LIETUVOS RESPUBLIKOS ŪKIO MINISTRO
Į S A K Y M A S
DĖL ŪKIO MINISTRO 1999 M. GRUODŽIO 31 D. ĮSAKYMO NR. 449 „DĖL DUJAS DEGINANČIŲ PRIETAISŲ SAUGOS TECHNINIO REGLAMENTO TVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2003 m. gruodžio 22 d. Nr. 4-480
Vilnius
Vykdydamas Acquis įgyvendinimo priemonių plano, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. kovo 5 d. nutarimu Nr. 292 (Žin., 2003, Nr. 25-1019), priemonę (kodas 3.1-D1) ir įgyvendindamas 1990 m. birželio 29 d. Tarybos direktyvą 90/396/EEB dėl valstybių narių įstatymų, reglamentuojančių dujas deginančius prietaisus, derinimo (su paskutiniais pakeitimais, padarytais 1993 m. birželio 22 d. Tarybos direktyva 93/68/EEB),
pakeičiu Lietuvos Respublikos ūkio ministro 1999 m. gruodžio 31 d. įsakymą Nr. 449 „Dėl Dujas deginančių prietaisų saugos techninio reglamento tvirtinimo“ (Žin., 2000, Nr. 8-218):
1. Išdėstau nurodytuoju įsakymu patvirtinto „Dujas deginančių prietaisų saugos techninio reglamento“ pavadinimą taip:
2. Išdėstau nauja redakcija nurodytuoju įsakymu patvirtintą Dujas deginančių prietaisų saugos techninį reglamentą (pridedama).
3. Papildau įsakymą šiuo 3 punktu:
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos ūkio ministro
1999 m. gruodžio 31 d. įsakymu Nr. 449
(Lietuvos Respublikos ūkio ministro
2003 m. gruodžio 22 d. įsakymo Nr. 4-480
redakcija)
DUJINĮ KURĄ DEGINANČIŲ PRIETAISŲ TECHNINIS REGLAMENTAS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Šis techninis reglamentas (toliau – Reglamentas) nustato į Lietuvos rinką tiekiamų dujinį kurą deginančių prietaisų esminius saugos ir sveikatos apsaugos reikalavimus, atitikties šiems reikalavimams įvertinimo procedūras ir laisvo jų judėjimo rinkoje sąlygas.
2. Reglamentas parengtas vadovaujantis 1990 m. birželio 29 d. Tarybos direktyva 90/396/EEB dėl valstybių narių įstatymų, reglamentuojančių dujinį kurą deginančius prietaisus, derinimo ir direktyvos 93/68/EEB 10 straipsniu, papildančiu direktyvą 90/396/EEB.
3. Reglamentas privalomas prietaisų montuotojams ir gamintojams, jų įgaliotiesiems Europos Bendrijoje ar Lietuvoje įsisteigusiems atstovams bei platintojams, tiekiantiems prietaisus į rinką.
4. Reglamentas taikomas:
4.1. dujinį kurą deginantiems prietaisams (toliau – prietaisai), skirtiems maistui ruošti, patalpoms ir vandeniui šildyti, produktams šaldyti, patalpoms apšviesti, skalbti, jei normali vandens (jeigu jis naudojamas) temperatūra neviršija 105 oC. Prietaisais laikomi ir priverstinės traukos degikliai bei šildytuvai (korpusai), kuriuose gali būti įmontuoti šie degikliai;
4.2. saugos įtaisams, valdymo ar reguliavimo įtaisams ir mazgams (toliau – įtaisai), kurie tiekiami į rinką atskirai ir yra skirti įmontuoti į dujinį kurą deginantį prietaisą arba tokiam prietaisui sumontuoti, išskyrus priverstinės traukos degiklius bei šildytuvus (korpusus), kuriuose gali būti įmontuoti šie degikliai.
5. Reglamentas netaikomas prietaisams, specialiai skirtiems naudoti pramoniniuose procesuose, atliekamuose pramoninės paskirties patalpose.
6. Pagrindinės Reglamente vartojamos sąvokos:
Dujinis kuras – bet kokios rūšies kuras, kuris 15 oC temperatūroje ir 1 bar slėgyje yra dujinio būvio.
Normaliai eksploatuojamas prietaisas – prietaisas, tinkamai įrengtas ir eksploatuojamas laikantis gamintojo instrukcijų; eksploatuojamas esant norminiams tiekiamo dujinio kuro kokybės ir slėgio svyravimams; eksploatuojamas pagal paskirtį arba kitu pagrįstai numatytu būdu.
II. TIEKIMAS Į RINKĄ IR LAISVAS JUDĖJIMAS
7. Tiekiami į rinką prietaisai ir įtaisai, kuriems taikomas šis Reglamentas, turi atitikti esminius reikalavimus (toliau – Esminiai reikalavimai) (1 priedas).
8. Neleidžiama drausti, riboti ar trukdyti tiekti į rinką ir pripažinti tinkamais naudoti prietaisus, kurie atitinka visus šio Reglamento reikalavimus, įskaitant atitikties įvertinimo procedūras, pateiktas Reglamento III skyriuje, ir kurie turi CE ženklą, nustatytą IV skyriuje.
9. Neleidžiama drausti, riboti ar trukdyti tiekti į rinką 4 punkte nurodytus įtaisus, prie kurių yra pridėtas sertifikatas, išduotas pagal 16 punkte nurodytas procedūras.
