LIETUVOS RESPUBLIKOS SPECIALIŲJŲ TYRIMŲ TARNYBOS DIREKTORIAUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SPECIALIŲJŲ TYRIMŲ TARNYBOS PAREIGŪNŲ TARNYBINIŲ NUSIŽENGIMŲ TYRIMO IR NUOBAUDŲ SKYRIMO TVARKOS PATVIRTINIMO

 

2004 m. kovo 17 d. Nr. 2-45

Vilnius

 

1. Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos statuto (Žin., 2003, Nr. 38-1656) 23 straipsnio 6 dalimi tvirtinu Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnų tarnybinių nusižengimų ir nuobaudų skyrimo tvarką (pridedama).

2. Įpareigoju struktūrinių padalinių vadovus supažindinti vadovaujamo padalinio pareigūnus su 1 punkte nurodyta tvarka pasirašytinai.

 

 

DIREKTORIUS                                                                                        VALENTINAS JUNOKAS

______________

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų

tarnybos direktoriaus 2004 m. kovo 17 d.

įsakymu Nr. 2-45

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SPECIALIŲJŲ TYRIMŲ TARNYBOS PAREIGŪNŲ TARNYBINIŲ NUSIŽENGIMŲ TYRIMO IR NUOBAUDŲ SKYRIMO TVARKA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Ši tvarka reglamentuoja Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos (toliau – STT) pareigūnų tarnybinių nusižengimų tyrimą, gautos apie STT pareigūnus neigiamos informacijos patikrinimą, nuobaudų skyrimą, materialinės atsakomybės taikymą.

2. Ši tvarka taikoma ir tuo atveju, jei yra pagrindo manyti, kad pareigūnas gali būti atleistas iš tarnybos pagal Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos statuto (toliau – Statutas) 11 straipsnio 1 dalies 5 punktą, 11 straipsnio 1 dalies 8 punktą ir 11 straipsnio 1 dalies 11 punktą.

3. STT pareigūnams gali būti skiriamos tik Statute nustatytos tarnybinės nuobaudos.

 

II. TARNYBINIŲ NUSIŽENGIMŲ TYRIMAS

 

4. Tarnybinių nuobaudų skyrimo procedūra pradedama STT direktoriaus, jo pavaduotojų, tiesioginio STT pareigūno vadovo iniciatyva arba kai jie gauna informaciją apie galimą pareigūno tarnybinį nusižengimą. Patikrinti apie STT pareigūną gautą neigiamą informaciją STT direktorius gali įgalioti pareigūną arba sudaryti komisiją. Apie tai, ar ši informacija atitinka tikrovę, įgaliotas pareigūnas arba sudaryta komisija surašo patikrinimo išvadą.

5. STT direktorius, gavęs informaciją arba patikrinimo išvadą, ne vėliau kaip kitą darbo dieną įgalioja pareigūną arba sudaro komisiją atlikti tarnybinio nusižengimo tyrimą.

6. STT pareigūnas, įgaliotas atlikti tarnybinio nusižengimo tyrimą, arba komisijos, sudarytos atlikti tarnybinio nusižengimo tyrimą, nariai apie galimą interesų konfliktą privalo nedelsdami informuoti tiesioginį vadovą arba direktorių ir nusišalinti nuo tolesnio tarnybinio nusižengimo tyrimo.

7. Tarnybinio nusižengimo tyrimą atliekantis STT pareigūnas arba tarnybinio nusižengimo tyrimą atliekančios komisijos nariai turi teisę:

7.1. esant būtinumui išvykti į įvykio vietą;

7.2. apklausti su tiriama veika susijusius STT pareigūnus ir kitus asmenis;

7.3. nustatyta tvarka susipažinti su reikiamais dokumentais ir gauti jų nuorašus;

7.4. konsultuotis su specialistais;

7.5. gauti kitą reikalingą informaciją.

