LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL NAUJŲ CHEMINIŲ MEDŽIAGŲ, ESANČIŲ LIETUVOS RINKOJE, NUSTATYMO
2001 m. gruodžio 22 d. Nr. 1617
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos cheminių medžiagų ir preparatų įstatymo (Žin., 2000, Nr. 36-987) 5 straipsnio 3 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
2. Nustatyti, kad Lietuvos gamintojai, importuotojai ir (ar) paskirti vieninteliai užsienio šalies cheminių medžiagų gamintojų atstovai Lietuvoje, gaminantys ir tiekiantys į rinką chemines medžiagas ir preparatus, iki 2002 m. spalio 1 d. turi pateikti Valstybinei ne maisto produktų inspekcijai prie Ūkio ministerijos pagal šią tvarką nustatytus duomenis bei informaciją.
3. Pavesti Valstybinei ne maisto produktų inspekcijai prie Ūkio ministerijos, įvertinus ir apibendrinus šio nutarimo 2 punkte nurodytus duomenis bei informaciją, iki 2003 m. balandžio 1 d. parengti naujų cheminių medžiagų sąrašą ir pateikti jį Europos Bendrijų Komisijai.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2001 m. gruodžio 22 d. nutarimu
Nr. 1617
NAUJŲ CHEMINIŲ MEDŽIAGŲ, ESANČIŲ LIETUVOS RINKOJE, NUSTATYMO
TVARKA
I. VARTOJAMOS SĄVOKOS
2. Duomenų ir informacijos teikėjai – Lietuvos cheminių medžiagų ir preparatų gamintojai, importuotojai ir (ar) paskirti vieninteliai užsienio šalies cheminių medžiagų gamintojų atstovai Lietuvoje, gaminantys ir tiekiantys į rinką chemines medžiagas ir preparatus.
3. EB Nr. – Europos Bendrijų Komisijos suteiktas numeris cheminėms medžiagoms, įrašytoms EINECS ir ELINCS sąrašuose.
4. EINECS sąrašas – Europos esamų komercinių cheminių medžiagų sąrašas (Europos Bendrijų Komisijos sudarytas esamų cheminių medžiagų inventoriaus sąrašas, į kurį įeina iki 1981 m. rugsėjo 18 d. Europos Bendrijų rinkoje buvusios cheminės medžiagos). Šis sąrašas lietuvių kalba pateiktas Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos tinklalapyje adresu www. aplinkuma.lt/chemdb. Sąrašo originalas anglų kalba pateiktas Europos Bendrijų oficialiame žurnale (Official Journal of the European Communities) OJ No C 146, 15. 6. 1990, p. 1.
5. ELINCS sąrašas – Europos naujų cheminių medžiagų sąrašas (Europos Bendrijų Komisijos cheminių medžiagų, apie kurių tiekimą į rinką pranešta po 1981 m. rugsėjo 18 d., sąrašas).
7. Naujos cheminės medžiagos – cheminės medžiagos, neįrašytos Europos esamų komercinių cheminių medžiagų sąraše (EINECS sąraše).
8. Kitos šioje tvarkoje vartojamos sąvokos paaiškintos Lietuvos Respublikos cheminių medžiagų ir preparatų įstatyme (Žin., 2000, Nr. 36-987).
II. TIKSLAS IR TAIKYMO SRITIS
9. Šios tvarkos tikslas – reglamentuoti naujų cheminių medžiagų (taip pat įeinančių į preparatus), esančių Lietuvos rinkoje, nustatymą ir šių medžiagų sąrašo sudarymą.
10. Šioje tvarkoje nustatytas duomenų ir informacijos apie naujas chemines medžiagas (taip pat įeinančias į preparatus) pateikimo mastas ir tai, kaip ir kas apibendrina šiuos duomenis bei informaciją.
11. Ši tvarka netaikoma:
III. NAUJŲ CHEMINIŲ MEDŽIAGŲ NUSTATYMAS
12. Duomenų ir informacijos teikėjai surenka duomenis ir informaciją apie visas savo gaminamas, importuojamas, tiekiamas į rinką chemines medžiagas (taip pat įeinančias į preparatus) ir sudaro jų sąrašą.
13. Sudarydami šios tvarkos 12 punkte nurodytą sąrašą, duomenų ir informacijos teikėjai įvertina preparato sudėtį (t.y. visas preparato sudedamąsias dalis).
IV. DUOMENŲ IR INFORMACIJOS PATEIKIMAS
15. Duomenų ir informacijos teikėjai, nustatę, kad jų gaminama, importuojama, tiekiama į rinką cheminė medžiaga (taip pat įeinanti į preparatus) yra nauja, privalo apie tai informuoti Valstybinę ne maisto produktų inspekciją prie Ūkio ministerijos (toliau vadinama – Valstybinė ne maisto produktų inspekcija), pateikdami šios tvarkos V skyriuje nurodytus duomenis ir informaciją (įskaitant komercine ar pramonine paslaptimi laikomus duomenis ir informaciją).
17. Duomenų ir informacijos teikėjas, informuodamas Valstybinę ne maisto produktų inspekciją apie naują cheminę medžiagą, nurodo, kokius duomenis ir informaciją jis laiko komercine ar pramonine paslaptimi.
