LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS APSAUGOS MINISTERIJOS
Į S A K Y M A S
DĖL NORMATYVINIO DOKUMENTO LAND 9-1995 PATVIRTINIMO
1996 m. sausio 15 d. Nr. 9
Vilnius
1. Patvirtinti Lietuvos aplinkos apsaugos normatyvinį dokumentą LAND 9-1995 „Viršutinės litosferos dalies užterštumo naftos produktais didžiausi leidžiami dydžiai“ (pridedama).
2. LAND 9-1995 paskelbti oficialiame leidinyje „Valstybės žinios“.
APLINKOS APSAUGOS MINISTRAS BRONIUS BRADAUSKAS
______________
LAND 9-1995
Normatyvą parengė: Aplinkos apsaugos ministerija,
UAB „Biocentras“, UAB „Grota“
Normatyvas patvirtintas LR aplinkos apsaugos ministro B. Bradausko
1996 m. sausio 15 d. įsakymu Nr. 9
Normatyvas suderintas su: Lietuvos Respublikos vyriausiuoju valstybiniu gydytoju higienistu R. Sabaliausku
1995 m. lapkričio 29 d. raštu Nr. 01-05-1091
Lietuvos geologijos tarnybos prie Statybos ir urbanistikos ministerijos direktoriumi G. Motuzu
1995 m. gruodžio 13 d. raštu Nr. 1-17-1046
Normatyvinis dokumentas įsigalioja nuo 1996 m. sausio 15 d.
Viršutinės litosferos dalies užterštumo naftos produktais didžiausi leidžiami lygiai (DLL)
1. 1. Normatyvo tikslas – nustatyti viršutinės litosferos dalies užterštumo naftos produktais didžiausius leidžiamus lygius.
1. 2. Normatyvas taikomas dirvožemiui nuo 0.0 iki 0.5 m gylio ir aeracijos zonos gruntams žemiau 0.5 m gylio, kurie yra arba gali būti užteršti.
1. 3. Šis dokumentas privalomas visiems fiziniams ir juridiniams asmenims, kurių veikla tiesiogiai ar netiesiogiai susijusi su nafta bei jos produktais ir tikimybe užteršti viršutinę litosferos dalį, bei šią veiklą kontroliuojančioms organizacijoms.
2. 1. Šis dokumentas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos įstatymu, Lietuvos Respublikos žemės gelmių įstatymu, Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos ministerijos nuostatais.
3. Terminai ir apibrėžimai
Šiame dokumente vartojami terminai ir apibrėžimai:
3. 2. Užterštumo didžiausias leidžiamas lygis – dirvožemio ir grunto užterštumo lygis, kurį viršijus būtina imtis užterštos litosferos dalies valymo arba izoliavimo priemonių.
3.3. Litosferos tarša naftos produktais – tai bendras alifatinių, aliciklinių ir aromatinių angliavandenilių kiekis dirvožemyje ir grunte, viršijantis foninę (gamtinę) koncentraciją, susiformavusią aplinkoje natūraliu būdu.
3.4. Dirvožemis – viršutinis purusis žemės plutos sluoksnis, natūraliai susidaręs iš dirvodarinės uolienos, veikiant dirvodaros veiksniams, kaip klimato, vietovės reljefo, augalijos ir gyvūnijos, taip pat žmogaus ūkinės veiklos sąveikos rezultatas.
3.5. Gruntas – viršutinėje žemės plutos zonoje iš diskretiškų dalelių susidariusios nuogulos (taip pat dėl žmogaus ūkinės ar gamybinės veiklos susiformavusios tvirtos atliekos), sudarančios daugiakomponentę sistemą iš kietų dalelių, vandens ir oro. [2. 2. 1.]
3.6. Aeracijos zona – uolienų sluoksnis nuo 0.0 m gylio iki gruntinio vandens paviršiaus, kurioje vyrauja vertikali drėgmės migracija. Aeracijos zonoje sąlyginai išskiriama viršutinė, iki 0.5 m gylio, aeracijos zonos dalis – dirvožemis, ir apatinė aeracijos zonos dalis – aeracijos zona, esanti žemiau 0.5 m gylio.
3.7. Smėlingas gruntas – tai birios uolienos, kuriose stambesnių kaip 0.01 mm skersmens dalelių yra daugiau negu 10 %.
3.8. Molingas gruntas – tai uoliena, kurioje smulkesnių kaip 0.01 mm skersmens dalelių yra daugiau negu 10 %.
3.9. Nafta ir jos produktai – iš gamtinėmis sąlygomis susiklosčiusių naftingų uolienų sluoksnių į žemės paviršių išsiurbta arba į nenaftingus uolienų sluoksnius patekusi žalia nafta, taip pat ją perdirbus gauti produktai.
