LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBĖS SAUGUMO DEPARTAMENTO STATUTO 4, 6, 7, 9, 12, 13, 15, 16, 20, 21, 22, 23, 24, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 41, 42, 43, 44, 45, 47, 49 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO, PENKTOJO SKIRSNIO PAVADINIMO PAKEITIMO ĮSTATYMAS

 

2008 m. spalio 6 d. Nr. X-1740

Vilnius

 

(Žin., 2002, Nr. 73-3101; 2003, Nr. 101-4539; 2005, Nr. 28-874; 2006, Nr. 74-2817, Nr. 87-3403; 2007, Nr. 8-316, Nr. 67-2602, Nr. 132-5350; 2008, Nr. 74-2865)

 

1 straipsnis. 4 straipsnio 3 dalies 7 ir 10 punktų pakeitimas

1. Pakeisti 4 straipsnio 3 dalies 7 punktą ir jį išdėstyti taip:

„7) tvirtina Saugumo departamento centrinio aparato struktūrinių padalinių ir teritorinių įstaigų nuostatus ir pareigybių skaičių juose, nustato ir tvirtina Saugumo departamento pareigūnų bei kitų valstybės tarnautojų pareigybių sąrašus ir tvirtina pareigybių aprašymus;“.

2. Pakeisti 4 straipsnio 3 dalies 10 punktą ir jį išdėstyti taip:

„10) Saugumo departamento pareigūnams suteikia saugumo pareigūnų laipsnius ir kvalifikacines kategorijas, išskyrus laipsnius ir kvalifikacines kategorijas, kuriuos suteikia Respublikos Prezidentas;“.

 

2 straipsnis. 6 straipsnio 1 ir 2 dalių pakeitimas

1. Pakeisti 6 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Saugumo departamente generalinio direktoriaus įsakymu, o specialios paskirties įstaigoje – direktoriaus įsakymu sudaroma Atestacijos komisija. Atestacijos komisijų nariais skiriami saugumo pareigūnai.“

2. Pakeisti 6 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Atestacijos komisija vertina saugumo pareigūnų veiklą, sprendžia, ar pareigūnai tinka eiti konkrečias pareigas, taip pat svarsto saugumo pareigūnų kvalifikacinių kategorijų ir pirmųjų laipsnių nustatymo klausimus ir teikia generaliniam direktoriui pasiūlymus dėl kvalifikacinių kategorijų ir pirmųjų saugumo pareigūnų laipsnių suteikimo, saugumo pareigūnų perkėlimo į kitas pareigas juos atestavus.“

 

3 straipsnis. 7 straipsnio 2 ir 3 dalių pakeitimas

1. Papildyti 7 straipsnio 2 dalį nauju sakiniu ir šią dalį išdėstyti taip:

„2. Saugumo pareigūnais asmenys tampa paskirti į konkrečias pareigas ir prisiekę Lietuvos valstybei. Saugumo departamento generalinio direktoriaus ir jo pavaduotojų priesaiką priima Respublikos Prezidentas, o kitų saugumo pareigūnų – Saugumo departamento generalinis direktorius arba jo pavedimu generalinio direktoriaus pavaduotojas ar specialios paskirties įstaigos direktorius.“

2. Pakeisti 7 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

„3. Saugumo pareigūnai atlieka Valstybės saugumo departamento įstatyme, Žvalgybos įstatyme, Operatyvinės veiklos įstatyme, Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatyme, kituose įstatymuose bei kituose teisės aktuose nustatytas funkcijas. Saugumo pareigūnų funkcijos, teisės ir pareigos taip pat nustatomos Saugumo departamento centrinio aparato struktūrinių padalinių ir teritorinių įstaigų nuostatuose, saugumo pareigūnų pareigybių aprašymuose ir kituose Saugumo departamento generalinio direktoriaus įsakymais tvirtinamuose teisės aktuose.“

 

4 straipsnis. 9 straipsnio 1 ir 2 dalių pakeitimas

1. Pakeisti 9 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Sprendimą pradėti ikiteisminį tyrimą dėl saugumo pareigūno padarytos nusikalstamos veikos priima generalinis prokuroras ar generalinio prokuroro pavaduotojas.“

2. 9 straipsnio 2 dalyje po žodžio „krata“ įrašyti žodžius „ar apžiūra“, vietoj žodžio „nusikaltimą“ įrašyti žodžius „nusikalstamą veiką“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„2. Einantys tarnybines pareigas saugumo pareigūnai negali būti atvesdinti, sulaikyti, negali būti atliekama šių asmenų, jų daiktų, asmeninių ar tarnybinių transporto priemonių krata ar apžiūra, jeigu su tuo nesutinka ar nedalyvauja saugumo pareigūno tiesioginis vadovas ar kitas Saugumo departamento generalinio direktoriaus įgaliotas atstovas, išskyrus atvejus, kai saugumo pareigūnas sulaikomas akivaizdžiai darantis nusikalstamą veiką. Šiuo atveju saugumo pareigūną sulaikiusi institucija apie jo sulaikymą per 24 valandas privalo pranešti Saugumo departamento generaliniam direktoriui ir generaliniam prokurorui ar jo pavaduotojui.“

 

5 straipsnis. 12 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 12 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

12 straipsnis. Saugumo pareigūnų mokymas, kvalifikacijos tobulinimas

1. Saugumo pareigūnai gali būti mokomi, taip pat gali tobulinti kvalifikaciją bendrosiose ir specialiosiose Lietuvos bei užsienio valstybių mokslo, mokymo ir kitose įstaigose.

