LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL TEISINGUMO MINISTRO 2003 M. BIRŽELIO 18 D. ĮSAKYMO NR. 182 „DĖL AREŠTINIŲ VIDAUS TVARKOS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2005 m. gruodžio 23 d. Nr. 1R-416

Vilnius

 

1. Pakeičiu Areštinių vidaus tvarkos taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2003 m. birželio 18 d. įsakymu Nr. 182 „Dėl Areštinių vidaus tvarkos taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 68-3095):

1.1. Išdėstau 107 punktą taip:

107. Nuteistųjų, kurie neturi teisės gauti perduodamų siuntinių ir smulkiųjų paketų su spauda, vardu gauti perduodami siuntiniai ir smulkieji paketai su spauda nepriimami.

Asmuo, atnešęs perduodamą siuntinį, pateikia biuro darbuotojui asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir parašo prašymą dėl siuntinio perdavimo arba užpildo specialaus prašymo blanko (17 priedas) du egzempliorius ir pasirašo. Biuro darbuotojas, patikrinęs Nuteistojo areštu pasimatymų, gautų pašto bei perduodamų siuntinių ir smulkiųjų paketų su spauda apskaitos kortelę (18 priedas) ir įsitikinęs, kad nuteistasis turi teisę gauti perduodamą siuntinį ar smulkųjį paketą su spauda, informuoja asmenį atnešusį siuntinį ar smulkųjį paketą su spauda, apie šio taisyklių skyriaus nustatytą tvarką ir šio asmens akivaizdoje patikrina, kad juose nebūtų kitų daiktų, išskyrus spaudą, drabužius ir avalynę. Kitus daiktus, išskyrus spaudą, drabužius ir avalynę, biuro darbuotojas grąžina perduodamą siuntinį atnešusiam asmeniui, išbraukia juos abiejuose rašytinio prašymo egzemplioriuose ir nurodo jų grąžinimo motyvus.

Patikrinęs perduodamo siuntinio ar smulkiojo paketo su spauda turinį, juos priėmęs biuro darbuotojas pirmąjį rašytinio prašymo egzempliorių su savo parašu, patvirtinančiu, kad perduodamas siuntinys ar smulkusis paketas su spauda priimtas, grąžina asmeniui, atnešusiam siuntinį ar smulkųjį paketą su spauda. Antrąjį rašytinio prašymo egzempliorių po to, kai jį pasirašo perduodamą siuntinį ar smulkųjį paketą su spauda gavęs nuteistasis, biuro darbuotojas įsega į prašymų dėl siuntinių perdavimo nuteistiesiems areštu segtuvą ir saugo vienerius metus.“

1.2. Išdėstau 109 punktą taip:

109. Iš pašto įstaigų pašto siuntiniai ir smulkieji paketai nepriimami, kai yra bent viena iš šių sąlygų:

109.1. jeigu jie gauti nuteistųjų, kurie neturi teisės gauti pašto siuntinių ir smulkiųjų paketų su spauda, vardu;

109.2. jeigu vienas pašto siuntinys sveria daugiau kaip 10 kilogramų;

109.3. jeigu jie gauti nuteistųjų, kurie paleisti iš areštinės, vardu;

109.4. jeigu jie gauti nuteistojo, kuris mirė, vardu.

Pašto siuntiniai ir smulkieji paketai su spauda nuteistiesiems, kurie turi teisę juos gauti, tačiau yra perkelti į kitas areštines, priimami, bet neatidaromi ir netikrinami, o tuoj pat persiunčiami į nuteistųjų perkėlimo vietą areštinės sąskaita.

Pašto siuntinys ar smulkusis paketas su spauda atidaromi ir patikrinami, išskyrus šiame punkte numatytą atvejį, kad juose nebūtų kitų daiktų, išskyrus spaudą, drabužius ir avalynę. Pašto siuntinys ar smulkusis paketas su spauda atidaromi ir patikrinami nuteistojo, kurio vardu jie gauti, akivaizdoje.“

1.3. Išdėstau 110 punktą taip:

110. Asmenys, atsiuntę pašto siuntinyje ar smulkiajame pakete daiktus ir reikmenis, kuriuos turėti areštinėse nuteistiesiems uždrausta, traukiami atsakomybėn įstatymų nustatyta tvarka.

Už neteisėtą, nuslėptą nuo patikrinimo Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso uždraustų daiktų ir reikmenų perdavimą arba bandymą juos perduoti nuteistiesiems asmenys atsako pagal Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodeksą, jeigu savo pobūdžiu šis teisės pažeidimas pagal Lietuvos Respublikos baudžiamąjį kodeksą neužtraukia baudžiamosios atsakomybės.

