RYŠIŲ REGULIAVIMO TARNYBOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS DIREKTORIUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL ABONENTO TEISĖS NAUDOTIS BET KURIO VIEŠŲJŲ TELEFONO RYŠIO PASLAUGŲ TEIKĖJO TEIKIAMOMIS TELEFONO RYŠIO PASLAUGOMIS UŽTIKRINIMO TVARKOS PATVIRTINIMO

 

2002 m. gruodžio 20 d. Nr. 188

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos telekomunikacijų įstatymo (Žin., 1998, Nr. 56-1548; 2002, Nr. 75-3215) 24 straipsnio 10 dalimi ir Lietuvos Respublikos telekomunikacijų įstatymo pakeitimo įstatymo (Žin., 2002, Nr. 75-3215) 3 straipsnio 3 dalimi bei atsižvelgdamas į Europos Sąjungos Parlamento ir Tarybos 1998 m. vasario 26 d. direktyvą 98/10/EB dėl atvirojo tinklo nuostatų (ATN) taikymo balso telefonijai ir universaliosioms telekomunikacijų paslaugoms konkurencijos sąlygomis:

1. Tvirtinu Abonento teisės naudotis bet kurio viešųjų telefono ryšio paslaugų teikėjo teikiamomis telefono ryšio paslaugomis užtikrinimo tvarką (pridedama).

2. Nustatau, kad:

2.1. šis įsakymas įsigalioja nuo 2003 m. sausio 1 d;

2.2. viešųjų telefono ryšio tinklų operatorių ir viešųjų telefono ryšio paslaugų teikėjų, turinčių didelę įtaką viešųjų judriojo telefono ryšio paslaugų ir tinklų (t. y. viešųjų judriojo radijo ryšio tinklų, visiškai arba iš dalies naudojamų teikti viešąsias judriojo telefono ryšio paslaugas) rinkoje, atžvilgiu šio įsakymo 1 punkte nurodyta tvarka įsigalioja nuo 2004 m. sausio 1 d.

3. Nurodau šį įsakymą paskelbti „Valstybės žiniose“.

 

 

 

DIREKTORIUS                                                                                       TOMAS BARAKAUSKAS


PATVIRTINTA

Ryšių reguliavimo tarnybos prie Lietuvos

Respublikos Vyriausybės direktoriaus

2002 m. gruodžio 20 d. įsakymu Nr. 188

 

ABONENTO TEISĖS NAUDOTIS BET KURIO VIEŠŲJŲ TELEFONO RYŠIO PASLAUGŲ TEIKĖJO TEIKIAMOMIS TELEFONO RYŠIO PASLAUGOMIS UŽTIKRINIMO TVARKA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Abonento teisės naudotis bet kurio viešųjų telefono ryšio paslaugų teikėjo teikiamomis telefono ryšio paslaugomis užtikrinimo tvarka (toliau – Tvarka) siekiama skatinti konkurenciją telekomunikacijų sektoriuje, užtikrinant viešųjų telefono ryšio tinklų operatorių ir viešųjų telefono ryšio paslaugų teikėjų, turinčių didelę įtaką viešųjų fiksuoto telefono ryšio paslaugų ir tinklų rinkoje bei viešųjų judriojo telefono ryšio paslaugų ir tinklų (t. y. viešųjų judriojo radijo ryšio tinklų, visiškai arba iš dalies naudojamų teikti viešąsias judriojo telefono ryšio paslaugas) rinkoje (toliau – Įpareigotasis operatorius), abonentų teisę pasirinkti bet kurį viešųjų telefono ryšio paslaugų teikėją (toliau – Teikėją) ir naudotis jo teikiamomis telefono ryšio paslaugomis. Įpareigotasis operatorius abonentui tokią teisę užtikrina vykdydamas teisės aktų reikalavimus ir sudarydamas tinklų sujungimą su Teikėju.

