LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO

ĮSAKYMAS

 

DĖL APSKRITIES GYDYTOJŲ METINĖS ATASKAITOS APIE BENDRUOMENĖS SVEIKATOS BŪKLĘ IR PRIEŽIŪRĄ RENGIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2008 m. gruodžio 9 d. Nr. V-1226

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatymo 66 straipsnio 2 dalies 7 punktu (Žin., 1994, Nr. 63-1231; 1998, Nr. 112-3099) ir įgyvendindamas Sveikatos priežiūros kokybės užtikrinimo 2005–2010 m. programos, patvirtintos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2004 m. rugsėjo 14 d. įsakymu Nr. V-642 (Žin., 2004, Nr. 144-5268; 2007, Nr. 95-3864), priedo 1.2.1 punkte nurodytą priemonę:

1. Tvirtinu Apskrities gydytojų metinės ataskaitos apie bendruomenės sveikatos būklę ir priežiūrą rengimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pavedu ministerijos sekretoriui pagal administruojamą sritį kontroliuoti šio įsakymo vykdymą.

 

 

 

LAIKINAI EINANTIS

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO PAREIGAS           GEDIMINAS ČERNIAUSKAS


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos sveikatos

apsaugos ministro 2008 m. gruodžio 9 d.

įsakymu Nr. V-1226

 

APSKRITIES GYDYTOJŲ METINĖS ATASKAITOS APIE BENDRUOMENĖS SVEIKATOS BŪKLĘ IR PRIEŽIŪRĄ RENGIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Apskrities gydytojų metinės ataskaitos apie bendruomenės sveikatos būklę ir priežiūrą rengimo tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) nustato apskrities gydytojo metinės ataskaitos apie sveikatos būklę ir priežiūrą (toliau – Metinė ataskaita)rengimo ir informacijos teikimo visuomenei (bendruomenei) tvarką.

2. Metinė ataskaita skirta informuoti visuomenę (bendruomenę) apie esamą situaciją, sveikatos pokyčių tendencijas ir vykdomą sveikatos politiką bei priimamų sprendimų įtaką visuomenės (bendruomenės) sveikatai.

3. Šis Tvarkos aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1995 m. gruodžio 11 d. nutarimu Nr. 1552 „Dėl Apskrities gydytojo pavyzdinių nuostatų ir Savivaldybės gydytojo pavyzdinių nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 1995, Nr. 102-2292; 2000, Nr. 88-1237), Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2002 m. spalio 10 d. įsakymu Nr. 495 „Dėl sveikatos priežiūros kokybės užtikrinimo koncepcijos patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 101-4523), Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2004 m. rugsėjo 14 d. įsakymu Nr. V-642 „Dėl Sveikatos priežiūros kokybės užtikrinimo 2005–2010 m. programos patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 144-5268; 2007, Nr. 95-3864).

 

II. METINĖS ATASKAITOS RENGIMO TVARKA

 

4. Apskrities gydytojas parengia Metinę ataskaitą, kurios apimtis turėtų būti ne didesnė kaip 20 puslapių.

5. Metinės ataskaitos turinį sudaro trys dalys: bendroji, apskričiai būdinga dalis ir baigiamoji.

6. Bendrojoje dalyje turi būti pateikta visuomenės (bendruomenės) sveikatos būklės ir priežiūros analizė, parengta vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2004 m. lapkričio 26 d. įsakymu V-837 „Dėl Visuomenės sveikatos stebėsenos rodiklių sąrašo patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr.174-6465). Analizuojami šie stebėsenos objektai:

6.1. demografinė situacija;

6.2. socialinė ekonominė būklė;

6.3. sveikatos būklė;

6.4. gyvensena;

6.5. sveikatos priežiūros ištekliai;

6.6. sveikatos priežiūros įstaigų veikla.

7. Analizuojant duomenis, būtina juos palyginti tarp apskrities savivaldybių, su kitomis apskritimis bei su nacionaliniu vidurkiu. Lyginami ne mažiau kaip trejų metų duomenys, siekiant parodyti sveikatos pokyčių dinamiką.

8. Analizuojant duomenis galima naudoti vaizdines priemones: lenteles, grafikus. Tačiau teksto neperkrauti nereikalingom lentelėm, grafikais, kurie nėra informatyvūs ir neparodo esamos situacijos.

