LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL YPATINGOSIOS VALSTYBINIO ARCHYVŲ FONDO DALIES SAUGOJIMO, TVARKYMO, TYRIMO IR NAUDOJIMO REGLAMENTO PATVIRTINIMO

 

1996 m. balandžio 12 d. Nr. 452

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos archyvų įstatymo (Žin., 1995, Nr. 107-2389) 4 straipsniu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Ypatingosios valstybinio archyvų fondo dalies saugojimo, tvarkymo, tyrimo ir naudojimo reglamentą (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1993 m. liepos 22 d. nutarimą Nr. 551 „Dėl Ypatingos reikšmės archyvinių dokumentų saugojimo, tvarkymo, tyrimo ir naudojimo reglamento patvirtinimo“ (Žin., 1993, Nr. 32-748).

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                      MINDAUGAS STANKEVIČIUS

 

KULTŪROS MINISTRAS                                                                             JUOZAS NEKROŠIUS

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1996 m. balandžio 12 d. nutarimu Nr. 452

 

Ypatingosios valstybinio archyvų fondo dalies saugojimo, tvarkymo, tyrimo ir naudojimo reglamentas

 

Bendroji dalis

 

1. Šis reglamentas nustato ypatingosios valstybinio archyvų fondo dalies dokumentų saugojimo, tvarkymo, tyrimo ir naudojimo tvarką.

2. Ypatingąją valstybinio archyvų fondo dalį sudaro buvusio SSRS valstybės saugumo komiteto (KGB) LTSR padalinio, kitų Lietuvoje veikusių SSRS saugumo ir žvalgybos tarnybų, taip pat buvusios LTSR vidaus reikalų ministerijos ir Lietuvos komunistų partijos archyvai, buvusių LTSR institucijų pirmųjų skyrių archyvai.

3. Ypatingosios valstybinio archyvų fondo dalies dokumentus tvarko ir teikia naudotis saugantis juos archyvas.

 

Ypatingosios valstybinio archyvų fondo dalies dokumentų saugojimas ir tvarkymas

 

4. Įtrauktieji į apskaitą ypatingosios valstybinio archyvų fondo dalies dokumentai yra nuolat saugomi. Neįtrauktus į apskaitą dokumentus įvertina archyve sudaryta ekspertų komisija, į kurią įeina Lietuvos archyvų departamento, dokumentus saugančio archyvo specialistai ir po vieną Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro, Represijų Lietuvoje tyrimo centro, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos bei Lietuvos politinių kalinių sąjungos atstovą.

5. Ypatingosios valstybinio archyvų fondo dalies dokumentai registruojami ir pildomi jų apskaitos dokumentai pagal Lietuvos valstybiniam archyvų fondui nustatytus reikalavimus.

Dokumentai tvarkomi pagal Lietuvos archyvų departamento patvirtintus metodinius nurodymus.

6. Dokumentų išsaugojimui ir tinkamam naudojimui užtikrinti tobulinamas jų aprašymas bei apskaitos dokumentai, kuriamos informacinės paieškos sistemos (kartotekos, rodyklės, žinynai), automatizuotos dokumentų apskaitos ir informacinės paieškos duomenų bazės, sudaromas rezistencijos dokumentų katalogas.

7. Ypatingosios valstybinio archyvų fondo dalies dokumentai laikomi saugyklose optimaliomis klimatinėmis dokumentų saugojimo sąlygomis. Dokumentų fondai saugyklose išdėstomi pagal archyvo vadovo patvirtintą schemą, sudaroma topografinė rodyklė. Dokumentai laikomi sudėtuose į specialias uždaras lentynas aplankuose ar dėžutėse, kad būtų apsaugoti nuo šviesos, dulkių, kitokio žalingo poveikio.

8. Kad išliktų, dokumentų originalai mikrofilmuojami, kitaip kopijuojami, o fiziškai pažeisti – restauruojami, dezinfekuojami.

9. Iš saugyklų išduodami dokumentai registruojami išdavimo knygoje. Tikrinamas paimamų iš saugyklų ir priimamų į jas dokumentų kiekis ir būklė. Už dokumentų saugumą saugyklose atsako fondų saugotojas. Darbo dienai pasibaigus, esantys darbo kabinetuose ir skaitykloje dokumentai sudedami į seifus. Už šių dokumentų saugumą atsako juos iš saugyklų priėmęs darbuotojas.

10. Įėjimo į saugyklas, jų uždarymo ir perdavimo apsaugai tvarką nustato archyvo vadovas.

Buvusio KGB LTSR padalinio dokumentų saugyklas saugo ginkluota apsauga.