10. Turi būti pripažįstama, kad prietaisai ir įtaisai, atitinkantys darniuosius Europos standartus, perimtus kaip Lietuvos standartus, atitinka 7 punkte nurodytus Esminius reikalavimus. Srityse, kur nėra priimta darniųjų standartų, gali būti taikomi kiti Europos ir Lietuvos standartai, jei jie tenkina Reglamento esminius reikalavimus.
11. Rinkos priežiūros institucijos, besivadovaujančios Produktų pateikimo į rinką ribojimo priemonių taikymo tvarka, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. balandžio 2 d. nutarimu Nr. 439 (Žin., 2002, Nr. 35-1307), imasi visų būtinų priemonių, kad prietaisai patektų į rinką ir būtų pripažįstami tinkamais naudoti tik tuo atveju, jeigu jie atitinka šio Reglamento reikalavimus ir juos normaliai eksploatuojant nekyla pavojus žmonių, naminių gyvulių ir turto saugai.
12. Jeigu nustatoma, kad 10 punkte nurodyti standartai nevisiškai atitinka Esminius reikalavimus, nustatyta tvarka imamasi priemonių išbraukti juos iš paskelbtų sąrašų.
13. Jeigu nustatoma, kad normaliai eksploatuojami CE ženklu pažymėti prietaisai gali kelti pavojų žmonių, naminių gyvulių arba turto saugai, imamasi visų būtinų priemonių, kad tokie prietaisai ir įtaisai būtų pašalinti iš rinkos, kad būtų draudžiama juos tiekti į rinką, pripažinti tinkamais naudoti ir kad būtų apribotas šių prietaisų ir įtaisų laisvas judėjimas.
14. Sprendimą riboti tiekti į rinką ar pripažinti tinkamais naudoti prietaisus, įtaisus arba pašalinti juos iš rinkos dėl to, kad jie neatitinka Reglamento reikalavimų, rinkos priežiūros institucijos, vadovaudamosi Lietuvos Respublikos įstatymais, kitais teisės aktais, privalo pagrįsti ir pranešti suinteresuotai šaliai, nurodydamos priimto sprendimo priežastis ir ypač atsižvelgdamos į tai, ar pavojus kyla dėl to, kad:
III. ATITIKTIES ĮVERTINIMO PROCEDŪROS
15. Serijinės gamybos prietaisų atitiktis patvirtinama:
15.2. prieš tiekiant prietaisus į rinką, atitikties tipui deklaracija surašoma gamintojo pasirinkimu pagal 2 priede nurodytas procedūras;
15.3. jeigu pagamintas tik vienas prietaisas arba nedidelis (iki 3 vnt.) prietaisų skaičius, gamintojui leidžiama pasirinkti 2 priede nurodytą vieneto patikrinimo (G modulis) metodą:
16. 15 punkte nurodytos procedūros taikomos ir 4.2 punkte minimiems įtaisams, išskyrus CE žymėjimą ir tipo atitikties deklaracijos surašymą. Įtaisams išduodamas sertifikatas, liudijantis, jog jie atitinka šį Reglamentą, kuriame nurodomos jų ypatybės bei jų įmontavimo į prietaisą arba surinkimo sąlygos, būtinos, kad visiškai sumontuotas prietaisas atitiktų Esminius reikalavimus. Tas sertifikatas turi būti patiektas kartu su įtaisu.
17. Kai prietaisams yra taikomi kiti reglamentai, susiję su kitais aspektais ir nustatantys CE žymėjimą, žymėjimas turi rodyti, kad šie prietaisai taip pat atitinka kitų reglamentų nuostatas.
Tačiau kai vienas ar daugiau šių reglamentų leidžia gamintojui pereinamuoju laikotarpiu pasirinkti prietaiso montavimo variantą, CE ženklas privalo rodyti atitiktį tik gamintojo taikomų reglamentų nuostatoms. Šiuo atveju reglamentų reikalaujamuose dokumentuose, pranešimuose ir instrukcijose, pridedamuose prie tokių prietaisų, privalo būti nurodomi taikomų direktyvų žymenys, paskelbti OJ.
18. Paskirtoji įstaiga atima teisę žymėti CE ženklu arba išduoti sertifikatus ir apie tai informuoja suinteresuotas šalis, jeigu nustatoma, kad prietaisai buvo nepagrįstai pažymėti CE ženklu arba įtaisai buvo klaidingai sertifikuoti, nes:
18.1. prietaisai arba įtaisai neatitinka EB tipo tyrimo sertifikate pateikto prietaiso arba įtaiso aprašymo;
18.2. prietaisai arba įtaisai atitinka EB tipo tyrimo sertifikate pateiktą prietaiso arba įtaiso aprašymą, bet neatitinka jiems taikomų Esminių reikalavimų;
IV. CE ŽENKLAS IR UŽRAŠAI
19. CE ženklas ir 3 priede nurodyti užrašai turi būti matomoje vietoje ant prietaiso arba prie jo pritvirtintoje lentelėje, jie turi būti lengvai įskaitomi ir neištrinami. Lentelė turi būti tokia, kad ją galima būtų panaudoti tik vieną kartą.
V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
21. Atitikties įvertinimo procedūras, nurodytas III skyriuje, pagal šio Reglamento nuostatas Lietuvoje atlieka tos Ūkio ministerijos paskirtos įstaigos, kurios atitinka mažiausius paskirtųjų įstaigų vertinimo kriterijus (5 priedas). Šios įstaigos skiriamos vadovaujantis Paskirtųjų atitikties įvertinimo įstaigų paskyrimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos ūkio ministro 1999 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. 236 (Žin., 1999, Nr. 62-2058; 2002, Nr. 111-4937).
