NACIONALINĖS VARTOTOJŲ TEISIŲ APSAUGOS TARYBOS PRIE TEISINGUMO MINISTERIJOS

 

N U T A R I M A S

DĖL GAMINTOJŲ, PLATINTOJŲ IR PASLAUGŲ TEIKĖJŲ PRANEŠIMŲ TEIKIMO APIE PAVOJINGUS GAMINIUS IR PASLAUGAS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2005 m. birželio 6 d. Nr. 10-61

Vilnius

 

Nacionalinė vartotojų teisių apsaugos taryba prie Teisingumo ministerijos (toliau – Taryba), vadovaudamasi Lietuvos Respublikos produktų saugos įstatymo (Žin., 1999, Nr. 52-1673; 2001, Nr. 64-2324; 2004, Nr. 25-757) 8, 9, 10 straipsnių nuostata, jog gamintojai, platintojai, sužinoję, kad gaminys pavojingas, bei paslaugų teikėjai, sužinoję, kad paslauga yra pavojinga vartotojui, turi nedelsdami informuoti apie tai vartotojus, Tarybą bei atitinkamos srities rinkos priežiūros instituciją, Europos Parlamento ir Tarybos 2001-12-03 direktyvoje „Dėl bendrosios gaminių saugos“ Nr. 2001/95/EB (OL L 011, 2002-01-15) numatytu tikslu – užtikrinti, kad į rinką išleisti gaminiai būtų saugūs; Europos Komisijos 2004-12-14 sprendimu (OL L 381, 2004-12-28), nustatančiu rekomendacijas dėl gamintojų ir platintojų pranešimų apie pavojingus vartojimo gaminius pagal minėtos direktyvos 5 straipsnio 3 dalį teikiamų valstybių narių kompetentingoms institucijoms, nutaria:

Patvirtinti Gamintojų, platintojų ir paslaugų teikėjų pranešimų teikimo apie pavojingus gaminius bei paslaugas taisykles (pridedama).

 

 

TARYBOS PIRMININKAS                                                                   FELIKSAS PETRAUSKAS

______________


Pavirtinta

Nacionalinės vartotojų teisių apsaugos

tarybos prie Teisingumo ministerijos

2005 06 06 nutarimu Nr. 10-61

 

Gamintojų, platintojų IR PASLAUGŲ TEIKĖJŲ pranešimų teikimo apie pavojingus gaminius IR PASLAUGAS taisyklės

 

I. Bendrosios nuostatos

 

1. Gamintojų, platintojų ir paslaugų teikėjų pranešimų teikimo apie pavojingus gaminius ir paslaugas taisyklės (toliau – Taisyklės) parengtos siekiant įgyvendinti Lietuvos Respublikos produktų saugos įstatymo (Žin., 1999, Nr. 52-1673; 2001, Nr. 64-2324; 2004, Nr. 25-757) 8, 9, 10 straipsnių nuostatą, jog gamintojai, platintojai, sužinoję, kad gaminys pavojingas, bei paslaugų teikėjai, sužinoję, kad paslauga yra pavojinga, turi nedelsdami informuoti apie tai vartotojus, Tarybą bei atitinkamos srities rinkos priežiūros instituciją, Europos Parlamento ir Tarybos 2001-12-03 direktyvoje „Dėl bendrosios gaminių saugos“ Nr. 2001/95/EB (OL L 011, 2002-01-15) numatytą tikslą – užtikrinti, kad į rinką teikiami gaminiai būtų saugūs bei Europos Komisijos 2004-12-14 sprendimą (OL L 381, 2004-12-28), nustatantį rekomendacijas dėl gamintojų ir platintojų pranešimų apie pavojingus vartojimo gaminius pagal minėtos direktyvos 5 straipsnio 3 dalį teikiamų valstybių narių kompetentingoms institucijoms.

2. Taisyklių paskirtis – nustatyti gamintojų, platintojų ir paslaugų teikėjų pranešimų pateikimo apie pavojingus gaminius ir paslaugas vartotojams, Tarybai bei atitinkamoms srities rinkos priežiūros institucijoms būdus, formas ir apimtis.

3. Taisyklės privalomos gamintojams, platintojams, paslaugų teikėjams (toliau – Pranešimų teikėjai).

4. Šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos apibrėžtos Lietuvos Respublikos produktų saugos įstatyme.

5. Pranešimai teikiami, jei Pranešimų teikėjai iš jų turimos informacijos turi žinoti, kad pateiktas į rinką gaminys ar paslauga yra pavojingas vartotojams.

6. Gaminio ir paslaugos keliama rizika vartotojui vertinama vadovaujantis Lietuvos Respublikos produktų saugos įstatymo nuostatomis ir Europos Komisijos 2004-12-14 sprendimu, nustatančiu rekomendacijas dėl gamintojų ir platintojų pranešimų apie pavojingus vartojimo gaminius pagal minėtos direktyvos 5 straipsnio 3 dalį teikiamų valstybių narių kompetentingoms institucijoms (OL L 381, 2004-12-28).

