LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO

ĮSAKYMAS

 

DĖL APLINKOS MINISTRO 2002 M. VASARIO 27 D. ĮSAKYMO NR. 80 „DĖL TARŠOS INTEGRUOTOS PREVENCIJOS IR KONTROLĖS LEIDIMŲ IŠDAVIMO, ATNAUJINIMO IR PANAIKINIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2008 m. gruodžio 29 d. Nr. D1-693

Vilnius

 

Pakeičiu Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimų išdavimo, atnaujinimo ir panaikinimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. vasario 27 d. įsakymu Nr. 80 „Dėl Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimų išdavimo, atnaujinimo ir panaikinimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 85-3684; 2005, Nr. 103-3829; 2006, Nr. 120-4571; 2007, Nr. 5-230, Nr. 106-4358; 2008, Nr. 88-3546) (toliau – Taisyklės):

1. Išdėstau 2 punktą taip:

2. Taisyklės parengtos vadovaujantis 2008 m. sausio 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2008/1/EB dėl taršos integruotos prevencijos ir kontrolės, 2003 m. spalio 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2003/87/EB, nustatančios prekybos šiltnamio efektą sukeliančių dujų apyvartiniais taršos leidimais sistemą Bendrijoje, Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2003/35/EB, nustatančios visuomenės dalyvavimą rengiant tam tikrus su aplinka susijusius planus ir programas ir iš dalies keičiančios Tarybos direktyvą 85/337/EEB dėl visuomenės dalyvavimo ir teisės kreiptis į teismus, reikalavimais ir nuostatomis.“

2. Išdėstau 11.10 punktą taip:

11.10. turi būti atsižvelgiama į 1993 m. kovo 23 d. Tarybos Reglamento (EEB) Nr. 793/93 dėl esančių medžiagų rizikos įvertinimo ir kontrolės (OL 2004 m. specialusis leidimas, 15 skyrius, 2 tomas, p. 212) bei 2006 m. sausio 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 166/2006 dėl Europos išleidžiamų ir perduodamų teršalų registro sukūrimo ir iš dalies keičiančio Tarybos Direktyvas 91/689/EEB ir 96/61/EB (OL 2006 L 33, p. 1) nuostatas;“.

3. Išdėstau 16.5 punktą taip:

16.5. vykdomų ar planuojamų vykdyti ūkinės veiklos rūšių aprašymas ir jų išsidėstymas teritorijoje, naudojamos technologijos, išmetami į orą, išleidžiami į vandenis, patenkantys į dirvožemį teršalai, kuriems turi būti nustatytos ribinės vertės, informacija apie įrenginių skleidžiamą triukšmą, veiklos sukeliamus kvapus, ūkinės veiklos ar įrenginių priskyrimas prie potencialiai pavojingų įrenginių pagal Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymą (Žin., 1996, Nr. 46-1116; 2000, Nr. 89-2742), įrenginio darbo laikas, nurodant savaitės dienas, darbo laiką dienos ir nakties metu, apibūdintos išnagrinėtos pagrindinės alternatyvos (techninių ir technologinių sprendimų, atliekų tvarkymo, poveikio sumažinimo priemonių ir kt.), jei jų yra. Veiklos vykdytojai, vykdantys Prekybos tvarkos 1 priede nurodytas ūkines veiklas, turi pateikti įrenginių ir juose vykdomos ūkinės veiklos netechninio aprašymo santrauką;“.

