LIETUVOS RESPUBLIKOS VERTYBINIŲ POPIERIŲ KOMISIJA

 

NUTARIMAS

DĖL VERTYBINIŲ POPIERIŲ VIEŠOSIOS APYVARTOS TARPININKŲ KLIENTŲ IDENTIFIKAVIMO TAISYKLIŲ NAUJOS REDAKCIJOS PATVIRTINIMO

 

2005 m. birželio 23 d. Nr. 1K-19

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisija nutaria:

1. Patvirtinti Vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkų klientų identifikavimo taisyklių naują redakciją (pridedama).

2. Pripažinti netekusiais galios:

2.1. 1997 m. vasario 14d. Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisijos nutarimą Nr. 4 „Dėl Vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkų klientų identifikavimo taisyklių“ (Žin., 1997, Nr. 27-654);

2.2. 1997 m. birželio 6 d. Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisijos nutarimą Nr. 14 „Dėl Vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkų klientų identifikavimo taisyklių dalinio pakeitimo“ (Žin., 1997, Nr. 59-1396);

2.3. 1998 m. spalio 30 d. Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisijos nutarimą Nr. 32 „Dėl Vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkų klientų identifikavimo taisyklių“ (Žin., 1998, Nr. 98-2731);

2.4. 2002 m. vasario 1 d. Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisijos nutarimą Nr. 3 „Dėl Vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkų klientų identifikavimo taisyklių pakeitimo bei papildymo“ (Žin., 2002, Nr. 31-1189).

 

 

 

KOMISIJOS PIRMININKAS                                                                     VIRGILIJUS PODERYS


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos vertybinių popierių

komisijos

2005 m. birželio 23 d. nutarimu Nr. 1K-19

 

VERTYBINIŲ POPIERIŲ VIEŠOSIOS APYVARTOS TARPININKŲ KLIENTŲ IDENTIFIKAVIMO TAISYKLĖS

 

1. Vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkų klientų identifikavimo taisyklės (toliau – taisyklės) reglamentuoja vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkų klientų identifikavimo ir informacijos apie klientus pateikimo Vertybinių popierių komisijai (toliau – Komisija) tvarką.

2. Šios taisyklės taikomos Vilniaus vertybinių popierių biržos (toliau – Birža) nariams ir Lietuvos Respublikoje įregistruotiems vertybinių popierių sąskaitų tvarkytojams (toliau – tarpininkai).

3. Šių taisyklių teisinis pagrindas – Lietuvos Respublikos vertybinių popierių rinkos įstatymo 24 straipsnio 6 dalies 5 punktas.

4. Šiose taisyklėse tarpininkų klientais laikomi asmenys, kurie su tarpininku yra sudarę sutartis dėl pavedimų priėmimo ir vykdymo, vertybinių popierių portfelio valdymo ar kuriems yra atidarytos asmeninės vertybinių popierių ir (arba) pinigų sąskaitos.

5. Tarpininkai savo klientus privalo klasifikuoti suteikdami atitinkamus kodus, kaip tai numatyta Informacijos apie vertybinių popierių savininkus, vertybinių popierių likučius ir finansinius srautus pateikimo taisyklių, patvirtintų Vertybinių popierių komisijos 2005 m. kovo 31 d. nutarimu Nr. 7, II skyriuje. Minėtas kodas įrašomas į šių taisyklių 1 priede nurodytos duomenų bazės 2 lauką IGRUP.

6. Tarpininkai, atidarydami vertybinių popierių ir (ar) pinigų sąskaitą, kiekvienam klientui suteikia identifikavimo kodą, susidedantį iš pasaulio šalių ir teritorijų registro dviraidžio kodo, sektoriaus ar subsektoriaus kodo bei asmenį įstatymų nustatyta tvarka identifikuojančio kodo (šis kodas įrašomas į šių taisyklių 1 priede nurodytos duomenų bazės 6 lauką ASN), kuris yra:

6.1. Lietuvos Respublikos piliečiams – asmens kodas;

6.2. Lietuvos Respublikoje įregistruotoms įmonėms, įstaigoms ir organizacijoms – įmonių registro suteiktas juridinio asmens kodas;

6.3. Lietuvos Respublikoje įsteigtiems juridinio asmens statuso neturintiems subjektams – Vertybinių popierių komisijos parengtame ir jos interneto svetainėje skelbiamame investicinių ir pensijų fondų sąraše nustatytas kodas;

6.4. ne Lietuvos Respublikos piliečiams arba asmenims be pilietybės – asmens kodas. Jeigu asmens kodo nėra, – kitas asmenį identifikuojantis kodas (pavyzdžiui, mokesčių mokėtojo kodas, paso numeris);

6.5. užsienio valstybėse įregistruotoms įmonėms, įstaigoms ir organizacijoms – įmonės identifikavimo kodas, suteiktas pagal šalies, kurioje įmonė registruota, teisės aktus.

7. Tarpininkas, įvesdamas pavedimą į Biržos prekybos sistemą arba (ir) teikdamas Centriniam vertybinių popierių depozitoriumui patvirtinimą apie atsiskaitymą už Biržoje sudarytą sandorį, privalo nurodyti kliento (arba savo) identifikavimo kodą. Tarpininkai kiekvienam savo klientui gali suteikti papildomą identifikavimo kodą, kuris naudojamas įvedant kliento pavedimą į Biržos prekybos sistemą ar (ir) patvirtinant atsiskaitymą. Šis kodas suteikiamas pagal tarpininko pasirinktą klientų kodavimo sistemą, jis turi būti unikalus ir negali kisti priklausomai nuo pavedimo pateikimo laiko, eilės numerio ar kitų pavedimo parametrų.

