LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTRAS IR
LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS
Į S A K Y M A S
DĖL VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS VIDAUS TARNYBOS (VIEŠOJO SAUGUMO) DALINIŲ IR POLICIJOS PASITELKIMO SAUGOTI KARDOMĄJĄ PRIEMONĘ SUĖMIMĄ VYKDANČIAS ĮSTAIGAS, PATAISOS ĮSTAIGAS BEI AREŠTINES IR PALAIKYTI JOSE TVARKĄ, SUSIDARIUS YPATINGAI SITUACIJAI, TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
2003 m. balandžio 14 d. Nr. 101/1V-119
Vilnius
Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso (Žin., 2002, Nr. 73-3084) 114 straipsnio 2 dalimi ir Vidaus reikalų ministerijos vidaus tarnybos dalinių nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1991 m. spalio 10 d. nutarimu Nr. 415 (Žin., 1991, Nr. 31-846), 4 punktu bei vykdydami Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. spalio 29 d. nutarimo Nr. 1703 „Dėl Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso, Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso ir Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso įgyvendinimo“ (Žin., 2002, Nr. 104-4661) 1.2.2 punktą:
1. Tvirtiname Vidaus reikalų ministerijos vidaus tarnybos (viešojo saugumo) dalinių ir policijos pasitelkimo saugoti kardomąją priemonę suėmimą vykdančias įstaigas, pataisos įstaigas bei areštines ir palaikyti jose tvarką, susidarius ypatingai situacijai, taisykles (pridedama).
2. Įpareigojame Kalėjimų departamento prie Teisingumo ministerijos, Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos, Vidaus reikalų ministerijos vidaus tarnybos dalinių vadovus patikslinti bendrų veiksmų, susidarius ekstremalioms situacijoms kardomąją priemonę suėmimą vykdančiose įstaigose, pataisos įstaigose bei areštinėse, planus, atsižvelgiant į Vidaus reikalų ministerijos vidaus tarnybos (viešojo saugumo) dalinių ir policijos pasitelkimo saugoti kardomąją priemonę suėmimą vykdančias įstaigas, pataisos įstaigas bei areštines ir palaikyti jose tvarką, susidarius ypatingai situacijai, taisykles.
Patvirtinta
Lietuvos Respublikos teisingumo ministro ir
vidaus reikalų ministro
2003 m. balandžio 14 d.
įsakymu Nr. 101/1V-119
vidaus reikalų ministerijos VIDAUS TARNYBOS (viešojo saugumo) DALINIŲ ir policijos pasitelkimo saugoti kardomąją priemonę suėmimą vykdančias įstaigas, pataisos įstaigas bei areštines ir palaikyti jose tvarką, susidarius YPATINGAi SITUACIJAi, taisyklės
I. Bendrosios nuostatos
1. Vidaus reikalų ministerijos vidaus tarnybos (viešojo saugumo) dalinių ir policijos pasitelkimo saugoti kardomąją priemonę suėmimą vykdančias įstaigas, pataisos įstaigas bei areštines (toliau vadinama – įkalinimo įstaigos) ir palaikyti jose tvarką, susidarius ypatingai situacijai, taisyklės (toliau vadinama – taisyklės) nustato bendrus Kalėjimų departamentui prie Teisingumo ministerijos (toliau vadinama – Kalėjimų departamentas) pavaldžių įstaigų, Vidaus reikalų ministerijos vidaus tarnybos (viešojo saugumo) dalinių ir policijos veiksmus, palaikant ir (ar) atkuriant viešąją tvarką įkalinimo įstaigose, susidarius ypatingai situacijai, tai yra riaušių ar grupinio pasipriešinimo įkalinimo įstaigos administracijai atveju, pabėgimų, įkaitų paėmimo ar kitokių tyčinių veiksmų, šiurkščiai pažeidžiančių šių įstaigų vidaus tvarką, ir kai nepakanka įkalinimo įstaigos administracijos pajėgų tvarkai atkurti ir užtikrinti, atvejais.
