LIETUVOS RESPUBLIKOS

ENERGETIKOS MINISTRO

IR LIETUVOS RESPUBLIKOS ŪKIO MINISTRO

ĮSAKYMAS

 

DĖL SU ENERGIJA SUSIJUSIŲ Gaminių ENERGIJOS IR KITŲ IŠTEKLIŲ SUVARTOJIMO ŽENKLINimo ir STANDARTINĖS INFORMACIJos apie šiuos gaminius PATEIKImo TECHNINIO REGLAMENTO PATVIRTINIMO

 

2011 m. rugsėjo 2 d. Nr. 1-212/4-624

Vilnius

 

Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos energetikos ministerijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2009 m. vasario 11 d. nutarimu Nr. 86 (Žin., 2009, Nr. 19-755; 2010, Nr. 125-6401), 6.1.9 ir 6.3.2 punktais, Lietuvos Respublikos ūkio ministerijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. liepos 23 d. nutarimu Nr. 921 (Žin., 1998, Nr. 67-1957; 2010, Nr. 125-6400), 8.43 ir 8.45 punktais ir įgyvendindami 2010 m. gegužės 19 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2010/30/ES dėl su energija susijusių gaminių suvartojamos energijos ir kitų išteklių nurodymo ženklinant gaminį ir apie jį pateikiant standartinę informaciją (OL 2010 L 153, p. 1):

1. Tvirtiname Su energija susijusių gaminių energijos ir kitų išteklių suvartojimo ženklinimo ir standartinės informacijos apie šiuos gaminius pateikimo techninį reglamentą (pridedama).

2. Įgaliojame Valstybinę ne maisto produktų inspekciją prie Ūkio ministerijos vykdyti rinkos priežiūros institucijos funkcijas.

 

 

Energetikos ministras                                                         Arvydas Sekmokas

 

Ūkio ministras                                                                                 Rimantas Žylius

 

_________________

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos energetikos ministro ir

Lietuvos Respublikos ūkio ministro

2011 m. rugsėjo 2 d. įsakymu Nr. 1-212/4-624

 

Su ENERGIJA SUSIJUSIŲ Gaminių ENERGIJOS IR KITŲ IŠTEKLIŲ SUVARTOJIMO ŽENKLINimo ir STANDARTINĖS INFORMACIJos apie šiuos gaminius PATEIKImo TECHNINIs REGLAMENTas

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Su energija susijusių gaminių energijos ir kitų išteklių suvartojimo ženklinimo ir standartinės informacijos apie šiuos gaminius pateikimo techninis reglamentas (toliau – Reglamentas) skirtas nurodyti su energija susijusių gaminių (toliau – gaminiai) energijos ir kitų svarbių išteklių suvartojimą, ženklinant gaminį ir pateikiant apie jį standartinę informaciją, tuo suteikiant galutiniams vartotojams galimybę pasirinkti energijos suvartojimo požiūriu efektyviausius gaminius.

Reglamentas nustato gaminių tiekėjų ir pardavėjų pareigas, taip pat gaminių ženklinimo atitikties priežiūrą ir kontrolę vykdančių institucijų funkcijas ir pareigas.

2. Reglamentas taikomas gaminiams, kuriuos naudojant daroma tiesioginė ar netiesioginė įtaka energijos ir kitų svarbių išteklių suvartojimui ir kurių atžvilgiu galioja deleguotieji reglamentai.

3. Reglamentas netaikomas naudotiems gaminiams, keleivinio ar krovininio transporto priemonėms, vardinių parametrų lentelei ar jos ekvivalentui, kurių tikslas yra gaminio sauga.

4. Reglamentas privalomas visiems Lietuvos Respublikoje įsisteigusiems gaminių tiekėjams ir pardavėjams.

 

II. SĄVOKOS

 

5. Reglamente vartojamos sąvokos:

Atitikties vertinimas – gaminių vertinimas, matuojant, stebint, bandant ir tikrinant jų atitiktį Reglamente ir deleguotuosiuose reglamentuose nurodytiems reikalavimams ir parametrams.

Deleguotasis reglamentas – tam tikro gaminio ženklinimo reikalavimus nurodantis Europos Sąjungos techninis reglamentas.

Etiketė – standartinė žinių apie atitinkamo gaminio efektyvumą pateikimo lentelė.

