LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTRO

 

Į S A K Y M A S

DĖL KELIŲ TRANSPORTO PRIEMONIŲ VAIRUOTOJŲ, VEŽANČIŲ PAVOJINGUS KROVINIUS, MOKYMO

 

1999 m. gruodžio 16 d. Nr. 441

Vilnius

 

Vykdydamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1995 m. spalio 12 d. nutarimą Nr. 1339 „Dėl prisijungimo prie Europos Sutarties dėl pavojingų krovinių tarptautinio vežimo automobilių transportu (ADR)“ (Žin., 1995, Nr. 85-1931) ir įvertindamas tai, kad Lietuvos Respublikos Seimas 1998 m. birželio 16 d. ratifikavo 1957 m. Ženevoje pasirašytą Europos Sutartį dėl pavojingų krovinių tarptautinių vežimų keliais (ADR) (Žin., 1998, Nr. 106-2930),

1. Tvirtinu:

1.1. Kvalifikacinius reikalavimus kelių transporto priemonių vairuotojams, vežantiems pavojingus krovinius (pridedama);

1.2. Kelių transporto priemonių vairuotojų, vežančių pavojingus krovinius, mokymo kursų struktūrą ir turinį (pridedama);

1.3. Kelių transporto priemonių vairuotojų, vežančių pavojingus krovinius, mokymo ir egzaminavimo tvarką (pridedama).

2. Laikau netekusiu galios susisiekimo ministro 1997 m. birželio 23 d. įsakymą Nr. 236 „Dėl kelių transporto priemonių vairuotojų, vežančių pavojingus krovinius, mokymo“ (Žin., 1997, Nr. 63-1477).

3. Įsakymas įsigalioja 2000 m. sausio 1 d.

 

 

 

SUSISIEKIMO MINISTRAS                                                                   RIMANTAS DIDŽIOKAS


PATVIRTINTA

susisiekimo ministro

1999 m. gruodžio 16 d. įsakymu Nr. 441

 

KVALIFIKACINIAI REIKALAVIMAI KELIŲ TRANSPORTO PRIEMONIŲ VAIRUOTOJAMS, VEŽANTIEMS PAVOJINGUS KROVINIUS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Kelių transporto priemonių vairuotojai, pageidaujantys įgyti teisę vežti pavojingus krovinius vidaus ir tarptautiniais maršrutais (toliau – vairuotojai), privalo turėti ne mažiau kaip trejų metų atitinkamos kategorijos vairuotojo darbo stažą bei būti sulaukę 21 metų.

2. Vairuotojai turi būti baigę mokymo kursus pavojingiems kroviniams vežti pagal 1957 m. Ženevoje pasirašytos Europos Sutarties dėl pavojingų krovinių tarptautinių vežimų keliais (ADR) (Žin., 1998, Nr. 106-2931; 1999, Nr. 87-2581) (toliau – ADR) reikalavimus ir turėti ADR – Kelių transporto priemonių pavojingiems kroviniams vežti vairuotojo pasirengimo pažymėjimą (toliau – ADR pažymėjimas) (1 priedas).

3. Jei ADR ar kituose norminiuose teisės aktuose reikalaujama, kad kelių transporto priemonėje, vežančioje pavojingus krovinius, būtų vairuotojo padėjėjas, tai jis taip pat privalo turėti ADR pažymėjimą.

