LIETUVOS RESPUBLIKOS
Į S T A T Y M A S
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS CIVILINIO PROCESO KODEKSO PAKEITIMO IR PAPILDYMO
1994 m. lapkričio 8 d. Nr. I-636
Vilnius
I. Pakeisti ir papildyti Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodeksą (Žin., 1964, Nr. 19-139; 1966, Nr. 33-238; 1967, Nr. 36-349; 1968, Nr. 9-64; 1972, Nr. 21-161; 1973, Nr. 31-275; 1975, Nr. 9-72; 1977, Nr. 30-396; 1981, Nr. 16-183, Nr. 21-268, Nr. 28-331; 1982, Nr. 12-100, Nr. 14-128; 1983, Nr. 18-198; 1984, Nr. 34-390; 1985, Nr. 7-61, Nr. 8-73; 1986, Nr. 4-32, Nr. 36-379; 1987, Nr. 36-429; 1988, Nr. 4-29, Nr. 17-160; 1989, Nr. 27-330; 1991, Nr. 33-891; 1993, Nr. 6-113, Nr. 54-1051, Nr. 62-1168; 1994, Nr. 51-949, Nr. 58-1131, 1134):
1. 1 straipsnį išdėstyti taip:
„1 straipsnis. Civilinio proceso įstatymai
Civilinių bylų proceso tvarką visuose Lietuvos Respublikos teismuose nustato Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodeksas ir kiti Lietuvos Respublikos įstatymai.
Civilinio proceso įstatymai nustato tvarką, kuria nagrinėjamos bylos dėl ginčų, kylančių iš civilinių, šeimos, darbo, finansų, bankroto teisinių santykių, ir bylos, kylančios iš konstitucinių, administracinių teisinių santykių, bei ypatingosios teisenos bylos. Bylos, kylančios iš konstitucinių, administracinių teisinių santykių, bei ypatingosios teisenos bylos nagrinėjamos pagal bendrąsias proceso taisykles, išskyrus išimtis, kurias nustato šis kodeksas ir kiti Lietuvos Respublikos įstatymai.
Jeigu yra šio kodekso normų ir kitų Lietuvos Respublikos įstatymų prieštaravimas, teismas turi vadovautis Civilinio proceso kodekso normomis.“
„5 straipsnis. Civilinės bylos iškėlimas teisme
Teismas imasi nagrinėti civilinę bylą:
1) pagal asmens arba jo atstovo, kuris kreipiasi, kad būtų apginta jo teisė arba įstatymų saugomas interesas, pareiškimą;
6 straipsnis. Teisingumą vykdo tik teismai, vadovaudamiesi asmenų lygybe prieš įstatymą ir teismą
Teisingumą civilinėse bylose vykdo tik teismai, vadovaudamiesi visų asmenų lygybe prieš įstatymą ir teismą, nepaisant lyties, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, užsiėmimo rūšies ir pobūdžio, gyvenamosios vietos ir kitų aplinkybių.“
5. 8, 9 ir 10 straipsnius išdėstyti taip:
„8 straipsnis. Teisėjų ir teismų nepriklausomumas
Vykdydami teisingumą, teisėjai ir teismai yra nepriklausomi ir klauso tik įstatymų. Teisėjai ir teismai sprendžia civilines bylas, remdamiesi įstatymais ir tokiomis sąlygomis, kurios nesudaro galimybių teisėjus veikti iš šalies.
Valstybinės valdžios ir valdymo institucijų, Seimo narių ir kitų pareigūnų, politinių partijų, politinių ir visuomeninių organizacijų ar fizinių asmenų kišimasis į teisėjo ar teismo veiklą draudžiamas ir užtraukia įstatymų numatytą atsakomybę.
Mitingai, piketai bei kitokie veiksmai arčiau negu 75 metrai iki teismo ir teisme, kuriais siekiama paveikti teisėją ar teismą, yra kišimasis į teisėjo arba teismo veiklą ir draudžiami.
9 straipsnis. Proceso kalba
Asmenims, nemokantiems lietuvių kalbos, garantuojama teisė dalyvauti teismo veiksmuose per vertėją. Ši teisė taip pat garantuojama asmenims, nepakankamai mokantiems lietuvių kalbą ir pageidaujantiems kalbėti teismo procese gimtąja kalba ar kalba, kurią jie moka.
10 straipsnis. Teisminio nagrinėjimo viešumas
Visuose teismuose bylos nagrinėjamos viešai. Motyvuota teismo nutartimi teismo posėdis gali būti uždaras, kai reikia apsaugoti žmogaus asmens, jo privataus gyvenimo ir nuosavybės slaptumą, taip pat jeigu viešai nagrinėjama byla gali atskleisti valstybės, profesinę ar komercinę paslaptį.
Uždarame teismo posėdyje gali būti dalyvaujantys byloje asmenys, o reikiamais atvejais – ir liudytojai, ekspertai bei vertėjai.
Uždarame teismo posėdyje byla nagrinėjama laikantis visų proceso taisyklių. Teismo sprendimo rezoliucinė dalis visada paskelbiama viešai.
6. Papildyti Kodeksą 101 straipsniu:
„101 straipsnis. Techninių priemonių naudojimas teisme
Teismo posėdžio eigai, įrodymams fiksuoti ir jiems tirti teismas gali naudoti bet kokias technines priemones.
Dalyvaujantys byloje asmenys savo procesinėms funkcijoms įgyvendinti gali daryti garso įrašą teismo posėdžiui užfiksuoti.
Kitiems asmenims draudžiama teismo posėdžio metu filmuoti, fotografuoti, daryti garso ar vaizdo įrašus bei naudoti kitas technines priemones.
7. 11, 12 ir 13 straipsnius išdėstyti taip:
„11 straipsnis. Bylų sprendimas pagal galiojančius įstatymus
Teismas privalo spręsti bylas, remdamasis Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos įstatymais, Respublikos Prezidento dekretais ir kitais galiojančiais teisės aktais.
Jeigu yra pagrindo manyti, kad įstatymas ar kitas teisės aktas, kuris turėtų būti taikomas konkrečioje byloje, prieštarauja Konstitucijai, teismas sustabdo bylos nagrinėjimą ir, atsižvelgdamas į Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo kompetenciją, kreipiasi į jį su prašymu spręsti, ar tas įstatymas ar teisės aktas atitinka Konstituciją. Gavęs Konstitucinio Teismo nutarimą, teismas atnaujina bylos nagrinėjimą.
Nustatęs, kad teisės aktas, nepriklausantis Konstitucinio Teismo kompetencijai, prieštarauja įstatymui ar kitam Lietuvos Respublikos Seimo aktui, Respublikos Prezidento aktui ar Lietuvos Respublikos Vyriausybės aktui, teismas, priimdamas sprendimą, neturi tokiu aktu vadovautis. Apie tokį aktą teismas atskirąja nutartimi turi pranešti institucijai ar pareigūnui, kurie pagal įstatymus kontroliuoja aktą priėmusios institucijos ar pareigūno veiklą.
Jeigu nėra įstatymo, reguliuojančio ginčo santykį, teismas taiko įstatymą, reguliuojantį panašius santykius, o jei ir tokio įstatymo nėra – vadovaujasi bendraisiais Lietuvos Respublikos įstatymų pradmenimis ir jų prasme.
12 straipsnis. Teismų praktikos vienodumo formavimas
8. 14 straipsnio pirmąją dalį išdėstyti taip:
9. 15 ir 16 straipsnius išdėstyti taip:
„15 straipsnis. Teisių ir pareigų išaiškinimas dalyvaujantiems byloje asmenims
16 straipsnis. Teismo sudėtis
Apylinkių teismuose teisėjas civilines bylas nagrinėja vienas. Nagrinėdamas civilines bylas, jis veikia apylinkės teismo vardu.
Apygardų teismuose civilines bylas, išskyrus šio kodekso 1361 straipsnyje nurodytąsias, nagrinėja vienas teisėjas. Nagrinėdamas civilines bylas, jis veikia apygardos teismo vardu. Kitas civilines bylas apygardų teismuose, o Lietuvos apeliaciniame teisme ir Lietuvos Aukščiausiajame Teisme – ir dėl kasacinės bylos iškėlimo nagrinėja trijų teisėjų kolegija.
12. Iš 19 straipsnio pavadinimo ir paties straipsnio išbraukti žodžius „ir liaudies tarėjui“, „ir liaudies tarėjas“.
15. 22 straipsnio pirmojoje dalyje vietoj skaičių „19-21“ įrašyti skaičius „19, 20“, o žodžius „liaudies tarėjas, prokuroras, visuomeninės organizacijos arba darbo kolektyvo atstovas“ išbraukti.
16. 23 straipsnio:
1) pirmosios dalies paskutinįjį sakinį išdėstyti taip: „Nušalinimo ir nusišalinimo klausimus teismas sprendžia pasitarimų kambaryje.“;
3) trečiąją dalį išdėstyti taip:
17. 24 ir 25 straipsnius išdėstyti taip:
„24 straipsnis. Pareiškimo dėl nušalinimo patenkinimo pasekmės
Kai nušalintas ar nusišalino apylinkės teismo teisėjas, byla nagrinėjama tame pačiame teisme pirmininkaujant kitam teisėjui. Kai teisėjo pakeisti negalima, byla nusiunčiama apygardos teismui, kad šis perduotų ją nagrinėti į kitą apylinkės teismą.
25 straipsnis. Neleistinumas teisėjui pakartotinai dalyvauti nagrinėjant bylas
Teisėjas, dalyvavęs nagrinėjant civilinę bylą pirmosios instancijos teisme, negali dalyvauti nagrinėjant tą bylą apeliacinės instancijos teisme ir kasacinės instancijos teisme, taip pat nagrinėjant bylą pirmosios instancijos teisme, jeigu panaikintas sprendimas, priimtas jam dalyvaujant.
Teisėjas, dalyvavęs nagrinėjant civilinę bylą apeliacinės instancijos teisme, negali dalyvauti nagrinėjant tą bylą kasacinės instancijos ir pirmosios instancijos teisme.
Teisėjas, dalyvavęs nagrinėjant civilinę bylą kasacinės instancijos teisme, negali dalyvauti nagrinėjant tą bylą apeliacinės instancijos ir pirmosios instancijos teisme.
18. 26 straipsnio pirmąją ir antrąją dalis išdėstyti taip:
20. 28 straipsnyje po žodžių „trečiųjų teismui“ įrašyti žodį „(arbitražui)“, o žodžius „Jūrų arbitražo komisijai arba Arbitražo teismui prie TSRS prekybos ir pramonės rūmų“ išbraukti.
21. 29, 30 ir 32 straipsnius išdėstyti taip:
„29 straipsnis. Teisminio žinybingumo prioritetas
Jeigu sujungiami keli tarpusavyje susiję reikalavimai, iš kurių vieni žinybingi teismui, o kiti – ne teismo institucijoms, visi reikalavimai turi būti nagrinėjami teisme.
„30 straipsnis. Dalyvaujantys byloje asmenys
Dalyvaujančiais byloje asmenimis laikomi: šalys, tretieji asmenys, šalių ir trečiųjų asmenų atstovai, taip pat prokuroras, valstybinio valdymo institucijos, įmonės, įstaigos ir
organizacijos bei atskiri fiziniai asmenys, dalyvaujantys byloje šio kodekso 55 straipsnyje nurodytais pagrindais.
„32 straipsnis. Civilinis procesinis teisnumas
Galėjimas turėti civilines procesines teises ir pareigas (civilinis procesinis teisnumas) pripažįstamas lygiomis visiems Lietuvos Respublikos piliečiams, taip pat įmonėms, įstaigoms, organizacijoms, tiek turinčioms juridinio asmens teises, tiek ir jų neturinčioms.“
23. 34 straipsnį išdėstyti taip:
„34 straipsnis. Šalys
Civiliniame procese šalimis – ieškovu arba atsakovu – gali būti fiziniai asmenys, taip pat įmonės, įstaigos, organizacijos, tiek turinčios juridinio asmens teises, tiek ir jų neturinčios.
Asmeniui, kurio interesais byla pradėta pagal prokuroro, valstybinio valdymo institucijos, įmonės, įstaigos, organizacijos ar fizinio asmens pareiškimą tais atvejais, kada pagal įstatymus kreipiamasi į teismą, kad būtų apgintos valstybės ir kitų asmenų teisės ir įstatymų saugomi interesai, teismas praneša apie pradėtą bylą. Tas asmuo dalyvauja byloje kaip ieškovas.“
24. 37 straipsnio trečiąją dalį išdėstyti taip:
27. 47 straipsnio antrąją dalį išdėstyti taip:
28. 48 straipsnyje:
1) 2, 3, 5 ir 7 punktus išdėstyti taip:
„5) valstybinio valdymo institucijų, įmonių, įstaigų ir organizacijų, kurioms įstatymai suteikia teisę ginti valstybės ir kitų asmenų teises ir interesus, įgaliotiniai;“
29. 49 straipsnio penktąją ir šeštąją dalis išdėstyti taip:
„Advokato arba advokato padėjėjo įgalinimai ir jų apimtis patvirtinami advokato arba advokato padėjėjo orderyje.
30. Iš 51 straipsnio išbraukti žodžius „draugiškajam teismui ar“, o po žodžių „trečiųjų teismui“ įrašyti žodį „(arbitražui)“.
31. 52 straipsnio antrąją dalį išdėstyti taip:
„Atstovais pagal pavedimą teisme negali būti advokatai, jų padėjėjai, kurie pagal Lietuvos Respublikos advokatūros įstatymą savo noru sustabdė profesinę veiklą, kuriems uždrausta profesinė veikla už šios veiklos pažeidimus arba kai jie išrinkti Lietuvos Respublikos Seimo nariais, taip pat kitais įstatymų numatytais atvejais.“
33. 55 straipsnio pavadinimą ir pirmąją dalį išdėstyti taip:
„55 straipsnis. Prokuroro, valstybinio valdymo
34. 56 straipsnio pavadinimą ir pirmąją dalį išdėstyti taip:
„56 straipsnis. Prokuroro, valstybinio valdymo institucijų, įmonių, įstaigų, organizacijų ir fizinių asmenų, ginančių valstybės ir kitų asmenų teises, procesinės teisės
Prokuroras, valstybinio valdymo institucijos, įmonės, įstaigos, organizacijos ar fiziniai asmenys, kurie kreipiasi į teismą su pareiškimu, kad būtų apgintos valstybės ir kitų asmenų teisės bei įstatymų saugomi interesai, turi šalies procesines teises ir pareigas, išskyrus baigti bylą taikos sutartimi.“
35. 57 straipsnį papildyti tokia trečiąja dalimi:
36. 62 straipsnį išdėstyti taip:
38. 68 straipsnio antrąją dalį papildyti 3 punktu:
39. 75 straipsnio pirmojoje ir trečiojoje dalyse, 76 straipsnyje, 82 straipsnio pirmojoje ir trečiojoje dalyse ir 83 straipsnyje vietoj žodžių „valstybinių įmonių, įstaigų, organizacijų, kolūkių, kitokių kooperatinių organizacijų, jų susivienijimų, kitų visuomeninių organizacijų“, „valstybinės įmonės, įstaigos, organizacijos, kolūkiai, kitokios kooperatinės organizacijos, jų susivienijimai, kitos visuomeninės organizacijos“ įrašyti atitinkamai žodžius „įmonių, įstaigų, organizacijų“, „įmonės, įstaigos, organizacijos“.
41. Iš 87 straipsnio pirmosios dalies išbraukti žodžius „sutinkamai su šio kodekso 164 straipsnio 9 punktu“.
42. 96 straipsnio antrojoje dalyje vietoj žodžių „valstybinės notarinės kontoros“ įrašyti žodžius „notarų biurai“.
