LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL PEDAGOGŲ PROFESINĖS KVALIFIKACIJOS VERTINIMO IR PRIPAŽINIMO NUOSTATŲ TVIRTINIMO

 

2002 m. rugsėjo 4 d. Nr. 1570

Vilnius

 

Remdamasis švietimo ir mokslo ministro 2002 m. kovo 13 d. įsakymo Nr. 375 „Dėl Profesinės kvalifikacijos vertinimo ir pripažinimo komisijos tvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 29-1054) 2 punktu,

tvirtinu Pedagogų profesinės kvalifikacijos vertinimo ir pripažinimo nuostatus (pridedama).

 

 

ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRAS                                            ALGIRDAS MONKEVIČIUS

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo

ministro

2002 m. rugsėjo 4 d. įsakymu Nr. 1570

 

PEDAGOGŲ PROFESINĖS KVALIFIKACIJOS VERTINIMO IR PRIPAŽINIMO NUOSTATAI

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šie nuostatai reglamentuoja pedagogų profesinės kvalifikacijos vertinimo ir pripažinimo bendruosius reikalavimus, grindžiamus „Profesinės kvalifikacijos vertinimo ir pripažinimo nuostatais“, patvirtintais Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. birželio 1 d. nutarimu Nr. 624 (Žin., 2000, Nr. 46-1319).

2. Nuostatai taikomi suinteresuotiems asmenims (toliau tekste – pareiškėjams (asmenims)), siekiantiems dirbti pedagogais, arba įdarbinti į pedagogo pareigas asmenis Lietuvos Respublikoje pagal užsienyje įgytą išsilavinimą ir kvalifikaciją, taip pat asmenims, kurie nori išsiaiškinti, ar Lietuvoje įgyta kvalifikacija suteikia jiems teisę dirbti pedagoginį darbą.

3. Pedagogų profesinės kvalifikacijos vertinimą ir pripažinimą organizuoja švietimo ir mokslo ministro 2002 m. kovo 13 d. įsakymu Nr. 375 (Žin., 2002, Nr. 29-1054 patvirtinta Pedagogų ir kitų švietimo darbuotojų profesinės kvalifikacijos vertinimo ir pripažinimo komisija (toliau – Komisija).

4. Aukštojo mokslo kvalifikacijų akademinį pripažinimą vykdo Švietimo ir mokslo ministerijos Mokslo ir studijų departamentas, atsižvelgdamas į Studijų kokybės vertinimo centro pateiktas vertinimo išvadas ir rekomendacijas. Kitų užsienyje įgytų kvalifikacijų akademinį pripažinimą ir vertinimą vykdo Švietimo ir mokslo ministerija.

5. Užsienyje ir Lietuvoje įgytą profesinę kvalifikaciją, suteikiančią teisę dirbti pedagoginį darbą, vertina Komisija, prireikus tam pasitelkdama reikiamos kvalifikacijos ekspertus.

6. Pedagogo profesinės kvalifikacijos reikalavimus reglamentuoja Pedagogų rengimo nuostatai, patvirtinti Švietimo ir mokslo ministerijos kolegijos 1995 m. birželio 29 d. nutarimu Nr. 28, profesinę kompetenciją reglamentuoja Pedagogų atestacijos nuostatai, patvirtinti švietimo ir mokslo ministro 1998 m. vasario 19 d. įsakymu Nr. 331 (Žin., 1998, Nr. 22-561), Profesijos mokytojų atestacijos nuostatai, patvirtinti švietimo ir mokslo ministro 1998 m. gegužės 29 d. įsakymu Nr. 868 (Žin., 1998, Nr. 52-1438), Aukštesniųjų mokyklų dėstytojų atestacijos laikinieji nuostatai, patvirtinti švietimo ir mokslo ministro 2000 m. birželio 29 d. įsakymu Nr. 877 (Žin., 2000, Nr. 57-1696).

 

II. VARTOJAMOS SĄVOKOS

 

7. Pareiškėjas (asmuo) – asmuo, norintis dirbti Lietuvos Respublikoje pedagoginį darbą pagal užsienyje ar Lietuvoje įgytą kvalifikaciją, arba darbdavys, ketinantis priimti į tokio pobūdžio darbą (atleisti iš darbo, atestuoti) asmenį, baigusį studijas užsienyje arba Lietuvoje.

8. Pedagogo profesinė kvalifikacija – tam tikras žinių, gebėjimų ir profesinės patirties lygmuo, reikalingas atitinkamam pedagoginiam darbui atlikti.

9. Kitos nuostatuose vartojamos sąvokos: profesija, išsilavinimo dokumentas, profesinės kvalifikacijos vertinimas, profesinės kvalifikacijos pripažinimas, adaptacinis laikotarpis, kvalifikacinis egzaminas ar testas atitinka Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. birželio 1 d. nutarimu Nr. 624 patvirtintas sąvokas.

 

III. PEDAGOGŲ IR KITŲ ŠVIETIMO DARBUOTOJŲ PROFESINĖS KVALIFIKACIJOS VERTINIMAS IR KOMISIJOS DARBO REGLAMENTAS

 

10. Pareiškėjas, siekiantis išsiaiškinti, ar įgyta kvalifikacija suteikia teisę dirbti pedagoginį darbą, pateikia švietimo ir mokslo ministrui prašymą ją įvertinti ir prideda šiuos kvalifikaciją patvirtinančius dokumentus bei jų vertimus į valstybinę kalbą:

10.1 diplomo ir diplomo priedo (su išklausytų dalykų pavadinimais ir valandų skaičiumi) papildomos kvalifikacijos įgijimo pažymėjimų kopijas, patvirtintas nustatyta tvarka;

10.2. užsienyje ar Lietuvoje įgytos kvalifikacijos akademinio įvertinimo ir pripažinimo dokumentus;

10.3. Studijų kokybės vertinimo centro arba Aukštesniųjų studijų skyriaus pažymą apie įgytą išsilavinimą.

11. Komisija turi teisę pareikalauti papildomų dokumentų, susijusių su pedagogo profesinės kvalifikacijos pripažinimu.

12. Švietimo ir mokslo ministras, gavęs prašymą ir 10 punkte nurodytus dokumentus, per 3 kalendorines dienas nuo prašymo įregistravimo perduoda jį Komisijai.

