LIETUVOS RESPUBLIKOS

NARKOTINIŲ IR PSICHOTROPINIŲ MEDŽIAGŲ
PIRMTAKŲ (PREKURSORIŲ) KONTROLĖS

Į S T A T Y M A S

 

1999 m. birželio 1 d. Nr. VIII-1207

Vilnius

 

PIRMASIS SKIRSNIS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1 straipsnis. Įstatymo paskirtis ir tikslas

1. Šis įstatymas nustato veiklos, susijusios su narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakais (prekursoriais), tvarką ir kontrolę Lietuvos Respublikoje.

2. Šio įstatymo tikslas – užtikrinti, kad pirmtakai (prekursoriai) nebūtų panaudojami neteisėtai narkotinių ir psichotropinių medžiagų gamybai.

3. Šis įstatymas netaikomas gaminiams, kuriuose esantys pirmtakai (prekursoriai) negali būti išskirti ir panaudoti neteisėtai narkotinių ir psichotropinių medžiagų gamybai.

 

2 straipsnis. Pagrindinės šio įstatymo sąvokos

1. Narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakai (prekursoriai) (toliau – pirmtakai) – cheminės medžiagos, šių medžiagų druskos ar jų mišiniai, dažnai naudojami neteisėtai narkotinių ir psichotropinių medžiagų gamybai ir dėl to kontroliuojami pagal Jungtinių Tautų 1988 metų konvenciją „Dėl kovos su neteisėta narkotinių ir psichotropinių medžiagų apyvarta“ ir įrašyti į Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintą pirmtakų (prekursorių) sąrašą.

2. Narkotinės ir psichotropinės medžiagos – į Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintus kontroliuojamųjų medžiagų sąrašus įrašytos gamtinės ar sintetinės medžiagos, kurios dėl kenksmingo poveikio ar piktnaudžiavimo jomis sukelia sunkų žmogaus sveikatos sutrikimą, pasireiškiantį asmens psichine ir fizine priklausomybe nuo jų, ar pavojų žmogaus sveikatai.

3. Subjektas fizinis, juridinis asmuo, besiverčiantis su pirmtakais susijusia veikla.

4. Galutinis gavėjas – kiekvienas fizinis, juridinis asmuo, kuriam adresuotas pirmtakų siuntinys. Šis fizinis, juridinis asmuo nebūtinai gali būti gautų medžiagų vartotojas.

5. Pirmtakų importas – pirmtakų įvežimas į Lietuvos Respublikos muitų teritoriją.

6. Pirmtakų eksportas – pirmtakų išvežimas iš Lietuvos Respublikos muitų teritorijos.

7. Pirmtakų tranzitas – pirmtakų gabenimas per Lietuvos Respublikos muitų teritoriją, muitinei prižiūrint nuo vienos sienos perėjimo vietoje veikiančios muitinės įstaigos iki kitos.

8. Su pirmtakais susijusi veikla – pirmtakų gamyba, perdirbimas, sandėliavimas, didmeninė ar mažmeninė prekyba, įskaitant prekybos tarpininko veiklą, taip pat pirmtakų importas, eksportas, tranzitas.

 

3 straipsnis. Pirmtakų sąrašo sudarymas

1. Pirmtakų sąrašas sudaromas vadovaujantis Jungtinių Tautų 1988 metų konvencija „Dėl kovos su neteisėta narkotinių ir psichotropinių medžiagų apyvarta“.

2. Pirmtakų sąrašas tvirtinamas sveikatos apsaugos ministro įsakymu. Sąraše pirmtakai ir jų druskos suskirstyti į I, II ir III kategorijos pirmtakus, atsižvelgiant į galimybes juos panaudoti neteisėtai narkotinių ir psichotropinių medžiagų gamybai.

3. Pirmtakų sąrašas gali būti keičiamas, tikslinamas ir papildomas cheminėmis medžiagomis, atsižvelgiant į Jungtinių Tautų 1988 metų konvencijos „Dėl kovos su neteisėta narkotinių ir psichotropinių medžiagų apyvarta“ priedų pakeitimus.