44. 101 ir 102 straipsnius išdėstyti taip:
„101 straipsnis. Teismo išlaidos
102 straipsnis. Atleidimas nuo žyminio mokesčio
Bylose, kurias nagrinėja teismai, nuo žyminio mokesčio atleidžiami:
1) ieškovai – bylose dėl grąžinimo į darbą, dėl atlyginimo už darbą išieškojimo ir kitų reikalavimų, atsirandančių iš darbo teisinių santykių;
3) ieškovai – už ieškinius dėl žalos, padarytos juos suluošinus ar kitaip sužalojus sveikatą, taip pat netekus maitintojo (jam mirus), atlyginimo;
5) valstybinio socialinio draudimo įstaigos – už ieškinius dėl permokėtų pašalpų ir pensijų išieškojimo, taip pat socialinio draudimo įmokų išieškojimo iš nevalstybinių įmonių, įstaigų bei organizacijų ir už regresinius ieškinius dėl pensijų ir pašalpų, mokamų nukentėjusiajam, išieškojimo iš kaltų asmenų;
7) valstybinės mokesčių inspekcijos – už pareiškimus dėl mokesčių ir kitų įmokų į biudžetą išieškojimo ir už pareiškimus ypatingosios teisenos bylose;
8) Lietuvos Respublikos valstybės kontrolės departamentas – už ieškinius dėl neteisėtai gautų pajamų ir neteisėtai panaudotų dotacijų bei asignavimų išieškojimo į valstybės biudžetą;
9) Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos ministerija ir jai pavaldžios organizacijos – už pareiškimus dėl nuostolių, padarytų teršiant aplinką, visų rūšių gyvūnijai ir augalijai, įskaitant mišką bei kraštovaizdį, be leidimų ir neracionaliai naudojant gamtos išteklius, išieškojimo;
10) prokurorai ir jų pavaduotojai, valstybinio valdymo institucijos, įmonės, įstaigos ir organizacijos, jų susivienijimai, fiziniai asmenys – už įstatymų nustatytais atvejais teismui pateikiamus pareiškimus dėl valstybės ir kitų asmenų teisių bei įstatymų saugomų interesų gynimo;
11) šalys – ginčuose, susijusiuose su žalos, padarytos asmeniui neteisėtai jį nuteisus, ištrėmus, patraukus baudžiamojon atsakomybėn, suėmus kardomosios priemonės taikymo tvarka, paskyrus jam areštą ar pataisos darbus kaip administracinę nuobaudą, atlyginimu;
12) šalys – už apeliacinius skundus santuokos nutraukimo bylose, išskyrus sprendimo dalį dėl turto padalijimo, o atsakovai – dėl alimentų išieškojimo;
13) asmenys, pagal įstatymus atleisti nuo žyminio mokesčio mokėjimo, – už apeliacinius ir kasacinius skundus;
15) kainų ir kontrolės institucijos – už ieškinius dėl neteisėtai (pažeidus kainodaros tvarką) gautų pajamų;
17) Lietuvos Respublikos kultūros paveldo inspekcija – už ieškinius dėl žalos atlyginimo už istorijos ir kultūros paminklų žalojimą ar naikinimą;
19) butų fondą eksploatuojančios savivaldybių ir kitos valstybinį butų fondą valdančios organizacijos – už pareiškimus išieškant buto nuomos mokesčio ir mokesčio už komunalines paslaugas įsiskolinimą;
20) Lietuvos Respublikos įmonių rejestro tvarkytojas, įgaliotos vidaus reikalų įstaigos – bylose dėl baudų už pasikeitusių įmonės registravimo duomenų ir dokumentų nepateikimą skyrimo, už įmonių dokumentų įforminimo pažeidimus bei bylose dėl įregistruotos, bet neveikiančios įmonės likvidavimo;
21) Lietuvos Respublikos Seimas, Vyriausybė, Finansų ministerija, savivaldybių tarybos ir jų padaliniai – bylose, kai jie gina valstybės, Seimo, Vyriausybės ar savivaldybių interesus;
22) miškų urėdijos, nacionaliniai parkai – už pareiškimus dėl žalos, padarytos miško pažaidomis visuose Lietuvos Respublikos miškuose, bei žalos medžioklės ūkiui išieškojimo;
23) nacionaliniai ir regioniniai parkai – už pareiškimus dėl žalos, padarytos gamtos ir kultūros objektams, išieškojimo;
24) Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija – už ieškinius, apeliacinius ir kasacinius skundus;
25) muitinės įstaigos – bylose dėl muitų ir kitų muitinės kompetencijai priskirtų įmokų į valstybės biudžetą išieškojimo ir už pareiškimus ypatingosios teisenos bylose;
45. 104 straipsnyje:
3) antrąją ir trečiąją dalis išdėstyti taip:
„Už apeliacinius skundus dėl teismo sprendimų mokami žyminiai mokesčiai 50 procentų tarifo, apmokėtino paduodant ieškininį pareiškimą (pareiškimą ar skundą ypatingosios teisenos bylose), o turtiniuose ginčuose – apskaičiuoto pagal ginčijamą sumą.
Už kasacinius skundus žyminis mokestis imamas:
1) bylose, kurios nebuvo nagrinėjamos apeliacine tvarka, – tokio pat dydžio kaip ir už apeliacinius skundus;
4) po trečiosios dalies įrašyti tokią dalį:
46. 105 straipsnio pirmosios dalies 9 punktą išdėstyti taip:
47. 106 straipsnio pavadinime ir pirmojoje dalyje vietoj žodžių „valstybinio“ įrašyti žodžius „žyminio“.
48. 107 straipsnį išdėstyti taip:
„107 straipsnis. Žyminio mokesčio grąžinimas
Sumokėtas žyminis mokestis arba jo dalis grąžinami:
3) bylą nutraukus, kai ji nenagrinėtina teisme arba kai ieškovas nesilaikė tos kategorijos byloms nustatytos ginčo išankstinio neteisminio sprendimo tvarkos ir nebegalima šia tvarka pasinaudoti;
Žyminį mokestį grąžina valstybinė mokesčių inspekcija, remdamasi teismo ar teisėjo nutartimi, jeigu pareiškimas paduotas teismui ne vėliau kaip per dvejus metus nuo tos dienos, kurią priimta teisėjo nutartis atsisakyti priimti pareiškimą ar jį grąžinti, taip pat teismo nutartis nutraukti bylą ar pareiškimą palikti nenagrinėtą. Jeigu grąžinamas permokėtas žyminis mokestis, tai šis terminas skaičiuojamas nuo teismo sprendimo, nutarties ar nutarimo įsiteisėjimo dienos.“
50. 112 straipsnio:
1) ketvirtojoje dalyje vietoj žodžių „valstybiniam“, „kasacinius ir priežiūrinius“ įrašyti atitinkamai žodžius „žyminiam“, „apeliacinius ir kasacinius“;
51. 113 straipsnyje po žodžių „advokato“ įrašyti žodžius „ar advokato padėjėjo ir kito atstovo“, o trečiojoje dalyje išbraukti žodžius „juridinės konsultacijos naudai arba“.
52. 115 straipsnio antrojoje dalyje vietoj žodžių „valstybinio valdymo organai, profesinės sąjungos, valstybinės įmonės, įstaigos, organizacijos, kolūkiai, kitokios kooperatinės organizacijos, jų susivienijimai, kitos visuomeninės organizacijos ar atskiri piliečiai“, „valstybinį“ įrašyti atitinkamai žodžius „valstybinio valdymo institucijos, įmonės, įstaigos, organizacijos bei fiziniai asmenys“, „žyminį“.
53. 116 straipsnio pirmojoje dalyje vietoj žodžių „taip pat valstybinio valdymo organų, profesinių sąjungų, valstybinių įmonių, įstaigų, organizacijų, kolūkių, kitokių kooperatinių organizacijų, jų susivienijimų, kitų visuomeninių organizacijų ir atskirų piliečių“ įrašyti žodžius „valstybinio valdymo institucijų, įmonių, įstaigų, organizacijų bei fizinių asmenų“.
56. 119 straipsnio:
57. Iš 120 straipsnio antrosios dalies išbraukti žodžius „ir atskirasis protestas“, o iš 1202 straipsnio antrosios dalies - žodžius „ar atskirasis protestas“.
58. 121 straipsnio:
1) pirmojoje dalyje vietoj žodžių „Civilinės bylos teisminiam nagrinėjimui turi būti paruoštos“ įrašyti žodžius „Pasiruošimas civilinių bylų teisminiam nagrinėjimui turi būti baigtas“;
60. 128 straipsnį papildyti ketvirtąja dalimi:
„Jeigu atsakovo gyvenamoji ar darbo vieta nežinoma arba tapo nežinoma kito dalyvaujančio byloje asmens gyvenamoji ar darbo vieta, teismas dalyvaujančių byloje asmenų (asmens) prašymu ir sąskaita gali paskelbti vietiniame laikraštyje apie paskirtos bylos nagrinėjimo vietą ir laiką. Skelbimas turi būti išspausdintas ne vėliau kaip likus dvidešimčiai dienų iki bylos nagrinėjimo dienos. Šiuo atveju laikoma, kad dalyvaujantiems byloje asmenims yra pranešta apie bylos nagrinėjimo laiką ir vietą. Skelbimo išspausdinimo diena laikoma šaukimo minėtiems asmenims įteikimo diena.“
61. 129 straipsnio antrąją dalį išdėstyti taip:
„Kartu su šaukimu teisėjas nusiunčia atsakovui ieškininio pareiškimo nuorašą, o reikiamais atvejais – pridėtų prie pareiškimo dokumentų nuorašus ir nustato terminą, per kurį atsakovas raštu privalo pateikti teismui savo atsiliepimą į ieškinį ir pateikti tiek atsiliepimo nuorašų, kiek yra byloje ieškovų. Atsiliepime atsakovas nurodo, ar sutinka, ar ne su pareikštu ieškiniu, taip pat ar dalyvaus bylą nagrinėjant teismo posėdyje. Jeigu atsakovas per teisėjo nustatytą terminą raštu nepateikia savo atsiliepimo į ieškinį, nepraneša apie tai, kad neatvyks, ir neatvyksta į teismo posėdį, teismas nagrinėja bylą jam nedalyvaujant. Jei yra laiko, teisėjas nusiunčia ieškovui gautą atsakovo rašytinio atsiliepimo į ieškinį nuorašą.“
62. 131 straipsnio:
1) pirmojoje dalyje vietoj žodžių „valstybinei įmonei, įstaigai, organizacijai, kolūkiui, kitokiai kooperatinei organizacijai, jų susivienijimui, kitai visuomeninei organizacijai“ įrašyti žodžius „įmonei, įstaigai, organizacijai“;
63. 134 straipsnio:
64. 135 ir 136 straipsnius išdėstyti taip:
„135 straipsnis. Civilinės bylos, teismingos apylinkės teismui
136 straipsnis. Civilinės bylos, teismingos apygardos teismams
Apygardos teismai, kaip pirmosios instancijos teismai, nagrinėja civilines bylas:
2) Seimo kontrolierių siūlymus atleisti iš pareigų valstybės ir savivaldybės pareigūnus, išskyrus teisėjus, dėl jų piktnaudžiavimo ir biurokratizmo;
5) dėl žalos, nuostolio ar kitų turtinių reikalavimų užsienio valstybės fiziniams ar juridiniams asmenims, jei jos teismingos Lietuvos Respublikos teismams;
65. Papildyti Kodeksą 1361 ir 1362 straipsniais:
„1361 straipsnis. Civilinės bylos, teismingos tik Vilniaus apygardos teismui
Tik Vilniaus apygardos teisme, kaip pirmosios instancijos teisme, trijų teisėjų kolegija nagrinėja civilines bylas:
2) pagal iniciatyvinės grupės skundus dėl Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimo atmesti reikalavimą paskelbti referendumą;
rajonų referendumų komisijų sprendimų, priimtų iki balsavimo pabaigos;
4) pagal skundus dėl Respublikos Prezidento rinkimų komisijos sprendimo atsisakyti išduoti rinkėjų parašų rinkimo lapus asmeniui, iškeltam ar išsikėlusiam kandidatu į Respublikos Prezidentus;
5) pagal skundus dėl Respublikos Prezidento rinkimų komisijos atsisakymo įregistruoti asmenį kandidatu į Respublikos Prezidentus;
7) pagal užsienio valstybių piliečių prašymus įvaikinti Lietuvos Respublikos pilietį, taip pat pagal Lietuvos Respublikos piliečių prašymus įvaikinti užsienio valstybės pilietį, gyvenantį Lietuvos Respublikoje;
8) pagal politinių partijų ir politinių organizacijų, kandidatų į Seimo narius, jų įgaliotinių bei stebėtojų skundus dėl Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimų, priimtų iki balsavimo pabaigos nagrinėjant skundus dėl apygardos rinkimų komisijos sprendimų, renkant Lietuvos Respublikos Seimą;
10) pagal politinių partijų ir politinių organizacijų, iškėlusių kandidatą į Respublikos Prezidentus, bei kandidatų patikėtinių skundus dėl Respublikos Prezidento rinkimų komisijos sprendimų, priimtų iki balsavimo pabaigos;
11) pagal politinių partijų ir politinių organizacijų, iškėlusių kandidatus į Respublikos Prezidentus, bei kandidatų patikėtinių skundus dėl Respublikos Prezidento rinkimų komisijos sprendimų, priimtų pasibaigus balsavimui;
12) pagal politinių partijų, politinių ar visuomeninių organizacijų atstovų prie rinkimų komisijos, rinkimų į savivaldybių tarybas stebėtojų ir rinkėjų skundus dėl Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimų, priimtų nagrinėjant skundus dėl apygardos rinkimų komisijos sprendimų, kurie priimti iki balsavimo pabaigos;
13) pagal rinkimuose į savivaldybių tarybas dalyvavusios kandidatų sąrašus iškėlusios organizacijos skundus dėl rinkimų pripažinimo negaliojančiais arba dėl neteisingo rinkimų rezultatų nustatymo;
dėl Valstybinio patentų biuro Apeliacinio skyriaus sprendimų atsisakyti įregistruoti ženklą ir išduoti ženklo liudijimą,
dėl ženklo savininko teisių gynimo;
1362 straipsnis. Bylos, teismingos Lietuvos Respublikos ūkiniam teismui
Lietuvos Respublikos ūkinis teismas nagrinėja civilines bylas dėl Lietuvos Respublikos ūkio subjektų ginčų, kylančių iš ūkinės komercinės veiklos.
66. 138 straipsnio antrojoje dalyje vietoj žodžių „TSR Sąjungoje“ įrašyti žodžius „Lietuvos Respublikoje“.
67. 139 straipsnio pirmąją dalį išdėstyti taip:
68. 142 straipsnio trečiąją dalį išdėstyti taip:
70. 145 straipsnį išdėstyti taip:
71. 146 straipsnio:
1) antrojoje dalyje po 3 punkto įrašyti tokį 4 punktą:
73. 148 straipsnyje:
2) įrašyti tokią pirmąją dalį:
74. 150 straipsnio:
1) pirmąją dalį išdėstyti taip:
3) antrosios dalies 5 punktą pripažinti netekusiu galios, o 6, 7, 8 ir 9 punktus laikyti atitinkamai 5, 6, 7 ir 8 punktais;
4) trečiosios dalies paskutiniajame sakinyje po žodžio „nuorašas“ įrašyti žodžius „ne vėliau kaip per tris dienas“;
75. 151 straipsnį išdėstyti taip:
„151 straipsnis. Pareiškimo trūkumų šalinimas
Jeigu ieškininis pareiškimas neatitinka šio kodekso 146 ir 148 straipsnių reikalavimų arba už jį nesumokėtas žyminis mokestis, arba neįmokėtos sumos, nurodytos šio kodekso 110 straipsnyje, teisėjas priima nutartį ir nustato ieškovui terminą trūkumams pašalinti.
Jeigu ieškovas pagal teisėjo nurodymus ir jo nustatytu terminu pašalina trūkumus arba sumoka šio straipsnio pirmojoje dalyje nurodytus mokesčius, pareiškimas laikomas paduotu pradinio jo pateikimo teismui dieną. Priešingu atveju pareiškimas laikomas nepaduotu ir teisėjo nutartimi grąžinamas ieškovui.
76. 156 straipsnio antrąją dalį pripažinti netekusia galios, o trečiąją ir ketvirtąją dalis laikyti atitinkamai antrąja ir trečiąja dalimis.
77. 158 straipsnio antrojoje dalyje vietoj žodžių „įnešti į teismo“ įrašyti žodžius „įmokėti į teismo antstolių kontoros“.
78. 161 straipsnio pirmojoje dalyje vietoj žodžių „tiek paties teismo iniciatyva, tiek ir prokuroro pareiškimu“ įrašyti žodžius „teismo iniciatyva ar dalyvaujančių byloje asmenų prašymu“.
79. Iš 162 straipsnio pavadinimo išbraukti žodžius „ir užprotestavimas“, iš pirmosios dalies – žodžius „ir atskirasis protestas“, iš trečiosios ir ketvirtosios dalių – žodžius „ar atskirojo protesto“.
80. Iš 163 straipsnio antrosios dalies išbraukti žodžius „arba užprotestuoti“, „arba protestas“, „arba protestą“.
82. 164, 165 ir 166 straipsnius išdėstyti taip:
„164 straipsnis. Pasiruošimas civilinių bylų teisminiam nagrinėjimui
Priėmęs pareiškimą, teisėjas:
1) reikiamais atvejais įpareigoja ieškovą pateikti įrodymus, nurodydamas įpareigojimo įvykdymo terminus;
2) ieškovo prašymu išreikalauja įrodymus, kurių ieškovas negali gauti, arba išduoda liudijimą tiems įrodymams gauti;
3) išsiunčia atsakovui pareiškimo nuorašą ir nustato terminą, per kurį atsakovas privalo raštu pateikti teismui atsiliepimą;
5) neatidėliotinais atvejais, ieškovo prašomas, pranešęs dalyvaujantiems byloje asmenims, padaro vietos apžiūrą;
165 straipsnis. Nutarčių, reikalingų pasiruošti bylos teisminiam nagrinėjimui, priėmimas
166 straipsnis. Bylos skyrimas nagrinėti teismo posėdyje
Laikydamas, kad nėra kliūčių bylą nagrinėti, teisėjas priima nutartį skirti bylą nagrinėti teismo posėdyje.