II. riaušių arba grupinio pasipriešinimo įkalinimo įstaigos administracijai malšinimas
2. Kilus riaušėms arba grupiniam pasipriešinimui įkalinimo įstaigoje, šios įstaigos direktoriaus budintysis padėjėjas:
2.3. apie įkalinimo įstaigoje susidariusią padėtį informuoja įkalinimo įstaigos direktorių, Kalėjimų departamento, vidaus tarnybos (viešojo saugumo) dalinio ir teritorinės policijos įstaigos, kurios teritorijoje yra įkalinimo įstaiga (toliau vadinama – teritorinė policijos įstaiga), budėtojus;
2.4. jeigu riaušės arba grupinis pasipriešinimas kelia grėsmę administracijos personalo ir kitų asmenų gyvybei ar sveikatai ir neįmanoma šio pavojaus pašalinti įkalinimo įstaigos pajėgomis, nedelsdamas informuoja apie tai Kalėjimų departamento, vidaus tarnybos (viešojo saugumo) dalinių ir teritorinės policijos įstaigos budėtojus, nurodydamas asmenų, dalyvaujančių pažeidžiant tvarką, skaičių, pažeidimų atsiradimo priežastis ir padarinius, taip pat, kokių priemonių imtasi jiems pašalinti.
3. Gavę informacijos apie riaušes arba grupinį pasipriešinimą įkalinimo įstaigoje:
3.1. Kalėjimų departamento ir vidaus tarnybos (viešojo saugumo) dalinių budėtojai informuoja savo vadovybę;
4. Kalėjimų departamento direktorius ar jo įgaliotas asmuo, gavęs pranešimą apie įkalinimo įstaigoje susidariusią ypatingą padėtį, siunčia į šią įstaigą Kalėjimų departamento pareigūnus situacijai įvertinti ir tirti.
5. Teritorinės policijos įstaigos vadovas ar jo įgaliotas asmuo, gavęs informacijos apie ypatingą situaciją įkalinimo įstaigoje, turimomis pajėgomis organizuoja įkalinimo įstaigos apsaugą iš išorės ir galimų pasitraukimo iš šios įstaigos kelių blokavimą.
7. Kalėjimų departamento direktorius, įvertinęs situaciją ir matydamas, kad nepakanka įkalinimo įstaigos administracijos pajėgų tvarkai atkurti ir užtikrinti, kreipiasi į vidaus tarnybos (viešojo saugumo) dalinio vadą pagalbos.
8. Vidaus tarnybos (viešojo saugumo) dalinio budėtojas dalinio vado ar jo įgalioto asmens nurodymu nusiunčia dalinio jungtinį būrį į įvykio vietą.
9. Jungtinio būrio vadas, nuvykęs į įvykio vietą, įvertina situaciją, operatyvinę padėtį ir informuoja vidaus tarnybos (viešojo saugumo) dalinio vadą ar jį pavaduojantį asmenį.
10. Vidaus tarnybos (viešojo saugumo) dalinio vadas ar jo įgaliotas asmuo, įvertinęs jungtinio būrio vado pateiktą informaciją apie padėtį įkalinimo įstaigoje, organizuoja jungtinio būrio pajėgų įvedimą į įkalinimo įstaigą ir specialiosios taktikos operacijos vykdymą viešajai tvarkai atkurti, taip pat, esant būtinybei, organizuoja papildomų dalinio pajėgų įvedimą įkalinimo įstaigos perimetro apsaugos sustiprinimui.
11. Prieš įvesdamas vidaus tarnybos (viešojo saugumo) dalinio pajėgas į įkalinimo įstaigą, dalinio vadas informuoja Vidaus reikalų ministeriją.
III. pabėgusių iš įkalinimo įstaigos asmenų sulaikymas
13. Asmeniui bandant pabėgti iš įkalinimo įstaigos, šios įstaigos pareigūnas nedelsdamas informuoja (žodžiu, vietiniu telefonu, įjungdamas signalizaciją) įstaigos direktoriaus budintįjį padėjėją, jo pavaduotoją arba operatorių ir imasi priemonių užkirsti kelią pabėgimui, nepalikdamas be apsaugos kitų asmenų.
