LIETUVOS RESPUBLIKOS VERTYBINIŲ POPIERIŲ KOMISIJA

 

N U T A R I M A S

DĖL LEIDIMŲ KEISTI PENSIJŲ ASOCIACIJOS STATUSĄ SUTEIKIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2007 m. spalio 18 d. Nr. 1K-30

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisija nutaria:

Patvirtinti Leidimų keisti pensijų asociacijos statusą suteikimo taisykles (pridedama).

 

 

KOMISIJOS PIRMININKĖ                                                                          VILIJA NAUSĖDAITĖ

______________

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos vertybinių popierių

komisijos 2007 m. spalio 18 d. nutarimu

Nr. 1K-30

 

LEIDIMŲ KEISTI PENSIJŲ ASOCIACIJOS STATUSĄ SUTEIKIMO TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Leidimų keisti pensijų asociacijos statusą suteikimo taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato:

1.1. Vertybinių popierių komisijos (toliau – Komisija) leidimo pertvarkyti pensijų asociaciją (toliau – asociacija) suteikimo ir skelbimo apie asociacijos pertvarkymą tvarką (II skyrius).

1.2. Komisijos pritarimo asociacijos reorganizavimo sąlygoms ir leidimo reorganizuoti asociaciją suteikimo tvarką bei skelbimo apie asociacijos reorganizavimą tvarką (III skyrius).

1.3. Komisijos leidimo likviduoti asociaciją suteikimo ir Komisijos pritarimo asociacijos likvidatoriaus kandidatūrai bei skelbimo apie asociacijos likvidavimą tvarką (IV skyrius).

1.4. Komisijos leidimo panaikinti profesinių pensijų fondą (toliau – fondas) suteikimo tvarką (V skyrius).

1.5. Naikinamo fondo pensijų turto pardavimo taisykles (VI skyrius).

2. Šios Taisyklės parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos profesinių pensijų kaupimo įstatymo (toliau – Profesinių pensijų kaupimo įstatymas) 8, 10 ir 21 straipsniais bei 52 straipsnio 4 dalies 1 punktu.

3. Šiose Taisyklėse vartojami terminai apibrėžti Profesinių pensijų kaupimo įstatyme.

4. Šiose Taisyklėse nustatyti Komisijos sprendimai turi būti priimti ne vėliau kaip per 30 darbo dienų nuo visų reikiamų ir tinkamai įformintų dokumentų gavimo Komisijoje dienos. Komisija turi teisę raštu prašyti patikslinti prašymą, pateikti sprendimui priimti būtinus papildomus duomenis ar dokumentus, nurodydama tokio prašymo motyvus. Tokiu atveju 30 darbo dienų terminas skaičiuojamas nuo patikslinto prašymo, papildomų duomenų ar dokumentų gavimo Komisijoje dienos. Priimtą sprendimą Komisija privalo raštu pranešti atitinkamus prašymus pateikusiems subjektams.

5. Komisija turi teisę nepritarti asociacijos reorganizavimo sąlygoms, atsisakyti suteikti leidimą reorganizuoti, pertvarkyti, likviduoti asociaciją, nepritarti asociacijos likvidatoriaus kandidatūrai arba atsisakyti suteikti leidimą panaikinti fondą tuo atveju, jeigu:

5.1. Pateikti dokumentai ar duomenys neatitinka Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – Civilinis kodeksas) (Žin., 2000, Nr. 74-2262), Profesinių pensijų kaupimo įstatymo (Žin., 2006, Nr. 82-3248), Lietuvos Respublikos asociacijų įstatymo (Žin., 2004, Nr. 25-745) ar kitų teisės aktų reikalavimų arba pateikiami ne visi ar tikrovės neatitinkantys duomenys;

5.2. Leidimas ar pritarimas prieštarautų Lietuvos Respublikos įstatymams, kitiems teisės aktams, pažeistų fondų dalyvių, pensijų išmokų gavėjų ar kitų asociacijos narių interesus.

6. Komisijos sprendimai nepritarti asociacijos reorganizavimo sąlygoms, neleisti reorganizuoti, pertvarkyti, likviduoti asociacijos, nepritarti asociacijos likvidatoriaus kandidatūrai arba atsisakyti suteikti leidimą naikinti fondą turi būti motyvuoti.