8. STT pareigūnas, įtariamas padaręs tarnybinį nusižengimą, turi teisę:

8.1. teikti paaiškinimus, prašymus ir įrodymus;

8.2. prašyti STT pareigūno, atliekančio tarnybinio nusižengimo tyrimą, arba komisijos, atliekančios tarnybinio nusižengimo tyrimą, nario nušalinimo;

8.3. baigus tarnybinio nusižengimo tyrimą, susipažinti su tarnybinio tyrimo išvada ir tyrimo metu surinkta medžiaga. Su įslaptinta tarnybinio nusižengimo tyrimo medžiaga supažindinamas tik pareigūnas, turintis įstatymų nustatyta tvarka išduotą leidimą, suteikiantį teisę asmeniui dirbti ar susipažinti su valstybės ar tarnybos paslaptį sudarančia informacija;

8.4. tarnybinio nusižengimo tyrimo metu turėti advokatą ar kitą įgaliotą asmenį;

8.5. apskųsti neteisėtus pareigūno, atliekančio tarnybinio nusižengimo tyrimą, arba komisijos, atliekančios tarnybinio nusižengimo tyrimą, veiksmus ir tarnybinio tyrimo išvadą teisės aktų nustatyta tvarka.

9. Tarnybinio nusižengimo tyrimą atliekantis STT pareigūnas arba tarnybinio nusižengimo tyrimą atliekanti komisija per 3 dienas nuo tarnybinio nusižengimo tyrimo pradžios pranešimu apie galimą tarnybinį nusižengimą (toliau – pranešimas) pasirašytinai informuoja STT pareigūną, įtariamą padarius tarnybinį nusižengimą, apie pradėtą tyrimą ir pateikia jam turimus duomenis apie nusižengimą (pranešimo forma pridedama). Jeigu pareigūnas atsisako pasirašyti, kad susipažino su pranešimu, apie tai pranešime pažymima pasirašant pareigūno tiesioginiam vadovui ir dviem pareigūnams.

10. STT pareigūnas, įtariamas padaręs tarnybinį nusižengimą, pateikia rašytinį paaiškinimą dėl tarnybinio nusižengimo. Jeigu pareigūnas paaiškinimo raštu nepateikia, surašomas aktas. Jį pasirašo tarnybinį tyrimą atlikęs pareigūnas ir kiti du pareigūnai arba tarnybinį tyrimą atlikusios komisijos nariai.

11. Tarnybinio nusižengimo tyrimas turi būti atliktas per 10 dienų, neįskaitant laiko, kai tikrinamas pareigūnas nebuvo tarnyboje dėl ligos, atostogų arba buvo išvykęs į tarnybinę komandiruotę ar stažuotę užsienyje. Esant svarbioms aplinkybėms patikrinimo terminą gali pratęsti STT direktorius, bet ne ilgesniam kaip 20 dienų laikotarpiui.

12. Tarnybinis tyrimas baigiamas surašant tarnybinio tyrimo išvadą (toliau – išvada), kurioje išdėstomos nustatytos aplinkybės ir pateikiamas teisinis tikrinamo pareigūno veikos įvertinimas. Konstatavus, kad STT pareigūnas padarė tarnybinį nusižengimą, išvadoje turi būti nurodyta, koks tai tarnybinis nusižengimas, jo padarymo laikas, aplinkybės, ar jis padarytas tyčia, dėl neatsargumo ar aplaidumo, tarnybai padarytos žalos pobūdis ir dydis, tarnybinio nusižengimo padariniai ir pasiūlymas dėl tarnybinės nuobaudos skyrimo.

13. Paaiškėjus, kad tarnybinis nusižengimas turi nusikalstamos veikos ar administracinio teisės pažeidimo požymių, tarnybinis tyrimas sustabdomas ir tarnybinio tyrimo medžiaga perduodama tirti kompetentingai institucijai. Jeigu atsisakoma pradėti ikiteisminį tyrimą, bylos dėl administracinio teisės pažeidimo teiseną arba asmuo nėra patraukiamas baudžiamojon atsakomybėn ar administracinėn atsakomybėn ir procesas yra pasibaigęs, tarnybinės nuobaudos skyrimo procedūra (tarnybinis tyrimas) tęsiama ir tarnybinė nuobauda gali būti paskirta ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo šių sąlygų atsiradimo.