Nutartyje nurodoma:
3) pavedimas šaukti į teismo posėdį nutartyje išvardytus liudytojus, ekspertus, vertėjus ir kitus asmenis;
83. 168 straipsnį papildyti ketvirtąja dalimi:
85. 170 straipsnio:
1) pirmąją dalį išdėstyti taip:
„Apylinkės teismo posėdyje pirmininkauja šio teismo pirmininkas, jo pavaduotojas ar teisėjas. Apygardos teismo, Lietuvos apeliacinio teismo ir Lietuvos Aukščiausiojo Teismo posėdžiuose pirmininkauja atitinkamai apygardos teismo, Lietuvos apeliacinio teismo ir Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas, civilinių bylų skyriaus pirmininkas ar jų paskirtas kitas teisėjas.“;
87. 172 straipsnio:
1) trečiąją dalį pripažinti netekusia galios, o ketvirtąją, penktąją ir šeštąją dalis laikyti atitinkamai trečiąja, ketvirtąja ir penktąja dalimis;
88. 175 straipsnio antrąją dalį išdėstyti taip:
89. Iš 177 straipsnio pirmosios dalies išbraukti žodžius „prokuroru, visuomeninės organizacijos ar darbo kolektyvo atstovu“.
90. Iš 178 straipsnio išbraukti žodžius „ar draugiškąjį teismą“, o po žodžių „trečiųjų teismą“ įrašyti žodį „(arbitražą)“.
91. 179 straipsnį išdėstyti taip:
94. 184 straipsnio ketvirtąją dalį išdėstyti taip:
96. 187 straipsnio pirmosios dalies antrąjį sakinį išdėstyti taip: „Prokuroras, valstybinio valdymo institucijos įgaliotinis ar fizinis asmuo, kurie kreipėsi į teismą, kad būtų apgintos valstybės ar kitų asmenų teisės ar įstatymų saugomi interesai, duoda paaiškinimus pirmieji.“
97. 190 straipsnyje iš pasižadėjimo išbraukti žodžius „pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 189 ir 190 straipsnius“.
98. 197 straipsnio pirmojoje dalyje vietoj skaičiaus ir žodžio „10 punkte“ įrašyti skaičių ir žodį „5 punkte“.
99. 198 straipsnį išdėstyti taip:
„198 straipsnis. Asmeninio piliečių susirašinėjimo, telegrafo pranešimų ir kitokio susižinojimo duomenų paskelbimas
100. 199 straipsnio ketvirtąją dalį išdėstyti taip:
101. 200 straipsnio trečiojoje dalyje vietoj skaičiaus ir žodžio „10 punkte“ įrašyti skaičių ir žodį „5 punkte“.
102. Iš 201 straipsnio antrosios dalies išbraukti žodžius „taip pat atitinkamus specialistus, nesuinteresuotus bylos baigtimi“ ir iš trečiosios dalies – žodžius „ir specialistai“.
103. Papildyti Kodeksą 2031 straipsniu:
„2031 straipsnis. Nuotraukų, kino juostų, vaizdo ir garso įrašų tyrimas
Nuotraukos, kino juostos, vaizdo bei garso įrašai apžiūrimi, peržiūrimi ar perklausomi. Asmenys, kuriems parodyti ar paskelbti paminėti įrodymai, gali duoti paaiškinimus, daryti pareiškimus, atkreipti teismo dėmesį į bet kurias pastebėtas ar išgirstas aplinkybes. Visa tai įrašoma į teismo posėdžio protokolą.“
104. 204 straipsnio pavadinime vietoj žodžių „Valstybinio valdymo organų“ įrašyti žodžius „Valstybinio valdymo institucijų“, o pačiame straipsnyje vietoj žodžių „Valstybinio valdymo organai“, „organų“ – atitinkamai žodžius „Valstybinio valdymo institucijos“, „institucijų“.
107. 207 straipsnio:
1) ketvirtąją dalį išdėstyti taip:
2) penktojoje dalyje vietoj žodžių „valstybinio valdymo organų“ įrašyti žodžius „valstybinio valdymo institucijų“;
109. Iš 211 straipsnio pirmosios dalies išbraukti žodžius „ar duodantis išvadą prokuroras“, o iš antrosios dalies – žodžius „ar prokuroro išvados“, „ir prokuroro išvados“.
111. 213 straipsnį išdėstyti taip:
„213 straipsnis. Sprendimo ar nutarties paskelbimas
Pasitarimų kambaryje teismas priima sprendimą arba nutartį atnaujinti bylos nagrinėjimą, nutraukti bylą ar pareiškimą palikti nenagrinėtą.
Priėmęs sprendimą ar nutartį, teismas grįžta į teismo posėdžio salę ir posėdžio pirmininkas ar kolegijos teisėjas paskelbia sprendimą ar nutartį.
113. 221 straipsnio:
1) trečiąją dalį išdėstyti taip:
114. Iš 222 straipsnio pirmosios dalies 3 punkto išbraukti žodžius „prokuroras, jeigu jis dalyvavo procese“, „taip pat visuomeninių organizacijų ar darbo kolektyvų atstovai“.
117. 231 straipsnio:
1) ketvirtąją dalį išdėstyti taip:
119. 233 straipsnio:
1) pirmąją dalį išdėstyti taip:
„Apylinkės ir apygardos teismų sprendimai įsiteisėja pasibaigus apeliacinio apskundimo terminui, jeigu sprendimas nėra apskųstas. Tuo atveju, kada paduotas apeliacinis skundas, sprendimas, jeigu jis nėra panaikintas, įsiteisėja apeliacine tvarka išnagrinėjus bylą, o naujas apeliacinio teismo sprendimas, priimtas bylą išnagrinėjus apeliacine tvarka, įsiteisėja nuo priėmimo dienos.“;
120. 235 straipsnį išdėstyti taip:
„235 straipsnis. Skubiai vykdytini sprendimai
Teismas nukreipia skubiai vykdyti šiuos sprendimus:
2) dėl darbo užmokesčio priteisimo – sprendimo dalis, neviršijanti vieno mėnesio vidutinio darbo užmokesčio;
121. Iš 236 straipsnio pirmosios dalies 2 punkto išbraukti žodžius „ir racionalizacinio pasiūlymo autoriui – už naudojimąsi jo pasiūlymu“ ir iš ketvirtosios dalies – žodžius „ir atskirasis protestas“ bei „ar užprotestavimas“.
123. 239 straipsnyje:
1) 3 punktą išdėstyti taip:
124. 240 straipsnio:
1) pirmosios dalies 1 punktą išdėstyti taip:
125. 241 straipsnio 2 ir 4 punktus išdėstyti taip:
„2) šio kodekso 239 straipsnio 3 punkte numatytais atvejais – iki šalis baigs būti veikiančiame ginkluotųjų pajėgų dalinyje;“
126. 243 straipsnio:
127. 244 straipsnio pirmojoje dalyje vietoj žodžio „organų“ įrašyti žodį „institucijų“ ir iš antrosios dalies bei 246 straipsnio trečiosios dalies išbraukti žodžius „ir atskirasis protestas“.
128. 250 straipsnį išdėstyti taip:
„250 straipsnis. Teismo atskirosios nutartys
Jeigu teismas, nagrinėdamas civilinę bylą, padaro išvadą, kad pareigūnai, įmonės, įstaigos, organizacijos bei piliečiai pažeidė įstatymus ar kitas teisės normas, jis priima atskirąją nutartį ir nusiunčia ją valdžios ar valdymo institucijoms, įmonių, įstaigų, organizacijų vadovams informuodamas apie tai.“
129. 253 straipsnio antrosios dalies:
1) 3 punktą išdėstyti taip:
2) 11 punktą pripažinti netekusiu galios, o 12, 13 ir 14 punktus laikyti atitinkamai 11, 12 ir 13 punktais;
130. 254, 255 ir 256 straipsnius išdėstyti taip:
„254 straipsnis. Protokolo rašymas ir jo pasirašymas
Protokolus rašo teismo posėdžių sekretorius pačiame teismo posėdyje arba kai atliekamas atskiras procesinis veiksmas ne posėdyje.
Kiekvienas teismo posėdis, jeigu yra galimybių, stenografuojamas ar daromas jo garso įrašas. Stenograma pridedama prie teismo posėdžio protokolo, o garso įrašas laikomas byloje iki teismo sprendimo įsiteisėjimo. Kad panaudotos šios priemonės, įrašoma protokole.
Dalyvaujantys byloje asmenys turi teisę prašyti, kad į protokolą būtų įrašytos aplinkybės, kurias jie laiko esminėmis bylai. Šis prašymas tenkinamas posėdžio pirmininkui pritarus, o kai byla nagrinėjama kolegialiai – teisėjų kolegijai pritarus.
Protokolas turi būti baigtas rašyti ar spausdinti ir pasirašytas ne vėliau kaip rytojaus dieną po teismo posėdžio ar atskiro procesinio veiksmo atlikimo pabaigos.
255 straipsnis. Pastabos dėl protokolo
256 straipsnis. Pastabų dėl protokolo išnagrinėjimas
Pastabas dėl protokolo išnagrinėja posėdžio pirmininkas ir, kai su pastabomis sutinka, raštiškai patvirtina, kad jos yra teisingos.
Jeigu posėdžio pirmininkas nesutinka su pateiktomis pastabomis, tai:
Atmetant pastabas turi būti priimta motyvuota nutartis;
131. Antrojo skyriaus II dalį išdėstyti taip:
„II. BYLŲ, KYLANČIŲ IŠ ADMINISTRACINIŲ TEISINIŲ SANTYKIŲ, TEISENA
Dvidešimt pirmasis skirsnis
BENDRIEJI NUOSTATAI
257 straipsnis. Teismo nagrinėjamos bylos, kylančios iš administracinių teisinių santykių
Teismas nagrinėja bylas:
Dvidešimt antrasis skirsnis
SKUNDAI DĖL RINKIMŲ AR DALYVAVIMO REFERENDUME TEISĖS ATSTATYMO
259 straipsnis. Skundo dėl rinkimų ar dalyvavimo referendume teisės atstatymo padavimas
Rinkėjas, politinės partijos, politinės ar visuomeninės organizacijos atstovas, nesutikdamas su apylinkės rinkimų komisijos sprendimu arba apylinkės referendumo komisijos sprendimu, priimtu pagal jo skundą dėl rinkėjų sąraše ar piliečių, turinčių teisę dalyvauti referendume, sąraše padarytų klaidų, dėl kurių rinkėjas negali realizuoti savo teisės rinkti (neteisingai įrašytas į sąrašą arba išbrauktas iš sąrašo, taip pat kai sąraše netiksliai nurodyti duomenys apie rinkėją), gali apylinkės rinkimų komisijos ar apylinkės referendumo komisijos sprendimą apskųsti apylinkės teismui per rinkimų arba Referendumo įstatymuose numatytus terminus.
260 straipsnis. Skundo dėl rinkimų ar dalyvavimo referendume teisės atstatymo išnagrinėjimo terminai ir tvarka
Skundas dėl rinkimų ar dalyvavimo referendume teisės atstatymo turi būti išnagrinėtas per rinkimų ar Referendumo įstatymuose numatytus terminus.
261 straipsnis. Teismo sprendimas
Teismo sprendimas pagal skundą dėl rinkėjų sąraše ar piliečių, turinčių teisę dalyvauti referendume, sąraše padarytų klaidų, dėl kurių rinkėjas negali realizuoti savo teisės rinkti, dalyvauti referendume, įsiteisėja nuo paskelbimo. Šį sprendimą priėmus, jo nuorašai tuoj pat nusiunčiami apylinkės komisijai ir pareiškėjui.
Dvidešimt trečiasis skirsnis
SKUNDAI DĖL RESPUBLIKOS PREZIDENTO RINKIMŲ KOMISIJOS AR VYRIAUSIOSIOS RINKIMŲ KOMISIJOS SPRENDIMŲ
263 straipsnis. Skundų dėl Respublikos Prezidento rinkimų komisijos ar Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimų padavimas
Respublikos Prezidento rinkimų įstatyme, Seimo rinkimų įstatyme, Referendumo įstatyme, taip pat Savivaldybių tarybų rinkimų įstatyme numatyti asmenys šiuose įstatymuose nurodytais pagrindais ir terminais gali apskųsti Respublikos Prezidento rinkimų komisijos ar Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimus.
264 straipsnis. Skundų išnagrinėjimo terminai ir tvarka
Skundus dėl atitinkamų rinkimų ar referendumo komisijų sprendimų teismas išnagrinėja rinkimų ir Referendumo įstatymuose numatytais terminais.
Dvidešimt ketvirtasis skirsnis
SKUNDAI DĖL ADMINISTRACINIŲ NUOBAUDŲ PASKYRIMO
266 straipsnis. Teismo nagrinėjamos bylos pagal skundus dėl administracinių nuobaudų paskyrimo
267 straipsnis. Skundo padavimas
Administracinės nuobaudos paskyrimą gali apskųsti asmuo, kuriam ji paskirta, taip pat nukentėjusysis. Skundas gali būti paduotas per dešimt dienų nuo nutarimo priėmimo dienos skundą padavusio asmens gyvenamosios vietos apylinkės teismui. Įstatymai gali numatyti ir kitokį apskundimo terminą.
Skundas taip pat gali būti siunčiamas apylinkės teismui per instituciją (pareigūną), kuri paskyrė nuobaudą. Ši institucija (pareigūnas), jeigu įstatymai nenumato kitokio termino, per tris paras skundą kartu su byla nusiunčia apylinkės teismui.
268 straipsnis. Skundo nagrinėjimas
Teismas išnagrinėja skundą per dešimt dienų nuo skundo gavimo dienos, jeigu įstatymai nenumato kito bylos išnagrinėjimo termino.
Apie teismo posėdžio laiką ir vietą pranešama skundą padavusiam asmeniui ir administracinę nuobaudą paskyrusiai institucijai (pareigūnui). Šių asmenų neatvykimas nekliudo teismui skundą išnagrinėti.
269 straipsnis. Teismo sprendimas
Teismas priima vieną iš šių sprendimų:
Jeigu nustatoma, kad nutarimą priėmė institucija (pareigūnas), neturinti teisės spręsti tokią bylą, toks nutarimas panaikinamas ir byla perduodama nagrinėti kompetentingai institucijai (pareigūnui).
Dvidešimt ketvirtasis1 skirsnis
SKUNDAI DĖL VALSTYBINĖS VALDŽIOS AR VALDYMO INSTITUCIJŲ BEI PAREIGŪNŲ NETEISĖTŲ VEIKSMŲ AR NEVEIKIMO, VARŽANČIŲ KITŲ ASMENŲ TEISES
2691 straipsnis. Teisė kreiptis su skundu į teismą
2692 straipsnis. Valstybinės valdžios ar valdymo institucijų bei pareigūnų veiksmai ar neveikimas, skųstini teismui
Valstybinės valdžios ar valdymo institucijų bei pareigūnų veiksmams ar neveikimui, kurie skųstini teismui, priskiriami kolegialūs ir vienvaldiški aktai ir veiksmai bei neveikimas, dėl kurių:
1) iš asmens neteisėtai atimta galimybė visiškai arba iš dalies įgyvendinti įstatymų arba kitų teisės aktų jam suteiktą teisę;
2693 straipsnis. Skundo padavimas
Skundą dėl valstybinės valdžios ar valdymo institucijų bei pareigūnų veiksmų ar neveikimo teismui gali paduoti tik tas asmuo, kurio teisės pažeistos.
2694 straipsnis. Skundo nagrinėjimas
Asmeniui, padavusiam skundą dėl valstybinės valdžios ar valdymo institucijų bei pareigūnų veiksmų ar neveikimo, ir valstybinės valdžios ar valdymo institucijos vadovui arba pareigūnui, kurių veiksmai ar neveikimas apskundžiami, pranešama apie bylos nagrinėjimo laiką ir vietą. Šių asmenų neatvykimas į teismo posėdį nekliudo bylą išnagrinėti. Teismas gali pripažinti, kad padavęs skundą asmuo ir valstybinės valdžios ar valdymo institucijos vadovas arba pareigūnas atvykti privalo.