7. Jeigu kurie nors šiose Taisyklėse reikalaujami dokumentai ar duomenys Komisijai buvo pateikti anksčiau ir nuo to laiko nepasikeitė, apie tai, teikdama atitinkamą prašymą, asociacija turi tinkamai informuoti Komisiją. Šiuo atveju anksčiau pateiktų dokumentų ar duomenų pakartotinai teikti nereikia, jeigu to atskirai nereikalauja Komisija.

 

II. KOMISIJOS LEIDIMO PERTVARKYTI ASOCIACIJĄ SUTEIKIMO IR SKELBIMO APIE ASOCIACIJOS PERTVARKYMĄ TVARKA

 

8. Komisijos leidimas pertvarkyti asociaciją turi būti gautas prieš visuotiniam asociacijos narių susirinkimui priimant sprendimą pertvarkyti asociaciją.

9. Jeigu ketinama pertvarkyti asociaciją, kurios visi fondai bus panaikinti, prašymas suteikti leidimą pertvarkyti asociaciją Komisijai pateikiamas kartu su prašymu suteikti leidimą panaikinti fondą(-us) (šių Taisyklių V skyrius). Pateiktus prašymus Komisija nagrinėja kartu šiame ir V skyriuose nustatyta tvarka.

10. Prašant suteikti leidimą pertvarkyti asociaciją, Komisijai turi būti pateikiama:

10.1. prašymas su pridedamų dokumentų sąrašu;

10.2. paaiškinimas, kokią reikšmę ir įtaką asociacijos pertvarkymas turės pensijų fondų veiklai, finansinei padėčiai, dalyvių interesams;

10.3. visuotinio asociacijos narių susirinkimo sprendimo pertvarkyti asociaciją projektas;

10.4. dokumentai, patvirtinantys visų fondų ir iš visų fondų taisyklių atsirandančių asociacijos įsipareigojimų perdavimą kitoms pensijų asociacijoms (sutartys ir kt.) arba visų fondų panaikinimą (išskyrus fondus, kuriems panaikinti asociacija prašo Komisijos leidimo šių Taisyklių 25 punkte nustatyta tvarka);

10.5. naujos teisinės formos juridinio asmens, į kurį bus pertvarkoma asociacija, steigimo dokumentų projektas.

11. Visuotiniam asociacijos narių susirinkimui priėmus sprendimą pertvarkyti asociaciją, apie tai asociacija turi tris kartus su ne mažesniais kaip trisdešimties dienų intervalais paskelbti jos įstatuose nurodytame viename iš visoje Lietuvos Respublikoje platinamų pagrindinių Lietuvos Respublikos dienraščių arba, jeigu įstatuose toks dienraštis nenurodytas, – pasirinktame minėtus reikalavimus atitinkančiame dienraštyje arba paskelbti atitinkamame dienraštyje vieną kartą ir raštu pranešti visiems kreditoriams. Pensijų turto valdytojui ir saugotojui apie asociacijos pertvarkymą turi būti raštu pranešta bet kuriuo atveju. Pranešime turi būti nurodyti visi Civilinio kodekso 2.44 straipsnio 1 dalyje išvardyti duomenys.

Visuotiniam asociacijos narių susirinkimui priėmus sprendimą pertvarkyti asociaciją, apie tai asociacija turi ne vėliau kaip per 3 darbo dienas raštu pranešti Komisijai. Komisijai pareikalavus, jai taip pat turi būti teikiama informacija apie pertvarkymo eigą ir terminus.

