LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTRAS
Į S A K Y M A S
DĖL PATIKIMŲ LIETUVOS RESPUBLIKOS ŪKIO SUBJEKTŲ SĄRAŠO SUDARYMO
1998 m. sausio 21 d. Nr. 17
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. rugsėjo 11 d. nutarimu Nr. 980 (Žin., 1997, Nr. 85-2138) patvirtintos Skolininko įsipareigojimų muitinei įvykdymo užtikrinimo tvarkos 19 punktu,
ĮSAKAU:
Patvirtinti taisykles, pagal kurias ūkio subjektai įtraukiami į patikimų Lietuvos Respublikos ūkio subjektų sąrašą.
PATVIRTINTA
finansų ministro
1998 m. sausio 21 d. įsakymu Nr. 17
ŪKIO SUBJEKTŲ ĮTRAUKIMO Į PATIKIMŲ LIETUVOS RESPUBLIKOS ŪKIO SUBJEKTŲ SĄRAŠĄ
T A I S Y K L Ė S
1. Į patikimų Lietuvos Respublikos ūkio subjektų sąrašą įtraukiami ūkio subjektai, kurie reguliariai atlieka muitinės sankcionuotus veiksmus. Šie ūkio subjektai įsipareigojimų, susijusių su jų atliekamais muitinės sankcionuotais veiksmais, įvykdymą užtikrina Muitinės departamento nustatyta tvarka teikdami muitinei raštiškus įsipareigojimus, kurių bendra suma neturi viršyti pusės įregistruoto ir apmokėto įstatinio kapitalo vertės.
2. Į patikimų Lietuvos Respublikos ūkio subjektų sąrašą įtraukiami ūkio subjektai, kurie pateikia Finansų ministerijai šiuos dokumentus:
2.1. prašymą įtraukti ūkio subjektą į patikimų Lietuvos Respublikos ūkio subjektų sąrašą, kuriame turi būti nurodyta garantijų poreikio suma;
2.3. pažymą iš teritorinės valstybinės mokesčių inspekcijos apie ūkio subjekto įregistruotą ir apmokėtą įstatinį kapitalą;
2.4. pažymą iš teritorinės valstybinės mokesčių inspekcijos apie tai, kad ūkio subjektas yra sumokėjęs visus privalomus mokesčius, delspinigius, baudas (arba šių mokesčių, delspinigių, baudų mokėjimas atidėtas Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka), deklaravo pajamas, yra mokus; jeigu mokestinio ginčo atveju mokesčių, baudų bei delspinigių sumokėjimas (išieškojimas) yra sustabdytas, klausimas dėl ūkio subjekto įtraukimo į Lietuvos Respublikos patikimų ūkio subjektų sąrašą turi būti svarstomas išsprendus šį ginčą;
2.5. pažymą iš teritorinės valstybinės mokesčių inspekcijos apie tai, kad ūkio subjektas nėra padaręs piktybinių mokesčių įstatymų pažeidimų, nurodytų Mokesčių administravimo įstatymo 49 straipsnyje;
2.6. teritorinės valstybinės mokesčių inspekcijos patvirtintą ūkio subjekto finansinės veiklos balansą;
3. Finansų ministerija per 10 dienų išnagrinėja ūkio subjekto pateiktus dokumentus, įtraukia (nepateikus 2.1–2.7 punktuose išvardytų dokumentų, neįtraukia) jį į patikimų Lietuvos Respublikos ūkio subjektų sąrašą ir pateikia Muitinės departamentui (kopiją – Valstybinei mokesčių inspekcijai).
4. Jeigu ūkio subjektas neįtraukiamas į patikimų Lietuvos Respublikos ūkio subjektų sąrašą, jam apie tai pranešama raštu per 10 dienų nuo dokumentų pateikimo dienos.
5. Pasikeitus įstatinio kapitalo dydžiui, ūkio subjektas apie tai nedelsdamas informuoja Finansų ministeriją pateikdamas teritorinės valstybinės mokesčių inspekcijos pažymą.
6. Patikimo Lietuvos Respublikos ūkio subjekto statusą turintis ūkio subjektas ne rečiau kaip kartą per 6 mėnesius pateikia Finansų ministerijai teritorinės valstybinės mokesčių inspekcijos ir teritorinės muitinės patvirtintas pažymas, nurodytas 2.4, 2.5, 2.7 punktuose. Jeigu ūkio subjektas nustatytu laiku nepateikia šiame punkte nurodytų pažymų, Finansų ministerija įspėja ūkio subjektą apie galimą patikimo Lietuvos Respublikos ūkio subjekto statuso panaikinimą.