Įstaigos, kurios atitinka kriterijus, išdėstytus atitinkamuose darniuosiuose standartuose, laikomos atitinkančiomis kriterijus, nurodytus 5 priede.
22. Kol bus pasirašytas protokolas prie Europos sutarties, steigiančios Europos Bendrijų bei jų šalių narių ir Lietuvos Respublikos asociaciją dėl atitikties įvertinimo ir pramonės gaminių pripažinimo, Lietuvos paskirtosios įstaigos gali atlikti tik į Lietuvos rinką tiekiamų dujinį kurą deginančių prietaisų tipo tyrimo ir atitikties įvertinimo procedūras, kurias nustato šis Reglamentas. Šiuo atveju nustačius atitiktį, turi būti pažymimas atitikties sertifikavimo ženklas pagal LST 1212-92.
23. Įgaliota institucija nustatyta tvarka praneša kitoms šalims apie Lietuvos teritorijoje vartojamo dujinio kuro rūšis ir jo tiekimo slėgius. Ji taip pat laiku praneša apie visus pokyčius šioje srityje.
Dujinį kurą deginančių prietaisų techninio
reglamento
1 priedas
ESMINIAI REIKALAVIMAI
I. Įžanginė pastaba
II. Bendrosios NUOSTATOS
2. Prietaisai turi būti suprojektuoti ir pagaminti taip, kad jie veiktų saugiai ir normaliai eksploatuojami pagal šio Reglamento 6 punkto apibrėžimą nekeltų pavojaus žmonėms, naminiams gyvuliams ir turtui.
3. Į rinką tiekiami prietaisai privalo turėti:
4. Montavimo instrukcijose turi būti pateikti visi montavimo, derinimo ir priežiūros nurodymai, kurie yra būtini tinkamai atliekant šiuos darbus ir saugiai naudojant prietaisą. Instrukcijose turi būti konkrečiai nurodyta:
4.4. oro srautas, neleidžiantis susidaryti pavojingiems nesudegusių dujų mišiniams, naudojant prietaisus, kuriuose nėra šio priedo 24 punkte nurodyto įtaiso;
5. Vartotojui skirtose eksploatavimo instrukcijose turi būti pateikta visa informacija, reikalinga saugiam prietaiso eksploatavimui užtikrinti, ypač atkreipiant vartotojo dėmesį į prietaiso eksploatavimo apribojimus.
6. Įspėjamuosiuose ženkluose ant prietaiso ir jo pakuotės turi būti aiškiai nurodyta vartojamo dujinio kuro rūšis ir tiekimo slėgis bei visi prietaiso eksploatavimo apribojimai, ypač jeigu prietaisą galima įrengti tik pakankamai gerai vėdinamose patalpose, kurios tenkina reikalavimus, nustatytus statybos techninių reikalavimų reglamento STR 2.09.02:1998 „Šildymas, vėdinimas ir oro kondicionavimas“, patvirtinto Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 1999 m. sausio 18 d. įsakymu Nr. 19 (Žin., 1999, Nr. 13-333; 2002, Nr. 39-1446).
III. Medžiagos
8. Medžiagos turi būti tinkamos numatytai jų paskirčiai ir atsparios mechaniniams, cheminiams ir šiluminiams poveikiams.
IV. Projektavimas ir gamyba
10. Prietaisai turi būti pagaminti taip, kad normaliai juos eksploatuojant neatsirastų nestabilumo, deformacijos arba susidėvėjimo ir lūžių, kurie galėtų pakenkti prietaiso saugai.
11. Pradedant eksploatuoti ir (arba) eksploatuojant prietaisus susidarantys kondensatai neturi kenkti prietaisų saugai.
12. Prietaisai turi būti suprojektuoti ir pagaminti taip, kad išorinės kilmės gaisro atveju sprogimo pavojus būtų kuo mažesnis.
13. Prietaisai turi būti pagaminti taip, kad į dujinio kuro tiekimo sistemą nepatektų vandens ir nereikalingo oro.
15. Nenormaliai svyruojant pagalbinės energijos tiekimo lygiui, visai nutrūkus energijos tiekimui arba jį atkūrus, neturi susidaryti nesaugi padėtis.
16. Prietaisai turi būti suprojektuoti ir pagaminti taip, kad būtų išvengta su elektra susijusių pavojų. Jeigu to prietaiso saugos reikalavimai atitinka prietaiso eksploatavimo saugos reikalavimus, nustatytus Elektrotechninių gaminių saugos techniniame reglamente, patvirtintame Lietuvos Respublikos ūkio ministro ir Lietuvos standartizacijos departamento direktoriaus 1999 m. spalio 19 d. įsakymu Nr. 351/61 (Žin., 1999, Nr. 90-2663; 2001, Nr. 54-1932), laikoma, kad šis punktas yra įvykdytas.
17. Visos slėginės prietaiso dalys turi būti atsparios mechaninėms ir šiluminėms apkrovoms ir nesideformuoti taip, kad tai keltų grėsmę saugai.
18. Prietaisai turi būti suprojektuoti ir pagaminti taip, kad sugedus saugos, valdymo arba reguliavimo įtaisui nesusidarytų nesaugi padėtis.
19. Jeigu prietaise įrengti saugos ir reguliavimo įtaisai, reguliavimo įtaisas neturi panaikinti saugos įtaiso veiksmų.
20. Visos gamintojo sureguliuotos arba suderintos prietaiso dalys, kurių vartotojas arba montuotojas pats neturi reguliuoti, turi būti tinkamai apsaugotos.
