LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL RINKOS KAINOS, PAGAL KURIĄ MOKESČIO ADMINISTRATORIUS APSKAIČIUOJA PREKIŲ AR PASLAUGŲ APMOKESTINAMĄJĄ VERTĘ SAVO SPRENDIMU, NUSTATYMO METODŲ IR JŲ TAIKYMO TVARKOS PATVIRTINIMO
2002 m. birželio 12 d. Nr. 871
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo (Žin., 2002, Nr. 35-1271) 17 straipsniu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
1. Patvirtinti Rinkos kainos, pagal kurią mokesčio administratorius apskaičiuoja prekių ar paslaugų apmokestinamąją vertę savo sprendimu, nustatymo metodus ir jų taikymo tvarką (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2002 m. birželio 12 d. nutarimu Nr. 871
RINKOS KAINOS, PAGAL KURIĄ MOKESČIO ADMINISTRATORIUS APSKAIČIUOJA
PREKIŲ AR PASLAUGŲ APMOKESTINAMĄJĄ VERTĘ SAVO SPRENDIMU,
NUSTATYMO METODAI IR JŲ TAIKYMO TVARKA
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Ši tvarka reglamentuoja, kaip mokesčio administratorius, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 17 straipsniu, nustato rinkos kainą, pagal kurią apskaičiuoja apmokestinamąją prekių ar paslaugų vertę savo sprendimu. Ši tvarka taikoma patikrinimo metu nustačius, kad yra pagrindo manyti, jog prekės ar paslaugos apmokestinamoji vertė yra dirbtinai sumažinta ar padidinta, t. y. neatitinka rinkos kainos, kuri būtų nustatyta sandorio šalims siekiant kuo didesnės ekonominės naudos kiekvienai sau.
2. Apmokestinamoji vertė mokesčio administratoriaus sprendimu apskaičiuojama patikrinimo metu. Šiuo atveju mokesčio administratorius, priimdamas sprendimą dėl patikrinimo akto tvirtinimo, kartu priima ir sprendimą dėl apmokestinamosios vertės apskaičiavimo.
II. APMOKESTINAMOSIOS VERTĖS APSKAIČIAVIMAS
4. Patikrinimo metu nustačius, kad yra pagrindo manyti prekių ar paslaugų apmokestinamąją vertę esant dirbtinai padidintą ar sumažintą, apmokestinamoji vertė apskaičiuojama pagal rinkos kainą, nustatytą taikant šiuos metodus:
4.3. prekių pagaminimo (paslaugų suteikimo) savikainos arba įsigijimo kainos ir įprastos veiklos pelningumo normos metodą;
5. Šios tvarkos 4.1-4.4 punktuose nurodyti metodai taikomi paeiliui. Kiekvieno punkto nuostatos gali būti taikomos tik tuo atveju, jeigu pagal ankstesnįjį punktą apmokestinamosios vertės apskaičiuoti neįmanoma.
6. Taikant tapačių prekių (paslaugų) kainos metodą, tapačiomis laikomos prekės ar paslaugos, kurių tapatūs šie požymiai:
7. Nereikšmingi prekių išvaizdos ar kokybės kategorijos skirtumai, jeigu kiti požymiai atitinka šios tvarkos 6.1-6.4 punktų kriterijus, nėra kliūtis laikyti prekes tapačiomis.
8. Taikant panašių prekių (paslaugų) kainos metodą, panašiomis laikomos prekės ar paslaugos, kurių panašūs šie požymiai:
9. Taikant prekių pagaminimo (paslaugų suteikimo) savikainos arba įsigijimo kainos ir įprastos veiklos pelningumo normos metodą, prie prekių pagaminimo (paslaugų suteikimo) savikainos (įsigijimo kainos) pridedama įprasta veiklos pelningumo norma, taip pat įvairios kitos su prekių tiekimu (paslaugų teikimu) susijusios pirkėjui tenkančios išlaidos.
III. ŠALTINIŲ RINKOS KAINAI NUSTATYTI NAUDOJIMAS
11. Mokesčio administratorius, šios tvarkos 4.1-4.4 punktuose nurodytais metodais nustatydamas rinkos kainą, naudoja to paties prekių tiekėjo (paslaugų teikėjo) ir (arba) pirkėjo (kliento) apskaitos ir kitus duomenis, išskyrus duomenis apie sandorius, kurių atveju yra pagrindo laikyti apmokestinamąją vertę esant dirbtinai padidintą ar sumažintą.
12. Jeigu naudojant 11 punkte nurodytą šaltinį rinkos kainos nustatyti neįmanoma, mokesčio administratorius turi teisę naudoti šiuos šaltinius (naudojamas tas šaltinis (arba šaltiniai), kuris leidžia tiksliausiai nustatyti rinkos kainą):
12.4. tam tikros veiklos srities (ūkio šakos) apmokestinamuosius asmenis vienijančių asociacijų teikiamą informaciją įprastai konkrečioje veiklos srityje (ūkio šakoje) pelningumo normai nustatyti, kai šios asociacijos su centriniu mokesčio administratorium yra pasirašiusios atitinkamus susitarimus dėl bendradarbiavimo;
12.5. kitų apmokestinamųjų asmenų apskaitos ir kitus duomenis, išskyrus duomenis apie sandorius, kurių atveju yra pagrindo laikyti apmokestinamąją vertę esant dirbtinai padidintą ar sumažintą;
13. Tikrinamas apmokestinamasis asmuo turi teisę teikti mokesčio administratoriui savo siūlymus dėl šaltinių naudojimo rinkos kainai nustatyti, kuriuos mokesčio administratorius privalo įvertinti.