Areštinės direktorius privalo užtikrinti, kad kiti daiktai, išskyrus spaudą, drabužius ir avalynę, nuteistiesiems nepatektų. Rasti kiti daiktai, išskyrus spaudą, drabužius ir avalynę, perduodami saugoti, greitai gendantys daiktai ir maisto produktai sunaikinami šių taisyklių 48 punkte nustatyta tvarka.“

1.4. Pripažįstu netekusiu galios 111 punktą.

1.5. Pripažįstu netekusiu galios 113 punktą.

1.6. Išdėstau 114 punktą taip:

114. Areštinės administracija priima nuteistųjų areštu sutuoktinių, sugyventinių arba artimųjų giminaičių perduotus televizorius, kompiuterius, vaizdo magnetofonus, radijo imtuvus, kompiuterinių žaidimų aparatus, kompaktinių diskų grotuvus, muzikinius instrumentus, kasetes su vaizdo įrašu bei kompaktinius diskus grotuvams ir kompaktinių žaidimų aparatams, taip pat kitas informacijos ir duomenų laikmenas. Apie šių daiktų priėmimą pažymima Nuteistojo areštu pasimatymų, gautų pašto bei perduodamų siuntinių ir smulkiųjų paketų su spauda apskaitos kortelės ketvirtajame skyriuje ir Pašto bei perduodamų siuntinių ir smulkiųjų paketų su spauda apskaitos žurnale.“

1.7. Pripažįstu netekusiu galios 115 punktą.

1.8. Išdėstau 116 punktą taip:

116. Areštinių administracija gali priimti drabužių labdaros siuntas.“

1.9. Pripažįstu netekusiu galios 117 punktą.

1.10. Išdėstau 118 punktą taip:

118. Drabužių labdaros siuntos priimamos iš labdaros teikėjų, numatytų Lietuvos Respublikos labdaros ir paramos įstatymo (Žin., 1993, Nr. 21-506; 2000, Nr. 61-1818; 2002, Nr. 45-1707) 5 straipsnio 1 dalyje, šio įstatymo nustatyta tvarka, suderinus su areštinės direktoriumi arba jo pareigas einančiu pareigūnu.“

1.11. Išdėstau 119 punktą taip;

119. Drabužių labdaros siuntos atiduodamos į areštinės sandėlius ir saugyklas, užtikrinant buhalterinę apskaitą. Labdaros siuntas nuteistiesiems areštu paskirsto areštinės administracija, vadovaudamasi socialinio teisingumo principu, atsižvelgdama į būtinumą tenkinti kiekvieno nuteistojo minimalius socialiai priimtinus poreikius, materialinę nuteistojo padėtį. Įteikiant labdaros siuntas nuteistiesiems areštu gali dalyvauti labdaros teikėjų atstovai. Apie labdaros siuntos įteikimą nuteistiesiems areštu labdaros teikėjui, jam pageidaujant, areštinė išduoda pažymėjimą.“

1.12. Pripažįstu netekusiu galios 120 punktą.

1.13. Išdėstau 123 punktą taip:

123. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso 54 straipsnio 2 dalimi ir 99 straipsnio 5 dalimi nuteistųjų areštu gaunami ir siunčiami laiškai gali būti areštinės direktoriaus motyvuotu nutarimu (20 priedas) cenzūruojami, kad būtų užkirstas kelias pažeidimams ar nusikalstamoms veikoms arba apsaugotos kitų asmenų teisės ir laisvės. Kad nuteistiesiems su laiškais nepatektų daiktų ir reikmenų, kuriuos jiems draudžiama turėti, gautas nuteistojo vardu laiško vokas prieš įteikiant jam atplėšiamas ir laiško turinio neskaitant (necenzūruojant) patikrinamas to nuteistojo akivaizdoje.

Asmenys, atsiuntę laiško voke daiktus ir reikmenis, kuriuos turėti areštinėse nuteistiesiems uždrausta, traukiami atsakomybėn įstatymų nustatyta tvarka. Už neteisėtą, nuslėptą nuo patikrinimo Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso uždraustų daiktų ir reikmenų perdavimą arba bandymą juos perduoti nuteistiesiems asmenys atsako pagal Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodeksą, jeigu savo pobūdžiu šis teisės pažeidimas pagal Lietuvos Respublikos baudžiamąjį kodeksą neužtraukia baudžiamosios atsakomybės.