21. Jungikliai ir kitos valdymo ir reguliavimo priemonės turi būti aiškiai pažymėtos, pateikiant nurodymus, kaip jomis naudotis, kad būtų neįmanomos naudojimo klaidos. Šių priemonių konstrukcija turi būti tokia, kad netyčia jų padėties pakeisti būtų neįmanoma.
23. Prietaisai turi būti pagaminti taip, kad uždegimo ir pakartotinio uždegimo metu bei liepsnai užgesus nutekėtų ribotas dujinio kuro kiekis ir kad būtų išvengta pavojingo nesudegusio dujinio kuro susikaupimo prietaise.
24. Prietaisuose, skirtuose naudoti uždarose ir gyvenamosiose patalpose, turi būti sumontuotas specialus įtaisas, kuris neleidžia kauptis pavojingiems nesudegusio dujinio kuro kiekiams šiose patalpose. Tokių įtaisų neturintys prietaisai gali būti naudojami tik gerai vėdinamose patalpose, apsaugotose nuo pavojingo nesudegusio dujinio kuro susikaupimo. Vėdinimo sąlygos turi atitikti techninių reikalavimų statybos reglamento STR 2.09.02:1998 „Šildymas, vėdinimas ir oro kondicionavimas“, patvirtinto Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 1999 m. sausio 18 d. įsakymu Nr. 19, reikalavimus.
Virtuvės prietaisai, kurių galia didesnė kaip 20 kW, ir dujinį kurą su toksiškais komponentais deginantys prietaisai privalo turėti minėtą įtaisą.
25. Prietaisai turi būti pagaminti taip, kad juos normaliai eksploatuojant:
26. Prietaisai turi būti pagaminti taip, kad juos normaliai eksploatuojant liepsna būtų stabili, degimo produktuose nebūtų normas viršijančių sveikatai kenksmingų medžiagų koncentracijų.
27. Prietaisai turi būti pagaminti taip, kad juos normaliai eksploatuojant atsitiktinai nenutekėtų degimo produktai.
28. Prietaisai, iš kurių degimo produktai šalinami per dūmtakį, turi būti pagaminti taip, kad susidarius nenormaliai traukai į patalpą nepatektų pavojingų degimo produktų.
29. Autonomiškai veikiantys buitiniai šildymo prietaisai ir tiesiasroviai šildytuvai, prie kurių neįrengtas degimo produktų nuvedimas, neturi išleisti į patalpą anglies viendeginio koncentracijos, kuri atsižvelgiant į galimą poveikio trukmę ten esantiems žmonėms galėtų kelti pavojų.
30. Prietaisai turi būti pagaminti taip, kad atsižvelgiant į saugos aspektus būtų užtikrintas racionalus energijos vartojimas, atitinkantis šiuolaikinį technikos lygį.
31. Prietaisų dalys, esančios netoli grindų arba kitų paviršių, neturi įkaisti taip, kad tai keltų pavojų prietaisą supančiai aplinkai.
33. Buitinių prietaisų išorinių paviršių, išskyrus šilumą perduodančius paviršius, temperatūra prietaisui veikiant neturi būti pavojinga vartotojui ir ypač vaikams, kurių atoveiksmio trukmė yra ilgesnė.
Dujinį kurą deginančių prietaisų techninio
reglamento
2 priedas
ATITIKTIES ĮVERTINIMO PROCEDŪROS
I. EB tipo tyrimas (B modulis)
1. EB tipo tyrimas yra sertifikavimo procedūros dalis, kurios metu paskelbtoji įstaiga patikrina planuojamų pagaminti prietaisų pavyzdį ir patvirtina, kad jis atitinka jam taikomas šio Reglamento nuostatas.
2. Paraišką atlikti tipo tyrimą vienai paskelbtajai įstaigai turi pateikti gamintojas arba jo įgaliotasis Bendrijoje ar Lietuvoje įsisteigęs atstovas.
3. Paraiškoje turi būti:
3.1. nurodytas gamintojo pavadinimas ir adresas; jeigu paraišką pateikia įgaliotasis gamintojo atstovas – taip pat to atstovo pavadinimas ir adresas;
4. Pareiškėjas paskelbtajai įstaigai patikrinti pateikia prietaisą, kuris yra planuojamų pagaminti prietaisų pavyzdys (toliau – tipas). Paskelbtoji įstaiga gali paprašyti daugiau tipo egzempliorių, jeigu to reikia bandymo programai.
Tipas gali apimti ir tyrimui pateikto gaminio variantus, jeigu jų ypatybės rizikos atžvilgiu yra vienodos.
5. Paskelbtoji įstaiga privalo:
5.1. išnagrinėti pateiktus techninius dokumentus ir nustatyti, ar tipas pagamintas pagal tuos dokumentus, bei nustatyti dalis, kurios buvo suprojektuotos pagal Reglamento 10 punkte nurodytus standartus ir Esminius reikalavimus;
5.2. atlikti ar pasirūpinti, kad būtų atlikti reikalingi tyrimai ir (arba) bandymai siekiant nustatyti, ar gamintojo priimti sprendimai atitinka Esminius reikalavimus tuo atveju, kai Reglamento 10 punkte nurodyti standartai nebuvo taikomi;
6. Jeigu tipas atitinka šio Reglamento nuostatas, paskelbtoji įstaiga paraiškos pateikėjui turi išduoti EB tipo tyrimo sertifikatą. Sertifikate turi būti pateiktos tyrimo išvados, jų galiojimo sąlygos, jei tokios sąlygos yra nustatytos, taip pat patvirtinto tipo skiriamieji duomenys ir tam tikrais atvejais jo veikimo aprašymas. Prie sertifikato turi būti pridėti reikalingi techniniai dokumentai, tokie kaip brėžiniai ir schemos.