2. Pagal Saugumo departamento generalinio direktoriaus patvirtintas programas saugumo pareigūnams Saugumo departamento mokymo padalinyje organizuojami mokymo ir kvalifikacijos tobulinimo kursai.

3. Saugumo pareigūnų siuntimo mokytis ir stažuotis tvarką nustato Saugumo departamento generalinis direktorius.

4. Saugumo departamentas gali sudaryti su saugumo pareigūnu sutartį dėl apmokėjimo už jo mokslą sąlygų. Saugumo pareigūnas, nevykdęs sutarties, neišdirbęs sutartyje numatyto laiko ar nesibaigus sutarties terminui atsistatydinęs iš valstybės tarnybos arba atleistas dėl savo kaltės, privalo atlyginti Saugumo departamentui su jo mokymu susijusias išlaidas.“

 

6 straipsnis. 13 straipsnio 2 dalies pakeitimas

Pakeisti 13 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Tam tikroms pareigybėms Saugumo departamento generalinis direktorius gali nustatyti papildomus reikalavimus (išsilavinimo, profesinių įgūdžių, darbo patirties, užsienio kalbų mokėjimo, atitikties reikalavimams darbui su įslaptinta informacija ir kitus).“

 

7 straipsnis. 15 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 15 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

15 straipsnis. Sveikatos tikrinimas

1. Asmenys, pareiškę norą tarnauti Saugumo departamente, siunčiami sveikatos būklės tikrintis į Vidaus reikalų ministerijos įsteigtos asmens sveikatos priežiūros įstaigos Centrinę medicinos ekspertizės komisiją. Ši komisija pateikia išvadą dėl asmens tinkamumo tarnybai pagal sveikatos būklę.

2. Saugumo pareigūnų medicininės ekspertizės ir privalomų periodinių profilaktinių sveikatos patikrinimų tvarką nustato Saugumo departamento generalinis direktorius ir vidaus reikalų ministras, suderinę su sveikatos apsaugos ministru.“

 

8 straipsnis. 16 straipsnio pakeitimas ir papildymas

1. Pakeisti 16 straipsnio 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

„1) nuteisti už tyčinį labai sunkų, sunkų, apysunkį nusikaltimą ar nusikaltimą valstybės tarnybai ir viešiesiems interesams, taip pat už valstybės ar tarnybos paslapties atskleidimą, neteisėtą disponavimą valstybės ar tarnybos paslaptimi ir valstybės paslapties praradimą, nepaisant teistumo išnykimo ar panaikinimo, taip pat jei asmuo nuteistas už nesunkų tyčinį nusikaltimą, neatsargų nusikaltimą ar baudžiamąjį nusižengimą ir teistumas neišnykęs arba nepanaikintas;“.

2. Pakeisti 16 straipsnio 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

„2) atleisti iš tarnybos už pareigūno, prokuroro vardo pažeminimą, teisėjo vardą žeminantį poelgį, notarų ar advokatų profesinės etikos ar profesinės veiklos pažeidimus, kario vardo arba krašto apsaugos sistemos institucijas žeminančius teisės pažeidimus;“.

3. Pakeisti 16 straipsnio 3 punktą ir jį išdėstyti taip:

„3) atleisti iš valstybės tarnybos už šiurkštų tarnybinį nusižengimą arba praradę pasitikėjimą, jeigu nuo atleidimo dienos nepraėjo 10 metų;“.

4. Pakeisti 16 straipsnio 4 punktą ir jį išdėstyti taip:

„4) atsisakę prisiekti Lietuvos valstybei arba sulaužę Lietuvos valstybei duotą priesaiką;“.

5. Papildyti 16 straipsnį nauju 5 punktu:

„5) apkaltos proceso tvarka pašalinti iš einamų pareigų arba panaikintas jų Seimo nario mandatas apkaltos proceso tvarka;“.

6. Buvusius 16 straipsnio 5–8 punktus laikyti atitinkamai 6–9 punktais.

 

9 straipsnis. 20 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 20 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

20 straipsnis. Perkėlimas į kitas pareigas

1. Saugumo pareigūnas Saugumo departamento generalinio direktoriaus įsakymu gali būti perkeltas į aukštesnes, lygiavertes ar žemesnes saugumo pareigūno pareigas toje pačioje arba kitoje gyvenamojoje vietovėje, jeigu atitinka pareigybės, į kurią perkeliamas, aprašyme nustatytus reikalavimus ir yra tinkamas šioms pareigoms pagal sveikatos būklę.

