LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL KRAŠTO APSAUGOS SISTEMOS KARIŲ STAŽUOTĖS IR MOKYMOSI UŽSIENYJE NUOSTATŲ PATVIRTINIMO
1997 m. kovo 27 d. Nr. 288
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos krašto apsaugos tarnybos įstatymo (Žin., 1996, Nr. 101-2302) 38 straipsniu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
1. Patvirtinti Krašto apsaugos sistemos karių stažuotės ir mokymosi užsienyje nuostatus (pridedama).
2. Nustatyti, kad Lietuvos Respublikos kariams, siunčiamiems stažuotis ir mokytis į užsienį, skiriama tokio dydžio stipendija:
5 minimalių gyvenimo lygių per mėnesį – kariams (kariūnams), kurie prieš išvykdami stažuotis ir mokytis ėjo kareivių, seržantų ir puskarininkių pareigas;
6 minimalių gyvenimo lygių per mėnesį – kariams, kurie prieš išvykdami stažuotis ir mokytis ėjo jaunesniųjų karininkų pareigas;
7 minimalių gyvenimo lygių per mėnesį – kariams, kurie prieš išvykdami stažuotis ir mokytis ėjo vyresniųjų karininkų ir generolų pareigas.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1997 m. kovo 27 d. nutarimu Nr. 288
Krašto apsaugos sistemos karių stažuotės ir mokymosi užsienyje nuostatai
1. Šie nuostatai reglamentuoja karių parinkimą ir siuntimą stažuotis ir mokytis į užsienį, jiems taikomas garantijas, išmokų, susijusių su stažuote ir mokymusi užsienyje, mokėjimo sąlygas.
2. Kariai siunčiami stažuotis į užsienį pagal užsienio valstybių pateiktus pasiūlymus ir programas, o karių stažuotės, kaip ir mokymosi, metu jiems taikomos tos pačios garantijos bei išmokų mokėjimo sąlygos.
3. Šie nuostatai taikomi kariams, išvykstantiems stažuotis ir mokytis į užsienį ilgiau nei mėnesiui.
4. Kariai siunčiami mokytis į užsienį pagal gautus užsienio valstybių vyriausybinių ar nevyriausybinių organizacijų tikslinius pasiūlymus.
5. Mokymosi konkursų tvarką ir sąlygas skelbia Krašto apsaugos ministerija (kariams – krašto apsaugos sistemoje), o ikišauktinio amžiaus jaunuoliams ir šauktiniams, būsimiesiems užsienio valstybių karinių mokymo įstaigų kariūnams, konkursas stoti į užsienio valstybių karines mokymo įstaigas skelbiamas viešai.
6. Krašto apsaugos ministras nustato atrankos mokytis užsienyje tvarką, sudaro karių ir civilių asmenų atrankos mokytis užsienyje komisiją, tvirtina atrinktųjų sąrašus. Kariai siunčiami stažuotis ir mokytis į užsienį krašto apsaugos ministro įsakymu.
7. Su išvykstančiu stažuotis ir mokytis į užsienį kariu Krašto apsaugos ministerija sudaro sutartį. Sutartyje, be kitų įsipareigojimų, nurodoma, kad baigęs mokslą karys tarnaus krašto apsaugos sistemoje ne mažiau kaip 5 metus.
8. Kariai, pasiųsti stažuotis ir mokytis į kitas valstybes trumpiau kaip 1 metams, krašto apsaugos ministro nustatyta tvarka gali būti iš einamų pareigų perkelti į karinio personalo rezervą.
9. Kariai, pasiųsti stažuotis ir mokytis į kitas valstybes ilgiau kaip 1 metams, iš einamų pareigų perkeliami į karinio personalo rezervą.
10. Kariai, kurie buvo perkelti į karinio personalo rezervą, baigę mokslą skiriami į pareigas, eitas iki mokymosi pradžios, arba joms lygiavertes ar aukštesnes.
11. Ikišauktinio amžiaus jaunuoliams ir šauktiniams Krašto apsaugos ministerijos tarpininkavimu leidžiama stoti tik į tas užsienio valstybių karines mokymo įstaigas, kurios suteikia išsimokslinimą, būtiną pirmajam karininko laipsniui gauti (karo akademijas, universitetus, karo mokyklas).
