PRIEŠGAISRINĖS APSAUGOS IR GELBĖJIMO DEPARTAMENTO
PRIE VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS DIREKTORIAUS

ĮSAKYMAS

 

DĖL REIKALAVIMŲ TARPTAUTINĖS PAGALBOS TEIKIMO KOMANDOS NARIAMS PATVIRTINIMO

 

2007 m. gruodžio 18 d. Nr. 1-367

Vilnius

 

Vadovaudamasis Tarptautinės pagalbos teikimo komandos sudarymo ir aprūpinimo tvarkos aprašo, patvirtinto vidaus reikalų ministro 2005 m. balandžio 21 d. įsakymu Nr. 1V-114 „Dėl Tarptautinės pagalbos teikimo komandos sudarymo ir aprūpinimo“ (Žin., 2005, Nr. 55-1906), 17 punktu:

1. Tvirtinu Reikalavimus Tarptautinės pagalbos teikimo komandos nariams (pridedama).

2. Pripažįstu netekusiu galios Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus 2005 m. lapkričio 22 d. įsakymą Nr. 1-348 „Dėl reikalavimų nustatymo ir atrankos į tarptautinės pagalbos teikimo komandos narius atlikimo“.

3. Nurodau su įsakymu supažindinti su juo susijusius pareigūnus ir darbuotojus.

4. Pavedu Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus pavaduotojui vidaus tarnybos pulkininkui leitenantui Vygandui Kurkuliui įsakymo vykdymo kontrolę.

5. Skelbiu šį įsakymą valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos interneto svetainėje.

 

DIREKTORIUS

VIDAUS TARNYBOS GENEROLAS                                             REMIGIJUS BANIULIS

 

SUDERINTA                                                             SUDERINTA

Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie                    Policijos departamento prie

Vidaus reikalų ministerijos                                          Vidaus reikalų ministerijos

2007-12-06 raštu Nr. (21)-14-5308                             2007-12-03 raštu Nr. 5-S-8997

 

SUDERINTA

Sveikatos priežiūros tarnybos prie

Vidaus reikalų ministerijos

2007-12-03 raštu Nr. 11D-370

_________________

 

PATVIRTINTA

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus 2007 m. gruodžio 18 d. įsakymu Nr. 1-367

 

REIKALAVIMAI TARPTAUTINĖS PAGALBOS TEIKIMO KOMANDOS NARIAMS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Reikalavimai Tarptautinės pagalbos teikimo komandos nariams (toliau – reikalavimai) nustato reikalavimus, keliamus kandidatams į Tarptautinės pagalbos teikimo komandos (toliau – komanda) narius, aktyviojo ir pasyviojo rezervų sąraše esantiems komandos nariams, komandai teikiant tarptautinę pagalbą, atliekant komandos funkcijas Lietuvos Respublikoje ir dalyvaujant pratybose.

2. Reikalavimai parengti vadovaujantis Tarptautinės pagalbos teikimo komandos sudarymo ir aprūpinimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2005 m. balandžio 21 d. įsakymu Nr. 1V-114 (Žin., 2005, Nr. 55-1906) (toliau – Komandos sudarymo ir aprūpinimo aprašas), Tarptautinės pagalbos teikimo nuostatais, patvirtintais Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus 2007 m. balandžio 18 d. įsakymu Nr. 1-145 (Žin., 2007, Nr. 47-1841) (toliau – Tarptautinės pagalbos teikimo nuostatai), kitais Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro įsakymais, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – PAGD) direktoriaus įsakymais ir atsižvelgiant į kitus Lietuvos Respublikos ir tarptautinius teisės aktus, reglamentuojančius tarptautinės pagalbos teikimą.

3. Pagrindiniai reikalavimų tikslai – nustatyti komandos narių ir kandidatų į komandos narius pasirengimą ir tinkamumą, užtikrinti maksimalią ir tinkamą pagalbą pagalbos prašančiai valstybei, žmonių gyvybės ir sveikatos, aplinkos ir materialiojo turto apsaugą bei veiksmingą ekstremalios situacijos ar incidento padarinių likvidavimą.

4. Šie reikalavimai taikomi vykdant kandidatų į komandos narius atranką.

5. Reikalavimuose vartojamas sąvokas reglamentuoja Komandos sudarymo ir aprūpinimo aprašas ir Tarptautinės pagalbos teikimo nuostatai.

