LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS APSAUGOS MINISTERIJA IR

LIETUVOS RESPUBLIKOS MIŠKŲ ŪKIO MINISTERIJA

 

Į S A K Y M A S

DĖL LANKYMOSI MIŠKE TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

1996 m. gruodžio 5 d. Nr. 176/240

Vilnius

 

Siekdami nustatyti lankymosi ir poilsiavimo miške tvarką,

ĮSAKOME:

1. Patvirtinti Lankymosi miške taisykles (pridedamos).

2. Pavesti Aplinkos apsaugos ministerijos regionų aplinkos apsaugos departamentams ir rajonų (miestų) aplinkos apsaugos agentūroms (inspekcijoms), miškų urėdijoms ir valstybinių parkų administracijoms kontroliuoti, kaip laikomasi šių taisyklių.

3. Reikšminiai žodžiai: augalija, valdymas.

4. Paskelbti Lankymosi miške taisykles „Valstybės žiniose“.

 

 

APLINKOS APSAUGOS MINISTRAS                                               BRONIUS BRADAUSKAS

 

MIŠKŲ ŪKIO MINISTRAS                                                             ALBERTAS VASILIAUSKAS

______________


Patvirtinta

Aplinkos apsaugos ministerijos

ir Miškų ūkio ministerijos 1996 m. gruodžio 5d. įsakymu Nr. 176/240

 

LANKYMOSI MIŠKE TAISYKLĖS

 

Bendroji dalis

 

1. Lankymosi miške taisyklės (toliau vadinama – taisyklės) nustato lankymosi Lietuvos Respublikos miškuose bei miškų naudojimo poilsiui tvarką.

2. Lankymasis miške – tai buvimas miške, nesusijęs su vykdoma miškų ūkine veikla, medžiokle. Piliečiai, besilankantys miške, privalo laikytis Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos, Miškų, Saugomų teritorijų ir kitų įstatymų, Privačių miškų tvarkymo ir naudojimo nuostatų, Miškų priešgaisrinės apsaugos ir Mažųjų gamtos turtų naudojimo taisyklių, vietos savivaldos institucijų sprendimų, susijusių su lankymusi miške, kitų teisės aktų bei šių taisyklių reikalavimų.

 

Lankymasis ir poilsiavimas miške

 

3. Piliečiai turi teisę lankytis visuose miškuose, išskyrus privačius miškus, esančius iki 100 m atstumu nuo miško savininko sodybos, bei miškus, kuriuose tai apribota kitais teisės aktais. Valstybės saugomose teritorijose (rezervatuose, draustiniuose, valstybiniuose parkuose ir kt.) piliečiams lankytis leidžiama, jei tai neprieštarauja šių teritorijų apsaugos ir naudojimo režimui, nustatytam įstatymais ir kitais teisės aktais.

4. Aplinkos apsaugos, valstybinės miškų tarnybos, policijos, priešgaisrinės apsaugos ir kiti valstybės įgalioti pareigūnai turi teisę lankytis visuose miškuose, jei lankymasis yra susijęs su tarnybinių pareigų vykdymu ir neviršija šių pareigūnų įgaliojimų.

5. Draudžiama lankytis miško sklypuose, kuriuose vyksta medienos ruošos darbai arba panaudotos (naudojamos) cheminės ar biologinės miško apsaugos priemonės.

6. Vietos savivaldos institucijos, miškų urėdijų, valstybinių parkų administracijų, aplinkos apsaugos regionų departamentų, aplinkos apsaugos rajonų (miestų) agentūrų (inspekcijų) teikimu, o miestų miškuose – be šio teikimo, miško gaisrams kilti palankiu laikotarpiu, saugotinų gyvūnų veisimosi metu ir dėl kitų svarbių priežasčių gali laikinai uždrausti ar apriboti piliečių lankymąsi miške.

7. Apie lankymosi miške uždraudimą ar apribojimą (išskyrus lankymąsi, kur vyksta medienos ruošos darbai) bei jų galiojimo laiką skelbiama informacija spaudoje ar per radiją (televiziją). Prie įvažiavimo į mišką pastatomi informaciniai ženklai. Jeigu lankymasis uždraustas dėl medienos ruošos darbų, tai prie kelių ar takų, vedančių link kirtavietės, miško valdytojai (naudotojai) ar savininkai privalo pastatyti informacinius ženklus.

8. Trumpalaikio poilsio stovyklavietės (poilsiavietės), pėsčiųjų, dviratininkų ir kiti takai, autotransporto stovėjimo aikštelės saugomų teritorijų miškuose įrengiamos teritorinio planavimo dokumentuose numatytose vietose, nesant šių dokumentų, – su aplinkos apsaugos regionų departamentais suderintose vietose. Kituose miškuose išvardyti poilsio objektai įrengiami miškų urėdijų parinktose vietose, suderinus su rajonų (miestų) aplinkos apsaugos agentūromis (inspekcijomis).