4. Pirmtakai į sąrašą įrašomi lietuviškais ir tarptautiniais (jeigu tokių nėra, – cheminiais) pavadinimais, nurodomi jų kodai pagal Kombinuotąją muitų tarifų ir užsienio prekybos statistikos nomenklatūrą.

 

ANTRASIS SKIRSNIS

SU I KATEGORIJOS PIRMTAKAIS SUSIJUSIOS VEIKLOS

REIKALAVIMAI

 

4 straipsnis. Su I kategorijos pirmtakais susijusios veiklos licencijavimas

1. Verstis su I kategorijos pirmtakais susijusia veikla subjektas turi teisę tik turėdamas šios veiklos licenciją. Jei veikla susijusi su I kategorijos pirmtakų gamyba, perdirbimu, sandėliavimu, prekyba, ji galima tik licencijoje nurodytuose objektuose bei patalpose.

2. Subjektui verstis su I kategorijos pirmtakais susijusia veikla licencijas Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka išduoda Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliota institucija.

3. Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliota institucija, nustačiusi šio įstatymo reikalavimų bei kitų teisės aktų, reglamentuojančių subjektų su I kategorijos pirmtakais susijusią veiklą, pažeidimus, sustabdo ar panaikina subjekto licencijos galiojimą. Panaikinus subjekto licencijos verstis su I kategorijos pirmtakais susijusia veikla galiojimą, turimi įmonėje pirmtakai parduodami Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka subjektui, turinčiam licenciją verstis tokia pat veikla.

 

5 straipsnis. Draudžiama veikla su I kategorijos pirmtakais

1. I kategorijos pirmtakų, išskyrus vaistus, mažmeninė prekyba yra draudžiama.

2. I kategorijos pirmtakus draudžiama parduoti ar kitaip perduoti subjektams, neturintiems licencijos verstis su I kategorijos pirmtakais susijusia veikla.

 

TREČIASIS SKIRSNIS

SU II IR III KATEGORIJŲ PIRMTAKAIS SUSIJUSIOS VEIKLOS

REIKALAVIMAI

 

6 straipsnis. Su II ir III kategorijų pirmtakais susijusios veiklos registracija

Subjektai, kurių veikla yra susijusi su II kategorijos pirmtakais ir III kategorijos pirmtakų eksportu į tas šalis, kurių sąrašą tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė, jeigu jų eksportuojamo pirmtakų siuntinio svoris viršija Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotos institucijos nustatytąjį, privalo registruoti šią veiklą Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotoje institucijoje.

 

KETVIRTASIS SKIRSNIS

PIRMTAKŲ ŽENKLINIMAS, DOKUMENTAI IR APSKAITA

 

7 straipsnis. Pirmtakų ženklinimas

Pirmtakai ženklinami laikantis Lietuvos Respublikoje galiojančios pavojingų cheminių medžiagų ženklinimo tvarkos. Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka etiketėse, be kitų duomenų, turi būti nurodytas pirmtako pavadinimas pagal Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintą pirmtakų sąrašą.

 

8 straipsnis. Su pirmtakais susijusios veiklos dokumentų įforminimo ypatumai

Verčiantis su I ir II kategorijų pirmtakais susijusia veikla bei III kategorijos pirmtakų importu, eksportu, tranzitu, visuose dokumentuose (PVM sąskaitose-faktūrose, sąskaitose-faktūrose, važtaraščiuose, muitinės deklaracijose ir kituose dokumentuose) turi būti nurodyta: pirmtakų pavadinimai pagal Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintą sąrašą; kodai pagal Kombinuotąją muitų tarifų ir užsienio prekybos statistikos nomenklatūrą; pirmtakų kiekis, svoris, o jeigu pirmtakas įeina į mišinį, – jo dalis mišinyje procentais, kiekis ir svoris, paties mišinio kiekis ir svoris; pirmtakų paskirtis; visų subjektų, dalyvaujančių pirmtakų pirkimo-pardavimo operacijoje, įskaitant galutinį gavėją, vardai, pavardės, įmonių pavadinimai ir adresai. II kategorijos pirmtakų, dėl kurių pagal šio straipsnio nuostatas taikomos dokumentų įforminimo išimtys, sąrašą tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliota institucija.

