LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL ĮTARTINŲ OPERACIJŲ SU PINIGAIS SUSTABDYMO IR INFORMACIJOS PATEIKIMO FINANSINIŲ NUSIKALTIMŲ TYRIMO TARNYBAI PRIE VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2004 m. lapkričio 15 d. Nr. 1441

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos pinigų plovimo prevencijos įstatymo (Žin., 1997, Nr. 64-1502; 2003, Nr. 117-5318) 9 straipsnio 10 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti Įtartinų operacijų su pinigais sustabdymo ir informacijos pateikimo Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai prie Vidaus reikalų ministerijos taisykles (pridedama).

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                             ALGIRDAS BRAZAUSKAS

 

VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS                                                            VIRGILIJUS BULOVAS

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2004 m. lapkričio 15 d. nutarimu

Nr. 1441

 

ĮTARTINŲ OPERACIJŲ SU PINIGAIS SUSTABDYMO IR INFORMACIJOS PATEIKIMO FINANSINIŲ NUSIKALTIMŲ TYRIMO TARNYBAI PRIE VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Įtartinų operacijų su pinigais sustabdymo ir informacijos pateikimo Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai prie Vidaus reikalų ministerijos taisyklės (toliau vadinama – šios Taisyklės) reglamentuoja finansų įstaigų ir kitų subjektų, išskyrus advokatus ar advokatų padėjėjus, kliento atliekamų įtartinų operacijų su pinigais sustabdymą ir informacijos apie šias operacijas, taip pat Lietuvos advokatų tarybos informacijos apie sandorius, kurie, kaip įtariama, gali būti susiję su pinigų plovimu, pateikimą Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau vadinama – Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba).

2. Šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka sąvokas, apibrėžtas Lietuvos Respublikos pinigų plovimo prevencijos įstatyme (Žin., 1997, Nr. 64-1502; 2003, Nr. 117-5318) (toliau vadinama – Įstatymas).

 

II. ĮTARTINŲ OPERACIJŲ SU PINIGAIS SUSTABDYMAS

 

3. Finansų įstaigos ir kiti subjektai, išskyrus notarus ar asmenis, turinčius teisę atlikti notarinius veiksmus, nustatę, kad kliento atliekama operacija su pinigais atitinka Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytus kriterijus, kuriais vadovaujantis operacija su pinigais ar sandoris laikomi įtartinais, iš karto sustabdo šią operaciją, nepaisydami operacijos su pinigais sumos.

4. Finansų įstaigos ir kiti subjektai, išskyrus notarus ar asmenis, turinčius teisę atlikti notarinius veiksmus, privalo paskirti už įtartinų operacijų su pinigais sustabdymą atsakingus vadovaujančius darbuotojus, kurie organizuotų Įstatyme nurodytų pinigų plovimo prevencijos priemonių įgyvendinimą ir palaikytų ryšius su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba, taip pat nustatyti vidaus tvarką, kuri reglamentuotų finansų įstaigai ar kitam subjektui būdingų finansinių operacijų sustabdymą.

5. Finansų įstaigos ir kiti subjektai, išskyrus notarus ar asmenis, turinčius teisę atlikti notarinius veiksmus, gavę iš Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos raštišką nurodymą sustabdyti kliento atliekamas įtartinas operacijas su pinigais, privalo nuo jame nurodyto laiko ar konkrečių aplinkybių atsiradimo momento iki 48 valandų sustabdyti šias operacijas. Jeigu operacijos su pinigais sustabdymas gali trukdyti tyrimui dėl nusikalstamu būdu įgytų pinigų ar turto legalizavimo, taip pat kitų nusikalstamų veikų, susijusių su pinigų plovimu, tyrimui, finansų įstaigos ir kiti subjektai, išskyrus notarus ar asmenis, turinčius teisę atlikti notarinius veiksmus, gavę iš Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos raštišką nurodymą nestabdyti kliento atliekamų įtartinų operacijų su pinigais, privalo nuo jame nurodyto momento nestabdyti šių operacijų.

 

III. INFORMACIJOS PATEIKIMAS FINANSINIŲ NUSIKALTIMŲ TYRIMO TARNYBAI

 

6. Finansų įstaigos ir kiti subjektai informaciją apie kliento atliktą įtartiną operaciją su pinigais ne vėliau kaip per 3 darbo valandas nuo jos sustabdymo praneša Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai raštu, gali ir techninėmis teksto perdavimo priemonėmis. Informaciją apie kliento sudaromą sandorį, kuris, kaip įtariama, gali būti susijęs su pinigų plovimu, notarai ar asmenys, turintys teisę atlikti notarinius veiksmus, praneša Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai raštu, gali ir techninėmis teksto perdavimo priemonėmis, iš karto po sandorio sudarymo, nepaisydami pagal sandorį kliento gaunamos ar mokamos pinigų sumos dydžio, o Lietuvos advokatų taryba – ne vėliau kaip per 3 darbo valandas nuo šios informacijos gavimo. Neatidėliotinais atvejais Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai gali būti perduotas žodinis pranešimas (telefonu), kurį finansų įstaigos ir kiti subjektai nedelsdami patvirtina raštu.

7. Gavusi pranešimą, perduotą techninėmis teksto perdavimo priemonėmis, ir suabejojusi gauto pranešimo tikrumu ar turiniu, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba, nustatydama terminą, gali prašyti patvirtinti jį popieriuje.

8. Pranešime Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai apie įtartiną sandorį ar operaciją su pinigais nurodoma:

8.1. kliento (jo atstovo) tapatybę patvirtinantys duomenys;

8.2. įtartinumo kriterijus, kuriuo remiantis operacija su pinigais ar sandoris pripažinti įtartinais;

8.3. įtartinos operacijos su pinigais atlikimo būdas;

8.4. įtartinos operacijos su pinigais atlikimo data, pinigų suma ir valiuta;

8.5. sąskaitos valdymo būdai;

8.6. kliento (jo atstovo) kontaktinė informacija;

8.7. subjektas, kurio naudai atliekama įtartina operacija su pinigais ar sandoris.

9. Finansų įstaigos ir kiti subjektai, išskyrus notarus ar asmenis, turinčius teisę atlikti notarinius veiksmus, sustabdę įtartiną operaciją su pinigais, pateikia Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai šių Taisyklių 8 punkte nurodytą informaciją, taip pat papildomai pranešime nurodo:

9.1. įtartinos operacijos su pinigais sustabdymo datą ir laiką;

9.2. turto, kurio klientas negali valdyti ar naudoti nuo įtartinos operacijos su pinigais sustabdymo momento, aprašymą, buvimo vietą, taip pat kitą turtą nurodančią informaciją.

10. Finansų įstaigos ir kiti subjektai, Lietuvos advokatų taryba nustato pranešimo apie įtartiną operaciją su pinigais ar sandorį teikimo formą, suderinę ją su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba.

______________