2695 straipsnis. Teismo sprendimas
Teismas priima byloje vieną iš šių sprendimų:
1) skundą patenkinti ir įpareigoti atitinkamą valstybinės valdžios ar valdymo instituciją arba pareigūną pašalinti padarytą pažeidimą;
Įsiteisėjus teismo sprendimui, kuriuo skundas patenkinamas, jo nuorašas nusiunčiamas valstybinės valdžios ar valdymo institucijos vadovui arba pareigūnui, kurių veiksmai ar neveikimas buvo apskųsti. Jeigu valstybinės valdžios ar valdymo institucija arba pareigūnas, kurių veiksmai ar neveikimas buvo apskųsti, per teismo nurodytą terminą neįvykdo teismo sprendimo, pareiškėjo prašymu išduodamas vykdomasis raštas.“
132. 270 straipsnį išdėstyti taip:
„270 straipsnis. Bylos, teismo nagrinėjamos ypatingosios teisenos tvarka
Ypatingosios teisenos tvarka teismas nagrinėja bylas:
4) dėl skundų, paduodamų dėl notarų ir notarinius veiksmus atliekančių įstaigų pareigūnų veiksmų, išsprendimo;
133. 271 straipsnio:
134. 272 straipsnio antrojoje dalyje:
1) 5 ir 6 punktus išdėstyti taip:
„5) dėl nustatymo fakto, kad teisę nustatantys dokumentai, išskyrus patvirtinančius priklausymą partijoms, politinėms ar visuomeninėms organizacijoms, karinius dokumentus, pasą ir civilinės metrikacijos įstaigų duodamus liudijimus, priklauso asmeniui, kurio vardas, pavardė ar tėvo vardas, nurodyti dokumente, nesutampa su to asmens pase ar gimimo liudijime nurodytais vardu, pavarde ar tėvo vardu;
2) po 9 punkto įrašyti tokius 10, 11, 12 ir 13 punktus:
„10) dėl deputato sąmoningo bendradarbiavimo su kitų valstybių specialiosiomis tarnybomis fakto nustatymo;
11) dėl įvaikinimo fakto nustatymo, kai faktiški įtėviai įvaikinimo juridiškai nėra įforminę, jeigu šio fakto nustatymas susijęs su nuosavybės teisės į žemės sklypą ar mišką atstatymu;
12) dėl asmenų neteisėto iškeldinimo iš vienų Lietuvos vietovių į kitas Lietuvos vietoves 1951-1952 metais fakto nustatymo;
135. 274 straipsnį išdėstyti taip:
„274 straipsnis. Pareiškimo padavimas
Bylose dėl turinčių juridinę reikšmę faktų nustatymo pareiškimai paduodami pareiškėjo gyvenamosios vietos apylinkės teismui, išskyrus bylas dėl pastato, žemės ar miško valdymo nuosavybės teise, palikimo priėmimo ir palikimo atsiradimo vietos bei įvaikinimo, kai faktiški įtėviai įvaikinimo juridiškai nėra įforminę, faktų nustatymo. Šiose bylose pareiškimai paduodami atitinkamai pastato, žemės ar miško buvimo vietos, palikimo turto ar pagrindinės jo dalies buvimo vietos apylinkės teismui.“
137. 278 straipsnį išdėstyti taip:
„278 straipsnis. Pareiškimo turinys
Pareiškime turi būti nurodyta, dėl ko pareiškėjui reikia pripažinti fizinį asmenį nežinia kur esančiu arba paskelbti fizinį asmenį mirusiu, taip pat išdėstytos aplinkybės, patvirtinančios fizinio asmens buvimą nežinia kur, arba aplinkybės, sudariusios dingusiajam be žinios fiziniam asmeniui mirties grėsmę ir leidžiančios spėti, jog jis žuvęs dėl nelaimingo atsitikimo. Pareiškime turi būti duomenys, kurie asmenys (giminaičiai, bendradarbiai ir pan.) gali suteikti žinių apie nesantįjį.“
138. 279 straipsnio:
1) pavadinimą ir pirmąją dalį išdėstyti taip:
2) antrojoje dalyje išbraukti žodį „liaudies“, o vietoj žodžio „organui“ įrašyti žodį „institucijai“;
140. 282 straipsnio pirmojoje dalyje vietoj žodžių „liaudies teismas“ įrašyti žodžius „apylinkės teismas“.
141. 283 straipsnį išdėstyti taip:
„283 straipsnis. Pareiškimo padavimas
Byla dėl fizinio asmens pripažinimo neveiksniu dėl psichinės ligos ar silpnaprotystės gali būti pradedama pagal jo šeimos narių, globos ir rūpybos institucijos, psichiatrinės gydymo įstaigos pareiškimą.
Byla dėl fizinio asmens pripažinimo ribotai veiksniu, kai į policijos profilaktinę įskaitą įrašytas asmuo, kuris būdamas apsvaigęs nuo alkoholio, narkotinių ar toksinių priemonių, padaro per vienerius metus nuo šio įrašymo dienos du ir daugiau administracinių teisės pažeidimų, gali būti pradedama pagal jo šeimos narių, prokuroro, policijos įstaigos vadovo arba jo pavaduotojo pareiškimą.
142. 284 straipsnio antrąją dalį išdėstyti taip:
„Pareiškime dėl fizinio asmens pripažinimo ribotai veiksniu turi būti išdėstomos aplinkybės, rodančios, kad į policijos profilaktinę įskaitą įrašytas asmuo, būdamas apsvaigęs nuo alkoholio, narkotinių ar toksinių priemonių, padarė per vienerius metus nuo šio įrašymo dienos du ir daugiau administracinių teisės pažeidimų.“
143. 285 straipsnį išdėstyti taip:
„285 straipsnis. Pasiruošimas bylai
Jeigu yra pakankamai duomenų apie fizinio asmens psichinę ligą ar silpnaprotystę, teisėjas, ruošdamasis bylos teisminiam nagrinėjimui, psichinei būsenai nustatyti teismo nutartimi skiria fizinio asmens teismo psichiatrinę ekspertizę ir išreikalauja kitus dokumentus, apibūdinančius jo sveikatos būklę.
144. 286 straipsnio pirmojoje dalyje vietoj žodžių „prokurorui ir globos ir rūpybos organo“ įrašyti žodžius „globos ir rūpybos institucijos“.
146. 288 straipsnio:
2) antrąją dalį išdėstyti taip:
147. 289 straipsnio:
1) pirmąją dalį išdėstyti taip:
2) antrojoje dalyje vietoj santrumpos „TSRS“ įrašyti žodžius „Lietuvos Respublikos“, vietoj žodžio „teismui“ – žodžius „apylinkės teismui“, o trečiojoje dalyje vietoj žodžių „liaudies teismui“ – žodžius „apylinkės teismui“;
148. 290 ir 291 straipsniuose vietoj žodžių „notarinei kontorai“, „organui“, „organą“ įrašyti atitinkamai žodžius „notarų biurui“, „institucijai“, „instituciją“.
149. 292 straipsnio pirmojoje dalyje vietoj žodžių „liaudies teismui“ įrašyti žodžius „apylinkės teismui“, o antrojoje ir trečiojoje dalyse vietoj žodžių „organai“, „organas“ – atitinkamai žodžius „institucijos“, „institucija“.
150. 295, 296 ir 297 straipsnius išdėstyti taip:
„295 straipsnis. Pareiškimo padavimas
296 straipsnis. Pareiškimo turinys
Pareiškime dėl turto pripažinimo bešeimininkiu turi būti nurodyta, koks turtas yra pripažintinas bešeimininkiu, taip pat išdėstytos aplinkybės, leidžiančios manyti, jog turtas neturi savininko. Pareiškime nurodomi duomenys, kurie asmenys (faktiški turto valdytojai ir kt.) gali suteikti žinių apie tai, kam turtas priklauso.
297 straipsnis. Įrodymų pateikimas
153. 300 straipsnio:
1) pirmąją dalį išdėstyti taip:
154. 301 straipsnio:
2) pirmojoje dalyje išbraukti žodį „liaudies“, vietoj žodžio „įdėti“ įrašyti žodį „paskelbti“ ir antrosios dalies 1 punkte vietoj žodžių „liaudies teismo“ įrašyti žodžius „apylinkės teismo“, o 2 punkte vietoj žodžio „pavadinimas“ – žodžius „vardas, pavardė“;
3) trečiąją ir ketvirtąją dalis išdėstyti taip:
„Kartu su nutartimi paskelbti skelbimą vietiniame laikraštyje teisėjas priima ir išsiunčia išdavusiai dokumentą institucijai nutartį uždrausti pagal tą dokumentą išmokėti pinigus arba išduoti vertybinius popierius, daiktus.
155. 302 straipsnį išdėstyti taip:
„302 straipsnis. Dokumento turėtojo pareiškimas
Dokumento, apie kurio praradimą pareikšta, turėtojas privalo per tris mėnesius nuo paskelbimo laikraštyje dienos paduoti apylinkės teismui pareiškimą apie savo teises į tą dokumentą ir kartu pateikti dokumento originalą.
Jei dokumento turėtojas prašo, dokumento originalą, kol byla bus išnagrinėta, teisėjas gali grąžinti turėtojui patvirtindamas ir byloje palikdamas dokumento turėtojo pateikto dokumento kopiją.
156. 303 straipsnio pirmojoje dalyje vietoj žodžių „ir išduoti daiktus“ įrašyti žodžius „arba išduoti vertybinius popierius, daiktus“, o iš trečiosios dalies išbraukti žodžius „ir atskirasis protestas“.
157. Papildyti Kodeksą trisdešimt antruoju1 skirsniu:
„Trisdešimt antrasis1 skirsnis
ĮVAIKINIMAS
3061 straipsnis. Prašymo padavimas
Lietuvos Respublikos pilietis prašymą dėl įvaikinimo paduoda apylinkės teismui pagal savo gyvenamąją vietą arba pagal įvaikinamojo gyvenamąją vietą.
3062 straipsnis. Prašymo turinys
Prašyme turi būti nurodyta:
1) duomenys apie pareiškėją (vardas, pavardė, gimimo data ir vieta, gyvenamoji vieta, darbovietė, šeiminė ir materialinė padėtis, sveikatos būklė);
2) duomenys apie įvaikinamąjį (vardas, pavardė, gimimo data ir vieta, jo tėvai ar globėjai (rūpintojai), vaiko buvimo vieta, sveikatos būklė);
Jeigu įvaikintojai prašo juos pripažinti vaiko tėvais, o įvaikinamuosius – įvaikintojų vaikais, tai turi būti išdėstyta prašyme įvaikinti.
3063 straipsnis. Įrodymų pateikimas
Prie prašymo įvaikinti turi būti pridėta:
1) įvaikintojų ir įvaikinamojo sveikatos būklės pažymos, išduotos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka;
2) vaiko tėvų arba nesusituokusių nepilnamečių tėvų ir jų įstatyminių atstovų rašytinis sutikimas įvaikinti, išskyrus įstatymų numatytus atvejus;
3) jeigu vaikas yra auklėjamas ir išlaikomas šeimynoje, šeimynos tėvų rašytinis sutikimas įvaikinti;
4) jeigu vaiko tėvai nežinomi, globėjo (rūpintojo), valstybinės, visuomeninės ar kitos vaikų įstaigos vadovo rašytinis sutikimas įvaikinti;
Užsienio valstybės piliečiai, paduodami prašymą įvaikinti, pateikia savo valstybės įstatymų nustatyta tvarka įformintus dokumentus. Prie šių dokumentų turi būti pridėti jų oficialūs vertimai į lietuvių kalbą. Dokumentai turi būti legalizuoti, išskyrus tuos atvejus, kai tarpvalstybinės sutartys (susitarimai) numato kitką.
3064 straipsnis. Pasiruošimas bylai
Teisėjas, ruošdamasis bylos teisminiam nagrinėjimui:
1) paveda pareiškėjo gyvenamosios vietos globos ir rūpybos institucijai pateikti išvadą apie įvaikintojų socialinę, moralinę ir materialinę padėtį ir duomenis apie tai, ar nėra gauta kitų asmenų prašymo įvaikinti tą patį vaiką;
3065 straipsnis. Bylos nagrinėjimas
Apie bylos nagrinėjimą pranešama pareiškėjui, vaiko tėvams, globėjams (rūpintojams), globos ir rūpybos institucijai, kitiems asmenims, pareiškusiems norą įvaikinti tą patį vaiką, ir kitiems suinteresuotiems asmenims.
Byla dėl įvaikinimo nagrinėjama būtinai dalyvaujant pareiškėjams bei globos ir rūpybos institucijos atstovui, kuris duoda išvadą teisme.
Teismas išsiaiškina, ar įvaikinamasis, kuriam yra suėję penkiolika metų, sutinka būti įvaikintas ir būti įvaikintojo įvaikiu, taip pat ar sutinka, kad įvaikintojai būtų pripažinti jo tėvais, o jis – įvaikintojų vaiku.
Šio straipsnio ketvirtojoje dalyje numatytas įvaikinamojo, kuriam yra suėję penkiolika metų, sutikimas, taip pat šio amžiaus sulaukusio įvaikio sutikimas pakeisti jo vardą ir pavardę turi būti išreikštas raštu.
3066 straipsnis. Teismo sprendimas
Įtėviai privalo per mėnesį įregistruoti teismo sprendimą įvaikinti sprendimo priėmimo vietos civilinės būklės aktų įrašų įstaigoje.
158. 307 straipsnį išdėstyti taip:
160. Papildyti Kodeksą trisdešimt trečiuoju1 skirsniu:
„Trisdešimt trečiasis1 skirsnis
ALIMENTŲ NEPILNAMEČIAMS VAIKAMS IŠIEŠKOJIMAS, KAI NĖRA GINČO
3121 straipsnis. Pareiškimo padavimas
Pareiškimas dėl alimentų nepilnamečiams vaikams išieškojimo, kai nėra ginčo, paduodamas pareiškėjo gyvenamosios vietos apylinkės teismui.
Pareiškime turi būti nurodyta, kiek laiko ir kokius vaikus vengia išlaikyti asmuo, privalantis mokėti alimentus.
Prie pareiškimo turi būti pridėta:
4) pažyma iš asmens, privalančio mokėti alimentus, darbovietės apie jo uždarbio (pajamų) dydį ir apie tai, ar iš jo uždarbio (pajamų) daromos išskaitos pagal kitus vykdomuosius raštus;
3122 straipsnis. Pasiruošimas bylai
Neturėdamas duomenų apie asmens, privalančio mokėti alimentus, sutikimą išlaikyti vaikus, teisėjas ne vėliau kaip kitą dieną po pareiškimo gavimo praneša alimentus mokėti privalančiam asmeniui apie gautą pareiškimą ir pasiūlo jam ne vėliau kaip per dešimt dienų, jeigu jis ir pareiškėjas gyvena tame pačiame mieste arba rajone, o kitais atvejais – ne vėliau
3123 straipsnis. Bylos nagrinėjimas ir teisėjo nutarimas
Gavęs asmens, privalančio mokėti alimentus, sutikimą, kad būtų išieškomi alimentai, arba negavęs pranešime nustatytu laiku jo prieštaravimų, teisėjas ne vėliau kaip kitą dieną įvertina turimus įrodymus ir priima nutarimą išieškoti alimentus.
Pareiškėjas ir asmuo, privalantis mokėti alimentus, į teismą nekviečiami, teismo posėdžio protokolas nerašomas.
3124 straipsnis. Teisėjo nutarimo panaikinimas
Jeigu asmuo, privalantis mokėti alimentus, nesutinka su teisėjo nutarimu, jis turi teisę paduoti pareiškimą bylą išnagrinėjusiam apylinkės teismui.
162. Trisdešimt ketvirtąjį, trisdešimt penktąjį, trisdešimt šeštąjį skirsnius išdėstyti taip:
„Trisdešimt ketvirtasis skirsnis
NEĮSITEISĖJUSIŲ TEISMO SPRENDIMŲ APSKUNDIMAS
313 straipsnis. Teismai, nagrinėjantys bylas apeliacine tvarka
Bylas pagal apeliacinius skundus (atskiruosius skundus) dėl neįsiteisėjusio apylinkės teismo sprendimo, nutarties ar nutarimo nagrinėja apygardų teismai.
314 straipsnis. Apeliacinio apskundimo objektai
Visi neįsiteisėję pirmosios instancijos teismų sprendimai gali būti apskųsti, paduodant apeliacinį skundą.
315 straipsnis. Apeliacinio skundo subjektai
316 straipsnis. Terminai apeliaciniam skundui paduoti
Jeigu terminas apeliaciniam skundui paduoti yra praleistas, tai asmenys, turintys teisę jį paduoti, gali atskiru pareiškimu, nurodę jame termino praleidimo priežastis, prašyti atstatyti praleistą terminą šio kodekso 127 straipsnyje nustatyta tvarka. Sprendimą priėmęs teismas, išnagrinėjęs tokį prašymą, turi teisę atstatyti praleistą terminą, jeigu, teismo nuomone, jis praleistas dėl svarbių priežasčių. Dėl teismo ar teisėjo nutarties, kuria atmestas prašymas atstatyti praleistą terminą, gali būti paduotas atskirasis skundas. Jei apeliacinės instancijos teismas tokį atskirąjį skundą patenkina ir praleistą terminą atstato, apeliacinės instancijos teismo skyriaus pirmininkas apeliacinį skundą su byla perduoda šio teismo teisėjui.
317 straipsnis. Apeliacinio skundo padavimo tvarka
318 straipsnis. Apeliacinio skundo turinys
Apeliaciniame skunde turi būti nurodyta:
4) įstatymai ir bylos faktiškos aplinkybės, kuriomis pagrindžiamas sprendimo ar jo dalies neteisėtumas ar nepagrįstumas;
6) įrodymai, patvirtinantys skunde išdėstytas aplinkybes, liudytojų, kuriuos prašoma iškviesti ir apklausti, vardas, pavardė, gyvenamoji vieta bei aplinkybės, kurias liudytojai gali patvirtinti, taip pat įrodymų, kuriuos prašoma išreikalauti, buvimo vieta;
Apeliaciniame skunde gali būti nurodytos naujos faktiškos aplinkybės ir nauji įrodymai, kurie nebuvo tiriami pirmosios instancijos teisme.
Kartu su apeliaciniu skundu turi būti pateikiami skunde nurodyti įrodymai, taip pat duomenys apie tai, kad už skundą sumokėtas žyminis mokestis bei sumokėtos kitos sumos, numatytos šio kodekso 110 straipsnyje.
319 straipsnis. Apeliacinio skundo ir jo priedų nuorašai
320 straipsnis. Draudimas apeliaciniame skunde kelti naujus reikalavimus
321 straipsnis. Apeliacinio skundo priėmimas
Dėl apeliacinio skundo priėmimo sprendžia pirmosios instancijos teismo, priėmusio sprendimą, teisėjas. Jeigu skundas paduotas tiesiogiai apeliacinės instancijos teismui, dėl skundo priėmimo sprendžia apeliacinės instancijos teismo skyriaus pirmininkas.