 

III. KOMISIJOS PRITARIMO ASOCIACIJOS REORGANIZAVIMO SĄLYGOMS IR LEIDIMO REORGANIZUOTI ASOCIACIJĄ SUTEIKIMO TVARKA BEI SKELBIMO APIE ASOCIACIJOS REORGANIZAVIMĄ TVARKA

 

12. Reikalavimus asociacijos reorganizavimo sąlygoms nustato Civilinis kodeksas ir Profesinių pensijų kaupimo įstatymas.

13. Asociacija apie reorganizavimo sąlygų sudarymą privalo tris kartus su ne mažesniais kaip trisdešimties dienų intervalais paskelbti jos įstatuose nurodytame viename iš visoje Lietuvos Respublikoje platinamų pagrindinių Lietuvos Respublikos dienraščių arba, jeigu įstatuose toks dienraštis nenurodytas, – pasirinktame minėtus reikalavimus atitinkančiame dienraštyje arba paskelbti atitinkamame dienraštyje vieną kartą ir raštu pranešti visiems kreditoriams. Pensijų turto valdytojui ir saugotojui apie reorganizavimo sąlygų sudarymą turi būti raštu pranešta bet kuriuo atveju. Pranešime turi būti nurodyti Civilinio kodekso 2.99 straipsnio 1 dalies 1, 2 ir 4 punktuose išvardyti duomenys ir nurodyta, kur ir nuo kada galima susipažinti su Civilinio kodekso 2.96 straipsnio 4 dalyje išvardytais dokumentais.

14. Komisijos pritarimas asociacijos reorganizavimo sąlygoms ir leidimas reorganizuoti asociaciją turi būti gautas prieš visuotiniam asociacijos narių susirinkimui priimant sprendimą reorganizuoti asociaciją.

15. Prašymas pritarti asociacijos reorganizavimo sąlygoms ir prašymas suteikti leidimą reorganizuoti asociaciją Komisijai pateikiami kartu.

16. Be pritarimo asociacijos reorganizavimo sąlygoms ir leidimo ją reorganizuoti, asociacija taip pat privalo gauti Komisijos pritarimą asociacijos įstatų pakeitimams. Jis suteikiamas Pritarimo pensijų asociacijų dokumentams, nustatytiems Profesinių pensijų kaupimo įstatyme, taisyklių, patvirtintų Komisijos 2006 m. spalio 26 d. nutarimu Nr. 1K-11 (Žin., 2006, Nr. 119-4558), nustatyta tvarka. Prašymas pritarti asociacijos įstatų pakeitimams nagrinėjamas kartu su prašymu pritarti asociacijos reorganizavimo sąlygoms bei suteikti leidimą reorganizuoti asociaciją ir sprendimas priimamas per šių Taisyklių 4 punkte nustatytą terminą.

17. Prašant pritarti asociacijos reorganizavimo sąlygoms ir suteikti leidimą reorganizuoti asociaciją, Komisijai turi būti pateikiama:

17.1. prašymas su pridedamų dokumentų sąrašu;

17.2. paaiškinimas, kokią reikšmę ir įtaką asociacijos reorganizavimas turės pensijų fondų veiklai, finansinei padėčiai, dalyvių interesams;

17.3. asociacijos reorganizavimo sąlygų projektas;

17.4. Civilinio kodekso 2.100 straipsnyje nustatytas reorganizavimo sąlygų įvertinimas;

17.5. dokumentai, įrodantys, kad apie parengtas asociacijos reorganizavimo sąlygas yra paskelbta šių Taisyklių 13 punkte nustatyta tvarka;

17.6. jeigu reorganizuojamoji asociacija pensijų fondo valdymą perduoda kitai asociacijai, turi būti pateikti po reorganizavimo veiksiančių asociacijų įstatų (keičiamų arba naujų) projektai bei dokumentai, patvirtinantys, kad pensijų fondų valdymą perimančioji asociacija perima ir visus atitinkamų pensijų fondų taisyklėse ir pensijų kaupimo sutartyse nustatytus įsipareigojimus pensijų fondų dalyviams, arba dalyvių sutikimą patvirtinantys dokumentai;

18. Visuotiniam asociacijos narių susirinkimui priėmus sprendimą reorganizuoti asociaciją, apie tai asociacija ne vėliau kaip per 3 darbo dienas turi raštu pranešti Komisijai, pensijų turto valdytojui ir saugotojui. Komisijai pareikalavus, jai taip pat turi būti teikiama informacija apie reorganizavimo eigą ir terminus.

