LIETUVOS RESPUBLIKOS

JURIDINIO ASMENS TEISIŲ NETURINČIŲ ĮMONIŲ SUPAPRASTINTO IŠREGISTRAVIMO ATLEIDŽIANT JAS NUO NESUMOKĖTŲ MOKESČIŲ BEI KITŲ ĮMOKŲ IR VEIKLOS NEVYKDANČIŲ ĮMONIŲ IŠREGISTRAVIMO UŽ DAROMUS MOKESČIŲ DEKLARAVIMO TVARKOS PAŽEIDIMUS IŠ LIETUVOS RESPUBLIKOS ĮMONIŲ REJESTRO LAIKINASIS

Į S T A T Y M A S

 

2000 m. liepos 13 d. Nr. VIII-1842

Vilnius

 

1 straipsnis. Įstatymo paskirtis

Šis įstatymas nustato juridinio asmens teisių neturinčias įmones, kurioms gali būti taikoma supaprastinta išregistravimo iš Lietuvos Respublikos įmonių rejestro (toliau – Rejestras) tvarka, jų išregistravimo, atleidimo nuo įsiskolinimų valstybės, savivaldybės, Valstybino socialinio draudimo fondo, Valstybinio privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetams ir fondams (toliau – valstybės (savivaldybės) biudžetas ir fondai) sąlygas ir tvarką, taip pat visiškai veiklos nevykdžiusių arba vykdžiusių iki 1995 m. sausio 1 d. įmonių, darančių mokesčių deklaravimo tvarkos pažeidimus, išregistravimo iš Rejestro tvarką. Supaprastinta išregistravimo iš Rejestro tvarka šiame įstatyme reiškia, kad įmonės, atitinkančios šio įstatymo 2 straipsnio 1 dalyje nurodytus kriterijus, galės būti atleistos nuo šio įstatymo 3 straipsnyje numatytų įsiskolinimų sumokėjimo, taip pat tai, kad tokių įmonių likvidatoriai įmonės išregistravimui reikalingas gauti valstybės įstaigų pažymas galės gauti vienoje vietoje – atitinkamoje teritorinėje valstybinėje mokesčių inspekcijoje.

 

2 straipsnis.         Įmonės, kurioms gali būti taikoma supaprastinta išregistravimo iš Rejestro tvarka

1. Supaprastinta išregistravimo iš Rejestro tvarka gali būti taikoma tik juridinio asmens teisių neturinčioms įmonėms (individualioms (personalinėms) įmonėms ir tikrosioms bei komanditinėms (pasitikėjimo) ūkinėms bendrijoms), kurios atitinka visus šiuos reikalavimus:

1) Rejestre yra įregistruotos iki šio įstatymo įsigaliojimo ir neturi įsiskolinimų valstybės (savivaldybės) biudžetui ir fondams arba šio įstatymo nustatyta tvarka nuo įsiskolinimų gali būti atleistos;

2) teritorinėms valstybinėms mokesčių inspekcijoms yra pateikusios visų mokestinių laikotarpių metines juridinio asmens teisių neturinčių individualių (personalinių) įmonių ir ūkinių bendrijų pajamų mokesčio deklaracijas arba jas pateikia po likviduojamos įmonės statuso įregistravimo atitinkamoje vietos savivaldos vykdomojoje institucijoje;

3) nevykdė komercinės-ūkinės veiklos arba tokią veiklą vykdė tik iki 1995 m. sausio 1 d., arba vykdė veiklą tik pagal patentus, įsigytus Vyriausybės 1993 m. lapkričio 16 d. nutarimo Nr. 851 „Dėl patentų išdavimo tvarkos“(Žin.,1993, Nr. 62-1183) ir 1994 m. gruodžio 23 d. nutarimo Nr. 1315 „Dėl patentų išdavimo tvarkos“ (Žin., 1994, Nr. 101-2041) nustatyta tvarka.

