LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL PREMIJŲ UŽ AUKŠTOJO MOKSLO VADOVĖLIUS NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

2003 m. balandžio 15 d. Nr. ISAK-508

Vilnius

 

Siekdamas gerinti studijų aukštosiose mokyklose kokybę ir skatindamas kokybiškų priemonių, skirtų aukštųjų mokyklų studentų mokymui ir mokymuisi, rengimą,

1. Tvirtinu Premijų už aukštojo mokslo vadovėlius nuostatus (pridedama).

2. Pavedu Studijų kokybės vertinimo centrui iki 2003 m. gegužės 15 d. parengti ir pateikti Švietimo ir mokslo ministerijai tvirtinti Aukštojo mokslo vadovėlių atrankos komisijos darbo reglamentą.

3. Nustatau, kad 2003 m. šio įsakymo 1 punktu patvirtinti nuostatai įgyvendinami šiais terminais:

3.1. siūlymai premijuoti vadovėlius pateikiami iki birželio 30 d.;

3.2. Aukštojo mokslo vadovėlių atrankos komisija siūlymus švietimo ir mokslo ministrui pateikia iki spalio 30 d.

 

 

 

ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRAS                                            ALGIRDAS MONKEVIČIUS

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos

švietimo ir mokslo ministro

2003 m. balandžio 15 d. įsakymu

Nr. ISAK-508

 

PREMIJŲ UŽ AUKŠTOJO MOKSLO VADOVĖLIUS NUOSTATAI

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šie nuostatai reglamentuoja premijuotinų aukštojo mokslo vadovėlių (toliau – vadovėliai) atrankos ir premijų jų autoriams bei vertėjams (toliau – rengėjai) skyrimo tvarką.

2. Šiuose nuostatuose vartojamos sąvokos:

2.1. Vadovėlis – knygine arba elektronine forma parengta aukštųjų mokyklų studentų mokymui ir mokymuisi skirta priemonė, kurioje suprantamai, sistemingai (pagal didaktikos principus) dėstomi kurios nors mokslo ar praktinės veiklos srities žinių pagrindai; būtinos vadovėlio sudėtinės dalys yra teorinis žinių išdėstymas ir nurodymai savarankiškai veiklai (klausimai, pagalbinė literatūra, pratimai, užduotys). Vadovėliu laikoma tik tokia priemonė, kuri skirta ne mažiau kaip vieno dalyko modulio studijoms. Vadovėlis gali būti teikiamas kartu su kompleksu kitų mokomųjų bei metodinių su šiuo vadovėliu susietų knyginių ar elektroninių priemonių.

2.2. Premija – piniginė išmoka geriausių vadovėlių rengėjams iš valstybės biudžeto asignavimų, skirtų bendrųjų mokslo ir studijų sistemos poreikių tenkinimui.

3. Premijuotinų vadovėlių atranką organizuoja Studijų kokybės vertinimo centras (toliau – centras).

4. Vadovėlius atrenka ir jų rengėjus premijuoti švietimo ir mokslo ministrui siūlo Aukštojo mokslo vadovėlių atrankos komisija (toliau – komisija). Komisija susideda iš 9 asmenų, jos sudėtį tvirtina švietimo ir mokslo ministras. Komisijos nariai skiriami trejiems metams, kasmet balandžio mėnesį atnaujinant vieną trečdalį komisijos sudėties. Sąlygas komisijos darbui sudaro centras. Komisijos nariai ir tais metais pateiktų vadovėlių recenzentai negali pretenduoti į premijas.

 

II. premijų dydis ir jų SKAIČIUS

 

5. Skiriamos keturių lygių premijos: pirmoji – 10 000 Lt, antroji – 6000 Lt, trečioji – 4000 Lt, paskatinamoji – 2000 Lt.

6. Lėšų, skirtų premijoms už vadovėlius ir vadovėlių atrankai organizuoti, sumas kiekvienais metais nustato švietimo ir mokslo ministras. Vadovėlių atrankai organizuoti (įskaitant recenzentų ir komisijos narių darbo apmokėjimą) skiriama iki 20 procentų visų lėšų.

7. Siūlomų už kiekvienos studijų srities vadovėlius premijų skaičių nustato komisija pagal švietimo ir mokslo ministro patvirtintą Aukštojo mokslo vadovėlių atrankos komisijos darbo reglamentą.

 

III. vadovėlių atranka ir premijų skyrimAS

 

8. Premijai teikiamas vadovėlis turi būti:

8.1. išleistas ne anksčiau kaip prieš penkerius metus;

8.2. išleistas lietuvių kalba;

8.3. recenzuotas prieš išleidžiant (vadovėlyje nurodytas recenzentas).

9. Vadovėlius premijavimui teikia (toliau – teikėjas):

9.1. aukštųjų mokyklų katedros ir kiti padaliniai;

9.2. Aukštųjų mokyklų bendrųjų vadovėlių leidybos komisija;

9.3. profesinės asociacijos;

9.4. studentų atstovybės;

9.5. vadovėlių rengėjai.

10. Siūlomi premijuoti vadovėliai pateikiami centrui kiekvienais metais iki kovo 31 d. Teikėjas turi įteikti siūlymą skirti premiją teikiamo vadovėlio rengėjams (nenurodydamas premijos lygio) ir šiuos priedus:

10.1. premijavimui teikiamą vadovėlį (2 egz.) ir, jeigu jis išverstas iš kitos kalbos – vadovėlį originalo kalba (1 egz.), kuris po atrankos grąžinamas;

10.2. dalykų modulių, kuriuos studijuoti vadovėlis skirtas, aprašus;

10.3. katedros, kurioje bent vienerius metus buvo dėstomas dalykas, kurio programoje premijavimui teikiamas vadovėlis įrašytas į studentams rekomenduojamos literatūros sąrašą, atsiliepimą;

10.4. teikėjo raštą, kuriuo nurodomi premijavimui teikiamo vadovėlio pranašumai ir to dalyko vadovėlių, išleistų lietuvių ir kitomis kalbomis, lyginamoji analizė;

10.5. jeigu rengėjas ne vienas – visų vadovėlio rengėjų pasirašytą raštą, kuriame nurodomas kiekvieno iš jų indėlis procentais į vadovėlio parengimą.

11. Pasiūlytų premijuoti vadovėlių ir jų rengėjų sąrašą centras kiekvienais metais skelbia viešai.

12. Pasiūlytų premijuoti vadovėlių recenzavimui centras pasitelkia ne mažiau kaip po du recenzentus kiekvienam vadovėliui. Vadovėlius recenzentai įvertina pagal centro nustatytą metodiką vadovaudamiesi tokiais kriterijais kaip originalumas, didaktikos lygis, dėstymo vaizdumas, studijų dalyko dėstymo tikslų atitikimo lygis, naujų mokslo (meno) pasiekimų atspindėjimas, kalbos taisyklingumas, stiliaus sklandumas. Kai vadovėlis išverstas iš kitos kalbos, vertinama tik vertėjo darbo kokybė.

13. Remdamasi recenzentų pateiktomis išvadomis premijuotinus vadovėlius atrenka komisija, vadovaudamasi švietimo ir mokslo ministro patvirtintu Aukštojo mokslo vadovėlių atrankos komisijos darbo reglamentu. Siūlymai ministrui pateikiami kiekvienais metais iki birželio 10 d.

 

V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

14. Remdamasis komisijos siūlymu premijas vadovėlių rengėjams įsakymu skiria švietimo ir mokslo ministras.

15. Kiekvienam premijuoto vadovėlio rengėjui įteikiamas padėkos raštas.

______________