3.10. Šviesieji naftos produktai – tai benzinas, dyzeliniai degalai, žibalas, skystasis krosnių kuras.
4. Leidžiami litosferos užterštumo nafta ir jos produktais lygiai
4.1. Leidžiamas litosferos užterštumo nafta ir jos produktais lygis nustatomas įvertinus dirvožemio sudėtį, buferines, sorbcines savybes, mineralizacijos proceso intensyvumą, teritorijos naudojimo pobūdį, geologines bei hidrogeologines sąlygas.
4.3. Atsižvelgiant į aukščiau išvardytas sąlygas nustatomi litosferos užteršimo nafta ir jos produktais DLL lygiai (1 lentelė).
1 lentelė
Dirvožemio ir grunto užterštumo nafta ir jos produktais didžiausi leidžiami lygiai
Teritorijos užterštumo kategorija |
Teritorijų suskirstymas |
Leidžiamas užterštumo lygis (mg/kg) (sauso dirvožemio) |
|
|
|
1 |
Jautrios arba lengvai pažeidžiamos teritorijos: požeminio vandens telkinių, vandenviečių sanitarinės apsaugos zonos, paviršinio vandens apsaugos juostos ir zonos, rekreacinės, gyvenamosios, gyvenamųjų namų statybos, žemės ūkio kultūrų auginimo, miško teritorijos ir kt. |
300 |
|
|
|
2 |
Riboto naudojimo teritorijos: gamyklų, įmonių teritorijos, pramoninės ir techninės aikštelės, karjerai ir kt. |
2000 |
|
|
|
3 |
Specifinės paskirties teritorijos, susijusios su naftos produktų perdirbimu, sandėliavimu, paskirstymu, pervežimu: kuro saugyklų, gamyklų, įmonių teritorijos, atliekų sandėliavimo aikštelės, geležinkelių terminalai, stotys ir keliai, naftos gręžiniai, sąvartynai ir kt. |
5000 |
4.4. Aeracijos zonos dirvožemis laikomas užterštu virš leidžiamo lygio, kai naftos produktų kiekiai viršija 1 lentelėje nurodytus DLL.
4.5. Nustačius, kad dirvožemyje viršyti leidžiami lygiai, būtina numatyti bei įgyvendinti valymo priemones ir išvalyto dirvožemio tolimesnio panaudojimo galimybes.
4.7. Faktiniai užterštumo lygiai ir sudėtis nustatomi atlikus dirvožemio ir grunto laboratorinius tyrimus. [2.2.2.]
4.8. Žemiau dirvožemio esančių aeracijos zonos gruntų storis ir litologija įvertinami tiesioginiais (gręžimo) arba geofiziniais metodais. Geofiziniais metodais gauti duomenys turi koreliuoti su faktiniais (kontroliniais) duomenimis, gautais tiesioginio tyrimo metu.
4.9. Atsižvelgiant į uolienos sorbcines savybes, nustatoma, kad smėlinguose gruntuose didžiausias leidžiamas užterštumo gylis gali sudaryti 60 %, o molinguose gruntuose – 70 % aeracijos zonos storio.
4.10. Leidžiamas užterštumo gylis nustatomas konkretiems atvejams, įvertinant aeracijos zonos gruntų savybes naftos produktų sulaikymui. Šias savybes sąlygoja faktinė naftos produktų koncentracija ir jų rūšis grunte, aeracijos zonos storis, gruntų sorbcinė talpa naftos produktams (žr. 2 lent.).
5. Informacijos apie litosferos taršą naftos produktais ir taikomas sanavimo priemones registravimas ir kaupimas
5. 1. Informaciją apie litosferos užterštumo naftos produktais ir jos sanavimo atvejus registruoja ir kaupia Lietuvos geologijos tarnyba kompiuterinėje duomenų bazėje „Nafta geosferoje“.
5.2. Juridiniai ar fiziniai asmenys, atliekantys litosferos užterštumo naftos produktais tyrinėjimo ar sanavimo darbus, privalo apie tai raštu pranešti Lietuvos geologijos tarnybai ir juos atlikus per 30 d. pateikti Geologijos tarnybos fondams atliktų darbų ataskaitos kopiją.
5.3. Geologijos tarnybos fondams pateikiamoje ataskaitoje privalomos informacijos turinį ir formą nurodo Geologijos tarnyba darbų registracijos pažymoje.
5.4. Juridinis ar fizinis asmuo, pateikdamas tyrinėjimo ar sanavimo darbų ataskaitą Geologijos tarnybos fondams, turi teisę nurodyti pateikiamos informacijos naudojimo ar platinimo sąlygas.