Apeliacinis skundas nepriimamas ir grąžinamas jį padavusiam asmeniui, jeigu:
Teisėjo atsisakymas priimti apeliacinį skundą šio straipsnio antrosios dalies 3 ir 4 punktuose nurodytais pagrindais nekliudo vėl kreiptis su apeliaciniu skundu, jeigu trūkumai bus pašalinti.
Teisėjas, atsisakydamas priimti apeliacinį skundą, priima motyvuotą nutartį, dėl kurios gali būti paduotas atskirasis skundas. Jeigu apeliacinės instancijos teismas atskirąjį skundą patenkina, apeliacinis skundas priimamas ir apeliacinės instancijos teismo skyriaus pirmininkas jį su byla perduoda šio teismo teisėjui.
322 straipsnis. Apeliacinio skundo trūkumų šalinimas
Jeigu už apeliacinį skundą nesumokėtas žyminis mokestis arba neįmokėtos sumos, nurodytos šio kodekso 110 straipsnyje, arba jei skundas neatitinka šio kodekso 318 ir 319 straipsniuose numatytų reikalavimų, teisėjas priima nutartį ir nustato padavusiam skundą asmeniui terminą trūkumams pašalinti.
323 straipsnis. Pirmosios instancijos teismo teisėjo veiksmai, priėmus apeliacinį skundą
Pirmosios instancijos teismo teisėjas, priėmęs apeliacinį skundą, per tris dienas pasibaigus terminui, nustatytam sprendimui apskųsti, turi nusiųsti:
324 straipsnis. Paaiškinimai dėl apeliacinio skundo
325 straipsnis. Priešinis apeliacinis skundas
Dalyvaujantys byloje asmenys turi teisę, iki bus pradėta nagrinėti byla iš esmės apeliacinės instancijos teisme, paduoti priešinį apeliacinį skundą, t.y. reikalauti pakeisti tas sprendimo dalis, kurios susijusios su apeliacinį skundą padavusio asmens teisėmis.
326 straipsnis. Prisidėjimas prie apeliacinio skundo
Dalyvaujantys byloje asmenys gali prisidėti prie paduoto apeliacinio skundo, dėl to paduodami rašytinį pareiškimą apeliacinės instancijos teismui. Toks prisidėjimas yra galimas, iki bus pradėta nagrinėti byla iš esmės apeliacinės instancijos teisme. Už pareiškimą dėl prisidėjimo prie apeliacinio skundo žyminis mokestis neimamas.
327 straipsnis. Atsisakymas nuo apeliacinio skundo
Padavęs apeliacinį skundą asmuo turi teisę, iki apeliacinės instancijos teismas priims sprendimą, atsisakyti nuo skundo. Teismas gali nepriimti atsisakymo nuo apeliacinio skundo šio kodekso 35 straipsnio antrojoje dalyje numatytais pagrindais.
Teismas, priėmęs atsisakymą nuo apeliacinio skundo, savo nutartimi apeliacinį procesą nutraukia, jeigu sprendimas nebuvo apskųstas kitų asmenų.
328 straipsnis. Apeliacinio skundo perdavimas teisėjui
329 straipsnis. Pasiruošimas nagrinėti bylą
330 straipsnis. Bylos skyrimas nagrinėti teismo posėdyje
Apeliacinės instancijos teismo teisėjas, pasiruošęs nagrinėti bylą ir suderinęs su apeliacinės instancijos teismo skyriaus pirmininku, nutartimi skiria ją nagrinėti teismo posėdyje.
331 straipsnis. Teisėjų kolegijos sudarymas
332 straipsnis. Bylos nagrinėjimo ribos
333 straipsnis. Bylos nagrinėjimo pradžia
Posėdžio pirmininkas pradeda teismo posėdį ir paskelbia kokia byla, pagal kieno apeliacinį skundą ir dėl kurio teismo sprendimo bus nagrinėjama.
Posėdžio pirmininkas patikrina, kurie iš dalyvaujančių byloje asmenų yra atvykę, nustato atvykusiųjų tapatybę, taip pat patikrina atstovų įgaliojimus.
334 straipsnis. Dalyvaujančių byloje asmenų neatvykimo į teismo posėdį pasekmės
Dalyvaujančių byloje asmenų, kuriems reikiamai pranešta apie bylos nagrinėjimo laiką ir vietą, neatvykimas į apeliacinės instancijos teismo posėdį nėra kliūtis apeliaciniam skundui nagrinėti. Jeigu neatvyksta į teismo posėdį kuris nors iš dalyvaujančių byloje asmenų, kuriam reikiamai nepranešta apie bylos nagrinėjimo laiką ir vietą, teismas atideda bylos nagrinėjimą.
335 straipsnis. Teismo sudėties paskelbimas ir dalyvaujantiems byloje asmenims jų teisių ir pareigų išaiškinimas
Posėdžio pirmininkas paskelbia teismo sudėtį, išaiškina dalyvaujantiems byloje asmenims jų teisę pareikšti nušalinimus, taip pat kitas procesines teises ir pareigas.
336 straipsnis. Pranešimas apie bylą
337 straipsnis. Dalyvaujančių byloje asmenų paaiškinimai
Po pranešimo apie bylą teismas išklauso atvykusių į teismo posėdį dalyvaujančių asmenų paaiškinimus.
Pirmieji pasisako apeliacinį skundą padavęs asmuo ir jo atstovas. Jeigu sprendimą apskundė abi šalys, pirmasis pasisako ieškovas.
338 straipsnis. Įrodymų tyrimas
339 straipsnis. Baigiamieji pasisakymai
Ištyrus įrodymus, dalyvaujantys byloje asmenys turi teisę išdėstyti savo nuomonę baigiamuosiuose pasisakymuose šio kodekso 337 straipsnio nustatyta eilės tvarka.
340 straipsnis. Sprendimo (nutarties) priėmimas ir paskelbimas
Po dalyvaujančių byloje asmenų baigiamųjų pasisakymų teismas išeina į pasitarimų kambarį priimti sprendimo (nutarties). Teisėjų pasitarimas ir sprendimo (nutarties) priėmimas vyksta šio kodekso 17, 214, 216, 217, 220, 221 straipsniuose nustatyta tvarka.
Priėmęs sprendimą (nutartį), teismas grįžta į teismo posėdžio salę ir posėdžio primininkas arba teisėjas paskelbia sprendimo (nutarties) įžanginę bei rezoliucinę dalis ir išdėsto sprendimo (nutarties) motyvus.
341 straipsnis. Apeliacinės instancijos teismo teisės
Apeliacinės instancijos teismas, išnagrinėjęs bylą, turi teisę:
4) panaikinti pirmosios instancijos teismo sprendimą ir perduoti bylą nagrinėti iš naujo pirmosios instancijos teismui, jeigu nustatomi šio kodekso 343 straipsnyje numatyti procesinės teisės pažeidimai;
342 straipsnis. Pagrindai teismo sprendimui panaikinti ar pakeisti apeliacine tvarka
Apeliacinės instancijos teismas panaikina arba pakeičia pirmosios instancijos teismo sprendimą, jeigu:
1) pirmosios instancijos teisme nebuvo išsamiai išaiškintos visos turinčios reikšmės bylai aplinkybės, o jas išaiškinęs, apeliacinės instancijos teismas padaro priešingą išvadą;
2) apeliacinės instancijos teismas padaro išvadą, kad aplinkybės, kurias pirmosios instancijos teismas laikė nustatytomis, yra neįrodytos, arba naujai pateiktų įrodymų pagrindu apeliacinės instancijos teismas padaro priešingą išvadą;
343 straipsnis. Sprendimo panaikinimas, pažeidus arba neteisingai pritaikius procesinės teisės normas
Jeigu apeliaciniame skunde reikalaujama panaikinti teismo sprendimą vien tik dėl procesinės teisės normų pažeidimo arba netinkamo taikymo, tai apeliacinės instancijos teismas panaikina pirmosios instancijos teismo sprendimą ir perduoda bylą nagrinėti iš naujo pirmosios instancijos teismui tik tuo atveju, kai padaro išvadą, kad toks procesinės teisės normų pažeidimas arba netinkamas taikymas buvo neteisingo bylos išsprendimo priežastis.
Sprendimas kiekvienu atveju naikinamas ir byla perduodama pirmosios instancijos teismui nagrinėti iš naujo, jeigu:
2) pirmosios instancijos teismas išnagrinėjo bylą, kai nebuvo nors vieno iš dalyvaujančių byloje asmenų, kuriam nepranešta apie teismo posėdžio laiką ir vietą;
4) pirmosios instancijos teismas nusprendė dėl neįtrauktų dalyvauti byloje asmenų teisių ir pareigų;
5) buvo pažeistos teisėjų pasitarimo slaptumo taisyklės, priimant sprendimą pirmosios instancijos teisme;
6) pirmosios instancijos teismo sprendimas teisėjo nepasirašytas arba jeigu sprendimą pasirašė ne tas teisėjas, kuris nurodytas sprendime;
344 straipsnis. Apeliacinės instancijos teismo sprendimo (nutarties) įsiteisėjimas
345 straipsnis. Apeliacinės instancijos teismo atskiroji nutartis
Apeliacinės instancijos teismas šio kodekso 250 straipsnyje nustatytais atvejais ir tvarka gali priimti atskirąją nutartį. Atskirąja nutartimi apeliacinės instancijos teismas taip pat gali nurodyti pirmosios instancijos teismo padarytus teisės normų pažeidimus ar klaidas, kurie nėra pagrindas sprendimui panaikinti. Tokios nutarties nuorašas siunčiamas teisingumo ministrui.
346 straipsnis. Apeliacinės instancijos teismo posėdžio protokolas
Trisdešimt penktasis skirsnis
PIRMOSIOS INSTANCIJOS TEISMO NUTARČIŲ (NUTARIMŲ) APSKUNDIMAS
347 straipsnis. Teisė apskųsti pirmosios instancijos teismo nutartis (nutarimus)
Pirmosios instancijos teismo nutartis (nutarimus) dalyvaujantys byloje asmenys gali apskųsti atskiruoju skundu apeliacinės instancijos teismui skyrium nuo teismo sprendimo:
348 straipsnis. Atskirųjų skundų padavimo ir nagrinėjimo tvarka
349 straipsnis. Apeliacinės instancijos teismo teisės
Apeliacinės instancijos teismas, išnagrinėjęs atskirąjį skundą, turi teisę savo nutartimi:
351 straipsnis. Įsiteisėjusių teismo sprendimų, nutarčių ir nutarimų peržiūrėjimas kasacine tvarka
3511 straipsnis. Teismai, nagrinėjantys bylas kasacine tvarka
Civilines bylas dėl apylinkių teismų įsiteisėjusių sprendimų, nutarčių ir nutarimų nagrinėja apygardos teismai.
352 straipsnis. Kasacinio apskundimo objektai
353 straipsnis. Kasacinio skundo subjektai
Apeliacinio, apygardų, apylinkių teismų sprendimai, nutartys ir nutarimai gali būti peržiūrimi kasacine tvarka pagal byloje dalyvaujančių asmenų kasacinius skundus.
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas, skyrių pirmininkai, apygardų teismų pirmininkai ir skyrių pirmininkai savo iniciatyva turi teisę pateikti to paties teismo kolegijai kasacinį teikimą dėl įsiteisėjusių sprendimų, nutarčių ir nutarimų peržiūrėjimo. Kasaciniai teikimai nagrinėjami tokia pat tvarka kaip ir kasaciniai skundai.
3531 straipsnis. Asmenų, neįtrauktų į bylos nagrinėjimą, skundai
354 straipsnis. Kasacinio skundo padavimo tvarka
3541 straipsnis. Bylos išreikalavimas
3542 straipsnis. Kasacinio skundo turinys
Kasaciniame skunde turi būti:
3) nurodytas sprendimas, nutartis ar nutarimas, dėl kurių peržiūrėjimo paduodamas kasacinis skundas;
3543 straipsnis. Kasacinio teikimo turinys
3544 straipsnis. Atsisakymas priimti kasacinį skundą
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas, skyrių pirmininkai, apygardos teismo pirmininkas, skyrių pirmininkai atsisako priimti kasacinį skundą, jeigu:
3545 straipsnis. Atsisakymas nuo kasacinio skundo
Teismas turi teisę nepriimti atsisakymo nuo skundo šio kodekso 35 straipsnio antrojoje dalyje nurodytais pagrindais ir išnagrinėti bylą kasacine tvarka.
355 straipsnis. Kasacinio skundo perdavimas teisėjui ir kolegijos sudarymas
Priėmęs kasacinį skundą, teisėjas:
2) išsprendžia klausimą dėl papildomos medžiagos, turinčios reikšmės kasaciniam skundui išnagrinėti, išreikalavimo;
356 straipsnis. Pagrindai iškelti kasacinę bylą
Pagrindas iškelti kasacinę bylą yra, kai:
3) pažeistos ar neteisingai taikytos procesinės teisės normos, nurodytos šio kodekso 3713 straipsnyje;
5) įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu nustatyti žinomai melagingi liudytojo parodymai, žinomai melaginga eksperto išvada, žinomai neteisingas vertimas, dokumentų arba daiktinių įrodymų suklastojimas, dėl kurių priimtas neteisėtas arba nepagrįstas sprendimas;
6) įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu nustatyti nusikalstami šalių, kitų dalyvaujančių byloje asmenų ar jų atstovų veiksmai arba nusikalstamos teisėjų veikos, padaryti, nagrinėjant tą bylą;
7) panaikinamas teismo sprendimas, nuosprendis, nutartis ar nutarimas arba kitoks nutarimas, kuris buvo pagrindas tam sprendimui, nutarčiai ar nutarimui priimti;
357 straipsnis. Kasacinio skundo padavimo terminai
358 straipsnis. Termino kasaciniam skundui paduoti skaičiavimas
Terminas kasaciniam skundui paduoti skaičiuojamas:
1) kasaciniam skundui pagal šio kodekso 356 straipsnio pirmosios dalies 1-3 punktus – nuo sprendimo, nutarties, ar nutarimo įsiteisėjimo dienos;
2) kasaciniam skundui pagal šio kodekso 356 straipsnio pirmosios dalies 4-7 punktus – nuo tos dienos, kada paaiškėjo nauja aplinkybė, kuri yra pagrindas sprendimui peržiūrėti, o jei yra suklastojimas – nuo tos dienos, kai įsiteisėjo nuosprendis, kuriuo aktas pripažintas suklastotu, o jei aktas panaikintas – nuo šio akto panaikinimo dienos;
359 straipsnis. Termino kasaciniam skundui paduoti praleidimo pasekmės
Jei praleistas terminas kasaciniam skundui paduoti, netenkama teisės reikalauti peržiūrėti sprendimą, nutartį ar nutarimą.
360 straipsnis. Pakartotinių kasacinių skundų padavimo pasekmės
Pakartotiniai kasaciniai skundai nepriimami, o jei buvo priimti – paliekami nenagrinėti ir grąžinami.
361 straipsnis. Kasacinio skundo dėl kasacinės bylos iškėlimo nagrinėjimas
362 straipsnis. Kolegijos nutarties dėl kasacinės bylos iškėlimo arba atsisakymo iškelti kasacinę bylą turinys
Kolegijos nutartyje turi būti nurodyta:
Kolegija nutartyje dėl kasacinės bylos iškėlimo arba atsisakymo iškelti kasacinę bylą nurodo motyvus. Nutarties atsisakyti iškelti kasacinę bylą nuorašas nusiunčiamas skundą padavusiam asmeniui.
363 straipsnis. Kasacinės bylos nagrinėjimas
Nutartis iškelti kasacinę bylą, perduodama teismo pirmininkui ar skyriaus pirmininkui, kuris ją perduoda teisėjui, kad šis pasiruoštų teisminiam nagrinėjimui, bei sudaro kolegijos sudėtį tai bylai nagrinėti.
Šalims ir kitiems dalyvaujantiems byloje asmenims pranešama apie kasacinės bylos nagrinėjimo laiką ir vietą, tačiau jų neatvykimas nekliudo nagrinėti bylą.
364 straipsnis. Bylos nagrinėjimo ribos
Nagrinėdama bylą kasacine tvarka, pagal byloje esančią ir šalių bei kitų dalyvaujančių byloje asmenų papildomai pateiktą medžiagą kolegija patikrina tiek apskųstosios, tiek ir neapskųstosios sprendimo dalių teisėtumą ir pagrįstumą, taip pat sprendimo nepadavusių skundo asmenų atžvilgiu teisėtumą ir pagrįstumą.
365 straipsnis. Dalyvaujančių byloje asmenų teisės nagrinėjant bylą
366 straipsnis. Tvarka teismo posėdyje
367 straipsnis. Bylos nagrinėjimo pradžia
Posėdžio pirmininkas pradeda teismo posėdį ir paskelbia, kokia byla, pagal kieno skundą ir dėl kurio teismo sprendimo turi būti nagrinėjama.
368 straipsnis. Pranešimas apie bylą
Bylos nagrinėjimas kasacinės instancijos teisme pradedamas posėdžio pirmininko arba vieno iš teisėjų pranešimu apie bylą.
369 straipsnis. Dalyvaujančių byloje asmenų paaiškinimai
Po pranešimo apie bylą teismas išklauso atvykusių į teismo posėdį dalyvaujančių byloje asmenų paaiškinimus. Šie asmenys turi teisę pateikti savo argumentus, taip pat pateikti papildomos medžiagos.