 

II. SPECIALIEJI REIKALAVIMAI

 

4. Vairuotojai privalo žinoti:

4.1. Lietuvos Respublikos įstatymus, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimus, tarptautines sutartis ir konvencijas bei kitus norminius teisės aktus, reglamentuojančius pavojingų krovinių vežimą vidaus ir tarptautiniais maršrutais;

4.2. ADR reikalavimus, taikomus pavojingų krovinių vežimui;

4.3. pavojingų medžiagų ir gaminių skirstymą į klases pagal chemines ir fizikines savybes, jų žalingą poveikį žmogui bei aplinkai;

4.4. vairuotojo veiksmus įvykus avarijoms: apsaugos priemonių paskirtį ir jų naudojimą, pirmosios medicinos pagalbos suteikimą, būdus bei naudojamas priemones gaisrui gesinti, taip pat priemones aplinkos apsaugai;

4.5. privalomus ir draudžiamus vairuotojo veiksmus vežant pavojingus krovinius;

4.6. reikalavimus transporto priemonėms bei jų specialios techninės įrangos paskirtį ir veikimą;

4.7. kelių transporto priemonių, konteinerių ir pakuočių ženklinimą;

4.8. atsargumo priemones pakraunant pavojingus krovinius į kelių transporto priemonę ir iškraunant bei vežant. Draudimą mišriai krauti krovinius į vieną kelių transporto priemonę, konteinerį ar pakuotę;

4.9. ekipažo narių pareigas ir atsakomybę;

4.10. pavojingų krovinių multimodalinių ir kombinuotų vežimų ypatumus;

4.11. reikalavimus pavojingų atliekų vežimui.

5. Vairuotojai privalo mokėti:

5.1. paruošti kelių transporto priemonę ir papildomą jos įrangą pavojingiems kroviniams vežti, ją teisingai pastatyti pakrovimui – iškrovimui, stovėjimui ir saugojimui;

5.2. nustatyti į vieną kelių transporto priemonę leidžiamus krauti pavojingus krovinius, priklausiančius skirtingoms klasėms, ir jų kiekius;

5.3. mokėti pavojingus krovinius pritvirtinti kelių transporto priemonėje ir ją ženklinti;

5.4. saugiai vežti pavojingus krovinius, teisingai pasirinkti važiavimo maršrutą ir laiką, įvertinti eismo sąlygas;

5.5. kelyje nustatyti ir šalinti (kurių nedraudžiama) gedimus, tam naudojant kelių transporto priemonėje esančias priemones;

5.6. vykdyti veiksmus, kurie nurodyti ekipažo nariams skirtuose dokumentuose;

5.7. vykdyti privalomus veiksmus, įvykus avarijai: ją lokalizuoti, informuoti gelbėjimo tarnybas, teisingai naudoti asmens ir aplinkos saugos priemones;

5.8. parengti kelių transporto priemonę periodinėms techninėms apžiūroms.

______________


PATVIRTINTA

susisiekimo ministro

1999 m. gruodžio 16 d. įsakymu Nr. 441

 

KELIŲ TRANSPORTO PRIEMONIŲ VAIRUOTOJŲ, VEŽANČIŲ PAVOJINGUS KROVINIUS, MOKYMO KURSŲ STRUKTŪRA IR TURINYS

 

1. Nustatomi tokie kelių transporto priemonių vairuotojų, pageidaujančių įgyti teisę vežti pavojingus krovinius (toliau – vairuotojai), mokymo kursų pavadinimai ir minimali mokymo trukmė:

 

Eil. Nr.

Kurso pavadinimas

Minimalus mokymo valandų skaičius

Iš viso

Teorija

Pratybos

1.1.

A1. Pagrindinis mokymo kursas pavojingiems kroviniams vežti

18

15

3

1.2.

Žinių atnaujinimo kursas

8

7

1

1.3.

A2. Specializuotas mokymo kursas pavojingiems kroviniams vežti cisternomis

12

10

2

1.4.

Žinių atnaujinimo kursas

8

7

1

1.5.

A3. Specializuotas mokymo kursas 1-os klasės pavojingiems kroviniams vežti

8

7

1

1.6.

Žinių atnaujinimo kursas

8

7

1

1.7.

A4. Specializuotas mokymo kursas 7-os klasės pavojingiems kroviniams vežti.

8

7

1

1.8.

Žinių atnaujinimo kursas

8

7

1

 

2. Vairuotojai pirmiausia privalo išklausyti Pagrindinį mokymo kursą A1 ir, jei reikia, Specializuotus mokymo kursus A2, A3, A4.