 

II. BENDRIEJI REIKALAVIMAI

 

6. Savanoriškumas ir asmeninė motyvacija dalyvauti tarptautinės pagalbos teikimo operacijose (toliau – operacija).

7. Tarptautinės pagalbos svarbos, taktikos, tikslų suvokimas.

8. Galimybė dirbti ir gyventi ne Lietuvos Respublikos teritorijoje ilgesnį nei 2 savaičių laikotarpį.

9. Ne mažesnė kaip 2 metų darbo patirtis, susijusi su deleguojančios institucijos veikla.

10. Statutinių valstybės tarnautojų fizinis pasirengimas turi atitikti pareigūnų fizinio pasirengimo reikalavimus, nustatytus Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2006 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. 1V-500 (Žin., 2007, Nr. 10-399).

11. Statutinių valstybės tarnautojų sveikatos būklė turi atitikti Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. spalio 21 d. įsakymu Nr. 1V-380/V-618 (Žin., 2003, Nr. 101-4569) nustatytus sveikatos būklės reikalavimus (toliau – sveikatos būklės reikalavimai). Kandidatas į komandos narius turi turėti jo sveikatos būklę patvirtinančią Sveikatos priežiūros tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos Centrinės medicininės ekspertizės komisijos galiojančią teigiamą išvadą.

12. Teigiamas tarnybinės veiklos įvertinimas.

13. Gebėjimas dirbti ekstremaliomis sąlygomis ir valdyti stresines situacijas.

14. Gebėjimas dirbti įvairių specialybių ir skirtingų tautybių žmonių grupėje.

15. Gebėjimas teikti pirmąją medicinos pagalbą pagal Ugniagesių gelbėtojų pirmosios medicinos pagalbos mokymo programą, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2007 m. balandžio 27 d. įsakymu Nr. V-302 (Žin., 2007, Nr. 50-1948).

16. Privalumais yra laikoma:

16.1. mokėjimas kalbėti, skaityti, rašyti daugiau nei viena oficialia ES kalba (anglų, prancūzų, vokiečių);

16.2. atsparumas žmonių užkrečiamosioms ligoms, patvirtintas įrašais Tarptautiniame skiepijimo pase;

16.3. patirtis operacijose ar lauko pratybose / mokymuose.

 

III. KOMANDOS NARIO ELGESIO REIKALAVIMAI

 

17. Komandos narių veiksmai ir elgesys operacijos metu (ar jai rengiantis) išreiškia Lietuvos Respublikos tikslus ir pasirengimą tarptautinės pagalbos teikimo srityje, formuoja tarptautinius profesinius bendradarbiavimo santykius ir reprezentuoja nacionalinį šalies įvaizdį pagalbos prašančios valstybės piliečiams ir pareigūnams, tarptautinių organizacijų ir nevyriausybinių pagalbos teikimo organizacijų atstovams bei kitų šalių tarptautinės pagalbos teikimo komandų nariams.

18. Komandos narys pagalbos prašančios valstybės piliečių atžvilgiu yra gerai organizuotos, aukštos kvalifikacijos specialistų profesinės grupės atstovas, kuris savo iniciatyva motyvuotai pasirinkęs teikti pagalbą ir paramą bendruomenėms, kurioms pagalba nedelsiant reikalinga.

19. Komandos narys, vykdantis komandos veiklą, traktuojamas ne kaip individualus pagalbos teikėjas, o kaip pagalbą teikiančios valstybės atstovas, asmeniškai atsakingas už savo elgesį ir veiksmus.

20. Į bet kokį komandos nario elgesio reikalavimų nevykdymą ar komandos narių nepageidaujamus veiksmus žiūrima kaip į neprofesionalumą, kuris neigiamai paveikia visą komandos darbą ir Lietuvos Respublikos įvaizdį.

21. Operacijos metu komandos narys negali pasinaudoti jokia susidariusia situacija / galimybe siekdamas gauti asmeninės naudos.

22. Komandos narys, laikydamasis šių reikalavimų, privalo:

22.1. gerbti pagalbos prašančios valstybės įstatymus ir teisinės tvarkos normas;

22.2. būti tolerantiškų pažiūrų į tautinius, kultūrinius skirtumus, papročius, religiją, žmonių rases ir tautybę;

22.3. palaikyti moralinę darną ir struktūrinę tvarką komandoje;

22.4. stebėti kitų komandos narių elgesį ir veiksmus, jei šie reikalavimai nevykdomi, informuoti komandos Valdymo grupės narius;

22.5. atsakingai ir etiškai reaguoti į kitų komandos narių veiksmus ir elgesį;

22.6. žinoti, kad visi teigiami darbai, kuriuos operacijos metu atlieka komandos narys, paprastai pagalbos prašančios valstybės piliečių greitai pamirštami;

22.7. nevartoti alkoholio, narkotinių ar psichotropinių medžiagų;

22.8. siekdamas palaikyti taikius bendradarbiavimo santykius su operacijoje dalyvaujančiais asmenimis, ypač atsargiai ir atsakingai elgtis šiais aspektais:

22.8.1. kultūrinio informuotumo;