14. Gavęs signalą apie pabėgimą, įkalinimo įstaigos direktoriaus budintysis padėjėjas praneša apie šį įvykį įkalinimo įstaigos direktoriui, Kalėjimų departamento, teritorinės policijos įstaigos ir vidaus tarnybos (viešojo saugumo) dalinio budėtojams ir organizuoja pabėgusiųjų persekiojimą bei sulaikymą.
15. Teritorinės policijos įstaigos budėtojas, gavęs pranešimą apie pabėgimą iš įkalinimo įstaigos, privalo:
15.1. pagal pavojaus signalą surinkti policijos įstaigos pareigūnus ir nedelsdamas organizuoti pabėgusiųjų paiešką, siųsti operatyvines grupes į vietas, kur pabėgę asmenys gali pasirodyti, pastatyti maršrutuose užtvaras ir nupasakoti pamainos tarnybos pareigūnams pabėgusiųjų požymius;
16. Pabėgusiųjų asmenų paieškai vadovauja teritorinės policijos įstaigos vadovas. Esant reikalui, pabėgusiųjų asmenų paieškai organizuoti ir koordinuoti, iš teritorinės policijos įstaigos, Kalėjimų departamento ir vidaus tarnybos (viešojo saugumo) dalinio vadovų įgaliotų asmenų sudaromas paieškos štabas. Šiam štabui vadovauja teritorinės policijos įstaigos vadovas ar jo įgaliotas asmuo.
IV. Įkaitų išlaisvinimas
18. Jeigu įkalinimo įstaigoje paimami įkaitai, šios įstaigos direktoriaus budintysis padėjėjas:
18.1. nedelsdamas informuoja įkalinimo įstaigos direktorių, teritorinės policijos įstaigos, vidaus tarnybos (viešojo saugumo) dalinio ir Kalėjimų departamento budėtojus, nurodydamas asmenų, paėmusių įkaitus, skaičių, jų reikalavimus, kokių priemonių imtasi, įkaitų duomenis;
19. Teritorinės policijos įstaigos budėtojas, gavęs pranešimą apie įkaitų paėmimą įkalinimo įstaigoje, informuoja apie tai savo vadovybę ir Policijos departamentą.
20. Teritorinės policijos įstaigos vadovas ar jo įgaliotas asmuo, gavęs informacijos apie įkalinimo įstaigoje paimtus įkaitus, organizuoja įkalinimo įstaigos apsaugą iš išorės ir galimų pasitraukimo iš šios įstaigos kelių blokavimą.
21. Vidaus tarnybos (viešojo saugumo) dalinio budėtojas dalinio vado ar jo įgalioto asmens nurodymu nusiunčia dalinio jungtinį būrį į įvykio vietą.
22. Jungtinio būrio vadas, nuvykęs į įvykio vietą, įvertina situaciją, operatyvinę padėtį ir informuoja vidaus tarnybos (viešojo saugumo) dalinio vadą ar jį pavaduojantį asmenį.
23. Vidaus tarnybos (viešojo saugumo) dalinio vadas ar jo įgaliotas asmuo, įvertinęs jungtinio būrio vado apie padėtį įkalinimo įstaigoje pateiktą informaciją, organizuoja jungtinio būrio pajėgų įvedimą į įkalinimo įstaigą tvarkai užtikrinti.
24. Prieš įvesdamas vidaus tarnybos (viešojo saugumo) dalinio pajėgas į įkalinimo įstaigą, dalinio vadas informuoja Vidaus reikalų ministeriją.
25. Specialiosios taktikos operacijai viešajai tvarkai įkalinimo įstaigoje palaikyti vadovauja vidaus tarnybos (viešojo saugumo) dalinio vadas ar jo įgaliotas asmuo.
26. Įkaitų išlaisvinimo operaciją vykdo Lietuvos policijos greitojo reagavimo rinktinės „Aras“ pareigūnai.
V. baigiamosios nuostatos