3. Vairuotojai, turintys ADR – Kelių transporto priemonių pavojingiems kroviniams vežti vairuotojo pasirengimo pažymėjimą ir norintys pratęsti jo galiojimą, privalo išklausyti atitinkamus Žinių atnaujinimo kursus.

4. Vairavimo mokykla, rengdama mokymo programas, privalo jas sudaryti pagal nurodytas atitinkamų kursų temas. Mokymo trukmė negali būti trumpesnė už nurodytų A1, A2, A3 ir A4 kursuose.

 

MOKYMO KURSŲ TEMOS IR TURINYS

 

I. A1. PAGRINDINIS MOKYMO KURSAS PAVOJINGIEMS KROVINIAMS VEŽTI

 

1. Bendrieji reikalavimai vežant pavojingus krovinius

Mokymo tikslas. Samprata apie ADR ir jo struktūra. Pavojingų krovinių vežimo rūšys. Lietuvos Respublikos įstatymai, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimai ir kiti teisės aktai, reglamentuojantys pavojingų krovinių vežimą šalies viduje, įvežimo, išvežimo bei vežimo tranzitu per Lietuvos teritoriją klausimais. Žinios apie atsakomybės rūšis vežant pavojingus krovinius. Transporto priemonės ekipažo narių mokymas.

 

2. Pavojingų medžiagų ir gaminių klasifikavimas bei jų keliami pavojai

Sąvokos ir apibrėžimai. Medžiagų skirstymas pagal keliamą pavojų į klases, pozicijas, pavojaus laipsnius. Ribojamos ir neribojamos klasės. Jungtinių Tautų pavojingų medžiagų identifikavimo numeriai ir pavojaus identifikaciniai numeriai. Pavojų tipai: pagrindiniai ir papildomi, cheminiai bei fizikiniai, jų poveikis žmogui.

Pratybos: Medžiagų pavojingų savybių nustatymas pagal identifikavimo numerius ir identifikavimo numerių nustatymas pagal medžiagų pavadinimą iš lentelių, pateiktų ADR. Mišinių klasės ir pozicijos nustatymas pagal mišinių lentelę.

 

3. Informacija apie aplinkos apsaugą ir pavojingų atliekų vežimą

Pavojingų medžiagų galimas žalingas poveikis aplinkai. Saugos priemonės ir vairuotojo veiksmai vežimo metu bei įvykus avarijai, skirti aplinkos apsaugai. Pavojingų atliekų klasifikacija. Reikalavimai kelių transporto priemonėms, vežančioms atliekas.

 

4. Prevencijos ir saugos užtikrinimo priemonės vežant pavojingus krovinius

Pavojingų medžiagų kenksmingas poveikis žmogaus sveikatai, apsisaugojimo būdai ir priemonės. Sąlygos ir veiksmai, galintys sukelti avarijas ir kelių eismo įvykius. Maršruto ir laiko parinkimas, ekipažo narių darbo ir poilsio režimas. Raštiškos instrukcijos, jų tikslas ir turinys.

 

5. Priemonės avarijos metu

Ekipažo narių veiksmai įvykus avarijai. Pirmosios medicinos pagalbos suteikimas. Vairuotojo veiksmai kelių eismo saugumui užtikrinti. Saugos priemonių, esančių kelių transporto priemonėje, naudojimas. Gelbėjimo tarnybų informavimas, pirmosios medicinos pagalbos suteikimas nukentėjusiesiems, avarijos vietų aptvėrimas, avarijos padarinių likvidavimas, įvykio vietos nukenksminimas. Gaisrams gesinti naudojamos priemonės, gesintuvų tipai ir jų veikimo būdai bei naudojimas įvairių pavojingų medžiagų sukeltam gaisrui gesinti.