2. Šio straipsnio 1 dalyje nurodytos įmonės likviduojamos individualios (personalinės) įmonės savininko (bendrasavininkių) arba tikrųjų ar komanditinių (pasitikėjimo) ūkinių bendrijų tikrųjų narių (toliau – įmonės savininkas) sprendimu.

 

3 straipsnis.         Įmonių, kurioms gali būti taikoma supaprastinta išregistravimo iš Rejestro tvarka, atleidimas nuo įsiskolinimų

Šio įstatymo 2 straipsnyje nurodytos įmonės atleidžiamos nuo šių įsiskolinimų valstybės (savivaldybės) biudžetui ir fondams:

1) nuo nesumokėtų valstybinio socialinio draudimo įmokų bei privalomojo sveikatos draudimo įmokų (išskyrus įmokas, mokamas už darbuotojus, dirbančius pagal darbo sutartį), muitų bei su jų nesumokėjimu susijusių baudų ir delspinigių atleidžiamos įmonės, nevykdžiusios komercinės–ūkinės veiklos arba vykdžiusios veiklą tik pagal patentus, įsigytus Vyriausybės 1993 m. lapkričio 16 d. nutarimo Nr. 851 ir 1994 m. gruodžio 23 d. nutarimo Nr. 1315 nustatyta tvarka;

2) nuo nesumokėtų valstybinio socialinio draudimo įmokų ir privalomojo sveikatos draudimo įmokų (išskyrus įmokas, mokamas už darbuotojus, dirbančius pagal darbo sutartį) bei su jų nesumokėjimu susijusių baudų ir delspinigių, taip pat nuo nesumokėtų muitų bei pagal Mokesčių administravimo įstatymą administruojamų mokesčių ir kitų įmokų, kurie turėjo būti sumokėti už laikotarpį iki 1995 m. sausio 1 d., bei su jais susijusių baudų ir delspinigių atleidžiamos įmonės, vykdžiusios komercinę–ūkinę veiklą tik iki 1995 m. sausio 1 d.

 

4 straipsnis.         Pažymų apie atsiskaitymą su valstybės (savivaldybės) biudžetu ir fondais išdavimas įmonėms

1. Rejestro tvarkytojui įregistravus likviduojamos įmonės statusą, įmonės likvidatorius kreipiasi į teritorinę valstybinę mokesčių inspekciją, kurios veiklos zonoje yra įregistruota įmonė, su prašymu išduoti pažymą apie atsiskaitymą su valstybės (savivaldybės) biudžetu ir fondais.

2. Teritorinė valstybinė mokesčių inspekcija, nustačiusi, kad įmonei gali būti taikoma supaprastinta išregistravimo iš Rejestro tvarka, raštiškai apie įmonės likvidatoriaus pateiktą prašymą informuoja atitinkamą teritorinę muitinę, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybą ar jos teritorinį skyrių bei Aplinkos ministeriją. Šios valstybės įstaigos pagal savo kompetenciją patikrina, ar įmonė gali pasinaudoti supaprastinta išregistravimo iš Rejestro tvarka. Jei įmonė turi šio įstatymo 3 straipsnyje nurodytų įsiskolinimų, minėtos valstybės įstaigos priima sprendimą atleisti ją nuo įsiskolinimų (atsisakyti juos išieškoti) ir teritorinei valstybinei mokesčių inspekcijai siunčia pažymą apie įmonės atsiskaitymą su valstybės (savivaldybės) biudžetu ir fondais.

3. Jei pagal šio straipsnio 2 dalyje nurodytų valstybės įstaigų pažymas įmonė valstybės (savivaldybės) biudžetui ir fondams, kiek tai susiję su šių valstybės įstaigų kompetencija, nėra skolinga, teritorinė valstybinė mokesčių inspekcija taip pat atleidžia įmonę nuo šio įstatymo 3 straipsnyje nurodytų įsiskolinimų, per 3 darbo dienas apie tai raštu praneša įmonės likvidatoriui ir perduoda jam šio straipsnio 2 dalyje nustatyta tvarka gautas visų minėtų valstybės įstaigų pažymas apie atsiskaitymą su valstybės (savivaldybės) biudžetu bei fondais.

