LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS

 

S T A T U T A S

DĖL SEIMO STATUTO 24, 25, 27, 29, 30, 31, 32, 33, 35, 44, 48, 54, 55, 77, 79, 81, 83, 88, 89, 90, 93, 115, 119, 121, 126, 127, 130, 136, 138, 139, 155, 172, 180, 187, 188, 206, 209, 214, 219, 225 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR ŠEŠTOJO BEI TRISDEŠIMTOJO SKIRSNIŲ PAVADINIMŲ PAKEITIMO

 

2000 m. spalio 10 d. Nr. VIII-1975

Vilnius

 

(Žin., 1994, Nr. 15-249; 1999, Nr. 5-97)

 

1 straipsnis. Statuto 24 straipsnio pakeitimas

24 straipsnio 2 dalį papildyti žodžiais „o vienas iš jų – Seimo opozicijos deleguotas atstovas“, 4 dalį pripažinti netekusia galios, 5 ir 6 dalis laikyti atitinkamai 4 ir 5 dalimis ir šį straipsnį išdėstyti taip:

24 straipsnis. Seimo vadovai

1. Seimo posėdžiams vadovauja Seimo Pirmininkas arba jo pavaduotojas.

2. Seimo Pirmininko pavaduotojų yra ne daugiau kaip penki, o vienas iš jų – Seimo opozicijos deleguotas atstovas.

3. Seimo Pirmininko ir jo pavaduotojų kompetenciją nustato Konstitucija ir šis statutas.

4. Seimo Pirmininko teikimu Seimas vieną iš Seimo Pirmininko pavaduotojų paskiria Seimo Pirmininko pirmuoju pavaduotoju.

5. Seimo narys, išrinktas Seimo Pirmininku arba laikinai einantis jo pareigas, turi sustabdyti savo veiklą Seimo narių frakcijoje.“

 

2 straipsnis. Statuto 25 straipsnio 2 dalies pakeitimas

25 straipsnio 2 dalyje išbraukti žodžius „Administravimo komisija“ ir šią dalį išdėstyti taip:

2. Seime sudaromos nuolat veikiančios Etikos ir procedūrų komisija, Peticijų komisija ir kitos komisijos.“

 

3 straipsnis. Statuto 27 straipsnio 2 dalies pakeitimas

27 straipsnio 2 dalyje po žodžio „pavaduotojų“ išbraukti žodžius „Seimo kanclerio“ ir šią dalį išdėstyti taip:

2. Seimo valdyba sudaroma iš Seimo Pirmininko, jo pavaduotojų ir Seimo opozicijos lyderio. Seimo valdybos sudėtį nutarimu tvirtina Seimas.“

 

4 straipsnis. Statuto šeštojo skirsnio pavadinimo pakeitimas

Šeštojo skirsnio pavadinime išbraukti žodį „kancleris“ ir jį išdėstyti taip:

 

ŠEŠTASIS SKIRSNIS

SEIMO PIRMININKAS, JO PAVADUOTOJAI IR SEIMO VALDYBA“.

 

5 straipsnis. Statuto 29 straipsnio 1, 4 dalių pakeitimas ir papildymas

1. 29 straipsnio 1 dalies 6 punkte po žodžio „pavaduotojų“ išbraukti žodžius „ir Seimo kanclerio“ ir šį punktą išdėstyti taip:

6) teikia Seimo Pirmininko pavaduotojų kandidatūras Seimui;“.

2. 29 straipsnio 1 dalį papildyti 13 punktu:

13) vykdo kitus šiame statute numatytus įgaliojimus.“

3. 29 straipsnio 4 dalyje po žodžio „pavaduotojai“ išbraukti žodžius „ir Seimo kancleris“ ir šią dalį išdėstyti taip:

4. Seimo sesijos metu Seimo Pirmininkas, jo pavaduotojai ne rečiau kaip kartą per mėnesį atsako į Seimo narių iš anksto raštu pateiktus klausimus dėl savo veiklos.“

 

6 straipsnis. Statuto 30 straipsnio pakeitimas

1. 30 straipsnio 2 dalį pripažinti netekusia galios.

2. Buvusias 3, 4, 5, 6 dalis laikyti atitinkamai 2, 3, 4, 5 dalimis.

 

7 straipsnis. Statuto 31 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 31 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

31 straipsnis. Seimo kancleris

1. Seimo kancleris yra Seimui bei Seimo valdybai atsakingas ir atskaitingas valstybės tarnautojas – įstaigos vadovas.

2. Seimo kancleris yra Seimo kanceliarijos vadovas, kurį į pareigas įstatymų nustatyta tvarka viešo konkurso būdu 5 metams skiria ir iš jų atleidžia Seimas. Konkurso komisija sudaroma Seimo nutarimu į ją įtraukiant po vieną kiekvienos Seimo narių frakcijos atstovą.