 

IV. KOMISIJOS LEIDIMO LIKVIDUOTI ASOCIACIJĄ SUTEIKIMO IR KOMISIJOS PRITARIMO ASOCIACIJOS LIKVIDATORIAUS KANDIDATŪRAI BEI SKELBIMO APIE ASOCIACIJOS LIKVIDAVIMĄ TVARKA

 

19. Komisijos leidimas likviduoti asociaciją ir jos pritarimas likvidatoriaus kandidatūrai turi būti gauti prieš visuotiniam asociacijos narių susirinkimui priimant sprendimą likviduoti asociaciją.

20. Prašymas suteikti leidimą likviduoti asociaciją ir prašymas pritarti asociacijos likvidatoriaus kandidatūrai Komisijai turi būti pateikiami kartu.

21. Jeigu ketinama likviduoti asociaciją, kurios visi fondai bus panaikinti, prašymas leisti panaikinti fondą(-us) (V skyrius) Komisijai turi būti pateikiamas kartu su prašymu suteikti leidimą likviduoti asociaciją ir pritarti likvidatoriaus kandidatūrai. Nurodytus prašymus Komisija nagrinėja kartu Taisyklių šiame ir V skyriuje nustatyta tvarka.

22. Prašant suteikti leidimą likviduoti asociaciją ir pritarti likvidatoriaus kandidatūrai, Komisijai turi būti pateikiama:

22.1. prašymas su pridedamų dokumentų sąrašu;

22.2. paaiškinimas, kokią reikšmę ir įtaką asociacijos likvidavimas turės pensijų fondų veiklai, finansinei padėčiai, dalyvių interesams;

22.3. visuotinio asociacijos narių susirinkimo sprendimo likviduoti asociaciją projektas;

22.4. dokumentai, patvirtinantys visų fondų ir iš visų fondų taisyklių atsirandančių asociacijos įsipareigojimų perdavimą kitoms pensijų asociacijoms (sutartys ir kt.) arba visų fondų panaikinimą (išskyrus fondus, kuriems panaikinti asociacija prašo Komisijos leidimo šių Taisyklių 26 punkte nustatyta tvarka);

22.5. numatomo likvidatoriaus duomenys, taip pat duomenys ir dokumentai, patvirtinantys, kad numatomas likvidatorius turi reikiamą kvalifikaciją.

23. Visuotiniam asociacijos narių susirinkimui priėmus sprendimą likviduoti asociaciją, apie tai asociacija turi tris kartus su ne mažesniais kaip trisdešimties dienų intervalais paskelbti jos įstatuose nurodytame viename iš visoje Lietuvos Respublikoje platinamų pagrindinių Lietuvos Respublikos dienraščių arba, jeigu įstatuose toks dienraštis nenurodytas, – pasirinktame minėtus reikalavimus atitinkančiame dienraštyje arba paskelbti atitinkamame dienraštyje vieną kartą ir raštu pranešti visiems kreditoriams. Pensijų turto valdytojui ir saugotojui apie asociacijos likvidavimą turi būti raštu pranešta bet kuriuo atveju. Pranešime turi būti nurodyti visi civilinio kodekso 2.44 straipsnio 1 dalyje išvardyti duomenys.

Ne vėliau kaip per 3 darbo dienas po visuotinio asociacijos narių susirinkimo sprendimo likviduoti asociaciją apie tai turi būti raštu pranešta Komisijai ir nurodomi paskirto likvidatoriaus duomenys. Komisija turi teisę gauti visus duomenis ir paaiškinimus apie asociacijos likvidavimo eigą.

 

V. KOMISIJOS LEIDIMO PANAIKINTI FONDĄ SUTEIKIMO TVARKA

 

24. Pensijų fondui panaikinti įgalioto asociacijos organo sprendimu turi būti gautas Komisijos leidimas. Šis leidimas privalo būti gautas prieš įgaliotam asociacijos organui priimant sprendimą panaikinti fondą.

25. Jeigu naikinamas pertvarkomos asociacijos fondas, prašymas suteikti leidimą panaikinti fondą Komisijai pateikiamas kartu su prašymu suteikti leidimą pertvarkyti asociaciją (II skyrius). Nurodytus prašymus Komisija nagrinėja kartu Taisyklių šiame ir II skyriuje nustatyta tvarka.

