RYŠIŲ REGULIAVIMO TARNYBOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS DIREKTORIAUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL RYŠIŲ REGULIAVIMO TARNYBOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS DIREKTORIAUS 2002 M. SPALIO 14 D. ĮSAKYMO NR. 138 „DĖL RADIJO RYŠIO ĮRENGINIŲ IR TELEKOMUNIKACIJŲ GALINIŲ ĮRENGINIŲ TECHNINIO REGLAMENTO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO IR PAPILDYMO

 

2003 m. rugsėjo 4 d. Nr. 1V-100

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos telekomunikacijų įstatymo (Žin., 1998, Nr. 56-1548; 2002, Nr. 75-3215) 8 straipsnio 3 punktu bei įgyvendindamas 1999 m. kovo 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 1999/5/EB dėl radijo ryšio įrenginių ir telekomunikacijų tinklų galinių įrenginių bei abipusio jų atitikties pripažinimo ir 1998 m. vasario 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 98/10/EB dėl atvirojo tinklo nuostatos (ATN) taikymo balso telefonijai ir visuotinės telekomunikacijų paslaugos konkurencingoje aplinkoje 11 straipsnį:

1. Pakeičiu:

1.1. Ryšių reguliavimo tarnybos prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės direktoriaus 2002 m. spalio 14 d. įsakymą Nr. 138 „Dėl Radijo ryšio įrenginių ir telekomunikacijų galinių įrenginių techninio reglamento patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 104-4683):

1.1.1. Išdėstau preambulę taip:

„Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos telekomunikacijų įstatymo (Žin., 1998, Nr. 56-1548; 2002, Nr. 75-3215) 8 straipsnio 3 punktu bei įgyvendindamas 1999 m. kovo 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 1999/5/EB dėl radijo ryšio įrenginių ir telekomunikacijų galinių įrenginių bei abipusio jų atitikties pripažinimo, 1998 m. vasario 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 98/10/EB dėl atvirojo tinklo nuostatos (ATN) taikymo balso telefonijai ir visuotinės telekomunikacijų paslaugos konkurencingoje aplinkoje ir 2000 m. balandžio 6 d. Europos Bendrijų Komisijos sprendimą dėl radijo ryšio įrenginių ir telekomunikacijų galinių įrenginių klasifikavimo:“.

1.1.2. Išdėstau 3 punktą taip:

3. Nustatau, kad Reglamento 3 punkto 5 pastraipa ir 41.2 punktas, kiek jie yra susiję su aparatų teikimu į Europos Sąjungos rinką, Reglamento 3 punkto 4 pastraipa ir 1 priedo 3 punktas, kiek jie susiję su gamintojo ar jo įgaliotojo atstovo įsteigimu Europos Sąjungoje, Reglamento 14 punktas ir 37 punktas, kiek jie yra susiję su Europos Bendrijų Komisijos informavimu, įsigalioja nuo Lietuvos Respublikos įstojimo į Europos Sąjungą dienos.“

1.2. Radijo ryšio įrenginių ir telekomunikacijų galinių įrenginių techninį reglamentą, patvirtintą Ryšių reguliavimo tarnybos prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės direktoriaus 2002 m. spalio 14 d. įsakymu Nr. 138 „Dėl Radijo ryšio įrenginių ir telekomunikacijų galinių įrenginių techninio reglamento patvirtinimo:“

1.2.1. Išdėstau 2 punktą taip:

2. Šis Reglamentas parengtas įgyvendinant Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 1999/5/EB dėl radijo ryšio įrenginių ir telekomunikacijų galinių įrenginių bei abipusio jų atitikties pripažinimo, 1998 m. vasario 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 98/10/EB dėl atvirojo tinklo nuostatos (ATN) taikymo balso telefonijai ir visuotinės telekomunikacijų paslaugos konkurencingoje aplinkoje ir 2000 m. balandžio 6 d. Europos Bendrijų Komisijos sprendimą dėl radijo ryšio įrenginių ir telekomunikacijų galinių įrenginių klasifikavimo.“