Pratybos: Raštiškų instrukcijų, skirtų vairuotojams, nagrinėjimas. Gesintuvų tipų ir jų veikimo principų nagrinėjimas.

 

6. Pagrindiniai reikalavimai pakuotėms ir konteineriams

Pakuočių ir konteinerių tipai ir pagrindiniai reikalavimai jiems. Medžiagos, naudojamos pakuočių ir konteinerių gamybai. Pakuočių ir konteinerių ženklinimas.

Pratybos: Pakuočių ir konteinerių ženklinimo pavyzdžių nagrinėjimas.

 

7. Transporto priemonių ženklinimas

Pavojaus ženklai, naudojami pavojingoms medžiagoms pagal pavojingų medžiagų klases ženklinti, jų forma ir matmenys. Pavojaus identifikaciniai ženklai, jų forma ir matmenys. Kelių transporto priemonių ženklinimas pavojaus ženklais ir pavojaus identifikaciniais ženklais.

Pratybos: Kelių transporto priemonių ženklinimo pavyzdžių nagrinėjimas.

 

8. Kelių transporto priemonių techninės įrangos paskirtis ir veikimo principai

Kelių transporto priemonių tipai. Speciali kelių transporto priemonių techninė įranga, jos paskirtis ir veikimo principai. Kelių transporto priemonių sertifikatai, jų išdavimo sąlygos ir periodiškumas.

 

9. Draudimas mišriai krauti krovinius į vieną transporto priemonę, konteinerį ar pakuotę

Nurodymai apie draudimus mišriai krauti skirtingų klasių medžiagas į vieną kelių transporto priemonę, konteinerį ar pakuotę.

Pratybos: Mišriai krauti leidžiamų ir draudžiamų skirtingų pavojingumo klasių medžiagas nustatymas naudojantis ADR.

 

10. Atsargumo priemonės pakraunant ir iškraunant pavojingus krovinius

Kelių transporto priemonės parengimas pakrovimui ir iškrovimui. Vairuotojo veiksmai pakrovimo ir iškrovimo metu. Krovinių tvirtinimo kelių transporto priemonėje būdai ir priemonės. Pilnų pakuočių perkrovimas. Minimalūs ir ribiniai kiekiai, jų nustatymas. Lengvatos vežant minimalius ir ribinius kiekius.

Pratybos: Minimalių ir ribinių kiekių skaičiavimas.

 

11. Krovinių ir kelių transporto priemonių dokumentacija

Būtini dokumentai vežant pavojingus krovinius.

Pratybos: Dokumentų nagrinėjimas.

 

12. Multimodaliniai ir kombinuoti pavojingų krovinių vežimai

Papildomi dokumentai. Kelių transporto priemonių bei konteinerių ženklinimas perkraunant juos gabenti pavojingus krovinius jūrų, geležinkelio ar oro transportu.

 

II. A2. SPECIALIZUOTAS MOKYMO KURSAS PAVOJINGIEMS KROVINIAMS VEŽTI CISTERNOMIS

 

13. Pavojingų krovinių vežimo cisternomis ypatumai

Jėgos, veikiančios kelių transporto priemonę, vežančią skysčius cisternomis. Cisternų užpildymo lygio įtaka eismo saugumui. Cisternų paruošimas krovinio vežimui ir jų valymas po vežimo. Saugos priemonės pakraunant ar iškraunant cisternas. Vairuotojo veiksmai vežant pavojingus krovinius cisternomis ir įvykus avarijai.

 

14. Specialūs reikalavimai cisternoms, jų tipai

Cisternų tipai ir jų apibrėžimai. Cisternų speciali techninė įranga, jos naudojimo tikslai ir metodai. Specifiniai reikalavimai cisternoms, vežančioms liepsnius skysčius, chemikalus ir dujas. Vakuuminės cisternos pavojingoms atliekoms vežti. Papildomi reikalavimai kelių transporto priemonių įrangai.