2. Saugumo pareigūnas į aukštesnes pareigas gali būti perkeltas:

1) paties prašymu ar sutikimu;

2) Atestacijos komisijos siūlymu, kai saugumo pareigūno tarnybinė veikla įvertinta labai gerai;

3) esant tarnybiniam būtinumui – ne ilgiau kaip 3 mėnesiams.

3. Saugumo pareigūnas į lygiavertes pareigas gali būti perkeltas:

1) paties prašymu ar sutikimu;

2) dėl darbuotojų skaičiaus mažinimo;

3) esant tarnybiniam būtinumui – ne ilgiau kaip 3 mėnesiams;

4) Atestacijos komisijos siūlymu, kai saugumo pareigūno tarnybinė veikla įvertinta patenkinamai, gerai arba labai gerai.

4. Saugumo pareigūnas į žemesnes pareigas gali būti perkeltas:

1) paties prašymu ar sutikimu;

2) dėl darbuotojų skaičiaus mažinimo, jei nėra galimybės perkelti į lygiavertes pareigas;

3) dėl sveikatos būklės, jei nėra galimybės perkelti į lygiavertes pareigas;

4) už drausminį nusižengimą;

5) Atestacijos komisijos siūlymu, kai saugumo pareigūno tarnybinė veikla įvertinta patenkinamai arba nepatenkinamai.

5. Perkeliant į kitas pareigas, saugumo pareigūno sutikimas yra būtinas šio straipsnio 2 dalies 2 punkte, 3 dalies 2 punkte, 4 dalies 2 ir 3 punktuose nustatytais atvejais, taip pat šio straipsnio 3 dalies 4 punkte nustatytais atvejais, kai saugumo pareigūnas perkeliamas į kitas pareigas kitoje gyvenamojoje vietovėje.

6. Saugumo departamento generalinio direktoriaus įsakyme dėl saugumo pareigūno perkėlimo į kitas pareigas turi būti nurodomas perkėlimo pagrindas.

7. Kai yra tarnybinis būtinumas, atsižvelgus į saugumo pareigūno išsilavinimą ir kompetenciją, pareigūnas jo sutikimu ne ilgiau kaip 5 metams gali būti perkeltas į pareigas Lietuvos Respublikos diplomatinėje atstovybėje, konsulinėje įstaigoje ir atstovybėje prie tarptautinės organizacijos, kitoje valstybės institucijoje ar įstaigoje, taip pat dirbti į specialiąsias misijas. Saugumo pareigūnų laikino perkėlimo į tokias pareigas ir atšaukimo iš šių pareigų tvarką, laikinai perkeltų saugumo pareigūnų tarnybos ypatumus nustato Vyriausybė.“

 

10 straipsnis. 21 straipsnio 1 dalies pakeitimas

21 straipsnio 1 dalyje vietoj žodžio „lygiareikšmes“ įrašyti žodį „lygiavertes“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„1. Esant tarnybiniam būtinumui, Saugumo departamento generalinis direktorius įsakymu gali neperkeldamas į kitas pareigas laikinai pavesti saugumo pareigūnui be jo sutikimo atlikti kitas jo kvalifikaciją atitinkančias aukštesnes, lygiavertes arba žemesnes saugumo pareigūno pareigas.“

 

11 straipsnis. 22 straipsnio 1 dalies 2, 6, 13, 17 punktų pakeitimas ir papildymas 19 punktu

1. 22 straipsnio 1 dalies 2 punkte po žodžių „valstybės tarnybai“ įrašyti žodžius „ir viešiesiems interesams“ ir šį punktą išdėstyti taip:

„2) įsiteisėjus teismo nuosprendžiui, kuriuo pareigūnui yra paskirta bausmė už tyčinį nusikaltimą ar nusikaltimą valstybės tarnybai ir viešiesiems interesams arba bausmė, dėl kurios jis negali eiti savo pareigų;“.

2. Pakeisti 22 straipsnio 1 dalies 6 punktą ir jį išdėstyti taip:

„6) kai jis negali tarnauti dėl sveikatos būklės, esant atitinkamai Vidaus reikalų ministerijos įsteigtos asmens sveikatos priežiūros įstaigos Centrinės medicinos ekspertizės komisijos išvadai;“.

3. Pakeisti 22 straipsnio 1 dalies 13 punktą ir jį išdėstyti taip:

„13) sulaukęs šio Statuto 47 straipsnyje nustatyto amžiaus arba ištarnavęs įstatymų nustatytą laikotarpį pareigūnų ir karių valstybinei pensijai gauti;“.

4. Pakeisti 22 straipsnio 1 dalies 17 punktą ir jį išdėstyti taip:

„17) kai jis atsisako būti perkeltas į kitas pareigas šio Statuto 20 straipsnio 2 dalies 3 punkte, 3 dalies 3 punkte, 4 dalies 3 ir 5 punktuose nustatytais atvejais, 20 straipsnio 3 dalies 4 punkte nustatytu atveju, kai saugumo pareigūną numatoma perkelti į kitas pareigas toje pačioje gyvenamojoje vietovėje, taip pat kai jis atsisako tarnauti pakeitus tarnybos sąlygas šio Statuto 21 straipsnio 1 dalyje nustatytu atveju;“.