1.2.2. Išdėstau 3 punkto 5 pastraipą taip:

Aparatų teikimas į rinką – aparatų įvežimas tikslu juos parduoti ar perduoti, gamyba pirmiau nurodytais tikslais, prekyba, pardavimas ir (arba) kitoks perdavimas Lietuvos Respublikoje ar Europos Sąjungoje (toliau – ES).“

1.2.3. Išdėstau 3 punkto 8 pastraipą taip:

Įgaliotasis atstovas – fizinis ar juridinis asmuo, įsteigtas Lietuvos Respublikoje arba ES, raštu gamintojo įgaliotas atstovauti jam Lietuvos Respublikos institucijose klausimais, susijusiais su Reglamento vykdymu.“

1.2.4. Išdėstau 3 punkto 11 pastraipą taip:

Paskelbtoji (notifikuotoji) įstaiga – juridinis asmuo, kurį Įgaliotoji institucija paskiria atsakingu už atitikties įvertinimą ir apie jį praneša kitoms ES valstybėms narėms arba kuris yra atsakingų institucijų paskirtas kitose ES valstybėse narėse.“

1.2.5. Išdėstau 3 punkto 13 pastraipą taip:

Techninių dokumentų byla – dokumentų, kuriuose aprašomi aparatai ir pateikiama informacija bei paaiškinimai, kokiomis priemonėmis įgyvendinta jų atitiktis esminiams reikalavimams, visuma.“

1.2.6. Išdėstau 3 punkto 15 pastraipą taip:

Žalingieji trikdžiai – radijo trikdžiai, keliantys grėsmę radijo navigacinių tarnybų ar bet kurių kitų saugumo tarnybų funkcionavimui ar kurie ženkliai pablogina, trukdo ar nuolat pertraukia teisėtai veikiantį radijo ryšį.“

1.2.7. Išdėstau 6 punktą taip:

6. Šis Reglamentas taikomas aparatams, kurių sudedamoji dalis ar priedai yra medicinos prietaisai ir aktyvieji implantuojami medicinos prietaisai, kaip jie yra apibrėžti Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2001 m. vasario 8 d. įsakymu Nr. 101 „Dėl Lietuvos medicinos normos MN 4:2001 „Medicinos prietaisų saugos techninis reglamentas“ ir medicinos normos MN 100:2001 „Aktyviųjų implantuojamųjų medicinos prietaisų saugos techninis reglamentas“ patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 15-467) patvirtinto Aktyviųjų implantuojamųjų medicinos prietaisų saugos techninio reglamento 9 ir 11 punktuose, tiek, kiek tai neprieštarauja pastarojo teisės akto reikalavimams.“

1.2.8. Išdėstau 7 punktą taip:

7. Šis Reglamentas taikomas aparatams, kurie sudaro sudedamąją transporto priemonės dalį arba atskirą transporto priemonę, kaip ji yra apibrėžta Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2001 m. balandžio 19 d. įsakymu Nr. 130 „Dėl Transporto priemonių ir sudėtinių transporto priemonių dalių atitikties įvertinimo tvarkos“ (Žin., 2001, Nr. 36-1221) patvirtintos Transporto priemonių ir sudėtinių transporto priemonių dalių atitikties įvertinimo tvarkos 10.1 punkte, tiek, kiek tai neprieštarauja pastarojo teisės akto reikalavimams.“

1.2.9. Išdėstau 8.5 punktą taip:

8.5. civilinėje aviacijoje naudojamiems gaminiams (civiliniams lėktuvams, varikliams, sraigtams), prietaisams (instrumentams, įrenginiams, mechanizmams, naudojamiems ar skirtiems naudoti veikiant lėktuvui skrydžio metu, įdiegtiems ar skirtiems įdiegti lėktuve arba prijungti prie lėktuvo, tačiau nesudarantiems lėktuvo korpuso dalies, variklio ar sraigto) ir komponentėms (kitoms medžiagoms, dalims, skirtoms naudoti civiliniuose lėktuvuose, varikliuose, sraigtuose);“.