22.8.2. kalbos barjero;

22.8.3. skirtingų darbo vertybių;

22.8.4. pagalbos prašančios valstybės įstatymų vykdymo praktikos;

22.8.5. konfidencialiojo pobūdžio informacijos valdymo;

22.8.6. pagalbos prašančios valstybės piliečių požiūrio į ginklus;

22.8.7. medikamentų vartojimo;

22.8.8. elgesio su ligoniais ir / ar mirusiais asmenimis bei jų priežiūros;

22.8.9. pagalbos prašančios valstybės piliečių aprangos bei apsirengimo taisyklių ir standartų;

22.8.10. lyčių apribojimų;

22.8.11. pagalbos prašančios valstybės piliečių gyvenimo sąlygų;

22.8.12. šunų panaudojimo;

22.8.13. laisvalaikio leidimo apribojimų;

22.8.14. pagalbos prašančios valstybės ryšio palaikymo ir organizavimo apribojimų bei priimtino naudojimo;

22.8.15. fotografavimo ir filmavimo;

22.8.16. suvenyrų rinkimo;

22.8.17. nuosavybės gadinimas (pvz.: pastatų žymėjimo sistemos naudojimas, konstrukcijų ardymas ir kt.);

22.8.18. vairavimo įpročių / papročių;

22.8.19. moralinių standartų laikymosi;

22.8.20. mentaliteto skirtumo;

22.8.21. kitų komandų gebėjimų, pasirengimo ir operatyvinės praktikos;

22.8.22. dovanų panaudojimo bendradarbiavimui skatinti.

23. Užbaigdamas operaciją komandos narys privalo įsitikinti, kad komandos narių veikla buvo teigiama operacijoje dalyvavusių asmenų atžvilgiu ir atmenama dėl komandos narių iškilaus elgesio socialinėje ir darbo aplinkoje.

24. Vykdant komandos veiklą, komandos Valdymo grupės narių sprendimu komandos nario elgesio reikalavimai gali būti motyvuotai sugriežtinami, komandos narius informuojant per susirinkimus ar instruktažus. Komandos Valdymo grupės nariai yra atsakingi už sugriežtintų komandos nario elgesio reikalavimų laikymosi kontrolę.

 

IV. PAGRINDINIAI REIKALAVIMAI

 

25. Kandidatai į komandos narius, atsižvelgiant į einamas pareigas komandoje, turi būti tinkami vykdyti funkcijas, kurias reglamentuoja Tarptautinės pagalbos teikimo nuostatai.

26. Komandos vadovu gali būti PAGD direktoriaus paskirtas PAGD ir Ugniagesių gelbėtojų mokyklos aukštesniosios ir aukščiausios grandies pareigūnas. Komandos Valdymo grupės nariais gali būti PAGD direktoriaus paskirti valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos (toliau – VPGT) pareigūnai, išskyrus pirminės grandies pareigūnus, bei kitų deleguojančių institucijų pareigūnai / darbuotojai.

27. Kandidatai į komandos Valdymo grupės narius turi atitikti šiuos pagrindinius reikalavimus:

27.1. gebėti planuoti operacijos eigą;

27.2. išmanyti operacijų, humanitarinės pagalbos teikimo standartinių procedūrų organizavimą;

27.3. mokėti vesti derybas;

27.4. tinkamai atstovauti komandų vadų, pagalbos prašančios valstybės atsakingųjų institucijų (toliau – LEMA), nevyriausybinių pagalbą teikiančių organizacijų, NATO, JTO bei ES atstovų pasitarimuose;

27.5. išmanyti tarptautinių organizacijų funkcijas tarptautinės pagalbos teikimo operacijose;

27.6. sugebėti bendradarbiauti su kitų šalių komandomis, vietinių bei tarptautinių institucijų atstovais;

27.7. išmanyti LEMA, Operatyvaus operacijų koordinavimo centro (OSOCC) funkcijas;

27.8. išmanyti gelbėjimo įrangos panaudojimo galimybes;

27.9. turėti profesinio pasirengimo žinių ekstremalių situacijų valdymo srityje;

27.10. gebėti koordinuoti komandos veiklą ir veiksmus;

27.11. išmanyti sąveikos su kitų šalių komandomis procedūras;

27.12. turėti Europos Bendrijos Mechanizmo įvadinių kursų (CMIC – Community Mechanism induction course) arba analogiškų NATO ar JTO kursų baigimo pažymėjimą;

27.13. mokėti sudaryti parengties nenumatytoms kritinėms situacijoms planus;

27.14. būti susipažinę su pagalbos prašančios valstybės kultūros pagrindais, suprasti politinę ir ekonominę situaciją;

27.15. išmanyti tarptautinės pagalbos teikimo operacijų koncepciją ir procedūras;