Gaminys – bet kokia prekė, kurią naudojant daroma įtaka energijos vartojimui ir kuri pateikiama į rinką ir (arba) pradedama naudoti, įskaitant ir dalis, skirtas įkomponuoti į gaminius, kuriems taikomas Reglamentas ir deleguotieji reglamentai, ir pateikiamas į rinką ir (arba) pradedamas naudoti kaip atskiras galutinių vartotojų turimas dalis, kurių aplinkosaugos veiksmingumą galima įvertinti atskirai.

Kiti svarbūs ištekliai – vanduo, cheminės ar bet kurios kitos medžiagos suvartojamos gaminio įprasto naudojimo metu.

Neleistinas etiketės naudojimas – etiketės naudojimas kitu, nei Reglamente arba deleguotuosiuose reglamentuose numatytu būdu.

Netiesioginė įtaka – gaminių, kurie nevartoja energijos, bet prisideda prie energijos taupymo jų naudojimo metu, įtaka.

Papildoma informacija – kita informacija apie gaminio veikimą ir savybes, kuri susijusi su energijos ir (arba) kitų svarbių išteklių suvartojimu ar padeda įvertinti šį suvartojimą, grindžiamą išmatuojamais duomenimis.

Pardavėjas – asmuo, kuris verčiasi mažmenine prekyba, ar kitas asmuo, galutiniams vartotojams parduodantis, nuomojantis, siūlantis pirkti išsimokėtinai ar demonstruojantis gaminius.

Paskelbtoji įstaiga ? akredituota bandymų laboratorija, sertifikavimo ar kontrolės įstaiga, kurias Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliota ministerija ar kita institucija paskiria įvertinti gaminių atitiktį teisės aktų, įgyvendinančių Europos Sąjungos teisę, reikalavimams ir apie kurias praneša Europos Komisijai ir Europos Sąjungos valstybėms narėms.

Pateikimas į rinką – pirmas gaminio pateikimas Europos Sąjungos rinkai, siekiant juo prekiauti arba naudoti Europos Sąjungoje už atlygį ar nemokamai ir nepriklausomai nuo pardavimo būdo.

Pradėjimas naudoti – pirmas gaminio panaudojimas pagal paskirtį pas galutinį vartotoją Europos Sąjungoje.

Rinkos priežiūros institucija – valstybės institucija kontroliuojanti į rinką teikiamų gaminių atitiktį Reglamente ir deleguotuosiuose reglamentuose nustatytiems reikalavimams.

Skatinimo priemonės – priemonės, išskyrus mokestines ir fiskalines, kuriomis skatinama efektyviausių gaminių gamyba ir (arba) vartojimas.

Tiekėjas – gamintojas ar jo įgaliotasis atstovas Europos Sąjungoje arba importuotojas, kuris gaminį pateikia į Europos Sąjungos rinką arba pradeda jį joje naudoti. Jeigu nesama gamintojo, jo įgaliotojo atstovo Europos Sąjungoje arba importuotojo, kaip nurodyta šios pastraipos pirmajame sakinyje, tiekėju laikomas bet kuris asmuo, pateikiantis į rinką ar joje pradedantis naudoti gaminius, kuriems taikomas Reglamentas ir deleguotieji reglamentai.

Tiesioginė įtaka – gaminių, kurie faktiškai vartoja energiją jų naudojimo metu, įtaka.

Vardinių parametrų lentelė – standartinė su gaminiu susijusios informacijos lentelė.

6. Kitos Reglamente vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos kituose Lietuvos Respublikos teisės aktuose.

 

III. INFORMACIJOS APIE GAMINIUS PATEIKIMAS

 

7. Visi parduodami, nuomojami, siūlomi pirkti išsimokėtinai ar demonstruojami gaminiai privalo būti paženklinti spausdinta etikete ir turėti vardinių parametrų lentelę, kuriose nurodoma informacija apie gaminio energijos ir kitų svarbių išteklių suvartojimą jų naudojimo metu bei pateikiama papildoma informacija. Gaminių etiketės ir vardinių parametrų lentelės turi atitikti Reglamente ir deleguotuosiuose reglamentuose nustatytus reikalavimus.