 

9 straipsnis. Pirmtakų ir sandorių, susijusių su pirmtakais, apskaita

Subjektai, kurie verčiasi su I ir II kategorijų pirmtakais susijusia veikla bei III kategorijos pirmtakų importu, eksportu ar tranzitu, privalo tvarkyti visų sandorių, susijusių su pirmtakais, apskaitą. Subjektai, kurie verčiasi II ir III kategorijų pirmtakų eksportu į šalis, kurių sąrašą tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė, jeigu jų eksportuojamo pirmtakų siuntinio svoris viršija Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotos institucijos nustatytąjį, tvarko eksportuojamų pirmtakų apskaitą. Sandorių, susijusių su pirmtakais, bei pirmtakų apskaitos tvarką nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliota institucija.

 

PENKTASIS SKIRSNIS

PIRMTAKŲ IMPORTO, EKSPORTO IR TRANZITO REIKALAVIMAI

 

10 straipsnis. Leidimai pirmtakų importui, eksportui, tranzitui

1. Kiekvienam I kategorijos pirmtakų importo, eksporto ir tranzito atvejui reikalingas leidimas, išduotas Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotos institucijos. Leidimas išduodamas tik tiems subjektams, kurie turi licenciją verstis šia veikla.

2. II ir III kategorijų pirmtakams eksportuoti leidimas reikalingas tuo atveju, kai II ir III kategorijų pirmtakai eksportuojami į tas šalis, kurių sąrašas patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės, ir eksportuojamo pirmtakų siuntinio svoris viršija Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotos institucijos nustatytąjį. Leidimą eksportuoti II ir III kategorijų pirmtakus Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliota institucija išduoda tik savo veiklą įregistravusiems subjektams.

3. Leidimai importuoti, eksportuoti, gabenti tranzitu I kategorijos pirmtakus bei eksportuoti II ir III kategorijų pirmtakus į šalis, kurių sąrašas patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės, jeigu eksportuojamo pirmtakų siuntinio svoris viršija Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotos institucijos nustatytąjį, išduodami Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka.

 

11 straipsnis. Pirmtakų importo, eksporto, tranzito kontrolė

1. Importuojant I kategorijos pirmtakus į Lietuvos Respublikos muitų teritoriją, subjektas leidimą importuoti I kategorijos pirmtaką privalo pateikti muitinės postui valstybės sienos perėjimo vietoje, geležinkelio stotyje, tarptautiniame jūrų, upių ar oro uoste, per kuriuos įvežamas pirmtakų siuntinys. Šis muitinės postas leidimą importuoti pažymi ir išsiunčia Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotai institucijai.

2. Eksportuodamas I kategorijos pirmtakus, o II ir III kategorijų pirmtakus – į šalis, kurių sąrašas patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės, ir jeigu II bei III kategorijų eksportuojamų pirmtakų siuntinių svoris viršija Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotos institucijos nustatytąjį, subjektas leidimą eksportuoti pirmtakus privalo pateikti kartu su muitinės deklaracija muitinės postui valstybės sienos perėjimo vietoje, geležinkelio stotyje, tarptautiniame jūrų, upių ar oro uoste, per kuriuos išvežamas pirmtakų siuntinys. Šis muitinės postas leidimą eksportuoti pažymi ir išsiunčia Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotai institucijai.

3. Gabendamas tranzitu I kategorijos pirmtakus, subjektas Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotos institucijos išduotą leidimą gabenti tranzitu I kategorijos pirmtakus privalo pateikti muitinės postui valstybės sienos perėjimo vietoje, geležinkelio stotyje, tarptautiniame jūrų, upių ar oro uoste, per kuriuos įvežamas ir išvežamas pirmtakų siuntinys. Šie muitinės postai tranzito leidimą pažymi. Muitinės postas valstybės sienos perėjimo vietoje, geležinkelio stotyje, tarptautiniame jūrų, upių ar oro uoste, per kuriuos išvežamas I kategorijos pirmtakų siuntinys, pažymėtą tranzito leidimą išsiunčia Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotai institucijai.