4. Kitas pagal galiojančius norminius aktus įmonei išregistruoti reikalingas pažymas (bankų išduodamas pažymas apie sąskaitų uždarymą, pažymą apie dokumentų perdavimą saugoti į archyvą, policijos komisariato išduodamą antspaudo sunaikinimo kvitą) įmonės likvidatorius gauna pats ir kartu su šio straipsnio 3 dalyje nurodytomis pažymomis pateikia Rejestro tvarkytojui.

5. Jei pagal informaciją, gautą iš šio straipsnio 2 dalyje nurodytų valstybės įstaigų, įmonei negali būti taikoma supaprastinta išregistravimo iš Rejestro tvarka, teritorinė valstybinė mokesčių inspekcija per 3 darbo dienas raštu apie tai informuoja likviduojamos įmonės savininką ir šio straipsnio 2 dalyje nurodytas valstybės įstaigas. Tokiu atveju minėtos valstybės įstaigos savo sprendimus atleisti šią įmonę nuo įsiskolinimų (atsisakyti juos išieškoti) pripažįsta negaliojančiais nuo pat jų priėmimo dienos ir įmonės likvidavimo procedūra atliekama bendra teisės aktų nustatyta tvarka.

6. Sprendimus dėl atleidimo nuo įsiskolinimų priima šiame straipsnyje minimų valstybės įstaigų vadovai arba jų įgalioti asmenys.

 

5 straipsnis.         Įmonės, kurioms už daromus mokesčių deklaravimo tvarkos pažeidimus pradedama išregistravimo iš Rejestro procedūra

Įmonės ir juridinio asmens teises turintys užsienio įmonių filialai (toliau – įmonės), įregistruotos iki 1997 m. sausio 1 d., Valstybinės mokesčių inspekcijos, Muitinės departamento prie Finansų ministerijos ir Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos žiniomis visiškai nevykdžiusios komercinės-ūkinės veiklos, taip pat įmonės, vykdžiusios tokią veiklą tik iki 1995 m. sausio 1 d. ir neturinčios turto, kuriam nustatyta privaloma teisinė registracija (nekilnojamojo turto ir transporto priemonių), bei piniginių lėšų banko sąskaitose, pradedamos išregistruoti iš Rejestro, jei įstatymų nustatyta tvarka jos nepateikė bent dviejų pastarųjų metinių juridinių asmenų pelno mokesčio apyskaitų ar juridinio asmens teisių neturinčių individualių (personalinių) įmonių ir ūkinių bendrijų pajamų mokesčio deklaracijų (toliau – mokesčio deklaracijos), kurių pateikimo terminas yra pasibaigęs.

 

6 straipsnis. Išregistruotinų iš Rejestro įmonių sąrašų paskelbimas

1. Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos periodiškai sudaro šio įstatymo 5 straipsnyje nurodytų įmonių (toliau – išregistruotinos įmonės) sąrašus ir perduoda juos Statistikos departamentui prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės (toliau – Statistikos departamentas).

2. Statistikos departamentas šio straipsnio 1 dalyje nurodytus sąrašus skelbia „Valstybės žinių“ priede „Informaciniai pranešimai“ (toliau – „Valstybės žinių“ priedas). Sąrašai taip pat gali būti skelbiami ir kitose visuomenės informavimo priemonėse ir (arba) interneto tinklalapiuose.

3. Juridinio asmens teisių neturinčių išregistruotinų įmonių sąrašas ar sąrašai „Valstybės žinių“ priede skelbiami po vieną kartą.

4. Juridinio asmens teises turinčių išregistruotinų įmonių sąrašas ar sąrašai „Valstybės žinių“ priede skelbiami po tris kartus, ne dažniau kaip kas 2 mėnesiai.

