LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL VALSTYBĖS SAUGUMO DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

1991 m. gegužės 24 d. Nr. 209

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti Valstybės saugumo departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės nuostatus (pridedama).

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

MINISTRAS PIRMININKAS                                                                                 G. VAGNORIUS

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1991 m. gegužės 24 d. nutarimu Nr. 209

 

Valstybės saugumo departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės nuostatai

 

Bendrieji nuostatai

 

1. Valstybės saugumo departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės (toliau vadinama – Valstybės saugumo departamentas) yra centrinis Lietuvos Respublikos vykdomosios valdžios organas, pagal savo kompetenciją formuojantis ir įgyvendinantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės politiką valstybės saugumo srityje.

2. Valstybės saugumo departamentas savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija (Pagrindiniu Įstatymu), Lietuvos Respublikos Vyriausybės įstatymu, kitais Lietuvos Respublikos įstatymais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, potvarkiais, kitais normatyviniais aktais ir šiais nuostatais.

3. Valstybės saugumo departamentas pagal savo kompetenciją organizuoja įstatymų ir kitų normatyvinių aktų valstybės saugumo klausimais įgyvendinimą ir tikrina, kaip jie vykdomi, apibendrina jų taikymo praktiką, rengia pasiūlymus dėl įstatymų ir kitų normatyvinių aktų leidimo bei tobulinimo ir teikia juos Lietuvos Respublikos Vyriausybei.

4. Valstybės saugumo departamento centrinio aparato darbuotojų metinį darbo apmokėjimo fondą tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

5. Valstybės saugumo departamentas yra juridinis asmuo ir turi antspaudą su Lietuvos valstybės herbu bei savo pavadinimu.

6. Valstybės saugumo departamento veikla grindžiama teisėtumo, objektyvumo, valstybės ir piliečių interesų gynimo, profesinės paslapties išsaugojimo ir viešumo derinimo principais.

 

Valstybės saugumo departamento uždaviniai ir funkcijos

 

7. Svarbiausieji Valstybės saugumo departamento uždaviniai yra:

7.1. specifinėmis priemonėmis stiprinti Lietuvos Respublikos valstybingumą;

7.2. demaskuoti veiklą, keliančią grėsmę valstybės saugumui, t. y. valstybės suverenitetui, jos teritorijos neliečiamumui ir vientisumui, gynybinei bei ekonominei galiai, Lietuvos Respublikos Konstitucijoje (Pagrindiniame Įstatyme) įtvirtintai valstybinei valdžiai ir valstybinei santvarkai; užkirsti kelią kenkėjiškai veiklai; nustatyti priežastis, sąlygojusias šią veiklą, ir pagal įstatymus imtis priemonių joms šalinti.

8. Valstybės saugumo departamentas, vykdydamas jam pavestus uždavinius:

8.1. renka ir analizuoja užsienio politinę ir ekonominę informaciją, analizuoja tarptautinius konfliktus, kritines situacijas, galinčias turėti poveikį Lietuvos Respublikos saugumui;

8.2. demaskuoja veiklą, nukreiptą prieš Lietuvos Respublikos valstybinę santvarką, jos nepriklausomybę ir teritorinį vientisumą;

8.3. atskleidžia valstybinius nusikaltimus, numatytus Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse; kartu su Vidaus reikalų ministerija rengia kovos su organizuotu nusikalstamumu priemones ir būdus;

8.4. koordinuoja ir kontroliuoja ministerijų, departamentų ir valstybinių tarnybų veiklą vykdant slaptos informacijos apsaugą Lietuvos Respublikoje ir jos valstybinėse įstaigose užsienyje; kartu su ministerijų, departamentų ir valstybinių tarnybų vadovais imasi reikiamų priemonių Lietuvos Respublikos valstybinėms paslaptims išsaugoti;

8.5. kartu su Ryšių ministerija nustato ir įgyvendina reikiamas priemones vyriausybiniam ryšiui apsaugoti;