5. Papildyti 22 straipsnio 1 dalį 19 punktu:

„19) šalių susitarimu.“

 

12 straipsnis. 23 straipsnio 2 dalies pakeitimas

23 straipsnio 2 dalyje vietoj žodžio „invalidumu“ įrašyti žodžius „neįgalumu“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„2. Jei prašymas atleisti iš tarnybos pagrįstas pareigūno liga ar neįgalumu, trukdančiais tinkamai atlikti tarnybines pareigas, jis turi būti patenkintas nuo pareigūno prašyme nurodytos dienos.“

 

13 straipsnis. 24 straipsnio pakeitimas ir papildymas 5 dalimi

1. 24 straipsnio 1 dalyje vietoj skaičių „1, 2, 6“ įrašyti skaičius „1–6“, po skaičiaus „8“ įrašyti skaičius „9, 12“ po skaičiaus „18“ įrašyti skaičių „19“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„1. Negalima atleisti saugumo pareigūno iš tarnybos jo laikinojo nedarbingumo laikotarpiu ar atostogų metu, išskyrus atleidimą pagal šio Statuto 22 straipsnio 1 dalies 1–6, 8, 9, 12, 16, 18, 19 punktus. Jei saugumo pareigūnas atleistas iš tarnybos pažeidžiant šią nuostatą, jo atleidimo diena laikoma kita po atostogų ar kita po laikinojo nedarbingumo pasibaigimo tarnybos diena.“

2. 24 straipsnio 4 dalyje vietoj žodžio „lygiareikšmes“ įrašyti žodį „lygiavertes“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„4. Atleisti saugumo pareigūną iš tarnybos pagal šio Statuto 22 straipsnio 1 dalies 14 ir 15 punktus galima tik tuo atveju, jeigu nėra galimybės jį perkelti į lygiavertes pareigas arba saugumo pareigūno sutikimu – į žemesnes pareigas.“

3. Papildyti 24 straipsnį 5 dalimi:

„5. Atleidžiant iš tarnybos saugumo pareigūną pagal šio Statuto 22 straipsnio 1 dalies 19 punktą, su juo pasirašomas rašytinis susitarimas dėl atleidimo sąlygų (atleidimo iš tarnybos laiko, išeitinės išmokos mokėjimo, kurios dydis negali viršyti šio Statuto 46 straipsnio 1 dalyje nustatyto dydžio, nepanaudotų kasmetinių atostogų suteikimo).“

 

14 straipsnis. 27 straipsnio 2 dalies pakeitimas

27 straipsnio 2 dalyje po žodžio „pareigas“ įrašyti žodžius „teismo sprendimu“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„2. Teismui grąžinus neteisėtai atleistą saugumo pareigūną į ankstesnes pareigas, teismo sprendimu šiam pareigūnui išmokamas jo vidutinis mėnesinis darbo užmokestis už visą priverstinės pravaikštos laiką.“

 

15 straipsnis. 28 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 28 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

28 straipsnis. Saugumo pareigūnų rezervas

1. Saugumo departamente sudaromas saugumo pareigūnų rezervas. Į saugumo pareigūnų rezervą gali būti įtraukti iš pareigų atleisti saugumo pareigūnai, dirbantys kitose institucijose, įstaigose, įmonėse, organizacijose ar užsiimantys kita teisėta veikla ir vykdantys atskiras Saugumo departamento tarnybines užduotis, arba šio Statuto 20 straipsnio 7 dalyje numatytais atvejais į kitas pareigas laikinai perkelti saugumo pareigūnai.

2. Saugumo pareigūnas rezerve nepertraukiamai gali būti ne ilgiau kaip 5 metus. Atsižvelgdamas į Saugumo departamento poreikius, generalinis direktorius turi teisę pratęsti saugumo pareigūno buvimo rezerve laiką, tačiau bendras saugumo pareigūno buvimo rezerve laikas negali viršyti 8 metų.

3. Saugumo pareigūnas saugumo pareigūnų rezerve gali būti ne ilgiau, negu jam sukanka 62 metai ir 6 mėnesiai.

4. Saugumo pareigūnų rezerve esančiam pareigūnui darbo užmokestis nemokamas.

5. Saugumo pareigūno buvimo saugumo pareigūnų rezerve laikas įskaitomas į Saugumo departamento sistemos pareigūnų tarnybos stažą ir ištarnautą laiką aukštesniam saugumo pareigūno laipsniui gauti.

6. Saugumo pareigūnų rezervo sudarymo ir veiklos sąlygas bei tvarką nustato Saugumo departamento generalinis direktorius.“

 

16 straipsnis. Penktojo skirsnio pavadinimo pakeitimas

Pakeisti penktojo skirsnio pavadinimą ir jį išdėstyti taip:

 

SAUGUMO PAREIGŪNŲ LAIPSNIAI IR KVALIFIKACINĖS KATEGORIJOS“.

