LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO
Į S A K Y M A S
DĖL GENETIŠKAI MODIFIKUOTŲ ORGANIZMŲ KONTROLINIŲ MĖGINIŲ ĖMIMO IŠ APLINKOS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
2006 m. spalio 10 d. Nr. D1-452
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos genetiškai modifikuotų organizmų įstatymo (Žin., 2001, Nr. 56-1976; 2003, Nr. 34-1419) 8 straipsnio 1 punktu,
Tvirtinu Genetiškai modifikuotų organizmų kontrolinių mėginių ėmimo iš aplinkos taisykles (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos aplinkos ministro
2006 m. spalio 10 d. įsakymu Nr. D1-452
GENETIŠKAI MODIFIKUOTŲ ORGANIZMŲ KONTROLINIŲ MĖGINIŲ ĖMIMO IŠ APLINKOS TAISYKLĖS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Šios taisyklės nustatyto metodus, kaip turi būti paimtas tyrimams reikiamo dydžio mėginys, kuris susidėtų iš tų pačių komponentų ir tuo pačiu santykiu, kaip ir visa imtis, kad būtų gaunami tyrimo rezultatai, bei šių metodų taikymo reglamentavimą vykdant genetiškai modifikuotų organizmų išleidimo į aplinką valstybinę saugos kontrolę.
2. Šios taisyklės taikomos aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnams, vykdantiems genetiškai modifikuotų organizmų išleidimo į aplinką valstybinę saugos kontrolę.
3. Metodikoje vartojamos sąvokos:
Žemės ūkio naudmenų ar pasėlių laukas (toliau – Laukas) – vieno žemės ūkio veiklos subjekto dirbamas vientisas žemės ūkio naudmenų ar pasėlių plotas.
Tarimas – kokybiniai ir kiekybiniai molekuliniai augalų (kukurūzų, sojos, rapso) ir jų sėklų tyrimai genetinei modifikacijai nustatyti.
Kontroliniai mėginiai – mėginiai tyrimui imami iš laukų, norint nustatyti genetinę modifikaciją.
Augalų pasėliai (toliau – Augalai) – žemės ūkio, daržo augalų pasėliai, sodo ar dekoratyviniai augalai, įskaitant dauginamąją medžiagą, bei medelynai.
II. GENETIŠKAI MODIFIKUOTU KONTROLINIU MĖGINIU ĖMIMAS IŠ APLINKOS, ĮRANKIAI IR PAKAVIMAS
4. Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnai prieš numatomą kontrolinių mėginių ėmimą informuoja žemės sklypo, kuriame yra laukas, savininką ar jo įgaliotą asmenį.
5. Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnai ima kontrolinius mėginius iš žemės sklype esančių laukų:
5.2. įtarę, jog augalai gali būti modifikuoti:
6. Kontrolinis mėginys gaunamas paėmus nedidelius iki 300 g augalų kiekius iš atsitiktinai pasirinktų žemės sklypo lauko vietų ir juos sujungus.
7. Kontroliniams mėginiams turi būti parenkami jauni augalai arba augalų viršutiniai lapai, meristeminės dalys, sėklos ar grūdai.
9. Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnas kiekvieną kontrolinį mėginį nedelsdamas įpakuoja į švarius, sausus, hermetinius, polietileninius ar plastikinius maišelius.
10. Ant kiekvieno įpakuoto kontrolinio mėginio užklijuojama etiketė, kurioje įrašomas mėginio numeris, data ir mėginį paėmusio aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūno vardas bei pavardė, pasirašoma.
11. Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnas įpakuotus mėginius nešiojamuose šaldytuvuose per 24 valandas pristato į tyrimų laboratoriją.
12. Aplinkos apsaugos inspektorius užpildo kiekvieno Kontrolinio mėginio paėmimo aktą (priedas) dviem egzemplioriais, kuriame nurodo:
12.4. mėginį paėmusio aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūno (-ų) pareigas, vardą (-us), pavardę (-es);
13. Kontrolinio mėginio paėmimo aktą pasirašo mėginį paėmęs (-ę) aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnas (-ai), žemės sklype esančio lauko, iš kurio buvo paimtas kontrolinis mėginys, savininkas ar jo įgaliotas asmuo bei tyrimų laboratorijoje mėginį priėmęs asmuo.
Genetiškai modifikuotų organizmų kontrolinių
mėginių ėmimo iš aplinkos taisyklių
priedas
LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTERIJA
MĖGINIO PAĖMIMO AKTAS
______________ Nr. ________
(data)
__________________
(sudarymo vieta)
Mėginių paėmimo vieta, data, laikas:.........................................................................................
....................................................................................................................................................
Paimtų mėginių kiekis (gramais), ne mažiau kaip:....................................................................
Augalo rūšis:...............................................................................................................................
PASTABA. ...............................................................................................................................
Mėginį paėmė:
_____________________ ________________________________
(pareigos) (parašas) (vardas, pavardė)
_____________________ ________________________________
(pareigos) (parašas) (vardas, pavardė)
_____________________ ________________________________
(pareigos) (parašas) (vardas, pavardė)
Lauko savininkas (jo įgaliotas asmuo):
(parašas) (vardas, pavardė)
Mėginio pristatymo tyrimams data (laikas):...............................................................................
Tyrimų laboratorijoje mėginį priėmė:
_____________________ ________________________________
(pareigos) (parašas) (vardas, pavardė)
______________