2. Tvarka parengta vadovaujantis Lietuvos Respublikos telekomunikacijų įstatymu (Žin., 1998, Nr. 56-1548; 2002, Nr. 75-3215), atsižvelgiant į Europos Sąjungos Parlamento ir Tarybos 1998 m. vasario 26 d. direktyvą 98/10/EB dėl atvirojo tinklo nuostatų (ATN) taikymo balso telefonijai ir universaliosioms telekomunikacijų paslaugoms konkurencijos sąlygomis.

3. Tvarkoje vartojamos sąvokos:

Viešųjų telefono ryšio paslaugų teikėjo pasirinkimo kodas (toliau – Kodas) – trumpasis numeris, skirtas sudaryti galimybę viešųjų telefono ryšio tinklų operatorių ar viešųjų telefono ryšio paslaugų teikėjų abonentams pasinaudoti kitų viešųjų telefono ryšio paslaugų teikėjų teikiamomis telefono ryšio paslaugomis.

Išankstinis pasirinkimas – Įpareigotojo operatoriaus abonento teisė naudotis bet kurio Teikėjo teikiamomis paslaugomis automatiškai, tai yra nerenkant Kodo ir skambinimo metu neatliekant jokios kitos papildomos procedūros, skirtos Teikėjui pasirinkti.

Individualus pasirinkimas – Įpareigotojo operatoriaus abonento teisė naudotis bet kurio Teikėjo teikiamomis paslaugomis surinkus trumpąjį numerį – Kodą.

Vietinis skambutis – tai skambutis, kuris prasideda ir baigiasi toje pačioje geografinės numeracijos zonoje, apibrėžiamoje paskirties kodu ir nustatytoje Nacionaliniame telefono ryšio numeracijos plane.

Nacionalinis skambutis – tai skambutis, kuris inicijuojamas ir baigiamas Lietuvos Respublikos telekomunikacijų operatorių tinkluose.

Tarptautinis skambutis – tai skambutis, kuris inicijuojamas Lietuvos Respublikos teritorijoje ir baigiamas užsienio operatorių telekomunikacijų tinkluose.

Kitos Tvarkoje vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos telekomunikacijų įstatyme.

 

II. ĮPAREIGOTOJO OPERATORIAUS PAREIGOS

 

4. Įpareigotasis operatorius privalo užtikrinti šias abonento teises (viešųjų telefono ryšio tinklų operatoriai ir viešųjų telefono ryšio paslaugų teikėjai, turintys didelę įtaką viešųjų judriojo telefono ryšio paslaugų ir tinklų (t. y. viešųjų judriojo radijo ryšio tinklų, visiškai arba iš dalies naudojamų teikti viešąsias judriojo telefono ryšio paslaugas) rinkoje privalo užtikrinti tik 4.1 punkte nurodytą teisę):

4.1. individualų pasirinkimą;

4.2. išankstinį pasirinkimą.

5. Įpareigotasis operatorius užtikrina Teikėjui galimybę teikti Įpareigotojo operatoriaus abonentams vietinio, nacionalinio ir tarptautinio skambučio paslaugas, šias paslaugas Įpareigotojo operatoriaus abonentui pasirenkant individualų ir išankstinį pasirinkimą. Taip pat gali būti sudarytos galimybės pasirinkti ir kitas paslaugas, jei dėl jų yra susitarta telekomunikacijų tinklų sujungimo sutartyje, sudarytoje tarp Įpareigotojo operatoriaus ir Teikėjo.

6. Įpareigotasis operatorius viešai skelbia priemonių, kuriomis užtikrinamas individualus ir išankstinis pasirinkimas, suteikimo sąlygas, tarifus ir terminus, Ryšių reguliavimo tarnybos nustatytomis sąlygomis viešai skelbti prisijungimo prie savo tinklų sąlygomis.