1.2.10. Išdėstau 10.3 punktą taip:

10.3. radijo ryšio įrenginiai turi būti sukonstruoti taip, kad jie efektyviai naudotų dažnių spektrą, skirtą antžeminiams ir (arba) kosminiams ir palydoviniams ryšiams, ir orbitinius išteklius bei būtų išvengta žalingųjų trikdžių.“

1.2.11. Išdėstau 12 punktą taip:

12. Viešųjų telekomunikacijų tinklų operatoriai arba viešųjų telekomunikacijų paslaugų teikėjai ne vėliau kaip iki paslaugų teikimo pradžios arba iki specifikacijų pasikeitimo privalo raštu pateikti Ryšių reguliavimo tarnybai (toliau – Tarnyba) ir paskelbti informaciją savo interneto tinklapyje bei pranešti to paprašiusiems asmenims apie visų šioms paslaugoms teikti naudojamų sąsajų tikslias ir pakankamas technines specifikacijas.“

1.2.12. Išdėstau 13.2 punktą taip:

13.2. išsamūs techninių specifikacijų pasikeitimai, įskaitant informaciją apie naujas tinklo charakteristikas, kurios gali turėti įtakos galinių įrenginių veikimui;“.

1.2.13. Išdėstau 16.3 punktą taip:

16.3. pateikti dokumentai, įrodantys, kaip aparatai atitinka esminius reikalavimus;“.

1.2.14. Išdėstau 19 punktą taip:

19. Tarnyba ne ilgiau kaip per 4 savaites nuo pranešimo gavimo datos informuoja aparatų teikėją dėl tokių aparatų teikimo į rinką ir naudojimo Lietuvos Respublikoje galimybių. Tais atvejais, jei iš Tarnybos gaunamas atsakymas, kad aparatai negali būti naudojami arba jų naudojimui nustatytos papildomos sąlygos Lietuvos Respublikoje, aparatų teikėjas, teikdamas tokius aparatus į rinką, privalo kartu su aparatais pateikti informaciją, jog tokius aparatus naudoti Lietuvos Respublikoje draudžiama, arba nurodyti jų naudojimo sąlygas.“

1.2.15. Išdėstau 20 punktą taip:

20. Nepažeidžiant 15 punkto reikalavimų Tarnyba turi teisę neleisti teikti aparatų į rinką tik tuo atveju, jei numatoma, kad jie sudarys žalinguosius trikdžius jau veikiančioms ar ateityje pagal Tarnybos parengtus ir patvirtintus radijo ryšio plėtros planus numatomoms radijo ryšio tarnyboms, kurių radijo dažnių juostos yra apibrėžtos Nacionalinėje radijo dažnių paskirstymo lentelėje.“

1.2.16. Išdėstau 21 punktą taip:

21. Tarnyba gali nustatyti aparatų naudojimo sąlygas dėl priežasčių, susijusių su efektyviu ir tinkamu radijo spektro naudojimu, žalingųjų trikdžių išvengimo ir visuomenės sveikatos apsaugos tikslais.“

1.2.17. Išdėstau 22 punktą taip:

22. Aparatai, neatitinkantys šio Reglamento nuostatų, gali būti demonstruojami parodose, mugėse ir kitose vietose arba naudojami moksliniams tyrimams nepažeidžiant kitų teisės aktų reikalavimų, tačiau jie turi būti pažymėti taip, kad būtų aiškiai suprantama, jog jie netenkina Reglamento reikalavimų ir negali būti teikiami į rinką.“

1.2.18. Išdėstau 23 punktą taip:

23. Prieš demonstruojant radijo ryšio įrenginius parodose, mugėse ar kitose vietose arba prieš juos naudojant moksliniams tyrimams apie tai turi būti pranešama Tarnybai. Tarnyba turi teisę apriboti šių įrenginių įjungimą siuntimo veikimu, kad būtų išvengta žalingųjų trikdžių ar poveikio žmonių sveikatai.“