7. Paskelbtoji įstaiga apie išduotą EB tipo tyrimo sertifikatą ir šio priedo 9 punkte nurodytus priedus nedelsdama privalo pranešti kitoms paskelbtosioms įstaigoms. Jos gali gauti EB tipo tyrimo sertifikato ir (arba) priedų kopijas, o pagrįstai paprašius – sertifikato priedų bei tyrimų ir bandymų ataskaitų kopijas.
8. Paskelbtoji įstaiga, kuri atsisako išduoti arba atšaukia EB tipo tyrimo sertifikatą, privalo apie tai informuoti ją įgaliojusią instituciją ir kitas paskelbtąsias įstaigas ir nurodyti tokio sprendimo priežastis.
9. Paraiškos pateikėjas turi EB tipo tyrimo sertifikatą išdavusią įstaigą informuoti apie visus patvirtinto tipo pakeitimus, nuo kurių gali priklausyti, ar tipas atitiks Esminius reikalavimus. EB tipo tyrimo sertifikatą išdavusi paskelbtoji įstaiga turi papildomai pritarti patvirtinto tipo pakeitimams, jeigu nuo tų pakeitimų gali priklausyti, ar tipas atitiks Esminius reikalavimus ir ar galios nustatytos prietaiso naudojimo sąlygos. Tokie papildomi patvirtinimai įforminami kaip EB tipo tyrimo sertifikatą papildantys priedai.
II. Tipo atitikimas (C modulis)
10. EB tipo atitikties deklaracija yra sertifikavimo procedūros dalis, kuria gamintojas ar jo įgaliotasis Bendrijoje ar Lietuvoje įsisteigęs atstovas pareiškia, kad prietaisai atitinka EB tipo tyrimo sertifikate aprašytą tipą ir jiems taikomus šio Reglamento Esminius reikalavimus. Gamintojas ar jo įgaliotasis Bendrijoje ar Lietuvoje įsisteigęs atstovas privalo pažymėti kiekvieną prietaisą CE ženklu ir surašyti atitikties deklaraciją. Atitikties deklaracija gali būti surašyta vienam arba daugiau prietaisų ir turi būti saugoma gamintojo. Prie CE ženklo turi būti paskelbtosios įstaigos, kuri atlieka šio priedo 12 punkte nurodytus atsitiktinius patikrinimus, skiriamasis numeris.
11. Gamintojas imasi visų reikiamų priemonių, kad gamybos procesas, įskaitant baigiamąją gaminio kontrolę ir išbandymą, garantuotų, jog pagaminti prietaisai bus vienodi ir atitiks EB tipo tyrimo sertifikate aprašytą tipą bei tiems prietaisams taikomus šio Reglamento reikalavimus. Gamintojo pasirinkta paskelbtoji įstaiga atrankos būdu turi atlikti prietaisų atsitiktinius patikrinimus, nurodytus šio priedo 12 punkte.
12. Kartą per metus arba dažniau paskelbtoji įstaiga turi atrankos būdu patikrinti prietaisus ten, kur jie gaminami. Norint įsitikinti, ar prietaisai atitinka jiems taikomus šio Reglamento esminius reikalavimus, tikrinti atrenkama pakankamai prietaisų ir atliekami Reglamento 10 punkte nurodytuose standartuose nustatyti arba jiems tolygūs bandymai. Paskelbtoji įstaiga kiekvienu atveju nusprendžia, ar atliktinas visas bandymas, ar pakaks atlikti jo dalį. Jeigu vienas ar daugiau prietaisų pripažįstami netinkamais, paskelbtoji įstaiga pasirūpina, kad jie nepatektų į rinką.
III. Gamybos kokybės užtikrinimas (D modulis)
13. EB tipo atitikties deklaracija (gamybos kokybės garantija) yra sertifikavimo procedūros dalis, kuria gamintojas, įvykdęs šio priedo 14 punkte nurodytus įsipareigojimus, pareiškia, jog aptariami prietaisai atitinka EB tipo tyrimo sertifikate aprašytą tipą ir jiems taikomus šio Reglamento esminius reikalavimus. Gamintojas ar jo įgaliotasis Bendrijoje ar Lietuvoje įsisteigęs atstovas privalo pažymėti kiekvieną prietaisą CE ženklu ir surašyti atitikties deklaraciją. Atitikties deklaracija gali būti surašoma vienam arba daugiau prietaisų ir turi būti saugoma gamintojo. Prie CE ženklo turi būti paskelbtosios įstaigos, atsakingos už EB priežiūrą, skiriamasis numeris.
14. Gamintojas turi taikyti tokią kokybės sistemą, kuri užtikrintų, kad prietaisai atitiks EB tipo tyrimo sertifikate aprašytą tipą ir jiems taikomus šio Reglamento esminius reikalavimus. Gamintoją prižiūri paskelbtoji įstaiga, kaip nurodyta šio priedo 16 punkte.