 

7 straipsnis.         Įmonės išregistravimo iš Rejestro procedūros sustabdymas arba nutraukimas įmonės savininko arba akcininkų (pajininkų) prašymu

1. Į šio įstatymo 6 straipsnyje nurodytus ir „Valstybės žinių“ priede paskelbtus sąrašus įtrauktų įmonių išregistravimo iš Rejestro procedūra gali būti sustabdyta juridinio asmens teisių neturinčios išregistruotinos įmonės savininko arba juridinio asmens teises turinčių išregistruotinų įmonių administracijos vadovų arba akcininkų (pajininkų), kuriems priklauso daugiau kaip 50 procentų išregistruotinos įmonės akcijų arba įmonės kapitalo, prašymu. Minėti asmenys per 3 mėnesius nuo 6 straipsnio 3 dalyje numatyto sąrašo (sąrašų) paskelbimo arba po 6 straipsnio 4 dalyje numatyto sąrašo (sąrašų) paskelbimo trečią (paskutinį) kartą „Valstybės žinių“ priede gali kreiptis į Statistikos departamentą ir pateikti Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos patvirtintos formos prašymą sustabdyti įmonės išregistravimo iš Rejestro procedūrą.

2. Šio straipsnio 1 dalyje nurodytiems asmenims, kurie minėtoje dalyje numatytais terminais kreipėsi į Statistikos departamentą, nustatomas 3 mėnesių terminas, per kurį minėti asmenys privalo pašalinti mokesčių deklaravimo tvarkos pažeidimus (pateikti visas mokesčių deklaracijas).

3. Jei nurodyti trūkumai per šio straipsnio 2 dalyje nustatytą terminą yra pašalinami ir tai yra patvirtinta atitinkamos teritorinės valstybinės mokesčių inspekcijos pažyma, įmonės išregistravimo iš Rejestro procedūra nutraukiama. Jei pažeidimus pašalinusi įmonė atitinka šio įstatymo 2 straipsnyje nurodytus kriterijus, ji taip pat gali pasinaudoti supaprastinta išregistravimo iš Rejestro tvarka.

4. Jei šio straipsnio 1 dalyje nurodyti asmenys per šio straipsnio 2 dalyje nustatytą terminą nurodytų trūkumų nepašalina, įmonės išregistravimo iš Rejestro procedūra yra tęsiama.

 

8 straipsnis.         Įmonės išregistravimo iš Rejestro procedūros nutraukimas įmonės kreditorių pareiškimu

1. Tretieji asmenys (toliau – kreditoriai), turintys turtinių reikalavimų (išskyrus reikalavimus dėl šių įmonių skolų valstybės (savivaldybės) biudžetui ir fondams) „Valstybės žinių“ priede paskelbtame sąraše nurodytai išregistruotinai įmonei, apie tai privalo pranešti Statistikos departamentui. Pranešimas – užpildyta Vyriausybės arba jos įgaliotos institucijos patvirtinta pareiškimo forma – pateikiamas ne vėliau kaip per 3 mėnesius po 6 straipsnio 3 dalyje numatyto sąrašo (sąrašų) paskelbimo arba po 6 straipsnio 4 dalyje numatyto sąrašo (sąrašų) paskelbimo trečią (paskutinį) kartą „Valstybės žinių“ priede. Kreditoriams laiku informavus apie pretenzijas minėtoms įmonėms, tų įmonių išregistravimo iš Rejestro procedūros nutraukiamos.

2. Jei kreditoriai šio straipsnio 1 dalyje nustatyta tvarka nepranešė apie savo reikalavimus įmonei arba pranešė pavėluotai ir įmonės išregistravimo procedūra yra pasibaigusi (nebėra galimybės jos nutraukti), tai nėra kliūtis ir po įmonės išregistravimo įstatymų nustatyta tvarka kreiptis į teismą dėl padarytos žalos atlyginimo iš buvusio įmonės savininko ar kitų atsakingų asmenų, dėl kurių veikos atsirado žala.