 

ŠEŠTASIS SKIRSNIS

VEIKLOS, SUSIJUSIOS SU PIRMTAKAIS, KONTROLĖ

 

12 straipsnis. Subjektų, kurių veikla susijusi su I, II ir III kategorijų pirmtakais, pareigos

Subjektai, kurių veikla susijusi su I, II ir III kategorijų pirmtakais, privalo:

1) tvarkyti pirmtakų apskaitą ir pateikti su pirmtakais susijusios veiklos ataskaitas Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotai institucijai šios nustatyta tvarka;

2) Vidaus reikalų ministerijos nustatyta tvarka informuoti teisėsaugos institucijas apie įtartinus siūlomus ar sudarytus sandorius, jeigu yra pagrindo manyti, kad pirmtakai naudojami ar gali būti panaudoti neteisėtai narkotinių ir psichotropinių medžiagų gamybai.

 

13 straipsnis. I kategorijos pirmtakų kiekių ribojimas

Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliota institucija, atsižvelgdama į Lietuvos Respublikos poreikius, kasmet patvirtina I kategorijos pirmtakų importo kiekius kitiems metams.

 

14 straipsnis. Subjektų veiklos, susijusios su pirmtakais, kontrolė

1. Subjektų veiklą, susijusią su pirmtakais, kontroliuoja Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotos licencijuoti ir registruoti šią veiklą institucijos ir kitos institucijos Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

2. Šio straipsnio 1 dalyje nurodytų institucijų pareigūnai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka gali bet kuriuo metu įeiti ir patikrinti subjekto patalpas, susijusias su veikla naudojant pirmtakus, gamybos įrangą, saugomus pirmtakus, paimti pirmtakų pavyzdžius ir atlikti jų analizę, patikrinti veiklos, susijusios su pirmtakais, apskaitos dokumentus, taip pat fotografuoti ar kopijuoti šiuos dokumentus.

 

SEPTINTASIS SKIRSNIS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

15 straipsnis. Atsakomybė

Asmenys, pažeidę šio įstatymo reikalavimus, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

 

16 straipsnis. Įstatymo įgyvendinimas

1. Lietuvos Respublikos Vyriausybė iki 1999 m. spalio 1 d. patvirtina:

1) veiklos, susijusios su pirmtakais, registravimo, licencijavimo ir leidimų išdavimo tvarką;

2) šalių, į kurias reikia leidimo eksportuoti II ir III kategorijų pirmtakus, sąrašą;

3) žyminio mokesčio už licencijos išdavimą verstis su pirmtakais susijusia veikla tarifą;

4) institucijas, kurios vykdys kontrolės, licencijų išdavimo ir veiklos reguliavimo funkcijas.

2. Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliota institucija iki 1999 m. spalio 1 d. parengia ir patvirtina:

1) II ir III kategorijų eksportuojamų pirmtakų siuntinio svorį;

2) pirmtakų ženklinimo tvarką;

3) sandorių, susijusių su pirmtakais, bei pirmtakų apskaitos tvarką;

4) II kategorijos pirmtakų, kuriems bus taikomos išimtys pagal šio įstatymo 8 straipsnio nuostatas, sąrašą.

3. Vidaus reikalų ministerija iki 1999 m. spalio 1 d. nustato informavimo apie įtartinus siūlomus ar sudarytus sandorius, esant pagrindo manyti, kad pirmtakai naudojami ar gali būti panaudoti neteisėtai narkotinių ir psichotropinių medžiagų gamybai, tvarką.

 

17 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

Šis įstatymas, išskyrus 16 straipsnį, įsigalioja 1999 m. spalio 1 d.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                                                  VALDAS ADAMKUS