LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL NEGYVENAMŲJŲ PASTATŲ, STATINIŲ IR PATALPŲ NUOMOS
1992 m. sausio 31 d. Nr. 69
Vilnius
1. Nustatyti, kad Lietuvos Respublikai nuosavybės teise priklausantys negyvenamieji pastatai, statiniai ir patalpos, jeigu jie neįtraukti į privatizavimo programą, arba nustatytąja tvarka įrašyti neprivatizuojamų objektų sąraše, gali būti išnuomojami tik konkurso tvarka. Negyvenamųjų pastatų, statinių ir patalpų nuomos ne konkurso tvarka sutartis, taip pat sutartis, kurioje nenurodoma, kad ji gali būti nutraukta pastatus, statinius ir patalpas įtraukus į privatizavimo programą, yra niekinė.
3. Įpareigoti ministerijas, departamentus, kitas valstybines tarnybas ir savivaldybes, kurių žinioje yra Lietuvos Respublikai nuosavybės teise priklausantys administraciniai ir pagalbiniai pastatai bei patalpos, iki 1992 m. vasario 20 d. atlikti šių pastatų bei patalpų inventorizavimą ir duomenis pateikti Statybos ir urbanistikos ministerijos Komunalinio ūkio ir paslaugų departamentui.
4. Pavesti Statybos ir urbanistikos ministerijos Komunalinio ūkio ir paslaugų departamentui:
4.1. pagal ministerijų, departamentų, kitų valstybinių tarnybų ir savivaldybių administracinių ir pagalbinių pastatų bei patalpų inventorizavimo duomenis, atsižvelgiant į darbo specifiką bei darbuotojų skaičių, nustatyti normatyvinius administracinių ir pagalbinių pastatų bei patalpų plotus ir šią medžiagą iki 1992 m. kovo 15 d. pateikti tvirtinti Lietuvos Respublikos Vyriausybei;
5. Nustatyti, kad ministerijų, departamentų, kitų valstybinių tarnybų ir savivaldybių normatyviniam administracinių ir pagalbinių pastatų bei patalpų plotui tenkanti valstybinio kapitalo dalis neapmokestinama, o už didesnį plotą į Lietuvos valstybės butų privatizavimo specialųjį fondą iš ministerijų, departamentų, kitų valstybinių tarnybų ir savivaldybių lėšų mokamas dvigubas palūkanų už valstybinio kapitalo naudojimą mokestis. Išnuomojus normatyvus viršijantį plotą, šis mokestis nebemokamas.
6. Pavesti Statybos ir urbanistikos ministerijos Komunalinio ūkio ir paslaugų departamentui kontroliuoti, kaip ministerijos, departamentai, kitos valstybinės tarnybos ir savivaldybės naudoja administracinius ir pagalbinius pastatus bei patalpas, ir tvarkyti šių pastatų bei patalpų normatyvus viršijančių plotų ir jų nuomos apskaitą.
Statybos ir urbanistikos ministerijos Komunalinio ūkio ir paslaugų departamentas pagal sutartis, sudarytas su ministerijomis, departamentais, kitomis valstybinėmis tarnybomis ir savivaldybėmis, gali tarpininkauti išnuomojant patalpas.
7. Nustatyti, kad:
7.1. ministerijos, departamentai, kitos valstybinės tarnybos ir savivaldybės gali išnuomoti administracinius ir pagalbinius pastatus bei patalpas tik prieš 15 dienų raštu informavę Statybos ir urbanistikos ministerijos Komunalinio ūkio ir paslaugų departamentą apie siūlomus išnuomoti pastatus bei patalpas ir gavę iš jo pažymą, kad šių pastatų bei patalpų nenumatoma privatizuoti arba panaudoti kitoms valstybinių institucijų reikmėms;
7.2. valstybinės, valstybinės akcinės įmonės, savivaldybės, valstybiniai mokslo institutai ir aukštosios mokyklos, visuomeninės organizacijos bei kitos valstybinės įstaigos ar organizacijos, kurių žinioje yra Lietuvos Respublikai nuosavybės teise priklausantys negyvenamieji pastatai, statiniai bei patalpos, gali juos (išskyrus ministerijų, departamentų, kitų valstybinių tarnybų ir savivaldybių administracinius ir pagalbinius pastatus bei patalpas) išnuomoti:
7.2.1. įmonėms (taip pat banko įstaigoms), kurių įstatiniame kapitale valstybinio kapitalo dalis neviršija 50 procentų, fiziniams asmenims – konkurso tvarka ir gavę savo steigėjo leidimą (nuomotojai, neturintys steigėjo, – Statybos ir urbanistikos ministerijos Komunalinio ūkio ir paslaugų departamento leidimą);
7.2.2. valstybinėms, valstybinėms akcinėms įmonėms, valstybiniams mokslo institutams ir aukštosioms mokykloms, valstybinėms gydymo, profilaktikos, švietimo, socialinės globos ir rūpybos įstaigoms bei kitoms valstybinėms įstaigoms ar organizacijoms – joms tarpusavyje susitarus bei gavus nuomotojo steigėjo (neturintys steigėjo – Statybos ir urbanistikos ministerijos Komunalinio ūkio ir paslaugų departamento) sutikimą ir imant nuomos mokestį, lygų palūkanų už valstybinio kapitalo naudojimą dydžiui;