370 straipsnis. Teismo, nagrinėjančio bylą kasacine tvarka, teisės
Teismas, išnagrinėjęs bylą kasacine tvarka, savo nutartimi turi teisę:
2) sprendimą, nutartį ar nutarimą, visą arba iš dalies, panaikinti ir perduoti bylą nagrinėti iš naujo;
3) sprendimą, nutartį ar nutarimą, visą arba iš dalies, panaikinti ir bylą nutraukti arba pareiškimą palikti nenagrinėtą;
3701 straipsnis. Pagrindai teismo sprendimams, nutartims ar nutarimams panaikinti kasacine tvarka
Pagrindas teismo sprendimams, nutartims ar nutarimams panaikinti kasacine tvarka yra jų nepagrįstumas arba esminiai materialinės ar procesinės teisės normų pažeidimai, išvardyti šio kodekso 3712 ir 3713 straipsniuose.
3702 straipsnis. Teismo nutarties turinys
Teismo nutartyje turi būti nurodyta:
6) kasacinio skundo, dalyvaujančių kasacinės instancijos teisme asmenų paaiškinimai, turintys reikšmės bylos esmei;
7) motyvai, kuriais remdamasis kasacinės instancijos teismas padarė savo išvadą, ir įstatymai, kuriais jis vadovavosi;
Kasacinį skundą atmesdamas, teismas privalo savo nutartyje nurodyti motyvus, kuriais remiantis skundo argumentai pripažinti neteisingais arba nesudarančiais pagrindo tenkinti skundą.
3703 straipsnis. Kasacinės instancijos teismo nutarties įsiteisėjimas
371 straipsnis. Kasacinės instancijos teismo nutarties turinys, atmetus skundą
3711 straipsnis. Nutarties priėmimas ir paskelbimas
Teisėjų pasitarimas ir nutarties priėmimas vyksta šio kodekso 17, 216 straipsniuose nustatyta tvarka.
Priėmęs nutartį, teismas grįžta į teismo posėdžio salę ir posėdžio pirmininkas arba teisėjas paskelbia nutarties rezoliucinę dalį ir išdėsto nutarties motyvus.
3712 straipsnis. Pagrindai panaikinti teismo sprendimą dėl materialinės teisės normų pažeidimo arba netinkamo jų taikymo
3713 straipsnis. Sprendimo panaikinimas, pažeidus arba neteisingai pritaikius procesinės teisės normas
Procesinės teisės normų pažeidimas arba netinkamas jų pritaikymas yra pagrindas sprendimui panaikinti tik tada, jeigu dėl šios pažaidos buvo ar galėjo būti neteisingai išspręsta byla.
Sprendimas turi būti panaikinamas, jeigu:
5) sprendimo nepasirašė kuris nors iš teisėjų arba sprendimą pasirašė ne tie teisėjai, kurie nurodyti sprendime;
3714 straipsnis. Bylos grąžinimas
3715 straipsnis. Sprendimo vykdymo sustabdymas
Gavę kasacinį skundą Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas, skyriaus pirmininkas, Apygardos teismo pirmininkas, skyriaus pirmininkas ar kolegija, nagrinėjantys skundą dėl kasacinės bylos iškėlimo, turi teisę sustabdyti sprendimo vykdymą iki bus išnagrinėta byla.“
164. 372 ir 373 straipsnius išdėstyti taip:
„372 straipsnis. Vykdytini teismų ir kitų institucijų sprendimai
Pagal šiame skyriuje išdėstytas taisykles vykdytini:
1) teismų sprendimai ir nutartys civilinėse bylose, taip pat teismo nutarimai dėl alimentų išieškojimo;
5) institucijų (pareigūnų) nutarimai dėl administracinių baudų ir turtinių išieškojimų administracinėse bylose;
10) įmonių, įstaigų, organizacijų profesinių sąjungų komitetų nutarimai dėl darbo ginčų ir dėl žalos, padarytos suluošinant ar kitaip sužalojant sveikatą, taip pat atimant maitintojo gyvybę, atlyginimo;
11) muitinės įstaigų sprendimai ne ginčo tvarka išieškoti iš ūkio subjektų muitus ir baudas už nesumokėtus muito mokesčius;
13) viršaičių sprendimai išieškoti iš įmonių, įstaigų, organizacijų arba fizinių asmenų žalą, padarytą nuganant pasėlius ir sužalojant sodinius, įstatymų numatytais atvejais;
17) konkurencijos tarnybos sprendimai išieškoti piniginę baudą iš valstybinio valdymo institucijų ir ūkio subjektų pareigūnų;
373 straipsnis. Vykdomieji dokumentai
Vykdomieji dokumentai yra:
1) vykdomieji raštai, išduodami remiantis teismų sprendimais, nuosprendžiais, nutartimis, nutarimais, teismo patvirtintomis taikos sutartimis, trečiųjų teismo sprendimais, užsienio teismų ir arbitražų sprendimais;
6) pažymėjimai, kuriuos duoda dėl darbo ginčų įmonių, įstaigų, organizacijų profesinės sąjungos, remdamosi darbo ginčų komisijų sprendimais, arba įmonių, įstaigų, organizacijų profesinių sąjungų komitetų nutarimai, taip pat profesinių sąjungų pažymėjimai ginčuose dėl žalos, padarytos suluošinant ar kitaip sužalojant sveikatą arba atimant maitintojo gyvybę, atlyginimo;
8) viršaičių sprendimai išieškoti iš įmonių, įstaigų, organizacijų arba fizinių asmenų žalą, padarytą nuganant pasėlius ir sužalojant sodinius;
12) konkurencijos tarnybos sprendimai dėl piniginės baudos išieškojimo iš valstybinio valdymo institucijų ir ūkio subjektų pareigūnų;
165. 374 straipsnyje:
1) po pirmosios dalies įrašyti šią dalį:
166. 375 straipsnio:
1) antrojoje dalyje išbraukti žodžius „prokuroro ir“, vietoj skaičiaus ir žodžio „3 punktą“ įrašyti skaičių ir žodį „2 punktą“, o paskutinįjį sakinį išdėstyti taip: „Jeigu vykdomasis raštas turi būti vykdomas kitos apylinkės teismo veiklos teritorijoje, jis siunčiamas teismo antstolių kontorai, esančiai prie to teismo. Apie tai pranešama išieškotojui.“;
2) trečiąją dalį išdėstyti taip:
„Tais atvejais, kai konfiskuojamas turtas arba kai išieškomos pinigų sumos į valstybės biudžetą, kai išieškoma nusikaltimais padaryta žala, kai išieškomi alimentai, žala, padaryta suluošinant ar kitaip sužalojant sveikatą, taip pat atimant maitintojo gyvybę, kai išieškomos pinigų sumos iš pareigūnų, kaltų dėl neteisėto darbuotojų atleidimo iš darbo ar perkėlimo į kitą darbą arba nevykdymo teismo sprendimo grąžinti į darbą, teismas savo iniciatyva perduoda vykdomąjį raštą vykdyti teismo antstolių kontorai ir apie tai praneša išieškotojui, o dėl turto konfiskavimo, išieškų į valstybės biudžetą – valstybinei mokesčių inspekcijai.“
167. 376 straipsnio:
1) pirmojoje dalyje po žodžių „prieš kelis atsakovus,“ įrašyti žodžius „arba nuspręsta išieškoti iš solidarių atsakovų,“;
2) antrąją dalį išdėstyti taip:
169. 378 straipsnį išdėstyti taip:
170. 379 straipsnio:
1) pirmojoje dalyje vietoj žodžių „organų“, „esantys prie rajonų (miestų) liaudies teismų“ įrašyti atitinkamai žodžius „institucijų“, „esantys prie apylinkės teismų“;
172. 381 straipsnio pirmąją ir antrąją dalis išdėstyti taip:
„Teismo antstolio reikalavimai vykdyti sprendimus yra privalomi visiems Lietuvos Respublikos fiziniams asmenims ir įmonėms, įstaigoms bei organizacijoms.
Jeigu vykdančiam sprendimą teismo antstoliui kas nors kliudo vykdyti teismų ir kitų institucijų sprendimus, jis surašo administracinio teisės pažeidimo protokolą ir kliūtims pašalinti kviečia policiją, kurios dalyvavimas būtinas. Administracinio teisės pažeidimo protokolas pateikiamas apylinkės teismui išnagrinėti įstatymų nustatyta tvarka.“
173. 382 ir 383 straipsnius išdėstyti taip:
„382 straipsnis. Teismo antstolio nušalinimas
Teismo antstolis negali vykdyti sprendimų ir turi nusišalinti, kai yra šio kodekso 19 straipsnio 2 ir 3 punktuose numatyti pagrindai.
Pareikštą teismo antstolio nušalinimą išsprendžia vyresnysis teismo antstolis. Vyresniojo teismo antstolio rašytinis patvarkymas dėl teismo antstolio nušalinimo gali būti skundžiamas šio kodekso 472 straipsnio nustatyta tvarka apylinkės teismui, prie kurio yra teismo antstolių kontora.
Pareikštą vyresniojo teismo antstolio nušalinimą per penkias dienas išsprendžia apylinkės teismas, prie kurio yra vyresnysis teismo antstolis, šio kodekso 22 ir 23 straipsnių nustatyta tvarka.
Dėl teismo nutarties, kuria atmestas pareiškimas dėl vyresniojo teismo antstolio nušalinimo, gali būti duodamas atskirasis skundas, tačiau skundo padavimas nesustabdo vykdymo veiksmų.
383 straipsnis. Vykdymo vieta
Sprendimą vykdo teismo antstolis, kurio veiklos teritorijoje yra skolininko turtas arba skolininkas nuolatos gyvena ar dirba, o jeigu skolininkas yra įmonė, įstaiga ar organizacija – jos buveinės ar turto buvimo vietos teismo antstolis.
Reikiamais atvejais teismo antstolis, sutikus vyresniajam teismo antstoliui, toliau atlieka vykdymo veiksmus gretimo apylinkės teismo veiklos teritorijoje, tačiau apie tai praneša vykdymo vietos teismo vyresniajam antstoliui.
Jeigu skolininkas išvyko į kitos apylinkės teismo veiklos teritoriją ir jo adresas teismo antstoliui žinomas, teismo antstolis nusiunčia vykdomąjį dokumentą skolininko naujos gyvenamosios vietos teismo antstolių kontorai ir apie tai praneša išieškotojui.
174. 384 straipsnyje vietoj žodžių „to teismo, kurio veiklos rajone vykdoma, liaudies teisėjo“ įrašyti žodžius „vyresniojo antstolio“.
175. 386 straipsnio:
3) antrąją ir trečiąją dalis išdėstyti taip:
„Vykdant kitus sprendimus dėl išieškų, kada skolininko buvimo vieta nežinoma, teismas pagal teismo antstolio pareiškimą, kada išieškotojas įrodo, kad jis ėmėsi visų priemonių skolininko gyvenamajai vietai nustatyti, gali priimti nutartį daryti skolininko paiešką per policiją.
Bylose dėl alimentų išieškojimo, kai nepilnamečiams vaikams išmokamos pašalpos dėl to, kad vaikai negauna alimentų, teismas, remdamasis globos ir rūpybos institucijos teikimu, priima nutartį išduoti vykdomąjį raštą išieškoti iš skolininko išmokėtų pašalpų sumą ir priskaičiuoti 10 procentų įstatymų nustatytos šios sumos.“
176. 387 straipsnio:
1) pirmąją dalį išdėstyti taip:
177. 389 straipsnio pirmojoje dalyje vietoj žodžio „užrašui“ įrašyti žodį „įrašui“, o trečiojoje dalyje žodžius „ir atskirasis protestas“ išbraukti.
178. 390 straipsnio:
1) antrosios dalies 2 punkte vietoj žodžių „to organo“ įrašyti žodžius „tos institucijos“, o 4 punkte vietoj žodžio „teismo“ - žodžius „teismo antstolių kontoros“;
2) antrąją dalį papildyti 5 punktu:
3) trečiąją dalį išdėstyti taip:
4) ketvirtąją dalį papildyti tokiais sakiniais: „Išieškotojo prašymu ir jo sąskaita raginimo turinys skelbiamas vietiniame laikraštyje. Raginimo paskelbimo vietiniame laikraštyje diena laikoma raginimo įteikimo diena.“;
179. 392, 394 ir 395 straipsnius išdėstyti taip:
„392 straipsnis. Skolininko būsto, kitų patalpų apžiūra
Atlikdamas vykdymo veiksmus, teismo antstolis, gyventojui sutikus, turi teisę padaryti skolininko būsto apžiūrą, jei tai reikalinga išieškojimui įvykdyti. Kitas patalpas teismo antstolis turi teisę apžiūrėti be skolininko sutikimo.
Jeigu gyventojas atsisako įleisti teismo antstolį į būstą, teismo antstolis į jį įeiti turi teisę tik pateikęs teismo nutartį dėl įėjimo į būstą, išskyrus šio straipsnio trečiojoje ir ketvirtojoje dalyse numatytus atvejus.
Jeigu teismo antstoliui reikia gelbėti skolininko turtą nuo sunaikinimo, paslėpimo, perleidimo, jis gali įeiti į skolininko būstą be šio sutikimo ir teismo nutarties.
Teismo sprendimas dėl iškeldinimo iš gyvenamųjų patalpų arba įkeldinimo į jas, prokuroro sankcija dėl iškeldinimo, teismo sprendimai padalinti turtą, esantį skolininko būste, pašalinti trukdymus naudotis būstu, kitokie teismo sprendimai, kurių negalima įvykdyti teismo antstoliui neįėjus į būstą, suteikia teisę teismo antstoliui įeiti į skolininko būstą be šio sutikimo ir teismo nutarties.
Jeigu gyventojas atsisako įleisti į būstą teismo antstolį, pateikusį teismo nutartį ar vykdantį šio straipsnio trečiojoje ir ketvirtojoje dalyse nurodytus sprendimus, arba atsisako įleisti jį į kitas patalpas, teismo antstolis pakviečia policijos pareigūną, kurio atvykimas ir dalyvavimas būtinas, ir šio akivaizdoje atidaro būstą bei kitas patalpas.“
„394 straipsnis. Išieškotojo atsisakymas nuo išieškojimo ir taikos sutartis vykdymo procese
Taikos sutartis, šalių sudaryta vykdymo procese, taip pat išieškotojo pareiškimas apie atsisakymą nuo išieškojimo, paduodami raštu teismo antstoliui, kuris vykdo sprendimą. Teismo antstolis taikos sutartį, taip pat pareiškimą apie atsisakymą nuo išieškojimo ne vėliau kaip per tris dienas nuo jų gavimo perduoda apylinkės teismui, prie kurio yra teismo antstolių kontora.
395 straipsnis. Vykdymo veiksmų atidėjimo, vykdomosios bylos sustabdymo, vykdomojo dokumento grąžinimo procesas
Ar atidėti vykdymo veiksmus, ar sustabdyti vykdomąją bylą, ar grąžinti vykdomąjį dokumentą, išsprendžia šį dokumentą vykdantis teismo antstolis motyvuotu rašytiniu patvarkymu, kurio nuorašas per tris dienas išsiunčiamas išieškotojui ir skolininkui.
Teismo antstolio rašytinis patvarkymas gali būti skundžiamas šio kodekso 472 straipsnio nustatyta tvarka.“
180. 396 straipsnyje:
2) 3 ir 6 punktus išdėstyti taip:
181. 397 straipsnyje:
182. 398 straipsnio:
2) antrosios dalies 2, 3 ir 5 punktus išdėstyti taip:
„2) šio kodekso 396 straipsnio 3 punkte numatytu atveju – iki skolininkas ar išieškotojas nustos būti veikiančiame Lietuvos Respublikos ginkluotųjų pajėgų dalinyje;
„5) šio kodekso 396 straipsnio 7 punkte numatytu atveju – iki atitinkamo pareigūno ar teismo patvarkymo panaikinti paskirtą sustabdymą;“;
3) antrojoje dalyje įrašyti 6 punktą:
183. 400 straipsnio antrąją dalį išdėstyti taip:
184. 401 ir 402 straipsnius išdėstyti taip:
„401 straipsnis. Vykdomosios bylos nutraukimo nagrinėjimas
Dėl vykdomosios bylos nutraukimo į apylinkės teismą gali kreiptis išieškotojas, skolininkas arba teismo antstolis.
Ar nutraukti vykdomąją bylą, nagrinėja apylinkės teismas, prie kurio yra vykdantis sprendimą teismo antstolis. Apie vykdomosios bylos nutraukimo nagrinėjimą pranešama dalyvaujantiems byloje asmenims, tačiau jų neatvykimas nekliudo išnagrinėti šį klausimą.
402 straipsnis. Sprendimų vykdymo išlaidos
Iš skolininko išieškomos, neviršijant išieškotojo reikalavimų, šios vykdymo išlaidos:
nuo išieškotų iš skolininko sąskaitos kredito įstaigose lėšų, kai skolininkas neįvykdė sprendimo teismo antstolio raginime sprendimą įvykdyti geruoju nustatytu terminu,
kai skolininkas, kurio turtas areštuotas šio kodekso 390 straipsnio šeštosios dalies nustatyta tvarka, padengia įsiskolinimą praėjus terminui, nurodytam raginime įvykdyti sprendimą geruoju,
kai skolininkas, kurio turtas areštuotas po to, kai jis neįvykdė sprendimo raginime įvykdyti sprendimą geruoju nurodytu terminu, padengia įsiskolinimą iki areštuoto turto realizavimo pradžios.