8.6. kartu su Krašto apsaugos departamentu prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustato valstybinės sienos, kontinentinio šelfo ir Lietuvos Respublikos ekonominės zonos apsaugos priemones sutinkamai su Lietuvos Respublikos tarptautiniais susitarimais ir Lietuvos Respublikos įstatymais;

8.7. kartu su Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Apsaugos skyriumi imasi reikiamų priemonių, kad būtų užkirstas kelias pasikėsinimams į Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos deputatų, Lietuvos Respublikos Vyriausybės narių ar kitų pareigūnų, taip pat užsienio valstybės ar vyriausybės vadovų ar kitų užsienio valstybės atstovų, oficialiai esančių Lietuvos Respublikoje, gyvybę.

 

Valstybės saugumo departamento teisės

 

9. Valstybės saugumo departamentas, įgyvendindamas jam pavestus uždavinius, turi teisę:

9.1. vykdyti operatyvinę veiklą ir nustatytąja tvarka panaudoti specialiąją techniką, savanorišką viešą ar slaptą Lietuvos Respublikos ar užsienio piliečių pagalbą, žvalgybinę apklausą, operatyvinį patikrinimą bei apžiūrą, sekimo, žvalgybos ir kitus specialiosios kontrolės metodus;

9.2. reikalauti ir gauti iš ministerijų, departamentų bei valstybinių tarnybų informaciją, susijusią su grėsme valstybės saugumui.

 

Valstybės saugumo departamento darbo organizavimas

 

10. Valstybės saugumo departamentui vadovauja generalinis direktorius, kurį skiria pareigoms ir atleidžia iš pareigų Lietuvos Respublikos Vyriausybės pirmininkas (ministras pirmininkas).

Generalinis direktorius turi pavaduotoją, kurį skiria pareigoms ir atleidžia iš pareigų Lietuvos Respublikos Vyriausybės pirmininkas (ministras pirmininkas) generalinio direktoriaus teikimu.

11. Valstybės saugumo departamento generalinis direktorius:

11.1. asmeniškai atsako už tai, kad departamentas vykdytų jam pavestus uždavinius;

11.2. paskirsto pareigas departamento skyrių viršininkams;

11.3. nustato, kokiu mastu struktūrinių padalinių vadovai yra atsakingi už vadovavimą skyrių veiklos sritims, už skyrių darbą;

11.4. nustato departamento kolegijos narių skaičių ir tvirtina personalinę kolegijos sudėtį;

11.5. priima ir atleidžia iš darbo departamento struktūrinių padalinių vadovus bei kitus tarnautojus, skiria jiems drausmines nuobaudas, taip pat skatina už gerą darbą;

11.6. organizuoja departamento kolegijos posėdžius ir vadovauja jiems;

11.7. tvirtina departamento centrinio aparato struktūrą ir etatų sąrašą neviršijant Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyto metinio darbo apmokėjimo fondo;

11.8. vykdo kitus įstatymo jam suteiktus įgaliojimus.

Valstybės saugumo departamento generaliniam direktoriui laikinai nesant, generalinio direktoriaus pareigas vykdo jo pavaduotojas.

12. Valstybės saugumo departamente sudaroma kolegija, į kurią įeina generalinis direktorius (kolegijos pirmininkas), jo pavaduotojas ir struktūrinių padalinių vadovai.

13. Valstybės saugumo departamento kolegija:

13.1. svarsto svarbiausiuosius departamento veiklos, kadrų parinkimo ir ugdymo, organizuoto mokymo, sprendimų vykdymo tikrinimo klausimus, įsakymų ir kitų dokumentų projektus, sprendžia tarnybinius ginčus;

13.2. tvirtina generalinio direktoriaus teikimu departamento struktūrinių padalinių vadovus, išklauso jų ataskaitas.

Kolegijos sprendimai paprastai įgyvendinami generalinio direktoriaus įsakymais ir yra privalomi departamento tarnautojams.

14. Valstybės saugumo departamentas prireikus leidžia kartu su ministerijomis, kitais departamentais bei valstybinėmis tarnybomis bendrus įsakymus ir kitus aktus.

______________