15. Kokybės sistema:
15.1. Gamintojas pasirinktai paskelbtajai įstaigai pateikia prašymą patvirtinti aptariamiems prietaisams taikomą kokybės sistemą. Prašyme turi būti pateikta:
15.1.3. įsipareigojimas naudotis patvirtinta kokybės sistema ir garantuoti, kad ir toliau ji bus tinkama ir veiksminga;
15.2. Visi gamintojo patvirtinti kokybės sistemos elementai ir reikalavimai bei nuostatos turi būti sistemingai ir logiškai dokumentuoti kaip priemonės, procedūros ir rašytinės instrukcijos. Šie kokybės sistemos dokumentai turi sudaryti sąlygas vienodai suprasti kokybės programas, planus, instrukcijas ir įrašus. Šiuose dokumentuose turi būti tinkamai aprašyta:
15.2.1. kokybės sistemos tikslai, organizacinė struktūra bei vadovybės atsakomybė ir įgaliojimai, susiję su prietaisų kokybe;
15.2.2. gamybos procesai, numatoma kokybės kontrolė, kokybės užtikrinimo būdai ir sistemingos priemonės;
15.2.3. tyrimai ir bandymai, kurie bus atliekami prieš pradedant gaminti, gaminant bei pagaminus, ir jų atlikimo dažnis;
15.3. Paskelbtoji įstaiga išanalizuoja ir įvertina kokybės sistemą bei nustato, ar ji atitinka šio priedo 14 punkto reikalavimus. Jeigu kokybės sistema remiasi darniaisiais standartais, laikoma, kad ji atitinka šiuos reikalavimus.
Paskelbtoji įstaiga savo sprendimą praneša gamintojui ir kitoms paskelbtosioms įstaigoms. Gamintojui siunčiamame pranešime turi būti nurodyti patikrinimo rezultatai, paskelbtosios įstaigos pavadinimas ir adresas bei pagrįstas aptariamų prietaisų įvertinimas.
15.4. Gamintojas kokybės sistemą patvirtinusią paskelbtąją įstaigą informuoja apie visus kokybės sistemos modernizavimo faktus, susijusius su tipu, naujomis technologijomis arba naujomis kokybės koncepcijomis.
Paskelbtoji įstaiga peržiūri siūlomus kokybės sistemos pakeitimus ir nusprendžia, ar pakeista kokybės sistema atitinka reikalavimus, ar reikia ją įvertinti iš naujo. Savo sprendimą ji praneša gamintojui. Pranešime turi būti nurodytos peržiūros išvados ir pagrįstas įvertinimas.
16. EB priežiūra:
16.1. EB priežiūros tikslas – užtikrinti, kad gamintojas deramai vykdytų su patvirtinta kokybės sistema susijusius savo įsipareigojimus.
16.2. Gamintojas turi sudaryti sąlygas patikrinimus atliekantiems paskelbtosios įstaigos atstovams patekti į gamybos, tikrinimo, bandymo ir sandėliavimo vietas ir pateikti jiems visą reikalingą informaciją, t. y.:
16.3. Ne rečiau kaip kas dvejus metus paskelbtoji įstaiga privalo patikrinti, ar gamintojas tinkamai prižiūri ir taiko patvirtintą kokybės sistemą, ir tokio patikrinimo ataskaitą pateikti gamintojui.
16.4. Be to, paskelbtosios įstaigos atstovai gali nepranešę atvykti pas gamintoją. Tokio apsilankymo metu jie gali išbandyti prietaisus arba pareikalauti atlikti tokius bandymus jų akivaizdoje. Patikrinimo ataskaitą ir bandymų ataskaitą, jei bandymai buvo atlikti, jie pateikia gamintojui.
IV. Gaminio kokybės užtikrinimas (E modulis)
17. EB tipo atitikties deklaracija (gaminio kokybės garantija) yra sertifikavimo procedūros dalis, kuria gamintojas, įvykdęs šio priedo 18 punkte nurodytus įsipareigojimus, pareiškia, jog aptariami prietaisai atitinka EB tipo tyrimo sertifikate aprašytą tipą ir jiems taikomus šio Reglamento esminius reikalavimus. Gamintojas ar jo įgaliotasis Bendrijoje ar Lietuvoje įsisteigęs atstovas privalo pažymėti kiekvieną prietaisą CE ženklu ir surašyti EB tipo atitikties deklaraciją. Atitikties deklaracija gali būti surašyta vienam arba daugiau prietaisų ir turi būti saugoma gamintojo. Prie CE ženklo turi būti už priežiūrą atsakingos paskelbtosios įstaigos skiriamasis numeris.
18. Gamintojas, atlikdamas baigiamąją prietaisų kontrolę ir šio priedo 19 punkte nurodytus bandymus, taiko patvirtintą kokybės sistemą, ir jam taikoma EB priežiūra, kaip nurodyta šio priedo 20 punkte.
19. Kokybės sistema:
19.1. Gamintojas pasirinktai paskelbtajai įstaigai pateikia prašymą patvirtinti aptariamiems prietaisams taikomą kokybės sistemą. Prašyme turi būti pateikta:
19.1.3. įsipareigojimas naudotis patvirtinta kokybės sistema ir garantuoti, kad ir toliau ji bus tinkama ir veiksminga;
19.2. Kokybės sistemoje turi būti tikrinamas kiekvienas prietaisas, atliekant Reglamento 10 punkte nurodytuose standartuose nustatytus arba jiems tolygius bandymus, ir nustatoma, ar jis atitinka jam taikomus šio Reglamento Esminius reikalavimus.