4. Išdėstau 25 punktą taip:

25. Parengtą paraišką Leidimui gauti ar atnaujinti veiklos vykdytojas suderina su įgaliota savivaldybės institucija, o paraiškos Leidimui gauti ar atnaujinti XI dalį (Triukšmo sklidimas ir kvapų kontrolė) veiklos vykdytojas papildomai suderina su visuomenės sveikatos centru apskrityje.“

5. Išdėstau 27 punktą taip:

27. Su įgaliota savivaldybės institucija suderintą paraišką Leidimui gauti ar atnaujinti (2 paraiškos egzempliorius) kartu su reikalaujamais pridėti dokumentais, o paraiškos XI dalį („Triukšmo sklidimas ir kvapų kontrolė“), papildomai suderintą su visuomenės sveikatos centru apskrityje, veiklos vykdytojas pateikia RAAD, kurio kontroliuojamoje teritorijoje vykdoma ar planuojama vykdyti ūkinė veikla.“

6. Išdėstau 39.3 punktą taip:

39.3. RAAD surinkti duomenys ir informacija, visuomenės sveikatos centro apskrityje bei įgaliotos savivaldybės institucijos pastabos ir pasiūlymai;“.

7. Išdėstau 43.3.1 punktą taip:

43.3.1. Leidimo sąlygose nustatomos išmetamų teršalų ribinės vertės, ypač teršalų, išvardytų šių Taisyklių 8 priede, kurie gali būti dideliais kiekiais išmetami iš atitinkamo įrenginio, atsižvelgiant į šių medžiagų savybes ir galimybę pernešti taršą iš vienos terpės į kitą (vandenį, orą ir žemę), užtikrinant, kad, vykdant veiklą, nebus viršijamos aplinkos kokybei nustatytos normos;“.

8. Išdėstau 47 punktą taip:

47. Parengtą ir su veiklos vykdytoju aptartą Leidimo projektą RAAD siunčia įgaliotai savivaldybės institucijai, o Leidimo projekto triukšmo ir kvapų kontrolės dalį – visuomenės sveikatos centrui apskrityje susipažinti tik tuo atveju, jei RAAD Leidimo projekte nustatytos sąlygos skiriasi nuo su šiomis institucijomis suderintoje paraiškoje numatytų sąlygų. Iki nepriimtas RAAD sprendimas išduoti ar atnaujinti Leidimą arba atsisakyti jį išduoti ar atnaujinti, minėtos institucijos turi teisę raštu pateikti pastabas ir pasiūlymus dėl Leidimo sąlygų nustatymo. RAAD gali atsižvelgti į šias institucijų pateiktas pastabas ir pasiūlymus arba motyvuotai jas atmesti. Bet kuriuo atveju galutinį sprendimą išduoti Leidimą ar atsisakyti jį išduoti priima RAAD.“

9. Išdėstau 49 punktą taip:

49. Leidimas išduodamas arba motyvuotai atsisakoma jį išduoti per 60 dienų – Taisyklių 2 priede nurodytiems įrenginiams ir per 90 dienų – Taisyklių 1 priede nurodytiems įrenginiams. Terminas skaičiuojamas nuo paraiškos bei visų reikalaujamų dokumentų priėmimo RAAD datos. RAAD motyvuotu sprendimu gali pratęsti terminą sprendimui dėl Leidimo išdavimo priimti, jeigu veiklos vykdytojas, visuomenės sveikatos centras apskrityje ar savivaldybės institucija prieštarauja Leidimo projektui ir Leidimo projekto parengimui, reikia tęsti derybas.“

10. Išdėstau 51 punktą taip:

51. Parengiami 4 Leidimo egzemplioriai (1-as Leidimo gavėjui, 2-as savivaldybės institucijai, 3-ias RAAD, 4-as RAAD miesto ar rajono agentūrai) ir papildomai parengiama Leidimo dalis, susijusi su triukšmo ir kvapų kontrole – visuomenės sveikatos centrui apskrityje. Kiekvienas egzempliorius patvirtinamas RAAD. Leidimui suteikiamas registracijos numeris.“

11. Išdėstau 56.4 punktą taip:

56.4. įrenginio keliama tarša yra tokia didelė, kad leidime įrašytos teršalų išmetimo ribinės vertės turi būti peržiūrimos arba naujos ribinės vertės turi būti įrašomos į leidimą;“.

