Audito ir APSKAITOS tarnybOS DIREKTORiAUS

Į S A K Y M A S

 

DĖL VIEŠOSIOS ĮSTAIGOS LIETUVOS RESPUBLIKOS APSKAITOS INSTITUTO DIREKTORIAUS 2006 M. LIEPOS 17 D. ĮSAKYMO Nr. VAS-8 „DĖL 8-OJO VERSLO APSKAITOS STANDARTO „NUOSAVAS KAPITALAS“ PAKEITIMO“ PAKEITIMO

 

2012 m. gegužės 29 d. Nr. VAS-7

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos buhalterinės apskaitos įstatymo (Žin., 2001, Nr. 99-3515; 2012, Nr. 51-2531) 3 straipsnio 4 dalimi ir atsižvelgdamas į Apskaitos standartų komiteto 2012 m. gegužės 15 d. nutarimą Nr. 24-8-1.6:

1. Pakeičiu 8-ąjį verslo apskaitos standartą „Nuosavas kapitalas“, patvirtintą Lietuvos Respublikos apskaitos instituto direktoriaus 2006 m. liepos 17 d. įsakymu Nr. VAS-8 „Dėl 8-ojo verslo apskaitos standarto „Nuosavas kapitalas“ pakeitimo“ (Žin., 2004, Nr. 20-616; 2006, Nr. 80-3175; 2007, Nr. 1-47):

1.1. išdėstau 1 punktą taip:

1. Šio standarto tikslas – nustatyti, kaip turi būti apskaitoje registruojama ir finansinėse ataskaitose pateikiama informacija, susijusi su nuosavo kapitalo formavimu ir pokyčiais.“

1.2. išdėstau II skyriaus terminą „nuosavo kapitalo pokyčių ataskaita“ taip:

Įmonės nuosavo kapitalo pokyčių ataskaita – finansinė ataskaita, kurioje pateikiami duomenys apie įmonės nuosavo kapitalo pasikeitimą per ataskaitinį laikotarpį.“

1.3. išdėstau 11 punktą taip:

11. Jei akcijų emisijos kaina viršija jų nominaliąją vertę, nominaliosios vertės perviršis registruojamas akcijų priedų sąskaitoje. Šioje sąskaitoje parodoma apmokėta perviršio dalis.“

1.4. papildau šiuo 181 punktu:

181. Perkainojimo rezervo (rezultatų) sąskaitoje registruojama pelno ar nuostolio dalis, kuri atsiranda, kai apsidraudimo priemonės nuo pinigų srautų ir (ar) nuo grynųjų investicijų į užsienio įmonę valiutos kurso pasikeitimo įvertinamos tikrąja verte pagal 26-ąjį verslo apskaitos standartą „Išvestinės finansinės priemonės“.

1.5. išdėstau 20.3 punktą taip:

„20.3. kai perkainotas turtas ir (ar) iš apsidraudimo priemonės atsiradęs finansinis turtas ar finansinis įsipareigojimas nurašomi;“.

1.6. išdėstau 20.4 punktą taip:

20.4. kai perkainotas turtas ir (ar) iš apsidraudimo priemonės atsiradęs finansinis turtas ar finansinis įsipareigojimas perleidžiamas;“.

1.7. papildau šiuo 20.9 punktu:

20.9. kai dėl tikrosios vertės pasikeitimo sumažėja iš apsidraudimo priemonės atsiradusio finansinio turto ar padidėja iš apsidraudimo priemonės atsiradusio finansinio įsipareigojimo vertė.“

1.8. išdėstau 21 punktą taip:

21. Jei perkainojimo rezervas (rezultatai) mažinamas dėl anksčiau perkainoto turto nuvertėjimo, apskaitoje mažinama likusi nepanaudota to turto perkainojimo rezervo (rezultatų) dalis ir registruojamas atidėtojo mokesčio įsipareigojimo, jei toks buvo pripažintas, sumažėjimas. Jei turto vertės sumažėjimo suma didesnė už to turto perkainojimo rezervo (rezultatų) sumą, apskaitoje registruojamas perkainojimo rezervo (rezultatų) sumažėjimas ir nuostolis dėl turto vertės sumažėjimo.“

1.9. papildau šiuo 221 punktu:

221. Nurašant ar perleidžiant iš apsidraudimo priemonės atsiradusį finansinį turtą ar finansinį įsipareigojimą arba dėl tikrosios vertės pasikeitimo sumažėjus iš apsidraudimo priemonės atsiradusio finansinio turto ar padidėjus iš apsidraudimo priemonės atsiradusio finansinio įsipareigojimo vertei, apskaitoje registruojamas perkainojimo rezervo (rezultatų) sumažėjimas ir pelno (nuostolių) ataskaitoje parodomas pelnas ar nuostoliai.“

1.10. išdėstau 23 punktą taip:

23. Nudėvint perkainotą turtą, apskaitoje registruojamas perkainojimo rezervo (rezultatų) mažinimas. Šis rezervas (rezultatai) mažinamas perkainotos vertės nusidėvėjimo dalimi, įvertinus susijusio atidėtojo mokesčio įsipareigojimo pokyčius, jei perkainojimo metu toks įsipareigojimas buvo pripažintas. Suma, kuria sumažintas perkainojimo rezervas (rezultatai), didinamas nepaskirstytasis pelnas (mažinami nuostoliai).“

1.11. išdėstau 25 punktą taip:

25. Jei perkainojimo rezervas (rezultatai) mažinamas dėl investicinio turto, kurio apskaitai taikomas įsigijimo savikainos būdas ir kuris į šią grupę buvo perkeltas iš kitų ilgalaikio materialiojo turto grupių, kuriose jo apskaitai buvo taikytas perkainotos vertės būdas, nusidėvėjimo, tai jis mažinamas perkainotos vertės nusidėvėjimo dalimi, įvertinus susijusio atidėtojo mokesčio įsipareigojimo pokyčius, jei perkainojimo metu toks įsipareigojimas buvo pripažintas. Suma, kuria sumažintas perkainojimo rezervas (rezultatai), didinamas nepaskirstytasis pelnas (mažinami nuostoliai).“

1.12. išdėstau 26 punktą taip:

26. Jei perkainojimo rezervas (rezultatai) mažinamas dėl investicinio turto, kurio apskaitai taikomas įsigijimo savikainos būdas ir kuris į šią grupę buvo perkeltas iš kitų ilgalaikio materialiojo turto grupių, kuriose jo apskaitai buvo taikytas perkainotos vertės būdas, nuvertėjimo, tai jis mažinamas likusia nepanaudota to turto perkainojimo rezervo (rezultatų) dalimi ir registruojamas atidėtojo mokesčio įsipareigojimo, jei toks buvo pripažintas, sumažėjimas. Jei turto vertės sumažėjimo suma didesnė už jo perkainojimo rezervo (rezultatų) sumą, apskaitoje registruojamas perkainojimo rezervo (rezultatų) sumažėjimas ir nuostolis dėl turto vertės sumažėjimo.“

1.13. išdėstau 35 punktą taip:

35. Jei darbuotojų premijoms, valdybos ir stebėtojų tarybos narių tantjemoms ir kitoms išmokoms yra sudaromas rezervas, tai susijusias išmokas (ar jų dalis) pripažinus ataskaitinio laikotarpio sąnaudomis ir parodžius pelno (nuostolių) ataskaitoje, toks rezervas (ar jo dalis) savininkų sprendimu panaikinamas ir padidinamas nepaskirstytasis pelnas.“

1.14. išdėstau 44 punktą taip:

44. Savininko kapitalo didinimas apskaitoje registruojamas, kai teisės aktų nustatyta tvarka priimamas sprendimas padidinti savininko kapitalą. Savininko kapitalas didinamas sprendime nurodyta turto verte.“

1.15. išdėstau 45 punktą taip:

45. Kai valstybės įmonei perduotas turtas teisės aktų nustatyta tvarka yra grąžinamas savininkui arba savininko nurodymu perduodamas kitam asmeniui, apskaitoje registruojamas savininko kapitalo mažinimas grąžinamo arba perduodamo turto likutine verte.“

1.16. išdėstau 46 punktą taip:

46. Turtą, kuris pagal įstatymus gali būti tik valstybės nuosavybė, atitinkantį kapitalą sudaro tik turto, kuris yra valstybės nuosavybė ir kuris teisės aktų nustatyta tvarka perduotas įmonei patikėjimo teise valdyti, naudoti ir juo disponuoti, vertė. Patikėjimo teise gauto turto, kuris pagal įstatymus gali būti tik valstybės nuosavybė, įsigijimo savikaina yra jo vertė, nurodyta perdavimo akte.“

1.17. išdėstau 47 punktą taip:

47. Turtą, kuris pagal įstatymus gali būti tik valstybės nuosavybė, atitinkantis kapitalas apskaitoje registruojamas, jei steigiant įmonę įstatymų nustatyta tvarka jai toks turtas buvo perduotas patikėjimo teise. Turtą, kuris pagal įstatymus gali būti tik valstybės nuosavybė, atitinkantis kapitalas apskaitoje registruojamas tik tada, kai valstybės įmonė įregistruojama įstatymų nustatyta tvarka.“

1.18. išdėstau 48 punktą taip:

48. Turtą, kuris pagal įstatymus gali būti tik valstybės nuosavybė, atitinkančio kapitalo didinimas apskaitoje registruojamas, kai teisės aktų nustatyta tvarka priimamas sprendimas didinti tą turtą atitinkantį kapitalą. Šis kapitalas didinamas sprendime nurodyta turto verte.“

1.19. išdėstau 49 punktą taip:

49. Turtą, kuris pagal įstatymus gali būti tik valstybės nuosavybė, atitinkančio kapitalo mažinimas apskaitoje registruojamas:

49.1. kai toks turtas nudėvimas, jeigu jis nenaudojamas įmonės pajamoms uždirbti;

49.2. kai toks turtas nuvertėja, jeigu jis nenaudojamas įmonės pajamoms uždirbti;

49.3. kai toks turtas grąžinamas savininkui ar savininko nurodymu perduodamas kitam asmeniui;

49.4. kai toks turtas teisės aktų nustatyta tvarka pripažįstamas netinkamu naudoti ir nurašomas, jeigu jis nenaudojamas įmonės pajamoms uždirbti;

49.5. kai tokiam turtui sukurti skirtos lėšos yra panaudojamos ne pagal paskirtį ir (ar) grąžinamos įmonės savininkui.“

1.20. pripažįstu netekusiu galios 51 punktą.

1.21. išdėstau XII skyriaus pavadinimą taip:

XII. Informacijos atskleidimas aiškinamajame rašte“.

1.22. išdėstau 52 punktą taip:

52. Aiškinamajame rašte turi būti nurodoma:“.

1.23. išdėstau 53 punktą taip:

53. Nauja standarto redakcija turi būti taikoma sudarant 2006 m. sausio 1 d. ir vėliau prasidedančių ataskaitinių laikotarpių finansines ataskaitas, taip pat gali būti taikoma sudarant ir ankstesnių ataskaitinių laikotarpių finansines ataskaitas.“

2. Įsakymas įsigalioja nuo 2013 m. sausio 1 d.

 

 

 

Direktorius                                                                                    Audrius Linartas