LIETUVOS RESPUBLIKOS
GARANTIJŲ KOMANDIRUOTIEMS DARBUOTOJAMS
ĮSTATYMAS
2005 m. gegužės 12 d. Nr. X-199
Vilnius
1 straipsnis. Įstatymo paskirtis
1. Šis įstatymas užtikrina garantijas darbuotojams, išsiųstiems laikinai dirbti kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje, taip pat Europos ekonominei erdvei priklausančioje valstybėje (toliau – valstybėje narėje), ir darbuotojams, atsiųstiems iš kitų valstybių laikinai dirbti Lietuvos Respublikos teritorijoje. Ne valstybių narių teritorijose įsisteigusioms įmonėms negali būti taikomos sąlygos, palankesnės už tas, kurios taikomos valstybės narės teritorijoje įsisteigusioms įmonėms.
2 straipsnis. Pagrindinės šio įstatymo sąvokos
5. Įmonių grupė – grupė, kurią sudaro kontroliuojančioji įmonė ir kontroliuojamosios įmonės, kaip nustatyta Lietuvos Respublikos Europos darbo tarybų įstatyme.
6. Komandiruotas darbuotojas – darbuotojas, paprastai dirbantis Lietuvos Respublikos teritorijoje, tačiau laikinai darbdavio išsiųstas dirbti kitoje valstybėje narėje, taip pat darbuotojas, paprastai dirbantis kitoje valstybėje, tačiau laikinai atsiųstas dirbti Lietuvos Respublikos teritorijoje.
7. Laikino įdarbinimo įmonė – juridinis ar fizinis asmuo, kuris verčiasi savo darbuotojų siuntimu laikinai dirbti pas kitą asmenį šio naudai ir šiam vadovaujant.
3 straipsnis. Įstatymo taikymas
1. Šis įstatymas taikomas, kai darbuotojas siunčiamas laikinai dirbti kitos valstybės narės teritorijoje:
1) pagal sutartį dėl paslaugų teikimo ar darbų atlikimo, darbdavio sudarytą su toje valstybėje narėje veikiančiu užsakovu, arba
2. Šis įstatymas taip pat taikomas, kai šio straipsnio 1 dalyje numatytais pagrindais į Lietuvos Respublikos teritoriją atsiunčiamas laikinai dirbti darbuotojas iš kitos valstybės.
4 straipsnis. Garantijos komandiruotiems darbuotojams
1. Komandiruotam darbuotojui, neatsižvelgiant į teisę, taikytiną darbo sutarčiai ar darbo santykiams, turi būti taikomos tos valstybės, į kurios teritoriją darbuotojas siunčiamas laikinai dirbti, norminių teisės aktų, įskaitant praplėstų kolektyvinių šakos ir teritorinės sutarčių, nuostatos:
2. Dienpinigiai, išskyrus su komandiruote susijusias faktines kelionės, nakvynės ir maitinimo išlaidas, laikomi minimalaus darbo užmokesčio dalimi.( )
3. Jei valstybės, kurios teisė taikytina darbo sutarčiai ar darbo santykiams, teisinės nuostatos darbuotojui numato palankesnes sąlygas negu šio straipsnio 1 dalyje nurodytos nuostatos, taikomos valstybės, kurios teisė taikytina darbo sutarčiai ar darbo santykiams, teisinės nuostatos.
4. Šio įstatymo 3 straipsnio 1 dalies 1 ir 2 punktuose numatytais atvejais garantijos, susijusios su minimaliu darbo užmokesčiu, įskaitant apmokėjimą už viršvalandinį darbą, netaikomos, jei komandiruotės trukmė neviršija 30 dienų.
5. Šio straipsnio 1 dalies 2 ir 3 punktuose nustatytos garantijos, susijusios su minimalia kasmetinių atostogų trukme, minimaliu darbo užmokesčiu ir apmokėjimu už viršvalandinį darbą, netaikomos, jei gaminio pradinį surinkimą ir (arba) pirmąjį instaliavimą atlieka gaminį tiekiančios įmonės kvalifikuoti darbuotojai ir (arba) specialistai, kai tai yra numatyta prekių tiekimo sutartyje ir yra būtina norint naudotis patiektu gaminiu ir kai jų komandiruotės trukmė neviršija 8 dienų. Ši išimtis netaikoma, kai komandiruotas darbuotojas Lietuvos Respublikos teritorijoje dirba statybos darbus, numatytus Lietuvos Respublikos statybos įstatyme.
5 straipsnis. Informavimas
1. Darbdavys, siunčiantis darbuotoją laikinai dirbti Lietuvos Respublikos teritorijoje ilgesniam kaip 30 dienų laikotarpiui arba dirbti statybos darbus, numatytus Lietuvos Respublikos statybos įstatyme, Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatyta tvarka iš anksto informuoja komandiruojamo darbuotojo darbo funkcijos atlikimo vietos Valstybinės darbo inspekcijos teritorinį skyrių apie šiam darbuotojui taikomas šio įstatymo 4 straipsnio 1 dalyje nurodytas nuostatas.
2. Lietuvos Respublikos darbdaviai su komandiruotu darbuotoju susijusius dokumentus saugo Lietuvos Respublikos įstatymuose nustatytais terminais ir tvarka. Šiuos dokumentus darbdaviai privalo nedelsdami pateikti kompetentingoms institucijoms jų prašymu. Kitų valstybių darbdaviai šiuos dokumentus saugo atitinkamos valstybės teisės aktuose nustatytais terminais ir tvarka, tačiau ne trumpiau už darbuotojo komandiruotės Lietuvos Respublikoje trukmę.
3. Valstybinė darbo inspekcija nemokamai teikia informaciją ar kitaip bendradarbiauja su kitų valstybių narių kompetentingomis institucijomis dėl šio įstatymo 4 straipsnio 1 dalyje nurodytų sąlygų taikymo komandiruotiems darbuotojams, taip pat dėl šiame įstatyme numatytų komandiruoto darbuotojo garantijų pažeidimų. Ji užtikrina, kad informacija apie Lietuvos Respublikos teisės norminių aktų, įskaitant praplėstų kolektyvinių šakos ir teritorinės sutarčių, nuostatas dėl šio įstatymo 4 straipsnio 1 dalyje nurodytų komandiruotam darbuotojui taikomų sąlygų, būtų prieinama valstybių narių darbdaviams.
4. Valstybinė darbo inspekcija savo iniciatyva ir (ar) kitų valstybių narių kompetentingų institucijų ar komandiruotų darbuotojų prašymu atlieka patikrinimus, ar nepažeidžiamos komandiruotų darbuotojų garantijos.
6 straipsnis. Ginčų sprendimas
1. Į Lietuvos Respublikos teritoriją komandiruotas darbuotojas, taip pat darbuotojas, kurio komandiruotės Lietuvos Respublikos teritorijoje laikas baigėsi, dėl šiame įstatyme numatytų garantijų nevykdymo ar netinkamo vykdymo Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka gali kreiptis į Lietuvos Respublikos teismus.
2. Ginčai dėl šiame įstatyme nustatytų garantijų, kylantys tarp darbdavio ir darbuotojų, komandiruotų dirbti kitoje valstybėje narėje, darbuotojo pasirinkimu gali būti nagrinėjami Lietuvos Respublikos teisės aktų darbo ginčams nagrinėti nustatyta tvarka.
7 straipsnis. Atsakomybė už šio įstatymo pažeidimus