26. Jeigu naikinamas likviduojamos asociacijos fondas, prašymas suteikti leidimą panaikinti fondą Komisijai pateikiamas kartu su prašymu suteikti leidimą likviduoti asociaciją (IV skyrius). Nurodytus prašymus Komisija nagrinėja kartu Taisyklių šiame ir IV skyriuje nustatyta tvarka.

27. Prašant suteikti leidimą panaikinti fondą, Komisijai turi būti pateikiama:

27.1. prašymas su pridedamų dokumentų sąrašu;

27.2. duomenys ir dokumentai, patvirtinantys Profesinių pensijų kaupimo įstatymo 21 straipsnio 1 dalyje nurodytas aplinkybes (fondo panaikinimo pagrindimas);

27.3. paaiškinimas, kokią reikšmę ir įtaką fondo panaikinimas turės fondo dalyvių interesams;

27.4. įgalioto asociacijos organo sprendimo panaikinti fondą projektas;

27.5. numatomo už panaikinto fondo pensijų turto realizavimą ir atsiskaitymą su dalyviais atsakingo administratoriaus duomenys.

28. Ne vėliau kaip per 3 dienas po įgalioto asociacijos organo sprendimo panaikinti fondą apie tai turi būti raštu pranešta Komisijai ir nurodomi už panaikinto fondo pensijų turto realizavimą ir atsiskaitymą su dalyviais paskirto atsakingo administratoriaus duomenys.

 

VI. NAIKINAMO FONDO PENSIJŲ TURTO PARDAVIMO TAISYKLĖS

 

29. Įgalioto asociacijos organo arba teismo sprendimu naikinamo fondo pensijų turtas turi būti parduodamas reguliuojamoje rinkoje ar aukcione, vadovaujantis šio skyriaus nuostatomis.

30. Už naikinamo fondo pensijų turto realizavimą yra atsakingas įgalioto asociacijos organo arba teismo sprendimu paskirtas administratorius. Už likviduojamos asociacijos įsteigto naikinamo fondo pensijų turto realizavimą yra atsakingas likviduojamos asociacijos likvidatorius. Už bankrutuojančios asociacijos įsteigto naikinamo fondo pensijų turto realizavimą yra atsakingas bankrutuojančios asociacijos administratorius.

31. Naikinamo fondo pensijų turtas turi būti parduodamas siekiant jo dalyviams geriausio rezultato.

32. Siekdama įsitikinti, kad tinkamai laikomasi šių Taisyklių 31 punkte nustatyto principo, Komisija gali pareikalauti, kad už naikinamo fondo pensijų turto realizavimą atsakingas administratorius pateiktų tai patvirtinančius dokumentus.

33. Fondo pensijų turto pardavimo reikalavimai:

33.1. vertybiniai popieriai ir (ar) pinigų rinkos priemonės, taip pat išvestinės finansinės priemonės, kuriomis prekiaujama reguliuojamoje rinkoje, turi būti parduodami toje rinkoje. Šių investavimo objektų pardavimo už reguliuojamos rinkos ribų sandoriai gali būti sudaromi tik tuo atveju, jei jų nepavyksta parduoti reguliuojamoje rinkoje arba jei tokio sandorio sudarymas labiausiai atitinka naikinamo fondo dalyvių interesus. Sudarant sandorius už biržos ribų, parduodamų investavimo objektų kaina turi būti kuo artimesnė jų rinkos kainai;

33.2. kolektyvinio investavimo subjektų investiciniai vienetai ar akcijos, į kuriuos yra investuotas fondo pensijų turtas, turi būti pateikiami juos išpirkti;

33.3. indėliai kredito įstaigose turi būti atsiimti;

33.4. vertybiniai popieriai ir (ar) pinigų rinkos priemonės, taip pat išvestinės finansinės priemonės, kuriomis reguliuojamoje rinkoje neprekiaujama, nekilnojamieji daiktai, į kuriuos yra investuotas fondo pensijų turtas, bei šių Taisyklių 33.1 punkte nurodyti investavimo objektai, kurių nepavyksta parduoti 33.1 punkte nustatytais būdais, parduodami aukcione, laikantis Civiliniame kodekse ir šiose Taisyklėse nustatytų reikalavimų.