 

17 straipsnis. 29 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 29 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

29 straipsnis. Saugumo pareigūnų laipsnių suteikimo tvarka

1. Valstybės saugumo departamento įstatyme numatyti saugumo pareigūnų laipsniai (toliau – laipsniai) suteikiami Saugumo departamento generalinio direktoriaus įsakymu, atsižvelgiant į pareigūno einamas pareigas, ištarnautą laiką, profesinę patirtį, tarnybinės veiklos rezultatus. Saugumo departamento generaliniam direktoriui ir jo pavaduotojams laipsnius, skirdamas juos į šias pareigas, suteikia Respublikos Prezidentas.

2. Saugumo pareigūnams, išskyrus generalinio direktoriaus pavaduotojus, pirmasis laipsnis suteikiamas po 6 mėnesių bandomojo laikotarpio.

3. Saugumo pareigūno ištarnautas laikas, būtinas laipsniui gauti, skaičiuojamas nuo ankstesnio laipsnio suteikimo dienos. Ši nuostata gali būti netaikoma aukštesnį laipsnį suteikiant kaip paskatinimą.

4. Laipsniai, aukštesni nei nurodyti šio straipsnio 7 dalyje, gali būti suteikiami išimties tvarka už didelius nuopelnus tarnyboje vieną kartą per pareigūno tarnybą.

5. Laipsniai nesuteikiami saugumo pareigūnams, turintiems galiojančių drausminių nuobaudų.

6. Pirmieji laipsniai saugumo pareigūnams suteikiami šia tvarka:

1) pirmasis laipsnis, ne aukštesnis kaip saugumo viršilos, suteikiamas jaunesniesiems specialistams, atliekantiems fizinės apsaugos funkcijas;

2) pirmasis laipsnis, ne aukštesnis kaip saugumo jaunesniojo leitenanto, suteikiamas jaunesniesiems inspektoriams, taip pat inspektoriams, atliekantiems fizinės apsaugos funkcijas;

3) pirmasis laipsnis, ne aukštesnis kaip saugumo leitenanto, suteikiamas specialistams, inspektoriams (išskyrus atliekančius fizinės apsaugos funkcijas);

4) pirmasis laipsnis, ne aukštesnis kaip saugumo vyresniojo leitenanto, suteikiamas vyresniesiems inspektoriams, vyresniesiems specialistams;

5) pirmasis laipsnis, ne aukštesnis kaip saugumo kapitono, suteikiamas poskyrių viršininkams vyriausiesiems specialistams, vyriausiesiems inspektoriams, generalinio direktoriaus ir Saugumo departamento patarėjams, specialios paskirties įstaigų skyrių viršininkams ir jų pavaduotojams, poskyrių viršininkams, vyriausiesiems specialistams;

6) pirmasis laipsnis, ne aukštesnis kaip saugumo majoro, suteikiamas centrinio aparato savarankiškų skyrių viršininkams ir jų pavaduotojams, valdybų skyrių ir teritorinių įstaigų viršininkams ir jų pavaduotojams, specialios paskirties įstaigų valdybų viršininkams ir jų pavaduotojams, skyrių viršininkams ir jų pavaduotojams;

7) pirmasis laipsnis, ne aukštesnis kaip saugumo pulkininko leitenanto, suteikiamas direktoratų direktoriams, valdybų viršininkams ir jų pavaduotojams, specialios paskirties įstaigų vadovams ir jų pavaduotojams;

8) pirmasis laipsnis, ne aukštesnis kaip saugumo pulkininko, suteikiamas generalinio direktoriaus pavaduotojams;

9) Saugumo departamento generaliniam direktoriui suteikiamas saugumo generolo laipsnis.

7. Aukštesni laipsniai saugumo pareigūnams suteikiami taip:

1) saugumo pulkininko laipsnis – generalinio direktoriaus pavaduotojams, direktoratų direktoriams, centrinio aparato valdybų viršininkams, jų pavaduotojams, centrinio aparato savarankiškų skyrių, teritorinių įstaigų viršininkams, generalinio direktoriaus ir Saugumo departamento patarėjams, specialios paskirties įstaigų vadovams ir jų pavaduotojams, ištarnavusiems saugumo pulkininkais leitenantais ne mažiau kaip 4 metus;

2) saugumo pulkininko leitenanto laipsnis – centrinio aparato savarankiškų skyrių viršininkų pavaduotojams, valdybų skyrių viršininkams ir teritorinių įstaigų viršininkų pavaduotojams, specialios paskirties įstaigų valdybų viršininkams ir jų pavaduotojams, ištarnavusiems saugumo majorais ne mažiau kaip 4 metus;

3) saugumo majoro laipsnis – poskyrių viršininkams, vyriausiesiems specialistams, vyriausiesiems inspektoriams, specialios paskirties įstaigų skyrių viršininkams ir jų pavaduotojams, poskyrių viršininkams, vyriausiesiems specialistams, ištarnavusiems saugumo kapitonais ne mažiau kaip 3 metus;

4) saugumo kapitono laipsnis – vyresniesiems inspektoriams, inspektoriams, vyresniesiems specialistams ir specialistams (išskyrus atliekančius fizinės apsaugos funkcijas), ištarnavusiems saugumo vyresniaisiais leitenantais ne mažiau kaip 3 metus;