7.3. gautos už negyvenamųjų pastatų, statinių ir patalpų nuomą lėšos paskirstomos taip:
7.3.1. 70 procentų – į Lietuvos valstybės butų privatizavimo specialųjį fondą, iki 3 procentų – Statybos ir urbanistikos ministerijos Komunalinio ūkio ir paslaugų departamentui (jeigu jis tarpininkavo), iki 30 procentų – į miestų (rajonų) savivaldybių butų privatizavimo specialųjį fondą, jeigu pastatai ar patalpos nuomojami 7.1 punkte nustatyta tvarka;
7.3.2. 70 procentų – į Lietuvos valstybės butų privatizavimo specialųjį fondą, 30 procentų – į įmonės, įstaigos, organizacijos ar savivaldybės, išnuomojusios pastatus ar patalpas, sąskaitą, jeigu pastatai ar patalpos nuomojami 7.2.1 punkte nustatyta tvarka;
8. Nustatyti, kad nuomotojams išnuomojus pastatus ar patalpas už laisvai konvertuojamą valiutą, nuomos lėšos paskirstomos taip pat valiuta 7.3 punkte nustatyta tvarka.
9. Leisti aukštesniosios pakopos savivaldybėms tvirtinti jų balanse esančių nuomojamų pastatų bei patalpų ir jų reguliavimo sferoje esančių įmonių pastatų bei patalpų minimalius nuomos tarifus, kurie negali būti mažesni kaip 10 procentų nuomojamo kapitalo vertės, ir taikyti juos 7.2.1 ir 7.2.3 punktuose numatytiems konkursams kaip pradinę kainą.
10. Nustatyti, kad:
10.1. minimalus mokestis už Lietuvos Respublikai nuosavybės teise priklausančių negyvenamųjų pastatų, statinių ir patalpų nuomą yra palūkanų už valstybinio kapitalo naudojimą dydis;
10.2. nuomos sutartyse turi būti numatyta didinti negyvenamųjų pastatų bei patalpų nuomos kainą Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytu kainų indeksu;
10.3. I ir II grupės invalidams, invalidų draugijoms, labdaros organizacijoms, religinėms bendruomenėms pastatai ir patalpos nuomojami 7.2.3 punkte nustatyta tvarka, tačiau 50 procentų nuomos mokesčio dengiama iš 7.3 punkte nustatytų atskaitymų į Lietuvos valstybės butų privatizavimo specialųjį fondą.
11. Pavesti Finansų ministerijai iki 1992 m. vasario 15 d. parengti lėšų, gaunamų už Lietuvos Respublikai nuosavybės teise priklausančių negyvenamųjų pastatų, statinių ir patalpų nuomą, paėmimo, naudojimo bei kompensavimo tvarką.
12. Statybos ir urbanistikos ministerijos Komunalinio ūkio ir paslaugų departamentas turi iki 1992 m. vasario 15 d. patikslinti ir, suderinęs su Finansų ministerija, patvirtinti negyvenamųjų pastatų, statinių ir patalpų nuomos instrukciją.
13. Įpareigoti savivaldybes, įsteigusias valstybines, valstybines akcines įmones, valstybines įstaigas ar organizacijas ir išnuomojusias joms negyvenamuosius pastatus, statinius bei patalpas, iki 1992 m. kovo 15 d. perduoti juos iš savivaldybių balanso į šių valstybinių, valstybinių akcinių įmonių, valstybinių įstaigų ar organizacijų balansą.
14. Įpareigoti Centrinę privatizavimo komisiją iki 1992 m. vasario 25 d. patvirtinti nuomojamų negyvenamųjų pastatų, statinių ir patalpų, į kuriuos investuotas, privatus kapitalas, privatizavimo tvarką. Jeigu privatus nuomininko kapitalas į išnuomotus negyvenamuosius pastatus, statinius ar patalpas yra investuotas nepažeidžiant Lietuvos Respublikos įstatymų, tai atskyrus išnuomotą objektą valstybinio (savivaldybės) kapitalo dalis privatizuojama viešai pasirašant akcijas. Šia tvarka privatizuojama gavus Centrinės privatizavimo komisijos sutikimą, ir valstybinio kapitalo neleidžiama parduoti daugiau negu atskirtame objekte yra investuota privataus kapitalo.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1992 m. sausio 31 d. nutarimu Nr. 69
NEGYVENAMŲJŲ PASTATŲ, STATINIŲ IR PATALPŲ NUOMOS
KONKURSO NUOSTATAI
1. Ministerijos, departamentai, kitos valstybinės tarnybos, įmonės, įstaigos, organizacijos ir savivaldybės), norinčios išnuomoti jų balanse esančius Lietuvos Respublikai nuosavybės teise priklausančius negyvenamuosius pastatus, statinius ir patalpas (toliau vadinama – negyvenamosios patalpos, patalpos), turi steigėjui (arba nustatytąja tvarka Statybos ir urbanistikos ministerijos Komunalinio ūkio ir paslaugų departamentui) pateikti pažymą, kurioje nurodoma šių objektų adresas, plotas ir kam jie buvo naudojami, bei prašymą.