Pratybos: Supažindinimas su autocisterna, parengta vežti pavojingus krovinius.

 

15. Žinios apie cisternų pakrovimą ir iškrovimą

Samprata apie cisternų pakrovimo ir iškrovimo sistemas.

 

16. Specialios nuostatos, taikomos vežant pavojingus krovinius cisternomis

Kelių transporto priemonės vežti nurodytus pavojingus krovinius tinkamumo sertifikatas. Cisternų patikrinimų periodiškumas. Cisternų ženklinimas.

 

III. A3. SPECIALIZUOTAS MOKYMO KURSAS 1-OS KLASĖS PAVOJINGIEMS KROVINIAMS VEŽTI

 

17. Specifiniai pavojai, kylantys vežant sprogstamąsias medžiagas bei gaminius

Specifiniai pavojai, kylantys vežant sprogstamąsias medžiagas bei gaminius. Reikalavimai, keliami 1-os klasės medžiagų mišriam sukrovimui. Pakuočių ženklinimas.

 

18. Specifiniai reikalavimai transporto priemonėms, jų ženklinimui. Ekipažai

Kelių transporto priemonių tipai, papildoma įranga. Kelių transporto priemonių ženklinimas. Krovinių perkrovimas ir apsauga kelyje. Maršrutų parinkimas ir vežimo ypatumai. Specialūs įrašai transporto dokumentuose. Ekipažas ir jų saugos priemonės.

 

IV. A4. SPECIALIZUOTAS MOKYMO KURSAS 7-OS KLASĖS PAVOJINGIEMS KROVINIAMS VEŽTI

 

19. Specifiniai pavojai, kylantys vežant 7-os klasės pavojingus krovinius

Sąvokos. Rizika, susijusi su jonizuojančiąja spinduliuote. Radioaktyviųjų medžiagų klasifikacija ir savybės. Leidžiamos apšvitos dozės. Radioaktyvių gaminių ir atliekų keliami pavojai. Radiacijos matavimas.

Pratybos: Pratybos naudotis radiacijos matavimo prietaisu.

 

20. Specialūs reikalavimai pakuojant radioaktyviąsias medžiagas

Specialūs reikalavimai pakuotėms, jų tipai ir charakteristikos. Pakuočių ženklinimas. Specialūs reikalavimai įvairias medžiagas kraunant mišriai.

 

21. Specialūs reikalavimai vežant radioaktyviąsias medžiagas

Specialūs reikalavimai kelių transporto priemonėms, jų ženklinimas. Krovinio apsauga. Vežimo maršruto, laiko parinkimas ir vežimo ypatumai. Specialios priemonės avarijų atveju. Gelbėjimo tarnybų informavimas. Ekipažo narių apsaugos priemonės. Specialūs įrašai transporto dokumentuose.

Pratybos: Transporto indekso (TI) nustatymas.

 

V. ŽINIŲ ATNAUJINIMO KURSAS

 

Žinių atnaujinimo kurso metu atitinkamai pagal Pagrindinio ir Specializuotų kursų programas išdėstomi ADR papildymai ir pakeitimai, o kursų klausytojų pageidavimu gali būti kartojamas visas kursas arba atskiros temos.

______________


PATVIRTINTA

susisiekimo ministro

1999 m. gruodžio 16 d. įsakymu Nr. 441

 

KELIŲ TRANSPORTO PRIEMONIŲ VAIRUOTOJŲ, VEŽANČIŲ PAVOJINGUS KROVINIUS, MOKYMO IR EGZAMINAVIMO TVARKA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Teisė mokyti kelių transporto priemonių vairuotojus, vežančius pavojingus krovinius (toliau – vairuotojai), suteikiama vairavimo mokykloms, rengiančioms B, C, E kategorijų kelių transporto priemonių vairuotojus, turinčioms atitinkamai įrengtas mokymo patalpas bei mokytojus, ir vairavimo mokyklose nustatyta tvarka atlikus ekspertizę.