8. Gaminius siūlant parduoti, išsinuomoti ar pirkti išsimokėtinai paštu, naudojantis katalogu, internetu, teleparduotuvių paslaugomis ar kitais nuotolinės prekybos būdais, kuriuos taikant galutinis vartotojas neturi galimybių apžiūrėti siūlomą gaminį, galutiniam vartotojui pateikiamame siūlyme nurodoma atitinkama gaminio etiketėje ir vardinių parametrų lentelėje nurodyta informacija apie gaminį, kaip tai nustatyta taikomame deleguotajame reglamente. Galutiniam vartotojui įsigijus gaminį šiame punkte nustatytais nuotolinės prekybos būdais, jis pateikiamas su etikete ir vardinių parametrų lentele, kaip tai nustatyta taikomame deleguotajame reglamente.

9. Reglamento 7 punkte nurodyta informacija apie integruotus arba įkomponuotus gaminius pateikiama tik tuomet, kai to reikalaujama atitinkame deleguotajame reglamente.

10. Gaminių modelių reklamoje, kai pateikiama su gaminio energijos suvartojimu arba su kaina susijusi informacija, nurodoma gaminio energijos vartojimo efektyvumo klasė.

11. Gaminių techninėje reklaminėje medžiagoje, kurioje aprašomi konkretūs gaminio techniniai parametrai, techniniuose vadovuose ir gamintojo lankstinukuose, neatsižvelgiant į tai, ar jie išspausdinti, ar pateikti internete, pateikiama informacija apie gaminio energijos suvartojimą arba nurodoma gaminio energijos vartojimo efektyvumo klasė.

 


IV. TIEKĖJŲ PAREIGOS

 

12. Tiekėjai privalo:

12.1. kartu su kiekvienu į rinką teikiamu ir (arba) pradedamu naudoti gaminiu pateikti jo spausdintas etiketes ir vardinių parametrų lenteles, atitinkančias Reglamento ir deleguotųjų reglamentų reikalavimus. Pardavėjams spausdintos etiketės teikiamos nemokamai tiekėjo pasirinktu pristatymo būdu, tačiau, pardavėjams pareikalavus, etiketės jiems privalo būti pristatomos nedelsiant;

12.2. pateikti gaminio vardinių parametrų lentelę lankstinukuose apie gaminį ar kituose su gaminiais pridedamuose dokumentuose;

12.3. lietuvių arba anglų kalba parengti gaminio techninę dokumentaciją, kurioje pateikiama:

12.3.1. bendras gaminio aprašymas;

12.3.2. konstrukcijos skaičiavimų rezultatai, jeigu jie numatyti pagal deleguotojo reglamento reikalavimus;

12.3.3. bandymų ataskaitos, jeigu jos yra parengtos, įskaitant ir tas, kurias parengė atitinkamai paskelbtosios įstaigos, kurios veikia vadovaudamosi kitais Lietuvos Respublikos ir Europos Sąjungos teisės aktais;

12.3.4. kai gaminio techninėje dokumentacijoje nurodytos gaminio reikšmių vertės yra išvestos iš dydžių, kurie gauti bandant panašius modelius – nuorodos, pagal kurias būtų galima nustatyti tuos modelius;

12.4. vykdyti kitas Reglamento 10 ir 11 punktuose nustatytas pareigas.

13. Reglamento 12.3 punkte nurodyta techninė dokumentacija gali būti parengta naudojantis dokumentacija, kuri jau buvo parengta vadovaujantis reikalavimais, nustatytais atitinkamuose Lietuvos Respublikos ir Europos Sąjungos teisės aktuose.

14. Tiekėjai ne mažiau kaip penkerius metus, skaičiuojant nuo atitinkamo paskutinio gaminio pagaminimo dienos, saugo jo techninę dokumentaciją ir rinkos priežiūros institucijai arba Europos Komisijai suteikia galimybę ją patikrinti. Rinkos priežiūros institucijos arba Europos Komisijos prašymu tiekėjai pateikia elektroninę techninės dokumentacijos versiją per 10 darbo dienų nuo prašymo gavimo dienos.

15. Tiekėjai yra atsakingi už gaminių etiketėse ir vardinių parametrų lentelėse pateiktos informacijos tikslumą.

 

V. PARDAVĖJŲ PAREIGOS

 

16. Pardavėjai privalo:

16.1. pritvirtinti etiketes ant gaminio taikomame deleguotajame reglamente nustatytu būdu, kad jos būtų aiškiai matomos ir lengvai įskaitomos;

16.2. pateikti gaminio vardinių parametrų lentelę gaminio lankstinuke ar kitame parduodant gaminį galutiniams vartotojams pridedamame dokumente;

16.3. vykdyti kitas Reglamento 8, 10, 11 punktuose nustatytas pareigas.