Šio straipsnio pirmosios dalies 1 ir 2 punktuose numatytas vykdymo išlaidas draudžiama išieškoti iš biudžetui ir kitiems išieškotojams išieškotų sumų arba kitų jų lėšų.
Iš skolininko taip pat išieškomos šios vykdymo išlaidos:
1) 1 procento suma nuo teismo sprendime nurodytų daiktų, paimtų iš skolininko ir perduotų išieškotojui, vertės;
Kitos sprendimo vykdymui reikalingos išlaidos skolininko turtui saugoti ir pervežti, paskelbti apie turto pardavimą iš varžytynių, ekspertams ir ekspertinėms organizacijoms sumokėti, teismo antstolio važiavimui į vykdymo vietą apmokėti imamos iš to teismo, prie kurio yra teismo antstolis, lėšų ir teisėjo nutartimi išieškomos iš skolininko.
Dėl šio straipsnio pirmojoje, trečiojoje ir ketvirtojoje dalyse numatytų vykdymo išlaidų išieškojimo teismo antstolis nusiunčia skolininkui raštišką siūlymą, kuriame nurodo išlaidų dydį ir pasiūlo nustatytu terminu tą sumą geruoju pervesti į teismo antstolių kontoros depozitinę sąskaitą. Jeigu skolininkas geruoju šių sumų neperveda, teismo antstolis su pareiškimu ir išieškotinų sumų apskaičiavimu kreipiasi į teismą, prašydamas tas sumas išieškoti. Dėl teismo nutarties gali būti duodamas atskirasis skundas.
Sumos, nurodytos šio straipsnio pirmojoje dalyje, laikomos teismo antstolių kontoros depozitinėje sąskaitoje ir teisingumo ministro nustatyta tvarka naudojamos teismo antstoliams ir kitiems darbuotojams skatinti bei teismo antstolių kontorų ir teismų materialinei bazei plėsti.
185. Papildyti Kodeksą 4021 straipsniu:
„4021 straipsnis. Teismo antstolio pareiškimų į teismą nagrinėjimas
Teismo antstolio pareiškimus dėl vykdomojo dokumento praradimo (378 straipsnis), dėl leidimo įeiti į skolininko būstą (392 straipsnis), dėl vykdomosios bylos nutraukimo (399 straipsnis), dėl sprendimo vykdymo išlaidų išieškojimo iš skolininko (402 straipsnis), dėl atsakomybės už perduoto saugoti turto praradimą (414 straipsnis), dėl skolininko atvesdinimo arba baudžiamosios bylos iškėlimo (4461 straipsnis), dėl baudų skyrimo skolininkui (418, 4461, 450 straipsniai), dėl skolininko dalies bendrojoje nuosavybėje nustatymo (406, 417 straipsniai) apylinkės teismas išnagrinėja per tris dienas nuo pareiškimo gavimo. Teismo antstolis turi teismui pateikti vykdomąją bylą, kitus reikalingus dokumentus.
186. 403 straipsnį išdėstyti taip:
188. 404 straipsnio:
1) pirmąją dalį išdėstyti taip:
189. 405 ir 406 straipsnius išdėstyti taip:
„405 straipsnis. Išieškojimo nukreipimas į bendrąjį turtą
406 straipsnis. Skolininko dalies turte, kuris yra jo bendra su kitais asmenimis nuosavybė, nustatymas
Jeigu skolininkui priklausanti turto, kuris yra bendras su kitais asmenimis, dalis nenustatyta, teismo antstolis aprašo ir areštuoja bendrąjį turtą ir pasiūlo išieškotojui, o reikiamais atvejais – ir skolininkui per dešimt dienų pareikšti ieškinį teisme, kad būtų nustatyta skolininko turto dalis, esanti bendroje su kitais asmenimis nuosavybėje. Jei teismo antstolio nustatytu terminu tokie ieškininiai pareiškimai nepateikti, teismo antstolis savo iniciatyva gali kreiptis į teismą, kad šis nustatytų skolininko dalį bendrojoje nuosavybėje. Šis pareiškimas nagrinėjamas teismo posėdyje, pranešus išieškotojui, skolininkui ir kitiems bendrosios nuosavybės dalyviams. Skolininko dalis bendrojoje nuosavybėje nustatoma teismo nutartimi.
190. 409 straipsnio antrojoje dalyje išbraukti žodžius „ir ne mažiau kaip dviem kviestiniams“, o vietoj žodžių „esant butų eksploatavimo organizacijos arba apylinkės Liaudies deputatų tarybos vykdomojo komiteto atstovams“ įrašyti žodžius „teismo antstolio paskirtam turto saugotojui“.
191. Iš 410 straipsnio trečiosios dalies išbraukti žodį „kviestiniai“, o iš 411 straipsnio – žodžius „valstybinės ar kooperatinės prekybos kainomis arba“.
192. 412 straipsnio antrojoje dalyje vietoj žodžių „padarytos valstybinio ir visuomeninio turto grobimais, išeikvojimais ir trūkumais“ įrašyti žodį „nusikaltimais“.
193. 413 straipsnio:
1) pirmojoje dalyje po žodžio „vertybes“ įrašyti žodžius „vertybinius popierius“, o vietoj žodžių „banko įstaigai“ – žodžius „teismo antstolio kontorą aptarnaujančiam bankui“;
194. 415 straipsnio trečiojoje dalyje vietoj žodžių „teismo depozitinę“ įrašyti žodžius „teismo antstolių kontoros depozitinę“.
195. 417 straipsnį išdėstyti taip:
„417 straipsnis. Išieškojimo nukreipimas į fizinių asmenų lėšas
Lietuvos Respublikos bankai ir kitos kredito įstaigos teismo antstoliams, vykdantiems šio kodekso 473 straipsnyje nurodytus dokumentus, pareikalavus privalo pranešti apie skolininko lėšas, vertybinius popierius banke ir kitose kredito įstaigose.
Teismo antstolis išieškojimą pirmiausiai nukreipia į skolininko lėšas, vertybinius popierius, saugomus bankuose ir kitose kredito įstaigose.
Jeigu skolininko dalis bendrojoje nuosavybėje nenustatyta, teismo antstolis areštuoja visas lėšas, vertybinius popierius ir pasiūlo išieškotojui, o reikiamais atvejais – ir skolininkui per dešimt dienų pareikšti ieškinį teisme, kad būtų nustatyta skolininkui priklausanti dalis. Jei teismo antstolio nustatytu terminu tokie ieškininiai pareiškimai nepaduoti, skolininko dalį pagal teismo antstolio pareiškimą nutartimi nustato teismas, pranešęs išieškotojui, skolininkui ir kitiems bendrosios nuosavybės dalyviams. Teismo nutartis gali būti apskųsta atskiruoju skundu.
196. 418 straipsnio pirmojoje dalyje po skaičiaus „439“ įrašyti skaičius ir žodį „446 ir 447“, o vietoj žodžio „teikimu“ – žodį „pareiškimu“.
197. 420 ir 421 straipsnius išdėstyti taip:
„420 straipsnis. Perduodamo valstybei turto realizavimas
421 straipsnis. Brangenybių ir vertybinių popierių realizavimas
Teismo antstolio reikalavimu bankas, kita kredito įstaiga, kuriems buvo perduoti saugoti šio kodekso 413 straipsnyje nurodytos vertybės ir vertybiniai popieriai, juos grąžina teismo antstolių kontorai. Šias vertybes ir vertybinius popierius teismo antstolis realizuoja šio kodekso 422 straipsnio pirmojoje dalyje nustatyta tvarka.
Teismo antstolių kontora bankui, kitai kredito įstaigai sumoka už turto saugojimą šio kodekso 412 straipsnio ketvirtojoje dalyje nurodytą atlyginimą iš lėšų, gautų realizavus tą turtą. Reikiamais atvejais turto saugojimo išlaidos išieškomos iš skolininko šio kodekso 402 straipsnio penktojoje dalyje nustatyta tvarka.“
198. 422 straipsnyje išbraukti žodį „viešųjų“ , o vietoj žodžio „teisėjo“ įrašyti žodžius „teismo antstolio“.
199. Papildyti Kodeksą 4231 straipsniu:
„4231 straipsnis. Išieškojimo nukreipimas į ūkininko turtą
Jeigu ūkininkas neturi pakankamai lėšų išieškomoms sumoms apmokėti, išieškojimas pirmiausiai nukreipiamas į skolininko kilnojamąjį turtą.
Jeigu lėšų iš kilnojamojo turto nepakanka išieškomoms sumoms apmokėti, išieškojimas nukreipiamas į ūkininkui nuosavybės teise priklausančią žemę ar jos dalį, kurią realizavus pakaktų lėšų išieškomoms sumoms apmokėti. Jeigu išieškotų lėšų nepakanka, išieškojimas nukreipiamas į visą skolininko turtą.“
200. 424 straipsnyje:
2) antrąją dalį išdėstyti taip:
3) įrašyti trečiąją dalį:
„Teismas skolininko ar jo šeimos narių prašymu po to, kai butas ar gyvenamasis namas išieškant sumas, nesumokėtas už sunaudotus energijos išteklius, komunalines ir kitokias paslaugas yra areštuotas, gali nustatyti, kad išieškojimas nebūtų nukreipiamas į paskutinį butą, gyvenamąjį namą ar jų dalis, būtinus šiems asmenims gyventi. Šitai teismas gali nustatyti atsižvelgdamas į vaikų, invalidų ir kitų socialiai remtinų asmenų materialinę padėtį bei interesus. Toks prašymas paduodamas ir nagrinėjamas apylinkės teisme pagal šio kodekso 472 straipsnyje nustatytą tvarką.“
202. 426 straipsnį išdėstyti taip:
„426 straipsnis. Turto, kuris specialiai registruojamas, areštas
Įsitikinęs, kad turtas, nurodytas šio kodekso 425 straipsnyje, priklauso skolininkui, teismo antstolis jį areštuoja laikydamasis šio kodekso 409 straipsnio trečiosios dalies taisyklių.
Areštavęs turtą, teismo antstolis siunčia turto registravimo įstaigai reikalavimą įregistruoti areštą.
203. Papildyti Kodeksą 4261 straipsniu:
„4261 straipsnis. Išieškojimo nukreipimas į įkeistą turtą
Jeigu į įkeistą skolininko turtą nukreipiamas išieškojimas ir yra kitų reikalavimų, įkaito turėtojo reikalavimai tenkinami pirmiausiai. Ši taisyklė netaikoma, jei to įkaito turėtojo reikalavimai nukreipiami į neįkeistą skolininko turtą.
204. 427 straipsnį išdėstyti taip:
205. 428 straipsnio pirmąją dalį išdėstyti taip:
206. 429 straipsnį išdėstyti taip:
„429 straipsnis. Asmenys, neturintys teisės dalyvauti varžytynėse
Varžytynėse neturi teisės dalyvauti biudžetinės organizacijos, taip pat valstybinės valdžios ir valdymo institucijų, teismo, prokuratūros, policijos, vidaus reikalų, muitinės, Valstybės kontrolės departamento sistemų darbuotojai, teismo antstoliai, notarai, teismo antstolių kontorų darbuotojai, advokatai ir šiame straipsnyje išvardytų asmenų šeimų nariai.“
207. 430 straipsnyje vietoj žodžių „Lietuvos Respublikos civilinio kodekso numatytų kliūčių jiems įsigyti gyvenamąjį namą ar butą“ įrašyti žodžius „šio kodekso 429 straipsnyje numatytų kliūčių jiems dalyvauti varžytynėse“, vietoj žodžių „teismo depozitą“ – žodžius „teismo antstolių kontoros depozitinę sąskaitą“.
208. 431 straipsnio pirmąją dalį išdėstyti taip:
„Varžytynes veda teismo antstolis. Varžytynės pradedamos nuo parduodamojo turto kainos, nurodytos jo arešto akte, o šio kodekso 411 straipsnyje numatytu atveju – nuo eksperto nustatytos kainos. Minimalus kainos didinimo intervalas turi sudaryti ne mažiau kaip tris procentus pradinės daikto pardavimo kainos. Turtas laikomas parduotu tam asmeniui, kuris varžytynėse pasiūlė didžiausią kainą.“
209. 432 straipsnio antrojoje dalyje išbraukti žodžius „ir kviestiniai“, trečioje dalyje – žodžius „ar informacija“, o ketvirtojoje dalyje vietoj žodžių „teisėjas savo parašu ir teismo antspaudu“ įrašyti žodžius „vyresnysis teismo antstolis savo parašu ir teismo antstolių kontoros antspaudu“.
210. 433 straipsnio antrojoje dalyje išbraukti žodžius „ir kviestiniai“, trečiojoje dalyje po žodžio „dėl“ įrašyti žodį „žemės,“, o ketvirtojoje dalyje vietoj žodžių „teismo pirmininkas“ – žodžius „vyresnysis teismo antstolis“.
211. 434 straipsnio:
1) pavadinimą ir pirmąją dalį išdėstyti taip:
„434 straipsnis. Turto nepardavimo iš varžytynių pasekmės
Jeigu varžytynės paskelbiamos neįvykusiomis šio kodekso 433 straipsnio pirmojoje dalyje numatytais pagrindais, teismo antstolis ne anksčiau kaip po dešimties dienų ir ne vėliau kaip po vieno mėnesio skelbia antrąsias varžytynes. Jeigu tuo pačiu pagrindu neįvyko pakartotinės varžytynės, teismo antstolis išieškotojui suteikia teisę pasiimti turtą už pradinio įkainojimo sumą.“;
2) antrojoje dalyje vietoj žodžių „teismo depozitinę“ įrašyti žodžius „teismo antstolių kontoros depozitinę“;
3) trečiojoje dalyje vietoj žodžio „teisėjo“ įrašyti žodžius „teismo antstolio“, vietoj žodžių „teismo antstolis“ – žodžius „vyresnysis teismo antstolis“ ir vietoj žodžių „inventorizaciniame įkainojime, o jo nesant ne mažiau kaip draudimo įkainojime“ – žodžius „toje vietoje esančiomis kainomis“;
213. 436 ir 4361 straipsnius išdėstyti taip:
„436 straipsnis. Neparduoto iš varžytynių turto, kuriam nustatyta speciali registracija, realizavimas
Kai išieškojimas nukreipiamas į turtą, kuriam nustatyta speciali registracija, ir šis turtas neparduotas iš varžytynių, jis gali būti parduotas be varžytynių pagal įkainojimą, kurį nustato vyresniojo teismo antstolio sudaryta komisija.
Apie kiekvieno daikto pardavimą teismo antstolis surašo turto pardavimo aktą, kuriame nurodo:
Kai pirkėjas sumoka per teismo antstolio nustatytą terminą visą sumą, turto pardavimo aktą savo parašu ir teismo antstolių kontoros antspaudu tvirtina vyresnysis teismo antstolis. Vienas akto egzempliorius duodamas pirkėjui
4361 straipsnis. Neparduoto ar neparduotino iš varžytynių turto realizavimas
Neparduotas (išskyrus 436 straipsnyje nurodytą turtą) ar neparduotinas iš varžytynių turtas teismo antstolio rašytiniu patvarkymu realizuojamas, parduodant komiso pagrindu per prekybos įmones turto buvimo vietoje šio kodekso 411 straipsnyje nurodytomis kainomis ir 423 straipsnyje nustatyta tvarka. Pervežti turtą tam, kad būtų parduotas, į kitą miestą ar rajoną leidžiama tik abipusiu išieškotojo ir skolininko sutikimu ir jų lėšomis.
Areštuotas turtas paimamas, realizuojamas ar perduodamas parduoti per teismo antstolio nustatytą terminą, bet ne anksčiau kaip po penkių dienų ir ne vėliau kaip po vieno mėnesio po arešto.
Jeigu sumos, gautos pardavus dalį turto, pakanka išieškotojo reikalavimams patenkinti ir visoms vykdymo išlaidoms apmokėti, tai tolesnis pardavimas nutraukiamas.
214. 437 straipsnio antrojoje ir trečiojoje dalyse vietoj žodžių „teisėjui“, „teisėjas“ įrašyti atitinkamai žodžius „vyresniajam teismo antstoliui“, „vyresnysis teismo antstolis“.
215. 438 straipsnio:
216. 439 straipsnyje vietoj žodžių „Valstybinės įmonės, įstaigos, organizacijos, kolūkiai, kitokios kooperatinės organizacijos, jų susivienijimai, kitos visuomeninės organizacijos, taip pat piliečiai“ įrašyti žodžius „Įmonės, įstaigos, organizacijos, kiti darbdaviai“, o žodžius „ir racionalizacinį pasiūlymą“ išbraukti.
217. 441 straipsnio 1 punkte vietoj žodžių „valstybinio, kooperatinio, visuomeninio ar asmeninio turto plėšimu ar grobimu,“ įrašyti žodį „nusikaltimais,“.
218. 443 straipsnio pirmojoje dalyje:
219. Iš 444 straipsnio pavadinimo ir paties straipsnio išbraukti atitinkamai žodžius „ir į kolūkių savišalpos kasų mokamas pašalpas“, „taip pat į kolūkių savišalpos kasų mokamas pašalpas“, „liaudies“.