5) saugumo vyresniojo leitenanto laipsnis – jaunesniesiems inspektoriams, taip pat inspektoriams, atliekantiems fizinės apsaugos funkcijas, ištarnavusiems saugumo leitenantais ne mažiau kaip 2 metus;

6) saugumo leitenanto laipsnis – saugumo jaunesniesiems leitenantams, ištarnavusiems saugumo jaunesniaisiais leitenantais ne mažiau kaip 2 metus;

7) saugumo jaunesniojo leitenanto laipsnis – saugumo viršiloms, ištarnavusiems saugumo viršilomis ne mažiau kaip 2 metus.“

 

18 straipsnis. 30 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 30 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

30 straipsnis. Laipsnio pažeminimas ir atėmimas

1. Už šiurkščius drausminius nusižengimus šio Statuto nustatyta tvarka saugumo pareigūno laipsnis gali būti pažeminamas viena pakopa. Aukštesnis laipsnis saugumo pareigūnui gali būti sugrąžintas ne anksčiau kaip po vienų metų. Į šį terminą neįskaitomas laikas, kai pareigūnas neatlieka tarnybos dėl atostogų, mokymosi ar ligos. Iki aukštesnio laipsnio grąžinimo saugumo pareigūnui negali būti pakartotinai pažemintas laipsnis.

2. Saugumo pareigūnui laipsnis gali būti atimtas tik įsiteisėjus apkaltinamajam teismo nuosprendžiui arba pareigūnui netekus Lietuvos Respublikos pilietybės. Saugumo pareigūno laipsnį atima jį suteikęs pareigūnas.“

 

19 straipsnis. 31 straipsnio 4 dalies pakeitimas

Pakeisti 31 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

„4. Saugumo departamento generaliniam direktoriui pagal pareigas suteikiama pirmoji kvalifikacinė kategorija. Generaliniam direktoriui pirmąją (I) kvalifikacinę kategoriją suteikia Respublikos Prezidentas, skirdamas jį į pareigas. Saugumo departamento generalinio direktoriaus pavaduotojams kvalifikacinę kategoriją suteikia generalinis direktorius.“

 

20 straipsnis. 32 straipsnio 1 dalies 2 ir 6 punktų pakeitimas

1. Pakeisti 32 straipsnio 1 dalies 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

„2) vienkartine pinigine išmoka, neviršijant saugumo pareigūno vidutinio darbo užmokesčio dydžio sumos;“.

2. Pakeisti 32 straipsnio 1 dalies 6 punktą ir jį išdėstyti taip:

„6) suteikiant aukštesnį laipsnį, neištarnavus šio Statuto 29 straipsnio 7 dalyje numatyto laiko, būtino aukštesniam laipsniui gauti, arba taikant 29 straipsnio 4 dalies nuostatas;“.

 

21 straipsnis. 33 straipsnio papildymas ir pakeitimas

1. Pakeisti 33 straipsnio 1 dalies 4 punktą ir jį išdėstyti taip:

„4) laipsnio pažeminimas;“.

2. Papildyti 33 straipsnį nauja 2 dalimi:

„2. Drausminė nuobauda – atleidimas iš tarnybos gali būti skiriama:

1) už nebuvimą tarnybos vietoje vieną ar daugiau darbo dienų be pateisinamos priežasties;

2) už buvimą darbo metu apsvaigusiam nuo alkoholio, narkotinių, toksinių, psichotropinių ar kitų svaigiųjų medžiagų;

3) už Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo reikalavimų pažeidimą siekiant gauti neteisėtų pajamų ar privilegijų sau ar kitiems asmenims;

4) už kitą drausminį nusižengimą, kuriuo šiurkščiai nusižengiama saugumo pareigūno pareigoms ar valstybės tarnautojo etikos principams.“

3. Buvusias 33 straipsnio 2, 3 ir 4 dalis laikyti atitinkamai 3, 4 ir 5 dalimis.

 

22 straipsnis. 34 straipsnio 2 dalies pakeitimas

34 straipsnio 2 dalies pirmame sakinyje po žodžio „atostogavo“ įrašyti žodžius „taip pat neįskaitant jo buvimo komandiruotėje laiko“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„2. Drausminė nuobauda turi būti paskirta ne vėliau kaip per 1 mėnesį nuo nusižengimo paaiškėjimo dienos, neįskaitant laiko, kurį saugumo pareigūnas nebuvo tarnyboje dėl ligos arba atostogavo, taip pat neįskaitant jo buvimo komandiruotėje laiko. Negalima skirti drausminės nuobaudos praėjus 1 metams nuo nusižengimo padarymo dienos.“

 

23 straipsnis. 41 straipsnio 1 dalies 2 punkto pakeitimas

41 straipsnio 1 dalies 2 punkte vietoj žodžio „nusikaltimą“ įrašyti žodžius „nusikalstamą veiką“ ir šį punktą išdėstyti taip:

„2) persekiodamas ar sulaikydamas nusikalstamą veiką padariusį asmenį, kuris aktyviais veiksmais vengia sulaikymo, jeigu kitaip jo neįmanoma sulaikyti, taip pat tais atvejais, kai asmuo atsisako įvykdyti teisėtą reikalavimą padėti ginklą ar kitą daiktą, kuriuo galima sužaloti žmogų, jeigu kitaip jo neįmanoma nuginkluoti;“.