1.2.19. Išdėstau 25 punktą taip:

25. Viešųjų telekomunikacijų tinklų operatoriams arba viešųjų telekomunikacijų paslaugų teikėjams nustačius ir Tarnybai patvirtinus, kad galinis įrenginys, deklaruojamas kaip atitinkantis šio Reglamento reikalavimus, pažeidžia tinklą ar jo funkcionalumą ar sukelia žalinguosius trikdžius, viešųjų telekomunikacijų tinklų operatoriai arba viešųjų telekomunikacijų paslaugų teikėjai turi teisę atsisakyti jį jungti į tinklus ar atjungti, jei buvo įjungtas, arba neteikti paslaugų.“

1.2.20. Išdėstau 26 punktą taip:

26. Viešųjų telekomunikacijų tinklų operatoriai arba viešųjų telekomunikacijų paslaugų teikėjai grėsmės tinklo veikimui, vientisumui, patikimumui, paslaugų suderinamumui, duomenų apsaugos užtikrinimui atveju turi teisę nedelsdami atjungti galinius įrenginius, jei tai reikalinga tinklo saugai užtikrinti. Telekomunikacijų tinklų paslaugų teikimo sutrikimus viešųjų telekomunikacijų tinklų operatorius arba viešųjų telekomunikacijų paslaugų teikėjas privalo pašalinti per kiek įmanoma trumpesnį laiką, bet ne ilgesnį nei 24 valandas, ir privalo užtikrinti kitų analogiškų paslaugų teikimą be papildomo apmokėjimo, naudotojui nepatiriant jokių papildomų išlaidų, jei kitaip nėra nustatyta atitinkamose paslaugų teikimo taisyklėse. Viešųjų telekomunikacijų tinklų operatoriai arba viešųjų telekomunikacijų paslaugų teikėjai apie buvusį aparatų atjungimą nuo viešųjų telekomunikacijų tinklų bei analogiškų paslaugų suteikimą turi nedelsdami (ne vėliau kaip per 3 kalendorines dienas nuo atjungimo dienos) raštu pranešti Tarnybai, nurodydami atjungimo priežastis.“

1.2.21. Išdėstau 27 punktą taip:

27. Reglamente nustatytas aparatų atitikties įvertinimo procedūras turi atlikti aparatų gamintojai ar jų įgaliotieji atstovai.“

1.2.22. Išdėstau 32 punktą taip:

32. Aparatai, atitinkantys šio Reglamento 10 ir 11 punktų reikalavimus, prieš juos pateikiant į rinką, turi būti pažymėti CE žymeniu ir kitais jį lydinčiais žymenimis pagal šio Reglamento 6 priede nurodytus reikalavimus. Žymint aparatus taip pat turi būti nurodytas aparatų gamintojo ar jo įgaliotojo atstovo pavadinimas, aparatų tipas ir serijos numeris. Jeigu aparatai veikia radijo dažnių diapazonuose, kurių naudojimo paskirtis nėra vienoda ES ir Lietuvoje, jie turi būti pažymėti 6 priedo 7 punkte nurodytu ženklu. Galinių įrenginių naudotojams turi būti nurodomi viešųjų telekomunikacijų tinklų sąsajų tipai, prie kurių šie įrenginiai gali būti jungiami.“

1.2.23. Išdėstau 33 punktą taip:

33. Šio Reglamento reikalavimų neatitinkančius aparatus draudžiama žymėti CE žymeniu ir kitais jį lydinčiais žymenimis pagal šio Reglamento 6 priede nurodytus reikalavimus, taip pat žymėti aparatus ženklais, savo forma ir reikšme galinčiais klaidinti kitus asmenis.“

1.2.24. Išdėstau 39 punktą taip:

39. Vykdydama šio Reglamento priežiūrą, Tarnyba turi teisę atlikti aparatų bandymus ir kitus matavimus pati ir (arba) kreiptis į kitas atitinkamoje srityje kompetentingas atitikties įvertinimo įstaigas ar bandymų laboratorijas.“

1.2.25. Išdėstau 41.1 punktą taip:

41.1. teikti į rinką aparatus, atitinkančius šio Reglamento ir kitų Lietuvos Respublikoje galiojančių teisės aktų reikalavimus, o sužinojęs, kad aparatai neatitinka šio Reglamento reikalavimų, nedelsdamas nutraukti jų teikimą į rinką;“.