 

III. STT PAREIGŪNO NUŠALINIMAS NUO PAREIGŲ

 

14. Tarnybinio tyrimo metu STT direktorius ir jo pavaduotojai turi teisę nušalinti STT pareigūną nuo pareigų.

15. STT pareigūnas gali būti nušalinamas nuo pareigų:

15.1. jeigu jis yra tarnyboje neblaivus ar apsvaigęs nuo narkotinių, toksinių ar psichotropinių medžiagų – tą dieną;

15.2. jeigu jis traukiamas baudžiamojon atsakomybėn – visą baudžiamosios bylos tyrimo laikotarpį;

15.3. jeigu jis įtariamas padaręs tarnybinį nusižengimą – kol bus atliktas tyrimas ir priimtas sprendimas dėl tarnybinės nuobaudos skyrimo ar jo tolesnės tarnybos.

16. Su įsakymu dėl nušalinimo nuo pareigų tikrinamas pareigūnas nedelsiant supažindinamas pasirašytinai. Pareigūnui atsisakius pasirašyti, apie tai įsakyme pažymima pasirašant tiesioginiam tikrinamo pareigūno vadovui ir dviem STT pareigūnams.

17. Nušalintas nuo pareigų STT pareigūnas privalo grąžinti tarnybinį pažymėjimą, tarnybinį ženklą, tarnybinį ginklą, dokumentus ir kitas darbo priemones, kurias turėjo eidamas tarnybines pareigas.

18. Darbo užmokestis nušalintam pareigūnui nemokamas. Jei pripažįstama, kad STT pareigūnas nepadarė tarnybinio nusižengimo, jis grąžinamas į ankstesnes pareigas ir jam išmokamas darbo užmokestis už laikotarpį, per kurį jis nebuvo mokamas dėl nušalinimo nuo pareigų.

19. Jeigu yra pagrindo manyti, kad STT pareigūnas tarnybos metu yra neblaivus ar apsvaigęs nuo narkotinių, toksinių ar psichotropinių medžiagų, STT direktorius ir jo pavaduotojai nedelsdami nušalina pareigūną nuo pareigų likusiam tos dienos tarnybos laikui.

20. Nušalinus neblaivų, apsvaigusį pareigūną, neblaivumo ar apsvaigimo faktas nustatomas pagal Transporto priemonių vairuotojų ir kitų asmenų neblaivumo (girtumo) ar apsvaigimo būsenos nustatymo tvarką, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996 m. sausio 15 d. nutarimu Nr. 92 (Žin., 1996, Nr. 6-158).

21. Jeigu pareigūnas teigia, kad yra blaivus, neapsvaigęs, ir vengia pasiūlyto patikrinimo neblaivumui ar apsvaigimui nustatyti, surašomas aktas ir būtinai nurodomi neblaivumo ar apsvaigimo požymiai.

22. Pareigūno vengimas pasiūlyto patikrinimo neblaivumui ar apsvaigimui nustatyti prilyginamas buvimui tarnybos metu neblaiviam arba apsvaigusiam nuo narkotinių, toksinių ar psichotropinių medžiagų.

23. Nustačius, kad pareigūnas buvo neblaivus ar apsvaigęs nuo narkotinių, toksinių ar psichotropinių medžiagų, jam už nušalinimo laiką darbo užmokestis nemokamas, o neblaivumo ar apsvaigimo fakto patikrinimo išlaidos išieškomos iš pareigūno darbo užmokesčio.

