LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL GYVENTOJŲ APRŪPINIMO ORTOPEDIJOS TECHNIKA KOMPENSAVIMO TVARKOS
2000 m. balandžio 14 d. Nr. 430
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos invalidų socialinės integracijos įstatymo (Žin., 1991, Nr. 36-969; 1998, Nr. 98-2706) 11 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
1. Patvirtinti pridedamas:
2. Pavesti:
2.1. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai, suderinus su Sveikatos apsaugos ministerija ir Finansų ministerija, kasmet iki gruodžio 31 dienos patvirtinti ortopedijos technikos nomenklatūros sąrašus ir bazines kainas;
3. Pripažinti netekusiu galios Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. kovo 26 d. nutarimo Nr. 193 „Dėl medicininio ir socialinio invalidų aptarnavimo bei materialinės padėties garantijų“ (Žin., 1992, Nr. 16-444) 3.1 punktą.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2000 m. balandžio 14 d. nutarimu Nr. 430
GYVENTOJŲ APRŪPINIMO ORTOPEDIJOS TECHNIKA KOMPENSAVIMO
TVARKA
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Ši tvarka nustato nemokamą arba iš dalies apmokamą Lietuvos Respublikos gyventojų aprūpinimą ortopedijos technika.
2. Teisę į ortopedijos technikos kompensavimą turi Lietuvos Respublikos piliečiai, taip pat kitų valstybių piliečiai ir asmenys be pilietybės, turintys leidimą nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, kuriems ja naudotis rekomenduoja asmens sveikatos priežiūros įstaigų gydytojai.
3. Šioje tvarkoje vartojamos sąvokos:
ortopedijos technika – specialios technikos priemonės įvairiems judėjimo ir atramos aparato funkcijų sutrikimams kompensuoti, sveikatos sutrikimams gydyti ir prevencijai;
sudėtinga ortopedijos technika – technika, reikalinga papildomų specialių inžinerinių techninių sprendimų;
kompresinės priemonės po nudegimų – specialios presoterapijos priemonės (spaudžiantys drabužiai) hipertrofiniams ir keloidiniams randams po nudegimo gydyti;
prevencija – priemonės, padedančios išvengti sveikatos blogėjimo ir invalidumo;
reabilitacija – įvairiapusiška medicininių ir socialinių priemonių sistema, padedanti neįgaliajam, kiek įmanoma, atgauti sutrikusias organizmo funkcijas, savarankiškumą ir integruotis į visuomenę.
II. GYVENTOJŲ APRŪPINIMAS ORTOPEDIJOS TECHNIKA
4. Ortopedijos techniką (išskyrus dantų, sąnarių ir organų protezavimą) Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos nustatyta tvarka gyventojai gali įsigyti Lietuvos Respublikos įmonėse ir įstaigose, gaminančiose šią techniką arba tiekiančiose ortopedijos technikos priemones iš kitų valstybių (toliau vadinama – įmonės).
5. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija kasmet sudaro su įmonėmis, nurodytomis šios tvarkos 4 punkte, sutartis dėl gyventojų aprūpinimo ortopedijos technikos priemonėmis.
6. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, suderinusi su Sveikatos apsaugos ministerija ir Finansų ministerija, tvirtina ortopedijos technikos ir sudėtingos ortopedijos technikos, kompensuojamos iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų, nomenklatūros sąrašus ir bazines kainas.
7. Ortopedijos technikos priemonės gyventojams pagaminamos (parenkamos) įmonėse pagal ligų, traumų ir defektų medicinines indikacijas ir išduodamos asmeniškai jų užsakovams. Ortopedijos technikos, kurios reikia vaikams iki 16 metų, užsakovai yra jų tėvai, įtėviai, globėjai ar rūpintojai.
8. Gyventojas, užsakantis ortopedijos techniką, pateikia asmens sveikatos priežiūros įstaigos gydytojo receptą. Be to, invalidai ir pensininkai pateikia invalido arba pensininko pažymėjimą; asmuo, kurį gydant ar reabilituojant būtina naudoti ortopedijos techniką, – pasą ir gydytojo pažymą; šeimos, gaunančios socialinę pašalpą, narys – pasą ir savivaldybės socialinės paramos skyriaus pažymą apie tai, kad jis yra socialinės pašalpos gavėjas.