3. Seimo kancleriu negali būti skiriamas Seimo narys.

4. Seimo kanclerio pareigos nesuderinamos su dalyvavimu politinės partijos ar politinės organizacijos veikloje.

5. Seimo kancleris:

1) prižiūri, kaip rengiami Seimo ir jo valdybos dokumentai;

2) prižiūri Vyriausybės nariams ir kitų valstybės institucijų vadovams pateiktų klausimų, paklausimų ir interpeliacijų nagrinėjimą ir teikia apie tai informaciją Seimo nariams;

3) nagrinėja Seimo narių iškeltus klausimus dėl Seimo kanceliarijos darbo, užtikrina Seimo valdybos sprendimų vykdymą;

4) užtikrina Seimo Pirmininko ir jo pavaduotojų rengiamų sesijos darbų programos, savaitės ir dienos posėdžių darbotvarkių projektų, Seniūnų sueigos darbotvarkių projektų bei visų svarstomų klausimų medžiagos parengimą;

5) iš anksto vizuoja Seimo Pirmininkui pasirašyti teikiamus oficialius dokumentus, taip pat pagal savo kompetenciją pasirašo oficialius dokumentus;

6) atsako už Seimo antspaudų su valstybės herbu naudojimą ir saugojimą;

7) reguliariai pateikia Seimui apibendrintus duomenis apie Seimui adresuotus rinkėjų pasiūlymus, pageidavimus, laiškus;

8) kartu su frakcijų atstovais paskirsto posėdžių salėje vietas frakcijų nariams, taip pat frakcijoms nepriklausantiems Seimo nariams, skiria patalpas frakcijų susirinkimams;

9) įstatymų nustatyta tvarka skiria į pareigas ir iš jų atleidžia Seimo kanceliarijos valstybės tarnautojus;

10) tvirtina Seimo kanceliarijos padalinių nuostatus, darbo taisykles, darbuotojų pareigybių aprašymus ir raštvedybos instrukcijas;

11) atlieka kitas šiame statute bei Seimo kanceliarijos nuostatuose nustatytas funkcijas.“

 

8 straipsnis. Statuto 32 straipsnio pakeitimas

1. 32 straipsnio 11 ir 13 punktus pripažinti netekusiais galios.

2. Buvusius 12, 14 ir 15 punktus laikyti atitinkamai 11, 12 ir 13 punktais.

3. 32 straipsnio 14 punkte išbraukti žodį „padalinių“, po žodžio „nuostatus“ įrašyti žodžius „ir reglamentą“, žodžius „darbo tvarkos taisykles ir raštvedybos instrukcijas“ išbraukti ir šį punktą išdėstyti taip:

14) tvirtina Seimo kanceliarijos nuostatus ir reglamentą;“.

 

9 straipsnis. Statuto 33 straipsnio 3 ir 4 dalių pakeitimas

33 straipsnio 3 dalyje vietoj žodžių „kanceliarijos vadovas“ įrašyti žodį „kancleris“, 4 dalyje vietoj žodžio „kancleriui“ įrašyti žodžius „Pirmininkui ar jo įgaliotam Seimo Pirmininko pavaduotojui“ ir šias dalis išdėstyti taip:

3. Klausimus svarstyti valdybai gali teikti valdybos nariai, komitetai, komisijos, frakcijos ir Seimo kancleris.

4. Svarstyti teikiami Seimo valdybos dokumentų projektai, pasirašyti iniciatorių, perduodami Seimo Pirmininkui ar jo įgaliotam Seimo Pirmininko pavaduotojui, kurie, jais remdamiesi, parengia posėdžio darbotvarkę.“

 

10 straipsnis. Statuto 35 straipsnio 4 dalies pakeitimas

35 straipsnio 4 dalyje vietoj žodžio „kancleriui“, įrašyti žodžius „Seimo Pirmininkui ar jo įgaliotam pirmininko pavaduotojui“, vietoj žodžio „kancleris“ įrašyti žodžius „Pirmininkas ar jo įgaliotas Seimo Pirmininko pavaduotojas“ ir šią dalį išdėstyti taip:

4. Seniūnų sueigai svarstyti jos kompetencijai priskirtus klausimus gali pasiūlyti ir pateikti Seimo Pirmininkui ar jo įgaliotam Seimo Pirmininko pavaduotojui Seniūnų sueigos nariai, Vyriausybė, taip pat kiti Seimo nariai, teikiantys įstatymų projektus. Pagal šiuos pasiūlymus Seniūnų sueigos darbotvarkės projektą sudaro Seimo Pirmininkas ar jo įgaliotas Seimo Pirmininko pavaduotojas.“

 

11 straipsnis. 44 straipsnio 1, 2 ir 6 dalių pakeitimas ir papildymas

1. Papildyti 44 straipsnio 1 dalį žodžiais „išskyrus šio straipsnio 2 dalyje nurodytą atvejį“, 2 dalyje vietoj žodžių „Kiekvienos kitos eilinės sesijos pradžioje išklausomos komitetų darbo ataskaitos, prireikus“ įrašyti žodžius „Gavus Seimo Pirmininko nutarimo projektą, kiekvienoje kitoje eilinėje sesijoje“ ir šias dalis išdėstyti taip:

1. Seimo komitetai sudaromi pirmojoje sesijoje, išskyrus šio straipsnio 2 dalyje nurodytą atvejį.

2. Gavus Seimo Pirmininko nutarimo projektą, kiekvienoje kitoje eilinėje sesijoje tvirtinami komitetų sudėties pasikeitimai išlaikant proporcinio frakcijų atstovavimo principą arba komitetai sudaromi iš naujo.“

2. Papildyti 44 straipsnio 6 dalį nauju antruoju sakiniu, trečiajame sakinyje vietoj žodžio „kancleriui“ įrašyti žodžius „Pirmininkui, o šis per 2 savaites privalo pateikti Seimui tvirtinti komitetų sudėtį“ ir šią dalį išdėstyti taip:

6. Frakcijos, atsižvelgdamos į savo narių pageidavimus ir jų kompetenciją, rekomenduoja skirti komitetų nariais tiek savo frakcijos narių, kiek joms yra skirta vietų. Tuo atveju, jeigu Seimo nario pareiškime pareikštas noras tapti kokio nors komiteto nariu neatitinka proporcinio frakcijų atstovavimo principo, Seimas gali priimti nutarimą skirti Seimo narį į kitą komitetą, nei nurodyta jo prašyme. Frakcijų pareiškimai su rekomenduojamų Seimo narių parašais įteikiami Seimo Pirmininkui, o šis per 2 savaites privalo pateikti Seimui tvirtinti komitetų sudėtį.“

 

12 straipsnis. Statuto 48 straipsnio 2 ir 5 dalių pakeitimas

1. Papildyti 48 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Seimo komitetai yra atsakingi ir atskaitingi Seimui. Kiekvienos kitos eilinės sesijos pradžioje gali būti išklausomos komitetų darbo ataskaitos.“

2. 48 straipsnio 5 dalyje po žodžio „šiuose“ išbraukti žodį „darbo“, po žodžio „paskelbiami“ išbraukti žodžius „ir perduodami Seimo Pirmininkui bei Seimo kancleriui“ ir šią dalį išdėstyti taip:

5. Seimo komitetai dirba pagal komitetų pasitvirtintus planus, kurie turi būti suderinti su Seimo sesijos darbų programa. Šiuose planuose nurodomi atsakingi vykdytojai ir atlikimo terminai. Komitetų darbo planai ir posėdžių darbotvarkės viešai paskelbiami.“

 

13 straipsnis. Statuto 54 straipsnio 4 dalies pakeitimas

54 straipsnio 4 dalyje išbraukti žodžius „ir perduodami Seimo Pirmininkui bei Seimo kancleriui“ ir šią dalį išdėstyti taip:

4. Klausymų rengimo planas ir darbotvarkės viešai paskelbiami.“

 

14 straipsnis. Statuto 55 straipsnio 6 dalies pakeitimas

55 straipsnio 6 dalyje išbraukti žodį „savo“, vietoj žodžio „kancleriui“ įrašyti žodį „Pirmininkui“ ir šią dalį išdėstyti taip:

6. Komitetų priimti sprendimai valstybės institucijoms yra rekomendaciniai. Siųsdami joms rekomendacijas ir pasiūlymus, komitetai apie tai praneša Seimo Pirmininkui, o prireikus – ir Vyriausybei.“

 

15 straipsnis. Statuto 77 straipsnio 1 dalies pakeitimas

77 straipsnio 1 dalyje vietoj žodžio „kancleriui“ įrašyti žodį „Pirmininkui“ ir šią dalį išdėstyti taip:

1. Seime sudaroma nuolat veikianti Etikos ir procedūrų komisija, į kurią ne mažiau kaip 1/10 Seimo narių gali pasiūlyti vieną atstovą. Pasiūlymai dėl kandidatų į šią komisiją Seimo Pirmininkui pateikiami raštu.“

 

16 straipsnis. Statuto 79 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 79 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

79 straipsnis. Seimo kanceliarija

1. Seimo veiklą užtikrina ir Seimo narių buities klausimus sprendžia Seimo kanceliarija. Seimo kanceliarija veikia pagal Seimo valdybos patvirtintus nuostatus.

