civilinės aviacijos administracijos DIREKTORIAUS
ĮSAKYMAS
DĖL Aviacijos saugumo darbuotojų atestavimo tvarkos aprašo PATVIRTINIMO
2009 m. liepos 23 d. Nr. 4R-161
Vilnius
Įgyvendindamas 2009 m. gegužės 4 d. Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro įsakymu Nr. 3-193 patvirtintos Nacionalinės civilinės aviacijos saugumo mokymo programos (Žin., 2009, Nr. 56-2218) 43 punkto reikalavimą:
2. Nurodau Lietuvos Respublikos oro uostams ir įmonėms, teikiančioms civilinės aviacijos paslaugas, užtikrinti, kad nuo 2009 m. rugsėjo 1 d. keleivius, kitus asmenis, bagažą, daiktus, paštą ir krovinius tikrintų tik atestuoti ir turintys atitinkamus kvalifikacijos pažymėjimus aviacijos saugumo darbuotojai.
PATVIRTINTA
Civilinės aviacijos administracijos direktoriaus
2009 m. liepos 23 d. įsakymu Nr. 4R-161
Aviacijos saugumo darbuotojų atestavimo TVARKOS APRAŠAS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Aviacijos saugumo darbuotojų atestavimo tvarkos aprašas (toliau – tvarkos aprašas) nustato Lietuvos Respublikos oro uostų ir kitų įmonių, teikiančių civilinės aviacijos paslaugas, saugumo darbuotojų (toliau – darbuotojų), tikrinančių keleivius ir jų bagažą, kitus asmenis ir jų daiktus, taip pat paštą ir krovinius, atestavimo sąlygas ir tvarką.
2. Darbuotojų atestavimas susideda iš:
3. Atestavimo metu tikrinamos pagal Lietuvos Respublikos nacionalinėje civilinės aviacijos saugumo mokymo programoje nurodytas temas apmokytų darbuotojų žinios ir praktiniai gebėjimai.
4. Atestavimo metu kiekvienas darbuotojas privalo turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, kurį, atsakingam CAA darbuotojui paprašius, privalo pateikti prieš kiekvieną egzaminą.
5. Egzaminų metu dalyvauja tik atestuojamas darbuotojas ir atsakingi CAA darbuotojai, o pastariesiems leidus – darbuotojo, kuris laiko egzaminą, tiesioginis vadovas.
6. CAA pareikalavus, įmonė nevėliau kaip per 5 darbo dienas pateikia darbuotojų, kurie bus atestuojami, sąrašą ir jų aviacijos saugumo mokymą patvirtinančių dokumentų kopijas, nurodo darbuotojų vardus ir pavardes bei darbo pobūdį, t. y. ar darbuotojas tikrina keleivius ir asmenis, bagažą ir daiktus, paštą ir krovinius, ar tikrina tik rankomis, ar dirbdamas naudoja rentgeno spindulių įrenginius, arkinius ar rankinius metalo ieškiklius.
7. Pagal pateiktą informaciją CAA parengia atestuojamų darbuotojų sąrašą, kuriame kartu su darbuotojų vardais ir pavardėmis nurodo, kuriuos egzaminus laikys kiekvienas darbuotojas, ir, suderinusi su įmone, kurioje dirba darbuotojas, paskiria egzaminų laikymo laiką bei vietą. Atskirų atestavimo dalių laikas ir vieta gali skirtis.
8. Rentgeno spindulių įrangos vaizdų atpažinimo egzaminą ir praktikos egzaminą leidžiama laikyti tik tuo atveju, jei išlaikomas teorijos egzaminas.
II. Teorijos egzamino laikymo tvarka ir vertinimAs
10. Teorijos egzaminas laikomas raštu. Jį laiko visi šio tvarkos aprašo 1 punkte išvardyti darbuotojai.
11. Egzamino pradžioje kiekvienas darbuotojas pasirašo ant gautų užduočių lapų, kuriuose nurodytas darbuotojo vardas ir pavardė.
12. Teorijos egzaminą sudaro 100 uždarų testo klausimų, kurių kiekvienas vertinamas skirtingu balų skaičiumi.
13. Kiekvieno klausimo vertė balais nurodoma prie konkretaus klausimo. Visų teisingai atsakytų klausimų balų suma yra 200.