34. Šių Taisyklių 33.4 punkte išvardyto aukcione parduodamo fondo pensijų turto pradinė kaina nustatoma vadovaujantis rinkos ekonomikos logika bei kriterijais, rinkos ir ekonominių sąlygų tyrimų bei stebėjimų rezultatais, laikantis apdairumo ir atsargumo, kad nebūtų pažeisti pensijų turto savininkų interesai. Parduodamo fondo pensijų turto kaina turi būti kuo artimesnė apskaičiavimo metu esamai jo rinkos kainai (jei tokia yra).

35. Pradinę aukcione parduodamo fondo pensijų turto kainą nustato už naikinamo fondo pensijų turto realizavimą atsakingas administratorius.

36. Aukcionas organizuojamas ir vykdomas laikantis Civilinio kodekso šeštosios knygos IV dalies XXIII skyriaus dvyliktojo skirsnio bei šių Taisyklių nuostatų.

37. Aukcioną organizuoja ir vykdo už naikinamo fondo pensijų turto realizavimą atsakingas administratorius (aukciono vedėjas). Parduodant likviduojamos ar bankrutuojančios asociacijos įsteigto naikinamo fondo pensijų turtą, aukcioną organizuoja ir vykdo likviduojamos asociacijos likvidatorius arba bankrutuojančios asociacijos administratorius (aukciono vedėjas).

38. Pirmajame aukcione neparduotas fondo pensijų turtas gali būti parduodamas tik pakartotiniame aukcione. Pakartotinis aukcionas turi būti skelbiamas kuo greičiau, bet ne vėliau kaip per 10 dienų nuo pirmojo aukciono pabaigos.

39. Pakartotiniame aukcione pradinė neparduoto pensijų turto kaina nustatoma iš naujo.

40. Informacija apie aukcioną turi būti paskelbta bent viename iš pagrindinių visoje Lietuvos Respublikoje platinamų Lietuvos Respublikos dienraščių iki aukciono likus ne mažiau kaip 5 darbo dienoms, o pakartotinio aukciono metu – ne mažiau kaip 3 darbo dienoms.

41. Skelbime turi būti nurodyta:

41.1. aukciono vieta, data, laikas;

41.2. fondo, kurio pensijų turtas parduodamas, pavadinimas;

41.3. asociacijos (likviduojamos asociacijos) pavadinimas;

41.4. aukciono vedėjas;

41.5. banko, kuriame atidaryta sąskaita atsiskaityti už aukcione nupirktą pensijų turtą ir sumokėti pradinį įnašą, pavadinimas, kodas, buveinė ir šios sąskaitos numeris;

41.6. parduodamo pensijų turto pavadinimas, trumpas apibūdinimas, buvimo vieta (kiekvieno skolos vertybinio popieriaus ar pinigų rinkos priemonės pardavimo atveju nurodoma, koks tai vertybinis popierius ar pinigų rinkos priemonė, investicijų dydis, trukmė, mokamos palūkanų normos dydis bei jų priskaičiavimo dažnumas, arba informuojama, kad parduodama diskontuojama pinigų rinkos priemonė, nurodomas jos skolininkas ir kreditorius);

41.7. parduodamo pensijų turto pradinė kaina.

42. Siekiant apsaugoti fondų dalyvių interesus (kad būtų greičiau parduotas pensijų turtas), skelbime apie aukcioną gali būti nurodoma ir pakartotinio aukciono data (tuo atveju įrašoma pastaba: „Vykdomas neįvykus pirmajam aukcionui“).

43. Išsamesnis parduodamo pensijų turto apibūdinimas, aukciono sąlygos bei kita informacija skelbiama aukciono vykdymo vietoje.

44. Aukciono dalyviai turi įmokėti pradinį įnašą į pranešime nurodytą sąskaitą prieš prasidedant aukcionui. Dokumentai, patvirtinantys, kad pradinis įnašas įmokėtas, patvirtina teisę dalyvauti aukcione.