12. Išbraukiu 71 punkte žodį „motyvuotus“, įrašau vietoj skaičių ir žodžių „14 dienų“ skaičius ir žodžius „21 dieną“ ir išdėstau šį punktą taip:

71. Suinteresuota visuomenė pasiūlymus ir pastabas turi teisę teikti 21 dieną nuo šių Taisyklių 70 punkte nurodyto pranešimo paskelbimo dienos.“

13. Išdėstau 80 punktą taip:

80. Aplinkos apsaugos agentūra nustatyta tvarka teikia Europos Komisijai ataskaitas apie 2008 m. sausio 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2008/1/EB dėl taršos integruotos prevencijos ir kontrolės įgyvendinimą. Informaciją apie Taisyklių 1 priede nurodytus įrenginius, Leidimų išdavimą, įrenginiams nustatytas išmetamų teršalų ribines vertes ar lygiavertes taršos prevencijos priemones, GPGB taikymą ir visuomenės dalyvavimą RAAD Aplinkos apsaugos agentūrai teikia aplinkos ministro nustatyta tvarka.“

14. Išdėstau 87 punktą taip:

87. Veiklos vykdytojas, suinteresuota visuomenė, taip pat nevyriausybinės organizacijos, skatinančios aplinkos apsaugą ir atitinkančios reikalavimus pagal Lietuvos Respublikos teisę, kiti suinteresuoti asmenys nuo sprendimo priimti paraišką Leidimui gauti dienos gali apskųsti RAAD sprendimus ir veiksmus ar neveikimą, susijusius su Leidimo išdavimu, atnaujinimu, koregavimu arba panaikinimu, įskaitant visuomenės dalyvavimą, teismui įstatymų nustatyta tvarka.“

15. Išdėstau 4 priedo 31 punkte antrąją pastabą po 29 lentele taip:

2 – pagrindinių teršiančių medžiagų, į kurias reikia atsižvelgti, jei jos svarbios nustatant teršalų išmetimo ribines vertes, rodyklė yra pateikta šių Taisyklių 8 priede;“.

16. Išdėstau 4 priedo XI dalies (Triukšmo sklidimas ir kvapų kontrolė) 45 punktą taip:

45. Didžiausi garso slėgio lygiai (GSL)-1, kurie susidaro garsui jautriose vietose (gyvenamosios, rekreacinės teritorijos, asmens sveikatos priežiūros, švietimo įstaigos ir pan.) už veiklos ribų.“

17. Išdėstau 4 priedo XI dalies (Triukšmo sklidimas ir kvapų kontrolė) 45 punkto 43 lentelės 2-osios skilties pavadinimą taip:

„Vieta, nurodant atstumą (m) nuo triukšmo šaltinio“.

18. Pripažįstu netekusiomis galios 4 priedo 44 punkte pirmąją ir antrąją pastabas po 42 lentele.

19. Pripažįstu netekusia galios 4 priedo 45 punkte pirmąją pastabą po 44 lentele.

20. Išdėstau 5 priedo 25 punkte antrąją pastabą po 29 lentele taip:

2 – pagrindinių teršiančių medžiagų, į kurias reikia atsižvelgti, jei jos svarbios nustatant teršalų išmetimo ribines vertes, rodyklė yra pateikta šių Taisyklių 8 priede.“

21. Papildau Taisykles 8 priedu (pridedama).

 

 

APLINKOS MINISTRAS                                                        GEDIMINAS KAZLAUSKAS

 

 

 

Taršos integruotos prevencijos ir

kontrolės leidimų išdavimo, atnaujinimo

ir panaikinimo taisyklių

8 priedas

 

PAGRINDINIŲ TERŠIANČIŲ MEDŽIAGŲ, Į KURIAS REIKIA ATSIŽVELGTI, JEI JOS SVARBIOS NUSTATANT TERŠALŲ IŠMETIMO RIBINES VERTES, RODYKLĖ

 

1. Sieros dioksidas ir kiti sieros turintys junginiai.

2. Azoto oksidai ir kiti azoto turintys junginiai.

3. Anglies monoksidas.

4. Dulkės.

5. Asbestas (suspenduotos dalelės, pluoštai).

6. Metalai ir jų junginiai, įskaitant, kadmį, kadmio oksidą, cinką, cinko chloridą, cinko distearatą, cinko oksidą, cinko sulfatą, tricinko bis(ortofosfatą).