 

IV. TARNYBINĖS NUOBAUDOS SKYRIMAS IR MATERIALINĖ ATSAKOMYBĖ

 

24. STT direktorius, atsižvelgdamas į tarnybinio nusižengimo tyrimo išvadą, priima sprendimą dėl tarnybinės nuobaudos skyrimo.

25. Tarnybinė nuobauda skiriama laikantis šių nuostatų:

25.1. už vieną tarnybinį nusižengimą taikoma tik viena tarnybinė nuobauda;

25.2. tarnybinė nuobauda turi būti paskirta ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo nusižengimo paaiškėjimo dienos. Nusižengimo paaiškėjimo diena yra tarnybinio tyrimo išvados patvirtinimo diena;

25.3. negalima skirti tarnybinės nuobaudos praėjus vieneriems metams nuo nusižengimo padarymo dienos.

26. Pareigūnas turi atlyginti savo neteisėta veika STT padarytą tiesioginę materialinę žalą. Pareigūno padarytos tiesioginės materialinės žalos atlyginimą nustato Statuto 25 straipsnis.

27. Su STT direktoriaus įsakymu dėl tarnybinės nuobaudos skyrimo ir (ar) materialinės žalos atlyginimo pareigūnas supažindinamas pasirašytinai per 2 darbo dienas, neįskaitant laiko, kai pareigūnas nebuvo tarnyboje dėl ligos, atostogų arba buvo išvykęs į tarnybinę komandiruotę ar stažuotę užsienyje. Pareigūnui atsisakius pasirašyti, apie tai įsakyme pažymima pasirašant tiesioginiam STT pareigūno vadovui ir dviem STT pareigūnams.

 

V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

28. Sprendimas dėl tarnybinės nuobaudos skyrimo ar tiesioginės materialinės žalos atlyginimo gali būti skundžiamas įstatymų nustatyta tvarka.

29. Duomenys apie STT pareigūnui paskirtas nuobaudas įrašomi į asmens bylas.

30. Pareigūnas laikomas nebaustas tarnybine nuobauda, jei po nuobaudos už tarnybinį nusižengimą (išskyrus atleidimą iš tarnybos) skyrimo praėjo vieneri metai.

31. Tarnybinė nuobauda STT direktoriaus motyvuotu sprendimu už gerą tarnybą gali būti panaikinta anksčiau, negu sueis šios tvarkos 21 punkte nustatytas terminas.

______________

 


Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų

tarnybos pareigūnų tarnybinių nusižengimų ir

nuobaudų skyrimo tvarkos priedas

_____________________________

                Pareigūno vardas, pavardė

 

PRANEŠIMAS

APIE TARNYBINĮ NUSIŽENGIMĄ

 

Nr.

Vilnius

 

 

Pranešame, kad yra duomenų, jog esate įtariamas padaręs tarnybinį nusižengimą – ________

________________________________________________________________________________

(nurodyti tarnybinį nusižengimą ir aplinkybes)

 

Prašome pateikti paaiškinimą dėl nurodyto tarnybinio nusižengimo iki _____________ d.

Taip pat informuojame, kad Jūs turite teisę teikti paaiškinimus, prašymus ir įrodymus; prašyti STT pareigūno, atliekančio tarnybinio nusižengimo tyrimą, arba komisijos, atliekančios tarnybinio nusižengimo tyrimą, nario nušalinimo; baigus tarnybinio nusižengimo tyrimą, susipažinti su tarnybinio tyrimo išvada ir tyrimo metu surinkta medžiaga; apskųsti neteisėtus pareigūno, atliekančio tarnybinio nusižengimo tyrimą, arba komisijos, atliekančios tarnybinio nusižengimo tyrimą, veiksmus ir tarnybinio tyrimo išvadą teisės aktų nustatyta tvarka.

 

__________________________________

Įgalioto pareigūno vardas, pavardė, parašas

 

*Gavau:

 

______________________

Pareigūno vardas, pavardė

 

______________________

Parašas

 

______________________

Data

 

*Rašoma egzemplioriuje, liekančiame siuntėjui.

______________