2. Įmonė, įstaiga, organizacija, gavusi leidimą (ministerija, departamentas ar kita valstybinė tarnyba pažymą), vadovo įsakymu per 3 dienas privalo sudaryti nuomos konkurso komisiją.
3. Konkurso komisija per 2 dienas po jos sudarymo parengia ir pateikia miesto (rajono) spaudai negyvenamųjų patalpų nuomos konkurso skelbimą, kuriame nurodomi šie duomenys:
3.2. trumpas patalpų aprašymas (patalpos, pastatas ar statinys, jų plotas, buvusi paskirtis ir galima nuomininko veiklos sritis; naudojimo pradžios ir kapitalinio remonto metai; komunaliniai patogumai);
3.3. minimali patalpų (visų arba ploto vieneto) kaina (numatant galimą jos padidėjimą dėl kainų indeksavimo Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta bendrąja tvarka);
5. Įmonė, įstaiga, organizacija ar kitas juridinis arba fizinis asmuo (toliau vadinama – įmonė), norintys užsiregistruoti nuomos konkurso dalyviu, pateikia konkurso komisijai:
5.3. pasiūlymus dėl patalpų nuomos sutarties sąlygų, nurodydami:
didžiausią nuomos kainą (kaina, kiti nuomotojui palankūs pasiūlymai pateikiami užklijuotame voke, kuris atplėšiamas tik konkurso organizavimo dieną);
adresą, telefoną, atsiskaitomosios sąskaitos numerį, banko įstaigos pavadinimą ir adresą.
7. Konkurso komisijos posėdis nuomos konkurso laimėtojui išrinkti turi įvykti ne vėliau kaip per 3 dienas nuo paskutinės dalyvių registracijos dienos, nurodytos skelbime.
8. Jeigu dalyvauti nuomos konkurse neužsiregistravo nė vienas dalyvis, konkursas laikomas neįvykusiu. Konkurso komisija gali skelbti pakartotinį konkursą.
9. Konkurso komisija nuomotojo nustatyta tvarka ir vadovaudamasi nuomojimo kriterijais, išrenka nuomos konkurso laimėtoją ir raštu praneša jam apie tai.
10. Nuomos konkurso rezultatai įforminami protokolu, kurį pasirašo pirmininkas ir protokolavęs asmuo. Prie protokolo pridedama nuomos konkurso skelbimo spaudoje iškarpa, nurodant datą ir leidinio pavadinimą. Teisę susipažinti su protokolu turi kiekvienas nuomos konkurso dalyvis.
11. Nuomotojas ir įmonė, laimėjusi nuomos konkursą, ne anksčiau kaip 7 dienos ir ne vėliau kaip 14 dienų nuo konkurso laimėtojo išrinkimo dienos sudaro ir nuomotojo nustatyta tvarka įformina nuomos sutartį.
12. Nuomos konkurso rezultatai gali būti apskųsti steigėjui (o jeigu pažymą ar leidimą davė Statybos ir urbanistikos ministerijos Komunalinio ūkio ir paslaugų departamentas – šiam departamentui) per 7 dienas nuo konkurso laimėtojo išrinkimo dienos. Toks skundas turi būti išnagrinėtas per 10 dienų nuo skundo užregistravimo datos. Kol skundas nagrinėjamas, sudaryti nuomos sutartį konkurso rezultatų pagrindu draudžiama. Steigėjas apie tai nedelsdamas (skundo gavimo dieną) informuoja raštu nuomotoją.
13. Steigėjas (arba nustatytąja tvarka Statybos ir urbanistikos ministerijos Komunalinio ūkio ir paslaugų departamentas) gali paskelbti konkurso rezultatus negaliojančiais, o konkursą neįvykusiu, jeigu:
13.4. konkursą laimėjo įmonė, pasiūliusi nuomos mokestį, mažesnį nei palūkanos už valstybinį kapitalą, arba savivaldybės nustatytą minimalų nuomos mokestį;
14. Šių nuostatų nesilaikoma (nuomos konkursas neorganizuojamas), jeigu patalpos išnuomojamos trumpalaikiams (iki 15 dienų) renginiams (konferencijoms, parodoms, simpoziumams, pasitarimams, minėjimams, jubiliejiniams renginiams, sporto varžyboms) organizuoti.