7. Pranešimai neteikiami (apie):

7.1. vaistus, kurių vartojimo rizikos veiksnių keliamo pavojaus sveikatai įvertinimą ir informavimą apibrėžia Lietuvos Respublikos vaistų įstatymas (Žin., 1996, Nr. 116-2701);

7.2. medicinos prietaisus, kurių saugai keliami reikalavimai ir informavimas numatyti Medicinos prietaisų saugos techniniuose reglamentuose;

7.3. naudotus gaminius, kurie tiekiami kaip antikvarinės prekės, ar gaminius, kuriuos prieš naudojant reikia suremontuoti ar perdirbti, jei tiekėjas aiškiai informuoja apie tai asmenį, kuriam tokį gaminį tiekia;

7.4. gaminius, kurių defektas buvo nustatytas tam tikruose gaminių vienetuose arba vienetų partijose ir gamintojas tuos gaminius jau pašalino;

7.5. kai gamintojai/platintojai žino, kad Tarybai ir atitinkamos srities rinkos priežiūros institucijai jau buvo pranešta ir jos turi visą reikiamą informaciją.

 

II. PRANEŠIMŲ TEIKIMO TVARKA

 

8. Pranešimų teikėjai 5 punkte nurodytais atvejais:

8.1. pateikia Tarybai (el. paštu nvtat@nvtat.lt arba faksu (8 5) 279 14 66) bei atitinkamos srities rinkos priežiūros institucijai (atitinkamai Valstybinei ne maisto produktų inspekcijai el. paštu raštinė@is.lt ir (ar) faksu (8 5) 262 94 13 arba Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai el. paštu vvt@vet.lt ir (ar) faksu (8 5) 240 43 62) priede nurodytą informaciją kaip galima greičiau, bet ne vėliau kaip per 10 darbo dienų. Tuo atveju, jei pagrįstai Pranešimų teikėjas negali turėti ar/ir neturi visos informacijos, nurodytos priede, trūkstamą informaciją pateikia kaip galima skubiau;

8.2. informuoja vartotojus per visuomenės informavimo priemones pateikdami duomenis apie gaminį, gamintoją, platintoją ar paslaugų teikėją, keliamo pavojaus pobūdį bei prideda pavojingo gaminio nuotrauką.

 

III. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

9. Pranešimų teikėjai už šios Tvarkos nuostatų nevykdymą atsako įstatymų nustatyta tvarka.

______________


Gamintojų, platintojų ir paslaugų teikėjų

pranešimų teikimo apie pavojingus gaminius ir

paslaugas taisyklių, patvirtintų Nacionalinės

vartotojų teisių apsaugos tarybos prie

Teisingumo ministerijos 2005-06-06 nutarimu

Nr. 10-61 priedas

 

 

PRANEŠIMAS APIE PAVOJINGĄ VARTOTOJŲ SVEIKATAI GAMINĮ ar paslaugą

 

Pranešimo Nr.:

 

□ Ar situacija reikalauja skubios intervencijos?

 

BENDROJI INFORMACIJA:

 

1. Pranešimą pateikusi institucija ir kontaktinis asmuo (įstaigos adresas, kontaktinio asmens vardas, pavardė ir pareigos, adresas, telefonas, faksas, elektroninis paštas)

 

2. Institucijoms (įskaitant ir platintojus), kurioms pranešta apie pavojingą vartotojų sveikatai gaminį

 

3. Pranešimo pateikimo data:

 

Duomenys apie GAMINĮ ar paslaugą:

 

4. Kategorija (rūšis), prekės kodas pagal Kombinuotąją prekių nomenklatūrą:

 

5. Gaminio pavadinimas, fabriko ženklas, kaina ir kilmės šalis:

 

6. Tipas/modelio Nr., brūkšninis kodas, partijos kodas:

 

7. Gaminio nuotrauka (formatas jpg.), gaminio bei pakuotės aprašymas:

 

8. Teikiamos paslaugos aprašymas

 

9. Taikomas standartas/taisyklės:

 

10. Atitikties patikrinimas:

 

Duomenys apie GAMINTOJą ar paslaugų teikėją:

 

11. Gamintojo ar jo atstovo pavadinimas, buveinės adresas, telefonas, faksas, el. pašto adresas:

 

12. Eksportuotojo ar importuotojo pavadinimas, buveinės adresas, telefonas, faksas, el. pašto adresas:

 

13. Paslaugos teikėjas (pavadinimas, buveinės adresas, telefonas, faksas, el. pašto adresas):

 

Duomenys apie platintoją ir pardavėją:

 

14. Platintojų arba jų atstovų pavadinimas, buveinės adresas, telefonas, faksas, el. pašto adresas:

 

15. Pardavėjas (parduotuvė, prekybos centras, paštas, internetas) ir paskirties šalys:

 

PAVOJaUS įvertinimas:

 

16. Keliamo pavojaus pobūdis:

 

17. Atliktų tyrimų santrauka, rezultatai ir išvados:

 

18. Įvykę nelaimingi atsitikimai:

 

TAIKYTų PRIEMONių aprašymas:

 

19. Taikytų priemonių apimtis, trukmė:

 

KITA informacija:

 

20. Papildoma informacija:

 

______________