LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL VALSTYBINIŲ AUKŠTŲJŲ MOKYKLŲ IR MOKSLO INSTITUTŲ MOKSLO DARBUOTOJŲ IR PEDAGOGŲ KONKURSŲ (PERATESTAVIMO) KRITERIJŲ IR PRINCIPŲ

 

1991 m. gruodžio 17 d. Nr. 565

Vilnius

 

Skatindama mokslo ir studijų integraciją ir siekdama nustatyti bendrus kvalifikacinius reikalavimus Lietuvos Respublikos valstybinių aukštųjų mokyklų ir mokslo institutų mokslo darbuotojams bei pedagogams, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Valstybinių aukštųjų mokyklų ir mokslo institutų mokslo darbuotojų bei pedagogų konkursų (peratestavimo) kriterijus (pridedama).

Taikyti šiuos kriterijus asmenims, užimantiems Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1991 m. lapkričio 23 d. nutarimu Nr. 483 patvirtintas ir iš valstybės subsidijų apmokamas mokslo ir studijų institucijų mokslo darbuotojų bei pedagogų pareigas.

Mokslo ir studijų institucijos prieš peratestavimą turi nustatyti bendrą jų mokslo darbuotojų ir pedagogų skaičių, atitinkantį patvirtintą darbo apmokėjimo fondą iš Lietuvos valstybės biudžeto lėšų.

2. Nustatyti, kad:

2.1. mokslo darbuotojų ir pedagogų konkursus rengia (juos peratestuoja) aukštųjų mokyklų ir mokslo institutų tarybų (senatų) paskirtos atestacinės komisijos, kurių sprendimus tvirtina ir ginčus sprendžia nurodytosios tarybos (senatai). Mokslo darbuotojai ir pedagogai renkami (atestuojami) ne rečiau kaip kas penkeri metai. Aukštosios mokyklos ar mokslo instituto tarybos (senato) arba rektoriaus (direktoriaus) pasiūlymu jie gali būti pakartotinai atestuojami ir nepasibaigus šiam terminui (bet ne anksčiau kaip po vienerių metų). Mokslo darbuotojų ir pedagogų konkursų (peratestavimo) nuostatus parengtus pagal šio nutarimo reikalavimus, tvirtina aukštųjų mokyklų ir mokslo institutų tarybos (senatai) ir ne vėliau kaip dvi savaitės iki atestavimo pradžios supažindina su jais mokslo darbuotojus bei pedagogus;

2.2. darbuotojai, kuriems iki pensinio amžiaus liko mažiau kaip 5 metai, gali būti peratestuojami tik iki pensinio amžiaus. Sulaukę pensinio amžiaus darbuotojai peratestuojami kasmet. Vyresni kaip 65 metų darbuotojai į mokslo darbuotojų ir pedagogų pareigas neperatestuojami. Tarybos (senato) sprendimu jie gali dirbti mokslo ir pedagoginį darbą pagal terminuotas sutartis;

2.3. valstybiniai mokslo institutai, kuriems skiriamos valstybės subsidijos, susitaria su aukštosiomis mokyklomis dėl bendradarbiavimo studijose ir pedagoginio krūvio skyrimo jų darbuotojams, atestuotiems vyriausiojo mokslinio bendradarbio, vyresniojo mokslinio bendradarbio ir mokslinio bendradarbio pareigoms. Valstybiniams mokslo institutams, atliekantiems pedagoginį darbą, gali būti padidintas mokslo darbuotojų darbo apmokėjimo fondas priedams už pedagoginį darbą mokėti, kaip numatyta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1991 m. lapkričio 23 d. nutarimo Nr. 483 priedėlyje.