III. Praktikos egzamino laikymo tvarka ir vertinimAs
17. Praktikos egzaminą sudaro šios dalys:
17.1. gebėjimas naudotis esama aviacijos saugumo įranga (rankiniai, arkiniai metalo ieškikliai, rentgeno spindulių įrenginiai) ir darbo su įranga saugos reikalavimų išmanymas (šią praktinio egzamino dalį laiko visi šio tvarkos aprašo 1 punkte išvardyti aviacijos saugumo darbuotojai, naudojantys minėtą įrangą);
17.2 daiktų ir medžiagų atpažinimas pagal spalvas rentgeno spindulių įrangos monitoriuje (šią praktinio egzamino dalį laiko tik bagažo ir daiktų, taip pat pašto ir krovinių patikrą rentgeno spindulių įrenginiais atliekantys darbuotojai);
17.3. keleivių, bagažo, asmenų ir daiktų bei krovinių ir pašto tikrinimas įranga ir rankomis skirstomas į šias dalis:
17.3.1. keleivių ir asmenų tikrinimas rankomis (šią dalį laiko tik tokias funkcijas vykdantys darbuotojai); išlaikiusiam šią egzamino dalį darbuotojui yra leidžiama vykdyti minėtas funkcijas, o kvalifikacijos pažymėjime prie atitinkamos funkcijos nurodomas teisės vykdyti minėtas funkcijas galiojimo terminas;
17.3.2. keleivių rankinio bagažo ir asmenų daiktų tikrinimas rankomis (šią dalį laiko tik tokias funkcijas vykdantys darbuotojai); išlaikiusiam šią egzamino dalį darbuotojui yra leidžiama vykdyti minėtas funkcijas, o kvalifikacijos pažymėjime prie atitinkamos funkcijos nurodomas teisės vykdyti minėtas funkcijas galiojimo terminas;
17.3.3. keleivių rankinio bagažo ir asmenų daiktų tikrinimas rentgeno spindulių įrenginiais (šią dalį laiko tik tokias funkcijas vykdantys darbuotojai); išlaikiusiam šią egzamino dalį darbuotojui neleidžiama vykdyti minėtų funkcijų iki tol, kol nebus išlaikytas rentgeno spindulių įrangos vaizdų atpažinimo egzaminas;
17.3.4. krovinių skyriaus bagažo tikrinimas rankomis (šią dalį laiko tik tokias funkcijas vykdantys darbuotojai); išlaikiusiam šią egzamino dalį darbuotojui yra leidžiama vykdyti minėtas funkcijas, o kvalifikacijos pažymėjime, prie atitinkamos funkcijos nurodomas teisės vykdyti minėtas funkcijas galiojimo terminas;
17.3.5. krovinių skyriaus bagažo tikrinimas rentgeno spindulių įrenginiais (šią dalį laiko tik tokias funkcijas vykdantys darbuotojai); išlaikius šią egzamino dalį, darbuotojui neleidžiama vykdyti minėtų funkcijų iki tol, kol nebus išlaikytas rentgeno spindulių įrangos vaizdų atpažinimo egzaminas;
17.3.6. krovinių ir pašto tikrinimas rankomis (šią dalį laiko tik tokias funkcijas vykdantys darbuotojai); išlaikius šią egzamino dalį, darbuotojui yra leidžiama vykdyti minėtas funkcijas, o kvalifikacijos pažymėjime, prie atitinkamos funkcijos nurodomas teisės vykdyti minėtas funkcijas galiojimo terminas;
18. Kiekvieno darbuotojo praktinių gebėjimų įvertinimui skiriama ne daugiau kaip 10 minučių kiekvienai praktinio egzamino daliai.
19. Praktinis egzaminas vertinamas 10 balų sistema. Egzaminas išlaikomas, jei darbuotojas surenka ne mažiau kaip 8 kiekvienos laikytos praktinio egzamino dalies balus.
IV. Rentgeno spindulių įrangos vaizdų atpažinimo egzamino laikymo tvarka ir vertinimAs
21. Rentgeno spindulių įrangos vaizdų atpažinimo egzaminą leidžiama laikyti tik išlaikius praktikos egzaminą.
22. Rentgeno spindulių įrangos vaizdų atpažinimo egzaminą laiko darbuotojai, kurie tokia įranga tikrina keleivių bagažą, asmenų daiktus, taip pat krovinius bei paštą.
23. Darbuotojai, tikrinantys keleivių bagažą ir asmenų daiktus vertinami naudojant kompiuterinę rentgeno spindulių įrangos vaizdų imitavimo programą, o darbuotojų, tikrinančių krovinius ir paštą, egzaminas vykdomas naudojant kompiuterinę rentgeno spindulių įrangos vaizdų imitavimo programą arba raštu (pateikiant krovinio ar pašto atvaizdą).