Visos gamintojo patvirtintos priemonės ir reikalavimai bei nuostatos turi būti sistemingai ir logiškai dokumentuotos kaip priemonės, procedūros ir rašytinės instrukcijos. Šie kokybės sistemos dokumentai turi sudaryti sąlygas vienodai suprasti kokybės programas, planus, instrukcijas ir kitus dokumentus. Šiuose dokumentuose turi būti tinkamai aprašyta:
19.2.1. kokybės sistemos tikslai, organizacinė struktūra bei vadovybės atsakomybė ir įgaliojimai, susiję su prietaisų kokybe;
19.3. Paskelbtoji įstaiga išanalizuoja ir įvertina kokybės sistemą ir nustato, ar ji atitinka šio priedo 19.2 punkto reikalavimus. Jeigu kokybės sistema remiasi darniaisiais standartais, laikoma, kad ji atitinka šiuos reikalavimus. Paskelbtoji įstaiga apie savo sprendimą praneša gamintojui ir kitoms paskelbtosioms įstaigoms. Gamintojui siunčiamame pranešime turi būti pateikti patikrinimo rezultatai, paskelbtosios įstaigos pavadinimas ir adresas bei pagrįstas aptariamų prietaisų įvertinimas.
19.4. Gamintojas kokybės sistemą patvirtinusią paskelbtąją įstaigą informuoja apie visus kokybės sistemos pakeitimų faktus, susijusius su tipu, naujomis technologijomis ir kokybės koncepcijomis.
Paskelbtoji įstaiga peržiūri siūlomus kokybės sistemos pakeitimus ir nusprendžia, ar pakeista arba papildyta kokybės sistema atitinka reikalavimus, ar reikia ją įvertinti iš naujo. Apie savo sprendimą ji praneša gamintojui. Pranešime turi būti nurodytos peržiūros išvados ir pagrįstas įvertinimas.
20. EB priežiūra:
20.1. EB priežiūros tikslas yra užtikrinti, kad gamintojas deramai vykdytų su patvirtinta kokybės sistema susijusius įsipareigojimus.
20.2. Gamintojas turi sudaryti sąlygas patikrinimus atliekantiems paskelbtosios įstaigos atstovams patekti į gamybos, kontrolės, bandymo ir sandėliavimo vietas ir pateikti jiems visą reikalingą informaciją, t. y.:
20.3. Ne rečiau kaip kas dvejus metus paskelbtoji įstaiga privalo patikrinti, ar gamintojas tinkamai prižiūri ir taiko patvirtintą kokybės sistemą, ir tokio patikrinimo ataskaitą pateikti gamintojui.
20.4. Be to, paskelbtosios įstaigos atstovai gali nepranešę atvykti pas gamintoją. Tokio apsilankymo metu jie gali išbandyti prietaisus arba pareikalauti atlikti tokius bandymus jų akivaizdoje. Patikrinimo ataskaitą ir bandymų ataskaitą, jei bandymai buvo atlikti, jie pateikia gamintojui.
V. Gaminio patikrinimas (F modulis)
21. Gaminio patikrinimas yra sertifikavimo procedūros dalis, kurios metu gamintojas arba jo įgaliotasis Bendrijoje ar Lietuvoje įsisteigęs atstovas garantuoja ir pareiškia, kad prietaisai, kuriems taikomos šio priedo 23 punkto nuostatos, atitinka EB tipo tyrimo sertifikate aprašytą tipą ir tenkina šio Reglamento Esminius reikalavimus.
22. Gamintojas privalo imtis visų priemonių, siekdamas, kad gamybos procese būtų užtikrinta prietaisų atitiktis EB tipo tyrimo sertifikate aprašytam tipui ir šio Reglamento Esminiams reikalavimams. Gamintojas arba jo įgaliotasis Bendrijoje ar Lietuvoje įsisteigęs atstovas privalo pažymėti kiekvieną prietaisą CE ženklu ir surašyti atitikties deklaraciją. Gali būti surašyta vieno ar daugiau prietaisų atitikties deklaracija, kurią turi saugoti gamintojas arba jo įgaliotasis atstovas.
23. Siekdama patikrinti prietaiso atitiktį šio Reglamento reikalavimams, paskelbtoji įstaiga privalo gamintojo pasirinkimu ištirti ir išbandyti kiekvieną prietaisą, kaip nurodyta šio priedo 24 punkte, arba ištirti ir išbandyti prietaisus statistiniu būdu, kaip nurodyta šio priedo 25 punkte.
24. Patikrinimas, tiriant ir bandant kiekvieną prietaisą:
24.1. Siekiant patikrinti, ar prietaisai atitinka jiems taikomus šio Reglamento reikalavimus ir EB tipo tyrimo sertifikate aprašytą tipą, visi prietaisai turi būti atskirai patikrinti ir turi būti atlikti Reglamento 10 punkte nurodytuose atitinkamuose standartuose nustatyti arba jiems lygiaverčiai bandymai.
24.2. Paskelbtoji įstaiga privalo pažymėti ar pavesti pažymėti kiekvieną patikrintą prietaisą savo skiriamuoju numeriu ir surašyti atitikties, susijusios su atliktais bandymais, sertifikatą. Atitikties sertifikatas gali apimti vieną ar daugiau prietaisų.
25. Statistinis patikrinimas:
25.1. Gamintojas privalo pateikti prietaisus, pagamintus tolyginėmis partijomis, ir imtis visų būtinų priemonių, kad gamybos procese būtų užtikrintas kiekvienos pagamintos partijos tolygumas.