7. Priemonių, kuriomis užtikrinamas individualus ir išankstinis pasirinkimas, suteikimo sąlygos nustatomos Įpareigotojo operatoriaus ir Teikėjo telekomunikacijų tinklų sujungimo sutartimi, kuri privalo atitikti Ryšių reguliavimo tarnybos nustatytas sąlygas ir reikalavimus.

8. Pasirenkant Teikėją išankstiniu ar individualiu pasirinkimu – po surinkto Kodo, telefono ryšio numerių rinkimo tvarka turi atitikti teisės aktuose nustatytą telefono ryšio numerių rinkimo tvarką.

9. Įpareigotasis operatorius užtikrina galimybę abonentui pasirinkti vietinio, nacionalinio ir tarptautinio skambučio atvejais skirtingus Teikėjus bei individualiu pasirinkimu pasirinkti Teikėją nepriklausomai nuo to, kokie Teikėjai yra pasirinkti išankstiniu pasirinkimu.

10. Abonentas, šioje Tvarkoje numatytomis sąlygomis pasinaudodamas Teikėjo pasirinkimo galimybe, dėl tokios teisės realizavimo Įpareigotojo operatoriaus negali būti apmokestinamas jokiais papildomais mokesčiais.

11. Išankstiniu pasirinkimu atliktų skambučių apskaitą vykdo bei sąskaitas abonentui pateikia Teikėjas, jeigu Įpareigotasis operatorius ir Teikėjas nesutaria kitaip.

12. Individualiu pasirinkimu atliktų skambučių apskaitą vykdo bei sąskaitas abonentui pateikia Įpareigotasis operatorius, jeigu Teikėjas ir Įpareigotasis operatorius nesutaria kitaip.

 

III. IŠANKSTINIS PASIRINKIMAS

 

13. Įpareigotasis operatorius užtikrina Teikėjo pasirinkimą išankstiniu pasirinkimu per 10 darbo dienų nuo Teikėjo, kuris pateikė abonento sutikimą, raštu kreipimosi dienos, jei tinklų sujungimo sutartyje nėra numatytas kitas terminas.

14. Įpareigotasis operatorius per 3 darbo dienas nuo Teikėjo kreipimosi dienos raštu informuoja Teikėją apie Teikėjo išankstinio pasirinkimo suteikimą nurodydamas tokio suteikimo datą.

15. Įpareigotasis operatorius nutraukia Teikėjo pasirinkimą išankstiniu pasirinkimu per 10 darbo dienų nuo Teikėjo raštu kreipimosi dienos, jei tinklų sujungimo sutartyje nėra numatytas kitas terminas. Abonentui išankstinis pasirinkimas turi būti nutrauktas per 10 darbo dienų nuo raštiško kreipimosi į Įpareigotąjį operatorių dienos.

16. Įpareigotasis operatorius per 3 darbo dienas nuo Teikėjo ir (arba) abonento kreipimosi dienos raštu informuoja Teikėją ir abonentą apie Teikėjo pasirinkimo išankstinio pasirinkimo nutraukimą, nurodydamas tokio nutraukimo datą.

 

IV BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

17. Įpareigotasis operatorius per Ryšių reguliavimo tarnybos nustatytą terminą privalo pakeisti priemonių, kuriomis užtikrinamas individualus ir išankstinis pasirinkimas, suteikimo sąlygas, įskaitant ir kainas, jeigu jos neatitinka Lietuvos Respublikos telekomunikacijų įstatyme, šioje Tvarkoje bei kituose teisės aktuose įtvirtintų nuostatų, o taip pat atnaujintų pateiktą pasiūlymą atsižvelgdamas į rinkos ir technologijų pokyčius.

18. Ryšių reguliavimo tarnybos veiksmai ir neveikimas, susijęs su šios Tvarkos taikymu ir įgyvendinimu, gali būti skundžiami Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

19. Už šios Tvarkos nesilaikymą Įpareigotasis operatorius atsako teisės aktų nustatyta tvarka.

______________