 

9 straipsnis. Terminų skaičiavimo tvarka ir jų pratęsimas

1. Šio įstatymo 7 ir 8 straipsnyje numatyti terminai skaičiuojami tokia tvarka:

1) 7 ir 8 straipsnyje numatyto prašymo bei pareiškimo pateikimo 3 mėnesių terminas prasideda kitą dieną po sąrašo paskelbimo „Valstybės žinių“ priede dienos ir baigiasi atitinkamą termino paskutinio mėnesio dieną;

2) 7 straipsnio 2 dalyje numatytas trūkumų pašalinimo terminas prasideda kitą dieną po Statistikos departamento nurodymo pasirašymo dienos ir baigiasi atitinkamą termino paskutinio mėnesio dieną. Šis terminas Statistikos departamento direktoriaus ar jo įgalioto asmens sprendimu gali būti pratęstas, bet ne ilgiau kaip vienam mėnesiui.

2. Jei paskutinė termino diena yra ne darbo diena arba atitinkamos dienos tą mėnesį, kurį terminas baigiasi, nėra, termino pasibaigimo diena laikoma po jos einanti darbo diena.

3. 7 ir 8 straipsniuose numatyto prašymo bei pareiškimo įteikimo diena laikoma diena, kurią Statistikos departamentas savo spaude nurodo, kad dokumentas yra gautas.

 

10 straipsnis. Įmonių išregistravimas iš Rejestro

1. Pasibaigus šio įstatymo 7 ir 8 straipsniuose nustatytiems terminams, Statistikos departamentas „Valstybės žinių“ VII skyriuje paskelbia išregistruojamų įmonių sąrašus.

2. Įmonės išregistruojamos Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka.

 

11 straipsnis. Skolų nurašymas (atsisakymas jas išieškoti)

1. „Valstybės žiniose“ paskelbus 10 straipsnio 1 dalyje nurodytą išregistruojamų įmonių sąrašą, valstybės įstaigos, nurodytos šio įstatymo 4 straipsnyje, savo sprendimu, kurį priima minėtų įstaigų vadovai arba jų įgalioti asmenys, nurašo (atsisako išieškoti) visas įmonės skolas valstybės (savivaldybės) biudžetui ir fondams.

2. Įmonių skolų nurašymas (atsisakymas jas išieškoti) nėra kliūtis įstatymų nustatyta tvarka patraukti buvusį įmonės savininką ar kitus atsakingus asmenis baudžiamojon ar administracinėn atsakomybėn.

 

12 straipsnis. Baigiamosios nuostatos

1. Šis įstatymas netaikomas bankrutuojančioms įmonėms.

2. 2 straipsnio 1 dalyje nurodytus kriterijus atitinkančios juridinio asmens teisių neturinčios įmonės, kurių likvidavimo procedūra buvo pradėta iki šio įstatymo įsigaliojimo ir kurios nėra sumokėjusios šio įstatymo 4 straipsnyje nurodytų valstybės įstaigų priskaičiuotų su įmonės likvidavimu susijusių mokesčių, baudų, delspinigių sumų arba iš kurių jos nėra išieškotos, gali būti atleidžiamos nuo 3 straipsnyje numatytų įsiskolinimų. Tokiais atvejais įmonė šio įstatymo nustatyta tvarka pakartotinai kreipiasi dėl naujų pažymų apie atsiskaitymą su valstybės (savivaldybės) biudžetu ir fondais išdavimo.

3. Šis įstatymas galioja iki 2002 m. sausio 1 d. Įstatymo nuostatos, reglamentuojančios šio įstatymo 5 straipsnyje nurodytų įmonių išregistravimą, galioja iki naujojo Civilinio kodekso antrosios knygos normų, susijusių su juridinių asmenų registravimu Juridinių asmenų registre, įsigaliojimo dienos. Tuo atveju, jei išregistravimo iš Rejestro procedūros buvo pradėtos iki šio įstatymo galiojimo pabaigos, jos tęsiamos ir baigiamos pagal šio įstatymo nuostatas.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                                                  VALDAS ADAMKUS

______________