 

24 straipsnis. 42 straipsnio 1 dalies pakeitimas

Pakeisti 42 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Saugumo pareigūnams kasmetinių atostogų trukmė, numatyta Valstybės saugumo departamento įstatymo 30 straipsnyje, nustatoma atsižvelgus į Saugumo departamento sistemos pareigūnų tarnybos stažą, nustatytą Valstybės saugumo departamento įstatymo 28 straipsnyje.“

 

25 straipsnis. 43 straipsnio 1, 2 dalių pakeitimas ir papildymas nauja 5 dalimi

1. 43 straipsnyje vietoj žodžių „tarnybinį rangą“ įrašyti žodį „laipsnį“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„1. Saugumo pareigūnų darbo užmokestį sudaro pareiginė alga, priedai už laipsnį, tarnybos stažą, kvalifikacinę kategoriją, priemokos.“

2. Pakeisti 43 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Saugumo pareigūnų priedo už laipsnį koeficientai, skaičiuojami nuo pareiginės algos bazinio dydžio:

1) saugumo viršilai – 1,5;

2) saugumo jaunesniajam leitenantui – 1,8;

3) saugumo leitenantui – 2,1;

4) saugumo vyresniajam leitenantui – 2,4;

5) saugumo kapitonui – 2,8;

6) saugumo majorui – 3,1;

7) saugumo pulkininkui leitenantui – 3,4;

8) saugumo pulkininkui – 3,7;

9) saugumo generolui – 4.“

3. Papildyti 43 straipsnį nauja 5 dalimi:

„5. Saugumo departamento generaliniam direktoriui ir jo pavaduotojams pareigybės kategoriją suteikia Respublikos Prezidentas, skirdamas juos į pareigas.“

4. 43 straipsnio buvusias 5, 6 ir 7 dalis laikyti atitinkamai 6, 7 ir 8 dalimis.

 

26 straipsnis. 44 straipsnio 1, 3, 4, 5 dalių pakeitimas ir papildymas 6, 7 dalimis

1. 44 straipsnio 1 dalyje išbraukti žodžius ir skaičių „kol jiems sukaks 16 metų“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„1. Saugumo pareigūnui žuvus dėl tarnybos Saugumo departamente, jo šeimai – nepilnamečiams vaikams (įvaikiams), taip pat besimokantiems nustatyta tvarka įregistruotų mokymo įstaigų dieniniuose skyriuose vaikams (įvaikiams), kol jiems sukaks 24 metai, sutuoktiniui, mirusiojo vaikams, gimusiems po jo mirties, tėvui ar motinai – bei nedarbingiems asmenims, kurie buvo mirusiojo išlaikomi arba jo mirties dieną turėjo teisę gauti jo išlaikymą, per 1 metus nuo pareigūno mirties lygiomis dalimis išmokama 120 mėnesių darbo užmokesčio dydžio vienkartinė kompensacija.“

2. Pakeisti 44 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

„3. Pareigūnui, kuris buvo sužalotas, susižalojo arba kurio sveikata buvo sutrikdyta atliekant tarnybines pareigas, arba kurio sveikata buvo sutrikdyta dėl tarnybinių pareigų atlikimo ar pareigūno statuso, išmokama nuo 1 iki 5 metų (nuo 12 iki 60 mėnesių) jo vidutinio darbo užmokesčio dydžio kompensacija.“

3. Pakeisti 44 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

„4. Nustatomos šios kompensacijos:

1) netekusiems 75–100 procentų darbingumo dėl sužalojimo ar susižalojimo – 60 mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio;

2) netekusiems 60–70 procentų darbingumo dėl sužalojimo ar susižalojimo – 48 mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio;

3) netekusiems 45–55 procentų darbingumo dėl sužalojimo ar susižalojimo – 36 mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio;

4) netekusiems iki 40 procentų darbingumo dėl sužalojimo ar susižalojimo ir dėl to pripažintiems netinkamais tarnybai Saugumo departamente – 30 mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio;

5) sunkaus sveikatos sutrikdymo atveju – 24 mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio;

6) apysunkio sveikatos sutrikdymo atveju – 18 mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio;

7) lengvo sveikatos sutrikdymo atveju – 12 mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio.“

4. 44 straipsnio 5 dalyje vietoj žodžių „įgaliota Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos asmens sveikatos priežiūros įstaigos medicinos“ įrašyti žodžius „Vidaus reikalų ministerijos įsteigtos asmens sveikatos priežiūros įstaigos Centrinė medicinos ekspertizės“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„5. Saugumo pareigūno sužeidimo (suluošinimo) sunkumo laipsnį, taip pat jei dėl sužeidimo liko sveikatos pakitimų ar sumažėjo jo tinkamumas tarnybai, teisės aktų nustatyta tvarka nustato Vidaus reikalų ministerijos įsteigtos asmens sveikatos priežiūros įstaigos Centrinė medicinos ekspertizės komisija.“