Areštinės direktorius privalo užtikrinti, kad daiktai ir reikmenys, kuriuos nuteistiesiems draudžiama gauti, nuteistiesiems nepatektų.“

1.14. Išdėstau 129 punktą taip:

129. Pasimatymo suteikimo procedūra pradedama gavus nuteistojo areštu arba pas jį atvykusio asmens rašytinį prašymą. Leidimą suteikti pasimatymą duoda areštinės direktorius arba jį pavaduojantis pareigūnas, arba areštinės direktoriaus pavaduotojas, o poilsio ir švenčių dienomis – ir areštinės vadovybės budintysis atstovas arba areštinės direktoriaus budintysis padėjėjas. Apie pareigūno sprendimą leisti pasimatyti įrašoma nuteistojo arba pas jį į pasimatymą atvykusio asmens prašyme dėl pasimatymo suteikimo, kuriame taip pat nurodoma pasimatymo trukmė. Atsisakius suteikti pasimatymą, nuteistojo arba pas jį į pasimatymą atvykusio asmens prašyme įrašomi atsisakymo motyvai. Asmenys, atvykę į pasimatymą su nuteistuoju, privalo pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.“

1.15. Išdėstau 144 punktą taip:

„Už neteisėtą, nuslėptą nuo patikrinimo Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso uždraustų daiktų ir reikmenų perdavimą arba bandymą juos perduoti nuteistiesiems asmenys atsako pagal Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodeksą, jeigu savo pobūdžiu šis teisės pažeidimas pagal Lietuvos Respublikos baudžiamąjį kodeksą neužtraukia baudžiamosios atsakomybės.

Areštinės direktorius privalo užtikrinti, kad daiktai ir reikmenys, kuriuos nuteistiesiems draudžiama gauti, jiems nepatektų.“

1.16. Išdėstau XXIV skyriaus antraštę taip:

 

XXIV. NUTEISTŲJŲ AREŠTU TELEVIZORIŲ, KOMPIUTERIŲ, VAIZDO MAGNETOFONŲ, RADIJO IMTUVŲ, KOMPIUTERINIŲ ŽAIDIMŲ APARATŲ BEI KITŲ DAIKTŲ ĮSIGIJIMO IR NAUDOJIMOSI JAIS TVARKA“

 

1.17. Išdėstau 191 punktą taip:

191. Areštą atliekantiems nuteistiesiems leidžiama naudotis sutuoktinio, sugyventinio arba artimųjų giminaičių perduotais televizoriais, kompiuteriais, vaizdo magnetofonais, radijo imtuvais, kompiuterinių žaidimų aparatais, kompaktinių diskų grotuvais, muzikiniais instrumentais, kasetėmis su vaizdo įrašu, kompaktiniais diskais grotuvams ir kompaktinių žaidimų aparatams, taip pat kitomis informacijos ir duomenų laikmenomis.“

1.18. Išdėstau 192 punktą taip:

192. Areštinės direktorius įsakymu patvirtina taisykles, pagal kurias tikrinamos nuteistiesiems perduodamos kasetės su vaizdo įrašu bei kompaktiniai diskai grotuvams ir kompaktinių žaidimų aparatams, taip pat kitos informacijos ir duomenų laikmenos.“

1.19. Išdėstau 223 punktą taip:

223. Dėl nuobaudos, numatytos Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso 60 straipsnio 2 dalies 5 punkte, skyrimo areštinės direktorius pateikia teikimą apylinkės teismui.“

1.20. Išdėstau 7 priedą taip:

 

„Areštinių vidaus tvarkos taisyklių

7 priedas

 

(Lietuvos valstybės herbas)

 

________________________________________________________________________________

(areštinės pavadinimas)

________________________________________________________________________________

(areštinės duomenys)

 

                                                                      

         (nuteistojo artimojo vardas ir pavardė)

                                                                      

                                    (adresas)

 

PRANEŠIMAS

APIE NUTEISTOJO AREŠTU ATVYKIMĄ Į BAUSMĖS ATLIKIMO
VIETĄ
IR JO KAI KURIAS TEISES

 

200_-___-___ Nr. ____

 

Pranešame, kad Jūsų_____________________________________________________________

                                                                                         (giminystės ryšys, nuteistojo vardas ir pavardė)

nuo 200_ m. ___________ ___ d. atlieka arešto bausmę __________________________________ .

                                                                                                                                                   (areštinės pavadinimas)

 

Nuteistasis turi teisę:

1. Siųsti ir gauti laiškus, neribojant jų kiekio.

2. Gauti pinigines perlaidas ir siųsti jas giminaičiams, neribojant piniginių perlaidų kiekio.

3. Gauti neribotą kiekį smulkiųjų paketų su spauda.

4. Gauti vieną pašto ar perduodamą drabužių, avalynės siuntinį.

5. Gauti per 30 parų vieną trumpalaikį, iki 4 valandų trukmės, pasimatymą. Asmenys, atvykę į pasimatymą, gali vaišinti nuteistąjį maisto produktais. Atvykusieji į trumpalaikį pasimatymą privalo pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

 

Daiktų ir reikmenų, kuriuos draudžiama turėti nuteistiesiems, sąrašas:

1. Daiktai, gaminiai ir medžiagos, kurių civilinė apyvarta uždrausta.

2. Visų rūšių šaunamieji ir nešaunamieji ginklai, šaudmenys ir sprogmenys, ginklų, šaudmenų ir sprogmenų aprašymai, dujų balionėliai (išskyrus vienkartinius žiebtuvėlius).