2. Seimo kanceliarija yra valstybės įstaiga. Ji turi juridinio asmens teises, atsiskaitomąją sąskaitą banke, antspaudą su Lietuvos valstybės herbu.

3. Seimo kanceliarija valstybės turtą valdo, naudoja ir disponuoja juo patikėjimo teise įstatymų nustatyta tvarka.

4. Seimo kanceliarijai vadovauja Seimo kancleris.

5. Seimo kanceliarija savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, įstatymais ir kitais teisės aktais.“

 

 

17 straipsnis. Statuto 81 straipsnio 3 dalies pakeitimas

81 straipsnio 3 dalyje vietoj žodžio „kancleris“ įrašyti žodį „Pirmininkas“ ir šią dalį išdėstyti taip:

3. Seimo Pirmininkas, gavęs iniciatorių teikimą, praneša Seimo nariams apie įsirašymo į tarpparlamentinių ryšių grupes pradžią ir pabaigą bei jų sudarymo iniciatorius ir paskelbia pirmojo posėdžio datą ir vietą.“

 

 

18 straipsnis. Statuto 83 straipsnio 3 dalies pakeitimas

83 straipsnio 3 dalyje išbraukti žodžius „ir Seimo kancleris“ ir šią dalį išdėstyti taip:

3. Po to renkami Seimo Pirmininko pavaduotojai.“

 

19 straipsnis. Statuto 88 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 88 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

88 straipsnis. Seimo posėdžių sekretoriatas

1. Seimo posėdžių sekretoriatas yra Seimo kanceliarijos struktūrinis padalinys, kuris aptarnauja Seimo posėdžius, Seimo seniūnų sueigos posėdžius ir vykdo su tuo susijusius Seimo Pirmininko ir jo pavaduotojų nurodymus.

2. Seimo posėdžių sekretoriatas:

1) registruoja visus teikiamus įstatymų, kitų teisės aktų projektus ir jų naujas redakcijas, išvadas ir pasiūlymus;

2) priima iš Seimo komitetų, Seimo narių ir Vyriausybės pasiūlymus dėl sesijos darbų programos sudarymo ir perduoda juos Seimo Pirmininkui;

3) atsako, kad posėdžiui reikalinga medžiaga būtų laiku pateikta Seimo posėdžio pirmininkui, Seimo nariams, Seimo komitetams, frakcijoms ir Respublikos Prezidentui bei Vyriausybei;

4) registruoja posėdyje dalyvaujančius Seimo narius, priima iš Seimo narių pareiškimus dėl negalėjimo dalyvauti posėdyje iš anksto numatytų balsavimų metu ir praneša apie tai Etikos ir procedūrų komisijai;

5) priima iš Seimo narių pageidavimus paklausti pranešėją, dalyvauti diskusijoje, pasisakyti dėl balsavimo motyvų ir perduoda juos Seimo posėdžio pirmininkui;

6) registruoja Seimo narių klausimus ir paklausimus Vyriausybės nariams arba valstybės institucijų vadovams ir persiunčia atitinkamiems pareigūnams;

7) padeda Seimo posėdžio pirmininkui užtikrinti, kad Seimo posėdžiai vyktų pagal Seimo statuto reikalavimus;

8) užtikrina tinkamą techninį posėdžių parengimą ir aptarnavimą, pasirūpina posėdžių vertimu;

9) teikia informaciją apie posėdžius Seimo nariams, Seimo komitetams, frakcijoms, Respublikos Prezidentui bei Vyriausybei, Seimo kanceliarijos padaliniams;

10) vykdo kitus Seimo Pirmininko, jo pavaduotojų ir Seimo kanclerio nurodymus.“

 

20 straipsnis. Statuto 89 straipsnio 1 dalies pakeitimas

89 straipsnio 1 dalyje vietoj žodžio „kancleriu“ įrašyti žodžius „Pirmininko pavaduotojais“ ir šią dalį išdėstyti taip:

1. Sesijų, išskyrus pirmąją, rengimą organizuoja Seimo Pirmininkas. Jis kartu su Seimo Pirmininko pavaduotojais parengia sesijos darbų programos bei pirmosios savaitės posėdžių darbotvarkės projektus.“

 

21 straipsnis. Statuto 90 straipsnio 1 dalies pakeitimas

90 straipsnio 1 dalyje vietoj žodžių „kancleriu rengia“ įrašyti žodžius „Seimo Pirmininko pavaduotojais sudaro“ ir šią dalį išdėstyti taip:

1. Pagal patvirtintą sesijos darbų programą Seimo Pirmininkas kartu su Seimo Pirmininko pavaduotojais sudaro detalų savaitės posėdžių darbotvarkės projektą ir pateikia jį svarstyti Seniūnų sueigai. Pasiūlymus teikia Seimo valdybos nariai, Seniūnų sueigos nariai, komitetai, kiti Seimo nariai ir Vyriausybė.“

 

22 straipsnis. Statuto 93 straipsnio 1 dalies pakeitimas

93 straipsnio 1 dalyje vietoj žodžio „kancleriu“ įrašyti žodžius „Pirmininko pavaduotojais“, vietoj žodžio „parengia“ – žodį „sudaro“ ir šią dalį išdėstyti taip:

1. Seimo Pirmininkas kartu su Seimo Pirmininko pavaduotojais pagal patvirtintą savaitės posėdžių darbotvarkę sudaro detalų kiekvienos posėdžių dienos darbotvarkės projektą, kuriame kiekvienam klausimui atskirai turi būti nurodytas pranešėjas ir svarstymo ar balsavimo laikas.“

 

23 straipsnis. Statuto 115 straipsnio 1 dalies pakeitimas

115 straipsnio 1 dalyje išbraukti žodžius „bei Seimo kancleris“ ir šią dalį išdėstyti taip:

1. Tik slaptai balsuojama tada, kai renkamas Seimo Pirmininkas, jo pavaduotojai, sprendžiamas nepasitikėjimo Vyriausybe, Ministru Pirmininku ar atskiru ministru klausimas, nepasitikėjimo kuriuo nors Seimo pareigūnu ar Seimo paskirto valstybės institucijos vadovo atleidimo iš pareigų klausimas, taip pat kai balsuojama dėl kaltinimo formuluočių apkaltos proceso metu.“

 

24 straipsnis. Statuto 119 straipsnio 4 dalies pakeitimas

119 straipsnio 4 dalyje vietoj žodžio „kanclerio“ įrašyti žodį „posėdžio pirmininko“ ir šią dalį išdėstyti taip:

4. Balsų skaičiavimo grupę pagal abėcėlę vienam mėnesiui Seimo posėdžio pirmininko siūlymu skiria Seimas. Šios grupės negali sudaryti vienos frakcijos nariai.“

 

25 straipsnis. Statuto 121 straipsnio 3 dalies papildymas

121 straipsnio 3 dalį papildyti sakiniu „Jeigu pakartojus balsavimą rezultatas nesikeičia, posėdžio pirmininkas daro ne trumpesnę kaip 1 valandos balsavimo pertrauką“ ir šią dalį išdėstyti taip:

3. Taip pat balsavimas kartojamas, kai už pateiktą siūlymą balsuoja lygiai pusė balsavusių Seimo narių. Jeigu pakartojus balsavimą rezultatas nesikeičia, posėdžio pirmininkas daro ne trumpesnę kaip 1 valandos balsavimo pertrauką.“

 

26 straipsnis. Statuto 126 straipsnio 3 dalies pakeitimas

126 straipsnio 3 dalyje išbraukti žodžius „ir Seimo kancleris“ ir šią dalį išdėstyti taip:

3. Atiduodamą skelbti įstatymo projektą turi pasirašyti pagrindinio komiteto pirmininkas.“

 

27 straipsnis. Statuto 127 straipsnio 3 dalies pakeitimas

127 straipsnio 3 dalyje išbraukti žodžius „pasirašo, kai yra Seimo kanclerio viza“ ir šią dalį išdėstyti taip:

3. Seimo valdybos priimtus aktus pasirašo Seimo Pirmininkas arba jo įgaliotas Seimo Pirmininko pavaduotojas.“

 

28 straipsnis. Statuto 130 straipsnio 1 dalies pakeitimas

130 straipsnio 1 dalyje po žodžio „Pirmininkas“ įrašyti žodį „ir“, žodžius „ir Seimo kancleris“ išbraukti ir šią dalį išdėstyti taip:

1. Kalbėti Seimo vardu turi teisę Seimo Pirmininkas ir jo pavaduotojai.“

 

29 straipsnis. Statuto 136 straipsnio pakeitimas

136 straipsnį pakeisti ir išdėstyti taip:

136 straipsnis. Įstatymo projekto registravimas ir veiksmai jį užregistravus

1. Visi teikiami įstatymų projektai ir pasiūlymai registruojami Seimo posėdžių sekretoriato gautų įstatymų projektų ir pasiūlymų rejestre, kuriame nurodomi visi projekto autoriai ir iniciatoriai bei visi jų pateikti dokumentai.

2. Įstatymų ir kitų teisės aktų projektai kartu su aiškinamuoju raštu perduodami Seimo Pirmininkui, komitetams, frakcijoms, Vyriausybei, Respublikos Prezidento kanceliarijai, o prireikus – ir atitinkamoms savivaldybėms ne vėliau kaip per 3 darbo dienas.

3. Dėl užregistruoto įstatymo projekto Seimo kanceliarijos Teisės departamentas ne vėliau kaip per 7 darbo dienas nuo gavimo datos parengia išvadas, ar tas projektas neprieštarauja galiojantiems įstatymams ir ar jis atitinka juridinės technikos taisykles, taip pat ar aiškinamasis raštas atitinka šio statuto 135 straipsnio 3 dalies reikalavimus. Jeigu projektas didelis, Seimo kancleris gali kreiptis į Seimo seniūnų sueigą dėl šio termino pratęsimo.

4. Jeigu įstatymo projektą teikia Seimo nariai, Respublikos Prezidentas ar piliečiai, jis siunčiamas Europos teisės departamentui prie Vyriausybės, kuris ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo gavimo datos parengia išvadas, ar tas projektas atitinka Europos Sąjungos teisę.

5. Įstatymų projektai kartu su aiškinamuoju raštu, Teisės departamento ir Europos teisės departamento prie Vyriausybės išvadomis išdalinami Seimo nariams ne vėliau kaip prieš 1 darbo dieną iki jų pateikimo Seimo posėdyje.

6. Projektą svarstant ir toliau rengiant, Posėdžio sekretoriatui pateikiami ir jis užregistruoja visas naujas projekto redakcijas, pateiktas išvadas, pakeitimus bei papildymus, taip pat pažymi, kas juos pateikė.

7. Apie įstatymo projektą taip pat skelbiama leidiniuose „Seimo kronika“ ir „Valstybės žinios“.“

 

30 straipsnis. Statuto 138 straipsnio pakeitimas ir papildymas

138 straipsnį papildyti nauja 2 dalimi, buvusias 2 ir 3 dalis atitinkamai laikyti 3 ir 4 dalimis ir šį straipsnį išdėstyti taip:

138 straipsnis.   Seimo komiteto ir Vyriausybės preliminarios išvados dėl įstatymo projekto

1. Seimo Pirmininkas, Seimo valdyba įstatymo projektą gali perduoti vienam iš komitetų preliminariai išnagrinėti bei parengti išvadas dėl šio projekto.

2. Jeigu Teisės departamentas pateikia išvadą, kad projektas prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai, Teisės ir teisėtvarkos komitetas privalo preliminariai apsvarstyti šį projektą.

3. Prireikus Seimo Pirmininkas, Seimo valdyba savo iniciatyva ar komiteto siūlymu gali paprašyti, kad dėl svarstomo projekto savo išvadas Seimui pateiktų Vyriausybė.

4. Vyriausybė išvadas šiuo ir kitais atvejais pateikia Seimui per 2 savaites.“

 

31 straipsnis. Statuto 139 straipsnio 1, 4 ir 5 dalių pakeitimas

1. 139 straipsnio 1 dalyje vietoj žodžio „kancleris“ įrašyti žodį „Pirmininkas“ ir šią dalį išdėstyti taip:

1. Seimo Pirmininkas neteikia svarstyti Seime įstatymų projektų, jeigu Teisės ir teisėtvarkos komitetas padaro išvadą, kad jie prieštarauja Konstitucijai ir nėra nustatyta tvarka pateikto Konstitucijos pataisų projekto.“

2. 139 straipsnio 4 dalyje vietoj žodžio „kanclerio“ įrašyti žodį „Pirmininko“, 5 dalyje vietoj žodžio „kancleris“ įrašyti žodį „Pirmininkas“ ir šias dalis išdėstyti taip:

4. Visais šiais atvejais, suderinus su atitinkamu komitetu, projektas su Seimo Pirmininko viza grąžinamas į Seimo posėdžių sekretoriatą, kur įrašomas į atmestų įstatymų projektų bei pasiūlymų rejestrą ir perduodamas į Seimo archyvą. Apie tai turi būti paskelbta „Seimo kronikoje“ ir pranešta pateikėjui.