2. Vairuotojų mokymo grupių formavimas ir mokymo apskaitos dokumentacija tvarkoma tokia pat tvarka kaip ir ruošiant kelių transporto priemonių vairuotojus.

3. Vairuotojai mokomi pagal patvirtintas mokymo programas, kurias rengia vairavimo mokyklos, vadovaudamosi šiuose nuostatuose nurodyta kursų struktūra ir turiniu.

4. Vairuotojų mokytojai privalo turėti Susisiekimo ministerijos išduotą Mokytojo, mokančio vairuotojus vežti pavojingus krovinius, pažymėjimą.

 

II. REIKALAVIMAI MOKYMO MATERIALINEI BAZEI

 

5. Vairuotojų mokymo klasėje nuolat turi būti šios vaizdinės mokymo priemonės (įskaitant demonstravimui reikalingus prietaisus, rašymo lentą ir kt.):

5.1. Lietuvos Respublikos įstatymai ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimai bei kiti teisės aktai, reglamentuojantys pavojingų krovinių vežimą;

5.2. 1957 m. rugsėjo 30 d. Ženevoje pasirašyta Europos Sutartis dėl pavojingų krovinių tarptautinių vežimų keliais (ADR);

5.3. vaizdinė medžiaga apie kelio ženklus, susijusius su pavojingų krovinių vežimais;

5.4. pavojaus, pavojaus identifikacinių ir skaitmeninių pavojaus identifikacinių ženklų pavyzdžiai;

5.5. pakuotės pavyzdžiai ir pakuotės ženklinimo pavyzdžiai;

5.6. vaizdinė medžiaga kelių transporto priemonių ženklinimui demonstruoti;

5.7. kelių transporto priemonių tinkamumo vežti pavojingus krovinius sertifikato, krovinio važtaraščio, leidimų įvežti, išvežti ir vežti per Lietuvos teritoriją, ADR – Kelių transporto priemonių pavojingiems kroviniams vežti vairuotojo pasirengimo pažymėjimo (toliau – ADR pažymėjimas), krovinio siuntėjo išduotos raštiškos instrukcijos pavyzdžiai;

5.8. ratų atsparos stovinčiam automobiliui fiksuoti;

5.9. įspėjamasis ženklas su atrama (šviesą atspindintis trikampis ar kūgis arba oranžinės spalvos nuo transporto priemonės elektros įrangos nepriklausantis mirksintis žibintas);

5.10. nešiojamas šviestuvas;

5.11. ryškios spalvos striukė ar speciali apranga;

5.12. avarijos vietų aptvėrimo priemonių pavyzdžiai;

5.13. radioaktyvumo matavimo prietaisai arba jų vaizdinės priemonės;

5.14. 2 ir 6 kg milteliniai gesintuvai;

5.15. greičio ribojimo mechanizmo vaizdinės priemonės.

6. Kursų klausytojams turi būti organizuoti praktiniai užsiėmimai su autocisterna, parengta pavojingiems kroviniams vežti pagal ADR reikalavimus.

7. Kaip techninės mokymo priemonės papildomai gali būti naudojami kompiuteriai, grafoprojektoriai, videoaparatūra ir kt.

 

III. MOKYMO TVARKA

 

8. Vairavimo mokykla prieš numatomą mokymo pradžią privalo įregistruoti vairuotojų mokymo grupę Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos (toliau – Inspekcija) atitinkamame skyriuje, pateikdama dviem egzemplioriais grupės narių sąrašą (2 priedas). Inspekcija, atlikusi paraiškoje pateiktų duomenų analizę, įregistruoja vairuotojų mokymo grupę ir duoda sutikimą pradėti mokymą. Vienas vairuotojų mokymo grupės sąrašo egzempliorius grąžinamas vairavimo mokyklai.