8. Jeigu tarpininkas prekiauja Biržoje savo sąskaita, sau jis taip pat turi suteikti identifikavimo kodą ir atitinkamai užpildyti kitus šių taisyklių 1 priede nurodytus duomenų bazės laukus.

9. Tarpininkai kiekvieną pirmadienį Komisijai privalo pateikti klientų ir jų identifikavimo kodų sąrašą pagal šių taisyklių 10 punkte nustatytus reikalavimus. Jeigu per ataskaitinę savaitę pakitimų sąraše neatsirado, tarpininkas turi apie tai elektroniniu paštu informuoti Komisiją. Tuo atveju, kai pirmadienis yra ne darbo diena, sąrašas turi būti pateiktas pirmąją po šios dienos darbo dieną. Pasikeitus informacijai apie klientą (identifikavimo kodai, vardas, pavardė, pavadinimas, adresas), nauji duomenys turi būti pranešami tokia pat tvarka, kaip ir informacija apie naują klientą.

10. Tarpininkų klientų ir jų identifikavimo kodų sąrašas turi būti pateikiamas elektroninės duomenų bazės (dbf) pavidalu (jos struktūra pateikiama šių taisyklių 1 priede). Tarpininkas, pristatęs visą klientų ir jų identifikavimo kodų sąrašą pagal šio punkto reikalavimus, vėliau turi teikti tik sąrašo papildymus ir pakeitimus, tačiau Komisija turi teisę bet kada pareikalauti pateikti visą sąrašą arba pateikti informaciją apie konkrečius klientus.

11. Tarpininko klientų duomenų bazė turi būti formuojama kaupiamuoju būdu, t. y. klientai, uždarę savo vertybinių popierių ir (ar) pinigų sąskaitas ir nesinaudojantys tarpininko paslaugomis, iš klientų ir jų identifikavimo kodų sąrašo gali būti išbraukiami ne anksčiau kaip po trejų metų, skaičiuojant nuo pinigų ir (ar) vertybinių popierių sąskaitų uždarymo momento.

12. Jeigu tarpininkas sujungia kelių klientų pavedimų vykdymą, tai šiai klientų grupei jis turi suteikti unikalų grupės identifikavimo kodą, nesutampantį su klientui pagal šių taisyklių 5 punktą suteiktu papildomu identifikavimo kodu. Grupės identifikavimo kodas turi būti rašomas į duomenų bazės atitinkamo įrašo (eilutės) 7 lauką VPB_CD. Į kitus šio įrašo laukus rašomi atitinkami grupėje dalyvaujančio kliento duomenys. Tokių įrašų sukuriama tiek, kiek asmenų yra sujungta į grupę. Jeigu klientas įtraukiamas į skirtingas pavedimų vykdymo grupes, tai klientų duomenų bazėje šis klientas turi būti papildomai paminimas tiek kartų, kiek yra grupių, kuriose jis dalyvauja. Kiekvienai klientų grupei yra suteikiamas unikalus grupės identifikavimo kodas. Jeigu pasikeičia klientų grupės sudėtis (dalyvaujantys asmenys ar (ir) jų skaičius), tai ši grupė laikoma nauja ir jai turi būti suteiktas naujas grupės identifikavimo kodas.

13. Kuriant grupės identifikavimo kodą, klientui tenkanti jungtinio pavedimo dalis išreiškiama procentais ir turi būti įrašoma į 12 duomenų bazės lauką DALIS. Duomenų bazės laukas DALIS pildomas tik tiems duomenų bazės įrašams, kurių lauke VPB_ CD yra nurodomas kliento grupės identifikavimo kodas. Taip pat šiuo atveju 11 duomenų bazės lauke GRUP įrašomas skaičius „1“.

14. Kai tarpininkas Biržoje vykdo kitų tarpininkų klientų pavedimus subkomiso pagrindais, kaip tai numatyta Klientų pavedimų priėmimo ir vykdymo taisyklių, patvirtintų Vertybinių popierių komisijos 2000 m. rugsėjo 14 d. nutarimu Nr. 19, 46 punkte, į Biržos prekybos sistemą įvedamame pavedime jis turi nurodyti tą patį kliento identifikavimo kodą, kokį jam nurodė pavedimą pateikęs tarpininkas.

______________


Priedas Nr. 1

 

Klientų duomenų bazės struktūra

 

Eil. Nr.

Lauko pavadinimas

Lauko tipas

Lauko ilgis

Dešimtainės ilgis

Lauko aprašymas

1

MAC_CD

C

8

0

Tarpininko Biržos nario kodas. Jei tarpininkas ne Biržos narys – CD dalyvio kodas

2

IGRUP

N

5

0

Investuotojo sektoriaus ar subsektoriaus kodas (be „S“ raidės ir taško)

3

SALKOD

C

2

0

Šalies dviraidis kodas

4

SAPPVD

C

50

0

Kliento pavardė (įmonės pavadinimas)

5

SAVVRD

C

50

0

Kliento vardas

6

ASN

C

15

0

Kliento kodas tarpininko atidarytoje sąskaitoje, išskyrus investuotojo sektoriaus ar subsektoriaus kodą

7

VPB_CD

C

17

0

Kliento identifikavimo kodas (suteiktas klientui pagal šių taisyklių 7 ar 12 punktus)

8

SAVADR1

C

50

0

Kliento adresas

9

SAVADR2

C

50

0

Kliento adresas

10

SAVMST

C

32

0

Miestas ar rajonas, kuriame gyvena ar yra registruotas klientas

11

GRUP

C

15

0

Įrašomas 1 šių taisyklių 13 punkte nustatytais atvejais

12

DALIS

N

5

2

Klientui tenkanti jungtinio pavedimo dalis (procentais)

______________