 

VI. RINKOS PRIEŽIŪRA IR ATITIKTIES VERTINIMAS

 

17. Gaminius, kuriems taikomas Reglamentas ir deleguotieji reglamentai, draudžiama:

17.1. ženklinti kitomis etiketėmis, ženklais, simboliais ar užrašais, neatitinkančiais Reglamento ir deleguotųjų reglamentų reikalavimų, jeigu dėl to galutiniai vartotojai gali būti klaidinami dėl gaminių naudojimo metu suvartojamos energijos ir kitų svarbių išteklių;

17.2. drausti, riboti ar trukdyti Lietuvos Respublikoje pateikti į rinką ir (arba) pradėti joje naudoti, jeigu jie atitinka Reglamento ir deleguotųjų reglamentų reikalavimus.

18. Rinkos priežiūros institucija imasi visų būtinų priemonių, kuriomis siekiama užtikrinti, kad į Lietuvos Respublikos rinką būtų pateikiami ir joje naudojami tik Reglamento ir deleguotųjų reglamentų reikalavimus atitinkantys gaminiai. Šiuo tikslu rinkos priežiūros institucija:

18.1. vykdo gaminių rinkos priežiūrą, organizuodama periodinius gaminių atitikties patikrinimus;

18.2. ima gaminių bandinius, siekdama atlikti gaminių atitikties patikrinimus;

18.3. esant pagrindui abejoti gaminio ženklinimo atitiktimi, reikalauja, kad tiekėjai pateiktų visą reikiamą informaciją, kaip tai nustatyta Reglamento 14 punkte;

18.4. Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytais pagrindais ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka įpareigoja gaminių tiekėjus ir pardavėjus nutraukti gaminių atitikties ir neleistino etiketės naudojimo pažeidimus, taip pat taiko ribojimo priemones ir skiria baudas, jeigu nustatyti gaminių atitikties ir neleistino etiketės naudojimo pažeidimai nebuvo pašalinti;

18.5. informuoja nacionalines ir Europos Sąjungos atsakingas institucijas apie rinkos priežiūros rezultatus ir pritaikytas rinkos priežiūros poveikio priemones.

19. Jeigu yra pakankamai įrodymų, kad gaminys gali neatitikti Reglamento ar deleguotojo reglamento reikalavimų, rinkos priežiūros institucija turi imtis būtinų priemonių, kurios atsižvelgiant į nustatytų reikalavimų neatitikimą gali reikšti laikiną draudimą pateikti į rinką gaminį tol, kol bus nustatytas atitikimas.

20. Rinkos priežiūros institucijai nustačius, kad gaminys neatitinka atitinkamų Reglamento ar deleguotojo reglamento reikalavimų, taikomų etiketėms ir vardinių parametrų lentelėms, tiekėjas įpareigojamas per 30 kalendorinių dienų į rinką pateikti gaminį, atitinkantį Reglamento ir taikomo deleguotojo reglamento reikalavimus, ir nutraukti pažeidimą teisės aktų nustatyta tvarka ir sąlygomis.

21. Jeigu per Reglamento 20 punkte nustatytą terminą pažeidimas neištaisomas ir gaminys toliau neatitinka Reglamento ar deleguotųjų reglamentų reikalavimų, rinkos priežiūros institucija priima sprendimą apriboti ar uždrausti šį gaminį pateikti į rinką ir (arba) pradėti naudoti, arba užtikrina, kad jis būtų pašalintas iš rinkos.

22. Rinkos priežiūros institucijai priėmus sprendimą gaminį pašalinti iš rinkos arba uždraudus jį pateikti į rinką, apie tai ji nedelsdama informuoja Europos Komisiją ir kitų Europos Sąjungos valstybių narių atsakingas rinkos priežiūros institucijas. Rinkos priežiūros institucijos sprendimas dėl šio punkto įgyvendinimo skelbiamas viešai.