9. Vairuotojai privalo išklausyti Pagrindinį mokymo kursą pavojingiems kroviniams vežti- A1, o norintys papildomai įgyti teisę vežti pavojingus krovinius cisternomis, taip pat 1-os ir 7-os klasių krovinius, privalo papildomai išklausyti atitinkamai Specializuotą mokymo kursą pavojingiems kroviniams vežti cisternomis-A2, Specializuotą mokymo kursą 1-os klasės pavojingiems kroviniams vežti-A3 ar Specializuotą mokymo kursą 7-os klasės pavojingiems kroviniams vežti-A4 ir išlaikyti egzaminus.

10. Vairuotojai, turintys ADR pažymėjimus ir norintys pratęsti jų galiojimo terminą, privalo per vienerius metus iki turimo pažymėjimo galiojimo pabaigos išklausyti atitinkamus žinių atnaujinimo kursus, numatytus A1, A2, A3, A4 kursams, ir išlaikyti egzaminus.

11. Vairuotojams, baigusiems kursus pagal atitinkamas mokymo programas, vairavimo mokykla išduoda kursų baigimo liudijimus (3 priedas), kurių apskaita vedama registracijos žurnale. Kursų baigimo liudijimas nesuteikia teisės vežti pavojingus krovinius.

 

IV. EgZAMINŲ LAIKYMO TVARKA

 

12. Egzaminas laikomas raštu, atsakant į testo ar bilieto klausimus. Egzaminuojant testais gali būti egzaminuojama kompiuterių pagalba.

13. Vairuotojus, išklausiusius atitinkamus mokymo kursus, egzaminuoja Valstybinė kelių transporto inspekcija prie Susisiekimo ministerijos (toliau – Inspekcija).

14. Jei vartojami testai, egzaminuoja Inspekcijos paskirtas egzaminatorius. Kai egzaminai vyksta raštu atsakant į bilieto klausimus, Inspekcija skiria egzaminų komisiją.

15. Egzaminatorius ar egzaminų komisijos nariai privalo turėti Mokytojo, mokančio vairuotojus vežti pavojingus krovinius, pažymėjimą, suteikiantį teisę egzaminuoti vairuotojus. Egzaminatoriumi ar egzaminų komisijos nariais taip pat gali būti skiriami Susisiekimo ministerijos sudarytos vairuotojų mokytojų atestacinės komisijos nariai.

16. Vairuotojai, atvykę laikyti egzaminą, egzaminatoriui ar egzaminų komisijai pateikia prašymą laikyti egzaminą, mokymo kursų baigimo liudijimą, nustatyto mokesčio sumokėjimo kvitą ir asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

17. Vairuotojai, laikantys egzaminą iš Pagrindinio mokymo kurso pavojingiems kroviniams vežti-A1, privalo teisingai atsakyti į 20 klausimų iš 25 pateiktų biliete.

18. Vairuotojai, laikantys egzaminus iš Specializuoto mokymo kurso pavojingiems kroviniams vežti cisternomis-A2, Specializuoto mokymo kurso 1-os klasės pavojingiems kroviniams vežti-A3 ir Specializuoto mokymo kurso 7-os klasės pavojingiems kroviniams vežti-A4, privalo teisingai atsakyti į 12 klausimų iš 15 pateiktų biliete.

19. Vairuotojai, laikantys egzaminus pagal Žinių atnaujinimo kursus, numatytus A1, A2, A3 ir A4 kursuose, privalo pagal kiekvieną kursą teisingai atsakyti į 12 klausimų iš 15 pateiktų biliete.

20. Egzaminuojant vairuotojus testų pagalba, bilietų klausimų atsakymams skiriama: išklausiusiems A1 kursą – 1,5 val., išklausiusiems A2, A3 ir A4 kursus – 1,0 val. Kai egzaminai vyksta raštu atsakant į bilieto klausimus, klausimų atsakymams skiriama: išklausiusiems A1 kursą – 2,5 val., išklausiusiems A2, A3, A4 kursus – 1,5 val., išklausiusiems žinių atnaujinimo kursus – 1,0 val.