III. ORTOPEDIJOS TECHNIKOS BAZINĖS KAINOS KOMPENSAVIMAS
10. Visa bazinė ortopedijos technikos, įrašytos į Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos patvirtintą ortopedijos technikos nomenklatūros sąrašą, kaina kompensuojama:
11. 80 procentų bazinės ortopedijos technikos, įrašytos į Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos patvirtintą ortopedijos technikos nomenklatūros sąrašą, kainos kompensuojama:
12. 50 procentų bazinės ortopedijos technikos, įrašytos į Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos patvirtintą ortopedijos technikos nomenklatūros sąrašą, kainos kompensuojama kitiems asmenims, kurių gydymui, reabilitacijai ir prevencijai būtina ortopedijos technika.
13. Ortopedijos technikos bazinė kaina šios tvarkos 10–12 punktuose nurodytomis sąlygomis kompensuojama šiais terminais:
13.5. ortopedinės avalynės, bandažų, tekstilinių korsetų ir įtvarų, krūties protezų (papildomo liemenėlio), smulkių ortopedinių priemonių – kasmet;
13.10. prietaisų (ne daugiau kaip 5 įrankių) komplekto naudotis darbe ir buityje, išduodamo kartu su darbiniu rankos protezu, – kasmet;
13.11. papildomų priemonių, išduodamų asmenims, kurie naudojasi kompresinėmis priemonėmis po nudegimų, – kasmet;
13.12. protezų ir ortopedinių aparatų vaikams iki 16 metų ir asmenims be abiejų kojų, taip pat sudėtingos ortopedinės avalynės, išduodamos asmenims, kurių paralyžiuotos abi kojos, gydomųjų ortopedinių priemonių ir kitų ortopedijos technikos priemonių, pakeistų nepasibaigus garantiniam laikui, – jas pakeitus. Šie gaminiai pakeičiami gydytojo sprendimu arba pagal įmonės specialistų pasirašytą aktą, suderintą su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, nurodžius pakeitimo priežastį (sulūžus priešlaikiniam bigės priėmėjui, bandažo spyruoklei, nepataisomai plyšus ortopedijos technikos detalėms ir panašiai).
IV. SKUNDŲ NAGRINĖJIMAS
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2000 m. balandžio 14 d. nutarimu Nr. 430
ORTOPEDIJOS TECHNIKOS, KOMPENSUOJAMOS IŠ LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBĖS BIUDŽETO LĖŠŲ, BAZINIŲ KAINŲ NUSTATYMO METODIKA
1. Ortopedijos technikos, kompensuojamos iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų, bazinės kainos nustatomos Lietuvos Respublikoje tik tiems ortopedijos technikos gaminiams, kurie įrašyti į Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos patvirtintą ortopedijos technikos nomenklatūros sąrašą.
2. Ortopedijos technikos bazinės kainos nustatomos pagal šią techniką gaminančių ar tiekiančių Lietuvos Respublikos įmonių nustatytas kainas:
2.1. jeigu tos pačios rūšies ortopedijos technikos kaina yra vienoda (viena), bazine kaina laikoma ši kaina;
2.2. jeigu tos pačios rūšies ortopedijos technika yra dviejų skirtingų kainų, bazine kaina laikoma didesnė kaina;
2.3. jeigu tos pačios rūšies ortopedijos technika yra trijų skirtingų kainų, bazine kaina laikoma antroji (mažesnė už pirmąją) kaina;
3. Jeigu kompensuojamos technikos kaina yra mažesnė už bazinę, kompensuojama faktinė šios technikos kaina.
4. Pasikeitus kompensuojamos technikos kainai arba atsiradus rinkoje naujų rūšių technikai, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija tikslina arba nustato jos bazines kainas ir patvirtina šių bazinių kainų kainynus.
5. Technikos įsigijimo išlaidų kompensavimo suma apskaičiuojama atsižvelgiant į asmenų, kuriems reikia ortopedijos technikos, skaičių, šios technikos bazines kainas ir ortopedijos technikos įmonių galimybes, neviršijant Lietuvos Respublikos valstybės biudžete tam numatytų asignavimų.