šalių atstovams, taip pat Lietuvos Respublikos įstatymų įgaliotiems organams.
18 straipsnis. Nesutarimų ir ginčų, kylančių sudarant ir vykdant kolektyvinę sutartį,
sprendimo tvarka
Šalių nesutarimai ir ginčai, kylantys vedant derybas, sudarant ir vykdant kolektyvinę sutartį, sprendžiami Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta kolektyvinių ginčų (konfliktų) sprendimo tvarka.
19 straipsnis. Atsakomybė už kolektyvinės sutarties sudarymo tvarkos pažeidimą ir kolektyvinės sutarties nevykdymą