21. Egzamino bilietą su atsakymais ar testą egzaminuojamasis patvirtina savo parašu.

22. Egzaminų rezultatai surašomi egzaminų protokole. Egzamino protokolą pasirašo egzaminatorius arba egzaminų komisija.

23. Neišlaikę egzaminų Inspekcijoje, vairuotojai pakartotinai juos gali laikyti ne anksčiau kaip po savaitės, atlikę vairavimo mokyklos, kurioje išklausė kursus, skirtą išklausyto kurso kartojimo užduotį. Apie vairuotojo pasirengimą pakartotiniam egzaminui vairavimo mokykla išduoto kursų baigimo liudijimo antroje pusėje laisva forma daro žymą ir patvirtina vadovo parašu bei mokyklos antspaudu.

24. Vairuotojai, neišlaikę egzamino du kartus, privalo mokymo kursą kartoti bendra tvarka.

 

V. PAŽYMĖJIMŲ IŠDAVIMO TVARKA

 

25. Vairuotojams, išlaikiusiems egzaminus, ADR pažymėjimą išduoda Inspekcija 3 metams.

26. Pratęsiant ADR pažymėjimo galiojimo laiką, naujas galiojimo laikotarpis prasideda pasibaigus ankstesniajam.

27. Išplečiant ADR pažymėjimo galiojimą vežti pavojingus krovinius cisternomis, 1-os ar 7-os klasių kroviniams, pažymėjimo galiojimo laikas nepratęsiamas.

28. Vietoj pamesto ar sugadinto ADR pažymėjimo dublikatą išduoda Inspekcija. ADR pažymėjimų dublikatai išduodami tokia tvarka:

28.1. pateikiamas raštiškas prašymas išduoti ADR pažymėjimo dublikatą ir dokumentas, patvirtinantis praradimo aplinkybes;

28.2. tuo atveju, jei ADR pažymėjimas buvo išduotas vairavimo mokyklos, pateikiama pažyma, kurioje privalo būti nurodyta: gavėjo vardas, pavardė, ADR pažymėjimo numeris, išdavimo data, galiojimo terminas, pavojingų medžiagų klasės, kurias ADR pažymėjimas suteikia teisę vežti;

28.3. išduodant dublikatą, ADR pažymėjimo pirmojo puslapio viršutiniame dešiniajame kampe dedamas spaudas „DUBLIKATAS“;

28.4. dublikatai registruojami ADR pažymėjimų išdavimo registracijos žurnale, nurodant, kad tai dublikatas;

28.5. už dublikato išdavimą imamas nustatyto dydžio mokestis.

29. Ginčus dėl egzamino rezultatų nagrinėja komisija, sudaryta Inspekcijos viršininko įsakymu.

 

VI. BAiGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

30. Grupių registravimo ir egzaminų procedūrų išlaidas pagal susisiekimo ministro patvirtintus įkainius Inspekcijai apmoka kursų klausytojai arba vairavimo mokykla.

31. Mokymo ir egzaminavimo dokumentai turi būti tvarkomi vadovaujantis Lietuvos Respublikos archyvų įstatymu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, kitais teisės aktais bei laikantis raštvedybos taisyklių.

______________


1 priedas

 

 

Sulankstytas pažymėjimas turi atitikti A7 (105 mm X 74 mm) formatą.

______________


2 priedas

 

______________


3 priedas

 

KURSŲ BAIGIMO LIUDIJIMAS

 

 

Kursų baigimo liudijimo pildymo taisyklės:

1. Liudijimo formatas A7, spausdinamas ant šviesaus popieriaus, padengto apsauginiu tinkleliu.

2. Liudijimo numerį įrašo vairavimo mokykla. Numeriai turi atitikti mokinio eilės numerį pagal mokinių ir mokymo kursų baigimo liudijimų apskaitos registravimo žurnalą.

______________