1.2.26. Išdėstau 41.2 punktą taip:

41.2. saugoti visus su aparatų atitikties įvertinimu susijusius dokumentus ir informaciją ne trumpiau kaip 10 metų nuo paskutinio įrenginių pateikimo į Lietuvos Respublikos ar ES rinką datos ir, esant reikalui, juos pateikti Tarnybai pareikalavus;“.

1.2.27. Išdėstau 41.3 punktą taip:

41.3. Tarnybai pareikalavus pateikti visą informaciją, reikalingą vykdant rinkos priežiūrą;“.

1.2.28. Išdėstau 43 punktą taip:

43. Aparatai, kurių atitiktis buvo įvertinta vadovaujantis 1997 m. rugsėjo 11 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu Nr. 981 „Dėl telekomunikacijų techninių priemonių sertifikavimo“ (Žin., 1997, Nr. 85-2139) bei ryšių ir informatikos ministro 1997 m. lapkričio 3 d. įsakymu Nr. 142 „Dėl telekomunikacijų techninių priemonių sertifikavimo“ (Žin., 1997, Nr. 102-2578) bei patvirtinta terminuotais atitikties pažymėjimais (sertifikatais) ar kitais dokumentais, bus laikomi teisėtai teikiami į rinką ir parduodami iki 2003 m. birželio 1 d. Šie aparatai gali būti naudojami nepažeidžiant kitų teisės aktų reikalavimų.“

1.2.29. Išdėstau 1 priedo 3 punktą taip:

3. Jei gamintojas arba jo įgaliotasis atstovas nėra įsteigti Lietuvos Respublikoje arba ES, tai saugoti ir Tarnybai pateikti techninę dokumentaciją privalo aparatų importuotojas.“

1.2.30. Išdėstau 4 priedo 6 punktą taip:

6. Paskelbtoji (notifikuotoji) įstaiga privalo įvertinti kokybės sistemą, kad galėtų nustatyti, ar ji tenkina šio priedo 5 punkto reikalavimus. Kokybės sistema bus laikoma atitinkančia šiuos reikalavimus, jeigu ji bus įdiegta pagal atitinkamą darnųjį Europos arba darnųjį Lietuvos kokybės sistemos standartą.“

1.2.31. Išdėstau 5 priedo 1.1 punktą taip:

1.1. įstaiga, jos vadovas ir darbuotojai, atsakingi už paskirtų užduočių vykdymą, negali būti aparatų projektuotojai, gamintojai, tiekėjai, montuotojai, telekomunikacijų operatoriai, telekomunikacijų paslaugų teikėjai ar kiti šių asmenų atstovai. Jie turi būti nepriklausomi, nedalyvauti šiuos aparatus projektuojant, konstruojant, parduodant ar techniškai prižiūrint nei tiesiogiai, nei kaip kiti šių asmenų atstovai. Šie įpareigojimai neužkerta kelio gamintojui ir paskelbtajai (notifikuotajai) įstaigai keistis technine informacija;“.

1.2.32. Išdėstau 7 priedo 1 punktą taip:

1. ES atitikties deklaracijoje turi būti nurodyta:

1.1. deklaraciją išdavusio aparatų gamintojo ar jo įgaliotojo atstovo pavadinimas ir adresas;

1.2. aparatų pavadinimas, tipas ar modelis ir kita informacija, pagal kurią būtų galima aiškiai atpažinti aparatus;

1.3. nuorodos į standartus ir (arba) specifikacijas, kurioms yra deklaruojama atitiktis, ir, jeigu reikia, į specialiąsias priemones, taikomas siekiant užtikrinti aparatų atitiktį šio Reglamento nuostatoms;

1.4. deklaraciją patvirtinusio atsakingo asmens vardas, pavardė, pareigos, kartu su deklaracijos išdavimo data;“.

1.2.33. Išdėstau 8 priedo 1.3.2.1 punktą taip:

1.3.2.1. dažnių juostos: 40,665 MHz, 40,675 MHz, 40,685 MHz ir 40,695 MHz, efektyvioji spinduliuotės galia: 10 mW, kanalų atskyrimas: 10 kHz, veikimo ciklas: ≤ 100%; neapima aparatų, skirtų garso ir balso signalams perduoti ir (arba) priimti;“.

