LIETUVOS RESPUBLIKOS AUKŠČIAUSIOJI TARYBA

 

N U T A R I M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS REFORMOS ĮSTATYMO ĮSIGALIOJIMO TVARKOS

 

1991 m. liepos 25 d. Nr. I-1608

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba nutaria:

1. Nustatyti, kad Lietuvos Respublikos žemės reformos įstatymas įsigalioja nuo 1991 m. rugsėjo 1 d. Nuo šio įstatymo įsigaliojimo dienos sustabdomas žemės skyrimas pagal Valstiečio ūkio įstatymą.

Žemės privatizavimas pagal šį įstatymą pradedamas, Lietuvos Respublikos Aukščiausiojoje Taryboje išklausius Lietuvos Respublikos Vyriausybės pranešimą apie pasirengimą žemės reformai, bet ne vėliau kaip iki 1991 m. lapkričio 1 dienos.

2. Nustatyti, kad Lietuvos piliečiai žemei pirkti gali panaudoti jiems skirtas valstybės vienkartines išmokas, tikslines kompensacijas ir papildomas išmokas.

3. Žinoti, kad Lietuvos Respublikos žemės ir Civilinio kodeksų normos žemės nuosavybės santykiams reguliuoti galioja ir taikomos tiek, kiek jos neprieštarauja šiam įstatymui. Žemės naudojimo būdus – individualų ar grupinį visomis ūkinės veiklos formomis – pasirenka žemės savininkai ir valstybinės žemės naudotojai.

4. Pavesti Lietuvos Respublikos Vyriausybei iki 1991 m. rugsėjo 1 dienos:

4.1. nustatyti perkamos žemės, miško ir vandens telkinių kainą bei išpirkimo tvarką, numatant lengvatines žemės pirkimo sąlygas žemės ūkio įmonių darbuotojams (nariams) ir ūkininkams;

4.2. nustatyti Agrarinės reformos komisijos prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės kompetenciją, agrarinės reformos tarnybų sudarymo tvarką ir jų funkcijas;

4.3. parengti ir patvirtinti žemės reformos žemėtvarkos projektų parengimo ir jų ekonominio pagrindimo metodiką;

4.4. parengti miestų žemės privatizavimo ir žemės sklypų naujai individualiai statybai pardavimo tvarką;

4.5. nustatyti žemės nuosavybės teisės dokumentų formas, jų išdavimo, privačios žemės nuomos ir pardavimo tvarką.

5. Pavesti Lietuvos Respublikos Vyriausybei iki 1991 m. spalio 1 dienos:

5.1. pateikti Lietuvos Respublikos Aukščiausiajai Tarybai Valstiečio ūkio įstatymo pakeitimų ir papildymų (reglamentuojant žemės išpirkimą), susijusių su šiuo įstatymu, projektą;

5.2. parengti ir pateikti Lietuvos Respublikos Aukščiausiajai Tarybai žemės (naudojimo) ir miškų įstatymų projektus;

5.3. nustatyti privačioje nuosavybėje esančios žemės paėmimo į valstybinės žemės fondą ir atsiskaitymo su savininku tvarką.

6. Pavesti Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijai iki 1991 m. rugsėjo 1 d. nustatyti pasirengimo ūkininkauti įvertinimo tvarką.

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

AUKŠČIAUSIOSIOS TARYBOS PIRMININKAS                        VYTAUTAS LANDSBERGIS

______________