5. Kai įstatymo projektą Seimui teikia piliečiai, Seimo Pirmininkas privalo šį projektą pateikti svarstyti Seimui, nepaisydamas visų šiame straipsnyje išvardytų reikalavimų.“

 

32 straipsnis. Statuto 155 straipsnio 1 ir 2 dalių pakeitimas

155 straipsnio 1 dalyje vietoj žodžių „taip pat naujas Seimo kanceliarijos Teisės departamento išvadas dėl šio projekto“ įrašyti žodžius „Seimo kanceliarijos Teisės departamentas taip pat pateikia išvadas dėl šio projekto“, pakeisti 2 dalį ir šias dalis išdėstyti taip:

1. Pagrindinis komitetas Seimui priimti privalo pateikti Seimo kanceliarijos Dokumentų skyriaus iš naujo suredaguotą įstatymo projektą. Seimo kanceliarijos Teisės departamentas taip pat pateikia išvadas dėl šio projekto. Projektai šiems skyriams turi būti perduoti ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas iki jų priėmimo.

2. Dėl svarbių aplinkybių Seimo kancleris gali kreiptis į Seniūnų sueigą, kad leistų nesilaikyti šio straipsnio 1 dalies reikalavimų.“

 

33 straipsnis. Statuto 172 straipsnio papildymas 7 dalimi

172 straipsnį papildyti 7 dalimi:

7. Valstybės biudžeto projektas nesvarstomas ir nepriimamas skubos ar ypatingos skubos tvarka.“

 

34 straipsnis. Statuto 180 straipsnio pakeitimas ir papildymas

Pakeisti ir papildyti 180 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

180 straipsnis. Valstybės biudžeto keitimas

1. Biudžetiniais metais Seimas gali pakeisti valstybės biudžetą. Jis keičiamas pagal tą pačią tvarką, pagal kurią sudaromas, priimamas ir tvirtinamas. Keičiant valstybės biudžetą gali būti nesilaikoma terminų, nustatytų šio skirsnio 172 straipsnio 1 ir 4 dalyse, 173 straipsnio 1 dalyje, 176 straipsnio 1 dalyje, 177 straipsnio 1 ir 5 dalyse bei 179 straipsnio 1 dalyje.

2. Kai valstybės biudžeto pakeitimo projektas nagrinėjamas Seimo komitetuose ir frakcijose, Seimo eiliniai plenariniai posėdžiai gali būti rengiami.

3. Prireikus Seimas gali patvirtinti papildomą biudžetą.

4. Jei prireikia lėšų, kurių negalima skirti iš Vyriausybės rezervo fondo, Vyriausybė pateikia Seimui įstatymo dėl Valstybės biudžeto įstatymo pakeitimo įstatymo projektą. Jame nurodoma trūkstamų lėšų paskirtis ir kiekis bei jų finansavimo šaltinis.

5. Valstybės biudžeto pakeitimo įstatymas priimamas posėdyje dalyvaujančių Seimo narių balsų dauguma, jeigu jam neprieštarauja Vyriausybė.

6. Priešingu atveju įstatymui priimti reikia daugiau kaip pusės visų Seimo narių balsų.“

35 straipsnis. Statuto trisdešimtojo skirsnio pavadinimo pakeitimas

Pakeisti trisdešimtojo skirsnio pavadinimą ir išdėstyti taip:

 

TRISDEŠIMTASIS SKIRSNIS

SEIMO PIRMININKO IR JO PAVADUOTOJŲ RINKIMO TVARKA“.