24. Prieš pradėdamas laikyti testą, darbuotojas supažindinamas su programos naudojimosi instrukcija, kuri pateikiama raštu.
25. Darbuotojų, tikrinančių keleivių bagažą ir asmenų daiktus, rentgeno spindulių įrangos vaizdų atpažinimo egzaminą sudaro dviejų dalių testas:
26.1. rankinio bagažo vaizdų atpažinimo testas;
26.1.1. rankinio bagažo vaizdų atpažinimo testas sudarytas iš rankinio bagažo vaizdų, kurių yra nemažiau kaip 250;
26.2. krovinių skyriaus bagažo vaizdų atpažinimo testas:
26.2.1 krovinių skyriaus bagažo vaizdų atpažinimo testas sudarytas iš krovinių skyriaus bagažo vaizdų, kurių yra ne mažiau kaip 150;
27. Darbuotojai, netaikantys kažkurios saugumo priemonės, atitinkamos testo dalies nelaiko (pvz., darbuotojai, kurie netikrina rankinio bagažo, nelaiko pirmos testo dalies, o tie, kurie netikrina krovinių skyriaus bagažo, nelaiko antros testo dalies).
28. Krovinius ir paštą tikrinančių darbuotojų rentgeno spindulių įrangos vaizdų atpažinimo egzamino metu pateikiama ne mažiau kaip 100 vaizdų. Užduočiai atlikti skiriama 50 minučių.
29. Darbuotojui, nespėjusiam per nustatytą laiką atlikti užduočių, papildomas laikas nesuteikiamas. Vertinami tik atsakyti klausimai.
30. Egzaminas išlaikomas, jei darbuotojas teisingai atsako į ne mažiau kaip 80 proc. kiekvienos testo dalies klausimų.
V. ATESTAVIMO APSKAITA
32. Darbuotojų atestavimo rezultatus pildo už atestavimą atsakingas CAA darbuotojas Aviacijos saugumo darbuotojų atestavimo žurnale (toliau – atestavimo žurnalas).
33. Užvedamas kiekvienos įmonės atskiras jos darbuotojų atestavimo žurnalas, kurį sudaro:
34. Teorijos egzamino rezultatų apskaitos dalis pildoma po teorijos egzamino tikrinant kiekvieno darbuotojo teorijos egzamino rezultatus.
35. Teorijos egzamino rezultatų apskaitos dalyje turi būti nurodyta: įmonės pavadinimas, darbuotojo vardas ir pavardė, egzamino laikymo data, vieta, teorijos egzamino įvertinimas, atsakingų už atestavimą CAA darbuotojų pareigos, vardai, pavardės ir parašai.
36. Rentgeno spindulių įrangos vaizdų atpažinimo egzamino rezultatų apskaitos dalis pildoma kiekvienam darbuotojui atlikus testą.
37. Rentgeno spindulių įrangos vaizdų atpažinimo egzamino rezultatų apskaitos dalyje turi būti nurodyta: įmonės pavadinimas, darbuotojo vardas pavardė, pareigos įmonėje, egzamino laikymo data, vieta, kiekvienos rentgeno spindulių įrangos vaizdų atpažinimo egzamino dalies įvertinimas, atsakingų už atestavimą CAA darbuotojų pareigos, vardai, pavardės ir parašai.
38. Atskirų darbuotojų rezultatų suvestinė pildoma po atestacijos. Suvestinėje turi būti nurodyta: įmonės pavadinimas, darbuotojo vardas pavardė, pareigos įmonėje, atestavimo metu laikyti egzaminai, kiekvieno egzamino ar jo dalių laikymo data, kiekvieno egzamino ar jo dalių įvertinimas, už atestavimą atsakingų CAA darbuotojų pareigos, vardai, pavardės ir parašai.
VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
39. Remdamiesi atestacijos rezultatais ir nustatę, kad darbuotojo kvalifikacija atitinka einamų pareigų keliamus reikalavimus, už atestavimą atsakingi CAA darbuotojai teikia CAA direktoriui siūlymą išduoti aviacijos saugumo darbuotojo kvalifikacijos pažymėjimą, kuriame nurodomos darbuotojui leidžiamos vykdyti atitinkamos funkcijos bei teisės jas vykdyti galiojimo terminas.