18. Duomenys ir informacija apie naują cheminę medžiagą (taip pat įeinančią į preparatus) turi būti patvirtinti fizinio asmens arba juridinio asmens vadovo ar jo įgalioto asmens parašu, be to, turi būti nurodyta vykdytojo (duomenų sudarytojo) vardas, pavardė, pareigos, telefono, fakso numeriai, elektroninio pašto adresas (jeigu yra).
V. TEIKTINI DUOMENYS IR INFORMACIJA
20. Duomenys ir informacija apie fizinius ir (ar) juridinius asmenis, susijusius su naujomis cheminėmis medžiagomis:
20.2. gamintojo, importuotojo ir (ar) paskirto vienintelio užsienio šalies cheminės medžiagos gamintojo atstovo Lietuvoje pavadinimas, buveinė, telefono, fakso numeriai;
20.3. importuotojų, už kuriuos duomenis ir informaciją teikia paskirtas vienintelis užsienio šalies cheminės medžiagos gamintojo atstovas Lietuvoje, sąrašas (pateikiamas tuo atveju, kai yra paskirtas vienintelis cheminės medžiagos gamintojo atstovas Lietuvoje);
21. Duomenys apie naują cheminę medžiagą:
21.6. medžiagos cheminė sudėtis:
22. Duomenys apie preparatą, kurio sudėtyje yra naujos cheminės medžiagos:
23. Informacija apie naują cheminę medžiagą:
23.2. importuotos 2001 metais cheminės medžiagos kiekis (tonomis) pagal atskirus importuotojus (nurodoma tuo atveju, kai informaciją už kelis importuotojus teikia paskirtas vienintelis užsienio šalies cheminės medžiagos gamintojo atstovas Lietuvoje);
23.4. jeigu žinoma, kad apie šią cheminę medžiagą pranešta Europos Sąjungai, nurodoma:
23.5. cheminės medžiagos klasifikavimo, ženklinimo duomenys ir saugos duomenų lapas, kuriuos privalo pateikti duomenų ir informacijos teikėjas Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos reikalavimu (tik pavojingų cheminių medžiagų atveju);
23.6. duomenų ir informacijos nereikia teikti apie polimerus, išskyrus tuos, kurių sudėtyje yra 2 procentai ar daugiau cheminės medžiagos, neįrašytos į EINECS sąrašą, tačiau duomenų ir informacijos teikėjas privalo turėti atitinkamus dokumentus, kuriuose būtų nurodytas cheminės medžiagos pavadinimas, ženklinimo duomenys, pagamintos, importuotos cheminės medžiagos kiekis ir pirkėjų sąrašas. Ši informacija pateikiama Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos reikalavimu.
VI. PATEIKTŲ DUOMENŲ IR INFORMACIJOS ĮVERTINIMAS,
JŲ APIBENDRINIMAS
24. Gavusi iš duomenų ir informacijos teikėjų duomenis ir informaciją apie jų nustatytas naujas chemines medžiagas, Valstybinė ne maisto produktų inspekcija įvertina ir apibendrina šiuos duomenis ir informaciją ir jų pagrindu sudaro išankstinį naujų cheminių medžiagų sąrašą.
25. Valstybinė ne maisto produktų inspekcija išankstinį naujų cheminių medžiagų sąrašą palygina su ELINCS sąrašu, patikrina, kad į jį nebūtų įrašytos EINECS sąraše išvardytos cheminės medžiagos, patikslina, kurioms išankstinio sąrašo cheminėms medžiagoms galima taikyti cheminių medžiagų, nebelaikomų polimerais, kriterijus.
26. Išankstiniame sąraše esančios cheminės medžiagos, atsižvelgiant į jų kilmės šalį, gamintoją ir turimą informaciją, susijusią su jau padarytais pranešimais apie šias chemines medžiagas Europos Sąjungoje ar jos valstybėje narėje, sugrupuojamos pagal šias kategorijas:
26.3. pranešta Europos Sąjungai – pagaminta trečiojoje šalyje (ne Europos Sąjungos valstybėje narėje ir ne Lietuvoje);
27. Jeigu galutiniam cheminės medžiagos identifikavimui prireikia papildomų duomenų ir informacijos apie cheminę medžiagą, duomenų ir informacijos teikėjai privalo juos pateikti Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos reikalavimu, jai nurodžius, kokių papildomų duomenų ir informacijos dar reikia.
28. Išankstinį naujų cheminių medžiagų sąrašą Valstybinė ne maisto produktų inspekcija patikslina pagal šios tvarkos 25 ir 26 punktų nuostatas.
29. Valstybinė ne maisto produktų inspekcija, bendradarbiaudama su Europos Bendrijų Komisija, nustato naujų cheminių medžiagų sąrašą.
30. Nustačiusi naujų cheminių medžiagų sąrašą, kaip numatyta šios tvarkos 29 punkte, Valstybinė ne maisto produktų inspekcija raštu informuoja kiekvieną duomenų ir informacijos teikėją apie tai, kurios jo turimos cheminės medžiagos (taip pat įeinančios į preparatus) yra priskirtos naujoms cheminėms medžiagoms.
______________