45. Aukciono dalyviui laimėjus aukcioną, pradinis įnašas naudojamas kaip rankpinigiai (išskyrus nekilnojamojo daikto pardavimo atvejį) ir įskaitomas į nupirkto pensijų turto kainą. Pradinis įnašas ne vėliau kaip per 3 dienas grąžinamas nieko nepirkusiam aukciono dalyviui (išskyrus atvejį, kai pirkimo-pardavimo sutartis nesudaroma arba nevykdoma dėl aukciono laimėtojo kaltės). Pradiniai įnašai grąžinami visiems aukciono dalyviams, kai aukcionas neįvyksta. Pradinio įnašo dydis – 10 procentų norimo įsigyti pensijų turto pradinės pardavimo kainos. Šią sumą aukciono dalyvis perveda į skelbime nurodytą sąskaitą prieš aukcioną ir nurodo, kokį konkretų pensijų turtą ketina įsigyti aukcione. Aukciono dalyvis, nelaimėjęs aukciono dėl jo nurodyto pensijų turto, turi teisę varžytis dėl kito tame aukcione parduodamo pensijų turto, jeigu jo pradinis įnašas yra ne mažesnis kaip 10 procentų šio turto pradinės vertės.

46. Aukciono vedėjas dalyviui, pateikusiam dokumentą, patvirtinantį, kad pradinis įnašas įmokėtas, išduoda kortelę su stambiu šriftu įrašytu numeriu. Aukciono vedėjas visus aukciono dalyvius registruoja registre, kuriame įrašomas vardas, pavardė (juridinio asmens pavadinimas), asmens kodas (juridinio asmens kodas), nuolatinė gyvenamoji vieta (juridinio asmens buveinė).

47. Aukciono vedėjas, pradėjęs aukcioną, privalo paskelbti aukciono sąlygas, kiekvieno parduodamo pensijų turto pavadinimą, apibūdinti jį ir paskelbti pradinę kainą. (Minimalų kainos didinimo intervalą nustato aukciono vedėjas. Aukciono vedėjas gali nustatyti, kad minimalus kainos didinimo intervalas neribojamas.) Aukciono dalyvis, siūlydamas didesnę kainą, turi pakelti kortelę su eilės numeriu, atsuktu į aukciono vedėją, ir garsiai paskelbti savo siūlomą kainą. Aukciono vedėjas pakartoja kiekvieną pasiūlytą kainą ir fiksuoja ją plaktuko dūžiu. Kai nė vienas aukciono dalyvis nesiūlo didesnės kainos, aukciono vedėjas paskelbia didžiausią pasiūlytą kainą, ją pasiūliusio asmens kortelės numerį ir šią kainą pakartoja tris kartus, fiksuodamas plaktuko dūžiais. Po trečiojo dūžio didžiausią kainą pasiūlęs aukciono dalyvis laikomas aukciono laimėtoju. Pensijų turtas aukciono laimėtojui turi būti parduodamas už jo pasiūlytą ir aukciono vedėjo užfiksuotą kainą.

48. Po kiekvieno įvykusio aukciono jo vedėjas surašo aktą (2 egzempliorius). Akte nurodomas aukciono laimėtojas, pensijų turtas, kuris turi būti jam parduotas, pensijų turto pardavimo kaina, taip pat įrašoma asociacijos prievolė parduoti nurodytą naikinamą fondą sudarantį pensijų turtą už nustatytą kainą ir aukciono laimėtojo prievolė nupirkti pensijų turtą už nustatytą kainą. Akte taip pat įrašomas asociacijos ir aukciono laimėtojo susitarimas dėl rankpinigių, užtikrinančių jų prievolių įvykdymą (išskyrus nekilnojamojo daikto pardavimo atvejį). Rankpinigių suma yra lygi aukciono laimėtojo įmokėtam pradiniam įnašui ir šis įnašas naudojamas kaip rankpinigiai. Abu akto egzempliorius pasirašo aukciono laimėtojas ir aukciono vedėjas, kurio parašas turi būti patvirtintas asociacijos antspaudu. Jeigu aukciono laimėtojas -juridinis asmuo, jo atstovo parašas turi būti patvirtintas juridinio asmens antspaudu, jeigu jis antspaudą privalo turėti. Taip pat surašomas aukciono protokolas, kuris patvirtinamas aukciono vedėjo ir aukciono laimėtojo parašais. Jei aukciono laimėtojas – juridinis asmuo, jo atstovo parašas turi būti patvirtintas juridinio asmens antspaudu, jeigu juridinis asmuo antspaudą privalo turėti. Jei aukcionas neįvyksta, surašomas tik aukciono protokolas, kuriame nurodoma, kad aukcionas neįvyko, taip pat priežastys, dėl kurių jis neįvyko. Neįvykusio aukciono protokolą pasirašo aukciono vedėjas.