9. Apskričiai būdingoje dalyje aptariami darbai, kurie buvo atlikti pastaraisiais metais sveikatos srityje. Aprašomi valstybiniai, savivaldybių įvykdyti ar iki šiol vykdomi sveikatos projektai, programos ir strategijos. Būtina įvertinti jų efektyvumą, pasiektus rezultatus. Tikslinga nurodyti tolesnės veiklos planus bei laukiamus rezultatus tęsiant neužbaigtus ar naujus darbus.

10. Baigiamojoje dalyje pateikiamos išvados, kurios apibendrina gyventojų sveikatos būklės ir priežiūros situaciją apskrityje. Po išvadų tikslinga pateikti pasiūlymus, kaip spręsti esamas problemas, ką būtų galima pakeisti ar patobulinti sveikatos prioritetinėse srityse. Pasiūlymai rengiami bendradarbiaujant su kitais specialistais: savivaldybių gydytojais, taryba, apskrities viršininku, mokslininkais, sveikatos priežiūros specialistais.

11. Metinę ataskaitą būtina parengti ir pateikti Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijai iki kitų metų spalio 1 d. Metinės ataskaitos elektroninis variantas skelbiamas apskrities viršininko administracijos puslapyje.

 

III. VISUOMENĖS SVEIKATOS STEBĖSENOS DUOMENŲ ŠALTINIAI

 

12. Statistikos departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės (toliau – Statistikos departamentas) ir Lietuvos sveikatos informacijos centras, naudodamasis privalomojo sveikatos draudimo duomenų baze SVEIDRA, kaupia, tvarko apskričių ir savivaldybių stebėsenos duomenis ir pateikia juos savo leidiniuose.

13. Statistikos departamentas pateikia apskričių ir savivaldybių duomenis šiuose leidiniuose: „Demografijos metraštis“, „Mirties priežastys“, „Darbo statistikos metraštis“, „Lietuvos gyventojai pagal amžių“, „Darbo jėga, užimtumas ir nedarbas“, „Lietuvos apskritys“, „Lietuvos statistikos metraštis“.

14. Lietuvos sveikatos informacijos centras apskričių ir savivaldybių duomenis pateikia leidinyje „Lietuvos gyventojų sveikata ir sveikatos priežiūros įstaigų veikla“.

15. Demografinės situacijos rodikliai pateikiami šiuose leidiniuose:

15.1. „Demografijos metraštis“ – gyventojų skaičius pagal apskritis ir savivaldybes, gimstamumas apskrityse ir savivaldybėse, gimstamumas pagal motinos amžių apskrityse ir savivaldybėse, mirtingumas pagal lytį, amžių apskrityse ir savivaldybėse, tikėtina vidutinė gyvenimo trukmė pagal apskritis, kūdikių mirtingumas apskrityse ir savivaldybėse.

15.2. „Lietuvos gyventojai pagal amžių“ – bendras gyventojų skaičius pagal amžių, lytį apskrityse ir savivaldybėse.

15.3. „Lietuvos statistikos metraštis“ – bendras gyventojų skaičius mieste (kaime) pagal apskritis ir savivaldybes.

15.4. „Lietuvos gyventojų sveikata ir sveikatos priežiūros įstaigų veikla“ – bendras gyventojų skaičius pagal amžių apskrityse ir savivaldybėse, bendras gimstamumas, mirtingumas 1000-čiui gyventojų apskrityse ir savivaldybėse, perinatalinis mirtingumas akušerijos stacionaruose 1000-čiui gyventojų apskrityse ir savivaldybėse.

16. Socialinės ekonominės situacijos rodikliai pateikiami šiuose leidiniuose:

16.1. „Lietuvos apskritys“ – užimtųjų skaičius pagal apskritis ir lytį, užimtumo lygiai pagal apskritis ir lytį, aktyvumo lygiai pagal apskritis, bedarbių skaičius, nedarbo lygis pagal apskritis. Taip pat pateikiami pagrindiniai namų ūkio gyvenimo lygio ir skurdo rodikliai: vidutinės namų ūkių disponuojamos pajamos, vidutinės namų ūkių vartojimo išlaidos, namų ūkių vartojimo išlaidų struktūra pagal apskritis ir savivaldybes.