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS MINISTRAS PIRMININKAS                               G. VAGNORIUS

______________

 

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1991 m. gruodžio 17 d. nutarimu

Nr. 565

 

VALSTYBINIŲ AUKŠTŲJŲ MOKYKLŲ IR MOKSLO

INSTITUTŲ MOKSLO DARBUOTOJŲ BEI PEDAGOGŲ

KONKURSŲ (PERATESTAVIMO) KRITERIJAI

 

1. Dalyvauti konkurse profesoriaus pareigoms užimti (būti peratestuoti šioms pareigoms) gali asmenys, turintys profesoriaus pedagoginį (mokslo) vardą arba mokslų daktaro (habilituoto daktaro) laipsnį. Dalyvauti konkurse vyriausiojo mokslinio bendradarbio pareigoms užimti (būti peratestuoti šioms pareigoms) gali tik asmenys, turintys mokslų daktaro (habilituoto daktaro) laipsnį.

Profesorius (vyriausiasis mokslinis bendradarbis) privalo rengti mokslininkus, dėstyti studijose, formuoti mokslinių tyrimų kryptis ir joms vadovauti, dalyvauti mokslinių bei kitų programų ekspertizėje, skelbti tyrimų rezultatus recenzuojamuose moksliniuose leidiniuose, skaityti pranešimus mokslinėse konferencijose.

2. Dalyvauti konkurse docento, vyresniojo asistento ir mokslinio bendradarbio pareigoms užimti (būti peratestuoti šioms pareigoms) gali visi mokslininkai. Dalyvauti konkurse vyresniojo mokslinio bendradarbio pareigoms užimti (būti peratestuoti šioms pareigoms) gali tik asmenys, turintys mokslų kandidato (daktaro) laipsnį.

Docentas (vyresnysis mokslinis bendradarbis) privalo rengti mokslininkus, dėstyti studijose, vykdyti mokslinius tyrimus, skelbti tyrimų rezultatus moksliniuose leidiniuose, skaityti pranešimus mokslinėse konferencijose.

Vyresnysis asistentas privalo dėstyti studijose, vykdyti mokslinius tyrimus, skelbti tyrimų rezultatus moksliniuose leidiniuose, skaityti pranešimus mokslinėse konferencijose.

Mokslinis bendradarbis privalo vykdyti mokslinius tyrimus, padėti rengti specialistus su aukštuoju mokslu (magistrus), skelbti tyrimų rezultatus moksliniuose leidiniuose, skaityti pranešimus mokslinėse konferencijose.

3. Dalyvauti konkurse asistento pareigoms užimti (būti peratestuoti šioms pareigoms) gali asmenys, turintys aukštojo mokslo diplomą (magistro laipsnį).

Asistentas aukštojoje mokykloje privalo vadovauti praktiniams užsiėmimams (laboratoriniams darbams, pratyboms, praktikai ar kt.), padėti vykdyti mokslinius tyrimus, rengtis daktarantūros studijoms.

Asistentas mokslo institute privalo padėti vykdyti mokslinius tyrimus, rengtis daktarantūros studijoms.

Pastabos:

1. Konkurso metu (atestuojant) vertinama darbuotojo veikla per pastaruosius penkerius metus pagal visus kriterijus. Asmenims, dalyvaujantiems konkurse (peratestuojamiems) mokslo darbuotojų pareigoms užimti pirmą kartą po šio nutarimo įsigaliojimo, nekeliamas reikalavimas dirbti pedagoginį darbą per pastaruosius penkerius metus. Atestuojant įvertinamos ir potencialios pretendento galimybės tenkinti visus atitinkamų pareigų kriterijus naujam atestaciniam laikotarpiui.

2. Vyresniojo asistento (mokslinio bendradarbio) pareigas išimties būdu gali užimti asmenys be mokslo laipsnio, turintys ne mažesnį kaip penkerių metų pedagoginio (mokslinio) darbo stažą mokslo ar studijų institucijose.

3. Aukštųjų mokyklų dėstytojams menininkams, kurie konkurso (peratestavimo) būdu skiriami atitinkamoms pareigoms, nekeliamas kvalifikacinis mokslo laipsnio reikalavimas. Meninė veikla prilyginama mokslinei veiklai, o menininkų rengimas – mokslininkų rengimui.

______________