23. Atitikties įvertinimo procedūras pagal Reglamento ir deleguotųjų reglamentų nuostatas atlieka tos Lietuvos Respublikos ūkio ministerijos ar jos įgaliosios institucijos paskirtos ar paskelbtosios įstaigos, kurios atitinka Bandymų laboratorijų, sertifikacijos ir kontrolės įstaigų paskyrimo ir paskelbimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. liepos 4 d. nutarimu Nr. 674 (Žin., 2006, Nr. 77-2985; 2010, Nr. 21-986), reikalavimus.

 

VII. SKATINIMO PRIEMONIŲ TAIKYMAS

 

24. Energijos suvartojimo požiūriu efektyviausių gaminių gamyba ir (arba) vartojimas gali būti skatinami taikant skatinimo priemones Lietuvos Respublikos teisės aktuose nustatytais atvejais. Skatinamų gaminių efektyvumo lygis nurodomas energijos vartojimo efektyvumo klasėmis, kurios nustatomos pagal taikomame deleguotajame reglamente apibrėžtus reikalavimus.

25. Lietuvos Respublikos teisės aktuose nustatytais atvejais skatinimo priemonės taip pat gali būti taikomos gaminiams, kurių efektyvumo lygis aukštesnis nei taikomame deleguotajame reglamente apibrėžta didžiausia gaminio efektyvumo lygio riba, pagal kurią gaminiui nustatoma aukščiausia energijos vartojimo efektyvumo klasė.

 


VIII. ŠVIETIMAS IR INFORMAVIMAS

 

26. Rinkos priežiūros institucija kartu su Lietuvos Respublikos energetikos ministerija galutinius vartotojus, tiekėjus bei pardavėjus informuoja apie Reglamente ir deleguotuosiuose reglamentuose nustatytus naujus ženklinimo reikalavimus, taip pat vykdo švietimo ir informacines reklamos kampanijas, skatinančias energijos vartojimo efektyvumą ir taupymą.

27. Rinkos priežiūros institucija bendradarbiauja ir keičiasi informacija su atitinkamomis kitų Europos Sąjungos valstybių narių atsakingomis rinkos priežiūros institucijomis ir Europos Komisija. Bendradarbiavimas ir keitimasis informacija turi būti ekonomiškai efektyvus ir esant galimybėms vykdomas naudojantis elektroninėmis ryšio priemonėmis. Bendradarbiaujant turi būti užtikrintas perduodamos neskelbtinos informacijos tvarkymo saugumas, konfidencialumas ir jos apsauga.

28. Rinkos priežiūros institucija kasmet iki kovo 1 dienos Energetikos ministerijai pateikia ataskaitą, kurioje:

28.1. nurodomos Lietuvos Respublikos teisės aktuose nustatytos sankcijos ir kitos kontrolės bei prevencijos priemonės, taikomos pažeidus Reglamento ir deleguotųjų reglamentų reikalavimus ir siekiant užtikrinti gaminių atitiktį šiems reikalavimams;

28.2. pateikiama per kalendorinius metus atliktų taikomuose deleguotuosiuose reglamentuose nurodytų gaminių ženklinimo atitikties patikrinimų suvestinė, kurioje nurodomas patikrinimų pagrindas, patikrintų gaminių tipas, patikrinimo būdas, vieta, data ir skaičius, taip pat nustatyti Reglamento ir deleguotųjų reglamentų reikalavimų pažeidimai, jų skaičius ir pobūdis bei pritaikytos sankcijos ir (ar) kitos kontrolės bei prevencijos priemonės siekiant užtikrinti gaminių atitiktį Reglamento ir deleguotųjų reglamentų reikalavimams;

28.3. nurodoma per kalendorinius metus galutiniams vartotojams pateikta informacija apie naujus ženklinimo reikalavimus;

28.4. aprašomas per kalendorinius metus vykdytas bendradarbiavimas ir keitimasis informacija su atitinkamomis kitų Europos Sąjungos valstybių narių atsakingomis rinkos priežiūros institucijomis ir Europos Komisija;

28.5. pateikiama kita svarbi informacija.

29. Energetikos ministerija ne vėliau kaip 2015 m. liepos 20 dienos, o vėliau kas ketverius metus Europos Komisijai pateikia ataskaitą, kurioje nurodomos ženklinimo reikalavimų įgyvendinimo kontrolės priemonės ir atitikties lygis.

 

IX. Baigiamosios nuostatos

 

30. Asmenys, pažeidę Reglamento reikalavimus, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

 

_________________