13. Komisija per 30 kalendorinių dienų nuo prašymo gavimo jį išnagrinėja, o dokumentus su profesinės kvalifikacijos vertinimo išvada grąžina švietimo ir mokslo ministrui.

14. Asmuo, kurio kvalifikacija bus vertinama, prireikus gali būti pakviestas dalyvauti Komisijos posėdyje, pateikti papildomus dokumentus, susijusius su profesine veikla.

15. Pareiškėjas gali pateikti Komisijai kvalifikaciją liudijančius dokumentus per 3 mėnesius nuo prašymo svarstymo dienos.

16. Komisija per 10 kalendorinių dienų nuo papildomų dokumentų gavimo pakartotinai apsvarsto pareiškėjo prašymą įvertinti profesinę kvalifikaciją, pateikia išvadas švietimo ir mokslo ministrui, kuris per 10 kalendorinių dienų raštu atsako pareiškėjui, priimdamas vieną iš šių sprendimų:

16.1. pripažinti profesinę kvalifikaciją;

16.2. profesinės kvalifikacijos pripažinimą atidėti ir paskirti (nustatyti) suinteresuotam asmeniui kvalifikacinį egzaminą, tinkamumo testą ar adaptacijos laikotarpį;

16.3. atsisakyti pripažinti profesinę kvalifikaciją.

17. Nustačius, kad užsienyje ar Lietuvoje įgyta profesinė kvalifikacija nepakankama, asmeniui, kurio kvalifikaciją reikia įvertinti, siūloma laikyti kvalifikacinį egzaminą, tinkamumo testą arba jam paskiriamas adaptacijos laikotarpis įstaigoje, kurioje ketina dirbti (arba jau dirba). Savo apsisprendimą dėl kvalifikacinio egzamino laikymo ar testo asmuo pateikia raštu. Pasiruošti kvalifikaciniam egzaminui ar testui Komisija paskiria terminą, ne mažesnį kaip 2 savaitės ir ne didesnį kaip 2 mėnesiai, arba nustato ne didesnį kaip 6 mėnesių adaptacijos laikotarpį nuo sprendimo priėmimo dienos. Asmeniui nesutikus laikyti kvalifikacinio egzamino ar testo, jam nesuteikiama teisė dirbti pedagoginio darbo.

18. Asmuo, išlaikęs kvalifikacinį egzaminą, įvykdęs tinkamumo testo užduotį ar baigęs adaptacijos laikotarpį, per 10 kalendorinių dienų nuo įvertinimo dokumento gavimo pateikia švietimo ir mokslo ministrui prašymą (prašymą gali pateikti ir darbdavys) dar kartą vertinti jo profesinę kvalifikaciją, pridėjęs kvalifikacinio egzamino, tinkamumo testo ar adaptacijos laikotarpio įvertinimo dokumentą.

19. Švietimo ir mokslo ministras, gavęs prašymą dar kartą vertinti profesinę kvalifikaciją, per 3 kalendorines dienas nuo prašymo įregistravimo perduoda jį Komisijai, kuri per 10 kalendorinių dienų apsvarsto jį ir pateikia išvadas švietimo ir mokslo ministrui.

20. Komisija, pedagogui (asmeniui) prašant, privalo pateikti informaciją apie pedagogo profesinės kvalifikacijos vertinimą ir pripažinimą reglamentuojančius Lietuvos Respublikos teisės aktus.

 

IV. PEDAGOGŲ IR KITŲ ŠVIETIMO DARBUOTOJŲ PROFESINĖS KVALIFIKACIJOS PRIPAŽINIMAS

 

21. Švietimo ir mokslo ministras, gavęs Komisijos išvadas, per 5 kalendorines dienas priima vieną iš šių sprendimų, kuriuo:

21.1. pripažįstama profesinė kvalifikacija;

21.2. atsisakoma pripažinti profesinę kvalifikaciją.

22. Švietimo ir mokslo ministras per 5 kalendorines dienas nuo sprendimo priėmimo raštu informuoja apie jį pareiškėją; jeigu atsisakoma pripažinti profesinę kvalifikaciją, nurodomos atsisakymo priežastys arba sąlygos, kurias būtina įvykdyti.

 

V. APELIACIJA IR JOS NAGRINĖJIMAS

 

23. Pareiškėjas, gavęs sprendimą apie tai, kad yra atsisakoma pripažinti profesinę kvalifikaciją ar profesinės kvalifikacijos pripažinimas atidedamas, per vieną mėnesį gali sprendimą apskųsti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai (koordinuojančiai institucijai), kuri per 3 kalendorines dienas perduoda jį apeliacinei komisijai prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

24. Apeliacinė komisija išnagrinėja sprendimą per 10 kalendorinių dienų nuo jo gavimo ir apie išvadas raštu informuoja jį padavusį pareiškėją bei švietimo ir mokslo ministrą.

25. Apeliacinės komisijos išvada, pasirašyta koordinuojančios institucijos vadovo, yra privaloma švietimo ir mokslo ministrui, priėmusiam ginčijamą sprendimą.

26. Pareiškėjas, nesutinkantis su apeliacinės komisijos išvada, gali ją apskųsti teismui įstatymų nustatyta tvarka.

______________