25.2. Statistinis patikrinimas yra atliekamas šiuo būdu:
25.2.1. prietaisams yra taikoma statistinė kontrolė pagal požymius. Jie privalo būti sugrupuojami į atpažįstamas partijas, susidedančias iš vieno modelio gaminių, pagamintų esant toms pačioms sąlygoms. Partija yra tiriama atsitiktiniais laiko tarpais. Norint nustatyti, ar tai yra priimtina ar atmestina partija, prietaisai, sudarantys imtį, yra tiriami kiekvienas atskirai ir yra atliekami bandymai, nustatyti Reglamento 10 punkte nurodytuose standartuose, ar lygiaverčiai bandymai;
25.3. Partiją priėmus, paskelbtoji įstaiga privalo pažymėti ar pavesti pažymėti kiekvieną prietaisą savo skiriamuoju numeriu ir surašyti atitikties, susijusios su atliktais bandymais, sertifikatą. Visus tos partijos prietaisus galima tiekti į rinką, išskyrus prietaisus iš imties, kurioje buvo nustatyta neatitiktis.
Kai partija yra atmetama, paskelbtoji įstaiga privalo imtis atitinkamų priemonių, kad būtų užkirstas kelias tai partijai patekti į rinką. Dažnai atmetant partijas, paskelbtoji įstaiga gali nutraukti statistinį patikrinimą.
Paskelbtosios įstaigos atsakomybe gamintojas gali žymėti prietaisus jos skiriamuoju numeriu gamybos proceso metu.
VI. Vieneto patikrinimas (G modulis)
26. Vieneto patikrinimas yra procedūra, kurios metu gamintojas ar jo įgaliotasis Bendrijoje ar Lietuvoje įsisteigęs atstovas garantuoja ir pareiškia, kad konkretus prietaisas, kuriam buvo išduotas šio priedo 27 punkte nurodytas sertifikatas, atitinka šio Reglamento esminius reikalavimus. Gamintojas ar jo įgaliotasis atstovas privalo pažymėti prietaisą CE ženklu ir surašyti atitikties deklaraciją, kurią jis turi saugoti.
27. Siekdama garantuoti, kad prietaisas atitinka šio Reglamento esminius reikalavimus, paskelbtoji įstaiga privalo ištirti prietaisą ir atlikti atitinkamus bandymus, atsižvelgdama į projektinę dokumentaciją.
Paskelbtoji įstaiga privalo pažymėti arba pavesti pažymėti patvirtintą prietaisą savo skiriamuoju numeriu ir surašyti atitikties, susijusios su atliktais bandymais, sertifikatą.
28. Techninių dokumentų, nurodytų 4 priede ir susijusių su prietaiso konstrukcija, tikslas – suteikti galimybę patvirtinti atitiktį šio Reglamento reikalavimams ir suprasti prietaiso konstrukciją, gamybą ir veikimą.
Paskelbtajai įstaigai turi būti leidžiama naudotis 4 priede nurodytais techniniais dokumentais.
29. Tyrimai ir bandymai gali būti atliekami įrengus prietaisą, jei paskelbtoji įstaiga mano, kad tai yra būtina.
Dujinį kurą deginančių prietaisų techninio
reglamento
3 priedas
CE ŽENKLAS IR UŽRAŠAI
1. CE ženklą sudaro raidės „CE“, kaip parodyta toliau:
Prie CE ženklo turi būti gamybos kontrolę atliekančios paskelbtosios įstaigos, kuri atrankos būdu atliko patikrinimus, buvo atsakinga už EB priežiūrą arba EB patikrinimus, skiriamasis numeris.
2. Prietaiso ar jo duomenų lentelėje turi būti CE ženklas ir tokie užrašai:
3. Mažinant ar didinant CE ženklą, turi būti išlaikytos proporcijos pagal brėžinio tinklelį.
CE ženklo raidės privalo turėti vienodą aukštį, ne mažesnį kaip 5 mm.
Dujinį kurą deginančių prietaisų techninio
reglamento
4 priedas
TECHNINIAI DOKUMENTAI
1. Techniniuose dokumentuose turi būti nurodyta ta toliau išvardyta informacija, kurios reikia paskelbtajai įstaigai prietaisui įvertinti:
1.3. minėtiems dokumentams suprasti skirti aprašymai ir paaiškinimai, įskaitant prietaiso veikimo paaiškinimus;
1.4. visiškai ar iš dalies pritaikytų Reglamento 10 punkte nurodytų standartų sąrašas; ten, kur minėti standartai nebuvo taikomi, sprendimų, kaip turi būti laikomasi Esminių reikalavimų, aprašymai;
2. Jei reikia, prie techninių dokumentų taip pat turi būti pridėti:
Dujinį kurą deginančių prietaisų techninio
reglamento
5 priedas
MAŽIAUSI PASKELBTŲJŲ ĮSTAIGŲ VERTINIMO KRITERIJAI
1. Paskelbtosios įstaigos turi atitikti bent tokius mažiausius reikalavimus:
1.3. įstaiga turi sugebėti atlikti bandymus, sudaryti ataskaitas, išduoti sertifikatus ir atlikti šiame Reglamente nurodytą priežiūrą, išlikdama nepriklausoma, nepaisant jos vadovybės arba techninių darbuotojų ryšių su asmenimis ar asmenų grupėmis, kurios dirba su prietaisais;
2. Kompetentingos valdžios ar jos įgaliotos institucijos privalo reguliariai tikrinti, ar paskelbtosios įstaigos atitinka šio priedo 1 punkte nurodytas sąlygas.