5. Papildyti 44 straipsnį 6 dalimi:

„6. Ar saugumo pareigūno mirtis arba sveikatos sutrikdymas yra susijęs su tarnyba, nustatoma Saugumo departamento generalinio direktoriaus nustatyta tvarka atlikus tarnybinį tyrimą.“

6. Papildyti 44 straipsnį 7 dalimi:

„7. Šiame straipsnyje nustatytos kompensacijos nemokamos, jeigu:

1) pareigūnas žuvo arba susižalojo darydamas nusikaltimą ar baudžiamąjį nusižengimą;

2) pareigūno žuvimo arba susižalojimo priežastis buvo su tarnybinių pareigų atlikimu nesusijęs apsvaigimas nuo alkoholio, narkotinių, toksinių, psichotropinių arba kitų svaigiųjų medžiagų;

3) pareigūnas nusižudė, kėsinosi nusižudyti ar tyčia susižalojo;

4) pareigūnas žuvo ar susižalojo eismo įvykio metu, jei vairavo transporto priemonę neturėdamas teisės jos vairuoti ir tai nesusiję su tarnybinių pareigų atlikimu arba perdavė ją vairuoti asmeniui, apsvaigusiam nuo alkoholio, narkotinių, toksinių, psichotropinių ar kitų svaigiųjų medžiagų arba neturinčiam teisės jos vairuoti;

5) pareigūno sveikata sutriko ar jis mirė dėl ligos ir tai nesusiję su tarnybinių pareigų atlikimu;

6) pareigūno mirties arba susižalojimo priežastis buvo sąmoningas su tarnybiniu būtinumu nesusijęs saugumo taisyklių pažeidimas.“

 

27 straipsnis. 45 straipsnio papildymas 2 dalimi

Papildyti 45 straipsnį 2 dalimi ir visą straipsnį išdėstyti taip:

 

45 straipsnis. Sveikatos draudimas

1. Saugumo pareigūnai privalomuoju sveikatos draudimu draudžiami valstybės lėšomis.

2. Saugumo pareigūnai turi teisę į neapmokamą iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto asmens sveikatos priežiūrą Vidaus reikalų ministerijos įsteigtose asmens sveikatos priežiūros įstaigose.“

 

28 straipsnis. 47 straipsnio 2 dalies pakeitimas

Pakeisti 47 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Saugumo pareigūnai, išskyrus generalinį direktorių ir generalinio direktoriaus pavaduotojus, Saugumo departamente tarnauja:

1) iki saugumo pulkininko leitenanto įskaitytinai, kol sukanka 50 metų;

2) saugumo pulkininkai ir generolai, kol sukanka 55 metai.“

 

29 straipsnis. 49 straipsnio papildymas

Papildyti 49 straipsnį 2 dalimi ir visą straipsnį išdėstyti taip:

 

49 straipsnis. Kitos garantijos

1. Saugumo pareigūnams, kurių materialinė būklė sunki dėl ligos, šeimos nario ligos ar mirties, stichinės nelaimės, turto netekimo, taip pat kitais ypatingais atvejais gali būti skiriama iki 5 minimaliųjų mėnesinių algų dydžio pašalpa. Pašalpa mokama iš Saugumo departamentui darbo užmokesčiui skirtų lėšų.

2. Mirusio, išskyrus žuvusį atliekant tarnybines pareigas arba mirusį dėl priežasčių, susijusių su tarnybinių pareigų atlikimu, saugumo pareigūno šeimos nariams išmokama 1 mėnesio jo gauto vidutinio darbo užmokesčio dydžio pašalpa.“

 

30 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas

1. Šis įstatymas įsigalioja 2009 m. sausio 1 d.

2. Iki šio įstatymo įsigaliojimo saugumo pareigūnų turėti tarnybiniai rangai prilyginami šiems laipsniams:

1) saugumo instruktoriaus tarnybinis rangas – saugumo viršilos laipsniui;

2) jaunesniojo saugumo konsultanto tarnybinis rangas – saugumo jaunesniojo leitenanto laipsniui;

3) saugumo konsultanto tarnybinis rangas – saugumo leitenanto laipsniui;

4) vyresniojo saugumo konsultanto tarnybinis rangas – saugumo vyresniojo leitenanto laipsniui;

5) saugumo III rango patarėjo tarnybinis rangas – saugumo kapitono laipsniui;

6) saugumo II rango patarėjo tarnybinis rangas – saugumo majoro laipsniui;

7) saugumo I rango patarėjo tarnybinis rangas – saugumo pulkininko leitenanto laipsniui;

8) saugumo vyresniojo valstybės patarėjo tarnybinis rangas – saugumo pulkininko laipsniui;

9) saugumo vyriausiojo valstybės patarėjo tarnybinis rangas – saugumo generolo laipsniui.

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                                         VALDAS ADAMKUS

 

_________________