49. Prie aukciono vedėjui liekančio akto egzemplioriaus pridedama:

49.1. aukciono protokolas;

49.2. aukcione dalyvavusių asmenų sąrašas (pagal aukciono dalyvių kortelių numerius), kuriame nurodoma:

49.2.1. fizinio asmens vardas, pavardė, gyvenamosios vietos adresas, sąskaitos, į kurią grąžinamas pradinis įnašas, numeris;

49.2.2. juridinio asmens pavadinimas, kodas, buveinė, sąskaitos, į kurią grąžinamas pradinis įnašas, numeris;

49.3. skelbimo apie organizuojamą aukcioną kopija;

49.4. Pensijų turto, kuris parduodamas aukcione, sąrašas.

50. Pensijų turto pirkimo-pardavimo sutartis su aukciono laimėtoju turi būti pasirašoma ne vėliau kaip per 10 dienų po aukciono. Sutartyje nurodoma aukcione nustatyta parduodamo pensijų turto kaina (šių Taisyklių 47 punkto aštuntasis sakinys).

51. Jeigu pensijų turto pirkimo-pardavimo sutartis per nurodytą terminą nesudaroma arba nevykdoma dėl asociacijos kaltės, aukciono laimėtojui turi būti grąžinama dvigubo pradinio įnašo (rankpinigių) suma, kuri mokama iš asociacijos lėšų. Jeigu pensijų turto pirkimo-pardavimo sutartis nesudaroma arba nevykdoma dėl aukciono laimėtojo kaltės, aukciono laimėtojui pradinis įnašas (rankpinigiai) negrąžinamas – jis pervedamas į sąskaitą, skirtą atsiskaityti su pensijų fondo dalyviais ir atlikti Profesinių pensijų kaupimo įstatyme numatytiems atskaitymams iš pensijų turto.

52. Aukcionas laikomas neįvykusiu, jeigu:

52.1. į jį neatvyksta nė vienas pirkėjas arba atvyksta tik vienas;

52.2. nė vienas iš aukciono dalyvių nepasiūlo sumos, didesnės už nustatytą pradinę kainą.

53. Aukcionui neįvykus, jo vedėjas ne vėliau kaip per 7 dienas grąžina aukciono dalyvių įmokėtus pradinius įnašus. Taip pat grąžinami nieko nepirkusių aukciono dalyvių pradiniai įnašai.

54. Aukcionui neįvykus, nesudarius pensijų turto pirkimo-pardavimo sutarties arba kuriai nors šaliai atsisakius nuo pirkimo-pardavimo sutarties pagal Civilinio kodekso 6.324 arba 6.346 straipsnius, aukciono vedėjas ne anksčiau kaip po 10 dienų ir ne vėliau kaip po 30 dienų vykdo pakartotinį aukcioną.

55. Pakartotinis aukcionas vykdomas laikantis pirmojo aukciono taisyklių. Šiuo atveju gali būti mažinama pensijų turto pradinė pardavimo kaina. Pensijų turto kainos mažinimo dydį ir tvarką nustato aukciono vedėjas. Pensijų turto kainos negalima mažinti tuo atveju, kai nesudaroma pensijų turto pirkimo-pardavimo sutartis arba jei kuri nors iš pirkimo-pardavimo sutarties šalių atsisakė nuo sutarties pagal Civilinio kodekso nuostatas. Jei neįvyksta trys aukcionai (pirmasis ir du pakartotiniai) ar po trijų aukcionų nepavyksta parduoti kokio nors fondo pensijų turto, šis turtas gali būti parduodamas tiesioginiu derybų būdu asmeniui, pareiškusiam norą jį įsigyti. Tokiu atveju turi būti stengiamasi parduoti pensijų turtą kuo palankesnėmis fondų dalyviams sąlygomis, vadovaujantis jų interesų viršenybės principu.

______________