1.2.34. Išdėstau 8 priedo 1.3.2.2 punktą taip:

1.3.2.2. dažnių juosta: 433,050–434,790 MHz, efektyvioji spinduliuotės galia: 10 mW, veikimo ciklas: ≤ 10%; neapima aparatų, skirtų garso ir balso signalams perduoti ir (arba) priimti;“.

1.2.35. Išdėstau 8 priedo 1.3.2.3 punktą taip:

1.3.2.3. dažnių juosta: 2446,5–2475,0 MHz, efektyvioji spinduliuotės galia: 10 mW, veikimo ciklas: ≤ 100%; apima tik patalpose naudojamus vaizdo signalų perdavimo ir (arba) priėmimo aparatus, veikiančius 2454–2475 MHz dažnių juostoje;“.

1.2.36. Išdėstau 8 priedo 1.4 punktą taip:

1.4. induktyviniai mažojo nuotolio radijo ryšio įrenginiai (automobilių imobilaizeriai, gyvūnų ir žmonių identifikatoriai, pavojaus (apsaugos) sistemos, kabelių diagnostikos, atliekų tvarkymo, belaidžio balso perdavimo, įėjimo kontrolės aparatai, artėjimo jutikliai, apsaugos nuo vagysčių kontrolės priemonės, duomenų perdavimo nešiojami aparatai, automatinio prekių kodo nuskaitymo aparatai, belaidės kontrolės sistemos ir kelių mokesčių rinkliavos aparatai). Naudojant šiuos įrenginius neturi būti sukeliami radijo trukdžiai arti esantiems kitų radijo ryšio tarnybų imtuvams, o ypač tose pačiose dažnių juostose veikiančioms gelbėjimo ir saugos tarnybų ryšių sistemoms:“.

2. Pripažįstu netekusiais galios 3 punkto 1, 10 ir 14 pastraipas bei 41.4 punktą.

3. Papildau:

3.1. Radijo ryšio įrenginių ir telekomunikacijų galinių įrenginių techninį reglamentą, patvirtintą Ryšių reguliavimo tarnybos prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės direktoriaus 2002 m. spalio 14 d. įsakymu Nr. 138 „Dėl Radijo ryšio įrenginių ir telekomunikacijų galinių įrenginių techninio reglamento patvirtinimo“:

3.1.1. 16.6 punktu ir išdėstau jį taip:

16.6. kartu su aparatais yra pateiktos jų naudojimo instrukcijos;“.

3.1.2. 16.7 punktu ir išdėstau jį taip:

16.7. kartu su aparatais pateikta atitikties deklaracijos kopija arba naudojimo instrukcijoje yra patvirtinimas, kuriuo gamintojas ar jo įgaliotasis atstovas deklaruoja, kad aparatas atitinka esminius reikalavimus ir kitas 1999 m. kovo 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 1999/5/EB dėl radijo ryšio įrenginių ir telekomunikacijų tinklų galinių įrenginių bei abipusio jų atitikties pripažinimo nuostatas. Antruoju atveju naudotojo instrukcijoje turi būti nurodytas interneto tinklapis, kur aparatų naudotojas gali susipažinti su pilnu atitikties deklaracijos turiniu.“

3.1.3. 7 priedo 1.5 punktu ir išdėstau jį taip:

1.5. patvirtinimas, jog aparatų gamintojas ar jo įgaliotasis atstov as, išduodamas deklaraciją, už ją visiškai atsako;“.

3.1.4. 7 priedo 1.6 punktu ir išdėstau jį taip:

1.6. jei atitikties įvertinimo procedūroje dalyvavo paskelbtoji (notifikuotoji) įstaiga, šios įstaigos pavadinimas, adresas ir identifikacinis numeris.“.

4. Nurodau paskelbti šį įsakymą oficialiame leidinyje „Valstybės žinios“.

 

 

 

DIREKTORIUS                                                                                       TOMAS BARAKAUSKAS