220. 445 straipsnio:
1) 4 punktą pripažinti netekusiu galios, o 5, 6 ir 7 punktus laikyti atitinkamai 4, 5 ir 6 punktais;
221. 446 straipsnio:
222. 4461 straipsnio:
1) pirmojoje dalyje po žodžio „administracija,“ įrašyti žodžius „kitas darbdavys“, vietoj žodžio „išskaičiusi“ – žodį „išskaitę“, o žodžius „liaudies teisėjo“ išbraukti;
2) antrojoje dalyje vietoj žodžio „darbo“ įrašyti žodį „darboviečių“, o žodžius „(už darbą antraeilėse pareigose ir pan.)“ išbraukti;
223. 447 straipsnį išdėstyti taip:
„447 straipsnis. Išskaitymų iš darbo užmokesčio teisingumo kontrolė
Ar teisingos išskaitos iš skolininko darbo užmokesčio bei kitų jam prilygintų išmokų ir ar jos nusiųstos išieškotojui, kontroliuoja išieškotojas.
224. 449 straipsnyje:
1) pavadinimą išdėstyti taip:
2) antrojoje dalyje vietoj žodžių „milicijos, butų eksploatavimo organizacijos ar gatvių komiteto atstovui, o kaimo vietovėse – apylinkės Liaudies deputatų tarybos vykdomojo komiteto“ įrašyti žodžius „policijos ir turto saugotojo“, o žodžius „ir kviestiniams“, „kviestiniai“ išbraukti;
225. 4491 straipsnį išdėstyti taip:
„4491 straipsnis. Iškeldinimas iš gyvenamųjų patalpų pagal prokuroro sankciją
Pagal prokuroro sankciją turi būti iškeldinami asmenys, savavališkai užėmę gyvenamąją patalpą arba gyvenantys patalpoje, kuri gresia sugriūti ar tampa netinkama gyventi.
Sankcija dėl iškeldinimo įvykdoma per septynias dienas nuo jos įteikimo dienos asmenims, iškeldinamiems iš gyvenamosios patalpos. Neatidėliotinais atvejais sankcija vykdoma nedelsiant.
Sankciją dėl iškeldinimo vykdo namo, iš kurio iškeldinama, buvimo vietos teismo antstolis pagal šiame kodekse nustatytas taisykles.
Jeigu iškeldinami asmenys atsisako įleisti teismo antstolį į jų užimamą gyvenamąją patalpą, kitokiais veiksmais trukdo vykdyti sankciją dėl iškeldinimo, iškeldinama padedant policijai.
Jeigu yra pateisinamų priežasčių, pagal suinteresuotų asmenų arba teismo antstolio pareiškimą prokuroras, davęs sankciją iškeldinti, taip pat aukštesnysis prokuroras turi teisę atidėti sankcijos vykdymą.
226. 450 straipsnio:
3) septintojoje dalyje vietoj žodžių „valstybinė įmonė, įstaiga, organizacija, kolūkis, kitokia kooperatinė organizacija, jų susivienijimas, kita visuomeninė organizacija“ įrašyti žodžius „įmonė, įstaiga, organizacija“;
227. 451 straipsnio:
228. Keturiasdešimtąjį skirsnį pavadinti „IŠIEŠKOJIMAS IŠ ĮMONIŲ, ĮSTAIGŲ, ORGANIZACIJŲ, JŲ SUSIVIENIJIMŲ“.
229. 452-456 straipsnius išdėstyti taip:
„452 straipsnis. Bendrųjų taisyklių taikymas
Išieškojimai iš visų rūšių įmonių, įstaigų, organizacijų, jų susivienijimų, tarp jų ir iš užsienio firmų, vykdomi pagal taisykles, numatytas šio kodekso trisdešimt aštuntajame, trisdešimt devintajame, keturiasdešimt pirmajame ir keturiasdešimt antrajame skirsniuose su išimtimis ir papildymais, nurodytais šiame skirsnyje, ir šių įmonių, įstaigų, organizacijų veiklą reglamentuojančius įstatymus, tarptautines sutartis bei sutartis su užsienio firmomis.
453 straipsnis. Išieškojimo nukreipimas į lėšas
454 straipsnis. Išieškojimo nukreipimo į lėšas tvarka
Šio kodekso 452 straipsnyje išvardytos organizacijos, turinčios sąskaitas kredito įstaigose, nukreipdamos išieškojimą į kredito įstaigose esančias skolininko lėšas, pateikia vykdomąjį dokumentą tiesiogiai atitinkamoms kredito įstaigoms, kad būtų priverstine tvarka nurašytos lėšos.
Kai lėšos išieškomos fizinių asmenų naudai iš šio kodekso 452 straipsnyje išvardytų organizacijų, teismo antstolis išieškotojo pasirinkimu perduoda vykdomąjį dokumentą ir raginimą įvykdyti sprendimą geruoju arba tiesiai skolininkui, kad šis sumokėtų išieškotojui priklausančias sumas, arba atitinkamai kredito įstaigai, kad priverstine tvarka būtų nurašytos lėšos iš skolininko sąskaitos į teismo antstolių kontoros depozitinę sąskaitą.
455 straipsnis. Išieškojimo nukreipimas į iš valstybės ar savivaldybių biudžeto išlaikomą įstaigų ir organizacijų turtą
Jeigu iš valstybės ar savivaldybių biudžeto išlaikomos įstaigos ir organizacijos neturi pakankamai lėšų išieškomoms sumoms padengti, išieškojimą nukreipti į kitą jų turtą neleidžiama.
456 straipsnis. Išieškojimo nukreipimas į valstybės ar savivaldybių įmonių ir valstybinių akcinių įmonių turtą
Jeigu valstybės ar savivaldybės įmonė ar valstybinė akcinė įmonė neturi pakankamai lėšų išieškomoms sumoms padengti, išieškojimas nukreipiamas į jų turtą, išskyrus įrengimus, mašinas, statinius ir kitus neapyvartinius aktyvus.
230. Papildyti Kodeksą 4561–4565 straipsniais:
„4561 straipsnis. Išieškojimo nukreipimas į akcinių bendrovių turtą
Jeigu akcinė bendrovė neturi lėšų išieškomoms sumoms padengti, išieškojimas nukreipiamas į kitą jos turtą.
4562 straipsnis. Išieškojimo nukreipimas į žemės ūkio bendrovių turtą
4563 straipsnis. Išieškojimo nukreipimas į ūkinių bendrijų turtą
Jeigu ūkinė bendrija neturi pakankamai lėšų išieškomoms sumoms padengti, išieškojimas nukreipiamas į skolininko turtą laikantis šiame straipsnyje nustatytos tvarkos.
Išieškojimas negali būti nukreiptas solidariai į visų tikrosios ūkinės bendrijos narių turtą pagal jos narių prievoles, nesusijusias su bendrijos veikla.
Išieškojimas į komanditinės (pasitikėjimo) ūkinės bendrijos turtą nukreipiamas:
4564 straipsnis. Išieškojimo nukreipimas į kooperatinių bendrovių turtą
231. 457 straipsnio:
1) pirmąją dalį išdėstyti taip:
233. 460 straipsnio:
1) pirmąją dalį išdėstyti taip:
2) antrojoje dalyje vietoj žodžio „teismo depozitinę“ įrašyti žodžius „teismo antstolių kontoros depozitinę“;
234. 463 straipsnio:
1) pirmojoje dalyje vietoj žodžių „kolūkių narių reikalavimai, susiję su jų darbu kolūkyje“ įrašyti žodžius „žemės ūkio bendrovių narių reikalavimai, susiję su darbu toje bendrovėje“, žodžius „už racionalizacinį pasiūlymą ir“ išbraukti, vietoj žodžio „kurių“ įrašyti žodį „kurio“, o po žodžių „maitintojo netekimu“ įrašyti žodžius „įkeitimu užtikrinti reikalavimai išieškoti iš įkeisto turto vertės“;
235. 464 straipsnyje vietoj žodžių „valstybinėms įmonėms, įstaigoms, organizacijoms, kolūkiams, kitoms kooperatinėms organizacijoms, jų susivienijimams, kitokioms visuomeninėms organizacijoms“ įrašyti žodžius „įmonėms, įstaigoms, organizacijoms“.
237. 466 straipsnio pavadinime ir pačiame straipsnyje vietoj žodžių „Ketvirtosios“, „Ketvirtąja“ įrašyti atitinkamai žodžius „Trečiosios“, „Trečiąja“, o žodžius „valstybinių“, „kolūkių, kitokių kooperatinių organizacijų, jų susivienijimų, kitų visuomeninių organizacijų“ išbraukti.
238. 467 straipsnio pavadinime ir pačiame straipsnyje vietoj žodžių „Penktosios“, „Penktąja“ įrašyti atitinkamai žodžius „Ketvirtosios“, „Ketvirtąja“.
240. 469 ir 470 straipsnius išdėstyti taip:
„469 straipsnis. Ypatingosios išieškojimo taisyklės
470 straipsnis. Teismo nuosprendžio ar nutarimo dėl turto konfiskavimo vykdymo eilė
Vykdant teismo nuosprendį ar nutarimą dėl turto konfiskavimo, skolininko turtas realizuojamas po to, kai patenkinti nukentėjusiojo turtiniai reikalavimai. Jei nuosprendyje ar nutarime išvardyti daiktai konfiskuoti, tai nukentėjusiojo turtiniai reikalavimai turi būti tenkinami nukreipiant išieškojimą į kitą turtą, o į konfiskuotus daiktus išieškojimas nukreipiamas tik tada, kai nėra kito turto, į kurį gali būti nukreiptas išieškojimas, arba jo neužtenka.
241. 471 straipsnio:
1) pirmojoje dalyje vietoj žodžių „liaudies teisėjui“ įrašyti žodžius „vyresniajam teismo antstoliui“;
242. 472 straipsnio:
2) pirmojoje dalyje žodžius „o prokuroras – protestą“, „ir protestas“ išbraukti, o vietoj žodžio „paduodami“ įrašyti žodį „paduodamas“;
243. 473 straipsnio trečiojoje dalyje vietoj žodžių „atitinkamas finansų organas“ įrašyti žodžius „valstybinė mokesčių inspekcija“.
244. Iš 474 straipsnio pirmosios dalies išbraukti žodžius „ar nutarimas“, o iš trečiosios dalies – žodžius „ar nutarime“.
245. 475 straipsnio antrojoje dalyje vietoj žodžio „valstybiniu“ įrašyti žodį „žyminiu“, o trečiojoje dalyje žodžius „ir atskirasis protestas“ išbraukti.
246. 476 straipsnio:
1) pavadinime vietoj žodžių „kasacinės arba priežiūrinės“ įrašyti žodžius „apeliacinės ir kasacinės“;
2) pirmojoje dalyje vietoj žodžių „dėl kasacinio skundo ar protesto arba dėl priežiūrinio protesto“ įrašyti žodžius „apeliacine ar kasacine tvarka“, o žodžius „ar nutarimu“ išbraukti;
4) trečiojoje dalyje vietoj žodžio „Priežiūros“ įrašyti žodį „Kasacine“, o žodžius „dėl pajamų už darbą kolūkyje išieškojimo“, „ir racionalizacinį pasiūlymą“ išbraukti;
247. Keturiasdešimt trečiąjį skirsnį išdėstyti taip:
„Keturiasdešimt trečiasis skirsnis
UŽSIENIO PILIEČIŲ IR JURIDINIŲ ASMENŲ BEI ASMENŲ BE PILIETYBĖS CIVILINĖS PROCESINĖS TEISĖS. IEŠKINIAI UŽSIENIO VALSTYBĖMS, UŽSIENIO TEISMŲ TEISMINIAI PAVEDIMAI IR SPRENDIMAI. TARPTAUTINĖS SUTARTYS
477 straipsnis. Užsienio piliečių ir juridinių asmenų civilinės procesinės teisės
Užsienio piliečiai ir juridiniai asmenys turi teisę kreiptis į Lietuvos Respublikos teismus ir turi tokias pat civilines procesines teises kaip ir Lietuvos Respublikos piliečiai bei juridiniai asmenys.
478 straipsnis. Asmenų be pilietybės civilinės procesinės teisės
4781 straipsnis. Civilinių bylų dėl ginčų, kuriuose dalyvauja užsienio piliečiai ar juridiniai asmenys, asmenys be pilietybės, taip pat dėl ginčų, kurių nors viena iš šalių gyvena užsienyje, teismingumas Lietuvos Respublikos teismams
479 straipsnis. Ieškiniai užsienio valstybėms. Diplomatinis imunitetas
Pareikšti ieškinį užsienio valstybei, užtikrinti ieškinį ir nukreipti išieškojimą į užsienio valstybės turtą, esantį Lietuvos Respublikoje, gali būti leidžiama tiktai kompetentingų atitinkamos užsienio valstybės institucijų sutikimu.
480 straipsnis. Užsienio teismų pavedimų vykdymas ir Lietuvos Respublikos teismų kreipimasis su pavedimais į užsienio teismus
Lietuvos Respublikos teismai vykdo nustatyta tvarka jiems perduotus užsienio teismų pavedimus atlikti atskirus procesinius veiksmus (šaukimų ir kitų dokumentų įteikimas, šalių ir liudytojų apklausa, ekspertizės padarymas bei vietos apžiūra ir kt.), išskyrus, kai pavedimo vykdymas:
1) prieštarautų Lietuvos Respublikos visuomenės interesams (Lietuvos Respublikos Konstitucijos įtvirtintai viešajai tvarkai);
Užsienio teismų pavedimai atlikti atskirus procesinius veiksmus vykdomi remiantis Lietuvos Respublikos įstatymais.
481 straipsnis. Užsienio teismų ir arbitražų sprendimų vykdymas Lietuvos Respublikoje
482 straipsnis. Tarptautinės sutartys arba konvencijos
II. Pakeisti ir papildyti Kodekso priedą Nr.1:
1. 1 straipsnio pirmąją dalį išdėstyti taip:
„Fiziniai ar juridiniai asmenys, išskyrus valstybines įmones, įstaigas, organizacijas, taip pat įmones, kurių kapitalo dalies savininkė yra Lietuvos valstybė, gali perduoti bet kurį tarp jų kilusį ginčą trečiųjų teismui nagrinėti. Ginčai, kylantys iš konstitucinių, darbo, šeimos, administracinių teisinių santykių, trečiųjų teismo nenagrinėjami.“;
2. 4 straipsnį papildyti tokiu 5 punktu:
4. 11 straipsnio 4 punktą išdėstyti taip:
5. 16 straipsnyje vietoj žodžių „liaudies teismui“ įrašyti žodžius „apylinkės teismui“, o 17 straipsnyje vietoj žodžių „liaudies teismo“ – žodžius „apylinkės teismo“.
III. Kodekso priedą Nr.2 išdėstyti taip:
FIZINIŲ ASMENŲ TURTO, Į KURĮ NEGALI BŪTI NUKREIPTAS IŠIEŠKOJIMAS PAGAL VYKDOMUOSIUS DOKUMENTUS, RŪŠIŲ SĄRAŠAS
Išieškojimas pagal vykdomuosius dokumentus negali būti nukreiptas į šių rūšių turtą bei daiktus, kurie priklauso skolininkui nuosavybės teise arba yra jo dalis bendrojoje nuosavybėje ir reikalingi skolininkui ar jo išlaikomiems asmenims:
1. Namų apstatymo bei apyvokos reikmenys, drabužiai, reikalingi skolininkui ir jo išlaikomiems asmenims:
1) drabužiai kiekvienam asmeniui:
vienas vasarinis ar rudeninis apsiaustas, vienas žieminis apsiaustas arba kailiniai, vienas vasarinis kostiumas (moterims – dvi vasarinės suknelės); vienas žieminis kostiumas (moterims – dvi žieminės suknelės); po vieną kepurę (skarelę) kiekvienam sezonui, moterims – dvi vasarinės skarelės ar skrybėlaitės ir viena šilta skara; kiti drabužiai ir kepurės, neturintys didesnės vertės;
2) avalynė, baltiniai, patalynė, virtuvės ir stalo reikmenys, kuriais yra naudojamasi (išskyrus daiktus, pagamintus iš brangiųjų metalų, taip pat turinčius meninės vertės daiktus);
3) baldai – po vieną lovą ir kėdę arba taburetę kiekvienam asmeniui, vienas stalas, viena spinta šeimai;
2. Asmenims, kurių pagrindinis užsiėmimas yra žemės ūkis, – maisto produktai, kiek jų reikia skolininkui ir jo šeimai iki naujo derliaus, pašaras gyvuliams, į kuriuos nenukreipiamas išieškojimas, sėkla, reikalinga eilinei sėjai, viena karvė, o jei jos nėra – viena telyčia, kitais atvejais – maisto produktų ir pinigų už bendrą sumą, kuri lygi mėnesiniam skolininko darbo užmokesčiui, bet ne mažiau kaip 500 litų.
4. Asmeniniai gamybos ir amato įrankiai, taip pat paties skolininko profesiniam darbui reikalingi įrankiai, pagalbinės priemonės ir knygos, išskyrus tą atvejį, kada šiais įrankiais skolininkas naudojasi neteisėtam verslui.
IV. Šis įstatymas įsigalioja nuo 1995 m. sausio 1 dienos.
Civilines bylas, kurias pradėjo nagrinėti apylinkių teismai, baigia jas nagrinėti, nors šiam įstatymui įsigaliojus tos bylos tapo teismingos apygardų teismams.