12. Šauktiniai, krašto apsaugos ministro leidimu įstoję į užsienio valstybių karines mokymo įstaigas, prieš siunčiant juos mokytis pašaukiami į karo tarnybą ir suteikus jiems kariūno statusą skiriami į karinio personalo rezervą.
Ikišauktinio amžiaus jaunuoliai, kuriems stojimo į užsienio valstybių karines įstaigas metu yra sukakę 18 metų, prieš siunčiant juos mokytis gali būti pašaukti į karo tarnybą, jeigu to reikalauja užsienio karinė mokymo įstaiga. Šiuo atveju jiems taip pat suteikiamas kariūno statusas ir jie įtraukiami į karinio personalo rezervą.
13. Išvykstantiems stažuotis ir mokytis į užsienį kariams visą mokymosi laiką, taip pat laiką, išbūtą kelionėje, mokamas visas vidutinis darbo užmokestis, kuris skaičiuojamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka pagal pareigas, kurias jie ėjo išvykdami mokytis (ši nuostata netaikoma kariams, kuriems buvo suteiktas kariūno statusas).
14. Atsižvelgiant į priimančiosios valstybės numatytas sąlygas bei mokymosi užsienyje programą, apmokamos karių kelionės į mokymosi vietą ir atgal, vizos gavimo, privalomojo draudimo bei kelionės į Lietuvą per atostogas išlaidos (toliau vadinama – kitos išmokos).
15. Vyresniesiems karininkams ir generolams, vykstantiems stažuotis ir mokytis į užsienio valstybių aukščiausiojo lygio mokymo įstaigas, tuo atveju, kai priimančioji valstybė neapmoka išlaikymo išlaidų, gali būti apmokamos visos 14 punkte nurodytos išlaidos ir išlaikymo išlaidos pagal krašto apsaugos ministro patvirtintą sąmatą, kuri sudaroma vadovaujantis stažuotės ir mokymosi sąlygomis, nurodytomis priimančiosios valstybės kvietime mokytis.
16. Darbo užmokestis, stipendija, išlaikymo išlaidos ir kitos išmokos kariams mokami tame padalinyje, iš kurio jie siunčiami stažuotis ar mokytis, iš tam tikslui skirtų biudžeto asignavimų. Kariams, perkeltiems į karinio personalo rezervą, darbo užmokestis, stipendija, išlaikymo išlaidos ir kitos išmokos mokami tuose padaliniuose, kuriuose numatyti ministerijos ar kariuomenės rūšių rezervai, priklausomai nuo to, į kokį rezervą jie buvo perkelti.
17. Stipendija išmokama iškart už visą, bet ne ilgesnį kaip vienerių akademinių metų – 10 mėnesių – laikotarpį iki mokslo metų pradžios. Vadovaujamasi stipendijos mokėjimo dieną galiojančiu Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytu minimalaus gyvenimo lygio dydžiu.
18. Karys, be svarbių priežasčių neištarnavęs sutartyje numatyto laiko, jį siuntusiam stažuotis ir mokytis į užsienį padaliniui atlygina faktiškas stažuotės ir mokymosi išlaidas.
19. Karys, nutraukęs stažuotę ir mokymąsi užsienyje anksčiau sutartyje numatyto laiko dėl nepažangumo, nesąžiningumo, mokymo įstaigos įstatų pažeidimo ar kitokios savo kaltės ir be svarbių priežasčių, jį siuntusiam stažuotis ir mokytis padaliniui grąžina jam išmokėtą stipendiją ir kitas su mokymusi susijusias išmokas, išskyrus išmokėtą darbo užmokestį.
20. Kariai ir jų šeimos nariai karių stažuotės ir mokymosi užsienyje laikotarpiu naudojasi lengvatomis ir garantijomis, numatytomis kariams ir jų šeimos nariams.
21. Kariai, baigę užsienio valstybės mokymo įstaigas, per 10 dienų nuo sugrįžimo į Lietuvą savo dalinio (tarnybos) vadui privalo pateikti mokymosi užsienyje ataskaitą ir mokslo baigimo pažymėjimą, o Krašto apsaugos ministerijos Personalo ir socialinės saugos departamentui – jų kopijas.