LIETUVOS MOKSLO TARYBOS

N U T A R I M A S

 

DĖL LIETUVOS MOKSLO TARYBOS MOkslinės veiklos etikos principų patvirtiniMO

 

2012 m. gegužės 7 d. Nr. VII-102

Vilnius

 

Lietuvos mokslo taryba, įgyvendindama savo uždavinius, nustatytus Lietuvos Respublikos Seimo 2009 m. gruodžio 22 d. nutarimu Nr. XI-625 „Dėl Lietuvos mokslo tarybos nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2009, Nr. 153-6902; 2011, Nr. 157-7426) patvirtintuose Lietuvos mokslo tarybos nuostatuose, n u t a r i a

patvirtinti Lietuvos mokslo tarybos mokslinės veiklos etikos principus (pridedama).

 

 

 

Tarybos pirmininkas                                                                 Eugenijus Butkus

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos mokslo tarybos

2012 m. gegužės 7 d. nutarimu Nr. VII-102

 

LIETUVOS MOKSLO TARYBOS MOkslinės veiklos etikos principAI

 

Mokslinė veikla apima mokslinius tyrimus, mokslinių tyrimų rezultatų skelbimą, tyrėjų ekspertinę veiklą, mokslinių tyrimų organizavimą ir mokslo žinių sklaidą visuomenėje. Mokslinės veiklos etikos principai (toliau – etikos principai) apibrėžia etišką mokslinę veiklą ir etiško tyrėjų elgesio nuostatas.

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Tyrėjas vadovaujasi bendražmogiškomis moralės normomis, pagarbos žmogui, visuomenei ir valstybei, sąžiningumo, skaidrumo ir teisingumo normomis, šiame apraše išdėstytais ir kitais visuotinai pripažįstamais etiškos mokslinės veiklos principais.

2. Tyrėjas, pripažindamas mokslą svarbiausiu būdu pažinti pasaulį, yra tolerantiškas ir kitiems pažinimo būdams.

3. Tyrėjas nepolitizuoja ir neideologizuoja mokslinių tyrimų ir jų rezultatų.

4. Tyrėjas, pripažindamas kolegų teisę turėti bei reikšti savo nuomonę, yra pakantus asmenims, mokslinėje diskusijoje turintiems skirtingą nuomonę.

5. Tyrėjas, pripažindamas ir gerbdamas kitų asmenų mokslinės veiklos rezultatus, juos kritiškai vertina ir atkreipia dėmesį į klaidas ar nepakankamai pagrįstus faktus.

6. Tyrėjas, siekdamas finansavimo savo tyrimams, nepervertina jų reikšmės mokslui ir visuomenei.

7. Tyrėjas, puoselėdamas etikos principus mokslo bendruomenėje, yra nepakantus jų nesilaikymui.

8. Tyrėjas nedaro išlygų etikos principų laikymuisi dėl lojalumo kolegoms ar institucijoms; nereikalauja iš savo kolegų veiksmų, prieštaraujančių etikos principams.

 

II. MOKSLINIS TYRIMAS

 

9. Tyrėjas laisvai pasirenka mokslinių tyrimų sritį ir tyrimo metodus, mokslinius tyrimus atlieka vadovaudamasis mokslinės tiesos paieškos logika, kokybiškai, sąžiningai ir nešališkai, netendencingai pateikia tyrimų duomenis, neklastoja, neišgalvoja ir neslepia tyrimų rezultatų.

10. Tyrėjas naudoja mokslinių tyrimų priemones, tyrimams skirtus finansinius ir kitus išteklius efektyviai bei atsakingai, nekliudo kitiems naudotis bendraisiais mokslinių tyrimų ištekliais.

11. Tyrėjas numato savo tyrimų riziką, įvardina galimas nepageidaujamas ar žalingas visuomenei, gyvūnams ar gamtinei aplinkai tyrimų pasekmes; imasi reikalingų atsargumo priemonių, kad tyrimais nebūtų padaryta žala.

 

III. MOKSLO REZULTATŲ SKLAIDA

 

12. Tyrėjas laisvai skelbia savo mokslinių tyrimų rezultatus, išskyrus atvejus, kai jie priskiriami valstybės paslapčiai ar kitai teisės aktais saugomai informacijai.

13. Tyrėjas mokslinių tyrimų metodus, tyrimų duomenis ir rezultatus išdėsto taip aiškiai, kad kiti tyrėjai galėtų juos atkartoti.

14. Tyrėjas sutinka būti publikacijos bendraautorius, jei yra reikšmingas jo indėlis į šį darbą.

15. Tyrėjas savo publikacijose cituoja svarbius su nagrinėjamo darbo tema susijusius kitų autorių atliktus tyrimus ir jų rezultatus; savo darbus cituoja tiek, kiek reikia publikacijoje pateiktiems teiginiams pagrįsti, nurodo visas publikacijas, kuriose yra skelbti šio tyrimo rezultatai ar jų dalis.

16. Tyrėjas gerbia ir saugo autorių teises, publikuotuose ir nepublikuotuose darbuose pateiktas mokslines idėjas, neplagijuoja kitų tyrėjų publikacijų, nenaudoja svetimų idėjų ir rezultatų, nenurodydamas jų autorių.

17. Tyrėjas skelbia pataisymus ir daro kitus reikalingus veiksmus, jei publikuotame darbe aptinkama esminių klaidų.

18. Tyrėjas publikacijoje dėkoja į bendraautorių sąrašą neįtrauktiems bendradarbiams, kurių indėlis į publikaciją nebuvo esminis; jei buvo gauta finansinė paramą, publikacijoje tai nurodoma.

19. Tyrėjas, skelbdamas tyrimų rezultatus, vengia savigyros.

 

IV. EKSPERTINĖ VEIKLA

 

20. Tyrėjas ekspertuoja arba recenzuoja mokslinius darbus ar projektus tik pagal savo kompetenciją, vengia interesų konflikto, nesivadovauja išankstine nuostata apie vertinamą darbą ar jo autorius.

21. Tyrėjas, atlikdamas ekspertinį darbą, turi teisę likti anonimiškas ir privalo išlaikyti kitų ekspertų anonimiškumą, gerbia ir saugo ekspertuojamo mokslinio darbo autorių intelektinės nuosavybės teises, nenaudoja saviems tikslams ir neperduoda tretiesiems asmenims ekspertinio darbo metu įgytos informacijos, vengia sąmoningo delsimo.

 

Mokslinės veiklos etikos principų pažeidimų atvejus nagrinėja ir sprendimus priima Lietuvos mokslo tarybos Mokslinės veiklos etikos komisija.

 

_________________