3. Visų rūšių transporto priemonės.

4. Pinigai, vertingi daiktai, vertybiniai popieriai.

5. Optiniai prietaisai.

6. Garso magnetofonai, televizoriai, kurių ekranų įstrižainės didesnės kaip 51 centimetras, telefonai (jų dalys ir priedai), radijo ryšio priemonės.

7. Laikrodžiai iš brangiųjų metalų.

8. Visų rūšių alkoholiniai gėrimai, kvepalai, odekolonai ir kiti gaminiai, kurių sudėtyje yra etilo alkoholio.

9. Narkotinės, psichotropinės ir toksinės medžiagos, jų pirmtakai, stipriai veikiantys medikamentai, taip pat medicininės paskirties daiktai- be gydytojo leidimo.

10. Rašomosios mašinėlės, dauginimo ir kopijavimo aparatai.

11. Peiliai, skutimosi priemonės (išskyrus elektrines ir mechanines bei skutimosi aparatus su kasetėmis) ir kiti aštriabriauniai bei smailūs daiktai.

12. Šaltkalvio, staliaus ir kiti įrankiai.

13. Kortos.

14. Fotoaparatai, vaizdo ir kino kameros, fotomedžiagos, chemikalai.

15. Dokumentai (išskyrus teisės aktų tekstus, baudžiamosios bylos medžiagos, nuosprendžių, nutarčių ir nutarimų nuorašus ar kopijas, valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų, pareigūnų ir tarnautojų, visuomeninių organizacijų bei tarptautinių institucijų atsakymus, atiduotų saugoti pinigų, vertingų daiktų kvitus).

16. Topografiniai žemėlapiai, kompasai.

17. Karinė ir kitokia uniforma, jos reikmenys.

18. Kopijavimo popierius.

 

PASTABOS:

1. Perduodamas siuntinys neturi sverti daugiau kaip 15 kilogramų. Pašto siuntinys neturi sverti daugiau kaip 10 kilogramų. Asmuo, atnešęs perduodamą siuntinį, privalo pateikti jo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

2. Rasti daiktai, išskyrus spaudą, drabužius ir avalynę, nuteistajam neįteikiami, greitai gendantys daiktai ir maisto produktai sunaikinami.

 

Direktorius                                                                                                                                           .

                                                                              (parašas)                                                                   (vardas ir pavardė)

 

1.21. Išdėstau 17 priedą taip:

 

„Areštinių vidaus tvarkos taisyklių

17 priedas

 

________________________________________________________________________________

(asmens, perduodančio siuntinį, vardas ir pavardė)

________________________________________________________________________________

(gimimo metai, namų adresas, telefonas)

 

________________________ direktoriui

                 (areštinės pavadinimas)

 

PRAŠYMAS

LEISTI PERDUOTI NUTEISTAJAM AREŠTU DRABUŽIUS, AVALYNĘ IR SPAUDĄ

 

200_-___-___

 

Prašau perduoti nuteistajam______________________________________________________

                                                                                              (vardas ir pavardė, gimimo metai, giminystės ryšys)

_________________________________________________________ šiuos daiktus:

 

Eil. Nr.

Daikto pavadinimas

Kiekis (vnt.)

Pastabos

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Perduodamo siuntinio svoris _______  kg.

 

                                                       

                              (parašas)

 

Priėmė perduodamą siuntinį

                                                       

(pareigų pavadinimas)

                                                       

                              (parašas)

                                                       

                     (vardas ir pavardė)

 

Gavo perduodamą siuntinį

                                                       

                           (nuteistasis)

                                                       

                              (parašas)

                                                       

                     (vardas ir pavardė)

 

200_-___-___“.

 

1.22. Išdėstau 24 priedo antraštę taip:

 

„NUTARIMAS

DĖL TELEVIZORIAUS, KOMPIUTERIO, VAIZDO AR GARSO MAGNETOFONO, RADIJO IMTUVO, KOMPIUTERINIO ŽAIDIMO APARATO, KOMPAKTINIŲ DISKŲ GROTUVO, MUZIKOS INSTRUMENTO IR KITŲ DAIKTŲ PAĖMIMO IŠ NUTEISTOJO AREŠTU“

 

2. Nustatau, kad šio įsakymo 1.1-1.13, 1.16, 1.17, 1.20-1.22 punktai įsigalioja nuo 2006 m. sausio 1 d.

 

 

 

TEISINGUMO MINISTRAS                                                                 GINTAUTAS BUŽINSKAS