Įrengiant tik pavienius poilsiaviečių elementus (automobilių stovėjimo aikšteles ne prie bendro naudojimo kelių, suolus, šiukšliadėžes ir kt.), toks derinimas nebūtinas.

Įrengiant autotransporto stovėjimo aikšteles prie bendro naudojimo kelių, jų įrengimas derinamas ir su vietos savivaldos institucijomis.

9. Poilsiavietėse įrengiamos laužavietės, poilsio įrenginiai, tualetai, šiukšliadėžės, nurodomos palapinių statymo vietos. Laužavietėms nurodytos vietos turi būti apjuostos 0,5 m pločio mineralizuota juosta, apkastos grioveliu.

10. Poilsiautojams pasiruošti kurą laužavietėms leidžiama tik pasirenkant nelikvidinių šakų, žabų, kitos nelikvidinės medienos, taip pat atpjovų ir kitų atliekų, likusių baigtose eksploatuoti kirtavietėse.

11. Įvažiuoti į mišką ir važinėti po jį galima tik keliais. Prireikus (miško gaisrams kilti pavojingu laikotarpiu ir kt.) kai kurie keliai miškuose gali būti uždaryti. Draudžiamuosius įvažiavimo į mišką ir važiavimo juo ženklus pastato miškų urėdijos ir valstybinių parkų administracijos, ženklų statymo vietas suderinusios su rajonų savivaldos institucijomis. Naudojami ir kitokie miško kelių uždarymo būdai (buomai, perkasimai ir kt.).

12. Statyti autotransporto priemones miškuose leidžiama tik tam tikslui skirtose aikštelėse ir šalikelėse.

13. Miško valdytojai ir savininkai negali trukdyti lankyti saugomus kraštovaizdžio kompleksus bei objektus pažintiniais tikslais.

 

Reikalavimai miško lankytojams

 

14. Miško lankytojams draudžiama:

- kurti laužus tam tikslui neįrengtose ar neskirtose vietose;

- mėtyti neužgesintus degtukus ir nuorūkas;

- kirsti ar kitaip žaloti augančius medžius, krūmus, ardyti miško paklotę;

- gaudyti ir naikinti laukinius gyvūnus, juos neštis į namus, rinkti paukščių kiaušinius, ardyti gyvūnų būstus (olas, dreves, lizdus, skruzdėlynus ir pan.);

- naikinti ir gadinti poilsiaviečių įrangą, informacinius ženklus bei stendus, kvartalinius stulpus, riboženklius ir kt.;

- leisti bėgioti miške palaidiems šunims, išskyrus Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklėse numatytą tvarką;

- trukdyti kitų lankytojų poilsį triukšminga muzika;

- plauti miške autotransporto priemones;

- šiukšlinti mišką, ne šiukšlių dėžėse palikti atliekas ir tarą.

Pastaba.

Apie pastebėtus sužeistus, ligotus ar keistai besielgiančius laukinius gyvūnus būtina pranešti artimiausiai girininkijai, veterinarijos tarnybai, aplinkos apsaugos agentūrai ar medžiotojų būreliui.

15. Miško lankytojai privalo:

- pastebėję gaisrą, jį užgesinti, o jeigu tai atlikti neįmanoma – apie gaisrą nedelsiant pranešti artimiausiai miškų urėdijai ar girininkijai, valstybinio parko administracijai, valstybinei priešgaisrinės apsaugos tarnybai, policijai ar vietos savivaldos institucijai;

- nuolat prižiūrėti užkurtą laužą; baigus kūrenti, jį užpilti žemėmis ar vandeniu, kol visiškai nustos rusenti.

16. Sąskrydžius, sporto, kultūros, sveikatingumo ir kitus renginius miške leidžiama organizuoti tik gavus miško valdytojo ar savininko, valstybiniame parke – administracijos, draustinyje – papildomai ir rajono aplinkos apsaugos agentūros leidimą raštu. Jo gavimui būtina ne vėliau kaip prieš savaitę pateikti prašymą, kuriame nurodoma renginio pradžios data, trukmė, planuojamas dalyvių ir palapinių skaičius, organizacijos adresas, atsakingo asmens vardas ir pavardė, taip pat įsipareigojama teritoriją, kurioje vyks renginys, palikti tvarkingą.

 

Atsakomybė už šių taisyklių pažeidimus

 

17. Taisyklių reikalavimų laikymąsi kontroliuoja valstybinės miškų tarnybos, nacionalinių ir regioninių parkų administracijos, aplinkos apsaugos pareigūnai.

18. Asmenys, pažeidę šių taisyklių reikalavimus, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų numatyta tvarka.

______________