7. Mokesčių administratoriai (Valstybinė mokesčių inspekcija ir muitinė) kontroliuoja, kaip patikimo Lietuvos Respublikos ūkio subjekto statusą turintys ūkio subjektai laikosi jų veiklą ir prievoles reglamentuojančių Lietuvos Respublikos įstatymų bei kitų teisės aktų. Jeigu tokį statusą turintis ūkio subjektas laiku neatsiskaito su biudžetu, nesilaiko jo veiklą ir prievoles reglamentuojančių įstatymų ir kitų teisės aktų, tampa nemokus arba padaro bent vieną piktybinį mokesčių įstatymų pažeidimą, nurodytą Mokesčių administravimo įstatymo 49 straipsnyje, mokesčių administratorius nedelsdamas teikia Muitinės departamentui teikimą sustabdyti išduoto pažymėjimo galiojimą. Dėl išvardytų pažeidimų Muitinės departamentas nedelsdamas sustabdo pažymėjimo galiojimą ir ne vėliau kaip kitą darbo dieną raštu informuoja apie tai Finansų ministeriją ir ūkio subjektą.
Ūkio subjektas, nesutinkantis su Muitinės departamento sprendimu dėl pažymėjimo galiojimo sustabdymo, turi teisę per 10 dienų po Muitinės departamento raštiško pranešimo gavimo apskųsti Muitinės departamento sprendimą Finansų ministerijai ir pateikti dokumentus, įrodančius, kad Muitinės departamento sprendimas sustabdyti pažymėjimo galiojimą nepagrįstas. Finansų ministerija per 10 dienų nuo ūkio subjekto kreipimosi turi priimti sprendimą išbraukti ūkio subjektą iš patikimų Lietuvos Respublikos ūkio subjektų sąrašo arba pavesti Muitinės departamentui panaikinti pažymėjimo galiojimo sustabdymą ir raštu informuoja apie tai Muitinės departamentą ir ūkio subjektą. Gavęs raštišką Finansų ministerijos sprendimą, Muitinės departamentas ne vėliau kaip kitą darbo dieną panaikina pažymėjimo galiojimo sustabdymą.
8. Jeigu ūkio subjektas, kuriam sustabdytas pažymėjimo galiojimas dėl to, kad jis laiku neatsiskaito su biudžetu, per 10 dienų nuo pažymėjimo sustabdymo dienos pateikia Finansų ministerijai teritorinės valstybinės mokesčių inspekcijos patvirtintą pažymą apie tai, kad jis sumokėjo visus privalomus mokesčius, delspinigius ir baudas, Finansų ministerija paveda Muitinės departamentui panaikinti pažymėjimo galiojimo sustabdymą ir apie tai raštu informuoja ūkio subjektą, jei nėra kitų aplinkybių, dėl kurių ūkio subjektas turi būti išbrauktas iš patikimų Lietuvos Respublikos ūkio subjektų sąrašo.
9. Jeigu ūkio subjekto pažymėjimo galiojimas sustabdytas antrą kartą dėl to, kad jis laiku neatsiskaito su biudžetu, Finansų ministerija išbraukia ūkio subjektą iš patikimų Lietuvos Respublikos ūkio subjektų sąrašo ir paveda Muitinės departamentui panaikinti ūkio subjektui išduotą pažymėjimą bei raštu informuoja apie tai ūkio subjektą. Ūkio subjektas, kuriam panaikintas pažymėjimas, gali kreiptis į Finansų ministeriją su prašymu įtraukti jį į patikimų Lietuvos Respublikos ūkio subjektų sąrašą ne anksčiau kaip po penkerių metų nuo pažymėjimo panaikinimo dienos ir privalo pateikti Finansų ministerijai šios tvarkos 2.1–2.7 punktuose nurodytus dokumentus.
10. Jeigu ūkio subjektas, kuriam sustabdytas pažymėjimo galiojimas, per 10 dienų po Muitinės departamento raštiško pranešimo gavimo neapskundžia Muitinės departamento sprendimo sustabdyti pažymėjimo galiojimą, Finansų ministerija išbraukia ūkio subjektą iš patikimų Lietuvos Respublikos ūkio subjektų sąrašo ir paveda Muitinės departamentui panaikinti ūkio subjektui išduotą pažymėjimą bei raštu informuoja apie tai ūkio subjektą.
11. Ūkio subjektas, kuriam panaikintas pažymėjimas, gali kreiptis į Finansų ministeriją su prašymu įtraukti jį į patikimų Lietuvos Respublikos ūkio subjektų sąrašą ne anksčiau kaip po penkerių metų nuo pažymėjimo panaikinimo dienos ir privalo pateikti Finansų ministerijai šios tvarkos 2.1–2.7 punktuose nurodytus dokumentus.
______________