16.2. „Darbo jėga, užimtumas ir nedarbas“ – užimti gyventojai pagal apskritis ir savivaldybes, gyventojų užimtumo ir aktyvumo lygiai, bedarbių skaičius, nedarbo lygis pagal apskritis.

17. Sveikatos būklės rodikliai pateikiami leidiniuose:

17.1. „Demografijos metraštis“ – mirusieji pagal mirties priežastis (nuo infekcinių ligų, piktybinių navikų, kraujotakos sistemos ligų, išorinių mirtingumo priežasčių, iš kurių: transporto įvykiai, apsinuodijimas alkoholiu, tyčiniai sužalojimai, pasikėsinimai) apskrityse ir savivaldybėse, mirtingumas pagal mirties priežastį ir lytį apskrityse.

17.2. „Mirties priežastys“ – mirtingumas pagal lytį, amžiaus grupes ir pagrindines priežastis (nuo infekcinių ligų, piktybinių navikų, kraujotakos sistemos ligų, kvėpavimo sistemos ligų, išorinių priežasčių, iš jų: transporto įvykiai, paskendimai, šalčio poveikis, apsinuodijimas alkoholiu, tyčiniai susižalojimai, pasikėsinimai) apskrityse ir savivaldybėse, mirtingumas pagal piktybinių navikų lokalizacijas apskrityse ir savivaldybėse.

17.3. „Lietuvos gyventojų sveikata ir sveikatos priežiūros įstaigų veikla“ – bendras sergamumas, sergamumas aktyvia tuberkulioze, AIDS, ŽIV infekcija pagal lytį, amžiaus grupes apskrityse ir savivaldybėse; sergamumas schizofrenija, alkoholine psichoze, narkomanija ir toksikomanija apskrityse ir savivaldybėse; traumų skaičius apskrityse ir savivaldybėse; bendras abortų skaičius, abortai pagal rūšis apskrityse ir savivaldybėse; apmokėtų ligos dienų skaičius (vienam darbuotojui) Valstybinio socialinio draudimo fondo lėšomis apskrityse ir savivaldybėse.

18. Sveikatos priežiūros išteklių rodikliai pateikiami šiuose leidiniuose:

18.1. „Lietuvos apskritys“ – bendras gydytojų skaičius ir pagal specialybes apskrityse ir savivaldybėse; odontologų skaičius metų pabaigoje apskrityse ir savivaldybėse; slaugytojų skaičius metų pabaigoje apskrityse ir savivaldybėse; farmacininkų skaičius metų pabaigoje apskrityse ir savivaldybėse; bendras lovų skaičius stacionaruose metų pabaigoje apskrityse ir savivaldybėse; privačių asmens sveikatos priežiūros įstaigų skaičius apskrityse ir savivaldybėse.

18.2. „Lietuvos gyventojų sveikata ir sveikatos priežiūros įstaigų veikla“ – gydytojų skaičius apskrityse ir savivaldybėse; odontologų skaičius metų pabaigoje apskrityse ir savivaldybėse; specialistų (ne gydytojų) su aukštuoju ir aukštesniuoju medicinos išsilavinimu skaičius metų pabaigoje apskrityse ir savivaldybėse; slaugytojų skaičius metų pabaigoje apskrityse ir savivaldybėse; bendras lovų skaičius stacionaruose metų pabaigoje apskrityse ir savivaldybėse.

19. Sveikatos priežiūros įstaigų veiklos duomenys pateikiami:

19.1. „Lietuvos apskritys“ – apsilankymų pas gydytojus skaičius apskrityse ir savivaldybėse.

19.2. „Lietuvos gyventojų sveikata ir sveikatos priežiūros įstaigų veikla“ – apsilankymų pas gydytojus skaičius apskrityse ir savivaldybėse; apsilankymų pas odontologą skaičius apskrityse ir savivaldybėse; asmenų, esančių ilgalaikio stebėjimo įskaitoje, skaičius apskrityse ir savivaldybėse; greitosios medicinos pagalbos suteiktų paslaugų apimtis ir struktūra apskrityse ir savivaldybėse.

 

_________________