11. Dokumentus išnešti iš archyvo draudžiama, išskyrus šiuos atvejus:

11.1. dokumentų paskolinimą laikinai naudotis iki 2 mėnesių Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentui, prokuratūrai, teismams įstatymų numatytais atvejais;

11.2. dokumentų perdavimą restauruoti ar mikrofilmuoti;

11.3. dokumentų eksponavimą parodose, jeigu garantuojamas jų saugumas.

12. Leidimą paskolinti dokumentus laikinai naudotis išduoda archyvo vadovas, įgaliotam asmeniui pateikus šio reglamento 11.1 punkte nurodytos institucijos vadovo pasirašytą įgaliojimą. Dokumentų išdavimas įforminamas aktu. Kitais atvejais dokumentus nustatytąja tvarka perduoda archyvo vadovo įsakymu paskirtas darbuotojas.

13. Už paskolintų laikinai naudotis, perduotų restauruoti ar mikrofilmuoti dokumentų saugumą atsako juos priėmęs asmuo ir tos institucijos vadovas. Dokumentus siųsti paštu draudžiama.

 

Ypatingosios valstybinio archyvų fondo dalies dokumentų tyrimas ir naudojimas

 

14. Ypatingosios valstybinio archyvų fondo dalies dokumentai naudojami pilietinių teisių grąžinimo, socialiniais, moksliniais ir publicistikos tikslais.

15. Buvusio KGB pirmojo skyriaus operatyvinio agentūrinio darbo užrašais, agentų asmens ir darbo bylų, operatyvinės įskaitos dokumentais, buvusios LTSR vidaus reikalų ministerijos operatyvinio darbo bylų dokumentais gali naudotis tik Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento, prokuratūros, teismų, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vadovų įgalioti asmenys, vykdantys jiems pavestus tyrimus.

16. Kitais buvusio KGB LTSR padalinio ir buvusios LTSR vidaus reikalų ministerijos dokumentais gali naudotis mokslinį tyrimą vykdantys asmenys, pateikę vienos iš šių institucijų – Lietuvos archyvų departamento, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro, Vidaus reikalų ministerijos ar Lietuvos mokslo įstaigos – vadovo pasirašytą tarpininkavimo raštą, kuriame turi būti nurodyta tyrinėtojo vardas, pavardė, pareigos, darbo tikslas, tema, jos chronologinės ribos.

17. Su savo baudžiamosiomis ir trėmimų bylomis gali susipažinti buvę politiniai kaliniai ir tremtiniai, o jų leidimu ar jiems mirus – jų šeimos nariai ar kiti asmenys, pateikę savo asmens dokumentą, giminystės ryšį su buvusiu politiniu kaliniu ar tremtiniu įrodantį dokumentą, rašytinį jo sutikimą ar mirties liudijimą.

18. Buvusios Lietuvos komunistų partijos ir buvusių LTSR institucijų pirmųjų skyrių archyvų dokumentais tyrinėtojai gali naudotis, pateikę savo asmens dokumentą.

19. Užsienio šalių tyrinėtojai gali naudotis ypatingosios valstybinio archyvų fondo dalies dokumentais šio reglamento nustatyta tvarka.

20. Leidimą naudotis ypatingosios valstybinio archyvų fondo dalies dokumentais išduoda archyvo vadovas, o kilus ginčui sprendimą priima Lietuvos archyvų departamento direktorius.

21. Asmenys, gavę leidimą naudotis dokumentais, supažindinami su dokumentų naudojimo ir skaityklos darbo tvarka.

22. Naudotis išduodami aprašyti dokumentai. Jeigu dokumentai, kurių reikia tyrinėtojams, yra mikrofilmuoti, naudotis pateikiami mikrofilmai ir tik kai kuriais atvejais, archyvo direktoriui leidus, – originalai.

23. Archyvo darbuotojai gali publikuoti dokumentus archyvo vadovui leidus.

24. Asmenys gali teirautis informacijos apie save ir savo giminaičius bei gauti archyve saugomų dokumentų pagrindu parengtus pažymėjimus, dokumentų išrašus, kopijas Lietuvos archyvų departamento nustatyta tvarka.

Asmeniui perduota informacija neturi pažeisti kitų asmenų teisių.

 

Atsakomybė už ypatingosios valstybinio archyvų fondo dalies dokumentų saugumą ir naudojimą

 

25. Už ypatingosios valstybinio archyvų fondo dalies dokumentų saugumą atsako archyvo vadovas ir darbuotojai pagal jų pareigoms priskirtas funkcijas.

26. Archyvo darbuotojai raštu pasižada, kad tiek eidami pareigas, tiek darbo sutarčiai pasibaigus neskleis jiems patikėtos informacijos, pažeidžiančios kitų asmenų teisėtus interesus.

27. Dokumentų naudotojai atsako už jiems pateiktų dokumentų saugumą, dokumentų ir juose esančios informacijos naudojimą nustatytąja tvarka.

______________