 

36 straipsnis. Statuto 187 straipsnio 2 dalies pakeitimas

187 straipsnio 2 dalyje po žodžio „Pirmininkas“ įrašyti žodį „ir“, žodžius „bei Seimo kancleris“ išbraukti ir šią dalį išdėstyti taip:

2. Seimo Pirmininkas ir jo pavaduotojai renkami iš Seimo narių Seimo pirmojoje sesijoje visam Seimo įgaliojimų laikui.“

 

37 straipsnis. Statuto 188 straipsnio 2 dalies pakeitimas

188 straipsnio 2 dalyje išbraukti žodžius „ir Seimo kanclerio“ ir šią dalį išdėstyti taip:

2. Kandidatus į Seimo Pirmininko pavaduotojų pareigas, pasitaręs su frakcijomis, Seimo Pirmininkas siūlo taip, kad Seimo valdyboje būtų vienas ar du Seimo mažumos atstovai. Šie pareigūnai renkami slaptu balsavimu.“

 

38 straipsnis. Statuto 206 straipsnio 5 dalies pakeitimas

206 straipsnio 5 dalyje vietoj žodžio „kancleris“ įrašyti žodį „Pirmininkas“ ir šią dalį išdėstyti taip:

5. Valstybės institucijų vadovai, kuriuos skiria Seimas arba kurių paskyrimui reikalingas Seimo pritarimas, kartą per metus (paprastai iki kovo 1 d.) pateikia metinę institucijos veiklos ataskaitą. Gavęs tokią ataskaitą, Seimo Pirmininkas informuoja apie tai Seimą ir Seimas sprendžia, kuriam komitetui pavesti nagrinėti pateiktą ataskaitą. Išnagrinėjęs ataskaitą, komitetas parengia išvadą ir nutarimo projektą, kurie Seimo posėdyje svarstomi kartu su valstybės institucijos vadovo ataskaita. Seimas priima nutarimą dėl institucijos vadovo ataskaitos ir institucijos veiklos.“

 

39 straipsnis. Statuto 209 straipsnio 4 dalies pakeitimas

209 straipsnio 4 dalyje vietoj žodžio „kancleris“ įrašyti žodį „Pirmininkas“ ir šią dalį išdėstyti taip:

4. Seimo Pirmininkas nustato numatomų atsakyti pateiktų raštu klausimų eilę ir prieš Seimo posėdį informuoja apie ją Seniūnų sueigą.“

 

40 straipsnis. Statuto 214 straipsnio 1 ir 2 dalių pakeitimas

214 straipsnio 1 dalyje išbraukti žodžius „perduoda Seimo kancleriui, kuris juos vizuoja ir“, 2 dalyje vietoj žodžio „kancleris“ įrašyti žodį „Pirmininkas“ ir šias dalis išdėstyti taip:

1. Rašytinius klausimus ir paklausimus užregistruoja Seimo posėdžių sekretoriatas ir persiunčia atitinkamam pareigūnui.

2. Seimo Pirmininkas Seimo posėdžio metu informuoja Seimą apie iki posėdžio įregistruotus naujus Seimo narių rašytinius klausimus ir paklausimus, taip pat apie gautus atsakymus raštu.“

 

41 straipsnis. Statuto 219 straipsnio 2 dalies pakeitimas

219 straipsnio 2 dalyje vietoj žodžio „kancleriui“ įrašyti žodį „Pirmininkui“ ir šią dalį išdėstyti taip:

2. Po interpeliacijos įteikimo Seimo Pirmininkui, kuris nedelsdamas ją užregistruoja ir perduoda atitinkamam Vyriausybės nariui ir Seimo nariams, nė vienas parašas negali būti atšauktas.“

 

42 straipsnis. Statuto 225 straipsnio 2 ir 3 dalių pakeitimas

225 straipsnio 2 dalyje vietoj žodžio „kancleriui“ įrašyti žodį „Pirmininkui“, 3 dalyje vietoj žodžio „kancleris“ įrašyti žodį „Pirmininkas“ ir šias dalis išdėstyti taip:

2. Valstybės kontrolierius turi pateikti Seimo Pirmininkui išvadą apie valstybės biudžeto įvykdymo apyskaitą ne vėliau kaip per 6 mėnesius po to, kai Vyriausybė valstybės biudžeto įvykdymo apyskaitą pateikė Seimo Pirmininkui.

3. Seimo Pirmininkas valstybės biudžeto įvykdymo apyskaitos ir valstybės kontrolieriaus išvados dėl jos kopijas per 2 darbo dienas pateikia Biudžeto ir finansų komitetui, kitiems komitetams bei frakcijoms.“

 

43 straipsnis. Baigiamosios nuostatos

1. Šis statutas įsigalioja nuo tos dienos, kurią 2000 m. spalio 8 d. naujai išrinktas Seimas susirenka į pirmą posėdį.

2. Įsigaliojus šiam statutui, Seimo kanceliarijos vadovas laikinai, iki bus paskirtas Seimo kancleris, atlieka Seimo kanclerio funkcijas.

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

SEIMO PIRMININKAS                                                                     VYTAUTAS LANDSBERGIS

______________