27.16. gebėti bendrauti su viešosios informacijos atstovais;

27.17. būti psichologiškai pasiruošę valdyti komandą;

27.18. siekti tobulinti kvalifikacinius gebėjimus kvalifikacijos kėlimo, tobulinimo kursuose;

27.19. mokėti kalbėti, skaityti, rašyti anglų kalba (ne mažesniu kaip B1 lygiu);

27.20. mokėti dirbti kompiuteriu, palydovinio ryšio prietaisais ir kita reikalinga įranga;

27.21. mokėti organizuoti komandos apsaugą;

27.22. turėti Europos Bendrijos Mechanizmo Operacinio vadovavimo kursų (OPM – Operational management course) arba analogiškų NATO ar JTO kursų baigimo pažymėjimą, kuris yra laikomas privalumu.

28. Komandos Operacijų grupės vadu gali būti PAGD direktoriaus paskirtas VPGT pareigūnas, išskyrus pirminės grandies pareigūnus. Komandos Operacijų grupės nariais gali būti VPGT pareigūnai, tiesiogiai susiję su incidentų likvidavimu, bei deleguojančių institucijų pareigūnai / darbuotojai.

29. VPGT kandidatai į komandos Operacijų grupės narius turi atitikti šiuos pagrindinius reikalavimus:

29.1. būti susipažinę su pagrindiniais paieškos, taktikos, technikos, įrangos darbo principais;

29.2. išmanyti paieškos ir gelbėjimo darbų griuvėsiuose taktiką ir operacijas;

29.3. turėti gelbėjimo darbų mažose erdvėse ir sudėtingomis sąlygomis patirties;

29.4. mokėti naudotis gelbėjimo technika ir įranga;

29.5. mokėti dirbti su stabilizavimo technika ir kėlimo įranga;

29.6. mokėti naudotis ryšių įranga;

29.7. turi atitikti ne žemesnę kaip sveikatos būklės reikalavimus atitinkančią I skiltį;

29.8. turėti darbo kenksmingoje ir užterštoje aplinkoje patirties;

29.9. mokėti naudotis cheminės apsaugos priemonėmis ir įranga;

29.10. mokėti naudotis pavojingų medžiagų žinynais ir cheminių avarijų likvidavimo instrukcijomis;

29.11. mokėti kalbėti, skaityti, rašyti anglų kalba (ne mažesniu kaip A1 lygiu).

30. Komandos Techninės grupės vadu gali būti PAGD ir Specialiosios priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos PAGD direktoriaus paskirti pareigūnas, išskyrus pirminės grandies pareigūnus. Komandos Techninės grupės nariais gali būti VPGT ir deleguojančių institucijų pareigūnai / darbuotojai.

31. Kandidatai į komandos Techninės grupės narius turi atitikti šiuos pagrindinius reikalavimus:

31.1. turėti ryšio organizavimo ir logistikos darbo patirties;

31.2. sugebėti užtikrinti komandos naudojamos technikos ir įrangos funkcionavimą, techninę priežiūrą bei remontą;

31.3. išmanyti radijo ryšio organizavimą, darbą su radijo ryšio priemonėmis bei palydoviniais telefonais;

31.4. turėti įgytą technikos mokslų srities specialybę;

31.5. mokėti įrengti autonominę komandos stovyklą;

31.6. mokėti organizuoti komandos narių aprūpinimą maistu;

31.7. mokėti dirbti kompiuteriu ir naudotis kita duomenų apdorojimo technika bei įvairiomis kompiuterinėmis programomis (MS office programomis, skaitmeniniais žemėlapiais, žinynais);

31.8. mokėti naudotis globalinio pozicionavimo sistemos (GPS) įranga ir skaitmenine duomenų perdavimo įranga;

31.9. mokėti kalbėti, skaityti, rašyti anglų kalba (ne mažesniu kaip A1 lygiu);

31.10. turėti B kategorijos vairuotojo pažymėjimą; A, C, D, E kategorijos yra privalumas.

 

V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

32. Už komandos nario elgesio reikalavimų laikymąsi asmeniškai atsakingas kiekvienas komandos narys.

33. Reikalavimų vykdymo kontrolę operacijos metu ar jai rengiantis atlieka komandos Valdymo grupės nariai.

34. Komandos nariai, pažeidę komandos nario elgesio reikalavimus, komandos vadovo sprendimu gali būti nušalinti nuo komandos funkcijų vykdymo. Komandos nariai, pažeidę komandos nario elgesio reikalavimus, atsako teisės aktų nustatyta tvarka.

35. Deleguojančių institucijų vadovai gali nustatyti papildomus reikalavimus deleguojamiems komandos nariams.

 

_________________