7. Chloras ir jo junginiai.

8. Fluoras ir jo junginiai.

9. Arsenas ir jo junginiai.

10. Cianidai.

11. Lakūs organiniai junginiai.

12. Alavo organiniai junginiai (Tributilalavas, dibutilalavas, monobutilalavas ir tributilalavo katijonai).

13. Fosforo organiniai junginiai.

14. Medžiagos ir preparatai, kurie, kaip įrodyta, turi kancerogeninių ar mutageninių savybių arba tokių savybių, kurios gali veikti dauginimąsi per orą.

15. Medžiagos ir preparatai, kurie, kaip įrodyta, turi kancerogeninių ar mutageninių savybių arba tokių savybių, kurios gali veikti dauginimąsi vandenyje arba per jį.

16. Halogeninti organiniai junginiai ir medžiagos, galinčios sudaryti tokius junginius vandenyje.

17. Ilgai nesuyrantys organiniai junginiai ir ilgai nesuyrančios bei bioakumuliacinių savybių turinčios organinės toksiškos medžiagos.

18. Policholirinti dibenzodioksinai ir polichlorinti dibenzofuranai.

19. Policikliniai aromatiniai angliavandeniliai (antracenas, benz(a)pirenas, benz(b)fluoroantenas, benz(g,h,i)perilinas, benz(k)fluoroantenas, fluoroantenas, inden(1,2,3-cd)pirenas, naftalenas.

20. Naftos angliavandeniliai.

21. Paviršinio aktyvumo medžiagos.

22. Biocidai ir augalų apsaugos produktai.

23. Skendinčios medžiagos.

24. Medžiagos, sukeliančios eutrofikacijos procesą (ypač nitritai ir fosfatai).

25. Medžiagos, neigiamai veikiančios deguonies pusiausvyrą (kurias galima įvertinti naudojant tokius rodiklius kaip BDS, ChDS, ir t.t.).

26. Dibutilftalatas.

27. 3,4-dichloranilinas.

28. Diizodicilftalatas.

29. 1,2-benzendikarboksirūgštis.

30. di-C9-11 – šakotieji alkilesteriai, turintys daug C10 angliavandenilių.

31. Diizononilftalatas.

32. 1,2 – benzendikarboksirūgštis.

33. di-C8-10 – šakotieji alkilesteriai, turintys daug C9 angliavandenilių.

34. Etilendiamintertaacetatas.

35. Metilacetatas.

36. Monochloracto rūgštis.

37. Pentanas.

38. Tetranatrio etilendiamintetraacetatas.

39. BTX (Benzenas, toluenas, ksilenas).

40. 2-nitrotoluenas.

41. 2,4-dinitrotoluenas.

42. Benzilbutilftalatas.

43. 2-furaldehidas (furfurolas).

44. Peroksoborato rūgšties natrio druska.

45. Trichloretilenas.

46. Benzenas.

47. 2-metoksi-2-metilbutanas (TAME).

48. 2,2',6,6' – tetrabrom – 4,4' – izopropilidendifenolis (tetrabrombisfenolis A).

49. 2,3 – epoksipropiltrimetilamonio chloridas (EPTAC).

50. (3-chlor-2-hidroksipropil)trimetilamonio chloridas (CHPTAC).

51. Heksachlorciklopentadienas.

52. Piperazinas.

53. Cikloheksanas.

54. Metilendifenildiizicianatas.

55. 2-butin-1,4-diolis.

56. Metiloksiranas.

57. Anilinas.

58. 2-etilheksilakrilatas.

59. 1,4-dichlorbenzenas.

60. 3,5-dinitro-2,6-dimetil-tret-butilacetofenonas.

61. di-(2-etilheksil)ftalatas.

62. Fenolis.

63. 5-tret-butil-2,4,6-trinitro-m-ksilenas.

 

_________________